Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:14 20.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема обекти на вниманието  
Автор konopr ()
Публикувано10.02.09 21:31



Попринцип не е трудно, ако човек е малко по-буден да си насочивниманието към каквото и да е, било то част от тялото или част от финните аспекти на съществуването.
Все неща присъстващи в дадения момент, към които можем да изберем да насочим вниманието си. Понякога вниманието ни може само да се насочи към нещо което не присъства в момента и по този начин да го създаде за дадения момент.
В почти всички случаи става въпрос за нещо което ни е познато и с което сме свикнали, най-много да ни направи впечатление че до сега не сме му обръщали внимание.

Има обаче една област която сякаш винаги седи в сянка. Тя е това което в дадения момент се намира между всички тези неща, към които можем да изберем да си насочим вниманието, но не е никое от тях. Тя много по-трудно може да ти привлече вниманието. Тя е самото нищо на чийто фон изпъкват нещата. Интересно ми е тези които са и обръщали внимание, какво ще кажат за нея?

За тези на които не им се е случвало, това е прекрасен повод да я потърсят. Понякога човек десетки години може да не обърне внимание на нещо докато не му го обърне някой друг.
А тази област е интересна, дори човек да е нямал опит в някакви медитативни практики, задържането на вниманието върху нея за 10-15 минути(това става най-лесно в покой), може да го накарат да изпита усещания, с които никога не се е сблъсквал





Тема Re: обекти на вниманиетонови [re: konopr]  
Автор Mиpo ()
Публикувано11.02.09 15:25



Моето усещане е, че колкото повече вниманието ми е в мен, толкова повече усещам фона, за който говориш. И обратното, ако съм на повърхността си, това, което възприемам отсреща е също някаква повърхност само.

Горното важи с особена сила за възприятето на хора, но е също така вярано и за всякакви фонови дреболии. Всъщност, когато вниманието е в човек "виждането" му се променя качествено (все едно че има едно временно, миркоскоп, бинокъл, апарат за регнгеноскопия и т.н.) и вижда в дълбочина и в цялостност. И за това фона, който по-рано не е привличал вниманието става изведнъж видим... И всичко е интересно... И октриваш какви ли не нови ценни неща и усещания в ситуации, които си бил многократно преди това...



Тема Re: обекти на вниманиетонови [re: Mиpo]  
Автор nonetheless (ветеран)
Публикувано12.02.09 23:48



Да, тази област от нищо на фона на която изпъкват всички останали неща е дълбоко покрита в самите нас и представлява нашата същност, която не мога да нарека дори човешка същност...



Тема Re: обекти на вниманиетонови [re: konopr]  
Автор жepaв (или дропла)
Публикувано13.02.09 18:02



Здравей, Конопе,

Ще ми бъде интересно как ти стигаш до тази област. При мен това се получава, когато 'слушам', а не когато гледам. Това е сякаш някакво пространство на вслушването. Тогава, ако очите ми са отворени, не фокусират и това, за което говориш, от фон излиза на преден план.

Друг начин, при който се сещам, че ми се получава, е някаква тиха медитация, която не правя често - т.е. в която нямам капана на рутината. Сещам се за един път, в който ми водиха вниманието в будистка релаксация - вниманието ти върви от върха на пръстите на единия крак по цялото тяло, страшно бавно, сантиметър по сантиметър, до върха на главата. Това може да продължи час. В един момент тялото ти изчезва, съществува само мястото от него, до което си стигнал и това, което ти наричаш 'нищо' изведнъж изпълва пространството във всичките сетива.

А обичайно това се получава в дълбока медитация, мисля. Тогава 'другото' излиза на преден план и вече обектите нямат значение в обичайния си вид.

Така изказано звучи прозаично. Но истината е, че това е пространство, в което има усещане за най-дълбока красота и блаженство, радостно спокойствие, любов. Интересно е как нищото е пълно с всичко това :)

Редактирано от жepaв на 13.02.09 18:03.



Тема Re: обекти на вниманиетонови [re: жepaв]  
Автор a6ooo (непознат )
Публикувано14.02.09 15:43



Здрасти
ще обясниш ли малко по подробно за будистката релаксация,стъпка по стъпка.



Тема Re: обекти на вниманиетонови [re: a6ooo]  
Автор жepaв (или дропла)
Публикувано14.02.09 19:00



Хм. ам да обясня, ама какво повече?


тръгваш от пръстите на единия крак - да речем левия, и се движиш сантиметър по сантиметър, член по член нагоре по тялото. вниманието ти минава от кутрето - на безименния - оттам на средния и т.н. - ходилото, петата. бавно и плавно. след всяко 'място', което назовеш се спираш и отпускаш за малко вниманието там - все едно напояваш мястото с внимание. и продължаваш на съседното, една идея по-нататък.

после тръгва нагоре - просто преминаваш с внимание оттам, нищо друго не правиш - глезена, мускула (не знам кой, прасеца и той е там...) ...стигаш до коляното.

най-бавния вариант е да минеш първо от задната част на крака, после през предната. стигаш до чатала. после отиваш на другия крак, пак стигаш до чатала.

после минаваш по линията, в която се докосваш до земята - и караш нагоре. вниманието върви по повърхността, която долепя тялото ти до земята. и така стигаш до врата от страната на гърба. после минаваш от предната страна - пак отдолу нагоре. тогава вече обръщаш внимание и на вътрешните органи на съответното ниво. и така до главата.

там пак бавно - лицето мускул по мускул, вътрешните части в главата. и стигаш до фонтанелата.

събуждането е бавно, с леко раздвижване, протягане, разтъркване на очите, ушите и т.н.

сега, като се раписах, се сещам, че съм правила нещо такова и в йога нидра. и двете не са ми някакви основни практики, но ми се е случвало да ги докосвам по пътя. сигурно и други йоги и изобщо школи го правят под някаква форма. и в двата случая все някой заспиваше някъде още на краката и почваше здраво да хърка, което си е комично. но не пречи на другите, щото упражнението е наистина потапящо. хубаво е да си се завил добре, защото енергията влиза навътре и тялото изстива на повърхността - като в дълбок сън е.

най-добре според мен се прави в тишина. музикален фон не е много подходящ. но може пък някой и с релаксираща музика да си го прави.

ами това е в общи линии. много просто :) и много яко. мисля, че будистите го правят като подготовка за самата медитация (някои будисти и за някои медитации ) - на практика на края на упражнението ти си вече много дълбоко и си влязъл в тишината.

Редактирано от жepaв на 14.02.09 19:09.



Тема Re: обекти на вниманиетонови [re: жepaв]  
Автор a6ooo (непознат )
Публикувано15.02.09 16:37



За ''Хм. ам да обясня, ама какво повече?

'' си се поразписала.
А пък щом съм те питал значи съм имал нещо предвид.
Мерси все пак за обяснението



Тема Нищотонови [re: konopr]  
Автор a6ooo (непознат )
Публикувано15.02.09 18:01



Преди няколко месеца ми се появи един въпрос в главата.
Този въпрос беше породен от темата за Динамичните мудри,където вниманието ми се насочи към обяснението за самия процес или по-точно към изречението-процеса е от вън навътре,а не отвътре навън(нещо такова беше) и тогава си обясних по този начин рейки,където първо трябва да събудиш личностната енергия,за да използваш универсалната,т.е. процес първо от вътре навън и после отвън навътре.
Няколко дни след това възприемане ,съзнанието ми свърза този процес с друг процес-едно цяло със себе си-тяло,дух,душа.Това е отвътре навън и тогава ми просветна че другата част отвън навътре е всъщност да си едно цяло със всичко,т.е. едно цяло със Бог,със Създателя.
И въпроса който ми се въртеше е:Какво е да си Създателя и какво бих направил?
Реших че прекалено рано да го мисля този въпрос и както обикновено правя в такива случаи си го оставям въпросчето в главата,а решението ще дойде с течение на времето.
И преди 1-2 седмици дойде.Пак ми се появи въпроса от някакви размисли и за миг си представих че съм Бог и мога всичко което си помисля и остана другата част от въпроса-какво бих напривил?
Тогава погледнах навътре във главата си и видях едно безкрайно голямо нищо,една празнота и едновременно с това пълнота.
Празнота на излишните неща и пълнота на чувствата-щастие,спокойствие,мир,пълна задоволеност,божественост.
И тук е момента да БЛАГОДАРЯ на всички хора-от дира,приятели и т.н.,помогнали да се докосна до такова нещо.
човек може да се учи от всеки и от всичко, а ако няма какво да научи то може да си припомни.





Тема Re: обекти на вниманиетонови [re: a6ooo]  
Автор жepaв (или дропла)
Публикувано15.02.09 18:52



пак заповядай!

мислех, че е ясно от само себе си. като се поразписах обаче, видях, че може и още да се пише - но съкратих писането, за да не става досадно... описването е като самия процес - може да продължи много дълго и може да се влезе в много детайли, които в различните практики може да са различни. затова и реших, че и толкова ти стига

а ти какво имаше предвид с този въпрос?



Тема Re: Нищотонови [re: a6ooo]  
Автор nonetheless (ветеран)
Публикувано15.02.09 19:29



тогава ми просветна че другата част отвън навътре е всъщност да си едно цяло със всичко,т.е. едно цяло със Бог,със Създателя

Честито!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.