Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:53 17.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Шаманизъмнови  
Автор Beдpocт ()
Публикувано22.01.09 00:33



Т.к. започнах да разказвам за шаманизма тук:



и Миро ме попита за коментар върху филма "Other worlds"


а аз взех, че се разписах, ми се струва, че е най-подходящо да го пусна като нова тема.
-------------------------------------------------------------------

Има много прилики и разлики с това, което аз преживях и показаното във филма.

Сан Педро не е сорт Аяуаска. Сан Педро е кактус, който може да стане много висок (над 2 метра). На вид е като дълъг стълб, в разрез е като звезда, ребрата може да са от 4 до..мисля че 9, като този, с 4-те е особено ценен, защото го свързват с четирите посоки на света, четирите вятъра..и въобще 4-ворката е свято число. Цъфти нощем с големи бели цветове. Съдържа мескалин. Расте почти навсякъде и често може да се види като декоративно растение. Аяуаска-та е вид лиана, растяща в джунглите на Амазонка.

Шаманите и традициите им могат да бъдат много различни, като се има предвид, че в градовете живеят съвсем нормални цивилизовани хора, а в малките населени места пръснати из джунглите или Андите - са простички и много земни. Някои племена излъчват такава наивност и мекота, че е трудно да си представиш, че има такива хора.

Ритуалите също са различни. Шаманите са различно ориентирани - някои се занимават със животни, други с растения, някои - с танц, с лекуване, с магии..

Идеята е една и съща при Аяуаска-та и Сан Педро. Във филма, човекът много хубаво го е показал. Ритуалите, обаче, могат да са навсякъде и по всяко време на денонощието. Ние, примерно, разглеждахме музей !! така...

Всички шамани имат песни и мелодии, които пеят, тананикат, свирят, подсвиркват, шепнат или направо ти предават по телепатия. Всяка песен е различна - с тях призовават и се свързват с духовете, насочват те, пазят те...Тези песни, дори във филма, ме карат да настръхна...имат много специален начин на шепнещо говорене, все едно ти говорят директно в главата, на духане и шушнене...което, казано по Кастанедиански..сменя позицията на събирателната точка. Дори самото присъствие на шамана променя позицията и. Или определени думи..нещо съвсем нормално, казано със Сила (не силово)...те събира и насочва..

Цветовете, които вижда човек, си имат значение. 7-те цвята на дъгата...или работа директно със светлината. Примерно цветовете на крокодилите, които човекът във филма вижда - са зелено и червено. Те са го излекували, хармонизирали (зеленото) и са го заземили (червеното), дали са му жизненост...Можеш и да ги свържеш с цветовете на чакрите.

В много от случаите няма особено значение какво виждаш. Това, което става е извън това, което можеш да разбереш в момента. В други случаи истинските ритуали се извършват на друго ниво - т.е. хората - съзнателно или не участват в ритуали с някаква цел, която Духа им знае и извършва. Това е, като например като спим, понякога ходим и се срещаме с други хора или същества, правим разни неща, без да имаме спомени за това или да разберем какво става. Ако имаш силата и разбирането, можеш да участваш съзнателно..т.е. нещо като осъзнат сън.

Шаманът може да пие или да не пие Сан Педро. За него не е от значение, защото той има връзката с растението и без физическите субстанции. Приемането е по-скоро акт на дълбоко уважение. Връзката е любовна. Уважението е взаимно. В тази връзка шаманът и растението преоткриват и изживяват себе си. *

Както и във филма споменаха, дълбокото опознаване на едно растение, води до дълбокото опознаване на природата. Същото, което и ти каза на Ането в съседната тема - за хората. Това помага да се види връзката на човека с природата, със Земята и както шаманите нежно я наричат - Pacha Mama. Също с Небето (приемано като Баща), Огъня (Дядо), Водата и Вятъра, Звездите, Луната. Всичко е живо. Водата е Любовта, без която нищо не може да живее. Огънят е импулсът за сътворение. Вятърът е намерението.* По време на първия ритуал, в който участвах, по едно време призовавахме Вятъра. Това е сила, която преминава като вятър през цялото ти същество, през всяка клетчица**. Не зная какво е, ако и се оставиш да те отвее. Исках да отлетя с него, но ме беше страх.

Шаманите не обясняват много. Фокусът е на безмълвното познание.

Според традициите има три свята - физически, вътрешен и духовен, които се символизират от Пумата, Змията и Кондора. Различните места имат определена роля - планините, реките, всяка частичка е особено важна и светът няма да е цялостен без нея.

Освен ритуалите със Сан Педро, шаманите имат и много други ритуали. Различните племена си имат свои. Един известен от филмите е пушенето на лулата на мира, друг - много силен и който аз много харесвам е палатката като сауна (на немски - Schwitzhuette, от schwitzen - потя се и Huette - колиба, заслон, хижа)

Скелето на Колибата се прави от върбови клони. Кръгла е, на височина - колкото да можеш да седиш вътре седнал. В средата и, в земята, се издълбава голяма дупка. Колибата се покрива с много одеала, за да не излиза топлината. Срещу входа и се нареждат дърва на квадрат, висока колкото човешки ръст. Между дървата се поставят специално попитани и избрани големи камъни, искащи да участват в ритуала. От страни на Колибата се прави малка купчина от пръст наречена Лунен хълм. Събират се билки, връзват се на малки китки и се закачат в Колибата. Пълни се и голям леген с вода, в който се поставят цветове от билки и различни цветя. Има и други дребни детайли, които са винаги различни и са свързани конкретно с участващите хора и Силите на момента. Обикновено се увиват цветни конци на предварително избрани пръчки, стъбла на цветя или в някаква форма - като подарък от всеки от участниците и се поставят на Лунния хълм. Той се украсява с цветя, с резенчета Сан Педро и там всеки поставя някакъв негов си предмет на силата.

В целия ритуал има дълбока символика. Към около 10 вечерта дървата се запалват и се чакат да изгорят до край. Това представлява един горящ фалос, мъжкото, небето, съдържащо камъните - семената, зародиша, есенцията. Колибата е Земята, Майката, женското, приемаща после семената. Хората влизат в корема на Майката един по един, лазейки, в Колибата. На входа се покланят, казват наглас името си и фразата - за всички мои роднини (има се предвид, че ритуалът се прави с ясното съзнание за дълг, за даване, че чрез теб и всички, а под роднини се разбира - Всичкото). Тръгва се винаги наляво и се сяда до предния човек. Така после - излизайки се изминава цял кръг. Седенето в Колибата е като състоянието преди раждане. Излизането е раждането. Първи влиза в Колибата шаманът и я освещава. Излизането става винаги с дупето навън и лице към камъните, показвайки така уважението и благодарността си. В колибата може да се преживее абсолютно всичко. Въпреки, че не се пие Сан Педро, Духът му е там, извикан от шамана, както и на други учители, същества и т.н. в зависимост от ситуацията. Шаманът знае кога процесът за всеки е завършил. Всички са голи, сгъчкани и допрени един до друг. Вътре е много горещо, тъмно и влажно. Седи се директно на земята. Като излезе човек се просва по корем, докато се съвземе или да пътува извън тялото си. Всеки излиза по различно време. Ритуалът може да продължи от минути до часове и може да се прави по всяко време на годината. Особено силен е на равноденствията или по пълнолуние. Мястото на което се прави също е от значение. С цветната вода после се полива всеки.

Друг ритуал е седенето на едно единствено място определено време, от часове - до няколко дни. Нощем и денем, нямаш право да мръднеш от кръга си, без значение какво става, дори ходенето по нужда се прави там. Не се яде, може да се пие вода. Шаманът седи не много далеч, до огън и с песните си, думкане на барабан, тракане с дрънкалки, издаване на звуци - вика духовете, следи и насочва процеса.

Отклоних се от темата, но филмът е наистина добре направен!! Пък като имам предвид на мен колко ми е трудно да опиша моите си преживявания, а човекът там е успял и то много добре..Интересно ми е ти как възприе филма, Миро, как го почувства, какво те развълнува или не, в какво откри/не откри прилики с твоите преживявания, усети ли песните?

Поздрави

П.П. Всичко е пречупено през моите представа и разбиране и не гарантирам за достоверността на това, което пиша. Ще ми е интересно да чуя и други споделяния и впечатления.



Тема Re: Шаманизъмнови [re: Beдpocт]  
Автор жepaв (в полет)
Публикувано22.01.09 09:53



айииииииии Ведрост! страхотно е това, което си написала. усеща се още онази енергия и интегрирано разбиране - супееерррр!!!!



аз за моето гледане на филма мога само да кажа - понеже нямам опита, който там е заснет - че този шаман ми изглежда абсолютно центриран и присъстващ! което май е описание за просветлен. и е много мек, значи приемащ, и от него струи любов. йеееее, красиво!

и сега аз да попитам... право куме в очи - какво от това ти остава сега като практика. нямам предвид аспекта,че преживяното е променило цялото ти съществуване и връщане назад няма, защото това е ясно. имам предвид работата ти с намерение - върху себе си или върху / с другите. работиш ли с това сега, в обръщение ли е. правиш ли срещи с местни шамани тук, търсиш ли ги, приемаш ли хора, за да ги водиш и ти по този път и т.н.... или какво смяташ да го правиш това сега - ако още не си почнала... не вятвам да смяташ, че това пътешествие за тебе остава без последствия - надявам се да искаш да го реализираш, защото това е, което според мен трябва да се прави с такъв дар - да се обмена и с другите... разбира се с времето си. та, ти на какъв етап за себе си си в това?

тези перуански срещи от 'петия вид' живо ме интересуват и ако не се намирах в сиатуацията, в която се - с някои препятстващи социални обстоятелства - бих веднага се залетяла натам... обаче ще трябва да почакам и да поработя тук, те при мен нещата си стават баааавнооооо... затова те питам - какво правиш ти тук, с какво от това се занимаваш сега?

а, и още - чела съм, че шамана е човек на границата на обществото - между природата и културата, който балансира между двете... балансира дисбаланса, който човека създава по отношение на природата (за тайланд ставаше дума). та - шаманите, които си срещнала там, хора от културата ли бяха, в смисъл - със семейства и горе-долу обичаен живот в голяма част от времето, които влизат в ролята на духовни водачи на общността, най-вече когато правят ритуалите си ли? - или бяха по-скоро от другата страна на 'границата', по-скоро външни за общността, по-скоро в дивото? то ясно, че е някаква смесица от двете, ама на теб как ти се стори?

сърдечен поздрав!



Тема Re: Шаманизъм [re: жepaв]  
Автор Beдpocт ()
Публикувано24.01.09 19:49



Шаманът е най-обикновен човек като нас. Той не прави нищо. Просто позволява нещата да се случват. Всеки си е сам шаман!

Не зная какво е това практика. Нямам желание да водя никого, а и не мога. Всеки сам се води. Сам се лекува. Сам се живее.

Сан Педро е дълбоко в мен. Хората около мен - също.

Защо при теб нещата стават бавно? Кои неща? И защо бавно? Така ти харесва? Какво значи бързо?

Шаманът не е на границата на обществото. Той е с двата крака в него, здраво стъпил на земята.

Шаманите, с които бях, са хора като нас - със семейства и деца, с професия. Просто си живеят, радват се един на друг и си общуват.

Гуушш



П.П. Ще те притесни ли, ако ти отговоря на писмото тук?



Тема Re: Шаманизъмнови [re: Beдpocт]  
Автор жepaв (в полет)
Публикувано25.01.09 11:59



П.П. Ще те притесни ли, ако ти отговоря на писмото тук?
не, не... аз не исках да те притеснявам и затова ти писах в бележки...

Шаманът е най-обикновен човек като нас. Всеки си е сам шаман!
абсолютно! и всеки си има шамана в себе си. да! просто трябва да си го самосрещне. толкова е просто :) красотата е в простотата :)
и - да! всичко на този свят е обикновено. все пак има разлики в нещата и между хората - няой е открил шамана си, друг още не. шаманът е някой, който освен, че пропуска нещата да текат през него, може в това оставяне да бъде спътник и на други и да им помогне в това пътуване.

какво е практика? ... игра на думи. това е като медитация в действие. за някои е нарочно упражнение, за други - като потока на случване, част от цялото, просто си става.

а защо нещата ми стават бавно...

ами защо. заради моята кармична зодиакалност може би. от момента, в който разпозная, че някаква реалност ме привлича на ниво идея до момента, в който тя се въплъти в материя, минаваха години понякога. навремето, при доста по-неосъзнато живеене, ми бяха необходими седем години (засичах ги по един опеределн повод). по-наскоро се сведоха до към две. не че е закон. всъщност сега си давам сметка, че това, че нещата ми се случват бавно е образец за негативна мисъл-форма - било е валидно преди, но вече не е. напоследък доста светкавично ми се развиват нещата... а моят образ за тях да вземе да си стои стария костенурков очерупчен образ... да не говорим, че преди с тъга отблязвах костенурковостта на това случване. а сега го гледам с кеф и доволство - понеже нещата, които са ме развивали най-бавно, са се оказали най-ценните... а тя костенурката да вземе да ме напусне баш като го осъзная това...

а в случая с ходенето ми при перуанските шамани нищо не се знае :) аз си слагам границите заради нещо друго, което намирам за важно в момента и което ме пълни с присъствие и радост и без друго тук, където съм в момента :) но тях също ги искам и ги търся и нищо не пречи те да дойдат при мене - както и изглежда, че се заформят нещата па дори да не са перуански - бог е милостив, дал господ шамани!

гушш, мила Ведрост и добра среща!

Редактирано от жepaв на 25.01.09 12:15.



Тема Re: Шаманизъмнови [re: Beдpocт]  
Автор Mиpo ()
Публикувано25.01.09 17:01



Хубаво e, че извади тази тема като отделна, защото има достатъчно специфични черти в шаманството, за което разказваш и за което иде реч във филма « Други светове » (впрочем виж и филма

).

Аз лично не съм бил с такива шамани и не мога да кажа нещо конкретно за тях и за подхода им. Но определено се усеща, кога у даден човек или система има стремеж за самопознание. Методите и средствата може да са най-различни в различните духовни системи по света, но именно този стремеж за себепознание ги обединява. По-късно ще пусна инфо за един човек от средите на езотеричното християнство, който е коренно различен от въпросните шамани или пък от Ошо, но наличието на дълбоко себепознание и свързване с Цялото/Духа/Бога/... ги прави много близки.

Сигурно има хиляди методи за това да видиш страховете и предразсъдъците си, да развиеш будността, да усетиш по-фини неща в теб и околно теб. Явно въпросните шамански ритуали са едни от тях и са се развили в тази част на света. Но всеки сам си избира (т.е. Цялото/Духа го води), кои са най-подходящите за него. Определено не е нужно да се правят всичките, но самото виждане или пробване на други методи, обогатява твоите и ти дава още повече познание и разбиране за вътрешния ти свят. И на мен именно от тази гледна точка ми е интересна тази тема.

Ще споделя нещо, което не засегнах разказвайки за семинара с Мантак Чиа по Кан&Ли даоска алхимия. Та първите 15тина минути Чиа ни говореше за халюцигенните гъби. Показваше най-различни диапозитиви с какви ли не мексикански, тайландски, колумбийски и прочие гъби. Даже каза, че цената в Холандия им била по 20€ и кои били по-хубавите. По едно време се зачудих да не съм объркал семинара или Мантак Чиа да не е развил нов вид практика. В крайна сметка оказа се, че това му е бил увода за ВЪНШНАТА алхимия и как тя се различава от ВЪТРЕШНАТА. При външната, хората са се стремели да развият разни духовни качества и да ги трансформират с външни препарати. Според него, наистина адепти са правели разни смеси от билки, живак и олово и са пиели въпросното хапче (аз си мислех че това са били псевдоадепти, които не са били разбирали метафоричния смисъл на оловото (Кан) и живака (Ли)). Но така или иначе тези адепти до никъде не са стигнали с това външно хапче или по-скоро са стигнали до дам, докъдето може да си представиш, че се стига като в организма ти се насъбере достатъчно живак и олово. И след това (или параелно) алхимията се развила с вътрешни елементи... Така или иначе, с външни или вътрешни елементи, човек трябва да е буден и балансиран.

Хареса ми последната фраза от филма Blueberry: „Добре дошъл в другия свят”.



Тема Re: Шаманизъмнови [re: Beдpocт]  
Автор жepaв (в полет)
Публикувано25.01.09 23:25



ето какво ми се разкри току-що:



бях се впуснала в търсене на съвсеееем други неща, и пак на шамани попаднах... аз ще ида на изложбата, за вас не знам... Ведрост, може пък и на теб да ти хареса да се срещнеш с това момиче :)

искрящ поздрав!

по-долу ви копирам нейата история, която ме прати на този блог:

"Запознах се с Мануел през август 2007, търсейки заедно със Събрина шаман, при когото тя може да пие аяхуаска. Мануел живее почти инkогнито заедно със семейството и децата си в една най обикновена незабележима къща в Пуерто Малдонадо, където имах късмета да живея и аз един месeц, по покана на Мануел. Първото ми впечатление беше на търпелив и добър човек, излъчващ простота и чистота, а не някаква странна мистичност, която да ме обърка. Физически як и здрав, усмихнат и приветлив.

Бях в криза поради евентуалната раздяла с човека, с когото живеех, и му обясних че вътре в мен има някакъв гняв, които ме човърка; очите ми се насълзиха от натрупаните емоции, които не можех да овладея в себе си, а той без да се трогне каза със спокоен глас, че всичко е наред и че ще ме излекува.

Първата ми сесия или ритуал с аяхуаска – първото пиене - беше запознаване с някои аспекти, които дотогава не познавах в съня ми- змията, цветовете и пряк досег до негативната ми част. След като повърнах обилно всичко, започнах да “виждам”. Преминах през страданието си на бързи обороти , плаках като малко дете поради диаболичната непозната обвързаност, която ме караше да страдам всеки път когато исках приятеля ми да бъде това, което на мен ми харесва, а реалността не съответстваше с желанието ми. Освободих се за секунди от цялата мрежа в която бях оплетена - емоции, неконтролирани импулси и мисли и пред мен започнаха да се появяват всички възможни цветове на амазония, влезнах в един изключиелно омaйващ и ефирен свят. Пред мен летяха пеперуди с неописуеми шарки. Появи се една огромна златисто зелена змия. Усещането в мен беше на възторг и преклонение пред силата и’, в мен се вля усещане за спокойствие и енергия. Змията се извиваше пред мен и в един момент сложи огромната си глава върху моята, сякаш ми каза-вече аз ще съм втората ти глава и ще те науча да се пазиш. Това ще ми носи протекция и сила и ще отблъсква лошите духове от мен. Тогава разбрах че всеки е шаман за самия себе си, духът на огромната боа дойде да ми каже, че аз сама трябва да се боря с лошите енргии.

….Живях около месец заедно с шамана и неговата фамилия. Преди да отида в къщата му сънувах съпругата му заедно с няколко стари жени, които ми говореха на непознат език и сякаш ме обучаваха на нещо. Мануел казва че трябва да се уча и да го следвам в това, което прави. Вече присъствах на няколко сесии, на половината от които пих заедно с него и останалите пациенти.

Шаманство е аутотерапия, всеки е сам за себе си най-добрият медик, но не всеки е способен да отблъсква лошите духове от себе си и да се сработи с добрите.Работата на шамана е да те насочва несъзнателно и да те предпази от духовете, които причиняват вреди, защото не всеки доминира тези пространства. Пиенето на аяхуаска е изпадане в дълбок транс и пътешествие вътре в себе си. Аяхуаска е опознаването на причините и следствията на дадени болести, проблеми, привилегии или събития. Отварата, която се приготвя от лианата аяхуаска, листа от кока и листа от чакоруна(и други) се вари цял ден, докато не остане едно шишенце силно концентрирано лекарство. За шаманите и местните хора аяхуаска е лекарство, терапия, медицина, пречистване от непознатите и тайни сили, които често определят живота ни.

Защо аутотерапия - защото “виждайки “ човек сам успява да си постави диагноза и да прогледне в същността на проблема. По този начин открива път за преодоляването му. Шаманът е този, които в момента на транс те пази от лоши сили и дава напътствия по невербален начин накъде да отидеш. Шаманът е пазителят на духа ти и този, който успява да изгони лошите духове. Песента на шамана носи позитивни мисли и медитация, в която човек трябва да се задълбочи и да опознае силите си. Голяма част от един шамански ритуал е свързан с постановка-театър, в които човек става и зрител и участник. Само така успява да деконструира всичките излишно натрупани емоции в себе си и да сглоби една нова визия, където той трябва да участва активно в живота си. Познанията на шамана са в непознатия за нас спиритуален свят, чийто ефекти се отразяват върху ежедневието и живота ни без ние да си даваме сметка защо и как. Мануел работи с известно количество персонажи, които нарича доктори и които извиква при всяка сесия-доктора сиренита, доктор индио, доктор кобра –негов личен пазител, участници, които в действителност при силна концентрация пациента може да види. Всеки извикан доктор има своята задача и роля в терапията на пациента. Доктор Индио е висок, огромен мъж, той лекува казва. Доктора сиренита е мъничка и игрива, подскачаща и жива. При една от сесиите един архитект каза че е видял тази жена, била цялата облечена в шарени дрехи. Тя била безстрашна и лекува с веселие. Не ги познавам добре, но съм имала щастието да се запозная с тях.

Питам Мануел защо идва лошото-казва че има хора, които специално се занимават с това, да пращат магии, да ти правял злини. Питам се защо на някой му трябва да прави злини, а той ми отговаря, че това се получава когато няма любов, когато човека е преживял травми и е бил лишен от красотата на живота. Тези лоши сили не трябва да се допускат, неговата работа е да ги прогонва и енергийно да изчисти пространството, създавайки протекция и добри визии. В помощ са му и духовете на растенията. Духове на животни също идват и му съдействат във битката със злото….змията например нарича доктор kобра, тя се увива в краката му всеки път когато лекува и е негов личен пазител."

Редактирано от жepaв на 25.01.09 23:28.



Тема Re: Шаманизъмнови [re: жepaв]  
Автор Beдpocт ()
Публикувано26.01.09 23:15



Здравей Искрящ Жерав

...Жерав в полет...

Нещата са прости. Уча се да не ги усложнявам. Не е нужно да съм някоя. Не е нужно да зная и мога всичко. Не е нужно да се правя на интересна. Уча се, като не зная нещо - да кажа - не знам. Като съм гладна - да ям. Като ми се спи - да спя. Да не деля нещата на важно, по-важно, а да съм цялостна във всичко каквото правя. Да не се страхувам, че ще загубя нещо. Уча се на търпение. Търпението е разбиране и виждане на хода на нещата. Всяко нещо си има време и място. Внимавам с мислите си. Наблюдавам ги. Една неточна -предизвиква противоречие, противоречието - страдание. Вървя обратно и я откривам. Виждам я. Отново съм лека. Внимавам да не губя себе си. Имайки себе си, мога да отида навсякъде. Уча се да се следвам и да не се съдя.

Щом нещо ме пълни с присъствие и радост, тук, където съм, в момента, то е правилното за мен. Когато човек е готов, веднага му се предлага. Нищо чудно да ти се изсипят цял куп

На мен също ми се иска да дойдат моите приятели в България. Иска ми се да я опозная, така както се свързвах с тяхната земя. Да усетя корените и, миналото/сегашното и, да усетя ролята и, Духа и. Да открия тази част в себе си, която в момента липсва и да им я покажа. Така, както те ми показват своята. "Шаманските" ритуали са благодарност към Всичкото и уважение на това, което Е. Дали е по перуанския начин, или е съвсем обикновено, точно това лично изживяване ни свързва и прави по-истински.

Какво стана с твоята учителка-шаманка и на какво тип лечение те е научила?

Гуушш най-нежно..




Тема Re: Шаманизъмнови [re: Beдpocт]  
Автор жepaв (в полет)
Публикувано27.01.09 00:26



Здравей Ведрост,
това: Внимавам с мислите си. Наблюдавам ги. Една неточна -предизвиква противоречие, противоречието - страдание. Вървя обратно и я откривам. Виждам я. Отново съм лека. Внимавам да не губя себе си. Имайки себе си, мога да отида навсякъде. Уча се да се следвам и да не се съдя ми напомня на една мисъл - че мъдрецът винаги се движи все едно, че ходи по ръба на пропаст. може би беше на Лао Цзъ. важно е човек да е отговорен и съзнателен към всичко, което прави. добра "практика"



разбирам какво имаш предвид под Иска ми се да я опозная, така както се свързвах с тяхната земя. Да усетя корените и, миналото/сегашното и, да усетя ролята и, Духа и. и аз искам. хората наоколо трябва да пътуват повече, за да разберат колко скъпоценно е това, което имаме тук. и аз имам ренесанс на връзката ми с мястото, в което живея и към България изобщо можем да походим някой път заедно за свързване с корените.

за моята учителка - шаманка... това, на което тя ме учи, но аз все още не съм се донаучила е енергийна работа. вместо аяхуаска или дон педро се ползва медитация. наскоро една жена на която правих сесия ми каза, че е видяла моя шаман. не знаех дали е така, или е друг образ, но от това описание, което случайно открих вчера и публикувах тук ми се струва, че така ще да е станало. не ми се говори за начина, по който работи - думите не описват практиката, а изместват смисъла. не знам докъде ще доведе едно мое описание човек, който ще прочете това след седмица-две, пет или още утре - ако е извън контекста. може би на теб лично бих го описала в детайли в живо общуване. или поне в течащо - в краен случай чат. но във форум не ми се пише за това... само ще кажа, че донякъде напомня рейки, само бегло обаче.

за купа шамани - ами вече са се засилили насам две бройки автентични потомствени :) няма нужда да идват на камари, стига и по малко да капват, но редовно

сърдечно и топло!

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от жepaв на 27.01.09 00:32.</EM></FONT></P>

Редактирано от жepaв на 27.01.09 00:40.



Тема Изложба 9-19 февруаринови [re: жepaв]  
Автор Beдpocт ()
Публикувано27.01.09 22:21



Да, и аз открих страницата и преди да замина и ми се иска да се запозная с нея. Не съм в България и ще ми е трудно да отида февруари. Ще се радвам, ако разкажеш после за впечатленията си от изложбата и жената.

Това, което е написала е много хубаво.



Тема Re: Изложба 9-19 февруаринови [re: Beдpocт]  
Автор жepaв (в полет)
Публикувано27.01.09 22:51



не съм сигурна, че ще ми дойде отвътре да описвам нещо живо - имам някакъв проблем с писането... винаги съм го имала - че се затваря живота, когато го сложиш на хартия, фиксира се и край, няма мърдане. не съм вече крайна в това, де, ше видим как ще дойде тогава. не обещавам, но и не отказвам... :)

като четох интервюто под статията в блога, там става дума, че има шамани, които работят с лоши духове - т.е. правят кофти магии - работят си като магьосници хората. та, почнах да се питам каква е разликата между шаманската работа, магьосничеството и например работата, която човек прави, за да развива светлината по друг начин - с медитация и култивиране на енергия например. и къде в цялата тая картинка се вписва просветлението. което е отвъд добро и лошо като че ли?...

засега си мисля, че шаманстването е 'женска работа' в смисъл, че се прави от сърцето. магиите се правят от егото. а медитацията работи за безсмъртния дух, ако се подкараме по енергийните центрове. а просветлението... - а, чудя се още, просветлените дали 'виждат'. или те 'просто' си виждат, ама и просто всичко им е ясно и няма нужда от друго 'виждане'?...

голяма забава! чувствам се като единия от слепците, дето опипвали слона и твърдели, че той е нещо друго, но не и цял така че прекратявам празнодумията. и без друго мисля да си дам малко почивка от тук няколко дни, че произвеждам излишен мисловен поток...

на теб, мила Ведрост - мила ведрост, светлина и любов!
сърдечен поздрав




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.