Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:25 22.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Динамичните мудри – управление на енергиятанови  
Автор Mиpo ()
Публикувано14.12.08 20:56



Сигурно повечето знаят какво е това е

и че тези положения на ръцете съществуващи във всякакви традиции. Няма да говоря обаче за класическите статични мудри, а искам да споделя нещо за едни динамични мудри, където с определени движения на ръцете или пръстите може да се управлява и движи вътрешната енергия у нас.

Който усеща вътрешната си енергия може да експериментира следното нещо. Нека да нарисува с показалеца във въздуха пред себе си един въображаем кръг с диаметър 5-10-20 см. След това да си представи, че това е микроорбитата му. Или по-точно, да АСОЦИИРА/СВЪРЖЕ този кръг с Орбитата си, а върха на пръста си да свърже с движещата се енергия там... И пак бавно да повтори нарисуването на кръга... Поне аз усещам съвсем ясно как като движа пръста си в този малък кръг пред мен всъщност движа енергията по микроорбитата си...

Ако човек усети горното, може след това да експериментира какви ли не движения вътре в тялото, по канали, органи и чакри. Или пък да тегли с пръсти/ длани енергия от пространството около нас вътре в него...Или пък да се разтваря в океана от енергия... Или пък да генерира енергия с леко вибриране или въртеливо движение на даден(и) пръст(и) или с цялата длан... Получава се все едно, че човек свири на някакво 3D енергийно пиано или арфа.

Накратко, движенията с пръстите или дланите могат да действат като УСИЛВАТЕЛ и КОРМИЛО на вътрешната енергия. Още повече при тези движения се наслагват два съвсем различни процеса: 1) асоциирането на външни движения с вътрешни и 2) раздвижването на енергията по каналите, които имат крайни точка някъде по пръстите.

Странното ми е, че в този вид никъде не съм срещал това като добре обяснена/описана практика. На мен ми дойде последните години някак си от само себе си... Мога да вървя по улицата или да съм на някакво заседание и такива движение са почти еквиваленти на ефекта от класически цигун. А и са интересни и забавни. И откриват едно ново пространство за изследване...

Нещото до което най-много се доближават е практиката Cosmic Healing на М.Чия (напоследък я наричат Будиска длан), където се развива енергийния усет в пръстите и ръцете. И след това се оставяш на вътрешното ти усещане да води пръстите, дланите и енергията... Може да се оприличи и на енергийно рисуване.

Ще ми е интересно, ако някой друг има такива опитности и ги сподели.





Тема Re: Динамичните мудри – управление на енергията [re: Mиpo]  
Автор konopr ()
Публикувано22.12.08 16:34



аз за съжаление нямам подобни задълбочени опитности в усета си за енергията, но самия принцип на който работи кръга който рисуваш пред теб е доста интересен. Интересното е способността на ума да създава нематериален инструмент, който при използването му да оказва влияние върху физичекото тяло.
За мен усета за самата енергия също е такъв инструмент, само че този инструмент трябва да се кове немалко време, за разлика от кръгчето което е подинструмент на усета за енергията.

Едно нещо ми е интересно напоследък - усета за енергията в зъбите? На теб не ти ли се е случвало да усещаш разни тоци по зъбите?
Друго което мога да кажа за взаимовръзката циркулация на енергията-усета за енергията, е че циркулацията на енергията може да не зависи от усета за нея по отделните центрое и канали. И това пак ме връща към теорията за инструментите, т. е. че усета за самите канали може да е инструмент за улесняване на развитието за усета на циркулацията на енергията.

Иначе се надявам в мен да се появи волята и дисциплината да задълбая в усета си за енергията. Във връзка с това искам да те питам по колко часа средно спиш на денонощие и дали практикуваш редовно някакви практики или самият ти живот се е превърнал в нещата които си практикувал?



Тема Re: Динамичните мудри – управление на енергията [re: surha]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано25.12.08 10:39



Надявам се да имате опит и в писането на кирилица, защото хората не са длъжни да си бодат очите.





Тема Re: Динамичните мудри – управление на енергията [re: Mиpo]  
Автор imprint (познат)
Публикувано26.12.08 10:54



Здрасти Миро,
хубава тема. Аз това го усещам на динамична, при фазата на танцуването. Тогава чертая някакви странни графики, според както се чувства тялото ми - но свързано с върха на пръстите ми. То е нещо като да рисувам янтри - нали така се наричат геометричните изображения в будизма - само че ги чертая с движения на цялото тяло и тази цялост завършва с върха на пристите ми.

Също, това си е нещо постоянно в тай чи на практика - поне при мене тази практика идва от тайчи, където движението на крайниците до върха на пръстите ми е някак непрекъснато и цялостно свързано с движението на центъра ми, и се преживява като енергийна цялост, въпреки че на различните места се усеща различно.

Също, при пръстите - имам наблюдението, че когато мисля усърдно мърдам усърдно пръсти, както на ръцете, така и на краката. Много е забавно! или походката на силата (малко карам на много стари спомени обаче на времето ми беше направило впечатление, понеже при мен се получаваше спонтанно) на Кастанеда също е някаква такава енергийна форма, която свърза ръцете с цялото тяло.

така че това е при мене:
- танцуването, не само в динамична, аз изобщо като танцувам това търся - енергийно свързване на цялото тяло, което се засилва ако е е свързано с върха на пръстите - медитативен танц
-тай чи
- спонтанни неформатирани двъжения - както при умствена концентрация, но и не само, които отразяват емоционалното ми състояние - по мои наблюдения
- когато просто ми е кеф и си вървя свободно, пак има експресия но различна

а бе аз съм за спонтанностите, ама е хубаво да ги наблюдава човек, че ако му потрябват, да знае какво да си стимулира.

извън мудрите, но пак движенческо - докато се занимавах с тай чи, ми се е случвало да имам стремеж към завъртане - както въртенето при суфите, но не само - стремеж за подскоци с премятане също

така и не стигнах до физическото осъществяване на салтата, но суфи-въртенето си го правех спонтанно преди да го практикувам в ошо-семинари. пак във връзка с въртенето, ако сте наблюдавали малки деца как танцуват - те много често се върттят, и то наляво!!! спонтанни са и без да знаят правят каквото трябва! само не знаят как да не им се завива свят - за това си трябва техника малко... кеф да му стане на човек като гледа автентичното!!

а на някой случвало ли му се е да има усещането че са му поникнали криле? говоря буквално за енергийно усещане... при мен е свързано със сърдечната чакра. много е яко! ще ми се да чуя още някой ако е имал подобно усещане..

малко се отплеснах - ама беше спонтанно!
айде весели не-делници!

затваряй гещалтите, че става течение - иде нова година

Тема Re: Динамичните мудри – управление на енергията [re: konopr]  
Автор imprint (познат)
Публикувано26.12.08 11:05



Здрасти Конопи,

аз мога да ти кажа за себе си, макар че не си ме питал - това със зъибите ми се е случвало и на мене. доста ми беше дискомфортно. засилваше се през лятото и отслабваше през зимата, което ме мавеждаше на мисълта, че става дума за янска енергия. засилваше се също по силните енергийно дни, знаеш има такива, не всички дни са еднакви. примерно при сънчеви изригвания, по равноденствие и пр. специални слънчеви положения.

при мен усещането беше все едно, че ми тече ток през зъбите, съпроводен с лек звук 'зззз', който само аз си чувам. и силен проток на енергия през лицевите ми кости - найвече синусите. това са каналите, които са близо до централния канал, но са успоредн - т.е. става дума за отпушване на канали. беше много дискомфортно, граничещо с болка понякога. но мисля, че това е етап, през който просто трябва да се мине, трябва да се изтърпи. на мен така ми се прочитсти синузита веднъж и завинаги - той беше на гавния канал - с доста болка, наистина, но не повтори вече 15 години.

а за твоите 'инструменти', 'изковаване' и прочие - ще се произнеса също, макар че не знам дали ми е работа. няма нужда да се комплексира човек - 'аз не работя достатъчно', 'тоя колко много е работил' и т.н. просто трябва всеки ден да си равиш практиката, по-проста - по-добре, и те нещата сами си стават. ти сега се намираш точно там, където трябва да се намираш и не можеш да бъдеш другаде - така че няма смисъл от сравнения. невинността е предимство за някои неща - опитността е предимство за други. използвай потенциала си такъв, какъвто е в момента и не се стреми да бъдеш друг - така ще стигнеш до там, докъдето ти можеш да стигнеш по най-бързи начин в свой собствен стил.

моят учител по медитация казваше за енергията и практиката, че се натрупва всеки ден капка по капка. така че - нека е всеки ден, па макар за 5 минути - ако нямаш време за повече. аз знам, че е бил прав, моята практика го потвърди. пък вече какво практикуваш си е твоя работа.

п.с. сега се сещам, че тогава чистех натрупвания от пушене. имам предвид чистенето на синусите около носа - може и при тебе да има нещо такова, като знам отношението ти към свещената билка. пушенето янизира, чистенето му сигурно също... минава си значи янска енергия около носа и после слиза в зъбите. янската енергия преминава от ян в ин-канал в точката под носа, така че зъбите се някъде на този преход точно. може би...? ако някой знае - да разкаже, ако някой може - да покаже, както се пее в една детска песничка.





затваряй гещалтите, че става течение - иде нова година

Редактирано от imprint на 26.12.08 11:11.



Тема Разбиране и култивиране при енергийни практики [re: konopr]  
Автор Mиpo ()
Публикувано27.12.08 18:31



Относно нематериалните инструменти се сещам какво казваше Мантак Чия на един семинар. Започваш примерно с някакъв материален инструмент (физическо движение). С него създаваш/въздействаш на нещо нематериално (примерно енергията). След това с това нематериално въздействаш пак на нещо материално... Което пък променя нещо друго нематериално ... И т.н... Получава се една верига... И изходният (не)материален елемент е коренно трансформиран накрая.

Да, усещам енергийни тоци по зъбите. Единият начин е примерно след някаква практика накрая при масажа на лицето има щракане със зъби, което цели именно докарване на такива тоци за заздравяване на зъбите. Другият начин: виж къде ти стои върха на езика, когато усещаш тези тоци. Аз наблюдавах при мен, че когато той е на небцето шунтира минаването на енергията през зъбите и тя преминава през езика. А ако по някаква причина върхът на езика не е там (това ми се случва рядко) и примерно горните и долните ми зъби са почти допрени едни до други, енергията може да мине през зъбите и да се усеща такъв ток. Но в момента в който долепя плътно върха на езика до небцето и този ток отслабва значително.

По около 8 ч спя средно на денонощие. Според мен не е въпрос на воля и дисциплина задълбочаването на усета за енергията, а на РАЗБИРАНЕ и КУЛТИВИРАНЕ. Когато нещо ти е приятно и осъзнаваш ставащото в теб, може да "направиш" огромно неща с лекота (сложих кавичките, защото всъщност нищо не правиш като работа). Примерно в началото правех в продължение на доста години редовно всеки ден по 3-4 ч енергийни практики. Но ги правех защото ми харесваше, а не като задължение... Като се отвори някаква нова "врата" на усещане винаги е интересно да я изследваш. Сега със сигурност правя по-малко от тези редовните ежедневни практики, но пък толкова други практики се случват от самосебе си в ежедневието ми (вкл. и динамичните мудри за които говоря в тази тема). Култивирането, което споменах по-горе пък значи, че когато правиш нещо дълго време то те променя... Работата с енергията (и духа) не е за ден-два и се получават интересни неща след като години се потопяваш в нещо (сигурно и ти имаш такъв опит със свещената билка). Разбирането води до култивиране, а пък култивирането води до ново разбиране.

Аз обичам не да вървя по някакъв прав и добре трасиран път, а да изследвам и това, което е около него... Канавките са част от Пътя. Много пъти ми е било интересно да ударя "през просото" докато се появи някаква сила, която ще ме "върне" в пътя ("връщане" би изглеждало за страничен наблюдател, за мен Пътя включва всичко през което преминавам). Примерно по една или друга причина, ако съм обръщал по-малко внимание на енергия и духа в мен 1-2 дена (бил съм много зает с нещо друго) и усещам каква някаква сила ме тегли към енергийните практики. Точно все едно съм гладен за тях. И след това яденето не е като работа, а като удоволствие.



Тема Re: Динамичните мудри – управление на енергиятанови [re: surha]  
Автор Mиpo ()
Публикувано28.12.08 19:29







Тема Re: Динамичните мудри – управление на енергиятанови [re: imprint]  
Автор Mиpo ()
Публикувано28.12.08 19:31



Привет imprint,

Това, което споделяш е интересно, но е малко по-различно от така наречените динамични мудри, за които говоря. Ако правилно съм те разбрал, ти описваш как вътрешната енергия се проявява тръгвайки някъде вътре в тялото и разпространявайки се в ръцете и пръстите ти (т.е. става въпрос за процес от вътре навън). Апропо и при мен има същите усещания, и при тай-чи, и при динамичната (етапа с латихана), и при танцуване. Въобще, все едно си описала досущ моите усещания. Въобще това е дълга тема.

Но динамичните мудри са по-различни, защото с тях тръгваш от пръстите/ръцете и генерираш енергия, която след това отива навътре в тялото (т.е. процеса е отвън навътре). Представи си, че тялото ти е в покой и с няколко движения на пръстите задвижваш енергията... Или пък да правиш тай-чи САМО с пръстите.

Впрочем, ти като лечител, сигурно имаш някакъв опит за това как с длани може да усещаш енергията у другите (като така наречените екстрасенси)? Аз лично нямам много опит с други хора, но в контекста на тази тема, мога с пръст или длан да усетя и раздвижа енергията "вътре" в определени части на тялото ми (примерно бъбрек, черен дроб, очи и разни други органи).

Къде усещаш точно, че ти поникват тези енергийни крила? На гърба на лопатките, на рамене, на ръцете? Въобще, би ли описала малко повече това усещане.

Честит ти рожден ден! Ако не възразяваш, приеми една енергийна целувка от мен.





Тема Re: Динамичните мудри – управление на енергията [re: Mиpo]  
Автор RabbitHole (лир.герой)
Публикувано28.12.08 21:19



Напоследък, като витая високо в астралните нива, пръстите ми съвсем естествено образуват дълбоко духовната мудра, позната на английски като middle finger





Тема Re: Динамичните мудри – управление на енергиятанови [re: Mиpo]  
Автор imprint (познат)
Публикувано28.12.08 23:21



Добър вечер, Миро,

значи, позаспамих ти темата, а?
нейсе, спонтанно ми дойде

пък и - да не се боим от разнообразието!

крилете не мога да ги опиша - просто ги усещам. може би зад плешките, като големи криле, които хем ме пазят отзад, хем почти припляскват, разперени са, голеееми. свързани са с вдъхновението - сърдечното вдъхновение. нещо като експанзия на сърцето са. много е яко. в това състояние стават интересни неща с време-пространството и обичайните причинно-спедствени връзки

да работиш върху някой друг и да работиш върху себе си... има все пак разлика, макар че и много си приличат... :) според мен мудрите тръгват отвътре навън и след това се употребяват в обратния ред, познавателно нешата стават от вътре навън. при мен. а като говоря за цялостното усещане от центъра до върха на пръстите си - което е различно на различните места - нямам предвид, че нещо тръгва от центъра и стига до периферията, а че нещото е едновременно цялостно. не говоря за импулсите - да изкарваш енергия навън - а по-скоро за будността, която си е постоянно навсякъде и така ако движа пръсти те движат неща вътре, защото вътре и вън са свързани и това се усеща. май са свързани чрез будност - не знам каква форма на Е е това. все едно съм аквариум пълен с рибки, които дишат със сламки (може би все пак не са рибки) - като помръдна сламките отгоре и рибките вътре мърдат. много идиотско сравнение. да живей спонтанността! - понякога граничи с глупост, though.

благодаря за честитката, ама нямам още рожден ден врабчетата - живи да са - не са били точни. нейсе отново - това е повод да ти честитя рождения ден на теб, мисля, че е доста скоро, макар и да подранявам с някой и друг ден.

и енергийната целувка да ти се връща - мир и любов на планетата!

сияйно и пусто отвъд


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.