Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:15 26.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема ограничеността на йоганови  
Автор blue orchid ()
Публикувано30.11.08 15:52



чудех се преди, Миро, защо смяташ йогите за ограничени, като системата си е страхотна. сега, обаче, виждам и чувствам в какви тесни рамки са се самозаключили. но и виждам, как някак, това не се дължи на самата йога, а на едно дълбоко изкривяване на традицията й, на привнасяне на много чужди елементи и оттам на дълбоко нейно неразбиране.

но има и още нещо. йога е отлична като средство за постигане на независимост, но тя не се занимава със световете - материята, съзнанието, енергията, секса, космоса. тя се цели само в едно, в независимост от всички тях. и в тази съвършена игра, едно нещо силно липсва, а именно забавлението и насладата от самото разгръщане във всички тези светове. именно това, че те не я интересуват, че не я интересуват нивата и дълбочината на съдържимото в тях, на което и да е в тях. играта в тях, играта с тях. и това й е слабото място

но въпреки всичко, то, в рамките на самата нея, не е непоправимо.



..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор RabbitHole (n00b)
Публикувано30.11.08 17:12



Ще прощаваш, че не съм Миро, но темата е интересна, пък и клуба не е на Миро.



Всяко учение е толкова добро, колкото добри са практикуващите го. Също така всяка система е толкова силна, колкото е силен най-слабият й елемент. Но това е моментно състояние, което се базира на взаимодействие.

От друга страна, Йога като концепция е прекрасна. Според мен цялата концепция може да бъде разбрана само от хора, постигнали заложените й крайни резултати. Как може някой, който е в подножието на планината да каже колко е висока, преди да се е качил на върха?
Искам да кажа, че това което се води за 'Йога' е прочетено и чуто, което не е същото като да е от личен опит. Малко хора могат да кажат какво точно е Йога. Останалите можем само да разчитаме картата, която не е самата територия.

Що се отнася до различни ограничения и недостатъци, аз мисля, че те са присъщи на хората, а не на системата. Както и системата не е отговрна за премахването на недостатъците, ако предоставя нужните средства за тяхното отстраняване. Отговорни са практикуващите.

Та ограничеността на йогите (не харесвам събирателните понятия) няма нищо общо с ограничеността на Йога.

П.П. Днес ми е ден за метафори-клишета, ще прощаваш

Редактирано от RabbitHole на 30.11.08 17:13.



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: RabbitHole]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано30.11.08 17:25



Мисля, че не я разбра, Йога се интересува от това, човек да постигне независимост от всичко и в това се заключава предмета, разбирането и постигането.

Един вид, ако тръгнеш за София, няма как да стигнеш до Варна. Т.е. обърква се самата същност на учението, като се припокрива с други доктрини, вярвания, религии, философски системи.

Бърр, дано да ни разбереш.





Тема Re: ограничеността на йоганови [re: huanji]  
Автор RabbitHole (n00b)
Публикувано30.11.08 17:50



Ако се напъна мога и да ви разбера. Не за друго, а защото и всички ние имаме разбиране за Йога, или за което и да е друго нещо, базирано на нашия Ум и на нашата личност т.е. мога да разбера нечие разбиране за Йога.

Докато не бих казал, че мога постигна Йога, вербализирана от някой, който е минал отвъд Ума и самите разбирания, защото трябва да отида при него, а това вече не е толкова просто.

С други думи - мога да науча една терминология, но е трудно да постигна самата Йога.

Но не намирам смисъл да изучавам наново толкова сложни понятия, тъй като нямам намерение да се занимавам с Йога. Което пък не означава, че не ми е интересно.

___



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: RabbitHole]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано30.11.08 17:53



Разсъждаваш много добре, но пак няма връзка. Надявам се колежката да се впусне в повече подробности и сигурно би ти било интересно.





Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор a6ooo (непознат )
Публикувано30.11.08 18:08



И аз май 6те се вклю4а тънко с 1 мнениеце.


Ограни4еността на някои йоги идва от това 4е се ограни4ават само до 1 у4ение.
А йога може и да се ограни4ава до независимост ,но йога е 4аст от не6то голямо-духовния свят.
Духовния свят е йога,изто4ни бойни изкуства,религия,магия и т.н.
А духовния свят е неограни4ен.Там може6 да бъде6 какъвто си поиска6 и може6 да прави6 каквото си поиска6.Само ти трябва упоритост,постоянство ,подходя6ти упражнения.



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: a6ooo]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано30.11.08 18:13



Е точно това са глупости, що се отнася до Йога, затова говорим.





Тема Re: ограничеността на йога [re: huanji]  
Автор a6ooo (непознат )
Публикувано30.11.08 18:16



Кое то4но е глупост?



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор Kalliana (непознат)
Публикувано30.11.08 18:37



blue orche, много се радвам, че поставяйки темата, обръщаш внимание на това, да се прави разлика между „ограниченост на йога” и „ограниченост на йогите”. С второто понятие съм съгласна – в определени случаи (познавам хора, които наистина са навлезли дълбоко в това учение и заслужават уважение).

Причината обаче според мен е не толкова привнасянето на чужди елементи, колкото както казваш изкривяване и неразбиране на учението. И затова толкова често виждаме йога да се превръща или в модно позиране, или във физкултура за здраве – което няма нищо общо със същността на учението. Под непознаване и неразбиране имам предвид това, че йога се свежда само до хата йога – онази част от йога, която се занимава с тялото и която е ЧАСТ от ЕДИН от основните пътища в йога – и за съжаление за много йоги в това се заключава цялата йога.

„йога е отлична като средство за постигане на независимост, но тя не се занимава със световете - материята, съзнанието, енергията, секса, космоса”

С това не съм съгласна. Йога има много дълбока и сложна философия и на практика няма нищо, което да не задълбочено обяснено и обосновано. Философската основа на йога са самхя и веданта - две от шестте основни философски школи на Индия. Повлияна е в известна степен и от тантра. Световете, космоса, енергията ... – всъщност космологията на йога е доста сложна.
Мисля, че потвърждение на това, че йога е комплексна, цялостна и не толкова проста система е фактът, че в Индия има Университет по йога, официално признат от индийското правителство наравно с другите ВУЗ-ове.

Дали йога цели независимост... Думата „йога” означава „единение”. Единение с Абсолюта (или както и да го наречем), недвойнственост, единност на собствената същност и единност с всичко и всички. И мисля, че това е крайната цел на всички духовни учения, каквото е и йога. В този смисъл се постига независимост – независимост от всичко останало, защото няма друго, а всичко е едно.



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: RabbitHole]  
Автор blue orchid ()
Публикувано30.11.08 19:19



ами, аз се обръщам към Миро, защото той има свободен достъп до моята книга на сенките :Р :)))))

самата йога няма недостатъци, тя си е идеална система, както когато е била при Патанджали, така и сега...

проблема при разбирането, обаче, не е в терминологията, както често ти се струва. истината е, че за да навлезеш на добро ниво в нея ти трябват много малко неща - да знаеш значението на 10-15 технически термина /ти почти ги знаеш/, да можеш да разчетеш едно уравнение, което се образува чрез тях и другото е практика. и то елементарна - да можеш да седнеш за известно време неподвижно и да можеш да задържиш концентрация върху един обект. това е.

обаче е много трудно да се докараш до там, че да можеш да използваш това. затова и с хуанджи си говорехме онзи ден, че йога е елементарна, трудното е да стъпиш в нея, а не да я познаеш или практикуваш. защото за да можеш да стъпиш в нея се иска едно вътрешно изместване на цялото светоусещане, това е бариерата. и разбира се, да се очистят многото примеси от други системи - тантра, веданта и знам ли вече - май всичко :))))))




..Y..
YYY
YYY
YYY




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.