Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:30 25.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема ограничеността на йога  
Автор blue orchid ()
Публикувано30.11.08 15:52



чудех се преди, Миро, защо смяташ йогите за ограничени, като системата си е страхотна. сега, обаче, виждам и чувствам в какви тесни рамки са се самозаключили. но и виждам, как някак, това не се дължи на самата йога, а на едно дълбоко изкривяване на традицията й, на привнасяне на много чужди елементи и оттам на дълбоко нейно неразбиране.

но има и още нещо. йога е отлична като средство за постигане на независимост, но тя не се занимава със световете - материята, съзнанието, енергията, секса, космоса. тя се цели само в едно, в независимост от всички тях. и в тази съвършена игра, едно нещо силно липсва, а именно забавлението и насладата от самото разгръщане във всички тези светове. именно това, че те не я интересуват, че не я интересуват нивата и дълбочината на съдържимото в тях, на което и да е в тях. играта в тях, играта с тях. и това й е слабото място

но въпреки всичко, то, в рамките на самата нея, не е непоправимо.



..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор RabbitHole (n00b)
Публикувано30.11.08 17:12



Ще прощаваш, че не съм Миро, но темата е интересна, пък и клуба не е на Миро.



Всяко учение е толкова добро, колкото добри са практикуващите го. Също така всяка система е толкова силна, колкото е силен най-слабият й елемент. Но това е моментно състояние, което се базира на взаимодействие.

От друга страна, Йога като концепция е прекрасна. Според мен цялата концепция може да бъде разбрана само от хора, постигнали заложените й крайни резултати. Как може някой, който е в подножието на планината да каже колко е висока, преди да се е качил на върха?
Искам да кажа, че това което се води за 'Йога' е прочетено и чуто, което не е същото като да е от личен опит. Малко хора могат да кажат какво точно е Йога. Останалите можем само да разчитаме картата, която не е самата територия.

Що се отнася до различни ограничения и недостатъци, аз мисля, че те са присъщи на хората, а не на системата. Както и системата не е отговрна за премахването на недостатъците, ако предоставя нужните средства за тяхното отстраняване. Отговорни са практикуващите.

Та ограничеността на йогите (не харесвам събирателните понятия) няма нищо общо с ограничеността на Йога.

П.П. Днес ми е ден за метафори-клишета, ще прощаваш

Редактирано от RabbitHole на 30.11.08 17:13.



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: RabbitHole]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано30.11.08 17:25



Мисля, че не я разбра, Йога се интересува от това, човек да постигне независимост от всичко и в това се заключава предмета, разбирането и постигането.

Един вид, ако тръгнеш за София, няма как да стигнеш до Варна. Т.е. обърква се самата същност на учението, като се припокрива с други доктрини, вярвания, религии, философски системи.

Бърр, дано да ни разбереш.





Тема Re: ограничеността на йоганови [re: huanji]  
Автор RabbitHole (n00b)
Публикувано30.11.08 17:50



Ако се напъна мога и да ви разбера. Не за друго, а защото и всички ние имаме разбиране за Йога, или за което и да е друго нещо, базирано на нашия Ум и на нашата личност т.е. мога да разбера нечие разбиране за Йога.

Докато не бих казал, че мога постигна Йога, вербализирана от някой, който е минал отвъд Ума и самите разбирания, защото трябва да отида при него, а това вече не е толкова просто.

С други думи - мога да науча една терминология, но е трудно да постигна самата Йога.

Но не намирам смисъл да изучавам наново толкова сложни понятия, тъй като нямам намерение да се занимавам с Йога. Което пък не означава, че не ми е интересно.

___



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: RabbitHole]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано30.11.08 17:53



Разсъждаваш много добре, но пак няма връзка. Надявам се колежката да се впусне в повече подробности и сигурно би ти било интересно.





Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор a6ooo (непознат )
Публикувано30.11.08 18:08



И аз май 6те се вклю4а тънко с 1 мнениеце.


Ограни4еността на някои йоги идва от това 4е се ограни4ават само до 1 у4ение.
А йога може и да се ограни4ава до независимост ,но йога е 4аст от не6то голямо-духовния свят.
Духовния свят е йога,изто4ни бойни изкуства,религия,магия и т.н.
А духовния свят е неограни4ен.Там може6 да бъде6 какъвто си поиска6 и може6 да прави6 каквото си поиска6.Само ти трябва упоритост,постоянство ,подходя6ти упражнения.



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: a6ooo]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано30.11.08 18:13



Е точно това са глупости, що се отнася до Йога, затова говорим.





Тема Re: ограничеността на йоганови [re: huanji]  
Автор a6ooo (непознат )
Публикувано30.11.08 18:16



Кое то4но е глупост?



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор Kalliana (непознат)
Публикувано30.11.08 18:37



blue orche, много се радвам, че поставяйки темата, обръщаш внимание на това, да се прави разлика между „ограниченост на йога” и „ограниченост на йогите”. С второто понятие съм съгласна – в определени случаи (познавам хора, които наистина са навлезли дълбоко в това учение и заслужават уважение).

Причината обаче според мен е не толкова привнасянето на чужди елементи, колкото както казваш изкривяване и неразбиране на учението. И затова толкова често виждаме йога да се превръща или в модно позиране, или във физкултура за здраве – което няма нищо общо със същността на учението. Под непознаване и неразбиране имам предвид това, че йога се свежда само до хата йога – онази част от йога, която се занимава с тялото и която е ЧАСТ от ЕДИН от основните пътища в йога – и за съжаление за много йоги в това се заключава цялата йога.

„йога е отлична като средство за постигане на независимост, но тя не се занимава със световете - материята, съзнанието, енергията, секса, космоса”

С това не съм съгласна. Йога има много дълбока и сложна философия и на практика няма нищо, което да не задълбочено обяснено и обосновано. Философската основа на йога са самхя и веданта - две от шестте основни философски школи на Индия. Повлияна е в известна степен и от тантра. Световете, космоса, енергията ... – всъщност космологията на йога е доста сложна.
Мисля, че потвърждение на това, че йога е комплексна, цялостна и не толкова проста система е фактът, че в Индия има Университет по йога, официално признат от индийското правителство наравно с другите ВУЗ-ове.

Дали йога цели независимост... Думата „йога” означава „единение”. Единение с Абсолюта (или както и да го наречем), недвойнственост, единност на собствената същност и единност с всичко и всички. И мисля, че това е крайната цел на всички духовни учения, каквото е и йога. В този смисъл се постига независимост – независимост от всичко останало, защото няма друго, а всичко е едно.



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: RabbitHole]  
Автор blue orchid ()
Публикувано30.11.08 19:19



ами, аз се обръщам към Миро, защото той има свободен достъп до моята книга на сенките :Р :)))))

самата йога няма недостатъци, тя си е идеална система, както когато е била при Патанджали, така и сега...

проблема при разбирането, обаче, не е в терминологията, както често ти се струва. истината е, че за да навлезеш на добро ниво в нея ти трябват много малко неща - да знаеш значението на 10-15 технически термина /ти почти ги знаеш/, да можеш да разчетеш едно уравнение, което се образува чрез тях и другото е практика. и то елементарна - да можеш да седнеш за известно време неподвижно и да можеш да задържиш концентрация върху един обект. това е.

обаче е много трудно да се докараш до там, че да можеш да използваш това. затова и с хуанджи си говорехме онзи ден, че йога е елементарна, трудното е да стъпиш в нея, а не да я познаеш или практикуваш. защото за да можеш да стъпиш в нея се иска едно вътрешно изместване на цялото светоусещане, това е бариерата. и разбира се, да се очистят многото примеси от други системи - тантра, веданта и знам ли вече - май всичко :))))))




..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: huanji]  
Автор blue orchid ()
Публикувано30.11.08 19:24



ъм, за мо специално съм се връзвала на възел, чак Айенгар да ми завиди... :))))) ефекта обаче беше, че мо ме прати да си гледам частните уроци :))))))
тогава ми светна, че проблема не е в интелигентността или в липсата на желание /той има и двете в повече/. проблема е в едно много фино изместване, което убий ме не знам как с теб сме направили :))))))



..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: a6ooo]  
Автор blue orchid ()
Публикувано30.11.08 19:36



обаче, ако ти сега започнеш да практикуваш йога и да кажем магия има една много сериозна опасност да подминеш йога и да се хванеш само до някои нейни техники, които са в основата на модерната магия. обаче ще подминеш йога, именно защото магията цели промяна в реалността според собствената воля, а йога те учи, че желанията ти са нещо, на което не бива да обръщаш прекалено много внимание. така вместо до софия ще стигнеш до варна. можеш разбира се да хванеш не черния, а белия път. но тогава само си удължаваш процеса, защото йога е по-директна в това отношение. ако ми кажеш, че и черно и бяло водят до едно - добре, не е невъзможно. но готов ли си за толкова висш пилотаж :))))))



..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: Kalliana]  
Автор blue orchid ()
Публикувано30.11.08 19:53



при адвайта веданта и санкхя има едно малко, дребничко разминаване, което много удобно не се забелязва. то, обаче, разцепва 'йога' на две. или по-точно на два пътя, които няма как да се съберат, защото адвайта е недуална, а санкхя дуалистична. иначе нямам нищо против да се слея с бог, или поне с някой бог... в йога обаче не се сливаме с нищо :)))))




..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор Kalliana (непознат)
Публикувано30.11.08 20:19



Говориш за два пътя, които няма как да се съберат. Кои пътища имаш предвид?
Всички пътища в йога водят към една и съща цел. Взаимно по никакъв начин не си противоречат. Точно затова в днешно време говорим за интегрална йога – съблюдаване на различните пътища. Това не само е необходимо, но мисля, че е задължително – необходимо е знание (пътя на джнана йога), необходимо е да излезеш от тесните граници на егоцентризма и например да си готов да направиш нещо съвсем безкористно за някой друг (пътя на карма йога) и т.н.

А за сливането... Говоря за единство. Сливането е с нещо друго. Единството се постига чрез осъзнаване на единната същност на всичко, осъзнаване, че няма друго, всичко е едно.



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано30.11.08 20:19



За смесването на санкхя и адвайта смятам същото. Има принципно противоречие и дано жената(ако не се лъжа) да обърне внимание на него.



иначе нямам нищо против да се слея с бог, или поне с някой бог... в йога обаче не се сливаме с нищо

Все пак, най- старите коментатори на Йога извеждат етимологията на думата от юдж - управлявам, контролирам, а не от юджир - , обвързвам, съединявам, сливам.

Явно в по- далечно време Йога се е приемала като самоовладяване, а не като единение. Предполагам, на по- късен етап покрай адвайта веданта и сродните концепции, понятието е изместено в друга насока. Но пък съединяването няма смислова връзка със самата Йога-сутра, ако се замисли човек и е нормално да отпадне, дори и да е концепция на доста уважавани учители.



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: huanji]  
Автор blue orchid ()
Публикувано30.11.08 20:29



явно санкхя е спряла да диша твърде млада, а веданта е поела по-голямата част от вълната. а и йога е разтеглива дума, нали и Буда е йогин :))))))

и все пак на нас ни остава бетонния стълб - читта-вритти-ниродха. непоклатим като свещената математика на Патанджали :))))))




..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: Kalliana]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано30.11.08 20:33



Говориш за два пътя, които няма как да се съберат. Кои пътища имаш предвид?

Говори за адвайта веданта и санкхя. Едната философия е дуалистична, а другата недуалистична. В началният си пост ги омеша, което е принципно невъзможно. Нещо като дизел и бензин в един двигател. И двата ги има, но никога не са заедно.

Всички пътища в йога водят към една и съща цел. Взаимно по никакъв начин не си противоречат.

Крайната цел на Йога е кайваля, еманципацията от пракрити. В този смисъл, в Йога няма такива цели, за които говориш.

Точно затова в днешно време говорим за интегрална йога – съблюдаване на различните пътища.

Интегралната йога е точно аштанга-йога и не става дума за смесване на различни пътища, а за интегриране на различните стъпала в Йога(аща-анга, осемкратна - Йогата на Патанджали).

необходимо е да излезеш от тесните граници на егоцентризма и например да си готов да направиш нещо съвсем безкористно за някой друг (пътя на карма йога) и т.н.

В Йога това се нарича дхарма-мегха, а различните клонове на йога като бхакти, карма, джнана са едно, докато ние говорим за раджа-йога. Патанджала-йога се нарича още раджа-йога. Т.е. имаме тесен и широк смисъл на понятието.



А за сливането... Говоря за единство. Сливането е с нещо друго. Единството се постига чрез осъзнаване на единната същност на всичко, осъзнаване, че няма друго, всичко е едно.

Нали това ти казваме, че това осъзнаване на единната същност на всичко, не е доктрина на Йога, а на адвайта веданта. В йога, пуруша и пракрити са напълно разделени. Затова и отпада необходимостта от единство...



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано30.11.08 20:35



Сгъстяваш максимално.





Тема Re: ограничеността на йоганови [re: a6ooo]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано30.11.08 20:39



Йога не е духовният свят, неговото осъзнаване и т.н. а потискане модификациите на съзнанието.





Тема Re: ограничеността на йоганови [re: Kalliana]  
Автор blue orchid ()
Публикувано30.11.08 20:51



ами, ти каза, че йога е базирана на санкхя и веданта. това са двата пътя, които няма как да се съберат, освен в две напълно различни йоги, тъй като адвайта веданта приема, че всичко е едно - Брахман, а санкхя прави разделение на пуруша и пракрити.

а карма и джнана са хубави неща, но раджа йога ги разглежда по малко по-различен начин. карма йога при нас е действие, което е лишено от стремеж към плода. и така разликата се явява огромна, защото целта й не е да направиш нещо безкористно за някой друг, а да разгърнеш непривързаност към действията си /по този въпрос имам хубава извадка от гита, ако искаш/. освен това, те са подготвителни степени към същинската практика, с едната цел да се изчисти съзнанието от излишни нечистотии /мала/. а и в йога няма как да излезеш от егоцентризма си, защото никога не си бил в него, ти си пуруша. разбира се, можеш да се прощаваш с васаните си, или с привързаността си към тях, на свобода - това е и целта :))))))




..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: huanji]  
Автор blue orchid ()
Публикувано30.11.08 20:55



ми, концентрацията дава странични дефекти



ще си го запиша за неправене, ама много енергоемко, пу... :))))))



..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: huanji]  
Автор Kalliana (непознат)
Публикувано30.11.08 21:11



Нека да не приемаме Йога-сутрите за начало на йога. Наистина Патанджали очертава раджа йога, но какво да правим с раджа, карма и бхакти йога, за които научаваме от Бхагавадгита – книга, която е само с някакво си хилядолетие по-стара от Патанджали? Предлагам да гласуваме да не ги изхвърляме



А за мнението на уважаваните учители, за мен то е важно, защото разбирането на древните текстове никак не е лесно. Чисто лингвистичният подход към тях само обърква нещата. Затова коментарите на великите учители са важни за разбирането им.

Страхувам се обаче, че изместихме темата. Ставаше дума за „ограничеността” на йога. За мен това е една много цялостна система и не виждам нищо, което да я прави ограничена



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: Kalliana]  
Автор blue orchid ()
Публикувано30.11.08 21:28



никой не е твърдял, че йога е ограничаваща :))))) напротив, тя е освобождаваща - извежда от света /пракрити/, за да те върне след това отново в него, но с независимост и свобода да твориш и да се наслаждаваш, при това в състояние на непривързаност :)))))


Патанджали, обаче, подрежда този бъркоч, в една система, която наричаме класическа йога - една съвършено стройна система, с много малко културни и никакви религиозни наслагвания. в този смисъл, той е Архитектът :))))))



..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: huanji]  
Автор Kalliana (непознат)
Публикувано30.11.08 21:39



"Говори за адвайта веданта и санкхя. Едната философия е дуалистична, а другата недуалистична. В началният си пост ги омеша, което е принципно невъзможно. Нещо като дизел и бензин в един двигател. И двата ги има, но никога не са заедно."

Не съм ги омешала Ако ги смятах за едно, нямаше да използвам две думи. (освен това говоря за веданта, а не само за адвайта, но това няма значение) Санкхя и веданта са философски системи. Те са в основата на йога. Йога е духовно учение, можем да я наречем наука. Философия, наука, религия и др. могат да са свързани по между си, но едното не е тъждествено на другото.
А за дизела и бензина – препоръчвам ти свами Вивекананда, вече излезе и на български, там можеш да видиш как веданта и санкхя „се спогаждат” една с друга (иначе с дълги обяснения ще отегчим всички)

Когато използвам думата интегрална, нямам предвид аштанга йога, използвам я като прилагателно, а не като име на една школа.

„различните клонове на йога като бхакти, карма, джнана са едно, докато ние говорим за раджа-йога. Патанджала-йога се нарича още раджа-йога. Т.е. имаме тесен и широк смисъл на понятието.”

Съжалявам, не съм разбрала, че разговора е само за раджа йога, мислех, че говорим за йога.




Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор Kalliana (непознат)
Публикувано30.11.08 21:56



„раджа йога ги разглежда по малко по-различен начин. карма йога при нас е действие, което е лишено от стремеж към плода. и така разликата се явява огромна,”

В смисъла на раджа йога това е така. Но карма йога е един от основните 4 пътя в йога (раджа йога е друг от тези 4 основни пътя), който си е цялостен, самостоятелен път и може да бъде практикуван само той – и това да отведе до същото място като раджа йога, например. Действие без привързаност към резултата е само една от многото характеристики на действието в карма йога. Неегоистичното действие е друга характеристика.

„освен това, те са подготвителни степени към същинската практика,”

Може би в ащтанга йога е така, но в системата на йога те са самостоятелни пътища, които водят до края



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: Kalliana]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано30.11.08 22:03



Разбирам. Ще трябва малко повече информация.

От една страна понятието Йога се използва широко за обозначаване на индийската традиция на духовна дисциплина, състояща се от различни подходи към самореализацията.

Най- ранните сведения вероятно са от Тайттирия-упанищад(2.4.1), от второто хилядолетие пр.н.е.

Бхагавад-гита се отнася към четвърти-трети век преди новата ера. В този период Йога е наистина тясно свързана със санкхя. В следващите векове се развиват в отделни философски школи - "Класическа йога" и "Класическа санкхя". Основополагащите произведения са сътоветно "Йога-сутра" за Йога и "Санкхя-карика" от Ишвара Кришна за Санкхя(около 4 век н.е.).

Както знаеш има шест ортодоксални философски системи и Йога-даршана(възглед за Йога) е една от тях. Йога-даршана е философската система, формулирана от Патанджали и известна още като - Класическа йога, Патанджала-йога.

Както виждаш има разлика за понятието йога като обозначаващо процеса на себереализация и философската система Йога, известна като - Йога-даршана.
Затова трябва да се разберем принципно за Йога ли ще си говорим или образно, като широко понятие.

Според мен, не сме изместили темата, понеже от изясняването на предмета и същността на Йога зависи как ще я приемем като ограничаваща или като освобождаваща.





Тема Re: ограничеността на йоганови [re: Kalliana]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано30.11.08 22:07



В Йога няма цел на пристигане, поне като място, а като състояние на съзнанието. Всъщност йога не променя нещата, тя само ги разбира.



Основните пътища използват понятието Йога, не в смисъла на понятието Йога.



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано30.11.08 22:08



Не знам, за мен сгъстяването е най- голям комплимент.





Тема Re: ограничеността на йоганови [re: Kalliana]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано30.11.08 22:24



Не съм ги омешала, освен това говоря за веданта, а не само за адвайта

А сега де, школите на Веданта са недуализситчни и се сещам само за една дуалистична - Двайта на Мадхава. Докато Санкхя си е дуалистична доктрина.

Другото което трябва да уточним е, че не е коректно да се използват въобще Санкхя и Веданта във връзка с Йога. Действително има интерпретация на Йога от школите на Веданта, те са си веданта и само интерпретират йога в тяхната традиция. Докато Йога като философия се интерпретира в Йога-сутра.

Кое точно от Вивекананда и взимаш ли предвид по- горните разяснения?



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: huanji]  
Автор blue orchid ()
Публикувано30.11.08 22:26



о, помислих, че ми се караш, че както винаги

:))))))



..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: huanji]  
Автор Kalliana (непознат)
Публикувано30.11.08 22:26



добре, и за какво говорим





Тема Re: ограничеността на йоганови [re: Kalliana]  
Автор blue orchid ()
Публикувано30.11.08 22:28



ами, както досега ти обяснявахме, ние сме класици :Р :))))))



..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: huanji]  
Автор Kalliana (непознат)
Публикувано30.11.08 22:30



"В Йога няма цел на пристигане, поне като място, а като състояние на съзнанието"

Разбира се

Съжалявам, изразявам се малко по-образно и това може би създава объркване



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: Kalliana]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано30.11.08 22:37



По- скоро използваш понятието Йога в малко по- друг смисъл. А разговора се върти най- вече около изчистването на смисъла. Или нещо такова.



Не за да променим твоите виждания(пази Боже, не е редно), а за да бъде от полза на който му върши работа. Все пак, не всеки се е замислял за тази многопластовост на понятията.

Всъщност ти благодаря, че водиш разговор по същество.



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: Kalliana]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано30.11.08 22:38



За Йога.





Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано30.11.08 22:42



Ха-ха, свърши тя с карането.





Тема Re: ограничеността на йоганови [re: huanji]  
Автор a6ooo (непознат )
Публикувано30.11.08 23:06



Може и да съм написал не6то неправилно,не знам, Хуанито


Просто така го осетих и го написах.Появи се мисълта и я изтрелях през пръстите.
Без да се замислям въоб6те дали е по темата или дали пи6а глупости.
А и нали за това сте тук да си давате мнението.



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано30.11.08 23:09



Санкхя не е дуалистична изобщо, това, че се говори за Пуруша и Пракрити, не означава, че са "разделени".

Тази "санкхя", която си мислиш, че "познаваш", е една окъсната от реалността псевдо-"научна" изгъзица.



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: a6ooo]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано30.11.08 23:15



Използвах готов израз от темата, иначе няма лошо.





Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано30.11.08 23:17



Човек се потапя най-пълноценно в забавлението и насладата (Лила - Игра) тогава, когато е независим, т.е. не е ограничен от определени представи за "приятно" и "неприятно", "предпочитано" и "непредпочитано", "изгодно" и "неизгодно". Когато не се вкопчва в тези представи, а изостави всякакви илюзии за "разделен" от действието "вършител".

Казано по друг начин - екстазът на Живота не е нещо несъвместимо с Йога - напротив - става достъпен точно чрез Йога. Става дума за чистия, спонтанен и неограничен от нищо екстаз, отвъд обусловените от ограниченията на ума стремежи към "удоволствия".



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор a6ooo (непознат )
Публикувано30.11.08 23:34



Винаги готов-това е девизът


Важен е подходът в такива ситуации.За да не стават фалове-едното се приема за основно,а другото за допълнение.
И така няма да отклонения,подминавания,разминавания.



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: бeзпътeн]  
Автор blue orchid ()
Публикувано30.11.08 23:54



за санкхя няма да говорим, защото ти си адвайтист, а в колела не ми се зацикля :))))))

що се отнася за непосредственото преживяване - разбира се, прав си. въпросът тук беше малко по-встрани, а именно че има системи, които работят чрез други средства и те имат една допълнителна дълбочина в посоки, в които йога не работи конкретно. и щото сме два скорпиона в клуб, в който малко или много се тачи секса - ще закача него. мислиш ли, че чрез йога можеш да стигнеш до тоталния чист, спонтанен и неограничен от нищо сексуален екстаз, и че например даоските разширения не могат да го направят още по чист, спонтанен и неограничен. или като цяло казано, смяташ ли, че чрез йога можеш да достигнеш до тоталния светая светих на абсолютно всичко в този свят :))))))


ще поспя малко сега, че от инсомния почвам да правя псевдохалюцинаци хихи :))))))) да продължим утре :)))))))




..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: a6ooo]  
Автор blue orchid ()
Публикувано30.11.08 23:59



супер, значи имаш най-яката лаборатория - собственото си тяло и съзнание



само помни, че според майсторите, да правиш каквото си искаш не значи да правиш всичко, което ти скимне ;)



..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор RabbitHole (n00b)
Публикувано01.12.08 00:50



Мисля, че много неща излишно се усложняват. Нещата трябва да се изчистят от религия и митология, но без да попадат в другата крайност да се обясняват с научни термини и факти.

Моите почитания към западната наука, но е смешно медитацията да се свежда до промяна в състава на ликвора или до нервни импулси в мозъка. Да не говорим за психология и философия, които пък хептен нямат връзка.

Но най-важното е традицията да е жива, щото превърне ли се в митове и легенди, уйде тя...

___



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: huanji]  
Автор Kalliana (непознат)
Публикувано01.12.08 01:04



И аз ти благодаря за приятния разговор


Но ми се струва, че тръгнахме в много погрешна посока. Тръгнахме да уточняваме какво е йога. Четем книги, слушаме лекции, обменяме мнения... и на тази основа смятаме, че знаем. Забравяме, че всичко, което четем или чуваме, се пречупва през собствения ни ум.

Не си спомням в коя лекция Ошо казва на аудиторията пред него, както обикновено много голяма: Всички вие седите тук, слушате какво казвам и чувате различни неща и си мислите, че аз съм го казал.

Това правим и ние – може да сме чели дори едни и същи книги, но да разбираме съвсем различни неща. А книгите са много ... Тогава можем ли да заявим кое е истината, включително и за това, какво е йога. Можем да кажем само как лично ние разбираме едно или друго понятие, идея, система.



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: RabbitHole]  
Автор blue orchid ()
Публикувано01.12.08 08:47



Патанджали не обяснява нищо с наука, не и със съвременната наука. но няма как той да не обвърже идейно своите сутри в една структура, и няма как тази структура да не касае съзнанието или да не извежда обобщаващите я принципи :))))))

що се касае до медиатори и синаптични връзки, аз съм склонна да оставя този въпрос на две съвсем млади науки - психологията и когнитивната неврофизиология. но също така се опитвам да запазвам баланс по въжето и да не залитам в никоя посока, когато един учен ми каже, че ако ми направи вивисекция и раздразни с електрод точна зона в десния ми кортекс, аз ще преживея състояние на излизане от тялото. тук винаги ми светва една лампичка, не като насочен лъч, просто като премигваща светлинка :))))))



..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: Kalliana]  
Автор blue orchid ()
Публикувано01.12.08 09:09



разбира се, че няма как да заобиколим санскарите си. но въпреки това, с хуанджи не вървим по пътя на джнана, нито пък някога сме имали един и същ учител. единственото общо между нас са едни специфични санскари, които са формирани в продължение на повече от 15 години йогийска практика - при двама ни, и то различна практика. въпреки това и именно заради това често се случва да виждаме еднакво и мненията ни да се покриват, въпреки че сме отделни съзнания с отделни санскари. така, когато говорим за йога ние имаме предвид почти винаги едно и също. и това не е заради книгите, йога не е четене и слушане, точно както не е и гимнастика :))))))


..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Oграничеността на йогитенови [re: blue orchid]  
Автор Mиpo ()
Публикувано01.12.08 11:27



Никога не съм смятал йогите за ограничени по принцип. Просто, често съм срещал (било на живо или тук по форумите) хора отъждествяващи се като йоги, които в съвсем реални ситуации се проявяват като докачливи, закостенели, едностранчиви, плитки, нетолерантни, лицемерни..., т.е. ограничени. И теоретизират йогата по един начин, а като се опре до действието и ... става смешно. Знаеш само в тези скромни виртуални ширини колко такива примери сме виждали за караници, триения на теми от засегнати, ежби и безкрай « йога in action »... Даже и сега като гледам тук колко йоги веднага имат нужда да се обясняват надълго и нашироко без, поне според мен, да казват нещо интересно...

Но предполагам, че не за това питаш, а за нещо по-дълбоко. Дали в самата система йога има причини за такова поведение? И къде може да има грешки в подхода на практикуващите?

самата йога няма недостатъци, тя си е идеална система, както когато е била при Патанджали, така и сега...
Сигурно много йоги мислят така... И е особено важен именно този начален подход към йога и към съответния безгрешен „божи наместник” (бил той Патанджали или някой друг). Опитай се да видиш, че НЯМА система без недостатъци.И не защото йога или Патанджали са лоши, а защото всяка система има своите ограничения (това е така по дефиниция, иначе не би била „система”). Но на колко хора им се иска да има нещо идеално, да има добре разграфен път натам и те да вървят уверено по него към Варна, София или Трета глуха... Хм, това се нарича чисто и просто ДЕТСКИ подход.

Второ, толкова хора говорят от името на йога... Погледнато отстрани е смешно. Но както и да е, това говорене е много лесно, защото никъде няма нещо фиксирано като йога. Няма го и Патанждали или някой друг за да каже така ли е или не... А видове йоги са нароили през вековете колкото искаш... И много се упражняват сега в някакво безсмислено (поне за мен) теоретизиране за целите на йога. Съвсем друго е, ако човек каже каква е НЕГОВАТА цел. Какво прави за нея и какво не...Как изпозва определени йога или други практики.. Кое работи и кое не... Но да се крие зад някаква думичка „йога” е част от "ограничеността на йогите".



По времето на Патаждали сигурно е имало йоги, които са следвали стриктно неговата система. Но днес, където всеки има достъп (вкл. практичен) до една дузина други духовни системи, съзнателно или не, повечето са омешали вече йогата с други неща. Интересно ми е било да наблюдавам такива хора, които хем претендират за „чистота” и „вярност” към източниците, хем те самите създават поредната интерференция. И не в смесването е проблема, а в това дали човек си носи отговорността за това.

Напълно си права, че ако човек се обърне към други духовни системи и ги смеси с йога рискува да не разбере йога в дълбочина... И тук стигаме до най-същественото. За теб кое е по-важно: да разбереш йога или да разбереш себе си? Щом ти е интересно разгръщането в разните светове, защо си вкопчила само в йога? За мен лично всяка една система, която и да е, е само средство и определено НЕ е цел.

Преди време беше споделила, че коментарите на Ошо върху Йога сутра на Патанджли не са по каноничното разбиране. Сигурно е така. Впрочем коментарите на Ошо върху Лао Дзъ и даоската „Тайна на Златноте цвете” също се разливат много от класическото разбиране в тази насока. И въпреки това са ЧУДЕСНИ! Когато човек с будност и разбиране (независимо от коя система е) говори за нещо, се получава хубаво. Даже и да излиза извън нашите представи за определена ограничена система... Когато за някой йога будността, разбирането, любовта, търсенето на истината, толерантността и отговорността са приоритет (а не това, което е написано в някоя книжка), определено не бих го смятал за ограничен.



Тема Re: Oграничеността на йогитенови [re: Mиpo]  
Автор RabbitHole (n00b)
Публикувано01.12.08 12:03



Много сладко се изключи от категорията хора, които в съвсем реални ситуации се проявяват като докачливи, закостенели, едностранчиви, плитки, нетолерантни, лицемерни..., т.е. ограничени. И теоретизират .... по един начин, а като се опре до действието и ... става смешно.



___

Редактирано от RabbitHole на 01.12.08 12:04.



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано01.12.08 12:56



"мислиш ли, че чрез йога можеш да стигнеш до тоталния чист, спонтанен и неограничен от нищо сексуален екстаз, и че например даоските разширения не могат да го направят още по чист, спонтанен и неограничен."

За "даоските разширения" не знам какво имаш предвид. Ако под Дао се има предвид най-вече посланията на Лао Дзъ (а не жалките последователи и комерсиални тълкуватели, в т.ч. и съвременни), то те са 1:1 с посланията в Крия Йога, каквато практикувам в момента. Няма абсолютно никаква разлика в есенцията.

А дали чрез Йога може да се стигне до "тоталния чист, спонтанен и неограничен от нищо сексуален екстаз" - естествено, че може. Но не чрез теоретичната, откъсната от реалността, псевдо-"йога" на съсухрените преподаватели, а чрез живото практикуване на Йога, освобождаващо съзнанието от товара на предразсъдъците, вярванията, обсебванията и напреженията. Когато тялото/съзнанието е свободно от предразсъдъци, представи, обсебвания и напрежения - то тогава случването на спонтанния сексуален екстаз не е препятствано от абсолютно нищо. Това означава тялото/съзнанието да е в своето естествено състояние, което е адвайта (това е състояние на съзнанието, не някаква изкуствено теоретизирана философска система). В състоянието адвайта, което е състояние на липса на илюзия за "разделеност", няма абсолютно никаква дуалност - нито вътрешна, нито външна, нито между "вътрешно" и "външно", няма дуалност никъде и никога. Няма илюзия за "дуалност" между вършителя на сексуалния акт и самия сексуален акт, няма възприемане на "дуалност" и между телата, участващи в сексуалния акт. Тогава и само тогава е възможно истински чистото потапяне в спонтанността и екстаза на сексуалния акт, отвъд ограниченията на представите, стремежите, изискванията, обсебванията и напреженията - всички тези ограничения идват от илюзията за "разделеност".

Потапянето в адвайта, в естественото състояние, обаче не може да бъде достигнато с интелекта и неговите философски търсения, анализи, изводи и заключения. Няма как да се разбере чрез вербални упражнения в измерението на мисълта. Изобщо е недостъпна в ограниченото само по себе си действие на ума. Когато и умът да търси да постигне това нещо - чистота, спонтанност, неограниченост - той винаги ще бъде обречен на провал, защото самият ум е ограниченост, обусловеност (която възспира спонтанността), а много често и - замърсяване с психологически остатъци. И в името на търсенето на "чистота, спонтанност и неограниченост" умът ще затвърждава съществуването си в ограниченост, обусловеност и замърсяване.

"или като цяло казано, смяташ ли, че чрез йога можеш да достигнеш до тоталния светая светих на абсолютно всичко в този свят :))))))"

Не смятам и не искам да достигам до това нещо - аз живея в него и това е единствената реалност.





Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор RabbitHole (n00b)
Публикувано01.12.08 15:17



В отговор на:

мислиш ли, че чрез йога можеш да стигнеш до тоталния чист, спонтанен и неограничен от нищо сексуален екстаз, и че например даоските разширения не могат да го направят още по чист, спонтанен и неограничен



Безпътния е прав, че под марката Дао се продава всякакъв бълвоч за разни сексуални екстази, единения, любови, връзки, взаимоотношения и т.н. и т.н.

Иначе бих иска да видя какво точно може да разшири Дао в тая област, щото до сега, с който съм говорил за Тантра, като стигнем до специфика и по някое време се прокрадне името на Мантак Чиа. А тия, които не го споменават в общия случай говорят общи приказки.

До сега съм присъствал само на един семинар, на който много по края засегнаха темата с ваджроли мудра и практическото й използване в секса. Останалото си беше на ниво 5-10та страница от книгите на Мантак Чия.

Любопитното е, че преди време си писах с един българин, който се обучава в китай на даоски изкуства. Та той ми беше писал, че сексуалните практики се смятат за много напреднало ниво в системата, която следва. Може и така да е...

___


Тема Re: ограничеността на йоганови [re: RabbitHole]  
Автор blue orchid ()
Публикувано01.12.08 18:07



няколко мои познати, ведантисти, също смятат, че сърцевината на дао е в Лао Дзъ, а даоската алхимия е една гротеска, нямаща нищо общо с дао. никой от тях, обаче, не е опитал чрез опитност да провери за себе си, дали в тази практики има нещо, което си струва. те просто отсичат и изхвърлят, базирайки се на някакви други, свои съображения.

аз опитах да започна с Мантак Чия. не точно да започна, а да го използвам с конкретна цел - да балансирам сексуалното си влечение към един тип, мисълта за когото ми докарваше напълно неразбираеми за мен оргазми. и то без оглед на място и време, което е доста неприятно :)))))) Миро сметна, че мога да използвам микроорбитата за да моделирам тази енергия и аз я завъртях, след известни усилия. ефекта е, че това вече не се случва, а аз се чувствам чудесно, че мога да управлявам един процес, който не разбирам. и все още не разбирам какво точно се случваше.

въпреки това не можах да продължа с Мантак Чия, някак не ми е на сърце, твърде ми е техничен. Джао ми е по близък като усещане, но се страхувам, че е повече ориентиран към мъже. поради тези причини и не ги познавам /Джао е и труден/, така че не бих могла да ги коментирам. но, да, въпросът, сам по себе си е изключително интересен и за мен.

какво правя аз, ще попита Миро. ами, аз намерих една школа в сексуалната алхимия, която като усещане ми идва идеално и която изучавам, отвътре, от няколко месеца. и въпреки, че това е твърде малко време усещам много динамично движение. не бих могла да съпоставям нещата с вашата практика, защото на този етап двете са ми съвсем различни. а и още нямам никаква яснота за себе си, освен тази, че имам желание да се спусна още. но това освен желание и 'усилие', изисква и време.


извинявай, ако съм отнесена, но сутринта ми дойде толкова силно, че... не знам, има неща, който просто не знам. трябва ми малко време за да се 'върна', в момента не мога да пиша.



..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: Oграничеността на йогитенови [re: RabbitHole]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано01.12.08 19:52







Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор RabbitHole (n00b)
Публикувано01.12.08 20:02



В отговор на:

няколко мои познати, ведантисти, също смятат, че сърцевината на дао е в Лао Дзъ, а даоската алхимия е една гротеска, нямаща нищо общо с дао. никой от тях, обаче, не е опитал чрез опитност да провери за себе си, дали в тази практики има нещо, което си струва. те просто отсичат и изхвърлят, базирайки се на някакви други, свои съображения.



Ето аз какво зная за Дао Дъ Дзин, без да съм се задълбочавал в исторически данни. Произведението, такова, каквото го познаваме е преправяно и дописвано многократно. Така че е абсолютно сигурно, че това, което днес знаем като Дао Дъ Дзин, не е това, което (евентуално) Лао Дзъ е оставил на стражата, като е напускал Китай (според легендата).

Освен това, историческите факти, които съм чел, сочат, че историческата личност Ли Ър не е бил изолирано явление, а е бил родом от южната част на Китай, която е била по-нецивилизована и поради по негово време все още са били запазени шаманските практики от времето на легендарния шаман Ю. Тези практики са били вече формализирани и поради това мъртви в по-цивилизованата северна част на тогавашен Китай.

Така че е много спорно дали Лао Дзъ е създател на Дао, или е просто китайския Омир, записал за пръв път една устна шаманска традиция. Кой знае?! Според някои теории той дори не е китаец, но няма да се отплесваме натам.

Освен това Лао Дзъ със сигурност има предвид методи залегнали в даоската алхимия. Казват, че езикът на който е записан първоначално Дао Дъ Дзин е литературен китайски, който е труден за разбиране дори за самите съвременни китайци, изобилства от метафори, които много често са непреводими. Типичен даоски текст. Чел съм две книги, писани от китайци, върху Дао Дъ Дзин и техните преводи и тълкувания са изцяло свързани с даоската вътрешна алхимия.

Та кой какво вижда или смята, че вижда в това произведение, май се определя от желанията му, а не от това, какво точно е искал да каже авторът. Едно обаче е сигурно - Лао Дзъ е дал началото на учение, което се е развило в много посоки, като едни от най-ярките му представители са се занимавали с вътрешна алхимия. Виж Исус - от него е произлязла една куха религия, което има пищни храмове, простонародни вярвания за масите и бизнес. Ако Лао Дзъ не е искал да каже точно това, което днес практикуват неговите наследници, то поне трябва да се признае, че те са се справили много по-добре от християните, "изопачавайки" учението на първоизточника - създали са изкуство за водене на война, за правене на любов, за вътрешно развитие, за готвене и т.н. неща които са не са мъртви е чисто практични и се използват.

Мантак Чия, вечна благодарност към него, в първите си книги е много близко до Джао Бичън, с някои разлики в детайлите. После се намесват други бизнес фактори и нещата отиват в друга посока, чак до там да чета в една писана с негово 'съавторство' книга, че човек може да ходи на психотерапевт, за да се освободи от напрежението!

Но в началото е типичен неокласик.

Ся, такова нещо като сексуална алхимия няма. Това са абсолютни западни измишльотини. Има път на съвместното развитие, като в цитирани стари трактати изрично се казва, че използването на сексуалния акт, като алхимичен катализатор, не трябва да е свързан с удоволствието от секса, нито с някакви емоции. За това си има нещо, наречено "изкуството на спалните покои", което е орязан чалга вариант на алхимията и има други цели.

Чел см, че сред даоските езотерични общества, пътят на съвместното развитие не е особено популярен. Самият Джао го препоръчва на едно място са старци, които почти напълно са изразходили Дзин. Все пак, за някои легендарни фигури в Даоизма се знае, че са съчетавали съвместното развитие, вътрешната и външната алхимия, което идва да покаже, че всяко нещо може да се употребява, но с мярка.

___


Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано01.12.08 23:19



Лао Дзъ "малко" ли е?

Що търсиш "усложнения"? Разбери простото, за да ти се разкрие "сложното". Изхвърли "методите" на ума и остави Спонтанността да действа. Чистият и необусловен екстаз не може да бъде достигнат с "методи" и усилия. Той е в теб и не ти трябват учения, за да се случи.



Тема Re: Oграничеността на йогитенови [re: Mиpo]  
Автор blue orchid ()
Публикувано02.12.08 11:33



не, тук нямаше въпрос :)))))) просто йогите се заговориха за секс, и малко ми доскуча. та реших да намина и да завъртим малко енергия с теб. поне знам, че не те е страх, че някоя булка може да ти изцеди жизнените сили, та да изсъхнеш, остарееш и умреш преждевременно :))))))

а онова за Ошо, запомнил си :)))))) главното ми съображение беше, че той се опитва да психологизира Патанджали, с което подменя работните му средства. но това не означава, че не забелязвам, колко самобитност има в самия Ошо, и в действителност много го харесвам за това. спомням си, как ми обърна света, в момента, в който полушеговито разказваше за разликата между източния и западния подход към психичните проблеми. идеята му беше, че на запад, когато човек има проблем тръгва на терапия, с което започва да копае в проблема, започва да издирва корените му, да навлиза все по-дълбоко в него, с което едва ли не го легализира и се стига до момент, в който той е толкова реален, че му отнема години терапия да се справи с него. на изток, човек с проблем се оттеглял за няколко дни в самотна медитация, оставал насаме със себе си и с проблема, след което съзнавал, че такова нещо като проблем няма и не може да има - ставал и продължавал с лекота. с това Ошо уби любовта ми към клиничната психология и адски ме радва. и сега да не кажеш, че абсолютизирам - просто го хвани като една възможна матрица, страхотна е :)))))

при Патанджали, обаче, сериозно не мога да видя недостатък, защото той цели само едно - дълбока вътрешна независимост. той дава много директен начин за постигането й и оттам нататък свобода да правиш всичко, което ти е на сърце. няма лимити, няма добро и зло сами по себе си, няма правилно и неправилно. а каква е тази независимост ли? това е едно установяване в форма на чист потенциал, който съдържа като възможност всичко, което може да бъде проявено, и все пак винаги остава чист потенциал. и това се опитвах да ти кажа по-горе - класическата йога не се занимава с това как да правиш нещата в този свят или какво да правиш в този свят. но тя ти дава възможността да правиш всичко. всъщност мисля, че ако Патанджали се беше опитвал да дава някакви препоръки какво въобще да правим или как да го правим, той щеше много да стесни света и с това да си вкара автогол. но той не го е направил, защото това не го интересува, той иска само независимост.




..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: бeзпътeн]  
Автор blue orchid ()
Публикувано02.12.08 12:34



ми, аз съм малко екстремна, та се си мисля, че ако ми се карат водни ски е добре и да знам как точно да ги карам, че инак трудно ще се задържа за въжето, а и току виж съм се пребила хихи :))))))

но, ти говориш за други неща, и съм сигурна, че си открил съкровище


още повече, че рано или късно се дотам, където сочиш, се стига. и аз нямам никакво намерение да пропусна това


He is the god of fire
Burning higher
God of fire

Brother to Тhor
And Оdin god of war
god of fire
Reigns for evermore



..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано02.12.08 14:19



О йе!

Едната от любимите ми песни от последния албум! Локи, Богът на Огъня! Ти си много готина мадама!

Що се отнася до ученето как да "се карат водни ски" - ами, както намекнах вече в горния постинг, може нещата да се окажат доста по-прости, отколкото предполагаш. Може в края на краищата всичко да опира до... намиране на подходящ партньор, който да "отключва" в теб нещата. С някаква необяснима магия, кой знае. Може би се нуждаеш от вълшебник.



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: RabbitHole]  
Автор blue orchid ()
Публикувано02.12.08 14:37



може пътя на 'съвместното' развитие да не е популярен при вас, не знам. от това, което дават при нас вероятно така излиза - защото се казва, че ян трябва да наблегне на покой и съхранение. но за ин по-скоро се дава движение и динамиката, с цел да актирива ян частта в себе си и след това да я хармонизира със себе си. също се приема, че най-оптималния начин за това е чрез абсорбиране на драконовото дихание и това неизбежно изисква 'съвместна' практика и максимална стимулация. обаче не знам до колко, в този малко по-различен план, пак може да се говори за съвместна практика, защото даоси не се предпочитат, така че в известен смисъл хем е, хем не е :))))))

до колко не е сексуална алхимия - не разбирам, още уча. но в момента така ми изглежда, защото има много разни ей такива: 'Силите на оловото /дзин/ и живака /ци/ се смесват в котела /шън/ и в този миг вратата се заключва отвътре'.

а за класическия литературен китайски също се смята, че е трудно четивен, защото в него не се използвали свързващи думи, което позволява разлики в интерпретацията. но пък не е толкова важно, защото ако нещо върши добра работа, въпросът дали е класическо или по-модерно е второстепенен.




..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: бeзпътeн]  
Автор blue orchid ()
Публикувано02.12.08 14:39



хихихи



я черпи по един manowar



..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор RabbitHole (n00b)
Публикувано02.12.08 15:12



Това, което съм виждал от развитието по двойки, накрая все на секс бие, нищо че смесват живаци, цинобъри, олово, есенции, в разни котли и друга посуда. Все има сърдити, все има раздели и при цялата тая суетня, все не мога да разбера къде е тая алхимия? Че то и без целия тоя цирк пак си е същото...



Дори бих казал, че няма нужда човек да изучава "Сексуална даоска алхимия" - бях дал книгата за женската полова енергия на една моя позната и като ми я връщаше, аз я попитах какво мисли за написаното. Тя каза, че не я е чела, но позите вътре са освежили връзката й с приятеля й.

Моето мнение е, че духовния секс, в крайна сметка си е 99% секс и 1 % фантазия, за да не остане 100% секс.

Както казваха в казармата - важното е работа да се върши и войската да не бездейства. Войнишка работа!

___


Тема Re: ограничеността на йоганови [re: RabbitHole]  
Автор blue orchid ()
Публикувано02.12.08 15:19



сори, при нас няма пози, просто не се работи чрез секс. толкова бързаш, винаги бързаш :))))))



..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор RabbitHole (n00b)
Публикувано02.12.08 15:33



Не зная какво е при вас. Коментирам какво съм виждал. Имам няколко светли примера предвид.

Както и да е. А си държа на поговорката: "Вари го, печи го, на гайда мирише". Има ли замесени флуиди в цялата работа, значи както и да се представя все си е секс.

Темпо, Темпо, боядисвай и за миг не се улисвай!



___


Тема Re: ограничеността на йоганови [re: RabbitHole]  
Автор blue orchid ()
Публикувано02.12.08 15:40



о, сега пък флуиди, още малко ще кажеш и любов хихи :))))))

нищо де :)))))



..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор RabbitHole (n00b)
Публикувано02.12.08 16:01



Точно натам клонях. Да се предлаг секс на същества, които търсят Любов, е все едно да се предлага захар на диабетик или алкохол на алкохолик. Вярно че не е точно секс, а духовен секс, но до сега не съм видял добрата опаковка на шоколада или красивата бутилка на марково питие да спират някой пристрастен...



___


Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано02.12.08 17:23







Тема Re: Oграничеността на йогитенови [re: blue orchid]  
Автор Mиpo ()
Публикувано02.12.08 22:17



На теб вниманието ти е в Патанджали и това си е. Влюбена си и ти личи. Което е чудесно. Хм, понякога влюбените идеализират възлюбените си и проектират върху тях какво ли не... Какво да се прави, това е (йога) любовта.



Едно време в часовете по литература ни питаха „Какво е искал да каже авторът с еди кое си?” Сега бих отговорил, че каквото е искал да каже, той го е казал. А каквото на мен ми се струва, то си е мое мнение и не обвързвам с него автора. Та какво са искали да кажат Патанждали и Ошо, те вече са го казали... И на който му върши работа – чудесно.

Когато примерно Ошо говори върху Патаджали, поне за мен съществото е, че Ошо говори. Патанджали е просто черната дъска, фона, повода… Ако искам да усетя Патанждали, ще го чета директно. Но и в двата случая си давам сметка, че възприемайки ги неминуемо ги „интерпретирам”, т.е. те си взаимодействат с мен... И крайната ми цел не е да разбера какви точно са били, а с какво и как ме променят и развиват.

Получава се обаче много хубаво, когато един човек със сила коментира друг човек със сила. Наслагват се честоти и стават един особен резонанс... Даже тук в ДИРа се получава хубаво, когато един човек сподели нещо дълбоко и това ме провокира да медитирам в отговора си. Забелязвам, че се ражда нещо ново в мен, което не е било (или поне не съм го виждал) преди това.

П.П. Чудесно е, че благодарение на Патанджали и йога виждаш света без разделение на добро и лошо. Хм, да се чуди човек, защо толкова често йогите си падат моралисти... Дали не четат Патанджали? Или може би не са влюбени като теб...?



Тема За докачливитенови [re: RabbitHole]  
Автор Mиpo ()
Публикувано02.12.08 22:21



Никого не съм включвал персонално в тази категория и никого не съм изключвал. Но ако нечие внимание е привлечено именно от тази фраза, твърде е възможно той сам сладко да се включва в категорията.





Тема Нещо си се сбъркаланови [re: blue orchid]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано02.12.08 23:41



именно забавлението и насладата от самото разгръщане във всички тези светове
Буда в поза крак врез крак си изглежда съвсем забавляващ се и напълно разгърнат





Тема Re: За докачливитенови [re: Mиpo]  
Автор RabbitHole (n00b)
Публикувано03.12.08 08:21



Хайде няма нужда. Поне в това отношение езикът е пределно конкретен и ясен - говориш в трето лице, множествено число, което определено те изключва - те йогите.

И втори път се самоизключваш, защото не си йога.

Да не говоря как пряко ми отговаряш с "За докачливите" и с нечие внимание

___


Тема Re: За докачливитенови [re: RabbitHole]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано03.12.08 09:32



Нормално е Миро да реагира така, защото васаните му го водят.

Един практикуващ йога пак би направил същото, но ще знае кой го прави, защото го прави и ще търси причините на вътрешно ниво, както и семената от които са покълнали. А след като знае нещо, след като го освети, може да използва инструментите на Йога за да го неутрализира.

Свободата се съдържа в поддържане на дистанция между наблюдателят и извършителят и омаломощаването на последният, чрез различаване и безпристрастие. А процеса на самияма се грижи за правилното насочвана на сънанието.



Тема Re: Oграничеността на йогитенови [re: Mиpo]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано03.12.08 09:35



Когато примерно Ошо говори върху Патаджали, поне за мен съществото е, че Ошо говори.

Получава се обаче много хубаво, когато един човек със сила коментира друг човек със сила.

Същото се получава когато един физик говори за анатомия с изразните средства на физиката. Т.е. - несериозно.





Тема Re: ограничеността на йоганови [re: бeзпътeн]  
Автор blue orchid ()
Публикувано03.12.08 09:52







..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: RabbitHole]  
Автор blue orchid ()
Публикувано03.12.08 09:57



доколкото знам духовния секс, демек междупространственото сливане е по-характерно за египетската, отколкото за даоската алхимия.

а любовта не я виждам нито в дао, нито в йога, но ако ти я откриваш някъде - твоя си е :))))))



..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема yoga styleнови [re: blue orchid]  
Автор konopr ()
Публикувано03.12.08 10:41



йогата е стил, зависи само на човек кой стил му допада.
примерно някой слуша метъл, друг слуша рап, накрая резултатът е същия - примерно човека започва да танцува



Редактирано от konopr на 03.12.08 12:08.



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор RabbitHole (n00b)
Публикувано03.12.08 11:38



Права си, няма я.
Не ме разбираш, защото изхождаш от друга гледна точка - за теб 'духовен секс' е някаква конкретна практика от някаква египедска система. А аз използвам това словосъчетание в съвсем друг контекст. Разминаване в терминологията.

Второ, говоря за това, че съм виждал хора, които практикуват сексуална алхиния или съвместно развитие, или както и там да го наречем, които са си О.К. на ниво практически умения и теория - могат да обясняват много по-добре, отколкото мога аз, но в личен план няма припокриване между това, което знаят и могат и това, което правят.

Примерно - знаят, че в Дао няма такова нещо като Любов; че за алхимичния процес по време на половия акт, чувствата са противопоказни, но на практика правят точно обратното. Дори някои се правят, че това, което знаят не съществува.

И накрая, как реши, че намирам Любов в Дао?



___


Тема Re: ограничеността на йоганови [re: RabbitHole]  
Автор blue orchid ()
Публикувано03.12.08 12:16



само

думите :)))))



..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор RabbitHole (n00b)
Публикувано03.12.08 12:24



Харесвам калейдоскопа, който

създават, както и начините за да се завърти тоя калейдоскоп в желанта посока.

Думите доста често създават образи, които не съществуват реално. Това най-много ми харесва. А най-хубавото е, че човек дори не трябва да си дава зор, отсрещната страна винаги помага, дори бих казал, че има централна роля.



___


Тема Re: За докачливитенови [re: RabbitHole]  
Автор Mиpo ()
Публикувано03.12.08 18:55



На мен също ми се струва, че езикът е пределено ясен и при говорене в 3 л. мн. ч. нищо не следва директно за този, който се изказва. Например, от изречението "Те (йогите) пият вода" нито следва, че изказващият се пие вода, нито пък следва, че той не пие вода и се самоизключва.

Същественото е, че в целия ми разговор с Орхидеята (благодаря, че го следите) твоето внимание, както и това на по-малко смелия ти колега, е привлечено именно от въпросната дребна фраза и ви вкарва механично в предвидимо действие, което по същество потвърждава тезата ми.

П.П. Отговорих пряко на теб, защото именно ти се включи изневиделица. Иначе ние си се забавлявахме с Орхидеята... Впрочем, нейната реакция беше съвсем различна.





Тема сериозните йогинови [re: huanji]  
Автор Mиpo ()
Публикувано03.12.08 19:03



Сега пък разделяне на "сериозно" и "несериозно"

. А Орхидеята казваше, че Патанджали не давал ограничения или чете различни книги...

Както и да е, това ме подсеща , че изпуснах друга същества характеристика на йогите - твърде са сериозни. Което също ги ограничава.



Тема Re: сериозните йогинови [re: Mиpo]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано03.12.08 20:18



Суфизма не променя фактите, защото прекрасно знам как ще реагираш.
О, забравих, ти си изключение.





Тема Re: За докачливитенови [re: Mиpo]  
Автор RabbitHole (n00b)
Публикувано03.12.08 21:58



Логиката може да изключи всичко, дори и истината. Уви, живеем в материален свят, където няма как да се скриеш зад логика, нито зад думи.

Както и да е, оставям те да се забавляваш.



___


Тема Dark Avengerнови [re: blue orchid]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано04.12.08 00:52



С това може и да съм те поздравявал, но така или иначе - едно от най-великите им парчета и си струва да се слуша и пее отново и отново! Прочети също и текста!





Dark Avenger

[R. Friedman / J. Demaio]

He broke the laws of the elders
So they plucked out his eye,
Took his land and fortune,
Left him to die
Bound on the shoreline,
Left for the tide,
Sees his life-blood leaving...
Circling lower, the vultures fly
His bones may be broken
But the spirit can't die
And the Gods see his anguish
And give him a sign
From the floor of the ocean
The ship of the lost souls rise
And they take him where no one sleeps while the undead cry,
Where no one sleeps while the undead cry...
And in the world above
The elders sing,
On his land they live...
Let death's bell ring
Narration:
He was met at the gate of Hades
By the Guardian of the Lost Souls,
The Keeper of the Unavenged
And He did say to him:
"Let ye not pass
Abaddon
Return to the world
From whence you came
And seek payment
Not only for thy known anguish
But to vindicate the souls
Of the Unavenged"
And they placed in his hands
A sword
Made for him
Called: Vengeance
Forged in brimstone
And tempered
By the woeful tears of the Unavenged
And to carry him up on his journey
Back to the upper world
They brought forth
Their Demon horse
Called: Black Death
A grim steed
So fiercely might
And black in colour
That he could stand as one: Darkness...
Save from his burning eyes
of crimson fire
And on that night
They rode up from Hell
The pounding of his hooves
Did clap like thunder !

[Chorus:]
Burning, death, destruction
Raping the daughters and wives
In blood I take my payment
In full with their lives
No one can escape me
On Black Death I ride
When kissed by the sword of Vengeance
Your head lays there by your side
I take the lives of all that I once knew
The torn flesh of a slow death waits for you

[Chorus:]
Burning, death, destruction
Raping the daughters and wives
In blood I take my payment
In full with their lives
I spare not land or servants
My wake is smoke and flame
I take their wives and daughters
They stand there watching, watching
Hoping to get my life
But when I'm through they know that they must pay

[Chorus:]
Burning, death, destruction
Raping the daughters and wives
In blood I take my payment
In full with their lives
With their lives
With their lives
With their lives



Тема Re: Dark Avengerнови [re: бeзпътeн]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано04.12.08 08:28



Добре съм си аз с мантрите, четири думи на кръст...





Тема Re: За докачливитенови [re: RabbitHole]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано04.12.08 08:39



А програмистите на Дир-а могат да направят едно мнение да го чета два пъти, дори и без никаква логика.





Тема Re: Oграничеността на йогитенови [re: Mиpo]  
Автор blue orchid ()
Публикувано04.12.08 08:45



una verdad no dice nada
y al mismo tiempo lo esconde todo...






..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: Oграничеността на йогитенови [re: blue orchid]  
Автор Mиpo ()
Публикувано05.12.08 20:25



asi una verdad dice todo...



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор нeй (непознат)
Публикувано05.03.09 23:23










Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.