Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:54 25.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор a6ooo (непознат )
Публикувано30.11.08 23:34



Винаги готов-това е девизът


Важен е подходът в такива ситуации.За да не стават фалове-едното се приема за основно,а другото за допълнение.
И така няма да отклонения,подминавания,разминавания.



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: бeзпътeн]  
Автор blue orchid ()
Публикувано30.11.08 23:54



за санкхя няма да говорим, защото ти си адвайтист, а в колела не ми се зацикля :))))))

що се отнася за непосредственото преживяване - разбира се, прав си. въпросът тук беше малко по-встрани, а именно че има системи, които работят чрез други средства и те имат една допълнителна дълбочина в посоки, в които йога не работи конкретно. и щото сме два скорпиона в клуб, в който малко или много се тачи секса - ще закача него. мислиш ли, че чрез йога можеш да стигнеш до тоталния чист, спонтанен и неограничен от нищо сексуален екстаз, и че например даоските разширения не могат да го направят още по чист, спонтанен и неограничен. или като цяло казано, смяташ ли, че чрез йога можеш да достигнеш до тоталния светая светих на абсолютно всичко в този свят :))))))


ще поспя малко сега, че от инсомния почвам да правя псевдохалюцинаци хихи :))))))) да продължим утре :)))))))




..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: a6ooo]  
Автор blue orchid ()
Публикувано30.11.08 23:59



супер, значи имаш най-яката лаборатория - собственото си тяло и съзнание



само помни, че според майсторите, да правиш каквото си искаш не значи да правиш всичко, което ти скимне ;)



..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор RabbitHole (n00b)
Публикувано01.12.08 00:50



Мисля, че много неща излишно се усложняват. Нещата трябва да се изчистят от религия и митология, но без да попадат в другата крайност да се обясняват с научни термини и факти.

Моите почитания към западната наука, но е смешно медитацията да се свежда до промяна в състава на ликвора или до нервни импулси в мозъка. Да не говорим за психология и философия, които пък хептен нямат връзка.

Но най-важното е традицията да е жива, щото превърне ли се в митове и легенди, уйде тя...

___



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: huanji]  
Автор Kalliana (непознат)
Публикувано01.12.08 01:04



И аз ти благодаря за приятния разговор


Но ми се струва, че тръгнахме в много погрешна посока. Тръгнахме да уточняваме какво е йога. Четем книги, слушаме лекции, обменяме мнения... и на тази основа смятаме, че знаем. Забравяме, че всичко, което четем или чуваме, се пречупва през собствения ни ум.

Не си спомням в коя лекция Ошо казва на аудиторията пред него, както обикновено много голяма: Всички вие седите тук, слушате какво казвам и чувате различни неща и си мислите, че аз съм го казал.

Това правим и ние – може да сме чели дори едни и същи книги, но да разбираме съвсем различни неща. А книгите са много ... Тогава можем ли да заявим кое е истината, включително и за това, какво е йога. Можем да кажем само как лично ние разбираме едно или друго понятие, идея, система.



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: RabbitHole]  
Автор blue orchid ()
Публикувано01.12.08 08:47



Патанджали не обяснява нищо с наука, не и със съвременната наука. но няма как той да не обвърже идейно своите сутри в една структура, и няма как тази структура да не касае съзнанието или да не извежда обобщаващите я принципи :))))))

що се касае до медиатори и синаптични връзки, аз съм склонна да оставя този въпрос на две съвсем млади науки - психологията и когнитивната неврофизиология. но също така се опитвам да запазвам баланс по въжето и да не залитам в никоя посока, когато един учен ми каже, че ако ми направи вивисекция и раздразни с електрод точна зона в десния ми кортекс, аз ще преживея състояние на излизане от тялото. тук винаги ми светва една лампичка, не като насочен лъч, просто като премигваща светлинка :))))))



..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: Kalliana]  
Автор blue orchid ()
Публикувано01.12.08 09:09



разбира се, че няма как да заобиколим санскарите си. но въпреки това, с хуанджи не вървим по пътя на джнана, нито пък някога сме имали един и същ учител. единственото общо между нас са едни специфични санскари, които са формирани в продължение на повече от 15 години йогийска практика - при двама ни, и то различна практика. въпреки това и именно заради това често се случва да виждаме еднакво и мненията ни да се покриват, въпреки че сме отделни съзнания с отделни санскари. така, когато говорим за йога ние имаме предвид почти винаги едно и също. и това не е заради книгите, йога не е четене и слушане, точно както не е и гимнастика :))))))


..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Oграничеността на йогитенови [re: blue orchid]  
Автор Mиpo ()
Публикувано01.12.08 11:27



Никога не съм смятал йогите за ограничени по принцип. Просто, често съм срещал (било на живо или тук по форумите) хора отъждествяващи се като йоги, които в съвсем реални ситуации се проявяват като докачливи, закостенели, едностранчиви, плитки, нетолерантни, лицемерни..., т.е. ограничени. И теоретизират йогата по един начин, а като се опре до действието и ... става смешно. Знаеш само в тези скромни виртуални ширини колко такива примери сме виждали за караници, триения на теми от засегнати, ежби и безкрай « йога in action »... Даже и сега като гледам тук колко йоги веднага имат нужда да се обясняват надълго и нашироко без, поне според мен, да казват нещо интересно...

Но предполагам, че не за това питаш, а за нещо по-дълбоко. Дали в самата система йога има причини за такова поведение? И къде може да има грешки в подхода на практикуващите?

самата йога няма недостатъци, тя си е идеална система, както когато е била при Патанджали, така и сега...
Сигурно много йоги мислят така... И е особено важен именно този начален подход към йога и към съответния безгрешен „божи наместник” (бил той Патанджали или някой друг). Опитай се да видиш, че НЯМА система без недостатъци.И не защото йога или Патанджали са лоши, а защото всяка система има своите ограничения (това е така по дефиниция, иначе не би била „система”). Но на колко хора им се иска да има нещо идеално, да има добре разграфен път натам и те да вървят уверено по него към Варна, София или Трета глуха... Хм, това се нарича чисто и просто ДЕТСКИ подход.

Второ, толкова хора говорят от името на йога... Погледнато отстрани е смешно. Но както и да е, това говорене е много лесно, защото никъде няма нещо фиксирано като йога. Няма го и Патанждали или някой друг за да каже така ли е или не... А видове йоги са нароили през вековете колкото искаш... И много се упражняват сега в някакво безсмислено (поне за мен) теоретизиране за целите на йога. Съвсем друго е, ако човек каже каква е НЕГОВАТА цел. Какво прави за нея и какво не...Как изпозва определени йога или други практики.. Кое работи и кое не... Но да се крие зад някаква думичка „йога” е част от "ограничеността на йогите".



По времето на Патаждали сигурно е имало йоги, които са следвали стриктно неговата система. Но днес, където всеки има достъп (вкл. практичен) до една дузина други духовни системи, съзнателно или не, повечето са омешали вече йогата с други неща. Интересно ми е било да наблюдавам такива хора, които хем претендират за „чистота” и „вярност” към източниците, хем те самите създават поредната интерференция. И не в смесването е проблема, а в това дали човек си носи отговорността за това.

Напълно си права, че ако човек се обърне към други духовни системи и ги смеси с йога рискува да не разбере йога в дълбочина... И тук стигаме до най-същественото. За теб кое е по-важно: да разбереш йога или да разбереш себе си? Щом ти е интересно разгръщането в разните светове, защо си вкопчила само в йога? За мен лично всяка една система, която и да е, е само средство и определено НЕ е цел.

Преди време беше споделила, че коментарите на Ошо върху Йога сутра на Патанджли не са по каноничното разбиране. Сигурно е така. Впрочем коментарите на Ошо върху Лао Дзъ и даоската „Тайна на Златноте цвете” също се разливат много от класическото разбиране в тази насока. И въпреки това са ЧУДЕСНИ! Когато човек с будност и разбиране (независимо от коя система е) говори за нещо, се получава хубаво. Даже и да излиза извън нашите представи за определена ограничена система... Когато за някой йога будността, разбирането, любовта, търсенето на истината, толерантността и отговорността са приоритет (а не това, което е написано в някоя книжка), определено не бих го смятал за ограничен.



Тема Re: Oграничеността на йогитенови [re: Mиpo]  
Автор RabbitHole (n00b)
Публикувано01.12.08 12:03



Много сладко се изключи от категорията хора, които в съвсем реални ситуации се проявяват като докачливи, закостенели, едностранчиви, плитки, нетолерантни, лицемерни..., т.е. ограничени. И теоретизират .... по един начин, а като се опре до действието и ... става смешно.



___

Редактирано от RabbitHole на 01.12.08 12:04.



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано01.12.08 12:56



"мислиш ли, че чрез йога можеш да стигнеш до тоталния чист, спонтанен и неограничен от нищо сексуален екстаз, и че например даоските разширения не могат да го направят още по чист, спонтанен и неограничен."

За "даоските разширения" не знам какво имаш предвид. Ако под Дао се има предвид най-вече посланията на Лао Дзъ (а не жалките последователи и комерсиални тълкуватели, в т.ч. и съвременни), то те са 1:1 с посланията в Крия Йога, каквато практикувам в момента. Няма абсолютно никаква разлика в есенцията.

А дали чрез Йога може да се стигне до "тоталния чист, спонтанен и неограничен от нищо сексуален екстаз" - естествено, че може. Но не чрез теоретичната, откъсната от реалността, псевдо-"йога" на съсухрените преподаватели, а чрез живото практикуване на Йога, освобождаващо съзнанието от товара на предразсъдъците, вярванията, обсебванията и напреженията. Когато тялото/съзнанието е свободно от предразсъдъци, представи, обсебвания и напрежения - то тогава случването на спонтанния сексуален екстаз не е препятствано от абсолютно нищо. Това означава тялото/съзнанието да е в своето естествено състояние, което е адвайта (това е състояние на съзнанието, не някаква изкуствено теоретизирана философска система). В състоянието адвайта, което е състояние на липса на илюзия за "разделеност", няма абсолютно никаква дуалност - нито вътрешна, нито външна, нито между "вътрешно" и "външно", няма дуалност никъде и никога. Няма илюзия за "дуалност" между вършителя на сексуалния акт и самия сексуален акт, няма възприемане на "дуалност" и между телата, участващи в сексуалния акт. Тогава и само тогава е възможно истински чистото потапяне в спонтанността и екстаза на сексуалния акт, отвъд ограниченията на представите, стремежите, изискванията, обсебванията и напреженията - всички тези ограничения идват от илюзията за "разделеност".

Потапянето в адвайта, в естественото състояние, обаче не може да бъде достигнато с интелекта и неговите философски търсения, анализи, изводи и заключения. Няма как да се разбере чрез вербални упражнения в измерението на мисълта. Изобщо е недостъпна в ограниченото само по себе си действие на ума. Когато и умът да търси да постигне това нещо - чистота, спонтанност, неограниченост - той винаги ще бъде обречен на провал, защото самият ум е ограниченост, обусловеност (която възспира спонтанността), а много често и - замърсяване с психологически остатъци. И в името на търсенето на "чистота, спонтанност и неограниченост" умът ще затвърждава съществуването си в ограниченост, обусловеност и замърсяване.

"или като цяло казано, смяташ ли, че чрез йога можеш да достигнеш до тоталния светая светих на абсолютно всичко в този свят :))))))"

Не смятам и не искам да достигам до това нещо - аз живея в него и това е единствената реалност.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.