Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:25 25.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Re: ограничеността на йоганови [re: huanji]  
Автор blue orchid ()
Публикувано30.11.08 20:55



ми, концентрацията дава странични дефекти



ще си го запиша за неправене, ама много енергоемко, пу... :))))))



..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: huanji]  
Автор Kalliana (непознат)
Публикувано30.11.08 21:11



Нека да не приемаме Йога-сутрите за начало на йога. Наистина Патанджали очертава раджа йога, но какво да правим с раджа, карма и бхакти йога, за които научаваме от Бхагавадгита – книга, която е само с някакво си хилядолетие по-стара от Патанджали? Предлагам да гласуваме да не ги изхвърляме



А за мнението на уважаваните учители, за мен то е важно, защото разбирането на древните текстове никак не е лесно. Чисто лингвистичният подход към тях само обърква нещата. Затова коментарите на великите учители са важни за разбирането им.

Страхувам се обаче, че изместихме темата. Ставаше дума за „ограничеността” на йога. За мен това е една много цялостна система и не виждам нищо, което да я прави ограничена



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: Kalliana]  
Автор blue orchid ()
Публикувано30.11.08 21:28



никой не е твърдял, че йога е ограничаваща :))))) напротив, тя е освобождаваща - извежда от света /пракрити/, за да те върне след това отново в него, но с независимост и свобода да твориш и да се наслаждаваш, при това в състояние на непривързаност :)))))


Патанджали, обаче, подрежда този бъркоч, в една система, която наричаме класическа йога - една съвършено стройна система, с много малко културни и никакви религиозни наслагвания. в този смисъл, той е Архитектът :))))))



..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: huanji]  
Автор Kalliana (непознат)
Публикувано30.11.08 21:39



"Говори за адвайта веданта и санкхя. Едната философия е дуалистична, а другата недуалистична. В началният си пост ги омеша, което е принципно невъзможно. Нещо като дизел и бензин в един двигател. И двата ги има, но никога не са заедно."

Не съм ги омешала Ако ги смятах за едно, нямаше да използвам две думи. (освен това говоря за веданта, а не само за адвайта, но това няма значение) Санкхя и веданта са философски системи. Те са в основата на йога. Йога е духовно учение, можем да я наречем наука. Философия, наука, религия и др. могат да са свързани по между си, но едното не е тъждествено на другото.
А за дизела и бензина – препоръчвам ти свами Вивекананда, вече излезе и на български, там можеш да видиш как веданта и санкхя „се спогаждат” една с друга (иначе с дълги обяснения ще отегчим всички)

Когато използвам думата интегрална, нямам предвид аштанга йога, използвам я като прилагателно, а не като име на една школа.

„различните клонове на йога като бхакти, карма, джнана са едно, докато ние говорим за раджа-йога. Патанджала-йога се нарича още раджа-йога. Т.е. имаме тесен и широк смисъл на понятието.”

Съжалявам, не съм разбрала, че разговора е само за раджа йога, мислех, че говорим за йога.




Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор Kalliana (непознат)
Публикувано30.11.08 21:56



„раджа йога ги разглежда по малко по-различен начин. карма йога при нас е действие, което е лишено от стремеж към плода. и така разликата се явява огромна,”

В смисъла на раджа йога това е така. Но карма йога е един от основните 4 пътя в йога (раджа йога е друг от тези 4 основни пътя), който си е цялостен, самостоятелен път и може да бъде практикуван само той – и това да отведе до същото място като раджа йога, например. Действие без привързаност към резултата е само една от многото характеристики на действието в карма йога. Неегоистичното действие е друга характеристика.

„освен това, те са подготвителни степени към същинската практика,”

Може би в ащтанга йога е така, но в системата на йога те са самостоятелни пътища, които водят до края



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: Kalliana]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано30.11.08 22:03



Разбирам. Ще трябва малко повече информация.

От една страна понятието Йога се използва широко за обозначаване на индийската традиция на духовна дисциплина, състояща се от различни подходи към самореализацията.

Най- ранните сведения вероятно са от Тайттирия-упанищад(2.4.1), от второто хилядолетие пр.н.е.

Бхагавад-гита се отнася към четвърти-трети век преди новата ера. В този период Йога е наистина тясно свързана със санкхя. В следващите векове се развиват в отделни философски школи - "Класическа йога" и "Класическа санкхя". Основополагащите произведения са сътоветно "Йога-сутра" за Йога и "Санкхя-карика" от Ишвара Кришна за Санкхя(около 4 век н.е.).

Както знаеш има шест ортодоксални философски системи и Йога-даршана(възглед за Йога) е една от тях. Йога-даршана е философската система, формулирана от Патанджали и известна още като - Класическа йога, Патанджала-йога.

Както виждаш има разлика за понятието йога като обозначаващо процеса на себереализация и философската система Йога, известна като - Йога-даршана.
Затова трябва да се разберем принципно за Йога ли ще си говорим или образно, като широко понятие.

Според мен, не сме изместили темата, понеже от изясняването на предмета и същността на Йога зависи как ще я приемем като ограничаваща или като освобождаваща.





Тема Re: ограничеността на йоганови [re: Kalliana]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано30.11.08 22:07



В Йога няма цел на пристигане, поне като място, а като състояние на съзнанието. Всъщност йога не променя нещата, тя само ги разбира.



Основните пътища използват понятието Йога, не в смисъла на понятието Йога.



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: blue orchid]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано30.11.08 22:08



Не знам, за мен сгъстяването е най- голям комплимент.





Тема Re: ограничеността на йоганови [re: Kalliana]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано30.11.08 22:24



Не съм ги омешала, освен това говоря за веданта, а не само за адвайта

А сега де, школите на Веданта са недуализситчни и се сещам само за една дуалистична - Двайта на Мадхава. Докато Санкхя си е дуалистична доктрина.

Другото което трябва да уточним е, че не е коректно да се използват въобще Санкхя и Веданта във връзка с Йога. Действително има интерпретация на Йога от школите на Веданта, те са си веданта и само интерпретират йога в тяхната традиция. Докато Йога като философия се интерпретира в Йога-сутра.

Кое точно от Вивекананда и взимаш ли предвид по- горните разяснения?



Тема Re: ограничеността на йоганови [re: huanji]  
Автор blue orchid ()
Публикувано30.11.08 22:26



о, помислих, че ми се караш, че както винаги

:))))))



..Y..
YYY
YYY
YYY




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.