Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:49 28.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Семейни констелации  
Автор ()
Публикувано27.10.08 16:23



Ще споделя само няколко неща:
1. За първи път ми се случи да усещам, а не да разбирам и проумявам. За някой може да е елементарно, за мен беше безценна опитност, която търсех от години, а сега най-ненадейно ми се изтърси на главата, без изобщо да очаквам.

За което - дълбок поклон и благодарност към всички участвали.
2. Получих толкова много информация, че буквално забих. Но, няма да се рестартирам, а ще попивам, както ме посъветваха
3. За първи път не изпитвам никаква необходимост от това да ми бъде обяснено, да проумея, да осмисля и т.н. -какво и как точно се случва. От къде - незнам, но знам, че работи. И това ми е абсолютно достатъчно. Прекрасно усещане

Ами това е . Лек ден на всички!



Тема Re: Семейни констелациинови [re: CУ]  
Автор Mиpo ()
Публикувано28.10.08 21:29



чак пък никога да не си усещала нищо до сега?? Или искаш да кажеш, че умът ти е спрял?

Иначе, поздравления за УСЕЩАНЕТО

. Ако кажеш и какво си усетила и какво е проработило, както и да споделиш малко повече за семинара, бас държа, че ще усетиш още нещо!



Тема Re: Семейни констелациинови [re: Mиpo]  
Автор ()
Публикувано29.10.08 07:52



не ми спря умът


Просто.... усетих/видях/осъзнах силата и верността на вътрешния импулс - за това "чувстване" говоря...
Иначе не мога сега да споделям. Вълната ме подхвана, завъртя и сега съм най- отдолу, ако си отворя устата ще се удавя Като изплувам сигурно ще мога да кажа повече. Освен ако нямаш предвид споделяне на чисто техническите подробности, но мисля, че нямаш това предвид

Хубав ден на всички!



Тема Re: Семейни констелациинови [re: CУ]  
Автор Mиpo ()
Публикувано07.11.08 17:29



Излезе ли на повърхността вече (ако си още под водата, моля ти се не си отваряй устата

)? Интересни са ми не чисто техническите подробности, а приниципа как според теб работи тази практика. Чувал съм вече различни споделяния, но поне за сега не съм срещал обяснение, както и при кои случаи и хора работи и кога не.

Апропо, на Пхова семианра една приятека ми сподели, че е била на семинара на Боди Рей и беше много разочарована от него и от семейната му констелация...

Но както и да е, проблемите и "задръстванията" у хората могат да идват от семейната среда и нейната история, но и от много други неща. Та ми е интересно, ако прабаба ти е била примерно изнасилена (и ти не го знаеш), как разиграващата се психодрама ще покаже, че именно това е причината, ти да не можеш примерно да си вденеш иглата в момента?

А иначе вътрешният импулс е чудесно нещо и поздравленяи за усещането му. Но и той има много пластове...





Тема Re: Семейни констелациинови [re: Mиpo]  
Автор жepaв (в полет)
Публикувано11.11.08 23:15



Ако ми позволите едно включване.
Относно това с бабата. Това, което се случва в констелациите е, че човек влиза в архетипни енергйни полета, които са в колективноо несъзнавано и действат като функции. Оказва се, че има ред, поредност, в която нещата в семейните системи трябва да функционират – например, бащата да е първи, майката – втора, първото дете следва, второто е след това и т.н. и по-надолу в поколенията (така твърд Херлингер, джендър–чувствителните го поставят под въпрос тозо точно ред, сигурно с право, но да не се заяждаме). Например, ако детето се прави на родител, то нарушава реда и настъпва объркване в системата. Или по-точно, то вероятно е заело мястото на някой предишен от системата, който я е объркал – т.е. детето симптоматизира някой и това е объркване. Голямо объркване настъпва при травма – насилие, смърт, аборт. В същото време полето помни, дори участниците в констелацията да не знаят детайлите за реалната ситуация и когато хората влязат в позициите, полето само ги избутва насам-натам според където трябва да бъде правилния ред. При което се получава разкриване на дисфункционалността на системата – ако бабата е била изнасилена и това е било крито в тайна, то може да излезе и да се намести по време на констелация. С проблема на бабата, за което никой в семейството не говори, се получава вакуум. Природата не търпи вакуум – така че някой от семейната система го запълва. По време на констелация с преподреждането на системата внучката не просто разбира верния ред с главата си, а енергията на бабата изпълва пространството, там, където й е мястото й според небесния – да го наречем така – ред. От своя страна енергията на внучката вече няма нужда да работи вместо бабата и се освобождава за действие на ниво внучка- където тя си принадлежи. И за капак – дори не е нужно внучката да знае, че баба й е изнасилена, възможно е да се работи пространствено и без да се наименоват героите и проблемите.
Аз – дотук, свободни асоциации. За повече – някой по-начетен или напреднал.



Тема Re: Семейни констелациинови [re: жepaв]  
Автор Mиpo ()
Публикувано13.11.08 20:08



На мен пак не ми става ясно как, ако ти си примерно партньорката на това момиче с изнасилената баба, ще усетиш у нея въпросния блокаж, за който първо самата тя нищо не знае до момента и който е възможен да съществува сред много други блокажи? Както и как ще го разграничиш от възможен твой такъв (под)съзнателен.

Другият аспект, който ми е интересен, е ако човек медитира над себе си не би ли трябвало да може да усети въпросния блокаж или наистина такава коснтелационна група от хора, които не те познават, се оказва по-ефикасна? Т.е. какви са границите на приложение на този метод сравнен с разни класически медитационни практики?

П.П. Не се притеснявай да се включваш, приятно ми е.





Тема Re: Семейни констелациинови [re: Mиpo]  
Автор жepaв (в полет)
Публикувано14.11.08 00:38



цитат: На мен пак не ми става ясно как, ако ти си примерно партньорката на това момиче с изнасилената баба, ще усетиш у нея въпросния блокаж, за който първо самата тя нищо не знае до момента и който е възможен да съществува сред много други блокажи? Както и как ще го разграничиш от възможен твой такъв (под)съзнателен.

(само да уточня - предпочитам несъзнателен пред подсъзнателен, второто създава усещане за подчиненост, каквато не признавам. по-скоро несъзнаваното е господаря, ако има някаква)

Трябва да отидеш на живо и ще разбереш. ПОЛЕТО работи само. сега можеш да опиташ да си го ПРЕДСТАВЯШ без да мислиш и да разбраш, ето така:
имаш група от 15 човека. те стоят в кръг. водещият също е в кръга. внучката поставя своя констелация. по нейно повикване - тя избира спонтанно кои - определени хора влизат в позициите на хората от нейното най-близко обкръжение, наричат се ‘представители’. тя ги подрежда в определени простраствени позиции - много е важно как стоят един спрямо друг. тогава внучката спира да работи - започват да работят нейните представители. те усещат дискомфорт в позицията си и му дават думи. воещият предлага промени на местата (не казва къде да отидат, а кратко ги интервюира един по един, за да разбере състоянието им и ги подтиква да се движат така, че да намерят комфортното състояние). намирането на комфортно състояние е това, за което писах преди - ПОЛЕТО избутва хората от некомфортните положения. тук няма място за разсъждения - цялата работа е страшно минималистична и с почти липсващи думи. възможно е да въведат нов герой - за отношение, за нещо неопределено - или пък определено, внучката също може да се включи с предложения, тя също е интервюирана за състоянието си. по-към края тя самата влиза в своята позиция. не е нужно обаче да става ясно какво се въвежда. просто се оказва нужно то да намери мястото си. И така докато се постигне относителен комфорт в пространството, тогава се затваря работата. има още детайли, но ги спестявам, за да не ставам многословна.

идеята е, че когато си в констелация, тя сама работи и това поле се УСЕЩА ФИЗИЧЕСКИ. най-чистата илюстрация за това са две неща - от една страна изборът на представителите – той никога не е случаен, както се оказва. Всеки, който е повикан да влезе в съответната позиция, веднага усеща/разбира защо е там, което вече си е инсайт за хората в групата – т.е. не само внучката работи за себе си в една констелация, ами и хората в групата работят за себе си, въпреки, че не поставят своя констелация. И второто е – как физически се преживява енергията на някой, който не е тук, а е представен – представителите усещат физическите характеристики на представените. Ако някой е с липсваш крайник, представителят му ще сподели нещо от тип – ръката ми беше изтръпнала/не си усещах ръката например. Тогава внучката, ако се сети може да каже, че дядо й е бил с ампутирана от войната ръка… третото - за което вече писах - моето преживяване в дискомфортна позиция е като да не мога да си намеря мястото там. уж там са ме сложили и трябва да ми е ок, но - както се отблъскват магнити, и аз се отдалечавам от позицията си и тръгвам да си търся мястото на нов комфорт. това имах предвид като казвах, че полето избутва.

това е най-феноменалното в този метод - той просто работи. разбира се от голямо значение е опитността и рефлексивността на водещия, той е инструментс много фина настройка…. но не вярвам Боди Рей да е бил нечувствителен. по скоро - както с всеки метод, от особено значение е връзката между водещия и участника в групата - до колко участника се свързва с водещия като с някой, ойто може да го води :) ако аз не харесвам водещия по този начин (ако не го приемам за свой терапевт в случая, не просто за водещ), не мога да очаквам метода да проработи с мен.

има значение и кондицията на участника в групата - ако е махмурлия, недоспал, с ниско ниво на енергия и т.н. ще има много по-малък капацитет да преживее за себе си - но също и да съпреживее. както си забелязал сигурно, на всички духовни тренинги има в началото обръщение към участниците да не употребяват алкохол в дните на групата, понеже хаби много, а техния принос е есенциален. И също, моят опит в констелации е малък, но е от различни групи и водещи все пак – както от Ошо водещи, така и от класически психолози. И в двете версии обаче водещият прибягва до медитации – при ошовските задължително динамична и кундалини, в другия случай – нещо за завъртане на групата в самото начало. Така че да се подсили груповото несъзнавано, а също понеже така чувствителността на участниците към енергиите в групата се изостря.

В резюме – ти не работиш с блокажа на внучката, той САМ се изразява в центъра на кръга, където констелацията се провежда. Хората от кръга наоколо сякаш удържат енергията на полето. Междувпрочем това май е заемката на Херлингер от зулуските племенни ритуали, на които е бил свидетел пет-шеснайсе години като свешеник сред тях.
Относно разграничаването със свой блокаж – този въпрос винаги е валиден при работа в група. Наблюденията ми са, че ако човек не е свръх-невротичен/нарцистичен, т.е. ако не е в някаква остра патология, силата на полето на констелацията е такава, че човек просто й се оставя и не доминира с личните си неща. Много малко хора в групите, в които съм била, са били с остри състояния и тогава водещия си казва силната дума, за да балансира. От друга страна, колкото повече хора в групата са рефлектирани – терапирани или намедитирани – толкова по-добре стават нещата, по този въпрос спор няма.

Вече понаписах доста. Хората пишат трудове по темата, а аз тук - набързо синтезирам томове...

или по-точно хората чувстват/знаят/имат опитност, която може да се опише в томове, а аз... се правя на умна опасявам се, че след тази лавина от думи, които може би правят смисъл на някой, който е преживял това, за някой, който никога не е бил вътре, този текст ще бъде просто една камара непотребни слова. и спирам

П.п. За сравнението с другите методи или собствената работа чрез медитация - евентуално по-късно.

П.п.п. цитат: Не се притеснявай да се включваш, приятно ми е.




Тема Re: Семейни констелациинови [re: Mиpo]  
Автор Kalliana (непознат)
Публикувано14.11.08 02:14



И още веднъж – ако позволите едно включване:)
За решаване на собствените ни проблемите с медитация е въпрос, който и аз си задавам. Много пъти съм била в групи за констелация, и на мен няколко пъти са ми правили – наистина е невероятен метод (очевидно е, че мисля така, щом продължавам да ходя:). И най-важното е, че действа – не само че по време на констелацията се случват невероятни неща, но и след това животът ти реално се променя.
И все пак... Непрекъснато си задавам въпроса защо точно аз съм поела точно този товар от семейството. Имам сестра, имам братовчеди... Аз не съм поела товара, който носи сестра ми, и тя не е поела този, който ми е на плещите. Как става този избор? Струва ми се, че единственият отговор е, че проблемът е вътре във всеки от нас, лично наш – и се намираме подходящото място в съответствие с него. В такъв случай единственият начин трябва да е медитацията, работата със себе си. Малко ли повече констелацията е някой друг да ти свърши работата. Щеше да е прекрасно, ако можеше нещата така да стават. Обаче най-добрите констелации стават, когато и преди, и след това работиш сам – медитациааааа
На въпроса ти „какви са границите на приложение на този метод....”, мисля че това е много добра помощ, когато човек зацикли и не може да мръдне напред. На мен ми се случва да съм наясно с някакъв проблем (поне така си мисля), работя над него ... и нищо не става, пробвам друго и пак не става.... Констелацията ти дава нов поглед за нещата, а също така разбираш неща, които не си знаел ... дори и за собственото си отношение и нагласи. Тя може да изкара на повърхността неща, които са много надълбоко в теб и иначе ще ти трябва много време.



Тема Re: Семейни констелациинови [re: жepaв]  
Автор blue orchid ()
Публикувано14.11.08 02:56



> опасявам се, че след тази лавина от думи, които може би правят смисъл на някой, който е преживял това, за някой, който никога не е бил вътре, този текст ще бъде просто една камара непотребни слова.

недей, аз нямам представа за какво говорите тук, но ми стана много интересно и почти го усетих. не знам как, но сякаш ми разгърна съвсем непознато пространство. много е хубаво :)))))))



..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: Семейни констелациинови [re: жepaв]  
Автор Mиpo ()
Публикувано14.11.08 23:31



Разбира се, че най-добрият начин за да опозная въпросните Констелации е да отида на един такъв семинар. Но пък за да отида, трябва да съм достатъчно заинтересован от тях. Та използвам тази тема да се докосна до тях.

Това, което ми споделяш е интересно, но това са ТЕХНИЧЕСКИТЕ детайли. Все пак дава ми някаква малко по-завършена представа за тях, на базата и на други споделяния.

Иначе, мен ме интересуваше повече какво е това ПОЛЕ? (извини ме, но съм и физик и изследовател). Какви са принципите и границите му? Защо не можеш да го усетиш като си сама и медитираш? Нали всичкото влияние на предците ти е в теб сега.

А интересно ми е също какво конкретно пребиваването ти в такива семейни констелации е променило/развило в теб?






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.