Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:25 17.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: Защо не съм будистнови [re: Mиpo]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано11.10.11 11:57



хахаххаха браво хаххахахах умрях да се хиля тука - ма така си е. Докато ти четох поста, се сетих за два анекдота разказни от Ошо и все за папагали. В единия папагала на един учител - учителя все повтарял на учениците си "внимавайте за капана, да не попаднете в капана" съответно папагала научил това и го повтарял също. Един ден избягал, хората ръгнали да го гонят, но папагала сам се хванал в един капан и като пристигнали хората онемели, защото папагала повтарял "внимавайте за капана" (грубо разказано по спомен)

А другия - Ошо бил на гости на некъв много образован религиозен учител във Варанаси, та оня му се похвалил, че научил папагала да повтаря пасажи от ведите и упанишадите. Естествено направил му показано, а Ошо му се присмял казвайки му: смея се, защото не виждам никаква разлика м/у теб и папагала. Папагала е учен, а ти си папагал"

За това е глупаво да се гледа на религията, като наука - науката е познание за външното, а религия за вътрешното, но вътрешното, съзнанието няма очертания, няма демаркационни линии, субстанцията му е абсолютно неуловима и за това е глупаво да се следват догми, канони и правила.

п.п. според мен малко си им сипал - голям кеф е да се бъзикаш с такива хора ..... всъщност на няколко пъти попадам на най-различни истории било за Буда, за Исус и други, където ми се струва, че яко мятат по върбите разни старателно самозаблуждаващи се хора. За това на религията и на учителите не е хубаво да се гледа твърде сериозно - ралигията е най-големия майтап, който може да си позволи човек, ако не можеш да си позволиш усмивка и си вечно със сочещ заканително пръст, и сериозно събрани вежди и нацупени устни, то тогава твоята религията, ще е прекрасен мегдан вместо да гледам комиците да гледам теб (не теб миро, говоря примерно)
Та така с будистите, християните, даоистите, йогите и всякакви други религиозни хорица - аз все още не мога да повярвам как така попаднах тука, на няколко разбрани хора дека сте, от другите мога да намера навсякъде.

Да благодаря, че ме срещна с вас на цялото ... или на бог ... или на дао ..... ба де да знам, най-добре благодарско на вас.





Тема Re: Защо не съм будистнови [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано11.10.11 17:21



Така се оказва, че съм общувал с хора от най-различни системи и религии и при това от различни крайща на света. Сигурно, защото са ми били интересни винаги всякакви виждания. И за да разбера и опозная тези нови хора за мен винаги съм ги питал за отношението им към някоя ДРУГА система. Примерно, кришнарите за буда, будистите за Христос, христиояните за Дънов, дъновистите за Ошо, ошовците за ... все се намира за какво в зависмост от лектора. А пък, ако човекът не дава публична лекция и може да говорим още по-директно, винаги ще го питам за неговото лично отношение и опит.

В неговата тема човекъ почти винаги си знае добре рецитацията, но като навлезе в някоя нова сфера и там се вижда наистина как се държи и дали е препариран папагал или жива птица. А будистите винаги са ми били симпатични, но някой са наистина като от Природонаучния музей.

В началото като четех Ошо и се чудех защо говори толкова за всякакви религии и ги критикува много, но като започнах и аз да общувам с такива хора (особено професионално ангажирани там) и разбрах. Много често е по-лесно да говориш дълбоко на дъховни теми с атеисти, отколкото с вярващ човек от произволна религия, който следващ някакви стереотипи...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.