Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:20 21.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Ошо медитации в София?  
АвторEлeнa (Нерегистриран)
Публикувано23.05.08 10:43



Здравейте,

От няколко време насам чета с голям интерес книгите на Ошо. Една от тях ми попадна още преди десетина години, но тогава не й обърнах особено внимание - времето ми явно не е било дошло... Знам, че да попаднеш на такава литература е важен момент, за който трябва да си готов и който да можеш да осъзнаеш . И понеже в момента изживявам труден етап, усещам дълбоко в себе си, че това е нещо, което би ми дало яснота и друга гледна точка върху нещата. Ошо, разбира се, е нещо много по-голямо, но тъй като става дума за проблемна ситуация, която създва доста тежест, ми се струва, че трябва да започна с по-малкото /т.е. да променя възприятията си по конкретните проблеми и да подобря общото си себеусещане/, за да продължа по-нататък с доизграждането и стабилизирането на един "по-светъл светоглед"

. В тази връзка искам да ви попитам дали мога да се включа в организирана медитация по Ошо някъде в София и дали някой би ме ориентирал къде точно се провежда такава медитация?

Предварително благодаря! Хубав ден!



Тема Re: Ошо медитации в София?нови [re: Eлeнa]  
АвторArson (Нерегистриран)
Публикувано23.05.08 13:45



Кога:

Работни дни: 7:10 ч.
Почивни дни: 7:55 ч.

Къде:

София

Читалище "Димчо Дебелянов"
жк. Яворов, бл.29

Колко:

3 лева

Намаление при абонамент

За информация:

Петер Гаджев
(Атмо Авинаш)
Atmo.Avinash@gmail.com
(02) 825 67 69, (088) 530 13 64



Тема Re: Ошо медитации в София?нови [re: Eлeнa]  
Автор Mиpo ()
Публикувано23.05.08 15:33



Здравей Елена,

В допълнение на горепосочената информация за Динамична Медиатция в София, може да следиш http://oshoevents.net за различни терапевтични групи, както и да дадеш координати си, ако правим различни нерегулярни Ошо медитации. Всъщност, такива нерегулярни медитации правят различни групи в София по различно време.

Както сигурно знаеш, има десетки Ошо медитаци, а с тези от Книга на Тайните и Оранжевата книга, са направо стотици. Така че изборът ти е голям (в зависимост от това каква нужда имаш), но организирано и в група се правят най-често само няколко медитации. Останалите, или всеки прави индидивидулано, или като се събираме по различни поводи и в различни групи правим понякога. В заглавната тема на клуба има споделяния на различни хора с такива медитации в случий, че решиш рано или късно да пробваш и сама.

Отделно, ако имаш въпроси за дадена медитация, или въобще за нещата от живота които те вълнуват, Ошо клубът тук е удачно място за дискутиране и си добре дошла. По този начин, когато пристъпиш към медиатция (в група или сама), въпросите в теб ще са намалели и ще може да й се отдадеш цялостно.

Прегръдка





Тема Re: Ошо медитации в София?нови [re: Mиpo]  
АвторEлeнa (Нерегистриран)
Публикувано23.05.08 17:41



Миро, благодаря ти за отговора! В последно време имам убедеността в себе си, че трябва да направя нещо активно, да потърся връзка с хора, които имат практика в това - вътрешният ми глас ми подсказва, че това е вариант да се почувствам по-добре, да потърся някакъв път за промяна. Днес си свалих музика към Динамичната медитация - тази вечер ще я пробвам, много се радвам! Продължавам да чета, гледам клипове на беседи на Ошо в Интернет.. Смятам, че има много общо между практиката на динамичната медитация и ребъртинга по Гроф, нали? Важни са основните идеи, все пак, практиката - също, разбира се, аз обаче все я оставям настрана.. Ще се опитам да се свържа с П. Гаджев от предишния постинг /благодаря и за него/

, дано той ме ориентира добре! Връзката с вас засега остава оттук - продължавам да ви чета. Вчера приключих "В търсене на прекрасното", четох преди месеци първи и втори том на "Дао - трите съкровища" и "За творчеството". Питам се дали има някаква поредност за четене на книгите... Позрави и хубав уикенд на всички!



Тема Динамичната медитациянови [re: Eлeнa]  
Автор Mиpo ()
Публикувано24.05.08 14:56



Динамичната медитация (ДМ) на Ошо е чудесна практика, и разбира се, ти я препоръчвам. Но да я правиш за първи път сама надали е най-удачния вариант, особено, ако нямаш опит с различни медитативни практики. Наблюдавал съм десетки хора, които даже и на групови медитации им е трудно в началото да се отворят и да използват ефективно практиката. Може да видиш споделянията ни тук във форума за важните елементи при нея, а ако нещо е неясно, може да питаш. Но така или иначе бих ти препоръчал в началото да пробваш Динамичната в група, защото груповата енергия ще ти помогне да се отвориш повече.

Смисълът на ДМ е да се отвори човек на различни нива вътре в себе си. Всякакви други духовни практики имат смисъл именно, ако вътрешно човек е отворен и дава възможност на всичко блокирано или "втвърдено" да излиза и да се разтваря.

Права си, че ДМ има общи неща с ребъртинга по Гроф (особено по катарзисната част). За разлика обаче от много терапии, тя води към медитация.

Какво те кара да се чувстваш недобре в момента и да го определяш като проблемна ситуяция?

Що се отнася до четеното на Ошо книги, може би е резонно да започнеш с тези, които са били изговаряни през 70те години, защото тогава Ошо (Ражниш тогава) е говорел сравнително повече на ново пристигащи и обясненията в тези книги са по-лесно разбираеми за читатели, който се срещат отскоро с Ошо. Що се отнася до книгите от 80те години, при тях Ошо е говорил на ученици, с които е бил повече от 10 г. и нерядко е включвал "противоречиви" на пръв поглед неща, които понякога може да са трудно разбираеми за начинаещия или предубедения читател.





Тема Re: Динамичната медитациянови [re: Mиpo]  
АвторEлeнa (Нерегистриран)
Публикувано26.05.08 08:37



Здравей, Миро!
Със сигурност участието в група за Динамичната медитация би било по-полезно - добре е някой с повече опит да те напътства, а и енергията в група вероятно е по-голяма /предполагам, макар и досега да не съм имала такава опитност/. Пробвах chakra breathing сама тези дни - усетих странно изтръпване на ръцете и лицето си... - трябва да чета, да чета - такава жажда усещам в себе си! От години търся /и, слава Богу, намирам/ добра езотерична литература - попадам точно на това, от което имам нужда за момента. Има обаче текстове, които остават ненадминати - усещам с цялото си същество важността на всяка казана от Ошо дума. Разбирам и значимостта на практиката - това със сигурност може да промени живота ти... А иначе проблемите всеки ги има - ясно е, че жалоните на основните събития в живота ни са поставени още преди да се преродим - тях вероятно не можем да променим кардинално /аналогично - проблемите, които имаме да решаваме в този си живот, са заложени /избрани от нас?/ поначало/, но бихме могли, стува ми се, да изберем каква да бъде гледната ни точка, възприятието ни на тези проблеми, да се проникнем от различно Разбиране за същността / целта им - това са не неща, които се случват, за да ни мъчат, а Задачи за решаване.

Ето

преди време споделих за една трудна ситуация, с която се сблъсках, с всичките "задачки за решаване", които прозитичат от нея. И един страхотен извод, до който стигнах благодарение на това "стечение" на нещата - такъв е самият Живот, разноцветен, неподправен, НЕ - перфектен, защото иначе не би бил истински. Едно разбиране за това, че човек би могъл да бъде щастлив и да има вътрешен мир, само ако приеме нещата, ако ги остави да се случат сами, без да се бори на всяка цена те да са подредени по начина, по който той е решил... Може да се говори много - есенцията тук е натрупаният опит, поякога обаче той тежи - вероятно ако не е правилно разбран... Ще изпратя координатите си на имейл адреса ти, Миро, и ще се радвам да се свържем за някоя от вашите срещи. Сигурна съм, че ще бъде по-хубаво за мен да открия хора, които са по-напред в материята - и е прекрасно, че имаме възможност за това общуване!. Ошо сам казва, че пътищата са много и всеки би могъл да бъде успешен. А аз наистина смятам да положа усилия в това сега /за да разбера накрая, че не са били необходими?/. Сега обаче съм едва в началото.
Хубав ден!



Тема Медитациите и животанови [re: Eлeнa]  
Автор Mиpo ()
Публикувано27.05.08 16:30



Привет Елена,

Вижадам, че си намерила сама удачния подход към проблемите, които споделели и заслужаваш поздравление за това. Всъщност, този подход към реалните житейски ситуации е именно част от практиките ни в Живота.

Другият тип практиките (за които говорехме в предните постинги) ни пък помагат да бъдем повече центирани в нас и да развием повече будност за да може по-добре да ВИЖДАМЕ как да подхождаме в ситуциите, които Цялото ни изпраща. И в Книга на Тайните и Оранжевата книга (качил съм ги на

) има много именно такива прости за правене, но осбено ефикасни методи.

Що се отнася до Динамичната, Кундалини, Чакра дишането и Звуците и още 6-7 такива (където има различни фази и са с музика) е хубаво, макар и не задължително, да ги пробваш първо в група.

А относно усилието, нали не полагаш усилие, когато дишаш или се усмихваш? Малко повече будност и разбиране вършат много повече работа от "тонове" сляпо усилие.

Сърдечна прегръдка (приеми я )



Тема Re: Ошо медитации в София?нови [re: Eлeнa]  
АвторEлeнa (Нерегистриран)
Публикувано28.05.08 18:11



Миро, отново благодаря! Най-голямо благодаря за файловете с музика към медитациите, линк към които си постнал в сайта и които си изтеглих още преди да пиша тук, благославяйки наум многократно човека, който ги е поставил за свободен достъп там - в Partage neuf giga. Включих се тези дни в група за динамична медитация сутрин - прекрасно е! И продължавам да чета! Поздрави и прегръдка и от мен!





Тема Медитациите и поезиятанови [re: Mиpo]  
АвторEлeнa (Нерегистриран)
Публикувано29.05.08 09:13



Ето от мен едно текстче, за написването на което ме провокира първата книга на Ошо "Дао - трите съкровища 1", (преди вече около половин година). Един следобед, докато четях книгата

, ме обхвана непреодолим вътрешен импулс за писане, нещо, което от доста време не ми се бе случвало... Текстчето се изля от самосебе си. Та ето как Ошо може да вдъхновява и за поетични откровения


***

Полъхва вятър и раздвижва сенките наоколо. След вятъра остава тишина. Тишина, която разбира сама себе си. Няма нужда от думи. Преплетени смисли, значения, отдавна затрупани под пластове време и чувства. Всичко изчезва в мълчанието. То също е отговор. Най-истинския, най-всеобхватния. Защо да търся другаде? Смисълът е в мълчанието. Думи, думи – следи по повърхността, които изчезват с утихването на вятъра. Има един върховен звук – звукът на тишината. И да го търся, няма да мога да го открия. Той не зазвучава по желание. Идва при мен внезапно, идва, когато съм спряла да мисля за него и да го очаквам. Превзема ме - като пречистване, като спомен по нещо отдавна отминало, като освобождаване. Донася спокойствие и смисъл. Насища ме с доброта. Зазвучава в сърцевината ми – и остава там – извор на светлина. Имам благослова да пия от него всеки път, щом усетя жажда. А после да потъна в озарението му... Тишината е в мен – празнота, пълна със съществуване...



Хубав ден! И прегръдки!




Тема Re: Медитациите и поезиятанови [re: Eлeнa]  
Автор nonetheless (ветеран)
Публикувано30.05.08 00:15



Няма да ви говоря повече!






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.