Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:13 21.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема за Исус Христос по великденскинови  
Автор konopr ()
Публикувано28.04.08 21:53



покрай великденските празници една тема за Исус си е съвсем уместна.
Ние сме на повече от 2000 години от тези събития и според мен не е толкова важно дали наистина го е имало, за мен той е персонаж или даже символ, а историята за него е вкоренена в културата на милиарди хора.

Ако гледам на исус като символ, за мен той е символ и олицетворение на абсолютното смирение и честност, той е бил честен и смирен до края на житейския му път, с което според мен е превърнал този път в писта за излитане.

Някои хора биха казали, че за да има баланс трябва да се премерва смиреността и непримиримостта в зависимост от ситуацията. Според вас има ли неща спрямо които Исус не е бил смирен и лъгал ли е някога за нагласата си,мнението си или постъпките си?





Тема Случвало ли ти се е... да си баш хулиган като...нови [re: konopr]  
АвторБpaxмaн (Нерегистриран)
Публикувано29.04.08 17:42



Случвало ли ти се е да отидеш на пазара и да разхвърляш и разнебитиш сергиите?

Случвало ли ти се е като вървиш по улиците и да видиш някой кола че е паркирала неправилно и да я счупиш за да дадеш на собственика да разбере че не трябва да паркира къде да е?

Случвало ли ти се е да чакаш на опашка и да видиш че някой прережда и да отидеш и да му удариш един як тукмах, та да разбере че не трябва да се прережда?

Случвало ли ти се е да отидеш да натупаш комшиите защото си изхвърлят буклука не там където му е местото? Хвърляш им един лобут як значи да им дойда акъла в главата



Случвало ли ти се е да отидеш на църква и да видиш някой хора вътре облечени неприлично, говорят високо и не се държат почтитлно в божият дом. И след като ги видиш че не се държат както трябва да отидеш да им биеш един як между зъбите та да им дойде акъла в главата??

Изобщо случвало ли ти са те такива неща? Ако не ти са се случвали, мислиш ли че подобна история е всичко друго но не и СМИРЕНОСТ?

Защото на Ристьо му се е случвало. Отишал той в храма и започнал да върти къмшика и да обръща масите на търговците. Хммм смиреност?? Хайде бе? Този човек който може да ходи по вода, който може да превръща водата във вино, вместо да им дръпне една сказка и да ги поучи хората, той вади камшика. При това трябва да е бил баш хулиган!!! Борче от класа Защото не се е страхувал че онзи ще го натупат. Сега търговците от край време са били добри побойници, за да могат да си пазят стоката. Ама Христос не му е пукало, бил е по голям побойник от тях!! Затова сам отива и обръща сума ти маси със стока. Знаел е че копче не могат да му кажат Хулиган и половина И ти си седнал да ми говориш за смирение, хихии я остави тези глупости.

Ако трябва сериозно да говорим за Христос, той е една измислица, една компилация, фиктивен характер който е бил изграждан в продължение на стотици и дори хиляди години, така както и всички подобни на него богове светци и тем подобна сволач



Тема Re: Случвало ли ти се е... да си баш хулиган като...нови [re: Бpaxмaн]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано29.04.08 18:32



Брахмане, както доказа наскоро, ти наистина имаш усет за древноиндийските духовни традиции.

Вярно е, че може би се стараеш да вникнеш в смисъла им само от "научна гледна точка", но все пак успяваш.

Уви, на тема християнство си гола вода, истинска катастрофа.

Йерусалимският храм е бил огромен - един от най-големите в този район на света.

В неговото предверие търговците са сключвали много сделки помежду си. Храмът е гарантирал почтенността на страните и коректността на сделката и съответно е получавал процент за това свое участие в тези сделки.

Това е бил един истински еврейски Храм, посветен не само на Бога, но и на търговията и печеленето на пари - свята дейност за повечето евреи и до ден днешен.

Историята за това как Исус гони търговците от Божия храм има много силно символично значение. Нима ти си против това да бъдат изгонени търгашите от Храма на науката или от Храма на изкуството.

Като реално събитие обаче, тази история е повече от абсурдна.

Предверието и пазарът в него са били огромни по площ, а освен това Храмът е разполагал със собствена охрана срещу евентуални крадци или мошеници.

С други думи, ако Исус беше се опитал да хулиганства там дори на дребно, той щеше да бъде незабавно арестуван и изправен пред съд.

По-добре прочети постинга ми





Тема Re: Случвало ли ти се е... да си баш хулиган като...нови [re: Aлekc]  
АвторБpaxмaн (Нерегистриран)
Публикувано29.04.08 19:15



Както и да го въртиш, както и да го сучиш, от тази история излиза само едно: Христос не е бил смирен, бил е бабаит и побойник, не си е поплювал да удари някой между зъбите ако се наложи. В днешно време щеше да бъде сред борчетата





Тема Re: Случвало ли ти се е... да си баш хулиган като.нови [re: Бpaxмaн]  
Автор blue orchid ()
Публикувано30.04.08 00:01



на един от църковните празници решаваме с едни приятелчета да ходим в църквата да зяпаме

и по едно време цъфва едно семинаристче и ми казва: 'изплюй тая дъвка, че ще ти я лепна за косата!' жива да не бях

I need metal in my life
Just like an eagle needs to fly


Тема Христос, смирение и разбираненови [re: konopr]  
Автор Mиpo ()
Публикувано30.04.08 00:08



Човек може да си създаде символ или идеал за нещо от всичко. И даже колкото по-малко познава обекта на символа, толкова е по-лесно. Всъщност, въпросният обект въобще не е важен в случая, а същественото е този, който си го създава и че има нужда от такъв. За теб Христос е символ на абсолютното смирение и честност (впрочем, не знам да има нещо абсолютно

). За други сигурно такъв или подобен е бил Ленин, Г. Димитров, Буда, баба му или някой друг.

В края на краищата няма лошо да си създаваш символи, но защо после питаш за реалностите? А реалностите за Исус Христос са толкова малко известни за тези, които са го направили символ... Както знаеш евангелията, от които се черпи вдъхновението, са записани чак един век след разпъването на Христос – време достатъчно за да се изкриви и най-достоверна информация. Няколкото му ученика, които са ги били разказвали в началото, и в най-добрия случай, надали са били наясно с целия живот на Христос, който е далеч повече от няколко случки в последните 3 г. от земния му живот. Други евангелия като тези на Тома, Юда и прочие не са били канонизирани и приети от католическата или православна църква... Но най-важното е, че поне 99% от тези пишещи, преразказващи, канонизиращи и четящи не са наясно с духовните причини в дълбочина на случващото се ... Защото Библията в тази си форма е за масовата публика.

Да вземем все пак само евангелските приказки. Според тях не мога да кажа, че Христос е символ на абсолютното смирение. Пъди търговците от храма, "сърди" се на смокинята и въобще прави много активни неща... А дали е честен, откъде да знам... Виж също доколко християните уж следващи приказки Христос са станали смирени... Доста от тези, които са имали власт (за разлика от бедните, които са по default "смирени"), надали са следвали символа ти.

Но всичко това до тук са дребни подробности. От духовна гледна точка е важно как става СМИРЕНИЕТО и ПРИЕМАНЕТО. Едно е ако Христос има разбиране за ставащото в дадена ситуация и приемането й е естествено за него. Съвсем друго е, когато някой се опитва да имитира смирение и приемане "като Христос". След 10, 100 или 1000 такива имитирания то експлодира в обратна поска...Така, че за мен не е важно смирението/приемането, а РАЗБИРАНЕТО! Другото е естествено следствие.

П.П. Хм, а дали Христос е символ за разбиране...? На мен не ми е хрумвало това. Всъщност за разбирането НЕ са нужни символи...



Тема Малко древни клюки в съвременна интерпретация.нови [re: Бpaxмaн]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано30.04.08 10:06



Не ми е известно Исус да е удрял някого между зъбите.

Най-големият бабаит между учениците му е бил Петър. Той е ходил въоръжен с кама.

При арестуването на Исус в Гестиманската градина от бодигардовете на първосвещениците, Петър е извадил камата и успял дори да одраска с нея една от мутрите по ухото.

Тогава Исус му е казал: "Петре, прибери си ножа, защото който нож вади, от нож умира."

Малко по-късно се оказало, че бабаитът Петър е голямо шубе. Когато го посочвали и го питали: "Ти не си ли един от хората на размирника Исус?", Петър на три пъти отговарял:

"Нямам нищо общо с този човек! Нещо ме бъркате с някой друг."

Чак после се сетил, че когато сутринта се кълнял на Исус колко му е предан, той му отговорил: "Петре, Петре, докато пропеят първите петли, ти три пъти ще се отречеш от мен."

И ревнал човекът от мъка и срам. Защото наистина бил свестен.

Дори оплюваният от всички като предател Юда се оказал много свестен и съвестен човек.

Като видял какви ги е забъркал, отишъл при първосвещениците, хвърлил им обратно парите в лицето, след което отишъл и се обесил.

А днешните Юди нито връщат парите, нито пък се бесят. Дори угризения на съвестта май нямат...



Тема Re: Малко древни клюки в съвременна интерпретация.нови [re: Aлekc]  
Автор blue orchid ()
Публикувано30.04.08 11:44



ами, ами. единствения извод от приказката е, че тези двама са имали бая неустойчив свят. при това без никаква надежда да се възползват : ))))) и най-вероятно са си пукнали с васаните



I need metal in my life
Just like an eagle needs to fly


Тема Re: Случвало ли ти се е... да си баш хулиган като. [re: Бpaxмaн]  
Автор konopr ()
Публикувано30.04.08 11:56



Защото на Ристьо му се е случвало. Отишал той в храма и започнал да върти къмшика и да обръща масите на търговците

ее ти съвсем ми развали картинката на Исус като символ на смирението, аз не знах че е вършил такива неща.


а това дали той е измислица не е толкова важно, защото измислиците и те са живи, ние всички след време се превръщаме в измислици, но няко измислици не живеят много дълго, а измислицата Исус през бая поколения е преминала

А според теб защо, тази измислица е успяла да се вкорени в културата на милиарди люде по земното кълбо?



Тема Re: Случвало ли ти се е... да си баш хулиган като.нови [re: blue orchid]  
Автор konopr ()
Публикувано30.04.08 11:59



трябваше да му отговориш нещо в язвителен стил, ще е интересно да се заснеме, някой разбеснял се семинарист или поп и да се помести в ютуба матеряла






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.