Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:39 06.10.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема М. Чиа - Цигун на сухожилиятанови  
Автор Mиpo ()
Публикувано18.02.08 00:32



Качих за един приятел на TranzIt първия от 4те видео диска на Мантак Чиа "Цигун на сухожилията" и ако някой тук се интересува ето по-долу диска разбит на 4 части (линкове са валидни 5 дена от сега!):









"Цигун на сухожилията" е втората част от комплекса Желязната ризница на М. Чиа. Първата част на Желязната ризница е свързана с така нареченото даоско компресиращо дишане, с което вътрешната енергия се компресира в органите и фасциите. И това в различни джан-джуан пози, основната от които е Прегръщане на дървото.

Трета част е за костното дишане и компресиране, както и отваряне на костите с потупвания с многожилна метална пръчка. Включително и вкарване на сексуална енергия там.

За тези част бях излезли книги от М. Чиа още навремето преди 20тина години, но за втората част "Цигун на сухожилията" нямаше книга, защото тези движения е сложно да се обясняват по книга. През 2006 изляза някаква кратка книжка и на тази тема (има я на ), но тя е по-скоро полезна за теорията, отколкото за това как се правят самите движения. Горните видео филми вършат обаче добра работа за практиката.

Цигун на сухожилията са различни малки фини движения в областта на различни стави и сухожилия, които ги отварят и най-вече, които генерират вътрешна енергия. В същност в тай-чи и в бутащите ръце силата идва именно от такива движения и принципи. Тук просто по-детайлно се обръща внимание на тях.

Човек, особено начинаещ, може да прави тези упражнения за да подобри тай-чито си. Но нещата може да се видят и от другата страна - да се правят реални свободни бутащи ръце именно за да се разберат по-добре принципите на работа на сухожилията и на това как генерират енергия, за което иде реч тук.

В 3ия диск има потупвания с памучна торбичка с (не знам как се казват на български тези зърна), които са много приятни. М. Чиа ги хвали и като много полезни за ставни проблеми и прочие болки по тялото (даже. и за запек). Служат също и за отнемане на твърде много топлина, която може да се генерира с металните пръчки в Желязната ризница - 3 или други подобни практики.





Тема Re: М. Чиа - Цигун на сухожилиятанови [re: Mиpo]  
Автор mo33 (новак)
Публикувано18.02.08 08:14



Благодарско!



Ако решиш да качиш и останалите дискове на твоя приятел, ще съм още по-благодарен ако и тях споделиш!

____________________



Тема Re: М. Чиа - Цигун на сухожилиятанови [re: mo33]  
Автор Mиpo ()
Публикувано19.02.08 17:03



Бавен ми е uploada и качването става бавно. Още повече, че като прекъсне (4-5 пъти ми се случва) всичко започва от началото. И за това го разбих файла на части и поорязах малко...

А го качих, защото предполагам, че може да свърши работа за артрита на приятеля ми. Ако на някого свъри работа за нещо, да каже.

От другите части, теорията на 3мата PhD не е интересна, упражненията по двойки не са лоши, но в бутащите ръце има далеч по-подробни и ефикасни. Потупването с торбичката със зърна ми се видя най-интересно от останалото. Някой ден, когато звездите решат

, може да кача още.



Тема Re: М. Чиа - Цигун на сухожилиятанови [re: Mиpo]  
Автор a6ooo (непознат )
Публикувано19.02.08 19:31



Идеален си Миро тъкмо си мислех откаде да намеря желязната ризница 2 и кво гледам ти си я ка4ил.





Тема Многожилна пръчка за Iron shirt-3нови [re: a6ooo]  
Автор Mиpo ()
Публикувано24.02.08 20:56



Аз също преди време я търсех не малко време... И за това я качих сега.

Апропо, едно друго нещо, което бях търсел в контекста на Желязната ризница е подходяща многожилна метална пръчка за потупванията/удрянията за отваряне на костите в Желязната ризница - 3.

Първата ми я направи един приятел от Кремиковци, но в сравнение със следващите две (на снимката по-долу), си беше направо детска играчка. Втората си я купих във Франция преди 10тина години покрай един дао семинар (лявата на снимката). Уж майсторът й беше ученик на М. Чия, който познавал автентичните... Не беше лоша, но преди 3-4 г с едни други поръчки от Тайланд реших да си взема и оригинална (която струваше само 20тина $) и разлика наистина беше доста голяма. Апропо и за това поствам снимките, ако някой иска да си направи ефикасна такава пръчка.

Та, тази на М. Чиа (отдясно на снимката) е съставена от 50тина метални "пръчици" с дължина 50 см и диаметър 3 мм. Теглото й е към 2 кг. В долната част е стегната в 13 см дълга метална капачка. Това позволява на другата страна да се отвори и при удряне да създава хубави вибрации. Металната дръжка не е особено приятна и практична за държане (особено с влажни/изпотени ръце) и за това й сложих хавлиена покривка и така е доста удобна.

Всеки чел Желязната ризница - 3 на М. Чиа би трябвало да знае, че потупвания по ръцете, краката, корема, бъбреците, страничните части на гърба (не гръбначния стълб), ребрата и опредени точки/части по лицето с такава пръчка са СУПЕР при костно дишане и/или компресиране.

Също е особено полезна за вкарване не сексуалната енергия (абсорбирана след даоски сексуални практики) в костите за "промиване/събуждане" на костния мозък. Апропо, последното е известно като много секретна даоска практика, която на различни места е преподавана след години отдаване на учителя или солидно плащане.








Тема Re: Многожилна пръчка за Iron shirt-3нови [re: Mиpo]  
Автор a6ooo (непознат )
Публикувано25.02.08 13:33



A в желязната ризница 3 има ли описана то4ната й употреба ? В София не знае6 къде може да се намери така ли?



Тема Re: Многожилна пръчка за Iron shirt-3нови [re: a6ooo]  
Автор Mиpo ()
Публикувано28.02.08 18:06



В книгата е описано всичко доста подробно (има я на dao.dir.bg). Даже понякога по-подрбно и от видео или жив семинар.



Такива пръчки надали някой прави в София. Но с моите описания, а и с тези от книгата, спокойно би трябвало да можеш да си я направиш сам. Гледам че в дао.бг хората мечове си коват сами, а ако еднатаква проста пръчка не може да направиш, що за цигун ще можеш.





Тема Въпрос4етанови [re: a6ooo]  
Автор a6ooo (непознат )
Публикувано28.02.08 18:23



Така и така съм те по4нал с въпросите Миро,та да те питам за някакво упражнение за разтоварване на напрежението преди някои упражнения като тестисното ди6ане и уплътнява6тото ди6ане на желязната ризница.В момента в който ре6а да тегля студенета енергия и се изпълвам с леко напрежение и ми става много горе6то(при тестисното ди6ане,горе6тото може би идва от 4асти от това 4е при самото ди6ане се използва обърнатото ди6ане)и запо4вам да не осе6там студената енергия и в скротома става по топло.А в уплътняващото ди6ане как по то4но да осетя диафрагмата си?Ако може и ти да ми опи6е6 какво си правил в на4алото на желязната ризница 1 за ди6ането имам предвид засега.



Тема Отпускане, даоско дишане и компресираненови [re: a6ooo]  
Автор Mиpo ()
Публикувано29.02.08 18:16



Хубаво упражнение за разтоварване е да се тръскаш поне 4-5 мин (а може и повече) с цяло тяло. Ако знаеш евентуално ошовата медитация "Кундалини", първият й етап е точно това. Това тръскане, при което разтръскваш всичко в теб от главата до петите, съм го виждал и на различни даоски семинари и поне на мен ми харесва. Понеже това упражнение е относително ЯН, преди да продължиш с енергийните практики, не забравяй да постоиш малко в покой.

Горещината често идва от недобре отворени канали, по които тя да се разнесе. И за това горното упражнение, заедно с протягания на гръбначния стълб и прочие загравящи упражение са много полезни преди сериони енергийни практики като Желязната ризница.

Въпросът ти за уплътняващатото даоско дишане е особено основателен. Вярно, че това дишане може да се практиквуа "насила" (под което разбирам съвсем малко насилване!), но най-добре е, ако това дишане ти се случи естествено от самосебе си.

Поне при мен се случи естествено докато стоях в изправена стойка с ръце отпуснати по кантовете и въртейки си микроорбитата (тогава го правех по минимум 2 пъти на ден по минумум 30 мин в продължение на месеци и после години). Тогава още не бях чел Желязната ризница и много се очудих. Дишането на моменти каточе ли направо спираше, а когато енергията се качва нагоре по гръбначния стълб се случваше даоското вдишване (което е от тан-тиена, а не от носа), а при слизането й - даоското издишване.

Даже си спомням, че специално питах моя учител по тай-чи, който тогава ми преподаваше стойката с орбитата и той може би не беше запознат с това и ми каза да не правя нищо с дишането. А аз му казах, че нищо не правя, а то само си се сменя. Даже му поставих ръката на корема ми да види как при вдишване се свива и при издишване се отпуска.

След година като прочетох Желязната ризница, видях че става въпрос за абсолютно същото дишане и не ми беше трудно, вкл. и за тестистното дишане. Така че просто стой прав и върти орбитата малко преди да започнеш. Даже и сега след това години, когато мога да сменям естествено между двата вида дишания виждам, как 1 мин. Микроорбитата предразполага естетсвено за него. А ако усещаш по слабо енергията, просто прави повече Микрообитата! Разбира се може да добавиш Звуците и Усмивката.

А за тестистното дишане, критерият че нещата са ОК е че тестисите буквално се охлаждат (може да ги докоснеш с пръст ефектът е очевиден). Енергията пък отива нагоре и след това по орбитата.



Тема Re: Отпускане, даоско дишане и компресираненови [re: Mиpo]  
Автор a6ooo (непознат )
Публикувано02.03.08 12:30



Браво ве,Миро
за пореден път хвърли светлина върху проблема


ве4е пробвах това което ми каза и разликата е голяма




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.