Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:17 17.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема Някои начини за спиране на вътрешния диалог [re: inti]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано13.01.08 15:28



Ето някои методи за спиране на мислите, които са общоизвестни и се практикуват от много системи и учения:

1. Чрез смислово претоварване - коани
2. Чрез звук - мантри
3. Чрез сила - бързи разходки, усилието спира мисленето
4. Чрез сензитивно претоварване - т.нар 180 градусово възприятие, човек се опитва да види всичко в целия диапазон на виждане, включително и периферно зрение. Огромния брой детайли спират мисленето
5. Чрез физически усещания - мудри с ръце -физическото напрежение улавя вниманието и го отклонява от мислите.

и т.н.

Универсален метод - с воля - понеже всички по-горни методи се основават на някаква сензитивност или предразположение (коани), то те могат да имат различно въздействие върху човек. На един ще му влияе повече звукът, на друг, движението, на трети физическото усилие и т.н.
Но всеки може да натрупа мълчание, чрез волята си - като се застави да млъкне.



___________



Тема Re: Целувам те [re: Mиpo]  
Автор _Lora ()
Публикувано13.01.08 17:53



Докато си лежим с теб в кревата и след като, сега си решил да ми лепиш етикети с целувки трябва да внимаваш, да не те захапя за врата... любовно... Т.е. изпълнено с Любов, но все пак захапване...


...Опитвайки сега целувката с език, разбирам, че радостта от Цялото наистина се усеща още по-ясно.
Оказва се, че с използването на език, възможността за експериментиране в усещането на Цялото нараства значително...



Тема Re: А. Лапин "Любовь и секс" [re: inti]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано13.01.08 18:12



Последователите на Кастанеда не делят нещата на загуба и победа...важното е да се биеш.



След като нямаш виждане на цялостен план, от къде знаеш от какво имаш нужда за своето развитие. Знаеш ли колко пъти съм се чудил на живота, колко е нечестен с мен, а в последстие само махах с ръка и виках, добре, че живота си знае работата. Дето имаше един виц - "Той, Бог си знае работата. "



Тема Re: игри за група [re: Beдpocт]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано13.01.08 18:22



Не е като в ония виц. Като в един друг виц е, ама той не е много за пред себе си.



Всеки до последно играе образа който иска да бъде, за да компенсира това, което не е. Много сложна драма.

Артистка си ти, това го знам. Но какво ще правиш, съвсем не знам.

Хубави са сценките.



Тема Re: А. Лапин "Любовь и секс" [re: mo32]  
Автор _Lora ()
Публикувано13.01.08 18:48



Чета те и си мисля, по колко различен начин подхождаме към нещата...
Толкова са различни подходите ни, че не знам дали ще успеят да се пресекат някъде... И не става дума, за това, че единия е грешен, а другият не. Просто са различни. За мен ти имаш пълното право, и свободата да мислиш и действаш, каквото и както прецениш. Не съм живяла твоя живот, не съм била поставена в нещата, през които ти си минал, няма как да знам какво те е накарало да мислиш и действаш по този или по онзи начин.
Ни най-малка представа нямам, какво ценно мога да ти кажа... За мен важното, което не искам да пропусна в случая е, не че нещо ценно можеш да ми кажеш, а самият факт, че съществуваш и мога да си взаимодействам с теб.

...Можеш ли да прочетеш това, което ти пиша без никаква мисъл, без да търсиш факти, с които да ми докажеш, че нещо от това, което съм казала не е така, без дори да забелязваш думите... Да прочетеш това, което ти пиша, като чувство. Да няма нищо друго освен чувството. Ако успееш тогава вероятно ще разбереш, как аз подхождам към нещата...
Това, което ще ми кажеш, за да ми отговориш, се намира в моите думи, но можеш ли да минеш отвъд думите, можеш ли да прочетеш чувството, което стои зад тях?
За да разбереш, какво имам предвид, под различни подходи, въпреки че не знам до колко ще ти е интересно, (но след като използваш наблюдението, като метод...) ето как аз подхождам сега спрямо това, което си написал:
Осъзнавам, че по някаква причина нещата са се стекли така, че Цялото те е поставило на пътят ми.
Сега в този момент вниманието ми е насочено единствено и само към теб. Чета това, което си написал, без да мисля и просто го усещам. Отварям се изцяло и оставам, чувството, което идва от теб да влезе дълбоко в мен и наблюдавам движейки се из мен дали ще закачи нещо. Ако се бутне в нещо ще се появи емоция, може да ми стане тъжно, да се появи раздразнение, гняв, нетърпение, досада, или радост, да ми стане приятно и т.н. Можеш с пълно право да кажеш, че това си е жив егоизъм, защото взаимодействайки си с теб, аз те използвам съвсем буквално, за да видя къде е останало нещо и да си разчистя инвентара. Ако нещо се появи, го преглеждам и виждам къде е причината, за появата му. Ако е тихо и нищо не се е закачило се вглеждам в Цялото, зад теб. Това ми дава необходимата дистанция и мога да те видя като част от всичко, което се случва. Стоя срещу теб и усещам, че между нас има стена, която не знам как да премина. Виждам те през нея, но не мога да те достигна. И това поставя въпрос пред моята гъвкавост, какво бих могла да направя, за да премина през стената... защото е изключително усещането, когато се доближиш до някого... всеки човек е нещо уникално...
...Сега се появява друго чувство, че трябва да те карам да се смееш, защото когато се смееш си много по-отворен и достъпен. Когато спориш си „слагаш шлема и пускаш нашлемника”....

...Знаеш ли при писането ми тук се появяваха интересни за моята гъвкавост ситуации. Например, никога досега не съм писала в рими стихове или пък поезия, но за да мога да си взаимодействам с толкова емоционален човек като Любо, ми се наложи за по-малко от два часа да напиша дори и стихотворение, защото знаех, че само стиховете ще влязат дълбоко в него. По какъвто и друг начин да му разкажех историята, щеше да я интерпретира и нямаше да разбере за какво говоря. Разбира се това не му пречи, сега да я използва срещу мен, явно петте минути, в които ме обича са минали и в момента текат петте минути, в които ще ме обижда, а след това пак ще ме обича...

Това негово поведение наистина ме забавлява. А ти по някакъв начин си от другата страна...
До жените ми е по-лесно да се доближа...

Да преминем към отговорите:

За логиката – може би не съм го знаела, защото не съм мъж, женската логика е нещо съвсем различно... А може би съм го знаела и просто съм те провокирала... А може да съм го знаела, но да не съм знаела дали ти го знаеш... Кой знае, всичко е възможно...

За „теста” - Не виждам никаква причина да ти се сърдя. Само ти обръщам внимание на следното, опитал си се да ме засегнеш, защото съм написала нещо глупаво, изглеждащо, като извадено от глупаво женско списание. И на Любо го казах и на теб ще ти го кажа – глупостта е част от мен самата, не ме притеснява да се държа глупаво, да мисля глупаво или просто да съм глупава.
Изобщо не съм очаквала да избираш отговор от „теста”. „Какво ще избереш” – беше просто риторичен въпрос, дори въпросителен знак не съм сложила... „Теста” просто беше един вид нагледно показало, за да ти покажа, че мисленето е твърде праволинейно. Хората не могат да излязат извън рамките, те мислят с: изберете отговор едно, две или три... И неочаквано дори за мен самата, ти блестящо доказа, това мое твърдение – мислейки праволинейно, без изобщо да си в състояние да си представиш/усетиш, че може да има и нещо друго освен „теста” да бъде тест, на който трябва да дадеш отговор...

Всяко логическо заключение е крайно, защото не включва в себе си своята противоположност, а животът е цяло от противоположности. Ако съществува логическо заключение, че нещо е така, ще се появи и логическо заключение, че не е така.

Животът не е лудница - ако „всичко в тази вселена се подчинява на определени закони”, то и лудницата като част от това всичко се подчинява на същите закони, защо тогава животът да не е лудница? (пак мислиш праволинейно)

Казваш, че поради социалните очаквания от мъжа да продължи рода, на него му е по-трудно да прави, каквото трябва и да се държи както очакват околните (нали от там започнахме)? Мо, това е твоя гледна точка, защото си мъж, т.е. изживяваш го на свой гръб или можеш да го докажеш с факти. Т.е. имаш факти за мъже, практикуващи прикриването и които са достигнали до твоето мнение? А как стои въпросът с наличието на факти за жени практикуващи прикриването, които са на мнение, че им е по-лесно да го правят, защото социалните очаквания към тях да продължат рода не са толкова силни? Трябват ни точни данни и за мъжете и за жените, за да може да се види съотношението и резултатите да са верни. В противен случай твоето твърдение е умозаключение, базиращо се на лично предпочитание за тълкуване на „фактите”. Аз нямам достъп до никакви факти, потвърждаващи или отхвърлящи това твое твърдение, така че нищо не мога да кажа, (защото за теб фактите са важни, а не логиката... )

Когато липсва метода и правилното действие
Кой определя метода и кое действие е правилно?

Това което е казала Тайша за жените, в същата сила се отнася и за мъжете които само осъзнават и не действат, тях можеш да ги наричаш „неделни богове”

ами никой не може да каже нещо на жената и тя да се промени, ако самата тя не положи нужните усилия, в нужната посока.
Виждаш ли това е логика, при това крайна, защото съвсем спокойно, същото може да се твърди и за мъжете.

"казват ми нещо и ако имам доверие в човек (в случая мъж с развита ИН страна), то го приемам и осъзнавам".
Мъжът с развитата ИН страна визира човек с по-голяма будност. И от собствен опит мога да ти кажа, че понякога една дума или дори липсата на думи в определен момент, от страна на човек с по-голяма будност, е било достатъчно да осъзная нещо и да го приема. А самото осъзнаване е било вследствие на разбиране за наличието на нещо, което съответния човек ми е показал. Това разбира се не означава, че всички го правят. Но в моя живот е факт, затова ти го казах.

И как ще реагират спрямо него? Би ли ми дала пример?
Ами както реагират спрямо мъжете развили своята женска страна – Христос, Буда или Ошо... а не както реагират спрямо съпруга си, спрямо колегата си, спрямо теб.

Най-малкото трябва да се загуби Ума
Ще ми кажеш ли какво означава това за теб на практика, не като цитат от някой, а като практика за теб самия в твоето ежедневие. За мен, да загубиш ума си, е свързано точно с доверието, за което говорихме.
Сляпото доверяване не е добър метод, защото излизайки от границите на познатото, човек трябва да запази някакви ориентири и да има някаква котва, иначе ще изперка. В случая, колкото и да е странно именно интелекта в комбинация със здравото тяло, служат за такава котва.

Да загубиш ума си, означава да започнеш де „четеш”, да получаваш информация директно нещата, от ставащото в момента, от Цялото... И това важи с пълна сила, както за най-елементарните ежедневни ситуации, така и за такива, касаещи физическото ми оцеляване. Винаги, без изключение, когато не слушам усета си, а ума, ГРЕША и си нося след това последиците от това мое недоверие. За мен, да загубиш ума си означава точно това, да имаш безрезервно доверие в себе си, в безмълвието, Същността, Центъра в теб. Писах за това тук преди време и ще го сложа, за да ме разбереш по-добре за какво говоря.

...Да следваш дадени принципи каквито и да са... Ако в дадена ситуация усетя, че трябва да постъпя по един начин, и в подобна ситуация (по друго време) усетя, че трябва да направя точно противоположното нещо, ще постъпя и по единия и по другия начин. Ще следвам усета си слушайки Цялото.
...Да имаш принцип в себе си, да смяташ, че трябва да го прилагаш, да очакваш/натискаш другите да го спазват, за да има хармония някаква си... Ако слушаш само собственият си усет и Цялото около теб във всяка ситуация, вместо някакъв принцип, който върши работа от време на време, (но понеже е принцип, и ти си го приел в себе си трябва да го прилагаш, за да има хармония), нещата около теб се хармонизират/уравновесяват от само себе си, като следствие без никакво усилие от твоя страна. Баланса/хармонията вътре в теб ти позволява да слушаш Цялото в случващото се и да го следваш. Така хармонията в теб създава хармония извън теб, без усилие от твоя страна да прилагаш каквото и да е .
...Когато казвам да слушаш Цялото в случващото се... Момента, в който се пресегнах за чашата с кафе знаех, че ще я изпусна, един безкрайно кратък миг, но знаех, че ще я изпусна. Ако си буден в този миг, ще можеш да действаш, без да мислиш...... В магазина съм, взимам две шишета с безалкохолно, трябва ми само едно, защо взимам две!? На улицата се къса торбата, едното шише се чупи, другото не... Стоя на спирка при НДК и закъснявам. Трамваят идва, гледам отворените врати и не мога да мръдна. Умът ми крещи: ЗАКЪСНЯВАШ! и ми дава един милион доводи, но аз стоя и не се качвам. Трамваят тръгва нагоре по „Черни Връх” и спира на кръстовището, на светофара. А аз стоя и гледам, как от горе от високото друг трамвай, губейки контрол, се връща назад по стръмното и се врязва челно в спрелия на светофара...
За чашата с кафе – хвана ли я, изпусна ли я?
Хванах я на сантиметри от пода Има една празнота от момента в който осъзнаеш, че нещо ще стане, до момента в който можеш да действаш. Ако изпълниш тази празнота с мислене, чашата се чупи. Ако я изпълниш с действие (т.е. знаеш какво ще стане и без да се съмняваш, страхуваш или умуваш действаш) всичко си идва на място и хващаш чашата.


Предния беше магичен вълк.
Не напротив, виждаше се, че окото му е цепнато, затова ми дръпна вниманието и ми хареса. Благодаря за линка.
Виж една арт инсталация от 99 вълка в реален размер.



Тема Re: А. Лапин "Любовь и секс" [re: _Lora]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано13.01.08 19:24



Извън вашият разговор, искам да ти кажа нещо. Начинът по който общуваш е, чрез сърцето. Но това изисква истинско доверие и доверяване, за да се случи обемена. Освен това, човека трябва да е съответният тип на възприемане, иначе се разминават комуникационните системи.



Мо е човек на разума, с него говори конкретно и ясно. Абстракцията може да я приеме не в смисъла, който влагаш. Просто съвет, за да ти е по- лесно.



Тема Re: Жените ??? [re: daoford]  
Автор _Lora ()
Публикувано13.01.08 19:30



Да, предположих, че най-вероятно не си. Но как да знам и да ти отговоря, като не ми позволяваш да те опозная!?



Затова сега ще ти кажа някои неща, които си мисля, но ще говоря с може би.
Може би нещо то това, което ти кажа, ще ти помогне.
Може би харесваш жени, които не смеят да си поискат, защото жената в теб се намира в същото положение, т.е. гледа те с желание, а не знае как да си поиска.
Може би искаш да ги накараш да светнат, защото без да осъзнаваш, искаш същото за жената в теб самия.
Може би, ако използваш (има най-различни практики) това и насочиш вниманието си в теб, ще го разбереш.
Може би използвайки предишните си връзки с жените отвън и преглеждайки ги, ще успееш да видиш какво харесваш в тях, защото те са огледало на жената вътре в теб.
Може би, когато опознаеш жената в теб и успееш да я слееш с мъжа в теб, ти самия ще започнеш да светиш.
Може би тогава, за теб няма да представлява никакъв проблем да накараш и жените около теб да светят.
Но пък е твърде вероятно, достигайки това състояние на цялост и себедостатъчност, в теб да не остане и грам желание да го правиш. ( т.е. да се опитваш да промениш някого )

ПП Или „гадняр” в твоят случай е интерпретация (един вид глезене) или наистина си такъв. Ако е първото, престани да се глезиш, ако е второто ПРИЕМИ, че си гадняр и се научи да го използваш, когато видиш, че ти върши работа.



Тема Re: А. Лапин "Любовь и секс" [re: _Lora]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано13.01.08 21:52



В отговор на:

..Можеш ли да прочетеш това, което ти пиша без никаква мисъл, без да търсиш факти, с които да ми докажеш, че нещо от това, което съм казала не е така, без дори да забелязваш думите... Да прочетеш това, което ти пиша, като чувство. Да няма нищо друго освен чувството. Ако успееш тогава вероятно ще разбереш, как аз подхождам към нещата...



Естествено, че мога да се опитам. Искам само да споделя нещо, което ми прави впечатление във вашите разговори - Цялото. Не зная какво точно имате предвид под тази дума, но независимо от това какво всеки влага в нея, то наистина у всеки човек има част от нещо по-голямо, което съществува обективно.

Когато обаче аз общувам с теб, аз общувам с теб, а не с Цялото. Ти имаш индивидуално съзнание, което изразява твоята индивидуалност и независимо дали човек ще има личност(ще има социална роля) или ще живее в тиха анонимност, то той ще запази винаги своята индивидуалност и винаги ще действа от позицията на тая малка частица от Цялото, която има в себе си.

Аз и ти не сме това Цяло. Ако бяхме, щяхме да сме мъртви и да сме част от него т.е. да нямаме индивидуални съзнания в индивидуална форма. Аз мога да усетя нечия енергия примерно, но това не означава, че усещам Цялото. Усещам конкретния човек. Ако всичко беше едно Цяло, без граници, тогава енергията, изтласкана от жизнените центрове нямаше да остава в рамките на човешкото енергийно яйце. Всъщност нямаше да има такова енергийно яйце, което отделя един човек от всичко останало. Друг е въпросът, че на този мехур от енергия постоянно му въздействат различни неща, част от които усещаме/интерпретираме като емоции.

А ето ти и едно наблюдение - за да има истинска емоция т.е. енергия изпратена от мен към теб, примерно, трябва да има пряк контакт, какъвто в нашето опосредствано от Интернет общуване няма. Емоцията, която ти усещаш, от написаното от мен, всъщност е твоя собствена реакция.

Ето и друга гледна точка: експерименталната психология е установила, че текстът предава под 10 % от информацията, която би трябвало да носи, като най-много са ощетени емоциите. Така човек реагира заучено, като следва определени маркери, които да му покажат каква емоция е искал да изрази авторът на текста.
Ето и още нещо - един много ясен пример, че чуждите емоции се филтрират и разбират от възприемащият ги - един и същи текст се чете на едни и същи хора в различни състояния - умора, жажда, глад, безсъние и от друга страна заситени, напоени, отпочинали, в тонус. Емоционалното възприемане е следвало точно физическото състояние на съответния човек. А ако прибавим към умората и раздразнение, представи си как ще възприемеш един казан от мен виц.

Мислех да обобщя накратко какво точно искам да кажа с горе написани неща, но нарочно ще ги оставя да ги осмислиш във 'суров' вид.

В отговор на:

..Можеш ли да прочетеш това, което ти пиша без никаква мисъл, без да търсиш факти, с които да ми докажеш, че нещо от това, което съм казала не е така, без дори да забелязваш думите... Да прочетеш това, което ти пиша, като чувство. Да няма нищо друго освен чувството. Ако успееш тогава вероятно ще разбереш, как аз подхождам към нещата...



Причината не е в теб. Към горните писаници прибави и това - за да върви по духовната пътека, един мъж освен от логиката, трябва да се откаже и от това да бъде прекалено достъпен. Понеже сме социално значими, за да развием своята Ин страна, ние трябва да се отдръпнем и да развием специално отношение към света:

"За един воин да бъде недосегаем означава, че той се докосва до света около себе си пестеливо. И най-вече, той съзнателно избягва да изтощава себе си и другите. Той не използва и не изцежда хората до капка, особено хората, които обича."

Аз не съм воин, но пък писането в подобен клуб, през маската на мо32 ми дава някои минимални предимства от цитираното горе.

За себе си съм установил, че за да усетя някой човек трябва да общувам с него на живо и то за по-дълъг период. Едва тогава мога да преценя какъв е. И пак не смея да го фиксирам с очакванията си. Ние сме флуидни, живи същества, способни на много повече от рамката, която са/сме ни/си поставили.

В отговор на:

Кой определя метода и кое действие е правилно?

Това което е казала Тайша за жените, в същата сила се отнася и за мъжете които само осъзнават и не действат, тях можеш да ги наричаш „неделни богове”




Действията и методите са изследвани и определени от хората преди нас, които са открили и систематизирали дадено учение. Прекалено много хора са умрели за да го има това, знание и аз го уважавам, защото когато човек залага живота си няма място за дребна суета т.е. мога да им вярвам, че са стигнали до правилните изводи и практики, които да вършат работа и на мен.

Мъжете, които осъзнават и не действат са отдавна известни - наричат се философи.

Извини ме, но на останалото ще отговоря по-късно, че ме чакат за практика.

___________



Тема Re: А. Лапин "Любовь и секс" [re: huanji]  
Автор inti (istinska lubov)
Публикувано13.01.08 23:10



Абсолютно, Хуанджи, абсолютно!
А аз го разбрах това съвсем наскоро. Когато си промених отношението към родителите ми, си промених и отношението към живота. Когато осъзнах, че са правилните и най-добрите родители за мен, когато спрях да бъда аругантна към тях, да ги съдя и обвинявам, че не са ми дали това или онова, тогава можах отново да се почувствам малка, за да мога да се радвам и да играя с живота. Когато, като малка не съм им имала доверие, и постоянно съм се борела с тях, така това се прехвърля като голяма в живота ми - боря се и си мисля че нещо трябва да правя. Това е голям товар. Та откакто си промених отношението към живота, оттогава започнах повече да го ценя и да му се радвам, станах отново малка, като дете по отношение на него. Сега когато се случи да не се чувствам добре или преживея неприятна ситуация не обвинявам живота, родителите, партньора или Бог - а гледам какво мога да науча от тази ситуация, какво послание ми носи - а то винаги е за мое по-добро! Сега вече мога да се отпусна! Наистина е невероятно как човек само с промяната на гледната си точка или фокуса може да промени целия си живот!





Тема Re: игри за група [re: huanji]  
Автор inti (istinska lubov)
Публикувано13.01.08 23:19



Знаеш ли тази игра съм я играла на един семинар, беше много забавно! И знаеш ли каква роля изиграх? - На фръцла, глезла, кокетка, другата я играх с една приятелка и играехме едни жени съблазнителки, пускахме езици на въображаеми мъже в бар, оглеждахме ги и им се кефехме на телата, правихме какво ли не за да ги вкараме в "леглото". Толкова сме се смяли, а пък и така добре го играехме...! Това са точно аспектите от себе си които съм отхвърлила и не съм харесвала. Но когато си позволя да ги изиграя - ги приемам и вече нямам проблем с тях, след като вече не ме дразнят и жени които се държат по този начин.! Много е ценна тази игра!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.