Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:59 29.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | >> (покажи всички)
Тема Критерии при търсене и избор на духовни учителинови  
Автор Mиpo ()
Публикувано13.11.07 19:37



В дискусията с Мо относно Хуан Ли и неговата даоска традиция се докоснахме до една важна тема, а именно за критериите при търсене и избор на духовни учители. Нормално е този избор да не е лесен, най-малкото поради факта, че търсещият опитвайки да оцени различните учители може да изглежда малко в положението на барон фон Мюнхаузен, който се опитва да се извади от блатото дърпайки се сам за собствената си глава.

Поне аз съм забелязал два принципни подхода в този избор. Единият е когато човек търси приоритетно някакво ВЪНШНО потвърждение, че този учител е добър и ще стане за него. Най-често котираните аргументи в такива случаи са:
- учителят (или по-добре някой друг) да е казал, че той е просветлен (т.е. "сигурен" )
- ако може и неговите учители и въобще цялата му традиция да е от просветлени (т.е. гарантирано качество)
- ако не е просветлен, то поне да е от именита религия или традиция, където все някой в дъното ще е просветлен и това би ни позволило да си отдъхнем в задаването на въпросите "става ли или не за учител"
- да има вече ученици просветлени ("ако при Х работи, то би трябвало и при мен")
- при липса на горното, това което се котира от въпросните търсещи е този учител да живее дълго
- да прави чудеса (т.е. нещо, което повечето хора не могат)
- да лекува чудодейно
- да изглежда много по-млад за възрастта си
- да има много последователи
- да е издал много книги
- да има много пари
- да е привлекателен за другия пол

Хората осланящи се приоритетно на такива външни критерии са най-често тези, които се опитват да достигнат до ДУХА чрез УМА. Всъщност тези хора са в особено трудно и направо мизерно състояние, защото са точно в ролята на немския барон. И най-често се разочароват след време от единия учител и намират по-силни аргументи за някой друг. И така до новото разочарование. Апропо, тези хора следвайки избраният от тях учител очакват нещо да се случва, което да им потвърди, че са на правилния път, защото нямат вътрешна увереност.

Другият начин е търсене на ДУХА чрез ДУХА. Естествено, този дух на търсещия няма да е много развит (ако беше, нямаше да търси), но пък точно това е предизвикателството с една малка свещичка да се намери Слънцето лутайки се из лабиринтите на пещерата на съзнанието ни.

Поне за мен вторият подход няма алтернатива. Духът може да бъде намерен само с дух. И за това е важна грижата (с внимание, практики и прочие) за тази малката свещичка. След време тя може да се превърне в по-голяма свещ... После във факла... И всяко напредване и намиране дава сила на свещиката. Даже и когато по една или друга причина пламъкът й намалее или даже угасне, търсещият пак може да научи нещо важно.

Когато човек търси Духа с духа си, умът не му е пречка, а слуга. И горецитираните аргументите могат разбира се да имат своята полезност. Но за разлика от първият подход, тяхното използване е ограничено и те не са преобладаващите и съществените.

Още по-важното при втория подход е това, което в някои окултни книги се нарича "Първата стъпка е на Бога, втората е от ученика". Т.е. тази малка свещичка първо е била запалена не от самосебе си, а от Външна сила.

Всеки може да си даде сметка, че първото му духовно пробуждане е станало независимо неговата воля и усилия... Един път обаче запалена, отговорността за тази свещичка му е поверена. Това не е безкрай, защото, както се казва "Трета стъпка също е от Бога". И едва след нея ученикът може да направи четвъртата... И т.н.

При цялото пътуване обаче именно Външната сила/Цялото/... му е компаса. Естествено, няма гаранции и няма сигурност. Освен тази да усеща, колкото и слабо/силно да е въпросния компас. И да се чувства центриран в себе си от това.

Да видим обаче и нещата малко по-практично. Аз поне съм бил с хора от различни духовни традиции, които сигурно общо погледнато покриват почти всичките критерии за външно "потвърждение". Но опитът ми досега показва, че тези критерии са се оказвали най-често трето/второ-степенни. Някой може да е от известна традиция с "потекло", но може да ми свърши много по-малко работа от неизвестни и уж незабележими иначе хора и случки с тях (примери ми се намират много).

Всъщност, най-фундаменталното е че от самото начало, когато за първи път се е запалила малката свещичка, човек има Учител. И той го съпровожда през живота му (кога по-ясно усещан, кога по-малко) създавайки му безброй ситуации за учене и срещайки го с много учители в плът и кръв...

Как е при вас? Кое ви движи в духовните ви търсения? И кои са критериите при избора ви на духовни учители, т.е. на хора, чийто методи, практики и съвети следвате за духовното ви развитие.





Тема Re: Критерии при търсене и избор на духовни учителинови [re: Mиpo]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано13.11.07 20:04







Тема Re: Критерии при търсене и избор на духовни учителнови [re: Mиpo]  
Автор lncg ()
Публикувано13.11.07 20:11



Много голям ферман си изписал, но няма да го чета,
защото самата тема както е поставена е дълбоко погрешна.

Ти не можеш да имаш критерии, нито можеш да избираш Учител.

Той сам те избира когато му дойде времето.



Тема Re: Критерии при търсене и избор на духовни учителнови [re: бeзпътeн]  
Автор lncg ()
Публикувано13.11.07 20:18



разбира се, че истинските Учители са адвайта - недуалистични



а в основата на дуализма стои ума и егото
а пък основната черта на егото-ума е, че иска да контролира, да "постигне" нещо, включително и просветлението
а също и да запази себе си при този процес, "трансформирайки" самО себе си -
- което и глупост, нали разбирате?



Тема Re: Критерии при търсене и избор на духовни учителнови [re: бeзпътeн]  
Автор lncg ()
Публикувано13.11.07 20:33



А пък от старата ти тема е важно това да се разбере също:

"при това в момента на чуването (или четенето) на дадено нещо може да се усети, че то е действително така"

Ти се преобразяваш така да се каже, възприемаш Истината такава кавато Е,
Това е ДИРЕКТНО ВЪЗДЕЙСТВИЕ на Учителя, при което без твоите усилия
става така, че изпадаш от заблудите-илюзии, от мъгливото его-съзнание

и изведнъж попадаш в другото, чисто, недуалистично Съзнание


(то е като събуждане от сън)

И дали е слушане на думи или четенето им, не е от значение - те имат такава силна въздействаща сила, че за миг могат да те преобразят и да те "вкарат" в съзнанието "Аз Съм" - в твоето истинско АЗ

Често това е за кратки моменти, но в някои случаи, когато човека е подготвен, това състояние остава постоянно с него - по-точно той остава постоянно Себе Си - Това, Което Е

Редактирано от lncg на 13.11.07 20:36.



Тема Re: Критерии при търсене и избор на духовни учителинови [re: Mиpo]  
Автор blue orchid (frozen)
Публикувано13.11.07 21:20



Понякога срещам някого :))))) и става едно прищракване, ключ - ключалка. Всичко друго се пръсва, на никъде... И когато това се случи зная, че ще последва спускане, едно дълбоко гмуркане. Дори и да съм сама :)))))) Ние рибите обичаме на гмуркаме, знаеш ли :))))) Думите стават фон, а нещата като че сами се отварят. Танцуваме, той ме води, знае на къде, а аз просто :)))))) просто предвкусвам... Веднъж някой ме попита от къде зная стъпките. Но аз не ги знаех..., просто бях в тях, защото нещо се отключи :))))))



Spirit Horse, ride for me

Тема Re: Критерии при търсене и избор на духовни учителинови [re: Mиpo]  
Авторdamask (Нерегистриран)
Публикувано14.11.07 00:11



Децата са най-добри учители. До три годинки все още са Там а не тук.
Онзи ден една майка вика на бебока, хей я се скрии, и той си затвори очите





Тема Re: Критерии при търсене и избор на духовни учителинови [re: Mиpo]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано14.11.07 08:43



Здравей Миро,

Бих искал и аз да кажа няколко думи по въпроса.

Духовните ми търсения са интуитивни.
Нямам определени критерии за избор на духовни учители.
По правилно може би е да кажа, че критериите ми се менят с времето.

Уважавам всички хора, но отделям особено внимание на непринудените.

За мен, специално, има една личност, която от доста време си мисля, че би трябвало да бъде моето огледало. Като погледна в това огледало, обаче, виждам че образът ми още не е изчистен.
Много добре разбирам, че цялостното изчистване на образа е невъзможно, а и не е необходимо.

Личностите - огледала, могат да се сменят, но това не пречи от време на време да си спомняш и ползваш някои от тях за да корегираш вътрешния си вид.

Бъди здрав!




Никога не казвай никога!



Тема подхода на ученицитенови [re: бeзпътeн]  
Автор Mиpo ()
Публикувано14.11.07 16:43



В тази тема от линка се говори за Учители и неучители, а аз питам за това как всеки един от нас (промерно ти) се учи, т.е. за подхода на ученика. Как ние подхождаме практично в ежедневния си живот и се учим от толкова много неща избирайки едно и отхвърляйки друго.



Тема нищо не зависи от теб? [re: lncg]  
Автор Mиpo ()
Публикувано14.11.07 16:51



Ако беше прочела "фермана", щеше да видиш, че това което казваш е споменато там. Но освен него, там е казано и нещо друго, което евентуално може да зависи от ученика...

Да разбирам, че ти оставяш цялата отговорност на Учителя си и примерно сега си се включила тук да пишеш (без да прочетеш изцяло за какво иде рече), защото именно Той така е решил и тя нямаш никакави критерии.

П.П. Последното ме съмнява, защото все пак си писала в клуб Ошо, а не в Машиностроене.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.