Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:40 18.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Семейството е висша духовна "практика"  
Автор lncg ()
Публикувано29.12.07 05:41



Защо все-повече млади хора не могат да имат семейство?
Защо се увеличават разводите?
Статистиката дава някои от причините – стреса, липсата на жилище, гонитбата за кариера и т.н.
Но главното е, че приоритетите и ценностите на младите са променени. Сега те са много повече егоисти, а не разкрепостени в истинския смисъл на думата. Свободната и безразборна любов не е разкрепостяване на личността. Всеки търси повече удобстна за себе си и лична свобода.

Но семийството е една школа, в която човек калява и изгражда характера си. За едно семейство са нужни такива качества като себеотдаденост, жертвоготовност, да пренебрегнеш личната си свобода и удобство, а да се грижиш за другия, способност да прощаваш и да разбираш другия. Семейството е сплотеност. Да не говорим колко усилия са нужни за правилното възпитание на децата. И въобще всеотдайност и грижи във всяко отношение, което е пренебрегване на себе си заради другите.
Не случйно е казано, че чак след кото човек създаде семейство и възпита деца, може да започне с духовни учения и духовна практика.

Семейството е школа, по-висша от повечето "духовни практики" на себелюбовите егоисти, неспособни на истинска любов и себеотдаване.



Тема Re: Семейството е висша духовна "практика"нови [re: lncg]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано29.12.07 11:01



В отговор на:

Защо все-повече млади хора не могат да имат семейство?
Защо се увеличават разводите?



Разводите не се увеличават! Прочети малко статистика за западните държава и ще видиш, че нивото на разводите е високо от много години там.

Причината това да се случва при нас е, че сега патриархалния морал, който държеше разбитите семейства заедно, за не "кажат нещо хората", го няма. И хората свободно се развеждат и търсят другаде щастието.

Колкото и човек да вярва в глупости като Голямата Любов, животът изисква практичност - хората си омръзват, понякога не намират от първия път подходящия човек.

Първите европейци посетили Япония през 16 век с изненада открили едно немислимо за католическия и протестански свят там - разводът. Той бил практикуван при строги правила, но бил приеман като нещо нормално. Чвно японците са били много по-цивилизовани и практични от европейците, които не били открили банята все още.

___________



Тема Re: Семейството е висша духовна "практика"нови [re: mo32]  
Авторlncg (Нерегистриран)
Публикувано29.12.07 11:15



И аз имам поглез по въпроса, и от двете гледни точки:
Не е причината морала, който ги е крепял, а наистина любовта. Сега хората просто не могат да обичат истински. Затова бързо се женат, без любов, а по харесване, някакъв физически и емоционален гъдел, който смятат за любов, а също и по доста прозаични причини - материални; защото жената забременяла; защото "вече ми е време" да не остане стар ерген/мома и самотен и т.н. Затова и разводите са повече. А друга причина разводите да са повече е вече по-разкрепостеното мислене за тов, като гледаш че всички се развеждат и т.н.
Да, хората не намират подходящия човек, защото търсят някакъв свой идеал да отговаря на егоистичните им стремежи /аз да съм добре/

За семейство трябва не само любов, а и зрели хора, с разум.
А любовта е духовна връзка, да чувстваш, че с този човек си свързан за цял живот /а подписването на брак ще е формалност, но необходима все пак/..

От една страна виеждам тая нагласа, но от друга пък виждам примири на хора, които имат много хубав брак, и след кодини не са си повишили тон дори. Брака е семейно огнище, дом и топлина. Това сначи двамата да градите свое общо бъдеще. Това не значи, че няма да има търкания, но характерите се дооформят и се изглаждав "в движение", всеки се учи от другия и взаимно се опознават и учат непрекъснато.
Така ги виждам нещата аз.
И от двете категории ги има, но втората винаги е била по-малобройна.



Тема Re: причини за разводитенови [re: lncg]  
Авторlncg (Нерегистриран)
Публикувано29.12.07 12:18



Извинявайте, че горното е с много правописни грешки. Много бързах, имаше хора покрой мен на които също трябваше да обърна внимание и не можах да го проверя.

Причините за разводите и въобще за раздялата са малко на брой и много елементарни:
1. любители на чашката /води до алкохолизъм/, повече се отнася до мъжете, но вече е и за жените. Но за тях пък има и друга причина - лекомислие и липса на достатъчно женски черти, неспособна да създане уют и спокойствие в дома.
2. люботели на другия пол /кръшкачи/ все си търсят ново усещане, обичат флирта и си падат по изневерите. Те обикновено обичат компаниите /но поединично, без партньора/
3. домашен тероризъм - хора, които обичат да се налагат за всяко нещо и "да се чува дувата им". То води до насилие.

Това обикновено са причините и те са свързани една с друга. Но може само 1 и 2 примерно да е налице; или само 3.

Ако един човек има тези склонности в характера преди връзката /брака/, то те се запазват и след брака. Никой да не си прави илюзиите, че в тези основни неща ще може да промени другия.

Това са моите наблюдения





Тема Re: Семейството е висша духовна "практика"нови [re: lncg]  
Автор inti (istinska lubov)
Публикувано29.12.07 12:50



Поздравявам те за темата! Напълно съм съгласна, че семейството е доста голямо предизвикателство, особено ако има и деца. Случаят при мен е такъв, имам дете на 3 години и половина, мъж с които нямам връзка, нито душевна, нито духовна - бащата на детето ми. Винаги съм се стремяла към истинската любов и връзка в която не да гледаме един в друг, а да гледаме заедно в една посока. Истинска връзка...... ще продължа после, че детето ми се катери по главата ми в момента...



Тема Re: Семейството е висша духовна "практика"нови [re: inti]  
Авторlncg (Нерегистриран)
Публикувано29.12.07 12:53



нали си имаш детенце - щастливка


то да ти се катери по главата е по-добре, отколкото някой мъж да ти се качи на главата



Тема Re: причини за разводитенови [re: lncg]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано29.12.07 14:31



В отговор на:


Ако един човек има тези склонности в характера преди връзката /брака/, то те се запазват и след брака. Никой да не си прави илюзиите, че в тези основни неща ще може да промени другия.




Нали пред истинската Любов нямаше пречки?

Мисля, че си почнала да гледаш малко по-трезво на нещата. Идеализма вирее само на пълен стомах и когато човек живее в саксия. И много бързо се топи, когато реалноста почука на вратата.

Е, има и хора, които въпреки разводите и изневерите, продължават да вярват в Истинската Любов. А може би това е причината за всичките им неволи?


___________



Тема Re: Семейството е висша духовна "практика" [re: inti]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано29.12.07 14:36



Да ти е живо и здраво детенцето!



Кураж и напред!

___________



Тема Re: причини за разводите [re: mo32]  
Авторlncg (Нерегистриран)
Публикувано29.12.07 14:39



аз винаги съм трезва
не сънувам сънища и не повтарям глупости от прочетени книжки

Познавом Реалността





Тема Re: Семейството е висша духовна "практика" [re: lncg]  
Авторlncg (Нерегистриран)
Публикувано29.12.07 14:51



Не отговаряй повече на мои постинги,
както и всякакви комуникациии сме прекратили с теб, нищо нова не можеш да кажеш.
Старай се да не пишеш в мои теми,
защото по правилата, каквито са в Йога например, имам право да поискам от модератора да бъдат изтрити твоите мнения в моите теми.
Но засега ще стои, да видят колко се излагаш.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.