Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:55 03.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема семинар на Ян Сиберсдорф в Българиянови  
АвторEmin Bei (Нерегистриран)
Публикувано28.05.07 09:59



Здравейте,

наскоро чух да се говори за предстоящ семинар по тай чи с Ян Силберсдорф в България.

Моля, ако някой има повече инфо да сподели

Благодаря.



Тема Re: семинар на Ян Сиберсдорф в Българиянови [re: Emin Bei]  
Автор Mиpo ()
Публикувано29.05.07 17:35



Инфо за семинар или инфо за Ян?

Семинари имаше с него в БГ имаше последните години организирани от Жоро Деничин (два) и от Светослав Сомов от Пловдив. А в момента не ми е известно някой друг да организира.

Що се отнася до Ян, той е наистина много добър в Бутащите ръце. Апропо, за разлика от Олеговия семинар, неговите са именно за Бутащи ръце. И е съвсем друго, когато някой теоретизира СЛЕД реална практика по Бутащи ръце и когато някой теоретизира ПРЕДИ.



Тема Re: семинар на Ян Сиберсдорф в Българиянови [re: Mиpo]  
АвторEmin Bei (Нерегистриран)
Публикувано29.05.07 18:49



Здрасти Миро,

от това което чета виждам, че си бил на част от дните на семинарите на Олег Чорни.

Виждам и, че има доста неща като коментари, които смятам, че щеше да е най-удачно да се бяха задали като въпроси по време на самия семинар. Имаше възможност за това.

Както теб и аз смятам, че донякъде писането във форумите е от полза. И затова съжелявам, че въпросите за коментари, които повдигаш не бяха зададени и не ги зададе там. Отговорите на тях са ми интересни и на мен, а и предполагам на аудитеорията четаяща.

Мисля, че най-добре беше самия Олег да отговори на тях. Дори сега постфактум, защото аз самия изпитвам трудности при задаването на въпроси към въпросния човек вербално (надявам се ти да нямаш такива) може да се обрънеш към българското ръководство на ИНБИ да посредничи за получаване на отговорите от единствения източик, който трябва да отгоря за тях, а именно Олег Чорни



Тема Re: семинар на Ян Сиберсдорф в Българиянови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано30.05.07 09:05



Напълно споделям твоето мнение, но с едно малко разширение - Бутащите ръце не са крайна цел в Тай Чи, а тренировъчен метод, който да развие качества, даващи предимство в боя. Та ми се вижда най-правилно да се каже, че теоретизирането, след като са пробвани успешно в бой, е наистина живото и работещо знание за Бутащи ръце.





Тема различните гледни точкинови [re: Emin Bei]  
Автор Mиpo ()
Публикувано31.05.07 18:02



Аз бих задал въпроси на Олег за нещо, което ми е интересно от семинара му и искам да го разбера по-добре. Докато за нещата, които ги намирам за странни и не са ми интересни, просто си правя изводи за следващи мои пребивавания на такива семинари. Иначе, тези въпроси тук в клуба възникнаха след споделянето ми и след последващите дискусия с Христо, защото ми беше интересна позицията на хората, които ходят редовно при Олег.

Ако на теб и на други хора са интересни тези въпроси, задавайте ги на Олег. Да са си ученик на някого, не значи да си затваряш очите за неудобни въпроси. Напротив, занимаващият се с даоски практики и алхимия би трябвало смело да търси истината и да гледа на нещата от различни страни.

Апропо, странно ми е как Христо се опитва да бъде по-католик от папата и да рационализира всичко относно Олег. На негово място и ако не знам нещо, просто бих се въздържал от обяснителни коментари. Допускам, че присъствието му в ИНБИ-БГ заслепява безпристрастието му. Ако се поучи от ставащото в други школи, ще види колко често явление е.

Предимството на такива интернет форуми (наблюдавал съм го и в различни западни) е, че се срещат наистина РАЗЛИЧНИ позиции на практикуващи хора, което покрай семинари е много рядко явление. След това всеки практикуващ от съответната школа трябва да потърси отговорите и ако желае да ги сподели с останалите.



Тема Бутащи ръценови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано31.05.07 18:23



Въобще, не е задължително, ако се занимаваш с Бутащи ръце, целта ти е да непременно бой, защото Бутащите ръце са самостоятелна ясно дефинирана практика. Точно, между впрочем, както е и тай-чи формата.

Това, което казваш, щеше да е в сила, ако семинара на Олег беше на наречен "Алхимия на боя". Апропо, ще дам още една аналогия на това, което се случи на "Алхимия на Бутащите ръце" и това, което Христо обяснява в съседната тема, с това какво би могло да се случи на един семинар "Алхимия (или тънкости) на боя". Водещият може да каже, че за да се бие човек все пак трябва да е силен и целият семинар да бъде правене на лицеви опори и коремни преси. С обещанието, че след години вероятно ще има и упражнения по двойки (без въобще да е ясно дали става въпрос за валс, канадска борба или нещо друго).



Тема Re: семинар на Ян Сиберсдорф в Българиянови [re: Emin Bei]  
Авторdrakon (Нерегистриран)
Публикувано21.06.07 02:38



emin bei - seminarite s Ian Silbersdorf i Chen Xiaowang se praviat or Plovdivskia klub Ba LIn - Svetoslav Somov..

eto link:

http://www.taiji-bg.com/

gledam che Octomvri shte idva Chen Xiaowang

pozdravi!



Тема za drakonнови [re: drakon]  
АвторEmin Bei (Нерегистриран)
Публикувано22.06.07 23:44



silno ti blagodaria.



Тема Re: Бутащи ръценови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано23.06.07 12:32



Е, за мен, колкото и да е непопулярно, Тай-Чи си остава и винаги е било бойно изкуство, с ясно определени цели и методи на всяка една практика. Това, че е превърнато от Китайската комунистическа партия в национална гимнастика и метод за културно влияние е нещо, което не ме вълнува много. В историята на Тай Чи преди Мао има само практикуващи го като бойно изкуство и бойци, които са доизпипвали методите в двубои - не се сещам за състезания по форми или бутащи ръце!

Та и бутащите ръце са били само метод на тренировка, каквито са и Фа Дзин, Тай Чи Ци-Гун, изучаването на форми, Да Лю, Сан Шоу, оръжията и свободния спаринг т.е. една цялостна система.

И това го казвам без връзка с каквито и да било семинари. Всеки може да направи семинар и да го свържи с Тай Чи (примерно Тай Чи прозяване). Щом има хора, които ги интересува - ми добре, нека ги има такива мероприятия.

Живи и здрави; но това не значи, че е Тай Чи.

___________



Тема "развалянето" на тай-чинови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано25.06.07 17:41



Мнението, че Китайската Комунистическа Партия е "развалила" тай-чито махайки му бойния елемент ми се струва доста повърхностно. Просто, тай-читото има ШИРОК ПОТЕНЦИАЛ и други негови страни стават през посоледните 50тина години по-популярни в сравнение с бойните му качества.

Още по-просто казано, практикувайки понастоящем тай-чи милионни хора предпочитат да са в добро здраве и форма отколкото да могат да се бият ефективно. Едно време много хора са искали да учат БИ, защото физическата самоотбрана им е била важна необходимост. Сега просто приоритетите на хората са други и за това ни най-малко не е виновна ККП.

Впрочем, много тайвански тайчи майстори като Чен Манчин и учениците му, които нямат нищо общо с ККП, преподават по начин различен от този преди век, защото просто сега хората търсят други неща.

А пък, който иска да учи тай-чи като БИ, никой не му пречи да се занимава така. Просто моите наблюдения са, че за да е ефективно, може да включи методики и от разни други БИ и така се получват въпросните ММА (Mixed Martial Arts).

Няма търговска марка "тай-чи" и спорове, че това е (истинското) тай-чи, а другото не е, са смешни. А пък теб, ако те интересува тай-чи, практикувай го - кеф ти за бой, кеф ти за много други полезни неща.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.