Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:45 25.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема от начинаещ  
Автор omotan (непознат )
Публикувано16.06.07 22:14



Привет!
Имам някакъв проблем и търся съвет. Често ми се случва да се сетя за някаква минала случка, в която съм изглеждал .. глупаво. Дали съм постъпил така или пък на мен ми се е струвало - няма разлика. Може да е отпреди 1-5-10 г. Появява се неочаквано. Реакцията ми е като на на болезнено усещане. Не е физическа болка. По-скоро нещо като на упрек, вина. В пъвия момент не мога да го преодолея. Естествено, разбирам, че е минало, безсмислено, ненужно, но след няколко секунди. Разбирането не променя преживяването. Една ситуация може да се повтори отново, не отминава само с едно болезнено сещане.
Има ли там някакво упражнение за преодоляване на такова нещо ? Какво е това ? А зщо се получава така ?



Тема Re: от начинаещнови [re: omotan]  
Автор ha! (ентусиаст)
Публикувано17.06.07 10:30



говори с кайли в процесинг

прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ


Тема Re: от начинаещнови [re: ha!]  
Автор omotan (непознат )
Публикувано17.06.07 18:04



Мерси. Ще ходя да питам в процесинг.



Тема Преглед/рекапитулациянови [re: omotan]  
Автор Mиpo ()
Публикувано17.06.07 18:37



Хубаво е, че тези минали случки ти се появяват, защото в тях има блокирана енергия, която обикновено може и цял живот да си стои набутаната някъде в подсъзнанието и да ти отнема от потенциала ти. Докато сега си принуден да ги отработиш тези ситуации и да разтопиш въпросните "буци лед".

Практики за такова отработването има в много традиции и са принципно сходни. В тази тема

, (диаграмата е съм споделил това, което аз съм използвал като цялостен подход към тези неща.

В твоя случай важното е не да казваш, че е минало-заминало, а напротив с визуализация да я пресъздадеш тази ситуация все едно, че става СЕГА. И след това, приемайки цялостно случилото се и без да съдиш, да се ДЕ-ИДЕТИФИЦИРАШ/ОТЛЕПИШ от него. Просто, позволи си, че може да изглеждаш глупаво понякога и в това няма нищо лошо и е част от познанието и развитието ти.

Апропо, сещам се за една история, където Ошо е давал саняс (посвещение) на ученици и в контекста на този ритуал се дава и ново санскритско име на човека, което започва със "Свами", ако е за мъж и с "Ма", ако е за жена. В един момент се доближил до Ошо поредния човек от опашката, който макар и мъж, имал много женствено изражение и дълги коси. И Ошо правейки другите неща от ритуала му дал женско име започващото с "Ма". Един от сътрудниците на Ошо, който познавал човека, му дал знак че става въпрос все пак за мъж и Ошо се усмихнал и сменил името му с мъжко. Та щом един просветлен може да греши, няма нищо ненормално и на теб да ти се случи. Важното е не да си перфектен, а да си цялостен.



Тема Re: Преглед/рекапитулациянови [re: Mиpo]  
Автор omotan (непознат )
Публикувано18.06.07 15:33



Ами пресъздаването е много живо и само идва. Даже ми скача на врата и казва "Виж какво си направил. Нека ти е гадно". Това е моята емоционална оценка на отминала случка. Подозирам, че е проява на суетата ми. "Суетните жени искат да са красиви, суетните мъже искат да са умни". И Ошо, казваш, грешал. Но той се е усмихвал на това, пък мен ме боли. Грешките и глупостите са неизбежни. Учудва ме, че рационално давам една оценка, пък емоционално усещам противоположната, т.е лошата. Това разминаване много ме озадачава. Сега ще ходя да чета темата.



Тема минаване отвъднови [re: omotan]  
Автор Mиpo ()
Публикувано19.06.07 00:07



Боли те защото се идентифицираш с умността или глупостта ти. А те са ти само "дрехи"... Дай си сметка, че Цялото спокойно е можело да те роди в тялото (и с ума) на някой глупак или на някой гении. Хм, но това не променя принципно нещата.

Наблюдавай, когато си в глупави ситуации или когато си в умни такива (няма никаква принципна разлика между тях) и гледай КОЙ всъщност е там... Апропо, ситуациите, които си припомняш може да си чудесна практика, ако ги използваш. Все пак Цялото ти ги изпраща неслучайно

. И да видим кога ще се усмихнеш в тях.

П.П. Един жокер: усмивката идва, когато забележиш нещо ДРУГО в теб по-важното/интересно от въпросните умности/глупости.



Тема Re: минаване отвъднови [re: Mиpo]  
Автор omotan (непознат )
Публикувано20.06.07 23:19



Съгласен съм за "дрехите". Като разсъждение. Като преживяване е друго положението. Едно решение е отговорът на "как да се чувствам както мисля?". Не съм го намерил. "КОЙ всъщност е там.." ? Абе, викам "кой е , кой е ?", пък никой не отговаря.
Как могат да станат практика тези случки ? Темата "Прегледът" ми изглежда като генерална насока. Какво може да се направи. Няма отделни стъпки, които мога да направя без повече пояснения. Е, как да прегледам целия си живот, случка по случка ?
За жокера. Смея се и на неща, които ми изглеждат глупави или пък приятни - като гледам поведението на маймуйни, кокошки, малки деца. Весело ми е в такива случай, без да намеря точната причина. Един възможен отговор е, че виждам нещо глупаво в такова поведение и казвам за себе си "Ето, виждам тяхната глупост, значи съм по-умен и по-... ъъъ ... силен/напред от тях. И в същото време играя с малки деца и съм глупав/умен колкото тях, без да се замислям как изглеждам. И ми харесва. Ама то, суетата, е хитро нещо. ДРУГОТО още не съм го различил.



Тема Re: от начинаещнови [re: omotan]  
Авторпeпepyдa (Нерегистриран)
Публикувано25.06.07 15:43



Знаеш ли, тези проблеми се коренят в детството. Когато родителите не са ни давали пълната си любов и подкрепа. Поставяли са ни условия, за да получим тяхното удобтение, за да ни кажат че сме добри. Аз преди също имах този проблем, не се обичах, постоянно исках нещо да променям в себе си, постоянни изисквания, мислех си че трябва да съм съвършенна, за да бъда достоина да получа любов. Постоянно исках да помагам, за да се чувствам "някоя". Исках да съм можещата и всичко знаещата, за да получа уважението на останалите, а когато бях тъжна и сломена се криех от целия свят, исках да оставам сама, за да не ме видят в това състояние, защото трябваше да бъда все силната и разбиращата, сякаш аз нямам право да се отпусна и да бъда малко дете, сякаш нямам право да плача и да чувствам. и си казвах нямали някои които да ме обича такава, каквато съм, да се отпусна да бъда себе си?
Е това което искаме от вън, трябва сами да си го дадем и си го позволих . Позволих си да ме боли, позволих си да си споделям чувствата пред другите и да бъда себе си, каквато и да сум без да се осъждам. Приех ги всичките тези работи за себе си, видях всъщност, колко съм била наранена от родителите си, колко е било наранено моето достоинство и уважение към мен самата. Но аз не съм това, това са моите травми, но аз съм много повече от това. И така започнах да не вярвам на мислите в главата, а да се доверявам на моето усещане и да го следвам и така започва истинското себепознание, не това което трябва да станеш, а това което си ти! Истината е в теб, само се вслушаи в нея. Когато съм гневна, удрям по възглавницата, когато ми се плаче- плача, когато искам да кажа на някого, че го обичам го казвам, просто каквото почувстваш прави, а не това което си мислиш. Просто малкото дете в нас е повярвало на това което е видяло в миналото, в детството, но сега сме вече големи хора и ние можем да се погрижим за това малко дете в нас, да му позволим да бъде себе си.
А ти позволяваш ли си да се разгневяваш, въобще какво мислиш за гнева?



Тема пътя към ядротонови [re: omotan]  
Автор Mиpo ()
Публикувано25.06.07 17:07



Викането "кой е , кой е ?" не е за да ти отговаря някой, а за да ти насочи вниманието навътре в теб. Всъщност, като вниманието ти е достъчно насочено навътре, ще получиш отговора, защото ТИ ще бъдеш вътре.

Прав си, че темата за Прегледа е като генерална насока и с нея исках да обърна внимание на колегите от Кастанеда, че за да може човек ефективно да прави Преглед за минали събития е хубаво да развие първо будност в НАСТОЯЩИЯ момент. А това става с най-различни съвсем конкретни практики, които съм изброил като тип и които дискутираме тук в различни тема всяка една по отделно.

Иначе за Прегледа на целия живот нещата стават постепенно и започни първо с това, което най-силно възбужда някави чувства в теб (точно като това което ти споделяш). Останлите по-дребни неща ще си дойдат с времето от самосебе си.

Суетата е следствие на неспособността ни да се видим сами и за това търсим да се огледаме през очите на другите. Колкото повече се опознаваш и виждаш как стоят точно нещата в теб, толкова по-малко внимание обръщаш на суетата. Всъщност, сравнено с околните, ти имаш възможност да отидееш най-близо до центъра си... И усмивката се появява като си дадеш сметка, че може да гледаш директно нещата в теб вместо да търсиш нечие далееечно въшно мнение.

Ще ти дам една аналогия със структората на атома. Ако си представиш диаметъра на атомното ядро за 1 мм (върха на игла), то най-близкия електрон ще "кръжи" чак на 100 м разстояние. Обикновенно хората, когато са несъзнателни, се намират в "електронната обивика" на техните същности и общувайки си с други атоми (хора) биват въздействани от техните техните електрони, с които могат да образуват общи "електрони двойки" и разни други повърхностни структори. Така или иначе, и твоите, и другите електрони са все много отдалечени от ядрото ти и с епоявява "електронната" суета. Когато обаче си в ядрото си, мнението и на най-близкия външен електрон остава някъде далеч на повърхността.





Тема Re: пътя към ядротонови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано26.06.07 17:18



В отговор на:

Прав си, че темата за Прегледа е като генерална насока и с нея исках да обърна внимание на колегите от Кастанеда, че за да може човек ефективно да прави Преглед за минали събития е хубаво да развие първо будност в НАСТОЯЩИЯ момент. А това става с най-различни съвсем конкретни практики, които съм изброил като тип и които дискутираме тук в различни тема всяка една по отделно.




Че то си има достатъчно техники за това, което ти наричаш будност в НАСТОЯЩИЯ момент, а шаманите - тук и сега. Друг е въпросът за колегите от Кастанеда.

___________



Тема Re: минаване отвъднови [re: omotan]  
Авторha! (Нерегистриран)
Публикувано27.06.07 13:17



...Няма отделни стъпки, които мога да направя без повече пояснения...
уфф. има. значи. като ти се случи пак онова спомняне от което се оплака, не се отдръпвай ми се потопи в него, нека те "боли", ще бъдеш приятно изненадан че всъщност не може да стане кой-знае колко по-лошо. може да не успееш от първия път да го минеш целия спомен, просто друг път пак.
изконсумираш ли го целия (може и на части) повече няма да те занимава със себе си. сладкото е че подобни спомени, със същото съдържание, заминават заедно с него и когато опреш до тях ще "прегледаш" само други моменти, без тези които вече си "изчистил"



Тема Re: от начинаещнови [re: omotan]  
Автор Лykpeция ()
Публикувано27.06.07 13:33



Има едно доста просто упражнение: говори. Разказвай своите истории. Разказвай ги на приятели, които са склонни да ги изслушат, на познати или на непознати, на камъните и тревите ако няма на кой; на колата си, на кучето или стайното си цвете, на някое дърво. Важното е да ги изказваш на глас и да се слушаш. Разказвай ги отново и отново, докато престанат да предизвикват в теб каквото и да е болезнено усещане.
Това е един от начините да освободиш затворената в случките енергия.



Тема Re: от начинаещнови [re: Лykpeция]  
Автор omotan (непознат )
Публикувано27.06.07 18:10



Ами пробвал съм. Ей така си говоря на нищото. След 4-5 минути ми изчезват думите. Само стоя и гледам като пукъл. Трябва да прилагам усилия, за да казвам нещо повече по-натам. Но не ми се връзват насилственото говорене и освобождаването.



Тема Re: от начинаещнови [re: omotan]  
Автор Лykpeция ()
Публикувано27.06.07 22:39



Да, сещам се за какво говориш.

И на мен ми е странно да говоря на нещо, което възприемам, като неодушевено. Или на нищото, както казваш. Обаче това е заради настройката ни, че вселената няма съзнание и не ни чува. Ако успееш да установиш контакт с... така да се каже духа, есенцията на това с което говориш, тогава е друго - чувството на контакт, на НЯКОЙ срещу теб ти дава по-голяма словоохотливост.
Най-лесно ми е да почувствам такъв контакт с растенията. Тях усещам, като по-близки от представителите на фауната. Ел. уредите съм забелязала, също реагират на настроенията ми. Компютърът и радиото са от най-чувствителните. Не съм пробвала още да им говоря, защото все пак предпочитам да говоря на хора и за сега все още има кой да ме изслуша. Но ако ти не си контактна личност можеш да опиташ.
Имай предвид, че за да установиш контакт с не-човешко същество, ще ти трябва известно време, постоянство, последователност и даже малко церемониалност. Например да му говориш винаги по едно и също време, да му измислиш име и т.н.




Тема голямите нещанови [re: Mиpo]  
Автор omotan (непознат )
Публикувано27.06.07 23:08



Това, за викането, беше образно казано, че не намирам отговор. Не, че съм почнал да се провиквам, като ходя по улицата. Разбирам, че не ми е ясно точно каква е причината за тези усещания. Да стигна до себе си - това е голямата цел на доста мистични учения. И е доста голяма и далечна, за да я търся непосредствено. Имам определени усещания, които засега са най-важни за мен. Тяхното решаване пак е от големия път, но не е време да се оглеждам къде съм стигнал - в началото съм. И да гледам генерално, ще е най-малко празно самохвалство. Обобщенията няма да ми свършат работа в настоящия момент. Нужна ми е забележима промяна, дори и малка, за да имам желание да продължавам по този начин. Едва ли ще стане нещо, ако се старая да се отпусна/освободя като стискам зъби и правя каквото ме съветват. Големите неща са далееечна цел.
А това за клуб Кастанеда пък съвсем не го схващам. Гледам, има си някаква отборна закачка между двата клуба кой е по-по-най. Има и реакции, присъщи на ученици, не на разумни хора. Ама аз не рабирам от същината на тези неща и там си решавайте кой прав и кой крив.
Изглежда ми, че суетата не е отношение на способността да се видим сами, а да приемем това, което виждаме. Когато човек е доволен от себе си, мнението на околните е въпрос на любопитство - в най-силните случаи. Човек така може да стане и доволна свиня. Затова и казават "добре е, защото не знае колко е зле". Дали някой е станал човек или прасе, пак е въпрос на лично мнение на всеки, които оценява. Какъвто и да съм, сега искам да съм по-доволен от себе си.
Това с електроните ми хареса. Човек е щастлив, когато получава това, което иска. Като не знае какво иска, как ли ще се радва на каквото е получил ?



Тема стъпкинови [re: ha!]  
Автор omotan (непознат )
Публикувано27.06.07 23:13



Имах предвид, че няма отделни стъпки в темата, посочена от Миро. Там бяха обобщени. Не, че по принцип няма. То, ако няма по принцип, за какво ли да питам.



Тема контактнови [re: Лykpeция]  
Автор omotan (непознат )
Публикувано27.06.07 23:25



Лелей, хвърли ме в джаза. Да измисля име на .. ъъъъ .. шкафа, и да му говоря в определено време !? Трябва много да се напия, че да го направя. Имам идеята, че важното е аз да говоря, а не някой да ме слуша. Нямам за цел някой да ме слуша. Говоренето е средство да подредя мислите си и аз да се чуя.
Контактът с добронамерен човек много помага. Но на кого ли му е приятно да слуша оплаквания ?
За растенията и аз съм чел, че реагират на музика, думи, дори и на мислите/намеренията към тях. За уреди не съм чул.



Тема гневанови [re: пeпepyдa]  
Автор omotan (непознат )
Публикувано27.06.07 23:43



Съгласен съм, че описаните неща са следствие на внушени в детството отрицателни мнения. Дали човек е повече от травмите и усещанията си ? Ами, повече е, дори от всичкото, което успее да разбере за себе си. Ти се доверяваш на своето усещане и го следваш. За мен е трудно да разбера каква е причината за усещането. Ако трябва пряко да го следвам, значи много рядко да се виждам с хора. Този подход в случая не върви. Сега, това, интуицията да ме води, значи да стоя на място и да търся интуицията. Не става. Първо да намеря интуицията, т.е. себе си. Да, де, и аз това търся.
Какво мисля за гнева ли ? Забелязвам много гняв в себе си. Не заради нещо в ежедневието си. Дребните случки само правят вълнички, от които прелива чашата. Нямам и желание да крещя на околните. Пък и крещенето няма да премахне причината за гнева. Тренирах карате около година. Беше ми неловко да опитвам да направя удар с контакт в партньора. Не ме разтоварваше. Не съм намерил начин да изсипвам гнева си. Тичането ми помага за около час-два.



Тема Re: контактнови [re: omotan]  
Автор Лykpeция ()
Публикувано28.06.07 00:26



Хе хе, in vino veritas! - са казали мъдрите люде. Това по повод напиването и разговорите с шкафа. Доколкото съм осведомена, една от очистителните практики е с алкохол, ама питай Миро за това - аз обикновено действам според каквото ми дойде.
В твоя случай казваш, че контактът с добронамерен човек много помага. Да, съгласна съм, че това предразполага, особено в началото. После обаче, когато свикнеш да разказваш започваш да усещаш и нещо друго - потребността на една история да бъде разказана (сякаш сама напира да излезе), та ако ще и да я разкажеш на дупка в земята (както направил онзи герой от приказката за цар Мидас, който, тъй като под страх от смъртно наказание не можел да сподели тайната с никого, пък тя напирала да излезе и мира му не давала и той изкопал една дупка в земята и извикал в нея: "Цар Мидас има магарешки уши!"...).
Та така...
Растенията със сигурност реагират. А това за уредиите го казвам от свой опит, който не е задължително да споделяш.



Тема Re: гневанови [re: omotan]  
Авторпeпepyдa (Нерегистриран)
Публикувано28.06.07 10:05



Извинявай ама нещо не ме разбираш! Значи намери пространство в което да изразяваш гнева, и виж какво седи отдолу. Значи за да се свържеш със себе си и с интуицията си първо трябва да махнеш всичко това което и пречи да се прояви. Когато си позволяваш да се разгневиш или да плачеш, ти виждаш какво има от долу. Обикновенно е някакъв страх. Ако имаш смелостта да приемеш страха и да си позволиш да го чувстваш, навлизаш в друг пласт болка, сълзи, уязвимост - изразяваш ги и под тях е твоето истинско същество. Когато обърнеш погледа навътре към твоите усещания, то става нещо като самонаблюдение. Вече не се идентифицираш с травмите а само ги разпознаваш и не им вярваш, не им даваш енергия. Необходимо е да приемеш твоите чувства, не да се бориш с тях, защото иначе никога не можеш да минеш отвъд. Това което мислиш че другите ти го причиняват или не ти позволяват нещо, или си мислиш че те си мислят определени неща за теб, всъщност си ти. Ти не си ги позволяваш, ти мислиш така за себе си. Свободата е вътрешно състояние! И това всичкото е твоето вътрешно малко дете, време е да му подадеш ръка и да го излекуваш! Но първо трябва да го приемеш, такова каквото е! Първо трябва да си кажеш едно голямо ДА. Да на страха, да на комплексите, да на гнева, на всичко и виж какво ще се случи........................



Тема Re: контактнови [re: omotan]  
Авторпeпepyдa (Нерегистриран)
Публикувано28.06.07 10:20



Важно е да споделяш с добронамерен човек, за твоите преживявания и чувства, защото тои ти дава внимание, любов и енергия и ако наистина човека отсреща е добронамерен, няма да му тежат твоите оплаквания. В крайна сметка всички сме хора и колко е хубаво да споделяме това което сме и да се приемеме такива, каквито сме и да си помагаме по пътя!Ще споделя нещо за себе си. Никога преди не бях споделяла за себе си пред други хора, защото ме беще страх, чувствах се малоценна и незначителна имах страх от отхвърляне. Когато за пръв път го направих и другия ме гледаше с пълно приемане и любов, аз се разплаках - толкова ми беше липсвало това. Излезна ми цялата натрупана болка и сълзи. И разбрах че колкото аз съм истинска, толкова ще срещам и истинси приятели. Каквото излъчваш това привличаш, за да видиш какво си ти!



Тема Re: стъпкинови [re: omotan]  
Автор ha! (Непознат)
Публикувано28.06.07 11:41



виж
двамата най-подредени и реализирани в подредеността си клубари ти подадоха ръка и ти обясниха кое-как
аз ти писах (и още някои) интуитивната елементарна стъпка (успешна е)
ти що продължаваш да си ебаваш мамата а не направиш каквото можеш?

прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ


Тема шаманитенови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано29.06.07 18:30



Понеже гледам, че на различни места споменаваш "шаманите това", "шаманите онова", би ли казал кои са точно тези шамани, които визираш? Използването на собствени имена би било полезно, защото иначе преминаваме в някаква митологично-фолклорична зона.

Примерно за мен Карлос Кастанеда не е шаман и нямам спомени някъде самият той да се самоопределял като такъв. Що се отнася за различните неидетифицирани мексикански индианци, сибирци и разни други, предлагам да ги оставим настрана.



Тема Re: шаманитенови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано29.06.07 21:32



В отговор на:

Понеже гледам, че на различни места споменаваш "шаманите това", "шаманите онова", би ли казал кои са точно тези шамани, които визираш? Използването на собствени имена би било полезно, защото иначе преминаваме в някаква митологично-фолклорична зона.



Хуан Матус
Хулиан Осорио
Елиас Улоха
Висенте Медрано
Хенаро Флорес

Карол Тигс (Kathleen "Chickie" Pohlman)
Флоринда Донер-Грау (Regine Thal)
Тайша Абелар

Надявам се, че това ти е помогнало по някакъв начин.

В отговор на:

Примерно за мен Карлос Кастанеда не е шаман и нямам спомени някъде самият той да се самоопределял като такъв.



Все пак е добре тогава да прочетеш "Активната страна на безкрайността".

В отговор на:

Що се отнася за различните неидетифицирани мексикански индианци, сибирци и разни други, предлагам да ги оставим настрана.



Те са нито повече, нито по-малко неидентифицирани от Лао Дзъ, Джуан Дзъ, Джан Даолин, Джан Бодуан, Уей Боян, Уан Чунян и т.н. Разликата е в това, че нито един от многобройните завоеватели на Китай не е унищожил културата на поднебесбата империя и не е избил местното население, както това е станало в Новия свят - в рамките на 50 години след началото на Конквистата, местното население е намалено от 25-30 милиона до 1 милион.
За това днес много хора са чували за Лао Дзъ, чиято книга е най-превежданата китайска книга, но (почти) никой не е чувал за многобройните шамани, построили пирамидите в цяла Латинска Америка.

___________



Тема Приемането е следствие на вижданетонови [re: omotan]  
Автор Mиpo ()
Публикувано02.07.07 22:33



Знам, че е образно казано и не случайно образно ти й отговорих. Вместо да говориш за разни големи неща, защо не си хванеш някоя практика, която ти харесва (тук сме писали за много) и се задълбочи в нея известно време? След това може да опиташ и с други... Въобще, Пътят е изтъкан от много дребни неща и когато човек им обръща внимание, не му е нужно да се сравнява, да казва дали е напреднал или начинаещ и т.н. Всъщност, целият Път е във всеки един миг и нищо не ти пречи да се потопиш и СЕГА в него.

Що се отнася до изказването ми за Кастанеда, няма нищо закачливо в него. Просто поясних контекста и това, че темата беше писана в клуб Кастанеда, което й дава специфичен поглед.

За да приемеш нещо трябва да го ВИДИШ/РАЗБЕРЕШ първо. Иначе може да имитираш приемане, но рано или късно ще отпуснеш стиснатите зъби.

Мда, един човек-"свиня" е щастлив. Проблемът е че един път като си отвориш и малко очите, после не може да си ги затвориш. Всъщност най-често хората са в прехода от "свиня" (т.е. напълно несъзнателен) към Човек. И именно от този преход идва неудобството... Но път назад няма, така че колкото по-бързо го минеш, толкова ще си по-щастлив.



Тема Re: шаманитенови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано02.07.07 23:09



Не знам защо сравняваш изброените от теб имена с Лао Дзъ, Джуан Дзъ и прочие, все едно, че тук говорим за практиките на последните и обсъждаме кой от тях какво точно е правил. Но понеже ги спомена, ще ти обърна внимание, че въпросните хора от даоската традиция са останали с произведенията си, в които има Сила и в момента. Няма значение дали човекът се е казвал точно Лао Дзъ или Пенчо, важното е, ако "Дао Де Дзин" върши работа на някого сега. И сега оказва, че много векове по-късно, тя все още е актуална.

Що се отнася до историята на Мексико, да ти напомня, че от повече от век (периода, когато се предполага, че са живели наименованите от теб лица) Мексико е република. И да се оправдава сега човек в Мексико с Конквистата е все едно ние да се оправдаваме с турското робство.

Апропо, преди няколко години бях за няколко седмици заедно с един мексикански колега. Оказа се, че е роден в едно малко селце в Северозападно Мексико в близост до небезизвестната пустиня Сонора. Попитах го знае ли за книгите на Кастанеда и срещал ли е такива неща там в Мексико. Отговорът му беше, че знае за книгите на Кастанеда, но че нещата описани там ги има само в книгите му, т.е. там където е живял и в околностите (човекът доста е пътувал), такива неща нито е срещал, нито пък е чувал някой да разказва за тях.

Споделям горното не за да за взимам някаква конкретна позиция, нито да го представям като аргумент за нещо. Според мен важното тук в клуба е човек да говори за това, за което той има опит. А за разни 3 лица (нямам нищо против тях) описани в разни книги и непотвърдени от много други е хубаво да се използва преразказано/условно наклонение с присъщата му условност. Иначе е много лесно човек да се оплете във фантазиите си и да приеме желаното за реалност Примери за това има във всяка една духовна традиция.



Тема Re: стъпкинови [re: ha!]  
Автор omotan (мно'о сбъркан)
Публикувано03.07.07 18:23



Малей, ако бях по-наблизо, да си ми забила и шут в гъза.


Правя каквото мога. Ама не е достатъчно, та питам за съвети и другите. Това, че и най-подредените клубари ми обърнаха внимание, не ми помогна да разбера къде съм запънал. Целта е аз да разбера и променя нещо, не колко са успели хората, дето ме съветват.



Тема Re: гневанови [re: пeпepyдa]  
Автор omotan (мно'о сбъркан)
Публикувано03.07.07 22:56



Ами и аз търся начин да се освободя от гнева. Описах по кои начини не съм успял. Как да махна това, което ми пречи ? Точно това питам. Не е въпрос на пространство, а на средство. Как се казва 'Да' на страха и другите неща ? как ...



Тема Re: контактнови [re: Лykpeция]  
Автор omotan (мно'о сбъркан)
Публикувано03.07.07 22:59



За разказване не опитвам толкова упорито. Премислям си наум. ПО-бързо ми тече мисълта така. Но не стигам до извод. И питам.



Тема Re: контактнови [re: пeпepyдa]  
Автор omotan (мно'о сбъркан)
Публикувано03.07.07 23:07



Съгласен съм с това. Хубаво е да споделяме и да приемаме себе си и околните. Ако го правехме, нямаше да има нужда от въпроси като моя. Страх, отхвърляне, непълноценност - това са различни прояви на един проблем. Ти си намерила човек, с когото да споделяш открито. Това е успех. Аз не съм. А дали срещаме истински приятели, колкото и ние самите сме истински ? Такова равенство има само във философията. Трудно ще намериш човек, които е истински колкото теб. Хората са различни. Това, будиското, че учителят ще дойде, когато ученикът е готов, означава "Сам си си виновен. Не си научил достатъчно, за да дойде учител." Бе, аз, ако знам, ще търся ли някой да ме учи ? Философски оправдания, гледат отвисоко на действителността.



Тема Re: стъпкинови [re: omotan]  
Автор ha! (Непознат)
Публикувано04.07.07 06:00



писах ти - отпусни и се остави на спомена

прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ


Тема Re: контактнови [re: omotan]  
Авторпeпepyдa (Нерегистриран)
Публикувано04.07.07 09:15



Знаеш ли доскоро си мислех, че не съм намерила такъв човк и че нямам истински приятели, но проблема не е че ги няма, проблема е че ние не си позволяваме да се открием пред другите и винаги търсим някои специален. Няма такова равенство за което ти казваш, че има само в филисофията, отдавна я зарязах нея. Всеки е различен и си има своя истина, човек може да бъде истински и в гнева си , защото в момента така го чувства и това е истината за него, можем да бъдем истински и в сълзите и в смеха, Истиски означава това което чувстваш в момента, не това което трябва да бъде. А доколкото до твоите въпроси ти се възхищавам че ги задаваш, защото това е много истинско, не се правиш на велик и знаещ, а казваш това което чувстваш.



Тема Re: гневанови [re: omotan]  
Авторпeпepyдa (Нерегистриран)
Публикувано04.07.07 09:25



Ами казва се едно голямо ДА, приемаш го, не се бориш с него. И го наблюдаваш отстрани. В момента се изисква нищо да не променяш, само наблюдавай мислите, чувствата, страха, комплексите, липсата ти на любов към теб самият, просто забелязвай и нищо не променяй. Разграничи се от тях все едно са двама вътре в теб, единият мисли чувства, ядосва се, а другия само го наблюдава. Просто пробвай. Ти не искаш да си такъв какъвто си, искаш да се променяш, но в момента това си ти и го приеми това. С приемането нещо друго се случва. Това са стъпки, неможе да искаш да се качиш от първата направо на десетата. Аз се чувствах по същият начин, като теб, но сега не е така, просто защото зарязах всички идей каква трябва да бъда!



Тема Re: контактнови [re: omotan]  
Автор Лykpeция ()
Публикувано04.07.07 23:45



Мммм... Мислите подвеждат...
Ако не искаш да говориш можеш да пишеш - да записваш мислите си и да се опиташ да изолираш онези от тях, които предизвикват в теб емоцията. После да видиш с каква ситуация /поредица от ситуации/ са свързани те и накрая да стигнеш до първата от веригата... После трябва да го свържеш и с позицията на тялото и да я промениш /позицията/, иначе нищо все едно - с мислене и изводи само добавяш нови мисли, към вече съществуващите, но това не те освобождава, а по-скоро даже обременява.



Тема Re: стъпкинови [re: ha!]  
Автор omotan (мно'о сбъркан)
Публикувано06.07.07 23:13



Еее, това можеше и по-рано да го кажеш. Всъщност, тази идея съм я чувал, но не съм успял да се оставя. Винаги се появява съпротива. Предполагам, че е нужно повече време. Ще опитвам.



Тема Re: стъпкинови [re: omotan]  
Автор ha! (Непознат)
Публикувано06.07.07 23:20



мислех че съм го писала
и не опитвай
опитването е някакси съгласие с неуспеха
просто го направи
имаш нужното

прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ


Тема Re: гневанови [re: пeпepyдa]  
Автор omotan (мно'о сбъркан)
Публикувано06.07.07 23:28



"... каква трябва да бъда..." Някой е казал, че "да се стремиш да бъдеш човека, който искаш, значи да убиваш човека, който си". Отстрани погледнато, това е правилно. Като преживяване на събитията, това значи да се откажеш от представите си за правилно и погрешно. С мисълта, че каквото и да се случи, то е най-правилното. Нещо като християнското "Неведоми са пътищата господни". Преживяването. Как да преминавам през него, без да се вълнувам. Даа, търпение, смирение. Като разбиране е лесно. Като действие е трудно.



Тема Re: Приемането е следствие на вижданетонови [re: Mиpo]  
Автор omotan (мно'о сбъркан)
Публикувано07.07.07 00:12



Оф, практики има много. Не съм намерил такава която да ме удовлетворява. Или не съм се постарал достатъчно да намеря. Или ми трябва някаква външна подкрепа, че някоя си е правилната. Нуждата от външна подкрепа показва моята неувереност, колебание. Не съм го преодолял.

За виждането, недоволството показва забелязано разминаване между целите и постигнатото. Т.е. има виждане за някаква част. Няма разбиране за причината, оттам и липса на приемане. Поне за мен е трудно да приема неща, само "защото е така". Бе то, водата е мокра и без повече обяснения, но тука не говорим за гола вода - в моите очи. Според мен, най-неприятно е човек да види собственото си безсилие. Да вижда противоречието и да не може да промени ситуацията. Но именно недоволството бута човек да търси решение. Сега само недоволствам

, без да знам как да се измъкна.

Като помисля отново, неприятните усещания са породени от едно нещо. Гняв. От това, че не постъпвам както смятам за правилно, че позволявам с мен да постъпват както смятам за погрешно. Имаш ли в предвид нещо специално за преодоляване на гнева ?

За осъзнаването. Нали Соломон отдавна е забелязал, че "Мъдростта е печал". Като поумнее човек, вече не се радва на лъскотини и дрънкулки. И почва да търси на какво друго да се радва. Докато го немери, жална му майка.



Тема Re: контактнови [re: Лykpeция]  
Автор omotan (мно'о сбъркан)
Публикувано07.07.07 00:14



Как точно да променя позицията на тялото ? Как това ще ми помогне ?



Тема Re: контактнови [re: пeпepyдa]  
Автор omotan (мно'о сбъркан)
Публикувано07.07.07 00:23



Права си за откриването. Но това задържане се е получило след неуспешни опити за откриване. Нужно е човек да има смелоста и търпението да търси и опитва. Решимост да се разкрие какво наистина преживява. Да го направи заради себе си, без да се вълнува от оценката на околните. Как се намират тези неща ?



Тема Re: Преглед/рекапитулациянови [re: Mиpo]  
Автортcя (Нерегистриран)
Публикувано07.07.07 02:04



примера ти с ошо е неадекватен



Тема Re: Преглед/рекапитулациянови [re: omotan]  
Автортcя (Нерегистриран)
Публикувано07.07.07 02:07



имаш нужда от Смирение
покаяние
молитва
връзка с Бога

ако въобще си чувал за тия неща
защото ошо май не е



Тема Re: от начинаещнови [re: omotan]  
Авторeтo нaчинa (Нерегистриран)
Публикувано07.07.07 02:18



Трябва да знаеш, че има Един, който винаги те наблюдава и знае дори всяка твоя мисъл
Той съди и Тойпрощава, Той свяля всеки товар,
но само когато му се помолиш от сърце
усети Го във всеки момент, и тогава, когато се появят болезнените спомени
и направи каквото ти казвам

ако не е истина, ела и ми се обади



Тема Re: шаманитенови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано07.07.07 08:10



Какво да ти кажа, аргументите ти са повече от несериозни .
Лао Дзъ и сие са останали в историята с произведенията си, защото, както ти посочих, Китай никога не е бил разрушаван, а културата му изтрита. В противен случай, колкото и значими да са произведенията на тия хора, ако не бяха стигнали до нас, както това се е случило с много други произведения и хора, нямаше и да подозираме, че са съществували.




В отговор на:

Що се отнася до историята на Мексико, да ти напомня, че от повече от век (периода, когато се предполага, че са живели наименованите от теб лица) Мексико е република. И да се оправдава сега човек в Мексико с Конквистата е все едно ние да се оправдаваме с турското робство.



По същата логика мога да ти напомня, че България е свободна държава от 1878 година и република от 1945. Опитай се да откриеш някакви християнски спомени у българите, които са насилствено помохамеданчени. Още по-малко пък ще ти разкажат за християнски практики, извършвани от техните християнски прадеди.
Същото е и с Мексиканските индианци - избити и сведени с 25 пъти по-малко като брой, принудително покръстени. Забравяш, че всеки, който е бил заподозрях в магьосничество е бил изгарян. Днес Официалният език в Мексико е испанският. Не е важна формата на управление, а факта, че местната индианска култура е била изкоренена в най-голяма степен.

В отговор на:

Апропо, преди няколко години бях за няколко седмици заедно с един мексикански колега. Оказа се, че е роден в едно малко селце в Северозападно Мексико в близост до небезизвестната пустиня Сонора. Попитах го знае ли за книгите на Кастанеда и срещал ли е такива неща там в Мексико. Отговорът му беше, че знае за книгите на Кастанеда, но че нещата описани там ги има само в книгите му, т.е. там където е живял и в околностите (човекът доста е пътувал), такива неща нито е срещал, нито пък е чувал някой да разказва за тях.



Аз пък питах един познат, който живее в района на семинарията, дали е чувал
в София да се практикува Ци Гун, Тай Чи и той ме гледаше като изтребител. А дъновистката поляна е на 15 мин от тях. Нали се сещаш, че това нищо не доказва.
Както едно време се смяташе, че щом някой е китаец, знае бойни изкуства. Кой какво знае няма нищо общо с това, къде живее или какъв цвят на кожата има.

В отговор на:

Споделям горното не за да за взимам някаква конкретна позиция, нито да го представям като аргумент за нещо. Според мен важното тук в клуба е човек да говори за това, за което той има опит.



аз си говоря точно от гледна точка на моя опит. Но както казвам "Даосите това, даосите онова", защото те са измислили и открили определени практики, така казвам и "шаманите това, шаманите онова". Нали от тук тръгна спора - защо съм се изразявал по тоя начин?

В отговор на:

Иначе е много лесно човек да се оплете във фантазиите си и да приеме желаното за реалност Примери за това има във всяка една духовна традиция.



Съгласен съм.

___________

Редактирано от mo32 на 07.07.07 08:11.



Тема Re: Приемането е следствие на вижданетонови [re: omotan]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано07.07.07 12:59



Миличък, според мен ти имаш един единствен проблем и той е пустословенето.
Не преди или след техника, а вместо.

А ако наистина нямаш намерение да правиш нещо, а ти се бърбори, то значи нямаш и проблем.



Тема Re: Приемането е следствие на вижданетонови [re: omotan]  
Автортcя (Нерегистриран)
Публикувано07.07.07 13:20



Казах ти какъв е начина
само Онзи, който гледа и виждо всичко, твоите грешки, може да ти помогне
Но хората обикновено не търсят Там,

иначи ще страдаш, ще се луташ без полза по други пътища



Тема Re: шаманитенови [re: mo32]  
Автор huanji ()
Публикувано07.07.07 15:46



Пак си почнал май, интензивно да задържаш семето. Така наситено, написаното е невъзможно, без натрупана оджас.





Тема Re: шаманитенови [re: huanji]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано07.07.07 18:46



Че аз не съм спирал с изтеглянето на елексира до върха на златното цвете.



___________



Тема Re: шаманитенови [re: mo32]  
Авторpp (Нерегистриран)
Публикувано07.07.07 19:13



тогава що си толкова зле?



Тема Re: шаманитенови [re: pp]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано07.07.07 19:52



Извинявай, ако някога с нещо съм те засегнал, та да предизвикам това безсмислено, анонимно и емоционално възклицание. Бих се помъчил да ти отговоря, но целта ти май не е да получиш отговор, иначе щеше да питаш нещо конкретно.

Приеми, че съм зле по природа и дано това намали безполезния яд и гняв, който те кара да се заяждаш анонимно.



Знаеш ли защо самураите са викали имената си преди битка?

___________



Тема Re: шаманитенови [re: mo32]  
Авторha! (Нерегистриран)
Публикувано07.07.07 21:32



защото са били самомнителни
мисля си
да ти река
не се мери с други
колкото и да са големи
те са си те
гледай себе си
е
все някога може би ще схванеш



Тема Re: шаманитенови [re: huanji]  
Автор blue orchid ()
Публикувано08.07.07 00:13



като се погледнат в очите направо вампирясвам :)))))

Spirit Horse, ride for me


Тема Re: Вижданенови [re: Kaily]  
Автор omotan (мно'о сбъркан)
Публикувано08.07.07 21:52



Миличка, ти смяташ, че си на света цвета. Че всичко е просто като боб. За мен ще е проблем да съм в такова състояние. От няколко годи търся решение. Питането в този клуб е тъкмо за намиране на решение. За бърборене има кръчми и icq.



Тема за какво говоримнови [re: тcя]  
Автор omotan (мно'о сбъркан)
Публикувано08.07.07 22:03



Ако ми кажеш, че имам нужда от една студена вода, ще си наточа от чешмата и ще пия. Ако ми кажеш, че имам нужда да скоча от покрива, ще ти пратя много здраве. Като ми говориш за връзка с бога, все едно да ми казваш че имам нужда от инжектопляктор. Близко си до пожелаването на много здраве.



Тема Re: от начинаещнови [re: eтo нaчинa]  
Автор omotan (мно'о сбъркан)
Публикувано08.07.07 22:06



... усети Го във всеки момент ...
и как става това ?



Тема Re: от начинаещнови [re: omotan]  
Автортcя (Нерегистриран)
Публикувано08.07.07 22:40



пий една студена вода
и много ти здраве





Тема Re: Вижданенови [re: omotan]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано08.07.07 23:11



Миличък, спри да го търсиш това решение.
ПРОСТО ГО НАПРАВИ!
Как не разбираш, по дяволите.
Седни си на задника и почни да правиш техники.

Проблема ти е, че не правиш, а философстваш.
За няколко години щеше да си се изчистил, ако не с една, с друга техника.
Ма чисти ПРАВЕНЕТО не философстването.



Тема Re: за какво говоримнови [re: omotan]  
Автортcя (Нерегистриран)
Публикувано08.07.07 23:23



ако за теб няма Бог,
ще страдаш и ще се луташ,
докато накрая намериш смъртта си
защо си живял тогава? всичко е безсмислено?
Така е с мнозинството хора

Потърси Бог в себе си. Замълчи и Го търси в тишината в себе си!
Само там (т. е. Тук) ще намериш отговори и спасение, и смисъл на живота си!
Малцина са го постигнали, все пак





Тема Re: шаманитенови [re: mo32]  
Автор huanji ()
Публикувано09.07.07 11:23



По правило, концентрирането на информацията в точка е възможно при повишено ниво на оджас. Ако успееш да предадеш три изречения с едно, практиката е вярна.





Тема Re: шаманитенови [re: huanji]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано09.07.07 13:48



А вярно ли е обратното - ако предаваш информацията на 1 изречение в 3 изречения т.нар. локуми, че нищо не практикуваш?



За мен умението да говори човек е въпрос на личностно предразположение. Енергия се намесва чак когато трябва да се обясняват неща, които са извън обичайния синтаксис. Примерно да обясниш какво се има предвид под "празнота" като състояние достигнато чрез медитация.

В случая ние си говорихме за тривиални неща с Миро, та се съмнявам, че оджас се е намесил в начина на изразяване.

___________



Тема Re: шаманитенови [re: mo32]  
Автор huanji ()
Публикувано09.07.07 14:34



Да, според мен изказа е въпрос на енергия.
Не бих казал, че невъзможността информацията да се компресира е локум, а просто информация с ниска плътност. Разликата е, че при висока плътност информацията сама достига, докато при ниска, е нужно да влагаш сам енергия, за да я прочетеш.

Това няма отношение към разговора ви, ако така е излязло.





Тема Re: шаманитенови [re: huanji]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано09.07.07 21:52



Думите са само средство за комуникация и нямат голяма стойност. Предполагам, че и ти оценяваш хората по действията и излъчването, а не по думите.

Темата е интерсна, но посоката в която пое е твърде далеч от моите интереси. Пък и съвети струват още по малко от думите, с които са казани.



___________



Тема Re: шаманитенови [re: mo32]  
Автор huanji ()
Публикувано10.07.07 08:23



Че кой говори за думи...





Тема Re: шаманитенови [re: mo32]  
Автор ha! (Непознат)
Публикувано10.07.07 08:35





прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ

Тема Re: шаманитенови [re: ha!]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано10.07.07 11:21



Mais jamais sur mon coeur



___________

Редактирано от mo32 на 10.07.07 11:22.



Тема иzкаz и енергиянови [re: huanji]  
Автор Beдpocт ()
Публикувано10.07.07 19:08



И аz мисля, 4е иzкаzът е въпрос на енергия.

Според мен информацията няма плътност и това дали е каzано с много/малко думи не определя достигането и до някого. Достигането е по_скоро иzполzването на правилните думи в правилния момент. Колкото по_добре си усетил ситуацията, толкова по адекватно отговаряш. Понякога са нужни много думи, понякога малко. Друг е въпросът доколко си 4ист и можеш да провеждаш информацията неиzкривено. Ако си 4ист, си мисля, всеки твой иzкаz, както ти дойде (т.е. беz да мислиш какво да кажеш) е правилен.

Ина4е плътността, zа която ми се струва, 4е говориш, zа мен е по_скоро "по_правилно" иzкаzване на истината. Доколкото една истина може да бъде иzкаzана. И умеенето да синтеzираш нещата просто покаzва, 4е раzбираш zа какво говориш.





Тема направи го ?нови [re: Kaily]  
Автор omotan (мно'о сбъркан)
Публикувано10.07.07 22:26



Кайли, не ме е блъскал влак. Не съм предизвикал обществено бедствие. Няма такава случка, за която да не мога да говоря. Някои са по-неприятни от други, но всички са поносими. Доколкото разбрах дотук, съветите са да преживявам мислено болезнените спомени, докато престанат да ме вълнуват. Тези болезнени случкии са такива само за момент. Елементарни са. Няма смисъл да се впечатлявам от тях. Да го опиша по друг начин. Представи си, че седиш спокойно и четеш книга. Някой те тупва леко по гърба и казва "БАУ !". Почти всички хора подскачат в такава ситуация. Като помислиш, защо си подскочила, каква прошка да искаш за такова нещо ? Това е елементарно. След като помислиш. В момента подскачаш. Аз подскачам само от някакви мисли. Това е неприятно и странно.
Сякаш всички ми казват "Направи го! Освободи се!", пък аз се въртя и питам "Кое, бе, как се прави ?" и се оглеждам наоколо безпомощно. Писах разни неща, които не са ми помогнали. Правил съм и няколко вида медитации по Ошо - надабрахма, чакра дишане, чакра звуци. Получава се релаксиране за около час-два. Това с енергията не съм го забелязал. Питам за други варианти. Хората са различни, нуждаят се от разни неща. Пиша тук, не за да поучавам и философствам.
Понякога мисля, че виждам определени детайли, без да мога да ги свържа в едно цяло. Като отделните дървета и гората. Един такъв елемент е гневът. Това ясно го виждам. Сякаш със съзнанието не мога да определя проблема.



Тема Re: направи го ?нови [re: omotan]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано10.07.07 23:10



Опита ли техниката на естественото освобождаване?



Тема Re: направи го ?нови [re: Kaily]  
Автор omotan (мно'о сбъркан)
Публикувано10.07.07 23:23



Не съм. Непозната ми е.



Тема Re: направи го ?нови [re: omotan]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано10.07.07 23:30







Тема Re: е как да не знаешнови [re: omotan]  
Авторпpъц (Нерегистриран)
Публикувано11.07.07 00:17







Тема Re: иzкаz и енергиянови [re: Beдpocт]  
Автор huanji ()
Публикувано11.07.07 19:57



За мен например думите нямат никакво значение. Предавам и възприемам чувства. Което е нормално, предвид това, че вселената в основата си е чувствена.



В Мо например усетих специфична плътност в аджна и се опитах да го приведа на някакъв разбираем език.

Тогава можем да говорим за свиване на информацията. Ако под истина разбираш това, да държиш цялата картина, тогава можеш да свиеш и наситиш информацията до безкрай. Разархивирането на Упанишадите например води до стократно по- големи текстове и пак истината в тях остава неизказана.
Затова се казва, че ако енергията на разбирането, заложена в тях те проникне, тази информация ще предизвика взрив, при който нормалното ти същество ще се пропука...



Тема Re: иzкаz и енергиянови [re: huanji]  
АвторBeдpocт (Нерегистриран)
Публикувано12.07.07 16:02



мдаамм...

- какво са думите (според мен, думите са patterns, които са отделени от цялото и могат да бъдат видяни като самостоятелни единици, т.е. могат да бъдат раzли4ени. По тая логика - муzиката е думи, цветовете са думи, всякакви символи са думи, вси4ко, което въzприемаме, а ние го правим посредством сетивата си, е думи. Т.е. ти самият, погледнато 4реz моите сетива си думи. Т.е. мога да те раzграни4а)

- какво са 4увствата (4увствата се полу4ават при вzаимодействието на това, което е вътре, с това, което е вън, на една дума с друга, на един цвят с друг. И свърzват моделите на моzъка, посредством сетивата с външния свят. Или ина4е каzано, 4увствата са напрежението при вzаимодействието. Затова може да се каже, 4е приемаме и предаваме 4увства, но те са по-скоро следствие от вzаимодействието.

Т.е. ако ти видиш една дума и иzполzваш друга дума в отговор, вzаимодействието между двете ще породи 4увство. Ако иzполzваш друга дума, ще имаш друго 4увство. Това оzна4ава, 4е думите имат zна4ение zа предаване на 4увството. Както примерно на погребение, не свирят весела муzика.

Сега, дали Мо ще те раzбере или няма, zависи доколко първо ти си успял да го усетиш как мисли/4увства, т.е. какви са му моделите на интерпретация на света. Ако искаш да му кажеш нещо и да те раzбере, то ти ще трябва да го кажеш 4реz моделите, които Мо раzбира. Ина4е 4увството няма да бъде предадено. А самите думи/модели сами по себе си нямат zна4ение. Дали под думи това ще са думите, като 4аст от ре4та, думите като zвуци, като цветове, като енергия, също няма zна4ение.

Затова си мисля, т.к. раzли4ните на4ини на предаване на 4увството са раzли4но ефективни, най-добре е да нау4иш хората да говорят на някой по-ефективен еzик. Какво правят у4ителите - вместо да се опитват да ти обясняват с помощта на ре4та нещо, те те у4ат на раzни техники, zа да можеш ти сам да усетиш, какво имат впредвид.

Но ние хората сме много странни. Абсолютно вси4ко, което правим в живота си иzлиzа 4е е просто да констатираме раzни неща и да ги иzраzяваме по раzни на4ини - това нари4аме иzкуство. Дори просветлението или там раzни нива на съzнание, стигаш до тях, zа да ги видиш/раzбереш/усетиш и...приложиш/иzраzиш някак си.....хм...



Тема Re: иzкаz и енергиянови [re: Beдpocт]  
Автор huanji ()
Публикувано12.07.07 18:29



Според мен е точно обратното, чувството е първично. Първично е по отношение даже на този свят...



По тази логика, музиката е чувства, цветовете са чувства и т.н.

При изказа има два типа хора - ментални и чувствени(сърдечни). Те си взаимодействат трудно, понеже не се разбират. Но на фона на стотиците езици и наречия...пак имат шанс.

Между другото не съм искал да ме разбира, нито да се обясняваме. Това си беше една спонтанна констатация и нищо повече.



Тема Re: иzкаz и енергиянови [re: huanji]  
Автор Beдpocт ()
Публикувано12.07.07 21:58



zнам, просто ми се говореше





Тема Re: иzкаz и енергиянови [re: Beдpocт]  
Автор huanji ()
Публикувано13.07.07 08:46



Знам, че ти се говори и го правиш добре.



Малко хора изразяват така свободно вътрешната си душевност. Макар да съществува една друга клопка, но това е нормално.



Тема Re: иzкаz и енергиянови [re: huanji]  
Автор Beдpocт ()
Публикувано13.07.07 12:40



Макар да съществува една друга клопка
ахам





Тема Re: иzкаz и енергиянови [re: huanji]  
Автор Лykpeция ()
Публикувано13.07.07 12:43



Не знам за вас, но аз обикновено имам енергия да се съсредоточа върху първите няколко изречения от нечие изказване.
Освен ако не се говори за секс, естествено

Шегувам се, дори и тогава губя интерес, ако не се говори по нов, различен, непознат за мен начин.

Ако изказването е дълго и не ме грабва с нова и непозната информация (гледна точка), за да му отдам нужното внимание трябва да го чета на почивки.

Изводи:

1. Вниманието е променлива величина, зависеща от два фактора - вътрешен и външен.

2. Количеството на моята енергия е вътрешния фактор. Него сега не го разглеждам.

3. Количеството на енергията на пишещия е външния.

4. Количеството на енергия на външния фактор за мен се измерва с количеството нова информация, която е в състояние да предаде. Ако е в състояние да насити ВСЯКО изречение с духа на новото, ще грабне вниманието, дори да е роман.

И така...



Тема Re: иzкаz и енергиянови [re: Лykpeция]  
Автор huanji ()
Публикувано13.07.07 13:05



Действително има значение не само външната, но и вътрешната енергия. Систематизирано изглежда.





Тема Re: от начинаещнови [re: omotan]  
Автор ha! (Непознат)
Публикувано15.07.07 09:50





прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ

Тема Re: Приемането е следствие на вижданетонови [re: omotan]  
Автор Mиpo ()
Публикувано25.07.07 00:25



Как върви омотаването/размотаването?

Вярно е, че има много практики, но нали точно за това споделяме тук опитности за тях именно за да може човек да получи някаква бегла представа за какво се отнася. След това хващаш за ушите тази, която ти харесва и я пробваш известно време. И не е важното да търсиш някаква "велика" или "специално пригодена за теб" практика, а да свикнеш да практикуваш. Което пък ще насочва вниманието ти навътре в теб и ще ти позволи да виждаш разни дребни детайли из ежедневието. Което пък ще направи целия ти живот практика...

Гневът, за който говориш, както и несъответствието между намерения и действия идват именно от изпускането на тези дребни детайли. Разминаването между намерения и действия не става никога изведнъж, а е ПРОЦЕС. И като влезеш в него с внимание (а не го преминеш на бегом със затворени очи) ще видиш какво точно става и какво трябва да се направи. Бъди сигурен, че като ВИДИШ нещата, нужното действие ще си дойде само.

Вярно, че с виждането, желанието за разните дрънкулки отпада. Хм, мъдростта е "печал", ако продължаваш да търсиш нови дрънкулки... Иначе, ако видиш, че нищо не ти пречи да се радваш и в ТОЗИ МОМЕНТ (а не да чакаш нещо си в бъдещето), може да му се усмихнеш на Соломон.





Тема Re: шаманите и коректното говорене за тяхнови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано25.07.07 01:21



Не знам защо толкова ти харесва да разсъждаваш абстрактно за 1001 СТРАНИЧНИ неща и да си затваряш очите за същината (което ми напомня поведението на Карлос Кастанедович в първите книги).

Да оставим на спокойствие Лао Дзъ и даосите (някой mo33 сигурно ще те контрира, че в Китай е имало културна революция и така ще се спори до безкрай за тоя дето духа) и да се върнем на същината:

1. Шамани има по целия свят (от Азия през Африка и Европа та до Америка) и да говориш обобщително "Шаманите еди какво си" значи да ги слагаш всичките под един знаменател, което е НЕТОЧНО и НЕКОРЕКТНО. Ако искаш използвай израза "толтекските шамани" или най-добре "шаманите описани в книгите на Кастанеда". Апропо и израза "даосите еди какво си" е също неточен.

2. Ако се стремиш към обективност и визираш "шаманите описани в книгите на Кастанеда", не забравяй че те са описани само в книгите на съответния автор (и споменати от няколко човека около него), което изисква обилно и непестеливо използване на условно наклонение. Разликата с определени даоски практики практики, които коментираме наоколо е, че те са описани от РАЗЛИЧНИ източници, както и че има различни практикуващи.

3. Важно е винаги да прецизираш на какво се основават приказките ти за въпросните неидетифицирани шамани. Ако не споменаваш никакви източници, това предполага, че ТИ си им светил. От друга страна, ако смяташ, че заради Конвикстата, праха на времето и т.н. много информация се е загубила, не е нужно ти да я изфабрикуваш сега.

4. Литературните герои, които спомена като шамани са от 20 век (а не от миналото). Т.е. ако те са реални хора, би трябвало да има следи от тях, защото сега няма никаква Конквиста и никой не ги преследва.

5. Съществената разлика между историята ти за цигуна на дъновистката поляна и неидентифицираните шамани е, че ако кажеш сега на приятеля ти къде точно и кога има практики до ТВ кулата, той може да отиде и провери. Докато, при тези, които се пишат за наследници на шаманите от книгите на Кастанеда, се практикуват неща съществено различаващи се от описаното в първите 10тина книги на Кастанеда.


Пиша ти го всичкото това не за да спора с теб (твоя воля е да вярваш в каквото искаш), а просто за да има някаква полезност/практичност/информативност в общуването тук, и да намалим до минимум преразказите (по общопознати книги) с елементи на разсъждение.





Тема Re: шаманите и коректното говорене за тяхнови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано25.07.07 18:35



Хареса ми, че подреждаш нещата толкова добре, почти като в японска градина.
Но да се върнем на размишленията ти и това, какъв ще е моя отговор.

В отговор на:

1. Шамани има по целия свят (от Азия през Африка и Европа та до Америка) и да говориш обобщително "Шаманите еди какво си" значи да ги слагаш всичките под един знаменател, което е НЕТОЧНО и НЕКОРЕКТНО. Ако искаш използвай израза "толтекските шамани" или най-добре "шаманите описани в книгите на Кастанеда". Апропо и израза "даосите еди какво си" е също неточен.



Прав си, че подобни уточнения имат смисъл, особено ако ги четат хора, които не знаят за точно кои шамани става дума. Но който не знае - пита. И като виждам, че никой не пита, значи или на всички им е ясно за какво иде реч, или на никой не му пука, освен на нас двамата.

В отговор на:

2. Ако се стремиш към обективност и визираш "шаманите описани в книгите на Кастанеда", не забравяй че те са описани само в книгите на съответния автор (и споменати от няколко човека около него), което изисква обилно и непестеливо използване на условно наклонение. Разликата с определени даоски практики практики, които коментираме наоколо е, че те са описани от РАЗЛИЧНИ източници, както и че има различни практикуващи.



За различните даоски източници съм съгласен - имали са хората писменост, използвали са я. Спецификата на Латинска Америка е такава, че там писмеността не е съществувала по времето на толтетките, а и след това.
Що се отнася до практикуващите, ти познаваш ли даос, член на секта? Дори г-н Чиа е ученик на такъв човек, а сам той не е член на такава секта, което е и причината свободно да разпространява учението си. Затова е спорно какво точно практикуват практикуващите.
Факт е, че сектите са затворени за външни лица и многото популярни текстове, са или преводи и тълкования на старинни текстове, или са писани от хора, които не са членове на въпросните общества и в не малко от случаите те задават повече въпроси, отколкото да дават отговори.
Колкото и много информация да има написана за даоските практики, най-висшите нива все още са забулени и няма информация за тях. Кастанеда макар и пръв, надявам се, че няма да е единствен, разкрива всички етапи и то без метафори и излишен мистицизъм. Качество, а не количество.

В отговор на:

3. Важно е винаги да прецизираш на какво се основават приказките ти за въпросните неидетифицирани шамани. Ако не споменаваш никакви източници, това предполага, че ТИ си им светил. От друга страна, ако смяташ, че заради Конвикстата, праха на времето и т.н. много информация се е загубила, не е нужно ти да я изфабрикуваш сега.



Какво значи да идентифицираш някой? За да ти е достоверна информацията, трябва да е от първа ръка. Ти познаваш ли някой даос? И двамата приказваме от една и съща позиция, с тая разлика, че ти смяташ, че щом даоизма е малко по-популярен, това автоматично означава автентичност и истинност. Практиката показва, че колкото повече практикуващи има, толкова повече неразбрали и заблудени има. Неизбежно е.
Нищо не измислям, защото нищо не пропагандирам и нищо не защитавам.

В отговор на:

4. Литературните герои, които спомена като шамани са от 20 век (а не от миналото). Т.е. ако те са реални хора, би трябвало да има следи от тях, защото сега няма никаква Конквиста и никой не ги преследва.



Дай пример за следи?
А имената, които изброих са на хора живели от 16 век насам. Не зная какво разбираш под минало.

В отговор на:

5. Съществената разлика между историята ти за цигуна на дъновистката поляна и неидентифицираните шамани е, че ако кажеш сега на приятеля ти къде точно и кога има практики до ТВ кулата, той може да отиде и провери. Докато, при тези, които се пишат за наследници на шаманите от книгите на Кастанеда, се практикуват неща съществено различаващи се от описаното в първите 10тина книги на Кастанеда.



Моя приятел мога със същия успех да го пратя и в софийската група/и по Тенсегрити.

Отговарям ти не за друго, а защото обичам да споря. Въобще не ми пука от полезност/информативност и т.н., защото съм видял, че хората не се променят от приказки, а от действия. А споровете във форумите не пораждат такива.

___________



Тема Re: Приемането е следствие на вижданетонови [re: Mиpo]  
Автор omotan (мно'о сбъркан)
Публикувано28.07.07 19:15



Ами, търся му края на кълбото. Засега ми е трудно да се фокусирам, че да мога да наблюдавам. Преди няколко години ми беше по-лесно. Старанието продължава.

Как да се радвам в този момент, като виждам неща които ми пречат ? Даже не ги виждам тези неща целите, а само някакво крайче. Неприятният резултат е голям, но същественото е да намеря корените. Листата сами ще паднат след това.

Печалта идва не от търсенето на нови дрънкулки, а от виждането само на дрънкулки. В момента ми е по-нужно да сваля товара, пък забавлението ще е после.



Тема Re: шаманите и коректното говорене за тяхнови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано31.08.07 22:12



Прав си, че подобни уточнения имат смисъл, особено ако ги четат хора, които не знаят за точно кои шамани става дума. Но който не знае - пита. И като виждам, че никой не пита, значи или на всички им е ясно за какво иде реч, или на никой не му пука, освен на нас двамата
Точното писане (разбирай "безупречното действие") не е заради другите, а заради нас самите.

Спецификата на Латинска Америка е такава, че там писмеността не е съществувала по времето на толтетките, а и след това.
Не визирам някакви далечни ери, а 20ти век, когато е ставало немалко от описано в книгите на Кастанеда. Дон Хуан и сие са описани, че са живяли именно във 20 век, а не по времето на Лао Дзъ или Христос. И ако е така, би трябвало и други хора да са имали контакти с тези среди и да има данни за тях, освен ако не са някакви неидентифицирани марсианци.

Що се отнася до практикуващите, ти познаваш ли даос, член на секта? Дори г-н Чиа е ученик на такъв човек, а сам той не е член на такава секта, което е и причината свободно да разпространява учението си. Затова е спорно какво точно практикуват практикуващите.
Забележи съществената разлика, между твоето говорене за някакви шамани и моето за даоски практики. Аз говоря за неща, които аз практикувам, както и за такива, които други реални хора, които съм срещал, практикуват. Не дискутирам какъв е бил Един Облак (учителя на Мантак Чия), нито пък обобщавам нещо за хората от неговата традиция. Ако правя обобщения, то е на базата на това, което съм видял у различни хора около мен практикуващи конкретни даоски практики.

Апропо, интересно ми е защо го господинстващ Мантак Чия? Ако това обръщение е израз на уважение или културно поведение, не забравяй да се обръщаш така и към господата Кастанеда и Матус.

Колкото и много информация да има написана за даоските практики, най-висшите нива все още са забулени и няма информация за тях.
Най-висшите нива във всяка система са ВИНАГИ забулени и това е по простата причина, че за да ги види човек трябва да е развил ОЧИ за тях.

Кастанеда макар и пръв, надявам се, че няма да е единствен, разкрива всички етапи и то без метафори и излишен мистицизъм. Качество, а не количество.
Интересно, ако някой ме попита за учение, където е пълно с излишен мистицизъм и приказки от 1001 нощ, книгите на Кастанеда са първото нещо, което ми хрумва като пример. И то приказки с хубаво приказно качество и в огромно количество.

Какво значи да идентифицираш някой? За да ти е достоверна информацията, трябва да е от първа ръка. Ти познаваш ли някой даос?
Както ти казах по-нагоре, аз не говоря за някакви неидентифицирани даоси, а за реални хора. И използвам понятията "даоски принципи" и "даоски практики" за съвсем КОНКРЕТНИ неща.

Дай пример за следи?
А имената, които изброих са на хора живели от 16 век насам. Не зная какво разбираш под минало.

По-голямата част от хората в книгите на Кастанеда, и особено тези, които той е срещал, са от 20ти век! И би трябвало и други хора (съседи, роднини, общински служители, които са ги регистрирали, учители, които са ги учили на четмо и писмо, бакалии които са им продавали нещо и въобще хора, които са общували с тях) да са ги срещали и да имат впечатления за тях. Както е с повечето духовни учители (и въобще хора) от 20 век.

Моя приятел мога със същия успех да го пратя и в софийската група/и по Тенсегрити.
Разбира се! И ако уточняваше, че визираш шаманите от софийската група по тенсегрити (или пък шаманите от клуб Кастанеда в ДИРа), всичко щеше да си е на мястото си.

Отговарям ти не за друго, а защото обичам да споря. Въобще не ми пука от полезност/информативност и т.н., защото съм видял, че хората не се променят от приказки, а от действия. А споровете във форумите не пораждат такива.
От това което казваш, разбирам, че не обичаш да се променяш и за това предпочиташ вместо полезните/информативни неща споренето, което точно си охарактеризирал до какво води. Уважавам позицията ти и изборът ти как да постъпваш. В случай, че те интересува, аз съм от другата група.



Тема Re: шаманите и коректното говорене за тяхнови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано01.09.07 08:13



В отговор на:

Забележи съществената разлика, между твоето говорене за някакви шамани и моето за даоски практики. Аз говоря за неща, които аз практикувам, както и за такива, които други реални хора, които съм срещал, практикуват. Не дискутирам какъв е бил Един Облак (учителя на Мантак Чия), нито пък обобщавам нещо за хората от неговата традиция. Ако правя обобщения, то е на базата на това, което съм видял у различни хора около мен практикуващи конкретни даоски практики.



Аз също говоря за неща, които практикувам. Както виждаш никога не съм коментирал Ошо, макар клубът да е с такава насоченост и макар да съм чел няколко негови книги, поради простата причина, че нямам и един грам практика в неговото учение.
Моите обобщения също са на база на личния ми опит, който ми показва, че нещата, които съм чел са приложими на практика и са съвсем реални(. Също така познавам хора, които имат по-голям опит от моя и те също са реални хоратвърде малко на брой в сравнение с приказващите за Кастанеда и може би там е проблема) Няма никаква разлика от това, което ти казваш. Практиките при шаманите са не по-малко реални и практични от даоските:
- Втренчване
- Преглед
- Тенсегрити
Все неща които РЕАЛНО се правят и работят.

В отговор на:


Апропо, интересно ми е защо го господинстващ Мантак Чия? Ако това обръщение е израз на уважение или културно поведение, не забравяй да се обръщаш така и към господата Кастанеда и Матус.



Причината да "господинствам" г-н Чиа е моята вечна признателност за знанието, което е предоставил на всеобщо внимание, и от което така щедро се възползвам.
А към Кастанеда и неговите предшественици изразявам признателността си по друг начин. Не се тревожи, че съм ги пропуснал, редовно ги споменавам в молитвите си
В отговор на:

Най-висшите нива във всяка система са ВИНАГИ забулени и това е по простата причина, че за да ги види човек трябва да е развил ОЧИ за тях.



Кастанеда все пак е разказал за тях и то на толкова разбираем език, че макар да не съм ги виждал, зная за къде съм се запътил. Нещо повече - описал е всяка една подробност и практика, чрез които се практикуват тия нива и се постига крайната цел.
Какъв е шанса да попаднеш на даос, който поне да ти разкаже за какво иде реч при развитието на безсмъртния зародиш? Май си в по-кофти положение от мен.

И за разлика от даосите, които казват, че е невъзможно човек да стигне до тия нива без учител, Кастанеда казва, че това не само е възможно, но се е случвало много пъти в историята и през определени цикли, когато "обикновени" хора са постигнали крайните цели на шаманите, без да са част от тяхната традиция.
В отговор на:

Интересно, ако някой ме попита за учение, където е пълно с излишен мистицизъм и приказки от 1001 нощ, книгите на Кастанеда са първото нещо, което ми хрумва като пример. И то приказки с хубаво приказно качество и в огромно количество.



Много пъти съм разказвал историята за доцента по медицина, който абсолютно уверено твърдеше, че даоските сексуални практики са измислица, но дори и да не са, то човек трябва да е пълен аскет и години наред да се опитва за да ги овладее, но дори и да ги овладее, то от медицинска гледна точка, те са вредниНа мен ми отне само няколко седмици да овладея голямото изтегляне!И все още съм здрав и никога не съм имал здравословни проблеми, вече почти 10 години.

Даоските "легенди" са не по-малко причудливиНо кой знае дали пък не са истина?!

Да започна да сънувам, така, както описва Кастанеда, ми отне няколко години и то главно поради моята непоследователност и мързел. Но пред упоритостта дори мързелът отстъпва. Кажи ми как ще ме убедиш, че Кастанеда пише излишен мистицизъм и приказки от 1001 нощ. Не можеш! Както не можа и оня доцент, с даоските методи.

Само практиката показва дали едно нещо работи или не работи!!!
Вярвам 100% в даоското безсмъртие, защото видях, че няколко неща работят. По същата причина вярвам и на всяка една дума на Кастанеда, защото проверих, че няколко неща работят.
В отговор на:

По-голямата част от хората в книгите на Кастанеда, и особено тези, които той е срещал, са от 20ти век! И би трябвало и други хора (съседи, роднини, общински служители, които са ги регистрирали, учители, които са ги учили на четмо и писмо, бакалии които са им продавали нещо и въобще хора, които са общували с тях) да са ги срещали и да имат впечатления за тях. Както е с повечето духовни учители (и въобще хора) от 20 век.



Грешката ти е, че смяташ нагуалите за духовни учители. А те не са такива. Не изпитват нуждата да учат никого. Липсва им нужното Его да искат многобройни ученици, които да им се подмазват и възхваляват. Нито пък имат нужда да ги показват по телевизията.

Но излиза така, че защитавам определена позиция, а не е така. Обаче гледам че ти имаш зъб на шаманите от клуб Кастанеда в ДИРа. Не зная причините, но това не е основание да таиш злоба към тези хора. Аз имам големи принципни разлики по чисто административни въпроси в тоя клуб, но не тая злоба към никой там. Както виждаш, можем да си пишем тук на спокойствие, и то доста качествено.

Между другото едно момче, интересуващо се доста от Кастанеда, се свърза с мен и му разказах всичко, което зная за даоските (главно сексуалното Гун-Фу) методи, включително и наученото тук. Вече е овладял някои начални практики. Както казва Дон Хуан - на човек му е нужно единствено да знае, че може да успее. Следващия път като се чуя с пича, ще му предложа да пита тук ако има въпроси. А той е почти толкова досаден, колкото съм и аз, когато хвана някой да ми разказва или да споря с него
Както виждаш, колкото и да спорим, полза от общуването има.

___________

Редактирано от mo32 на 01.09.07 08:35.



Тема Re: шаманите и коректното говорене за тяхнови [re: mo32]  
Автор ha! (Непознат)
Публикувано01.09.07 09:39



на тласъци сте на тласъци ама тез дни сте върхови
забавни
:-))))

прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ


Тема Re: шаманите и коректното говорене за тяхнови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано05.09.07 18:04



Няма никаква разлика от това, което ти казваш. Практиките при шаманите са не по-малко реални и практични от даоските:
- Втренчване
- Преглед
- Тенсегрити

Споменатите от теб практики НЕ са на шаманите по принцип, а на КК&ДХ и колектив. И коректното (според мен поне) е да споменаваш конкретните практики или авторите им, вместо да обобщаваш неточно "практиките на шаманите". Аналогично и за разните преразказани неща от книжките на Кастанеда за (n-1)ия нагуал.

Причината да "господинствам" г-н Чиа е моята вечна признателност за знанието, което е предоставил на всеобщо внимание, и от което така щедро се възползвам.
А към Кастанеда и неговите предшественици изразявам признателността си по друг начин. Не се тревожи, че съм ги пропуснал, редовно ги споменавам в молитвите си

Мен ме интересуваше защо към единия се обръщаш с "г-н", а към останалите не. И как точно ежедневното обръщение "г-н" изразява признателност?

Кастанеда все пак е разказал за тях и то на толкова разбираем език, че макар да не съм ги виждал, зная за къде съм се запътил. Нещо повече - описал е всяка една подробност и практика, чрез които се практикуват тия нива и се постига крайната цел.
Ако беше описал всяка една подробност, определено нямаше да има нужда да използваш даоски сексуални практики. Въобще, ако мен питаш, ИЗПУСНАЛ е къде що има важните подробности (примери с лопата). Но пък така четивото е по-леко и занимателно.

Какъв е шанса да попаднеш на даос, който поне да ти разкаже за какво иде реч при развитието на безсмъртния зародиш? Май си в по-кофти положение от мен.
Ти търсиш някого да ти разказва приказки, не аз.



И за разлика от даосите, които казват, че е невъзможно човек да стигне до тия нива без учител, Кастанеда казва, че това не само е възможно, но се е случвало много пъти в историята и през определени цикли, когато "обикновени" хора са постигнали крайните цели на шаманите, без да са част от тяхната традиция.
Интересно, как точно тези "обикновени" хора са постигали тези цели и къде са описани детайлите на това? И въобще, защо смяташ, че всичкото това е вярно и, особено, че се прилага за твоя случай конкретно? Що се отнася до "даосите", забележи как се изразяваш: "даосите казват това", "шаманите казват онова"... Този начин на изразяване е ДЕТСКИ. Има конкретни хора, които казват конкретни неща и които важат в конкретни ситуации.

Много пъти съм разказвал историята за доцента по медицина... Даоските "легенди" са не по-малко причудливи Но кой знае дали пък не са истина?!
Ха, ха, ха . Много пъти съм разказвал историята за циганина, който сипвал кисело мляко в морето и казвал "Ами, пък, ако се подкваси?!"
Историите с твоя доцент и тази с циганина, са просто двете крайности. А целият животът е между тях и ВСЯКО НЕЩО, трябва да бъде доказано/проверено САМО ЗА СЕБЕ СИ.

Кажи ми как ще ме убедиш, че Кастанеда пише излишен мистицизъм и приказки от 1001 нощ. Не можеш! Както не можа и оня доцент, с даоските методи.
Аз нямам намеренеи да те убеждавам в нищо, щом ти харесва да му вярваш сляпо. Но ако дискусията е с аргументи, то ти трябва да ми покажеш примери на хора извън тесния начален кръг на КК, които са правили различните неща специфични само за това учение (няма предвид общите неща, които ги има и в много други учения) и са постигнали сходни резултати.

Само практиката показва дали едно нещо работи или не работи!!!
Вярвам 100% в даоското безсмъртие, защото видях, че няколко неща работят. По същата причина вярвам и на всяка една дума на Кастанеда, защото проверих, че няколко неща работят.

Забележи само как в две последователни изречения си противоречиш. Ако само практиката е критерия, тогава НЯМА 100% вяра за неща, които не си практикувал. Но разбирам, че е много по-лесно човек да си затвори очите и да повярва в нещо си.

Това, че казаното от Кастанеда, даоса Х е вярно за 1, 2 или 3 неща ВЪОБЩЕ не значи, че всичко което казват е вярно! Даже и 99 от казаните неща да са вярни, въобще не следва, че и 100то ще е вярно. Елемнтарна логика.

Ако вкараш и още разбиране, ще видиш, че и 100% от казаните неща да са верни, пак не следва, че в твоите условия и при твоя случай, те ще се верни.

Хората от край време искат да вярват в някакви красиви илюзии (няма значение дали е за комунистическото светло бъдеще, богопомазването от Исуса Христа или някои от историите на КК) и искат съзнателно или не да минат "метър" с твоята логика: "Ами щом 1 и 2 е вярно, то всичко останало от това учение е вярно и това учение е най-точното, най-подробното и т.н."

Грешката ти е, че смяташ нагуалите за духовни учители. А те не са такива. Не изпитват нуждата да учат никого. Липсва им нужното Его да искат многобройни ученици, които да им се подмазват и възхваляват. Нито пък имат нужда да ги показват по телевизията.
Признавам, че не съм срещал нагуали (е с изключение на 1-2 български ), но не знам ти откъде черпиш тази подробна информация за тях?

Обаче гледам че ти имаш зъб на шаманите от клуб Кастанеда в ДИРа. Не зная причините, но това не е основание да таиш злоба към тези хора. Аз имам големи принципни разлики по чисто административни въпроси в тоя клуб, но не тая злоба към никой там. Както виждаш, можем да си пишем тук на спокойствие, и то доста качествено.
Интересно, как ти хрумна, че имам зъб на споменати от теб хора и още повече, защо смяташ, че тая злоба към тях? Когато говоря за/с някого, за мен това е израз на любов.



Тема Re: шаманите и коректното говорене за тяхнови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано08.09.07 15:59



В отговор на:

Споменатите от теб практики НЕ са на шаманите по принцип, а на КК&ДХ и колектив. И коректното (според мен поне) е да споменаваш конкретните практики или авторите им, вместо да обобщаваш неточно "практиките на шаманите".



Нямам достатъчно информация, дали тия практики са широко разпространени сред цялото шаманство на Америките. Предполагам, че и ти нямаш ТАКАВА информация. Казвам шаманите, не за да отъждествя всички шамани, от всички американски култури, под една шапка, а защото в случая става въпрос за повече от един човек, практикувал описаните методи т.е. това е множествено число на думата "шаман".
Самият Кастанеда казва, че неговата линия не е единствената съществуваща, затова може да се каже, че тия практики не са само творение на ограничен кръг от хора.

Важното в случая в е, че ти искаше конкретни практики, а като ти ги дадох, се хвана за едно множествено число.
Слаби аргументи и бягство от отговор. Лошо.
В отговор на:

Мен ме интересуваше защо към единия се обръщаш с "г-н", а към останалите не. И как точно ежедневното обръщение "г-н" изразява признателност?



Важно е не ежедневното обръщение, а чувството, което влагам. И е важно за мен, А НЕ ЗА ТЕБ.
В отговор на:

Ако беше описал всяка една подробност, определено нямаше да има нужда да използваш даоски сексуални практики. Въобще, ако мен питаш, ИЗПУСНАЛ е къде що има важните подробности (примери с лопата). Но пък така четивото е по-леко и занимателно.



Много голяма част от даосите НЕ използват сексуални методи. Това и друг път сме го коментирали. Това не значи, че тяхното познание е осакатено, а че просто имат друг път на развитие. Поради факта, че г-н Мантак Чиа е събрал доста практики от най-различни даоски направления, много хора остават с впечатлението, че ВСИЧКИ даоси практикуват култивиране с партньор. Нека не забравяме, че основната форма на даоизма, до която обикновения човек има достъп, това е религиозният даоизъм, при който изискването за безбрачие е подобно като при християнските монаси. А останалите секти са дота затворени и въпреки това се знае от исторически данни за тях, че много малко от тях ползват сексуалните методи.

При Кастанеда нещата стоят по-различно. Ако човек има енергия, заченат е страстно, а не скучно, то той може да прави секс без да си навреди. За жалост много малко хора имат нужната предрожденна енергия. Аз не съм от тях и понеже дълго време изучавах и практикувах даоски методи, между които и сексуалните, мисля да ги ползвам без и да си помисля дори, че учението на Кастанеда е непълно. Всяко учение има собствени цели и методи за постигането им. Просто в учението на Кастанеда, секса въобще не е обект на изучаване и занимания.

Ще се радвам да ми кажеш кои са тия ВАЖНИ подробности изпуснати от Кастанеда. Разбира се ако може да не са от гледна точка на друго учение, защото при това положение, ВСЯКО учение, погледнато през призмата на някое друго учение, ще е непълно, да не кажа направо невярно. Пример - християнството, юдаизма и исляма отричат всичко друго освен себе си.

В отговор на:

"Какъв е шанса да попаднеш на даос, който поне да ти разкаже за какво иде реч при развитието на безсмъртния зародиш? Май си в по-кофти положение от мен."
Ти търсиш някого да ти разказва приказки, не аз.



Чудно ми е защо наричаш "приказки", неща които практикуваш? Прочети която и да е книга на г-н Мантак Чия и ще видиш, че накрая на неговото обучение, стои точно една такава "приказка". И ако целта на това обучение за теб е фалшива, защо въобще се занимаваш с тия практики?

В отговор на:

Интересно, как точно тези "обикновени" хора са постигали тези цели и къде са описани детайлите на това? И въобще, защо смяташ, че всичкото това е вярно и, особено, че се прилага за твоя случай конкретно? Що се отнася до "даосите", забележи как се изразяваш: "даосите казват това", "шаманите казват онова"... Този начин на изразяване е ДЕТСКИ. Има конкретни хора, които казват конкретни неща и които важат в конкретни ситуации.



Явно тук си противоречиш на изказването от предния ти пост, където твърдиш, че говориш от гледна точка на практиката си. И аз ти казах същото. За мен не е достатъчно някой КОНКРЕТЕН човек да ми каже нещо КОНКРЕТНО, а да го изпробвам и да видя дали РАБОТИ на практика.

Кастанеда е описал конкретни практики:
- Втренчване
- Преглед
- Тенсегрити и ДР.
, които съм изпробвал и зная че работят. И работят по начина, по който е описал и казал, че работят. Това е Важното, а че именно Кастанеда или Лао Дзъ го е казал.

В отговор на:

Аз нямам намеренеи да те убеждавам в нищо, щом ти харесва да му вярваш сляпо. Но ако дискусията е с аргументи, то ти трябва да ми покажеш примери на хора извън тесния начален кръг на КК, които са правили различните неща специфични само за това учение (няма предвид общите неща, които ги има и в много други учения) и са постигнали сходни резултати.



Мисля, че вече казах по-горе, а и в ПРЕДИШНИЯ си пост, какъв е точния критерий за да следвам дадено учение, и той не е сляпа вяра, а дали РЕАЛНО работи. Искаш пример на хора извън тесния начален кръг на КК, които са правили различните неща специфични само за това учение (няма предвид общите неща, които ги има и в много други учения) и са постигнали сходни резултати.. Вече ти казах, че се научих да сънувам така, както Кастанеда е описал. Разбира се, аз съм още в началото, но до там, до където съм стигнал, мога да гарантирам, че всичко описано е вярно. Друго доказателство не мога да ти дам. Единствения начин да ти докажат подобни неща, е да ги изпиташ на собствен гръб. Както между впрочем е и в ДАОИЗМА. Ти как съветваш хората, които ти казват, че не могат да почувстват "ЦИ"? Може би да пробват и да усетят сами, а?

В отговор на:

Признавам, че не съм срещал нагуали (е с изключение на 1-2 български ), но не знам ти откъде черпиш тази подробна информация за тях?



Нека ти отговори коствено самия Кастанеда:

"Маговете виждат съществена разлика между понятията “духовен водач” и “нагуал-учител”. Едното е индивид, който се специализира във воденето на стадо, а другото е безупречен воин, който знае, че неговата роля е ограничена като помощ за връзка с духа. Първият ще ти каже това, което искаш да чуеш, и ще ти даде чудеса, които искаш да видиш, защото ти го интересуваш като негов помощник. А вторият ще се ръководи от командите на безличната сила. неговата поощ не е алтруизъм, това е неговият начин да заплати стария си дълг пред човешкия дух.

Нагуалът не е доброжелателен тип. Той не идва при нас за удоволствие. Той идва да ни събуди и ще прави това с палка, ако е необходимо, защото не чувства състрадание. Намесвайки се в живота на своя ученик, той може да го доведе до състояние на такова вътрешно вълнение, че то да приведе скритата му енергия в действие."


Това е негово мнение, което преди преразказах. Нито го споделям, нито го отричам. Просто стана въпрос за нагуали и аз цитирам, тяхната гледна точка. Въобще не ми е работа да се интересувам кой вярва, кой не вярва, кой ги обича и кой ги мрази. Това са си лични проблеми и всеки сам да се оправя с тях.

Само практиката показва дали едно нещо работи или не работи!!!

___________



Тема Re: от начинаещнови [re: omotan]  
Авторzeus (Нерегистриран)
Публикувано09.09.07 06:16



В отговор на:


Привет!
Имам някакъв проблем и търся съвет. Често ми се случва да се сетя за някаква минала случка, в която съм изглеждал .. глупаво. Дали съм постъпил така или пък на мен ми се е струвало - няма разлика. Може да е отпреди 1-5-10 г. Появява се неочаквано. Реакцията ми е като на на болезнено усещане. Не е физическа болка. По-скоро нещо като на упрек, вина. В пъвия момент не мога да го преодолея. Естествено, разбирам, че е минало, безсмислено, ненужно, но след няколко секунди. Разбирането не променя преживяването. Една ситуация може да се повтори отново, не отминава само с едно болезнено сещане.
Има ли там някакво упражнение за преодоляване на такова нещо ? Какво е това ? А зщо се получава така ?




Znachi, dushata ti e natovarena s neshto, ot korto triabva da se osvobodish.

Tezi diavolii se goniat samo s post i usardna molitva.



Тема Re: шаманите и коректното говорене за тяхнови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано12.09.07 20:20



Нямам достатъчно информация, дали тия практики са широко разпространени сред цялото шаманство на Америките. Предполагам, че и ти нямаш ТАКАВА информация. Казвам шаманите, не за да отъждествя всички шамани, от всички американски култури, под една шапка, а защото в случая става въпрос за повече от един човек, практикувал описаните методи т.е. това е множествено число на думата "шаман". .

1.Както ти казах вече, шамани има не само в Америка, но и в Азия и Африка. И въобще, думата шаман не е собствено име, определящо дадена традиция (както ти се изразяваш нелепо взирайки КК и сие), а определение използвано в НАЙ-РАЗЛИЧНИ традиции, системи и практики.

2. Това, че аз, както и ти, нямамe информация какво има на другия край на Галактиката, не значи, че там има непременно шамани. Развиването на теории базирани на такива произволни хрумвания без да бъдат подплатени с реално знание е типичния случай на раждане на приказки от 1001 нощ. И в конкретния случай те виждам упорит в това начинание ("аз не знам дали има, ама и ти не знаеш => значи може и да има".

3. Чисто граматически не множественото число е важно, а членуването, което използваш често без да бъде последвано от някакво уточняващо определени (" Практиките при шаманиТЕ са не по-малко реални "). Това значи че практиките при ВСИЧКИ шамани са еди какви си. Което разбира се не е вярно.

4. Най-важното в случая е обаче, че ти, както и други хора по тези клубове, обичат да обобщават за какви ли не традиции: "шаманите са такива", "даосите са онакива", "йогите ...". Колкото човек по-малко познава тези традиции, толкова му е по-лесно сляпо да обобщава. След като следваш подхода и методите на Кастанеда би трябвало да се стремиш да си точен, коректен и безупречен (забележи заглавието на последните ни постинги, за да видиш кое е централното в дискусията).

Ще се радвам да ми кажеш кои са тия ВАЖНИ подробности изпуснати от Кастанеда. Разбира се ако може да не са от гледна точка на друго учение ...
Прав си, че ако имам забележки, НЕ трябва да са от гледна точка на друго учение и точно това имах предвид като ти обърнах внимание да не сравняваш непрекъснато "шаманите" с "даосите" в тази ни дискусия. Ако искаш да говорим на даоски тематики, наоколо има доста такива теми. Ако искаш да сравниш определи даоски практики и такива на КК, също може да отвориш специална тема за това. Но аз те питам тук за коректното говорене за шамани и за КК, а ти все го избиваш на говорене за даоси.

Сега конкретно за многото липсващи важни подробности. Всъщност, в книгите на Кастанеда няма никаква системност, така че сами по себе си те не могат да служат като пълноценен наръчник за практикуване. Те са просто описания на разхвърляни случки от живота на автора, от които разбира се може да се намерят някои полезни неща, но в тях липсва каквото и да е подробна цялостно описана система за следване. И оттук идват безконечните (празни) дискусии в клуб КК - колкото нещата са по-неясни, толкова всеки може да си ги интерпретира както иска и да си измисля върху тях всякакви надстройки.

При Кастанеда нещата стоят по-различно. Ако човек има енергия, заченат е страстно, а не скучно, то той може да прави секс без да си навреди.
Можеш ли да ми докажеш твърдението си, че "ако човек е заченат страстно, а не скучно, то той може да прави секс без да си навреди"?! Това е типичния пример за приказка от 1001 нощ от книжките на Карлос! Звучи красиво и ... това е единственият аргумент. Би ли ми представил някакви реални аргументи или доказателства (били те медицински или други) в подкрепа на това ПРАЗНО твърдение.

Но от горното твърдение следват много неща. Първо какво значи "страстно зачеване"? Какъв е критерия за него? Да допуснем, че това значи жената и мъжът да са в оргазъм или поне в състояние близко до това. Както сам знаеш от твоя сексуален опит, за това се изисква миниум опитност, т.е. родители на въпросното енергетично дете трябва да се упражнявали в хубав секс. Аналогично и ако един кастанедковец и една кастанедка искат да имат дете, те трябва също да се погрижат за усърден и качествен секс. Т.е. излиза, че КОСВЕНО сексът се оказва нещо много важно в учението на Кастнанеда. Казах "косвено", защото директно не му се обръща почти никакво практично внимание (с изключение на това как на КК са му течали "лигите" по тази или онази).

Както сам знаеш от множествено медицински изследвания, жените поне до сексуалната революция са познавали много рядко явлението наречено "оргазъм". От което следва, че по-голямата част от човечеството са били заченати при "неблагоприятни" енергийни условия. Естествено, родителите на Хулиан и сие са сладострастни сексмайстори. Апропо, така и не разбрах какви са били тези на КК... Е неговият баща не е имал воля за дребни неща, но за оргазмичен секс явно е имал.

В крайна сметка, за болшинство от хора (може да ги оценим грубо на поне 90%), учението на великите толктеки не казва НИЩО конкретно какво точно да правят със сексуалната си енергия. И от тук фрустрациите, напреженията и противоречията в много кастанедиаци на тази тема (клубът КК тук в ДИРа е само един малък пример за това, говоря ти за тези които познавам на живо).

Та, по отношение на сексуалната енергия, която сам знаеш е основна енергия у нас, не виждам нищо полезно/практично в книжките на Карлос. Това да кажеш на някого "не си хаби сексуалната енергия в секс" и да спреш до тук без да му обясниш какво точно да прави с нея си е чист проба "извращение". А толтеките като всезнайковци, трябва да са знаели, но в книжките на Карлос няма нищо.

Втори пример: почти всичките неща Кастанеда ги е научил благодарение на ЖИВИЯ си контакт с ДХ и спътниците му. Не на четено на книжки на Дон Хуан, а на стотици реални практики и ситуации, в които е бил въвлечен (поне така описва). Разликата между това да четеш край печката за такива интересни истории и да си ти самият в тях действайки по определен начин и получавайки указания и наблюдение от по-компетентен е като от ЗЕМЯТА до НЕБЕТО. И за това с четене на такива биографични очерци и пътеписи "До Сонора и назад" нещата (било то шаман, толтек и прочие) не стават.

Трети пример:
Кастанеда е описал конкретни практики:
- Втренчване
- Преглед
- Тенсегрити и ДР.
, които съм изпробвал и зная че работят.

Много ми интересно да споделиш как точно работят тези три метода и какъв е ефекта им при теб? За сексуални практики съм те виждал да пишеш много и подробно. Но никъде не съм те виждал твои споделяния за тенсегрити примерно (както и за останалите). Имам усещането, че от разни дребни положителни ефекти (в които няма нищо лошо, напротив) генерализираш "че има всичко необходимо в книгите му"

Чудно ми е защо наричаш "приказки", неща които практикуваш? Прочети която и да е книга на г-н Мантак Чия и ще видиш, че накрая на неговото обучение, стои точно една такава "приказка". И ако целта на това обучение за теб е фалшива, защо въобще се занимаваш с тия практики?
Нарекох приказки, това да чакаш някой да ти разкаже нещо красиво и ти да му повярваш. Аз не практикувам методите на М. Чия заради "нещата" накрая, а заради нещата ВЪТРЕ в книгата. Разбираш ли съществената разлика?


Явно тук си противоречиш на изказването от предния ти пост, където твърдиш, че говориш от гледна точка на практиката си.
Покажи, ако обичаш, къде е това противоречие?


Мисля, че вече казах по-горе, а и в ПРЕДИШНИЯ си пост, какъв е точния критерий за да следвам дадено учение, и той не е сляпа вяра, а дали РЕАЛНО работи.
Нали ти каза, Вярвам 100% в даоското безсмъртие ? Това не е изказване на практикуващ човек, а на ВЯРВАЩ такъв.

Нека ти отговори коствено самия Кастанеда:
Не ми е нужно да ми преразказваш книжките на Карлос, имам ги. Ако имаш ТВОЙ опит за нещо, кажи го и ще ми интересно. Иначе, от много цитати, преразказвания и свободни съчинения за шамани, няма смисъл. И именно НА ТОВА ти обръщам внимание в тази дискусия.



Тема Re: шаманите и коректното говорене за тяхнови [re: Mиpo]  
Авторmo32 (Нерегистриран)
Публикувано13.09.07 01:23



В отговор на:

Не ми е нужно да ми преразказваш книжките на Карлос, имам ги. Ако имаш ТВОЙ опит за нещо, кажи го и ще ми интересно. Иначе, от много цитати, преразказвания и свободни съчинения за шамани, няма смисъл. И именно НА ТОВА ти обръщам внимание в тази дискусия.



Нека се върнем малко назад в дискусията, когато ти каза, че изхождаш от личния си опит. Между впрочем и в този ти пост пак застъпваш темата доста силно - да се говори от ЛИЧЕН опит. Не мога да не се усмихна, когато събеседника ми (не те смятам за опонент) сам ми дава доводите в ръцете. А те в случая са следните: аз също имам някои книги на Ошо, но както и преди ти казах, един коментар не съм направил по неговите книги, защото ми липсва ПРАКТИКА. Нещо, което се съгласни и двамата, че е най-важното за нашата дискусия. А ти приемаш и отхвърляш неща, без да имаш практика по системата на Кастанеда. Макар и да твърдиш , че не е система, самото твърдение не е доказателство, както сам отбеляза.
Бих казал, че определено ми върна удоволствието от дискусията!
-----
Ето инфо за думата "шаман":. Използвам тая дума, защото е кратка, а не защото е точна. Думата "магьосник" не ми допада, а "човек на знанието" е обща и т.н. Вашното в случая е, че ти знаеш какво значение влагам в думата и това е важното. Не съм тръгнал да защитавам докторат по антропология, че да се притеснявам, дали научно е вярна употребата й от моя страна. Толкова по думата. Колкото и да си против, ще продължавам да я използвам.
------

В отговор на:

Прав си, че ако имам забележки, НЕ трябва да са от гледна точка на друго учение и точно това имах предвид като ти обърнах внимание да не сравняваш непрекъснато "шаманите" с "даосите" в тази ни дискусия. Ако искаш да говорим на даоски тематики, наоколо има доста такива теми. Ако искаш да сравниш определи даоски практики и такива на КК, също може да отвориш специална тема за това. Но аз те питам тук за коректното говорене за шамани и за КК, а ти все го избиваш на говорене за даоси.



Давам пример, а не сравнявам ученията. Дори съм много против тия приказки, че всички учения били едно и също нещо. Но това е друга тема. Давам пример с даосите, защото те са по-близки до теб. Не избягвам разговора за Кастанеда и практиките, но прости ми да отбележа, а по-долу и да ти покажа, че това да имаш в библиотеката си някакви книги и да си ги чел, е различно от това да практикуваш написаното в тях (поне част от него), а от там и да разбереш някои неща. Дори част от доводите ти могат да бъдат оборени и само с внимателно четене, защото са базирани на фактологически грешки или празнини. Затова си напълно прав, че
колкото човек по-малко познава тези традиции, толкова му е по-лесно сляпо да обобщава.

В отговор на:

Сега конкретно за многото липсващи важни подробности. Всъщност, в книгите на Кастанеда няма никаква системност, така че сами по себе си те не могат да служат като пълноценен наръчник за практикуване. Те са просто описания на разхвърляни случки от живота на автора, от които разбира се може да се намерят някои полезни неща, но в тях липсва каквото и да е подробна цялостно описана система за следване. И оттук идват безконечните (празни) дискусии в клуб КК - колкото нещата са по-неясни, толкова всеки може да си ги интерпретира както иска и да си измисля върху тях всякакви надстройки.



Много малко книги са като наръчник тип "Направи си сам". Нещата никога не са еднозначни и никога не са толкова прости. Това, което ще работи при теб, при мен може да няма резултат. Това по принцип. Погледни само от колко центъра може да се тръгне при работа по микроорбитата. Вече зная че харесваш моите "даоските примери".
Това, че книгите не са като наръчник, с какъвто ние сме свикнали да работим, е пречка донякъде. Но въобще не е вярно, че липсва система. Напротив има много ясна система и "първи стъпки", от които един начинаещ да започне и да върви по пътя си. Ясни са и всички елементи на практиката:

* Магически движения - Тенсегрити
* Предглед (Рекапитулация)
* Не-правене
* Малките тирани
* Вътрешно мълчание
* Втренчване
* Дисциплина
* Сънуване
* Прикриване

Те не са събрани от мен от книгите, а са директно предавани от Кастанеда. Друг е въпроса, че съм сигурен, че ти не си чел всичко по темата, което не ти пречи да правиш категорични заключения, разбира се.

Ще пропусна цялото обяснение, защото надали ти е интересно какво точно се прави и как, пък и ако искаш да отричаш, няма значение какво ще ти напиша. Само ще спомена, че се започва от Прегледа, Втренчването и Тенсегрити, като постепенно и поетапно практиката се разширява. Както всяка система и тази е достатъчно гъвкава, за да отговори на особеностите на всеки човек.

За клуб Кастанеда няма какво да добавя, всеки сам си носи отговорността. Явно няма традиция практически въпроси да се обсъждат публично, което ми е странно, но не и непонятно защо е така. Мога само да кажа, че има сериозни и искрени в практиката си хора и с тях водя доста задълбочени и полезни разговори, но извън клуба.
Надявам се клуб Кастанеда да не ти е барометър за практикуващите учението, представено от Кастанеда.


Сега вече идва веселата част:

В отговор на:

Би ли ми представил някакви реални аргументи или доказателства (били те медицински или други) в подкрепа на това ПРАЗНО твърдение.



Аз пък ти казвам, че мъжете имат различни сексуални възможности. Може пък причината да е в енергията с която се раждат. Нещо, което твърдят и даосите - ако се сещаш за Дзин и т.н.

В отговор на:

Както сам знаеш от множествено медицински изследвания, жените поне до сексуалната революция са познавали много рядко явлението наречено "оргазъм". От което следва, че по-голямата част от човечеството са били заченати при "неблагоприятни" енергийни условия. Естествено, родителите на Хулиан и сие са сладострастни сексмайстори. Апропо, така и не разбрах какви са били тези на КК... Е неговият баща не е имал воля за дребни неща, но за оргазмичен секс явно е имал.



1. Явлението "оргазъм" е нещо, над което много култури са работили - от древна Гърция (дори Аристотел е писал за женския оргазъм), та до Индия и Китай. Явно са нямали достатъчно търпение да дочакат сексуалната революция(Между другото Мастър и Джонсън правят своите изследвания преди сексуалната революция, а Фройд още по-рано...) та взели и написали разни неща за Тантрическия секс и Даоските методи, пък направо са си практикували, да ти кажа. Поне с такова впечатление оставам от импрератрица У.
2. По-голяма част от човечеството се ражда с малко енергия, защото хората са безотговорни към телата си, пък и през по-голяма част от историята на човечеството, средната продължителност на живота е 35 години, с много болести, лоша хигиена и недохранване.
3. КК си е продукт на скучно зачатие и сам си го признава и пише на няколко десетки места в книгите си и интервюта. Споко, не е от "богоизбрзните" А не си разбрал.... я пак погледни в библиотеката си. :))))
В отговор на:

Мастър и джонсън




В отговор на:

В крайна сметка, за болшинство от хора (може да ги оценим грубо на поне 90%), учението на великите толктеки не казва НИЩО конкретно какво точно да правят със сексуалната си енергия. И от тук фрустрациите, напреженията и противоречията в много кастанедиаци на тази тема



Пак не си чел. Шаманите казват, че човек или използва сексуалната си енергия да Сънува, или прави секс. Ама това го казват и даосите, по отношение на медитацията (пак ти напомням, че само 2 секти от всички използват сексуални методи!), както и йогите. И ето - от нищо-нещо.

В отговор на:


Та, по отношение на сексуалната енергия, която сам знаеш е основна енергия у нас, не виждам нищо полезно/практично в книжките на Карлос. Това да кажеш на някого "не си хаби сексуалната енергия в секс" и да спреш до тук без да му обясниш какво точно да прави с нея си е чист проба "извращение". А толтеките като всезнайковци, трябва да са знаели, но в книжките на Карлос няма нищо.



По-горе ти споменах, че сексуалната енергия се използва за Сънуване. И има цяла книга посветена на това, как се използва тая енергия за Сънуване.

В отговор на:

Втори пример: почти всичките неща Кастанеда ги е научил благодарение на ЖИВИЯ си контакт с ДХ и спътниците му. Не на четено на книжки на Дон Хуан, а на стотици реални практики и ситуации, в които е бил въвлечен (поне така описва). Разликата между това да четеш край печката за такива интересни истории и да си ти самият в тях действайки по определен начин и получавайки указания и наблюдение от по-компетентен е като от ЗЕМЯТА до НЕБЕТО. И за това с четене на такива биографични очерци и пътеписи "До Сонора и назад" нещата (било то шаман, толтек и прочие) не стават.




Щом казваш. Личен опит или...??? Звучиш ми като оня доцент, дето ми казваше, че такова животно като даоски сексуални методи няма. Пък аз взех, че прочетох една книга и работите станаха. Разбира се имаше край мен и други хора, които се пробваха. Както и сега има край мед други хора, които пробват. Несъмнено живия контакт с учител е много полезен, но...не е решаващ. В крайна сметка не се ли борим всички да сме здрави и щастливи (кой както го разбира)? А дали ще стана като Кастанеда или не - Божа работа.

Край на забавната част!

На останалите въпроси ще ти отговоря в следващ пост, че нещо ми се доспа.



Тема Re: шаманите и коректното говорене за тяхнови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано13.09.07 10:58



В отговор на:

Много ми интересно да споделиш как точно работят тези три метода и какъв е ефекта им при теб? За сексуални практики съм те виждал да пишеш много и подробно. Но никъде не съм те виждал твои споделяния за тенсегрити примерно (както и за останалите). Имам усещането, че от разни дребни положителни ефекти (в които няма нищо лошо, напротив) генерализираш "че има всичко необходимо в книгите му"



Споменатите методи не са нещо невиждано и нечувано, разбира се имат своя специфика.
- Втренчване - това е прост и лесно изпълним метод, при който се работи с човешкото възприятие. Целта на метода е да се прекъсне потока от мисли и да се постигне вътрешна тишина, което да доведе до разширяване на възприятието. Изпълнението е съвсем просто - сяда се с изправен гръб и се спират мислите, като едновременно с това вниманието е насочено към определен обект. Целта не е да се "кокориш" в наблюдавания обект, а да оставиш нещата да станат естествено, без участието на ума. Резултатите са доста интересни, свързани с промяна на начина на възприемане и пропускане на повече сетивна информация от сетивата. Целта е да се разбие модела на възприемане, който ни дава един материален свят от обекти и да се възприема тотално, с цялото тяло.

Колкото и сложно да звучи, метода наистина не е сложен за изпълнение но трябва да се прави ежедневно (както всяко друго нещо)

- Преглед - прегледа е основен метод, чрез който човек постига две цели - разбива предразсъдъците си и връща изразходваната през живота си енергия, която се изтласква от жизнените центрове, но все пак си стои в тялото. Предполагам си запознат в основни линии с прегледа, така че няма да го описвам. Не е приятна практика, защото човек осъзнава в максимална степен всичките си недостатъци и модели на поведение, а емоцията от минали неприятни събития се връща повторно. Може да бъде много емоционално натоварващ, но е като разчистване на боклук и е задължително да се направи в началото, за да е гъвкав по-натам в практиката си начинаещия. А усещането от връщане на енергия е доста осезаемо.

- Тенсегрити - Има хиляди движения, но човек трябва да си хареса няколко, с които да започне. Движенията са с някаква насоченост и цел - подпомагат прегледа, сънуването и т.н. Влиянието е усещане за много добър физически тонус. Като цяло редовното изпълнение влияе добре на сухожилията и мускулите и изгражда силно и здраво тяло, което е задължително за практиката. Бих казал, че физическата гъвкавост се отразява и на душевната такава. Движенията се съчетават с определено коремно дишане.
Отнемат малко време за изпълнение и част от тях са удобни да бъдат правени през целия ден.

Както ти казах и преди, малко са хората, които се интересуват от практиката и затова не пиша много по въпроса, но затова пък доста беседвам с хора, които практикуват и обменяме опит и впечатления, както и ако някой има въпроси.
Оставам с впечатлението, че ти си си съставил мнение за практиките само на база на клуб Кастанеда от dir.bg. От всички хора, с които споделям опит, май само аз пиша в интенет.

Не зная за теб какво означава "дребни положителни ефекти", защото от практическа гледна точка, всеки елемент/метод си има своето място и е предпоставка за продължаване към следващи по-сложни практики. А че има всичко необходимо в книгите, от началните практики, до самите крайни практики, това е повече от ясно - вече ти написах в прения пост кои са елементите на практиката и имам информация как точно се изпълнява всеки от тях. Нещо повече освен личния си опит, имам и споделения опит на още няколко човека, които имат сходни на моите изживявания.

Също така, за мен е много важен и опита на хора практикуващи други системи . За моя радост има доста щедри и открити хора, които споделят и аз съм им благодарен, че чрез тях мога да погледна моята си "планина".


В отговор на:

Нарекох приказки, това да чакаш някой да ти разкаже нещо красиво и ти да му повярваш. Аз не практикувам методите на М. Чия заради "нещата" накрая, а заради нещата ВЪТРЕ в книгата. Разбираш ли съществената разлика?



О.К. Нека поговорим за "вярата". Не става въпрос да вярваш сляпо на нечии приказки. Става въпрос по-скоро да дадеш шанс на чутото и да го пробваш непредубедено, за да разбереш от личен ОПИТ дали нещата са реални и работещи. Методите на Кастанеда може да са подходящи за определени хора, а други да не ги приемат и да предпочетат друга система за развитие, чиито методи да им звучат по-добре, по-надеждно. Но независимо от системата, в началото човек трябва да вложи някакво доверие и да пробва. Дадох ти пример с усещането на "ЦИ", което е проблем в началото за всички, които пробват даоски методи. При Кастанеда също има подобни съмнения.
В началото вярата е необходима, но само до един момент. Ако всичко остане само на вяра, това е религия, а не практически метод. И колкото и красиви да са едни приказки, щом не са приложени на практика, те не струват и реалността ги опровергава безмилостно. Както се казва - "Болестта не се лекува, само с произнасяне на името на лекарството". А ти знаеш, че си личи, когато един човек само и единствено "вярва".


Няма какво да допълня. Не се опитвам да де убедя, че Кастанеда е прав или че неговото учение е единствено правилното, защото съм убеден, че други учения също извеждат практикуващите ги към тяхната си цел. За мен системата е жива, пълна и работи, казвам го от позиция на скромен опит, а не на гола вяра.

___________



Тема Re: от начинаещнови [re: zeus]  
Автор omotan (мно'о сбъркан)
Публикувано16.09.07 22:09



Даааа, с пост и молитва ще се спаси света. Що ли се морят хората за други способи ? И един мармот ...



Тема Re: от начинаещнови [re: omotan]  
Автор ha! (Непознат)
Публикувано17.09.07 11:21



к'о става бе човек оправяш ли се??

прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ


Тема Re: от начинаещнови [re: ha!]  
Автор omotan (мно'о сбъркан)
Публикувано22.09.07 00:51



ами не. нещата са си объркани. не мога да почна да правя нещо сериозно. напрежение, гняв, изтощение, разсеяност и т.н.
пък може и да не му е времето сега.



Тема Re: от начинаещнови [re: omotan]  
Автор ha! (Непознат)
Публикувано22.09.07 10:31



айде вече да направиш туй дет ти рекох
несериозното
да се пуснеш несериозно на напрежението гнева изтощението и разсеяността
помниш ли
айде направи го че я колко време се влачиш ще си изтъркаш коленете

прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.