Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:18 16.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Ошо медитация No-dimensions  
Автор Mиpo ()
Публикувано02.06.07 11:57



Тази седмица издателство Кибеа организира(ше) различни Ошо медитации всяка вечер от 19ч. на ул. Г. Вълкович (близо до пресечката на А. Кънчев и Солунска) в София. Медитациите ги води Елица, едно младо и симпатично момиче с големи очи, което многократно е ходило до Пуна и което между другото беше и преводачка на семинара с Ма Анадо (секретарката на Ошо) преди 10тина дена. Апропо, ако някой се интересува да отиде на медитацията тази вече (Надабрахма ще има) и утре към 11 ч. може да получи повече инфо от Елица на тел. 0888 88 53 06. Входът е 20 лв.

Снощи медитацията беше No-dimensions (Отвъд пространствата). Това сигурно е единствената класическа Ошо медитация, която никога не бях правил. Или по-точно бях правил един път преди много години, но бях закъснял малко за началото и бях изпуснал всичките обяснения какво точно трябва да се прави. Сега обаче бях навреме.

Макар и ошовска, тази медитация по същността си е изцяло Суфи. Има 3 фази:

Първа фаза: 30 минути
Ритмично изпълнение в група на комплекс от движения, заимствани от "Гурджиевските Свещени Танци", смисълът на които е да насочи енергията и осъзнаването към двигателния център в корема, и да подпомогне въртенето във втората фаза. Ръцете се поставят пред харата/тан-тиена като външните части на дланите са взаимно опрени (т.е. дланите гледат настрани). В такт с музиката, чиито ритъм постепенно се увеличава, едната ръка се вдига нагоре до нивото на сърцето и след това се изнася напред с дланта надолу и пръстите напред като при това се казва мантрата "Шу" и едноименният крак пристъпва на пръсти за момент напред (настрани/назад), след което се връща. Това нещо се прави многократно в цикъл с отворени очи последователно с:
1. Дясна ръка и десен крак напред
2. Лява ръка и ляв крак напред
3. Дясна ръка и десен крак настрани надясно (с обръщане на тялото надясно)
4. Лява ръка и ляв крак настрани наляво (с обръщане на тялото вляво)
5. Дясна ръка и десен крак назад (с обръщане на тялото назад)
6. Лява ръка и ляв крак назад (с обръщане на тялото назад)

Втора фаза: 15 минути
Въртене обратно на часовниковата стрелка с отворени очи, с лявата ръка с дланта нагоре, а дясната с дланта надолу. Това е практика, заимствана от традицията на Суфи-мистиците.

Трета фаза: 15 минути
Със затворете очи се ляга на пода по корем в тишина. Усеща се как с всяко издишване се сливате със земята.


Както с всички Ошо медитации, човек може да се "вложи" цялостно в активните части и медитацията се случва след това в пасивните. В първия етап, който е най-"ян" енергията от тан-тиена се повдига до сърцето и се изкарва последователно в четирите посоки. Понеже движението се повтаря стотици пъти в един момент започва да се случва от самосебе си и следвайки ритъма на музиката (която я има на

) като своеобразен танц.

При втория етап (Суфи въртенето) човек може да си гледа дясната си длан за да не му се завие свят. Всъщност, на мен ми беше най-удобно да си гледам сочещия нагоре показалец, който го усещах, че съответства на оста на тялото ми и който ме центрираше даже и при по-бързо въртене. Усещах как енергията излиза от него нагоре и това създаваше ос... Ако човек усети, че започва много да му се вие свят може и леко да намали скоростта (без да спира). Така или иначе, важното не е скоростта, а будността! Хм, може да се направи аналогия с даоските практики с контрол на еякулация, където също гледа да не се изгуби в несъзнателността и да "падне".

Третият етап е "ин", но всъщност най-интересното (както при всички други Ошо медитации) е СЛЕД медитацията! Усещах се тих и пълен с енергия и това ме държа с часове... След медитацията имах среща с една приятелка, но се разхождахме, вечеряхме и общувахме почти без думи... Хубаво беше и всичко си беше на мястото.

Давам си сметка сега, че е така и с всичко друго в живота. Когато човек е активен там, където трябва и балансира с пасивност в подходящи последващи моменти, медитацията се случва от самосебе си навсякъде...






Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.