Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:46 10.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Жените и просветлениетонови  
АвторБpaxмaн (Нерегистриран)
Публикувано21.03.07 16:08



Гледам че в механа йога ГЕРДА?? е пуснал\а тема и въпрос към мен цитирам:

Темата е продиктувана най-вече от смътното ми усещане за незадоволеност (разбирайте конкретно) у търсачките на реалността.Всички мои приателки и познати вълнуващи се от въпроса на въпросите се кротнаха в часа,в който си намериха мъж.
Не смятам темата за сексистка,лично на мен ще ми е изключително интересно да разсъждаваме заедно относно "женския"подход в изследване на реалността.
Имам една молба.Не опорочавайте темата.Да направим прецедент!Опорочаване в смисъл на необосновани изказвания.
Молба за включване и работа по темата отправям най-вече към хора като Брахман,Имаго,Алекс и няколкото други,имащи усет за значението на думичката довод.


Първото нещо което трябва да се има предвид, когато се отговаря на подобен въпрос е да се знае, че е абсолютно невъзможно която и да е жена да постигне просветление. Това е логическо противоречие. Все едно тъмнината и светлината да съществуват заедно. Така както е абсолютно невъзможно за някой мъж да постигне просветление. Няма начин.

Докато човек се отъждествява с подобни "етикети" като мъж, жена, дете, млад, стар и т.н. за него няма начин да постигне висшето знание. Не може човек да мисли за своето АЗ като за жена, или мъж. Аз или Атман е отвъд всяка дефиниция, отвъд всякакво качество. В момента в който се каже че жена е постигнала просветление означава противоречие.

А когато се махнат етикетите, когато се махнат думите, мъж и жена, тогава този въпрос не може да възникне изобщо.

Иначе има особености в психиката на мъжа и жената, които са различни. Тези особености предполагат малко по различен подход в практиката по пътя към просветление. Но това е всичко.

Иначе това че някой жени се отказват от йога след като са се оженили означава само едно. Тези жени са започнали да правят йога с цел да изглеждат по млади, по привлекателни. След женитбата тази мотивация е изчезнала и затова те са спрели. Просто започнали са да правят йога с неправилна мотивация. Което често се случва и при мъжете. При тях най често мотивацията е да се покажат пред другите хора, колко добре се връзват на възел, и по този начин да компенсират егоизтичните си желания за превъзходство



Така, че не се безпокой за женските проблеми, мъжете също си имат техни

Иначе жените могат да постигнат просветление не по бавно от мъжете!


ПП Извинявай че отговарям тук. Това е защото в механа йога не се пише нормално. Киро е сложил там един таласъм и един кръчмар за модератори които не само че не разбират от йога, но дори вредят на йога

Освен това е добре да поглеждате сайтовете на Имаго, там има какво да се прочете

се дава информация за гледам нашумели в българия псевдо Адвайта Веданта специалисти като Уейн Ликърман и "неговият учител" Рамеш Балсекар



Тема Re: Жените и просветлениетонови [re: Бpaxмaн]  
АвторГoшo (Нерегистриран)
Публикувано22.03.07 13:49



Това, което си написал, е казано от Ошо. Само не мога да се сетя в момента от коя точно книга е. Иначе, казаното е абсолютно вярно.



Тема Re: Жените и просветлениетонови [re: Гoшo]  
АвторToшo (Нерегистриран)
Публикувано22.03.07 15:47



Гошо
Няма нищо лошо
да се цитира Ошо
Тошо





Тема Re: Жените и просветлението [re: Бpaxмaн]  
Авторgerdaa (Нерегистриран)
Публикувано24.03.07 17:53



Напълно съм съгласен с вас.И аз мисля да се въздържам да пиша там по ред причини.Отдавна преглеждам форумите.Лично мен ме вълнува друг тип общуване по темите,което за съжаление почти не съзрях.Когато се прави изказване по определен въпрос от позицията на дадено учение,например будизъм , поне според мен,би трябвало да сме запознати с основните постулати.Би било коректно , може би да се уточнява дали се говори от позицията на дадена школа или си е наше мнението.
Когато бъдат посочени конкретни фактологични грешки,веднага се скача с обвинение,че със знания не става,а с директно изживявяне.Цели теми се правят,може ли или не може да се говори за истината,как интелекта не върши работа и за важността на необусловеното виждане.В същото време, същите хора заклеймявят останалите,като ги поставят в определени рамки.Е как става това,при положение че са лишени от концепции?
По мое мнение често бъркаме абсолютната и конвенционална истини,затова и трудно се разбираме.Подобно е и с разбирането за пустотата.Да не забравяме,че дори те са конвенционални конструкции.От гледна точка на един буда например,по дефиниция не може да има разграничение, тъй като той вижда реалността отвъд всякакви рамки ,да не говорим,че според някои школи буда вижда и в трите времена(минало,настояще и бъдеще) едновременно и от всички възможни гледни точки.В този смисъл,ако имаме претенцията да говорим от гледната точка на пробудени,директно възприемащи ,трябва да сме наясно,че сме основатели на ново учение-наше си такова.Ще трябва да обясним няколко неща,как изобщо вербализираме,на кой говорим...защото ако разграничаваме -не сме там където си мислим...От гледната точка на буда,първо няма гледна точка,второ не може да има про и непро буден.В този смисъл да се говори за женско и мъжко разбира се е невъзможно.Идеята за път и за нещо, което трябва да се прави,включая тънкостите на неправенето могат да бъдат валидни само в рамките на условното.В Бон ,както и в много будистки школи , границата между светнат и несветнат е много тънка,и е лишена от морални категории.
До ден днешен,знаем ,има дебат как е говорил историческия буда.Дали пред всеки е споделял как самия той вижда нещата или се е съобразявял с нивото на своя слушател и му е поднасял това,което ще може да понесе.Спорът е разбира се ,за да се обяснят взаимоизключващите се учения в рамките на канона и последвалите коментари.В първия вариант това би означавало,че различните учения,които са се получили са плод на разбирането на различните слушатели.Което би значило тонове текстове на боклука.
Формулировката на двете истини започва със „Смисъла открит от истинно познание изследващо...”И тук е момента,който явно много ни плаши.Двете истинни познания на върха на класациятя, са директното и доказателственото.Ако отричаме познанието по силата на довод,отричаме голяма част от будистките школи.Казвам голяма част,за да съм умерен.Също така би било интересно да се запитаме,по силата на какво го отхвърляме.И по силата на какво отделяме себе си от другите..ние сме светнати ония не са.Това разделение може да бъде плод само на всичко това,което иначе така упорито отхвърляме.
В този смисъл,много клубари,които непрекъснато говорят за необусловеност и са против мисловните схеми,се подиграват например с Awaken и неговите постинги.Всички тези обвинения могат да са основателни само от позицията на догмат.Ако твърдим,че всичко е едно и говорим от тази позиция ,то как така в единното намираме място за според нас... недоразбралите.Може би недогматичността би трябвало да вкючва възможността Awaken също да е в отбора на неделимото.
Забелязах ,че много често отговарящите не четат горенаписаното,или пък вадят думите от контекста.Имам усещането също така,че модераторите(йоги) толерират определени участници.Не е важно какво се казва,а кой го казва.Атакува се личността и се класифицира,на базата на няколко написани реда,а същите личности непрекъснато говорят против рамки и концепции..
Интересувам се от няколко конкретни момента,и те не са свързани с жените,имам си жена.Тази тема ми беше интересна в тесните рамки, в които я поставих.Конкретни имена на хора от женски пол, говорещи с доводи там докъдето това е възможно.
Предполагах(а и тук очаквам) ,че ще има серия от нападки.Много е интересно,че хората, които ги отправят,когато се почувстват лично уязвени бързат да обявят,че всяка критика срещу тях е огледално отражение на автора си и тях не ги касае,а се отнася за личността на опонента.Ако е така и го вярвате има въру какво и да мислите,пардон някой - някъде - незнайно как и с какво... е казал,че мисълта е нещо лошо.И какво правим тогава..
Неконцептуалността е нещо лошо отново от гледна точка на разграничаващото съзнание.
За всички, които ще ме попитат от позицията на какво говоря,съвсем откровенно ще кажа..това не знам защо ме вълнува и се опитвам до колкото ми е възможно да го изследвам.Проблемите свързан с отделянето на „наблюдателя” при „изследването”са ми известни.Нямам претенции да съм пет стъпки пред някого,просто не изповядвам идеятя за духовна еволюция.
Извинявям се за нескопосания постинг,трудно се изразявам писмено,особено на кирилица.Не мисля повече да пиша по клубовете,част от причините споделих.А и ми отнема ужасно много енергия,в немистичния смисъл на думата.
Щеше да ми е неудобно все пак,да не отговоря на хората, към които се обърнах,и концептуалното ми съзнание не ме подведе.Те се съобразиха с моите недомислици и помогнаха.Благодаря на всички ви,за труда и споделеното.
Има няколко въпроса ,които ме занимават от години,но не виждам къде да ги пусна.,би било хубаво да има местенце,където да може да се говори по същество,без спам и където да се борят възгледи,а не обемисти личности...май постулирах границите на нов будистки рай
Ще съм благодарен,за градивни и разрушителни коментари ,особено ако не касаят майка ми.Допускам наличието на глобални противоречия във възгледите ми.Те по дефиниция са обусловени.
Благодаря ви.



Тема Будизма и отношението към новотонови [re: gerdaa]  
Автор Mиpo ()
Публикувано01.04.07 20:26



Преди седмица бях се видях с една стара приятелка, която усърдно будисва (разбирай, следва съответните принципи и практики) от много години следвайки авторитетни тибетски учители по разни семинари из Европа.

В един момент стана въпрос са Оле Нийдъл и тя се възмути как можел Оле да дава лекции на плажа около Варна. Докато на мен именно тази разчупеност на Оле ми се вижда положителна... Но за съжаление и въпреки нея той ми се струва пак много будиско ограничен. Т.е. възприема света почти единствено със средствата и погледа на будист. За добро или за лошо, светът не е нито будиски, нито даоски, нито, йога, нито християнски, нито Ошо... Той просто Е.

Та, според моята позната, едно будиско учение трябва СТРИКТНО да се предава по определени правила, иначе не е будизъм. И само ако следваш догмата (нищо пежоративно в тази дума) ще може да се надяваш да се случи обещаното... И тя си брои 100 000 простернации и се надява...

Но пък като се сетя колко будиски течения, учения и секти има досега не знам някой някога да е следвал стриктно първоизточника. А и не виждам никакъв смисъл от това.

Та какво мислиш ти (пък и останалите) за СТРИКТНОТО следване на учението в будизма и как тога възприемате новото?



Тема Re: Будизма и отношението към новотонови [re: Mиpo]  
Автор lmago (йоговед)
Публикувано02.04.07 20:00



Най-лесно е да бъдеш независим от нещо, което не познаваш.

* * *

::

Тема Re: Жените и просветлениетонови [re: Бpaxмaн]  
Автор lmago (йоговед)
Публикувано02.04.07 20:04



Ще го пошестя и тук: Индийските религии са сексистки и прасчо-шовинистки. Когато жената осъзнае, че е мъж (пуруша), тогава се освобождава окончателно.



* * *
::

Тема Re: Жените и просветлениетонови [re: lmago]  
Авторrr (Нерегистриран)
Публикувано03.04.07 08:02



...и когато мъжът също осъзнае че е жена





Тема Re: Жените и просветлениетонови [re: rr]  
Автор lmago (йоговед)
Публикувано03.04.07 08:52



Когато мъжът (пуруша) осъзнае (стигне до лъжливото самосъзнание), че е жена (пракрити), започва нова калпа - духът се завърта в илюзиите на сансара.

Такава е простата философия на Санкхя-Йога.

* * *

::

Тема Re: Жените и просветлениетонови [re: lmago]  
Автордa aмa нe (Нерегистриран)
Публикувано03.04.07 10:28



нищо не си разбрал от Санкхя-Йога

двете са едно :)
и единия пол трябва да го разбере, както и другия

язък ти за титлите и книгите, пълни с глупости






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.