Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:59 11.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Атеизмът на Ошо  
Автор lmago (йоговед-душелюб)
Публикувано12.02.07 08:48



Чудя се защо в този клуб няма нито дума за атеизма, религиозния антидогматизъм и антиклерикализма на Ошо.

Как ще обясните проповедта на Ошо

?


Според Вас Ошо е:
Атеист
Скептик
Вярващ в Бога
Вярващ единствено в себе си





Тема Ошо и (а)теиститенови [re: lmago]  
Автор Mиpo ()
Публикувано12.02.07 19:28



Имам един приятел, който е преподавател по философия в СУ и преди много време ми беше казал, че основното в работата на колегите му се състои в това да КЛАСИФИЦИРАТ философските и религиозни учения. "Ранен диалектизъм", "(недо)развит материализъм", "стихиен идеализъм" и прочие. Важното е всяко учение да си получи етикетчето и да му бъде намерено място в подходящото чекмедже.

По-късно, като свободно избираем предмет, имах един семестър "История на Религиозните Учения" и можах да се запозная на практика с този подход. Преподавателят (сигурно го познаваш, но няма да му споменавам името) не беше лош човек, говореше верни факти за дао, йога, будизъм и т.н., но беше толкова далеч от същността на тези учения, че си представих с какво ли впечатление щях да остана за тях, ако се бях запознал първо от него с "материята".

Защо ти е нужно да класифицираш Ошо? Ако ти харесва, потопи се в него, пий го, усети го от всякъде... Ако пък не, жив и здрав.

И как може да съдиш за Ошо (пък и за който и да е човек) само по един откъс? Когато е коментирал Христос и Суфите е бил вярващ в Бога, когато е говорил за Патанджали и Буда е бил Атеист. На едни места е бил скептик, на други е наблягал върху това да вярваш единствено в себе си... И най-вече, многократно си е противоречал логически погледнато.

Хм, и най-формално и с добра воля да походя към анкетата ти, пак не бих могъл да си избера отговор. Даже самият той казва, че има теисти, има а-теисти (които по същество са също теисти, но в противположната посока не вярвайки, че има Бог), а той не е нито едното, нито другото... Просто Е...Аз бих казал, че Ошо е всичкото това взето заедно, но и много повече. Да обхванеш света цялостно...


П.П. На мен пък ми е интересно как един философски преподавател ще коментира мнението на Ошо за философските преподаватели?



Тема Re: Ошо като университетски преподавателнови [re: Mиpo]  
Автор lmago (йоговед-душелюб)
Публикувано12.02.07 20:55



Раджниш е бил асистент по философия, но явно не му е провървяло в академичната кариера, защото за девет години така и не успява да защити докторска дисертация.

::

Тема Re: Атеизмът на Ошонови [re: lmago]  
Автор Buddha_Dhamma (минаващ)
Публикувано12.02.07 22:48



Гласувам с две ръце и два крака за отговор №5: "Ошо е мошеник!"

Гате гате парагате парасамгате бодхи сваха


Тема Re: Ошо като университетски преподавателнови [re: lmago]  
Автор The White Rider ()
Публикувано13.02.07 00:11



от това, което говори, по никакъв начин не е искал да го направи. освен това е участвал в какви ли не диспути, за да е доказал колко разбира от философия.
хер имаго имам един въпрос, мислиш ли, че колелото на дхарма, завъртяно от буда, дава някакви резултати, защото оставам с впечатлението, че никой просветлен не е достоен да му обърнеш вниманието си. извън академичните среди има ли будизмът покълнали семена и те разцъфнали ли са в някой в просветление? (und entschuldige fuer das Dutzen, es ist sehr modern jetzt).

Never mind, Light happens


Тема Re: Гъсталак от възглединови [re: The White Rider]  
Автор lmago (йоговед-душелюб)
Публикувано13.02.07 05:35



От будистка гледна точка не може да бъде просветлен този, който вчера е бил джайнист, днес вярва в християнството, утре в дзен-будизма, някъде в средата на живота си в Мохамед, след това в Бхайрава, а накрая - явно разочарован от всички 112 метода за религиозно просветление - заявява, че всеки, който ти предлага система от вярвания, е твой враг. Das ist exakt, was Buddha Dickicht von Ansichten genannt hat.

::

Тема Re: Гъсталак от възглединови [re: lmago]  
Автор The White Rider ()
Публикувано13.02.07 12:40



ако говорим по принцип може и да не може, макар че просветлението не зависи от никакъв външен път, но ошо е постигнал просветление преди да "изпробва" всички тези начини. освен това той ясно казва, че може чрез всяка една медитация от 112+1 пътя да се стигне. доколкото съм разбрал правилно, когато говори за някои пътища го прави само от уважение към съответната религия, например християнството, и то го прави от много не-християнска гледна точка, която реабилитира по някакъв начин този път (по-скоро го разглежда от източна гледна точка). досега не бях чувал мнение, че ошо е говорел за всички религиозни и философски системи, които могат да помогнат за осъзнаване, защото се е лутал. много екстравагантно



Never mind, Light happens

Тема Re: Атеизмът на Ошонови [re: lmago]  
Автор Бpaxмaн_ (:))
Публикувано13.02.07 14:07



Ошо както и всички други големи учители КОИТО СА БИЛИ НОРМАЛНИ!!! е пълен атеист. Как може един човек, който е провъзгласен от неговите последователи за бог, и който е НОРМАЛЕН да вярва в бог? Той знае много добре че чудеса няма, той знае отлично че не може да направи нищо свръхестествено, знае че може да прави само фокуси и нищо повече. Знае отлично че той не е бог. Знае отлично че неговите последователи го правят на бог, защото им се иска. Знае отлично как се манипулират масите, обикновените хора. Щом е нормален, значи е пълен атеист. Няма друг начин.

Друг е въпроса че Ошо често говори така че слушателят остава с впечатление че има бог. Това е трик който се използва от всички големи учители. Самите те не вярват в бога, но техните последователи искат да има бог. Нещо повече, техните последователи са ги обявили за бог. Няма как да се отречат от това. Ще изгубят пари, слава, обществено положение и т.н. Затова по добре е да се правят на три и половина



Иначе кое е бог за Ошо. Неговото разбиране е подобно на това на Веданта или Будизъм. Светът това е бог. Вселента това е Бог. Абсолютната Реалност, онова което е, то е Бог. Друг Бог освен Вселената няма.

Онова което е в нашето съзнание е само отражение, кога по добро, кога по лошо, кога по пълно, кога съвсем повърхностно, на Абсолютната Реалност. И тъй като ние сме част от абсолютната реалност, то и ние сме бог. Ние сме част от вселената, значи и ние сме бог. И дали ще го наричаме бог, или Брахман, или Абсолютна Реалност, или Вселена, и т.н. не би трябвало да има никакво значение. Но думата Бог все пак е пълна с доста суеверия, доста е зацапана от всякъкви глупави предрасъдъци. Преписани и са какви ли не качества на любов, всемогъщество, милост и т.н. Поради това думата Бог вече не е подходяща да се употребява изобщо за да се използва с нея превод на думата Брахман например. Думата бог е носител на безброй глупави идеи и затова се отхвърля категорично от Ошо.

Какви са качествата на този Бог - Вселена? Хмм ... това е една тайна която бавно и постепенно се разгадава от науката, а не от религиите. Може ли да се знае всичко за вселената? Какво се знае в момента за нея? Има безброй подобни въпроси на които няма отговор поне в момента. И няма смисъл да се търси отговор на подобни въпроси с помоща на "религиозни методи" на медитация и т.н. На Вселената Ошо гледа като на едно мистериозно явление, една тайна за сега, на която няма отговори. Самият той се ОТЪЖДЕСТВЯВА с цялото, с Вселената. Затова казва за себе си: Аз като тяло съм смъртен, но като вселена съм вечен. След смърта на тялото ми аз ще продължа да бъда във дърветата, във планините, във вятъра в звездите....



Тема Re: Атеизмът на Ошонови [re: Бpaxмaн_]  
Автор The White Rider ()
Публикувано13.02.07 17:13



да, нереалистични качества. ако стриеш шепа атоми на най-дребните им съставни части, на най-миниатюрния космически прах и ако след това пресееш остатъците през най-финото сито във вселената, пак няма да откриеш състраданието на буда. защото не е в материята, нито в твоето възприятие. твоят подход е толкова досаден вече, че се чудя защо пиша и този коментар. както казват и в други клубове, защо развали хубавата тема с драсканиците си.

Never mind, Light happens


Тема Re: Атеизмът на Ошонови [re: lmago]  
АвторSouLmaTe (Нерегистриран)
Публикувано13.02.07 17:27



Как ще обясните думите на Исус Бог е любов?

Според Вас Исус е:
Романтик
Поет
Вярващ в Бога
Син Божи

атеизма, религиозния антидогматизъм и антиклерикализма духовни болести ли са?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.