Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:14 22.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема лаодзъ  
Автор LORD VAN (минаващ)
Публикувано26.12.06 10:32



наскоро си купих книга "следващите учения на лаодзъ даоски езотерични текстове" под редакцията на дориан александров.някои има ли идея за автентичноста на хуа ху дзин преписвана от доктора на лаодзъ.?



Тема Re: лаодзънови [re: LORD VAN]  
Автор ha! (ентусиаст)
Публикувано26.12.06 14:24





прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ

Тема Re: лаодзънови [re: LORD VAN]  
Автор mo32 (член)
Публикувано26.12.06 15:57



На тоя изперкал дядо - доктора - не вярвам.



Тема Re: лаодзънови [re: mo32]  
Автор LORD VAN (минаващ)
Публикувано26.12.06 23:47



обикновенно доктора има добри попадения .изнамира интересни текстове и ги публикува,но предговора на тази подписана от някои си дао жен е доста смущаваш ,наи -малкото заради хипотезата ,че лаодзъ имал връзка с древните българи.някои чувал ли е за въпросния трактат от други източници?



Тема Re: лаодзънови [re: LORD VAN]  
Автор mo32 (член)
Публикувано27.12.06 00:33



Дао Жен е псевдоним на додо сан. Бе дядото е луднал - само виж какви ги пише в дао.бг и ще ти стане ясно до какво води старческата деменция. За жалост.
Пък текстовете мен лично никога не са ме привличали чак толкова - няма да си нося библиотеката в гроба, я. Важно е какво може човек, а не колко неща може да цитира или препише.





Тема Re: лаодзънови [re: mo32]  
Автор LORD VAN (минаващ)
Публикувано27.12.06 01:49



наистина е наи- важно какво можеш и личния опит,но лаодзъ ми е слабост и затова ми е интересно .досега не съм срещал нещо друго написано от него освен дао дъ дзин,нито съм чувал да е писал нещо.



Тема Re: лаодзънови [re: LORD VAN]  
Автор mo32 (член)
Публикувано27.12.06 08:13



Ами не си срещал друга книга, защото няма друго написано. Дао Дъ Дзин е написана преди Лао Дзъ да изчезне на запад....сигурно знаеш историята.
Ако си забелязал в книгата се твърди, че младия и благороден принц е самия Сидхарта Гаутама - Буда. А Лао Дзъ му е учител... Не съм специалист, ама май и много други хора, не са чували за подобна връзка.



Тема Хуа Ху Дзиннови [re: LORD VAN]  
Автор Mиpo ()
Публикувано28.12.06 14:08



Качих на

Hua Hu Ching, както е била преведена от китайски на английски от Brian Walker и предполагам, че от това са превеждали на български.

Хуа Ху Дзин е класическа даоска книга и въпреки, че се предполага, че неин (пряк или косвен) автор може да е Лао Дзъ за това няма никакви достоверни доказателства, а и е твърде възможно разни хора да са добавяли/променяли през вековете (особено в началото).

Китайската версия от която е направен английския превод е дадена на Brian Walker от един даоски учител Ni Hua-Ching, който се подвизава в Калифорния от 30тина години и въпреки многото му книги и "раздувки" аз поне не съм видял нищо интересно от него.

Но пък за мен специално не е от толкова голямо значение дали Хуа Ху Дзин е от Лао Дзъ или от някого друг, а е по-важно дали има нещо ценно в нея. И за това човек може да се опита да я прочете непредубедено. Твърде е възможно да намери ценни неща от същината на даоския подход. Ето по-долу един пример. Апропо, не случайно Ошо казва, че като говори за Лао Дзъ (и даоския подход) все едно, че говори за себе си.

----------------------------
Three

Those who wish to embody the Tao should embrace all things. To embrace all things means first that one holds no anger or resistance toward any idea or thing, living or dead, formed or formless. Acceptance is the very essence of the Tao. To embrace all things means also that one rids oneself of any concept of separation; male and female, self and other, life and death. Division is contrary to the nature of the Tao. Foregoing antagonism and separation, one enters in the harmonious oneness of all things.



Тема Re: Хуа Ху Дзиннови [re: Mиpo]  
Автор LORD VAN (минаващ)
Публикувано29.12.06 20:27



благодаря ти за информацията.за съжаление не говоря английски ,но ще прочета книгата на български -непредубедено надявам се






Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.