Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:29 27.09.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re:нови [re: lstr]  
Автор BrandofAmber (минаващ)
Публикувано03.01.07 13:56



Откъде знаеш какво ще стане на по-късен етап от развитието ми?



The world will end but the mirror will remain, mirroring nothing. Osho

Тема Re:нови [re: BrandofAmber]  
Автор mo32 (ентусиаст)
Публикувано03.01.07 16:05



Например ЧСЗ-то.
От моя гледна точка това е една от 6-те basic human needs и е тъпо да се гледа като нещо лошо. Всеки го има като "нужда" просто го задоволява по различен начин.


А би ли ми посочил някое учение, което не акцентира върху борбата с Егото? И още един въпрос - как човек ще се развива, ако си угажда постоянно и винаги прави неща, които му вредят, най-вече на здравето?



Тема Re:нови [re: mo32]  
Автор BrandofAmber (минаващ)
Публикувано03.01.07 17:14



Мога да ти посоча много, но ми хрумва по-готин вариант.
Можеш ли да ми посочиш поне един учител за които си що-годе абсолютно сигурен, че няма ЧСЗ?

Ошо, Буда, Христос, Дънов, Кастанеда(в случая Дон Хуан) от моя гледна точка всичките са имали много силно его дори и някои от тях да не са го наричали така.

Лао Дзъ не бих могъл да го чета в оригинал, защото не разбирам китайски, но като човек прочете достатъчно количество различни преводи на Дао Дъ Дзин-а, започва да разбира какво има в оригиналния текст. Не смятам че Лао Дзъ е нямал ЧСЗ мисля че е имал доста по-силно ЧСЗ от всичките си последователи взети заедно. До такава степен че е можел да остави всичко да върви само, просто не е имал какво да доказва на никой, обаче не защото няма ЧСЗ, а защото ЧСЗ-то му е станало толкова огромно, че включва всичко останало.
А това е било напълно логично, защото е можел да види как той възприема нещата и как ги възприемат хората около него и да направи разлика.

От моя гледна точка ДАО-то не се бори с Егото. От моя гледна точка ДАО-то не се бори с абсолютно нищо. Но тук извеждам ДАО като пътя между Ин и Ян преди да се завърнат в У-Дзи, откъдето са и излезли. Не като термина изведен от Лао Дзъ, а дали е същото нещо всеки си преценява.

Всъщност от моя гледна точка всяко учение което си струва да се следва не се бори с егото. А всяко учение което се бори с егото има проблеми с Ч.С.З.-то на основателя. Това е генерализация и като такава няма как да е вярно, но предава готино основната идея.

Не мисля че някой с достатъчно силно Ч.С.З. ще ръгне да го маха, съмнявам се че дори и би му хрумнало. Това какво се гради над огромното Ч.С.З. е друга тема, но от моя гледна точка без огромно Ч.С.З. не става.

Което обаче не е проблем, защото битката с Ч.С.З.-то също има своето значение. Биейки се със самото него явно си по важен от всички останали биещи се с по-слаби неща, така че един от най-добрите начини да си напомпаш Ч.С.З.-то е да се биеш срещу него.

The world will end but the mirror will remain, mirroring nothing. Osho


Тема Re:нови [re: BrandofAmber]  
Автор mo32 (ентусиаст)
Публикувано03.01.07 17:51



Виждам, че обичаш да спориш - аз също! Обаче в случая няма да се заформи спор, а монолог от твоя страна по следните причини:
***Основна причина: Ти ми задаваш въпрос, на който сам си отговаряш после. При такава убеденост от твоя страна в собствения ти отговор, каквото и да кажа, ще е безмислено
1.Лао Дзъ не бих могъл да го чета в оригинал, защото не разбирам китайски, но като човек прочете достатъчно количество различни преводи на Дао Дъ Дзин-а, започва да разбира какво има в оригиналния текст. Не смятам че Лао Дзъ е нямал ЧСЗ мисля че е имал доста по-силно ЧСЗ от всичките си последователи взети заедно. До такава степен че е можел да остави всичко да върви само, просто не е имал какво да доказва на никой, обаче не защото няма ЧСЗ, а защото ЧСЗ-то му е станало толкова огромно, че включва всичко останало.
А това е било напълно логично, защото е можел да види как той възприема нещата и как ги възприемат хората около него и да направи разлика.

Дао Дъ Дзин е произведение с много автори и това е доказано от науката, на база на много източници. В тая светлина Ли Ър или както е известен на учениците по Литература - Лао Дзъ, не измисля нищо. Той е като Омир, за който децата казват че съчинил Илиада и Одисея. Обаче и двамата са просто имена(сигурно са били изключително талантливи), които по една или друга причина са достигнали до нас. Предполагам по причина на впечатлителни хора, ама само предполагам.
Та от всичко казано до тук - ти си вадиш изводи на базата не грешна информация.

.

2. От моя гледна точка ДАО-то не се бори с Егото. От моя гледна точка ДАО-то не се бори с абсолютно нищо. Но тук извеждам ДАО като пътя между Ин и Ян преди да се завърнат в У-Дзи, откъдето са и излезли. Не като термина изведен от Лао Дзъ, а дали е същото нещо всеки си преценява.
Само ако знаеш колко тълкувания и методи за практикуване на Даоизма има: - Магически; -гадателски; -алхмически; - мистичен;, -религиозен; И това е казано най-общо. Всички тези направления имат свои методи, дето не ги пише в книжки като "Даото на Мечо Пух"Та според кое от всички направления говориш за Ин и Ян, и У-Дзи? И в каква връзка? Защото има направления, които се борят с духове, такива, които се борят със силите на природата, други пък предсказват съдбата, трети култивират енергия...Кажи от коя гледна точка разглеждаш Егото и ще говорим.

3. Всъщност от моя гледна точка всяко учение което си струва да се следва не се бори с егото. А всяко учение което се бори с егото има проблеми с Ч.С.З.-то на основателя. Това е генерализация и като такава няма как да е вярно, но предава готино основната идея.
Мисля, че стана ясно, че основател няма. Това е трактовка на някой отдавна умрял книжен плъх, който е слушал разкази за някое учение и е решил да напише нещо за поколенията, та да не артисва амбалажната хартия в мазето му.

4. Дори само да разглеждаме това ЧСЗ дето толкова ти боде очите, в светлината на Дао Дъ Дзин, дето пък си я чел толкова старателно за да разбереш какъв е Лао Дзъ, ще забележиш, че от тази гледна точка ЧСЗ-то е нещо НЕЕСТЕСТВЕНО. Защото ЧСЗ според тая книжка е това, което прави хората да умиргат в болести и мизерия, да се трепят едни други и т.н. екстри, които ако ти допрат на главата, едва ли ще се кефиш на ЧСЗ-то на тоя дето ти ги е причинил. Има разминаване в дефинициите ни явно.

5. Борбата с ЧСЗ е ПРОЦЕС, който може да се разбере само отвътре, сиреч, ако го правиш. Ти явно само си наблюдавал. Все едно да разправяш на ескимос какво е хладилник, без и ти да си виждал...Тъпо се изразих, ама толкова позволяват силите :)

Редактирано от mo32 на 03.01.07 17:53.



Тема Re:нови [re: mo32]  
Автор BrandofAmber (минаващ)
Публикувано03.01.07 18:09



Ами щом няма значи няма. :)
Така като гледам ти си успял да извадиш много научно доказани неща и знания за това какво съм правил как да ти противоречи човек? ;)

Сега като се разбрахме, че няма да можем да поспорим да попитам няколко нещица.

Какви научни доказателства си намерил че Лао Дзъ е "повече от един човек"?
Явно са абсолютно желязни щом си толкова сигурен. Интересно ми е как точно се вадят толкова стабилни доказателства за нещо станало преди толкова време.

Това мислех да те питам и когато казваше, че е бил библиотекар, защото доколкото знам за него на практика не се знае със сигурност нищо.

За останалото начина по които подхождаш предполага заяждане. Нямам какво да ти доказвам - свободен си да приемаш каквото искаш и за моето, и за твоето и за ЧСЗ-то на които си пожелаеш.

The world will end but the mirror will remain, mirroring nothing. Osho


Тема Re:нови [re: BrandofAmber]  
Автор mo32 (ентусиаст)
Публикувано03.01.07 19:31



Какви научни доказателства си намерил че Лао Дзъ е "повече от един човек"?
Явно са абсолютно желязни щом си толкова сигурен. Интересно ми е как точно се вадят толкова стабилни доказателства за нещо станало преди толкова време.

Това мислех да те питам и когато казваше, че е бил библиотекар, защото доколкото знам за него на практика не се знае със сигурност нищо


Ами времето по което живее Ли Ъ(Лао Дзъ) е класическата епоха на Китай. Поради наличието на писменост, това става 600-500г.пр.н.е. за документирани много неща. В тази епоха живеят най-известните Китайски мислители - Конфуций, Менций, Джуан Дзъ, Ле Дзъ, Сун Дзъ. Общото между тях е, че всички са документирани, записани на хартия.

За Лао Дзъ се знае малко, а не нищо. Знае се от къде произхожда - кой град и коя провинция, знае се от какво семейство, знае се какво е работил - библиотекар в Джоуския двор. Знае се в каква среда е расъл и в какви вярвания е възпитаван. Вярвания, които идват от китайския шаманизъм и магьосничество, на южен Китай. Лао Дзъ има и биограф - Съма Цян(Циен), който е историк и е документирал и коментирал почти всички велики умове на епохата.

Ако чак толкова държиш, ще ти дам библиография...



Тема Re:нови [re: mo32]  
Автор BrandofAmber (минаващ)
Публикувано03.01.07 21:33



Хъ?Чакай сега бил е "много хора" или е бил библиотекар?
'щото не виждам как може и двете едновременно. А в случая питам какво значи "знае се".
Може някой да го е написал някъде съмнявам се, че може да се "знае" особенно след като най-голямата интернет енциклопедия пише, че дори не се знае дали е съществувал. Никой не е 100% достоверен източник още повече, че нищо не му пречи да напише биография 200 години по късно. Аз лично доколкото знам Лао Дзъ дори не са сигурни в кой век е живял, но както и да е.

Накратко дай библиография ще ми е интересно.

The world will end but the mirror will remain, mirroring nothing. Osho


Тема Re:нови [re: BrandofAmber]  
Автор mo32 (ентусиаст)
Публикувано04.01.07 09:30



Дао Дъ Дзин е произведение с много автори и това е доказано от науката, на база на много източници.
Цитирам ти какво съм написал - Книгата е произведение с много автори, а не Лао Дзъ е човек събирателен образ.

Ако си вадиш изводи, както и четеш...

Ако под най-голямата интернет енциклопедия имаш предвид Wikipedia - заповядай:
Аз не бих разчитал точно на Wikipedia. Макар и там да е дадена някаква информация. Ако за Лао Дзъ не се знаеше нищо, тогава, как знаем кой е Лао Дзъ? Щеше да е неизвестен автор.

За повече информация прочети : "Даоизъм" на Ева Уонг. Книгата е добра, макар да е схематична и да представя нещата в най-общ план.



Тема Re:нови [re: mo32]  
Автор BrandofAmber (минаващ)
Публикувано04.01.07 11:39



И аз не разчитам много на wikipedia в българския и вариант. Имах предвит англииския. До момента доста честичко съм пробвал да ги изловя в грешка, няма много как да стане защото за всяко нещо дават източник на информацията и избягват генерализации.

Имам предвит това:



Така като чета българския ми се струва що годе същото:

"Това, което е известно за него, граничи с легендата."

"Лао Дзъ (на китайски: 老子; също Лао Цзъ) е китайски философ от древността (6 век пр.н.е.), считан за една от най-мистериозните личности в световната история. Учението на полулегендарния философ е създадено най-вероятно около VI в.пр.Хр."

"Първият биограф на Лао Дзъ, великият китайски историк Съма Цян, живял през II в.пр.Хр., дава за него повече от оскъдни сведения: "(тук си струва да отбележиш, че очевидно този историк е живял от 4 до 2 века по-късно в зависимост кога е живял Лао Дзъ, защото както споменах това не е сигурно както си пише и горе).

Като прибавим факта,че това е написано от един човек и съвсем спокойно може просто да не е така излиза, че цялата ни информация за Лао Дзъ се опира на оскъдните сведения на един единствен човек който е живял с няколко века разлика от човека който е описвал.

Не мисля че нещо устно предавано 2 века може да бъде достоверен източник, но щом ти смяташ, че може чувствай се свободен да го приемеш. Аз все така обаче не виждам откъде си сигурен във всичкото това. 2 века след смърта му някой е записал "оскъдни сведения", а ти говориш за добра документираност , знаене и научни доказателства.
Къде са те?

The world will end but the mirror will remain, mirroring nothing. Osho

Редактирано от BrandofAmber на 04.01.07 11:43.



Тема Re:нови [re: BrandofAmber]  
Автор ha! (ентусиаст)
Публикувано04.01.07 12:35



забавно е
пробвайте да поемате нещата
така както идват до вас
м?

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.