Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:11 28.04.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Интерсено четиво  
Автор Drona (чирак)
Публикувано14.11.06 09:04







Какво е вашето мнение по въпроса?

всеки миг всичко започва и свършва

Тема Re: Интерсено четивонови [re: Drona]  
Автор mo32 (член)
Публикувано14.11.06 13:13



Писмото ми се струва голямо клише като цяло.

Иначе ...медитацията не е за впечатлителни хора.



Тема Re: Интерсено четивонови [re: mo32]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано14.11.06 13:22



Здравей!

До сега не бях попадала на подобна епистолария. Но от друга страна има доста хора с такава "мистична" нагласа ....

За първи път видях теоретична обосновка на "мистичната" нагласа в енциклопедията на розенкройцерите, където има схема на протичане на енергията при мистика и при т.н."окултист" ( техен термин).

Мога да я сканирам и да ти я пратя някак - ще е интересно да видим до колко техния възглед се припокрива с други.

всеки миг всичко започва и свършва


Тема Re: Интерсено четивонови [re: Drona]  
Автор mo32 (член)
Публикувано14.11.06 14:04



Благодаря ти за предложението. Не съм чел нищо от западния окултизъм и ще ми е интересно.
За жалост, когато се тръгне към себеразкриване в медитацията, много рядко човек е доволен от намереното. Егото ти е създавало прекрасна самопредства и е заглаждало ръбовете, където са се появявали противоречия. Предполагам това е причината част от хората да се отдават на фантазии и халюцинации, защото е много примамливо и е лесно. А и егото си има защитни механизми, чрез които да отклони практикуващия от пътя на разрушаване на самото егото. Сигурно си викаш: "гледай къв съм пич и къв готин пич ме обучава на брега на океана! И в ква нирвана се намирам само". Чудно ми е защо господина от писмото е спрял заниманията с фитнес? Здравото тяло е щяло да му помогне.



Тема Re: Интерсено четивонови [re: Drona]  
Автор BrandofAmber (непознат)
Публикувано14.11.06 14:15



Напълно съм съгласен с пича, доколкото успях да разбера основната му идея.
Малко драматизира цялата работа, пък и пуска генерализации които просто няма как да ги знае, но ако го гледаме като негова опитност отнасяща се конкретно за него ми се струва съвсем валидно, и аз съм останал с впечетление че при доста хора е така.
Струва ми се логично.

The world will end but the mirror will remain, mirroring nothing. Osho


Тема Re: Интерсено четивонови [re: mo32]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано14.11.06 14:18



Осъзнаването е труден начин за постигане - изисква се много трезвост и непрекъснато да се търси баланса. Докато екстатичните състояние не изискват нищо такова, но за сметка на това са много приятни.

Моите наблюдения са, че към екстатични състояния се стремят хора, които или са неспособни да се реализират в някоя по-практична сфера на живота, чувстват се нереализирани и вместо да го отдадат на своя "мързел", да речем

, обвиняват "света" и търсят бягство от него .... в този смисъл автора е прав, че подобно бягство в екстатичните състояния е наркомания.

Аз непрекъснато си задавам въпроса дали моите занимания не са бягство .... дали не са компенсация .... Непрекъснато се връщам към този въпрос ...

МОят отговор е в стремежа да съм максимално интегрирана; да поддържам социалните си навици и контакти; да интегрирам практиката в ежедненвието - един вид да я живея...

Но е имало моменти, когато съм практикувала особено интензивно определени неща, които разрушават социализацията ..... и в такива моменти съм била затруднена да съчетавам нещата.

всеки миг всичко започва и свършва

Тема Re: Интерсено четивонови [re: BrandofAmber]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано14.11.06 14:21



Да, несъмнено, за себе си е напълно прав и е взел от моя гледна точка правилно решение.

всеки миг всичко започва и свършва


Тема Re: Интерсено четивонови [re: Drona]  
Авторivan (Нерегистриран)
Публикувано15.11.06 07:43



само той си знае какво точно е правил като техника и е напълно възможно да се е разбалансирал тотално, но определено не съм съгласен с изводите ,които прави и "научните обяснения",които дава.самия факт че е започнал с 4 часа на ден е предпоставка за проблеми.аз лично съм привърженик на даоските медитаций защото при тях нещата протичат по- плавно.имал съм проблеми с техники главно от ошо,но смятам че при всеки е различно.



Тема Re: Интерсено четивонови [re: Drona]  
Автор mo32 (член)
Публикувано15.11.06 08:29



Ние с теб май си говорихме вече са личността като продукт на обществото. И аз ти казах, че правя разлика между човек и личност. Човекът е, да го кажем, неделимия остатък, а личността е някаква социална надстройка.

Та в този смисъл за мен липсата на социализация и социално поведение не е лошо. Щото аз познавам много личности, но малко хора.

Въобще не ми пука за това, което хората обикновено изразяват с думите: "Ти не знаеш кой съм АЗ..." Интересуваме не кой е, а какъв е човека отдолу. Лекаря, художника, интелектуалеца, общия работник, бащата, съпруга и т.н. социални маски не са интересни, защото те постоянно изискват хорското внимание за да съществуват. Интересува ме човека, който има нужда да дава, за да взаимодейства със света, а не само с хората и обществото.

Лошото при отхвърлянето на личността е, че идва момент, когато човека, който цял живот е бил подтискан (особено при мъжете, които са учени, че са социално значими), започне да се проявява и не знае как да взаимодейства с личностите. Позицията на егото я няма и човека е объркан. Тогава могат да се появи и желание за самоубийство и др. такива неща. Затова си трябва и здраво тяло, за да издържи човек на натиска на простотията и на егото, които се опитват да си върнат загубените позиции.



Тема Re: Интерсено четивонови [re: mo32]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано15.11.06 09:21



Възникват някои проблеми от практично естество ....., например, ходя на работа където общувам с много хора ..... в мен моите доведени до автоматизъм механизми за социален контакт са нарушени...влезли са в полето на осъзнаване и започват да изискват от мен много енергия за да ги поддържам ..... ужасна умора .... точно в същия момент възникнаха и проблеми с паметта и някакви моменти на свръхчувствителност ...... и когато един такъв отработен механизъм почне да се разбъзиква .... става сложно да се поддържа ежедневието ..... предполагам по такива причини ходят да се усямотяват, но аз нямах такава възможност и .... определено не е от приятните преживявания ....

Мисля че в бойните изкуства има упражнение за заземяване ..... та си мисля, че и в практиката трябва да се работи по заземяването - да има някаква психологическа опорна точка, която да служи като котва в реалността ....

В тази връзка за мен би било важно споделяне на опит за справяне с такива ситуации...

всеки миг всичко започва и свършва



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.