Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:11 15.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Съвместно развитие - два възгледа  
Автор mo32 (член)
Публикувано12.11.06 13:46



Току що прочетох 2 изключително интересни книги:
1. Даоизъм - на Ева Уонг
2. Сексът на многократния оргазъм, даоистка сексуална алхимия - автори Мантак Чиа, Мениуон Чиа, Дъглас Ейбрамс, Рейчъл Ейбрамс

1. Даоизъм - Изключително информативна книга за развитието и сектите в даоизма. Само 2 странички от книгата са отделени на съвместната практика:

"Криворазбраната практика на даоиската сексуална алхимия се възприема като нещо сензационно и често се прилага неправилно. Сексуалната алхимия се различава от "техниките на спалните покои", които ни учат как да използваме правилно сексуалния и енергийния си потенциал. Докато "техниките на спалните покои" представляват методи използване на сексуалната енергия, целта на сексуалната алхимия е натрупването на възпроизвеждаща енергия дзин с оглед на преобразуването й в ци"
стр.214

"Ясно е, че в даоиската сексуална алхимия няма място за романтика. Съчиненията в тази област многократно предупреждават практикуващите да бъдат емоционално безразлични по време на половия акт и да възприемат партньора си само като ценен източник на енергия. Оптималния начин за привличане на сексуална енергия е смяната на колкото се може повече партньори. И колкото по здрав е партньора, толкова повече енергия може да даде. По време на половия акт няма любов, удоволствие или страст. Този възглед доста се отличава от някои съвременни представи за даоистките сексуални методи, според които пътят по двойки е начин за укрепване на любовната връзка между двама души. Класическите произведения по сексуална алхимия бързо разсейват тази илюзия"
стр. 215

"Освен това за практикуването на сексуална алхимия е нужна абсолютна неподвластност на нагона. В противен случай усилията за привличане на чужда енергия водят до изтощаване на собствената!"
стр.216

2. Сексът на многократния оргазъм, даоистка сексуална алхимия - Най-полезни са описанията на съответните методи. Обаче философията която стои зад тях няма нищо общо с даоизма. Говори се за абсурди като този, как добрия секс ще подпомогне жената в професионален план и в домашните й задължения.
Въпреки заглавието няма и дума за ЦИ, Дзин и Шън и за преработването им, за тройния нагревател и т.н. С една дума тази книга използва даоски практики и западна философия за любовта и секса и няма и помен от алхимичния елемент.

В книгата няма и помен от идеите от другите книги на Мантак Чиа, което ме навежда на мисълта, че тя е писана от западните автори, а името на Мантак Чиа се използва само за реклама....

Какво е вашето мнение?

Редактирано от mo32 на 12.11.06 14:58.



Тема Re: Съвместно развитие - два възгледанови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано12.11.06 20:29



Първо, бих иска да помоля приятелите ми от издателствата Одисей, Аратрон и Шамбала да превеждат ТОЧНО заглавията на книгите, които издават, а не да си измислят нови такива. В случая с последните две книгите на М. Чия на сексуална тематика

e всъщност , a е пък . Оригиналните заглавия съответстват много точно на съдържанието на книгите и ако някой ден примерно Чия напише книга "Даоска алхимия", кой ли знае как ще преведат заглавието...

Смисълът на горните две книги е да популяризират даоските сексуални практики за средностатистическия мъж/жена, които и понятие си нямат от Дао (даже в първата се обяснява как се произнася точно "Дао"). Въобще те са за хора, които надали ще се задълбаят много в духовно търсене, но пък със сигурност правят и се интересуват от секс. И според мен това е чудесен подход да може да се преведе на езика на масовата публика, нещо от духовни методи, които би подобрило живота им. Определено, ако една жена или мъж се чувстват добре сексуално, ще са по-продуктивни професионално, ще са по-радостни от живота и може би някои ще потърсят и нещо по-дълбоко в себе си... От друга страна, сигурно тези две книги имат и огромен комерсиален ефект, защото съвсем разбираемо от секс се интересуват почти всички хора, а от духовност/алхимия доста под 1%.

Дъглас и Рейчъл Ейбрамс просто си служат много по добре с думите от Чия (първият е професионален писател и издател) и предполагам, че те са написали почти всичко на базата на идеите и принципите на Чия. И се е получило не лошо за целите. Аз лично предпочитам предишните книги на Чия за култивиране на Мъжката/Женската сексуална енергия.

Що се отнася до подхода на Ева Уонг, той е доста по-различен (теоретичен) и определено тя има право, че сексуалното изкуство е различно от алхимията. И, ако заглавията на книгите на М. Чия бяха точно преведени, щеше да се види, че се отнасят за различни неща. Само че при Уонг, както и при повечето преводачи на даоски текстове просто липсват реални практики, а има много (общи) разсъждения... Определено, романтиката не е главното в даоските практики, но пък е смешно да подтискаш емоциите си без да си ги разбрал и да си видял връзката им с останалото в теб. Иначе, някой ден някой друг ще трябва да пише и книга за Култивиране на човешките чувства и емоции... За мен Алхимията включва познаване и разбиране на ВСИЧКИ същности у човек.

А иначе е нормално и чудесно за различните методи да има и много различни възгледи... Както ти казах в седната тема за БИ, важното в края на крайщата е човек да казва ясно какво точно прави и за какво го прави. А не да се самозаблуждава, че понеже прави едно нещо, нещо друго си ще стане отсамосебе си...



Тема Re: Съвместно развитие - два възгледанови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (член)
Публикувано13.11.06 10:34



Колкото и да е калпав превода на заглавието, глупостите в съдържанието от българското издание пак ли на превода се дължат? Както и липсата на основни неща, които при Чия ги има, а тук тотално отсъстват?

Мисълта ми беше за друго обаче. Трябва ли в името на популяризацията, да се премахват основните елементи, за да стане по-разбираемо? Допустимо ли е да се говори за любов, привързаност и други понятия в контекста на западната култура, когато говорим за духовна дисциплина, която е изключително практично насочена и целите й са свързани не с развиване на зависимости и подклаждане на емоции, а точно с обратното?



Тема Re: Съвместно развитие - два възгледанови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано14.11.06 01:05



Не разбрах, кои са тези глупости от БГ изданието и защо наричаш нещо различно от твоята гледна точка "глупост"? Все пак авторът (М. Чия) има някакво понятие от даоска алхимия и се замисли защо може да е представил нещата по този начин преди да съдиш.

Както казват китайците, не е важно дали котката е бяла или черна, а дали лови мишки. И аз, като човек интересуващ се от алхимия, намирам за чудесен подхода да се обясняват на масовата публика по прост начин и без излишна мистичност неща, които РАБОТЯТ. Не зависимо дали те идват от алхимични практики, цигун, бойни изкуства, хата йога и т.н. И съответните опростени сексуални практики наистина работят и без непременно да се намесват думички като дао, дзин, шен и т.н. Точно както обикновените хора мога да си служат с едно дистанционно на телевизор или един мобилен телефон без да са инженери.

Естествено, че авторът, ако има разбиране, а не следва нещо догматично и сляпо, ще включи неща, които вълнуват хората по темата (примерно чувствата), а няма да си заравя като щраус главата в пясъка (примерно както правят разни християнски проповедници).

А който иска да се задълбае и да разбере същностите, няма да избяга от духовната дисциплина, за която говориш. Но всеки има избор в зависимост от интересите си до къде да отиде и това е друга тема... Просто си задай съвсем практично въпроса дали някой твой приятел без духовни интереси, но примерно със сексуални проблеми (или просто въпроси/неясноти), може да подобри живота си с това, което e написано в горните 2 книги.



Тема Re: Съвместно развитие - два възгледанови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (член)
Публикувано14.11.06 13:55




Не разбрах, кои са тези глупости от БГ изданието и защо наричаш нещо различно от твоята гледна точка "глупост"? Все пак авторът (М. Чия) има някакво понятие от даоска алхимия и се замисли защо може да е представил нещата по този начин преди да съдиш.

Ами явно наистина не си разбрал - самия ти каза, че книгата е писана от професионален писател и българския вариант не е книгата на Чиа, а на Ейбрамс. Та аз не критикувам Чиа, защото книгите му са много добре написани, а споделям мнението си за написаното от друг автор.


Естествено, че авторът, ако има разбиране, а не следва нещо догматично и сляпо, ще включи неща, които вълнуват хората по темата (примерно чувствата), а няма да си заравя като щраус главата в пясъка (примерно както правят разни християнски проповедници).
Никой не говори за догми в християнския смисъл на думата. Ако си чел книгата на Ева Уонг(поне аз се информирам от книги, защото не познавам истински даос), а и други книга по въпроса за развитието на Даоизма, ще знаеш, че има наистина много секти с различни виждания. А като има различни идеи, това значи право на избор. А и много от даосите са учили при различни учители.

В книгата (Секса на многократния оргазъм) на всяка страница се казва "даосите това", "даосите онова...". И човек остава с грешно впечатление за Даоизма като цяло, да не говоря за практиките. Ти знаеш, че последователите на Даоизма(повечето секти) наричат съвместното развитие - "нечист път". Та ако авторите искат да използват обобщени даоски коментари, то въобще няма да са в полза на секса. Дори и секстите, които практикуват съвместно развитие, го смятат само за начален етап :) В книгата си за култивирането на мъжката сексуална енергия, Матак Чиа също застъпва подобна теза и се аргументира много добре.

Просто си задай съвсем практично въпроса дали някой твой приятел без духовни интереси, но примерно със сексуални проблеми (или просто въпроси/неясноти), може да подобри живота си с това, което e написано в горните 2 книги.
Вече споменах, че практиките, които са описани, са описани много добре. Не съм отричал ползата. Но какво ще стане, ако тоя моя приятел се заинтересува от духовни практики и изведнъж реши, че е учил даоска алхимия? В книгата се казва, че даосите развили изкуството на "спалните покои". в цитат от преден пост от книгата на Ева Уонг се казва, че двете неща нямат много общо. А глупаво да се ползва 'марката' "даоска алхимия" за реклама.



Тема Re: Съвместно развитие - два възгледанови [re: mo32]  
Авторivan (Нерегистриран)
Публикувано15.11.06 20:43



не е нужно да се задълбава толкова в терминологията.ако ти вършат работа ги ползваи дори да няма нищо даоско в тях.почне ли да се гледа на едно учение като на религия и догма ,човек вече се е отплеснал в съвсем друга посока.самия мантак чия е интерпретирал даоизма по собствен начин.между другото обърни внимание при кого е учил.а за ци ,шън и пр.-това са просто термини с цел да те доближат до истинското осъзнаване.ако някои не ги ползва не значи че не е даос.



Тема Re: Съвместно развитие - два възгледанови [re: ivan]  
Автор mo32 (член)
Публикувано15.11.06 20:56



За мен въпроса с книгата приключи. Продадох я току що.

Прав си, терминологията не е важна, но пък съвсем нищо общо с даоизма да няма...идеите/принципите, които стоят зад едно учение, са най-важното нещо. До скоро се чудих защо даосите са криели знанието си, но след тая книга(а авторите май имат още книги), започвам да придобивам представа.

Ако ти попадне някой път прочети я за да се позабавляваш.

"Сексуално удовлетворената жена е много по-щастлива и по-оптимистично настроена, без да споменаваме, че е по-добър партньор, майка и работник"
стр.48

В началото е много весело, но след n-тата глупост...

Редактирано от mo32 на 15.11.06 20:59.



Тема Re: Съвместно развитие - два възгледанови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано16.11.06 00:30



Всичките книги на Чия са писани (в смисъл самото редактиране) от други хора, защото неговият английски далеч не перфектен. Но идеите и структура са негови и щом неговото име е на първо място сред авторите, бъди сигурен, че не е случайно. От линка с книгите, който пуснах по-горе, се вижда, че името на Чия стои на корицата и на БГ изданието.

Проблемът при теб, обаче е, че ти си очаквал, че това е книга за даоски практики, докато това е книга по сексология. И за това правилно превеждане на заглавието "Мултиоргазмичен мъж/двойка" е важно. В книгата може да се споменават даоси, но аз няма спомени в нея да се говори за алхимия, което явно са били твоите очаквания. А даоски практики от всякакво ниво има 1001 и е нормално да се спомене за тях за да може желаещият, ако иска да се задълбочи да знае къде да търси и да знае каквъ е произхода на тези методи.

Напълно съм съгласен, че има много даоски секти и (алхимични) даоски пътища, но това е друга тема. Опитай се да разбереш, че въпросната книга на Чия е базова книга по сексология за масовата публика и от такива книги ИМА НУЖДА (ако не за теб, то за други хора).

Що се отнася до възможната заблуда на твоя приятел, хора се заблуждават за какво ли не, ако не внимават. Но ако въпросният ти приятел е начинаещ и нищо не знае за алхимия, надали ще има такива очаквания.

"Сексуално удовлетворената жена е много по-щастлива и по-оптимистично настроена, без да споменаваме, че е по-добър партньор, майка и работник". Защо наричаш тази фраза глупава??? Тя просто е вярна и точна.



Тема Re: Съвместно развитие - два възгледанови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (член)
Публикувано16.11.06 07:55



Проблемът при теб, обаче е, че ти си очаквал, че това е книга за даоски практики, докато това е книга по СЕКСОЛОГИЯ.
Не зная по какво е наръчник, но в книгата упорито се говори за древните даоси, даоската алхимия и т.н.. Всички изводи са направени от гледна точка на древните майстори и се дават като аксиоми. Нека ти дам един пример:

"Бързо разбрахме, че даоските майстори били лекари, които изучавали прецизно и прозорливо сексуалните реакции."

Няколко века първите даоси са били шамани, после идва класическата епоха на Лао Дзъ(библиотекар), Паралено с това се запазва Магическия и Гадателския даосизъм, Появява се религиозноя даоизъм, Даоизма на Вътрешната алхимия, Даоизма на деянията и кармата(свързан с будизма и конфуцианството) и т.н. Възможно е да е имало и лекари, които са се занимавали точно със сексуалните практики, но да се кажа, че всички даоси били лекари, за да се оправдае името на центровете по Лечебно ДАО, шЪ мЪ прощават.... Сексуалните практики са били развивани от:"...даоистите от от школата Шанцин и от адептите на вътрешната алхимия по времето на династия Сун(например Джан Бодуан)." - "Даоизъм", Ева Уонг.
Склонен съм да вярвам на втората книга, поради нереалността на твърдението на първата. Една секта и отделни адепти...., а не лекарите-даоси!

Но това е само ЕДИН пример за глупави твърдения и далеч не е най-фрапиращия. Най-неправилното според мен е, да се преподават техники от Даоизма върху философия, която развива ЕГОТО. Все едно анонимните алкохолици да раздават алкохол на сбирките си!!!(Сравнението не е доказателство; примера с алкохолиците дори е слаб)

В книгата има цяла една глава, в която се казва как жените да си повдигнат самочувствието!!!!!!!!!!! Доколкото съм запознат с медитативните практики и цели на Даоската алхимия, то целта е да се отстрани ЕГОТО и човек да се слее с ДАО. А не обратното.

Друга глупост: Да не се взимат за еталон слабите и добре изглеждащи хора, защото това вредяло на нас самите и на нашето самочувствие. Нашето тяло било уникално красиво и ние сме били УНИКАЛНИ!!!. Това е УНИКАЛНА глупост обаче. Нека дебелите американци да си стоят такива(Дебели от преяждане, а не по природа), но Даосите обръщат СЕРИОЗНО внимание на тялото, което трябва да е в перфектна форма.

Мога продължавам с примерите, който не само не са за НАЧИНАЕЩИ, ами нямат нищо, ама наистина НИЩО общо с даоизма, здравето и духовното развитие. И според мен могат да донесат и ВРЕДА, ако човек подхранва личната си амбиция и его, по препоръките в книгата. Въобще не ми харесва, че в книгата се представят ИСТИНИ в контекст, в който се превръщат в глупости. Примерът с задоволената жена-работник е точно такъв! Замисли се какъв живот са водили даосите и как това твърдение се вписва в картинката. Представям си даос с надпис на фланелката:
Повече задоволени жени - По-голям ръст в икономиката, раждаемостта и щастието



Тема Re: Съвместно развитие - два възгледанови [re: mo32]  
Авторopka (Нерегистриран)
Публикувано16.11.06 11:44



Повече задоволени жени - По-голям ръст в икономиката, раждаемостта и щастието

Ха - ха!

Лошо няма принципно, ама според мен си прав в подозренията си, че има нещо нечитаво.

Като се замислиш - какво знаем ние за даосите и откъде го знаем?
Ако древните даоси и древните толтеки са били един народ, много е вероятно елементът на безжалостност и липсата на интерес към личностно ориентираните цели и желания за са в основата на даоските практики, така, както са в основата на воинския път. В такъв случай подобни хммм, подсладени изказвания не звучат много на място...



Тема Re: Съвместно развитие - два възгледанови [re: Mиpo]  
Авторopka (Нерегистриран)
Публикувано16.11.06 12:21



"Сексуално удовлетворената жена е много по-щастлива и по-оптимистично настроена, без да споменаваме, че е по-добър партньор, майка и работник". Защо наричаш тази фраза глупава??? Тя просто е вярна и точна.

Зависи от това каво се интерпретира, като сексуална удовлетвореност. Така, както е казано, на мен ми звучи, като: Сексуално удовлетворената жена преди всичко е укротена. Естествено, че укротената жена е по-послушна, по-спокойна,... по-гламава....

Каквото и да си приказваме, никой мъж не би искал да си има работа с неконтролируема бесовица, така че нещо трябва да се направи с този женски потенциал в крайна сметка! И какво? Ами ето какво - да се впрегне в служба на обществото, чрез пълна сексуална удовлетвореност!

Някой да ми обясни какво общо има даосизма тук?



Тема Re: Съвместно развитие - два възгледанови [re: ivan]  
Авторopka (Нерегистриран)
Публикувано16.11.06 12:46



Съгласна съм, че на едно учение не трябва да се гледа, като на религия и догма, защото се отплесваш в друга посока, но по същия начин се отплесваш, ако подмениш целта, а от това, което прочетох ми се струва, че тук точно за това става въпрос.



Тема Re: Съвместно развитие - два възгледанови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано17.11.06 00:18



Не зная по какво е наръчник
От тук именно идва цялото ти объркване по темата. Ако видиш книгата "Даото на Мечо Пух" не я свързвай непременно с алхимията, нито се опитвай да я класицифицираш по първта прочетена книга. Кой знае, след време може да прочетеш и още някоя и въобще каква гаранция има, че прочетеното е вярно.



Ако позволиш моето мнение, даоската алхимия е свързана с възприемане, разбиране и свързване на различностите (не знам дали Ева Уонг е писала за това, но засега не смятам да се самоубивам, ако не е). И въпросната книга на М. Чия и сие е чудесен пример за прилагане на немного сложна минимална гъвкавост и неправолинейност на съзнанието.



Тема Орке,нови [re: opka]  
Автор Mиpo ()
Публикувано17.11.06 00:23



В случай че си жена, какво предпочиташ, да си сексуално удовлетворена или неудовлетворена?



Тема Re: Съвместно развитие - два възгледанови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (член)
Публикувано17.11.06 08:12



Не зная по какво... е просто израз.

. Не се връзвай за отделни изрази, извадени от контекста. Имам много ясно отношение към съдържанието на книгата - продадох я.

Има една такава източна поговорка - "Объркай объркания" - ако някой дойде и иска любов, съчувствие, ако е свикнал да рисува и да ходи на терапевт - дай му ги! Не му противоречи. На такъв човек не може да се помогне. И продължаваш да си правиш традиционните методи, които той не иска.. Пък и бизнеса върви така. А на сериозно заинтересуваните пак се преподава същината.



Тема Re: Орке,нови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (член)
Публикувано17.11.06 08:22



Миро,

може да си сексуално удовлетворен, но и да не си заблуден. Двете неща не си противоречат.
Едно е да си светнат и да се чукаш удовлетворяващо, друго е да си овца, да те чукат удовлетворяващо, но заради това чукане да миеш чинии и т.н. неща. Колкото и да е важен секса, той не е всичко... Има и думички като свобода, които не ми се връзват с израз като жената работник.

Остава сега да ме питаш какво предпочитам - жена ми да ми пере чорапите и да я задоволявам или сам да си ги пера и да я задоволявам?

Не ма бийте, не съм предател на мъжкия род :))))). Винаги ще има жени, които да живеят по калъпа и да искат някой да ги направи 'щастливи'. Пък и има перални...



Тема Re: Орке,нови [re: mo32]  
Автор ha! (член)
Публикувано17.11.06 10:22



не знам как ми се съвместяваха нещата ама времево ми съвпадат удовлетворителното сексене прането на чорапи миенето на чинии якото бачкане раждането и гледането на деца бясното сънуване и ясното виждане
.......
после сичко свърши едновременоо
впрочем книги не чета ни преди ни сега това май е мъжка работа

и съм убедена че качествената работа си е качествена работа ако ще и чукане да е
в смисъл във всички аспекти

ха ха кой тук говори лично

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: Орке,нови [re: ha!]  
Автор mo32 (член)
Публикувано17.11.06 15:06



Четенето не е мъжка работа. Философстването е мъжка работа.:))))

Книги чета, защото все още не съм срещнал човека, дето ги пише книгите. А може и никога да не го срещна. :))) Но и сам воина е воин.



Тема Re: Орке,нови [re: mo32]  
Автор ha! (член)
Публикувано17.11.06 15:56



хехе то малко книги не са филофофстване
а за какво ти е човека дето пише книгите?? познавам такива. повярвай, не ти трябва автора

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: Орке,нови [re: Mиpo]  
Авторopka (Нерегистриран)
Публикувано17.11.06 16:00



А! Въпроса за един милион!



Този въпрос, Мирко, изхожда от контекста, че сексуалното удовлетворение е най-същественото в живота на една жена. Като жена, естествено по-комфортно се чувствам ако съм удовлетворена, но!.... също като жена знам, че сексуалната удовлетволеност ми пречи да долавям една друга - много по-съществена, която ме съпътства през целия живот - неудовлетвореност от липсата на абстрактна цел. Да се твърди, че работоспособността, доброто партниране или здравите деца са достатъчна абстрактна цел за една жена е най-малкото несериозно, да не кажа унизително. С това не искам да обидя жените, които са избрали да поставят акцента на това в живота си, само казвам, че на мен това не ми стига.



Тема Re: Орке,нови [re: opka]  
Автор ha! (член)
Публикувано17.11.06 16:15



в това ти изказване има поне няколко абсурда ма не ми пука

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: Орке,нови [re: ha!]  
Авторopka (Нерегистриран)
Публикувано17.11.06 16:31



Ха ха! Нито пък на мен


По-добре в изказването, отколкото в живота



Тема Re: Орке,нови [re: opka]  
Автор ha! (член)
Публикувано17.11.06 16:44



тая зависимост от същото място я взе

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: Орке,нови [re: opka]  
АвторBaл (Нерегистриран)
Публикувано17.11.06 17:26



Добре казано



То живеца на проблема обаче май е в думичката "удовлетвореност", и в частност сексуална такава. По дифолт Миро е задал, че жените имат непременната нужда от сексуално удовлетворение, и оттам съответно се чувстват или добре, или зле, или направо летят.
А то секс. удовлетворението може да им е толкова ирелеватно на комфорта, че повече да няма накъде. Но вкопчените в секса няма как да го знаят, освен само на теория.
Все едно да питаш ескимосите дали са неудовлетворени от липсата на жега, и да им обясняваш колко по щастливи щяха да са ако живеят на екватора.



Тема Re: Орке,нови [re: ha!]  
Автор mo32 (член)
Публикувано17.11.06 17:46



Повярвай ми, не познаваш човека(хората де), които пишат книгите, които чета. Останалите ги подарявам или продавам.



Което ми напомня за една книга, която продадох скоро...та ти какво реши?



Тема Re: Орке,нови [re: mo32]  
Автор ha! (член)
Публикувано17.11.06 17:50



чакам отговор на така любезното ти предложение. ще научиш веднага кога какво. ако има невъзможност също че ти пиша
естествено и разбира се писах общо за автори
въпреки че
се сещам само за двама при които не съм усетила дисонанс

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: Орке,нови [re: ha!]  
Автор ha! (член)
Публикувано17.11.06 17:52



дисонанс ли е думата?

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Орка, Вал...нови [re: opka]  
Автор mo32 (член)
Публикувано17.11.06 17:58



Не се надявайте на разбиране. Все пак обществото се гради точно на мантрата, която се набива в женските глави, че жената е щастлива само ако служи на мъжа, включително и сексуално. Това се предлага в много по-добра обвивка разбира се - романтика, любов, две сърца, две души в едно...бла-бла. И проблема не е в романтиката и любовта, а в егоизма, на който почиват те. Както и всички други чувства де. Ако ЕГОТО се преодолее, може да има такава любов, обич и уважение... Единствения проблем е, че за да го пребори, на човек му трябва цял един живот!!!



Искам да ви кажа, че разбирам и подкрепям това, което казвате. Повечето жени (за мъжете е ясно), не искат и да чуят, че имаш алтернатива. И както казах по-горе - "Объркай объркания".

В тази светлина започвам да уважавам книгата, която критикувах, единствено в елемента, че дава на западния ум това, което той търси. Иначе все още мисля, че книгата не струва.



Тема Re: Орка, Вал...нови [re: mo32]  
Автор ha! (член)
Публикувано17.11.06 18:12



що е минимализъм

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: Съвместно развитие - два възгледанови [re: opka]  
Автор smokche (хвъркато)
Публикувано17.11.06 20:13



Сексуално удовлетворената жена, Орке е стотици пъти по-неконтролируема и опасна !!!



Междудругото, в клуба има човек с ник Оро, който е доста емоционално зареден и буди асоциации в главите на хората.



Тема Re: Орка, Вал...нови [re: ha!]  
Автор mo32 (член)
Публикувано17.11.06 21:57



що е минимализъм

Не сванах



Тема "по-добър работник"нови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано17.11.06 23:16



Ама, как скачаш по-крайностите...



...свобода, които не ми се връзват с израз като жената работник.
Значи свободните хора не работят, така ли? Впрочем бях забравил, че в България думата "работа" и "работник" са лоши думи и само простолюдието работи . Иначе по света всички работят, и мъже, и жени. И удовлетвореният сексуално мъж е също по-добър работник (т.е. върши си по-добре работата).

Интересно, обаче, защо ти хрумна, че след като една жена е по-добър работник (т.е. върши си по-добре работата), работата й ще е непременно да пере ТВОИТЕ чорапи и да се грижи за ТЕБ?? Не си ли се замислял, че може да бъде по-ефикасна в нещо, което я интересува нея? А ти между две глави на Ева Уонг ще бъдеш по-ефикасен в ползването на пералнята.



Тема неудовлетвореност и цел на животанови [re: opka]  
Автор Mиpo ()
Публикувано17.11.06 23:53



Този въпрос, Мирко, изхожда от контекста, че сексуалното удовлетворение е най-същественото в живота на една жена.
Позволи ми да ти кажа, че така цитирания контекст си е чисто твое усещане/хрумване/изобретение и аз никъде не съм казвал такова нещо. Междувпрочем, гледам, че и Вал си е измислил свой дифолт и не знам защо ми го приписва на мен.

Да се твърди, че работоспособността, доброто партниране или здравите деца са достатъчна абстрактна цел за една жена е най-малкото несериозно, да не кажа унизително.
Кой е казал, че това трябва да бъде цел на една жена?? Въпросната книга е просто един наръчник по сексология за масовата публика. Надявам, че ако четеш някой наръчник как да си поправиш компютъра, няма да го възприемаш и това за предложена върховна абстрактна цел.

Ако обаче трябва да се насочим към въпросната реална (не абстрактна) цел на живота ти, за да я осъзнаеш ще е нужно импулсите и стремежи на вниманието ти да не се тушират един друг и така да не разсейват енергията ти. Един удовлетворен от обикновените житейските неща човек (няма значение мъж или жена) от само себе си ще се насочи към по-дълбокото, което все още не е удовлетворил. Докато неудовлетвореният от елементарните неща ще гони именно тях. И външно може да казва, че сексът не е важен, но вътрешно е възможно да му отделя съзнателно или не доста внимание и енергия.

Влизайки и още по-навътре и засягайки алхимичната позиция, всичките неудвлетворености са "златната нишка", по която може да влезем по-дълбоко в нас... Разгеле и за това Ошо казва в темата, която е поставена най-отгоре в този клуб, че най-важното ти средство е именно съмнението. Т.е. да обходиш в дълбочина всяка една своя неудовлетвореност докато тя не изчезне...



Тема Re: неудовлетвореност и цел на животанови [re: Mиpo]  
АвторBaл (Нерегистриран)
Публикувано18.11.06 14:14



Този твой въпрос: "В случай че си жена, какво предпочиташ, да си сексуално удовлетворена или неудовлетворена?" наистина по дифолт предполага, че щом е жена това са двата варианта- сексуално удовлетворена или сексуално неудовлетворена. В случая както казах, ударението което постявяш, е на думата "сексуално". Дали можеш да си представиш, че тази сексуална зависимост на удовлетворението/неудовлетворението може изобщо да не стои пред жената? Че тя може да е тотално индиферентна към към сексуалното и то без да подтиска нещо.
В такъв смисъл беше изказването ми. За теб явно животът е много тясно обвързан със сексуалността. Но не е така за всички.



Тема Вал,нови [re: Baл]  
Автор Mиpo ()
Публикувано18.11.06 19:09



Позволи ми ти обърна внимание, че и този дифолт е твое разсъждение, а не мое. В тази тема обсъждаме един наръчник по сексология и една от обсъжданите фрази в него е именно за сексуалната удовлетвореност при жените (а не за удовлетвореността по принцип). И за това я попитах Орка, която разсъждаваше над именно тази фраза, "ако е жена" (никовете в ДИРа не винаги определят пола, вкл. и твоя) какво й е мнението. Като нищо не й пречеше да го развие, както и самата тя направи.

Апропо, сега те питам нещо конкретно и теб. Ти тотално ли си индиферентна към сексуалното или ако не, би ли пояснил(а) какво ти е отношението?

П.П. Предпоследната ти фраза (за "явното") допускам) че е била казана необмислено, защото това е пак твое "явно".



Тема Re: неудовлетвореност и цел на животанови [re: Mиpo]  
Авторopka (Нерегистриран)
Публикувано18.11.06 19:48



Тук съм съгласна с теб. Това, което признавам, ме дразни, е точно това, от което се възмущава и мо32 - представянето на един сексуален наръчник за даоски и изобщо злоупотребата с това понятие. Но това, мисля вече достатъчно се обсъди.



Тема Re: Съвместно развитие - два възгледанови [re: smokche]  
Авторopka (Нерегистриран)
Публикувано18.11.06 20:04



Ставаше въпрос за абстрактната цел на даосите. Такава ли е тя според теб?

Нямам нищо общо с Оро, дори не знам кой е. Орка е вид морски бозайник :)))

Ъъъъъ, как се връзва сексуалната удовлетвореност, неконтролируемостта и опасността с ник "смокче" и малоумно ухилен сурикат за аватар?!?

Това някаквъв особено коварен маскарад ли е?




Тема Re: Орка, Вал...нови [re: mo32]  
Авторopka (Нерегистриран)
Публикувано18.11.06 20:10



Благодаря за подкрепата :)

Лошото е, знаеш ли, че ние, жените в нормалното си затъпяло състояние, поради социализирането си не само нямаме усещане за абстрактна цел, ние дори не знаем какво нямаме!





Тема Re: Вал,нови [re: Mиpo]  
АвторBaл (Нерегистриран)
Публикувано18.11.06 21:09



Намесих се само за да посоча че има и други гледни точки на въпроса. Же на съм и съм индиферентна до степен сексуалното във всичките му проявления изобщо да не може да влияе по никой начин на живота ми. Но ти правилно посочи че темата е за сексуалното и като така намесата ми беше неуместна.



Тема Re: Орка, Вал...нови [re: opka]  
Автор mo32 (член)
Публикувано18.11.06 23:53



А хубавото е, че единствено ви трябва цел и....вече сте там, където ние мъжете имаме да драпаме... Всеки със съдбата си!



Тема Re: Вал,нови [re: Baл]  
Автор Mиpo ()
Публикувано19.11.06 00:05



Без връзка с останалите неща дискутирани по темата, винаги ли си била сексуално индиферентна (т.е. това е по рождение ли е) или е станало в един момент от живота ти в резултат примерно на осъзнаване, практика, някакво събитие, напреднала възраст или нещо друго? Извини ме за въпроса, но ми се случва много рядко да срещна някой (независимо мъж или жена), който да декларира това.

И за да е ясно, че говорим за едно и също нещо, въпросната индиферентност се проява както на ниво съзнание (т.е. сексуално-еротични обекти не предизвикват никаква сексуални мисли или възбуда), така и на физическо ниво (т.е. докосвания по класически ерогенно зони не предизвикват нищо специално у теб)?



Тема Re: Съвместно развитие - два възгледанови [re: opka]  
Автор smokche (хвъркато)
Публикувано19.11.06 00:08



абсолютно, 5 точки



даосите мен много не ме интересуват...



Тема Re: Вал,нови [re: Mиpo]  
АвторBaл (Нерегистриран)
Публикувано19.11.06 00:58



Ти си възпитан.:-)))). Предполагам че още ти се искаше да ме попиташ и дали нямам някакъв недъг и дали изглеждам прилично:-)).
Не разбирам защо отделяш нещата на нива съзнание и физика. За мен е еднакво. Така наречените от теб "докосвания по класически ерогенно зони" естествено че ще предизвикат съответните усещания, невроните все пак са ми наред, но аз нямам нуждата да го правя. А "сексуално-еротични обекти" предизвикват много лек присмех, не и сексуални помисли.
Да, не ми е по рождение. Не съм и фригидна в общоприетия смисъл на това "заболяване". Случи се постепенно, докато един ден осъзнах колко много неща мога да забележа от живота, когато съм освободена от сексуалността в него. Направиха ми впечатление думите на Орка за робството на жената и се включих защото точно това е което съм знаела без да го формулирам. Не съм грозна, изглеждам като нормална и почти млада жена, на 38 г. съм. Бях омъжена, вече не съм. Действията и постъпките ми не се определят по никой начин от сексуалността във всичките й форми, нито пък си губя времето да се притеснявам как изглеждам в очите на мъжете, или изобщо на хората, нито флиртовете ме вълнуват, нищо от това. Когато спреш да делиш хората на мъже и жени, а всички са просто хора, едва тогава разбираш колко много си ги делил и как сексуалността е била във основата на всичките ти помисли и действия, дори и когато не го осъзнаваш и съвсем не знаеш че е така. Но разликата можеш да доловиш едва когато си бил и от двете страни.:-)))



Тема Re: Вал,нови [re: Baл]  
Автор ha! (член)
Публикувано19.11.06 07:52



много си далече от несексуалността
като спреш да се пенявиш по темата ще разбереш
ма натам си тръгнала де
що ли ти го казвам

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: Съвместно развитие - два възгледанови [re: smokche]  
Авторopka (Нерегистриран)
Публикувано19.11.06 15:46



Значи не сме на една маса.



Тема Робството на женатанови [re: opka]  
Автор Mиpo ()
Публикувано19.11.06 16:27



Не знам чела ли си книгата? За мен тя е една от най-добрите по съответната тематика. И не е представяне на сексуален наръчник за даоска алхимия (все пак авторът й е написал достатъчно други книги за даоски практики), а е насочване как от сексуалността в ежедневния й смисъл може да се отиде и към даоски практики и духовно измерение.

Лошото е, знаеш ли, че ние, жените в нормалното си затъпяло състояние, поради социализирането си не само нямаме усещане за абстрактна цел, ние дори не знаем какво нямаме!
По-интересно ми e обаче това, което писа за социалното робство на жената и което е впечатлило също Вал. Аз обикновено контактувам по-дълбоко с жени, които са свободолюбиви и невлизащи в рамките на социалните норми (и за което съм се учил от тях) и ми беше странно, когато една приятелка ми каза преди няколко месеца, че в България има такова социално робство/натиск спрямо жените. Според мен съответният натиск на обществото към "различните" е почти еднакво насочен към мъже и жени и един духовно търсещ човек (независимо мъж или жена) би трябвало да има будността и гъвкавостта да се справя с него. Какво е твоето, пък и на останалите жени тук, мнение? Т.е. какво точно в социализирането ви пречи да се осъзнаете?



Тема Re: Вал,нови [re: Baл]  
Автор Mиpo ()
Публикувано19.11.06 17:05



По-скоро се стремя да съм директен, точен и истинен, отколкото възпитан и не бих пропуснал да те питам нещо, ако преценя, че е важно (виж по-долу). Самият факт, че не се усещаш сексуално обвързана предполага минимална гъвкавост и свобода на общуването и ми приятно, че отговаряш повече отколкото те питам.

Не разделям съзнанието от физиката, а им обръщам внимание едно по едно, защото са различни и влияят различно на цялата човешка същност. Ще ти дам един пример. Преди много години имах една приятелка, която от кръста надолу беше сексуално нечувствителна за разлика от горната половина на тялото си. И както може да предположиш, това й създаваше "каша" в осъзнаването.

Казваш, че докосванията до ерогенни зони създават сексуална възбуда, интересно ми е това води ли до някакво колкото и минимално да е (не)приятно усещане? Въобще, какво е това усещане за теб? Също така, имала ли си сексуален оргазъм и, ако да, рядко ли се е случвало и по-често?

Вярно е, че и мъжете и жените са все хора, но все пак имат разни специфичности (не само физически и сексуални). И ако оставим сексуалната част настрана, не ти ли е интересно по-дълбоко общуване с човек от другия пол, което може да е различно спрямо това с човек от същия пол?

И последно, не мислиш ли, че осъзнаванията, за които говориш, са възможни и бидейки в мъжко-женската форма (включително и сексуална), но просто неидетфицирайки се с нея?



Тема Re: неудовлетвореност и цел на животанови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (член)
Публикувано19.11.06 21:52



Един удовлетворен от обикновените житейските неща човек (няма значение мъж или жена) от само себе си ще се насочи към по-дълбокото, което все още не е удовлетворил. Докато неудовлетвореният от елементарните неща ще гони именно тях. И външно може да казва, че сексът не е важен, но вътрешно е възможно да му отделя съзнателно или не доста внимание и енергия.

Браво, Миро,

Откри скалата на потребностите на Маслоу! Всеки сам си преценя колко и какви нужди има. Естествено не от морална гледна точка, а от съвсем естествено усещане на тялото. За себе си зная, че не мога да се откажа от секса, а и не искам(поне за сега), та затова си практикувам разните даоски методи.

Надявам, че ако четеш някой наръчник как да си поправиш компютъра, няма да го възприемаш и това за предложена върховна абстрактна цел.
Ама ако някои напише скапан наръчник за това как се поправя компютър, като през цялото време има предвид радио, нали знаеш какво ще стане с наръчника...?





Тема Въпроснови [re: Baл]  
Автор mo32 (член)
Публикувано20.11.06 01:01



Интересуват ме идеите на база на които си решила да направиш тази стъпка. Изключително ми е интересно какви са те!

Между другото от опит зная, че сексуалността наистина не е толкова фундаментална или неделима част от нас. Преди време спорих с един приятел точно на тази тема;той твърдеше, че не може да живее без секс и е издържал без секс най-много 3 дни. От инат не правих секс 3 месеца, за да си докажа, че неговото твърдение е само една гледна точка. Бързо се убедих, че той напълно греши. Не е кой знае какво да се откажеш от секса. Убеден съм, че не сме чак такива сексуални същества и че правенето на секс е просто навик.



Тема Re: Въпроснови [re: mo32]  
Авторivan (Нерегистриран)
Публикувано20.11.06 07:46



сексуалната енергия е универсална-може и да я използваш за друго освен за секс.на къде ще се насочи зависи от много неща,но ако не я трансоформираш само се мъчиш,което е безмислено.ако просто спреш секса не постигаш нищо освен вътрешно напрежение.самия секс може да помогне за трансформирането на енергията ,което е идеята и когато се случи може и секса да изчезне или по точно желанието,защото няма от какво да се подхранва.ако не си гладен и не ядеш е едно,но ако си гладен и не ядеш е друго.



Тема Re: Въпроснови [re: ivan]  
Автор ha! (член)
Публикувано20.11.06 08:17



именно

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: Въпроснови [re: ivan]  
Авторopka (Нерегистриран)
Публикувано20.11.06 14:21



Ти си прав, ама и той е прав. Даже мисля, говорите за едно и също, но го отразявате по различен начин. Ключът за трансформирането на сексуалната енергия, излиза е в изместването на акцента - дали това ще стане правейки някакви техники с партньор или без, или не, е все едно. Важното е къде е духа, вниманието, защото това увлича енергията. Затова говоря непрекъснато за абстрактната цел. Според мен не може да има трансформация без ясно усещане за такава. А как може да си сложиш за абстрактна цел придобиването на някакви конкретни качества? Това означава да си сложиш за абстрактна цел подхранване на егото. Което най-малко е тъпо.



Тема Re: Робството на женатанови [re: Mиpo]  
Авторopka (Нерегистриран)
Публикувано20.11.06 15:03



Т.е. какво точно в социализирането ви пречи да се осъзнаете?

Същността му.

Посоката. Безрезервната вяра, че можем да имаме пълноценен и осмислен живот само и единствено чрез "сексене" ... пък ако е с етикат "даоско" или "тантристко" - еййй, страшна работа, животът става тотално пълноценен и осмислен! Съответно за нищо на света не допускаме дори вероятността да има смисъл извън това. А не си го и признаваме (осъзнаваме).
Сексуалните практики са чудесно нещо, но сами по себе си не дават нова посока.



Тема Re: Робството на женатанови [re: opka]  
АвторBaл (Нерегистриран)
Публикувано20.11.06 16:08



<че можем да имаме пълноценен и осмислен живот само и единствено чрез "сексене" ...>

Извини ме, но едва ли това точно вярват
Мисля че е по-скоро е вярването, бе БЕЗ секса не може да има пълноценен и осмислен живот.



Тема Re: Вал,нови [re: ha!]  
АвторBaл (Нерегистриран)
Публикувано20.11.06 16:11



Може и така да е, мисля че вече не се пенявя, правих го преди години. Включих се по темата защото сега съм в България и имам малко повече време.
поздрави:-)))



Тема Re: Вал,нови [re: Mиpo]  
АвторBaл (Нерегистриран)
Публикувано20.11.06 16:35



Разбирам те че искаш повече технически подробности, както сам каза рядко срещаш такива хора.

<не мислиш ли, че осъзнаванията, за които говориш, са възможни и бидейки в мъжко-женската форма (включително и сексуална), но просто неидетфицирайки се с нея?>

Не мисля. Знам разликата. И "По-дълбоко" може да е общуването само ако е изчистено от сексуалното, а не ако е сексуално.
Едва когато си се освободил от властта на хормоните, можеш да усетиш робството под което си бил. И тук нямам предвид само сексуалния акт, а изобщо отношенията и всичко останало. Ти (например) дори не знаеш колко различни реакции можеш да имаш на съвсем обикновени и дребни неща , ако сексуалността не те вълнува.
Няма смисъл да се говори за това наистина. Не може да се обясни.
И да, имала съм оргазми, и сега бих могла да имам, и усещанията не са неприятни... И така. Както казах, не е възможно да се обясни ако самия човек не е сексуално необвързан. А ако е, то няма и нужда, той знае за какво иде реч.



Тема Re: Въпроснови [re: mo32]  
АвторBaл (Нерегистриран)
Публикувано20.11.06 16:51



Няма идеи и нищо целенасочено не съм правила, просто си стана.
Разведена съм от 8 години, и може би още 3 или 4 преди това някка постепенно се случи. Отначало го отдавах на раждането на сина ми, но после разбрах, че не е това причината. Това беше и за мен и за съпруга ми труден преходен период. Прав си обаче че не сме толкова сексуални, колкото пропагандата иска да ни набие в главите. А и психолозите не са прави- не съм правила секс над 10 години, и се чувствам в отлично състояние.
Освен правенето на секс, има още милиони неща които секса определя и които рамкират поведението ни, мислите ни, усещанията ни и т.н.
Мисля, че точно сексуалното стенснява твърде много обхвата на възприемането на това, което Ошо нарича "тук и сега". Ти как мислиш, какво например от "тук и сега" би възприел в цялата му пълнота, ако да кажем си на вечеря в ресторант и наоколо е пълно с дами? повярвай ми, дори не знаеш колко неща ще пропуснеш защото точно сексуалното ще ти определя коридора на усещанията и реакциите и бих казала заема целия ресурс за тях. А за дамите може би и да е в още по-голяма степен.

п.п. днес писах много, защото е престоя ми в България е към края си и не знам дали пак ще мога да общувам по такъв начин.
Беше ми приятно.



Тема Re: Робството на женатанови [re: opka]  
Автор Mиpo ()
Публикувано20.11.06 21:59



Странно как за теб социализиране е свързано главно със сексене... Само, че не виждам какво е специфичното женско тук, сигурно има и мъже, които мислят така.

Така или иначе, няма значение дали мислиш, че може да имаш пълноценен живот само със секса или пък вярваш, че без секса не можеш да си го осмислиш. Важното е ЗАЩО мислиш така? Въобще, какво ти пречи да си будна и отговорна за действията си? И защо си намираш някакви оправдания със секса или с дао/тантра сексуалните практиките търсейки именно в тях насока?

Вместо абстрактна цел, свързана с абстрактни разсъждения и абстрактни действия, защо не усетиш какво РЕАЛНО има в теб? Останалото си става от самосебе си.

П.П. И не е нужно да се взима някакво смешно или абсурдно според мен решение да правиш или не секс.





Тема Re: Вал,нови [re: Baл]  
Автор Mиpo ()
Публикувано20.11.06 22:35



Благодаря за техническите подробности. Не разбрах, обаче, след като сексуалните усещания не са неприятни, има ли нещо приятно в тях?

Жалко е, че не можеш да кажеш съвсем конкретно какво е това, което аз, примерно, не мога да разбера възприемайки света по моя начин. Надявах се, че сексуалната ти необвързаност би ти позволила да виждаш нещата глобално и в дълбочина... Просто за конкретен пример, този разговор бихме могли спокойно да го водим голи и на една ръка разстояние и без това да включва някакви сексуални аспирации (вкл. приемайки, че си много секси). Казано по друг начин, не е важното наличието за възможност за нещо, а свободния и осъзнат избор.

Странно как не каза нищо за другите взаимоотношения между един мъж и една жена и всичко се свежда все около секса (говоренето за важността на липсата на секс е също центриране в него).

Относно това, което дискутираме, за мен най-важно е принципното отношение към ВСИЧКИ неща от живота. Т.е. дали определящото е действието или действащият.





Тема Re: Робството на женатанови [re: Mиpo]  
Авторopka (Нерегистриран)
Публикувано21.11.06 00:29



Оправдания за какво? Глупости. Ти искаше да ти кажа как чувствам нещата и аз ти казах.

Така или иначе, няма значение дали мислиш, че може да имаш пълноценен живот само със секса или пък вярваш, че без секса не можеш да си го осмислиш. Важното е ЗАЩО мислиш така?

Ама Миро, аз не мисля така! Чети внимателно, моля!



Вместо абстрактна цел, свързана с абстрактни разсъждения и абстрактни действия, защо не усетиш какво РЕАЛНО има в теб? Останалото си става от самосебе си.

Не е вярно. Реалността се определя от предварително зададената насока на вниманието.

П.П. И не е нужно да се взима някакво смешно или абсурдно според мен решение да правиш или не секс.

Няма абсурдни и неабсурдни решения. Има такива, които вземаш и такива, които не можеш. Абсурдното е, когато не си в състояние да вземеш какво да е решение. Но това е друга тема.



Тема Re: Вал,нови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (член)
Публикувано21.11.06 07:30



Просто за конкретен пример, този разговор бихме могли спокойно да го водим голи и на една ръка разстояние и без това да включва някакви сексуални аспирации (вкл. приемайки, че си много секси).
Дали ще можеш да го проведеш тоя разговор без аспирации??? Искаш да кажеш, че ще няма да се възбудиш от красивата жена, няма да си помислиш дори, какво е да си с нея и т.н.?



Тема Re: Вал,нови [re: mo32]  
Автор ha! (член)
Публикувано21.11.06 09:16



допусни че някой не е несексуален а контролира сексуалността си на всички нива

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: Вал,нови [re: ha!]  
Автор mo32 (член)
Публикувано21.11.06 20:08



да бе...а един мармот загъва шоколад.





Тема Re: Робството на женатанови [re: opka]  
Автор Mиpo ()
Публикувано21.11.06 21:40



Аз също ти споделям приятелски как ми изглеждат някои твои изказвания погледнати отстрани. Усещането за "търсене на оправдание" идва от това, че говориш за някакви други хора как те правели нещо не по най-добрия начин без самата ти да казваш ясно как постъпваш в тези ситуации.

Лошото е, знаеш ли, че ние, жените в нормалното си затъпяло състояние, поради социализирането си не само нямаме усещане за абстрактна цел, ние дори не знаем какво нямаме!
Употребата на 1 л. мн.ч предполага и 1 л. ед.ч., нали?

Безрезервната вяра, че можем да имаме пълноценен и осмислен живот само и единствено чрез "сексене" ... пък ако е с етикат "даоско" или "тантристко" - еййй, страшна работа, животът става тотално пълноценен и осмислен! Съответно за нищо на света не допускаме дори вероятността да има смисъл извън това. А не си го и признаваме (осъзнаваме).
Тук пак използваш същото 1 л. мн.ч. като пак не става ясно кои сте точно тези "вие" и въобще кой точно (освен може би теб) има горните усещания. Защо не говориш от ТВОЕ име само и не кажеш ТВОИТЕ усещания за всичките тези неща, които дискутираме?

абстрактната цел
Разбирам, че за теб е важно да имаш абстрактна цел, но изглежда, че ти е трудно да определиш каква точно да бъде. Правилно ли съм те разбрал? Ако не, каква е целта ти?

Реалността се определя от предварително зададената насока на вниманието.
На думи изглежда просто, но на практика най-често насоката на вниманието се определя от Реалността.

Няма абсурдни и неабсурдни решения. Има такива, които вземаш и такива, които не можеш. Абсурдното е, когато не си в състояние да вземеш какво да е решение.
Наричам "абсурдни решения" тези, които са плитки, без достатъчно осъзнаване, разбиране и енергия зад тях и които на практика са взети именно за да се да се демонстрира (пред себе си или пред други хора), че някакво решение е взето. Ти самата ги нарече много точно "абсурдни" в последното ти изречение.





Тема Re: Робството на женатанови [re: Mиpo]  
Авторopka (Нерегистриран)
Публикувано21.11.06 22:19



Well, Миро, говоря в първо лице мн.ч., първо, защото между женската половина на човечеството има по-голяма интерсубективност и по-малко развито чувство за индивидуалност, отколкото при мъжете; и второ, защото съм говорила с други жени, които в един по-откровен разговор са потвърждавали нещата, които казвам тук. Също така и при тях го има усещането, че става въпрос за нас, жените, като цяло. Надявам се няма да искаш имена да ти изброявам или да ти давам представителна извадка.

Относно абстрактната цел. Трудното е не толкова да се формулира (макар че на един първоначален етап и това е достатъчно трудно), а да се придобие постоянно УСЕЩАНЕ за нея. ... Нещо, обаче нямам желание да обсъждам целта си с теб, нямам добро усещане за това... Ммммм, нещо много воайорско ми изглежда, а аз нямам ексхибионистични наклонности.



Реалността се определя от предварително зададената насока на вниманието.
На думи изглежда просто, но на практика най-често насоката на вниманието се определя от Реалността.

Това знаеш ли какво е? Капанът на навика.

За решенията. Миро, ще те разочаровам, но за мен и плитки решения няма! Пак ще кажа, има неспособност да се вземе решение, когато ситуацията изисква такова, пък ние не можем да го вземем. Да осъзнаваш или да изчакваш съзнателно също е въпрос на решение. Но, в общи линии разбирам де, имаш предвид, че си против решения, за които човек не поема отговорност... Ами да, за мен това изобщо не са решения!



Тема Една практиканови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано21.11.06 23:02



Толкова ли трудно ти се струва? Пробвай следващия пък, когато си жена, с която сте правили секс, познавате се и има минимално медитативност във вас, следното:

1. Седнете голи един срещу друг без да бързате непременно за секс.
2. Усети добре сексуалността й и привличането й в във всичките му аспекти на тази конкретна жена (тя може да прави същото спрямо теб по тази и следващите точки).
3. Опитай да смениш позицията на Възприятието ти (Събирателната ти точица) и усети просто женската енергия/излъчване в нея отвъд формата й. Когато се окаже, че формата на тялото, бедрата, гърдите, лицето и прочие нямат вече значение (а нещо "зад" тях), значи е станало.
4. Усети още по-дълбоко в нея докато и женската й същност изчезне... Усети центъра й (става най-лесно като влезеш в твоя). Критерият тук е като не виждаш вече НИКАКВА сексуалност в нея.
5. Може още по-навътре да продължиш, но и до тук е не е зле като начало.
6. След това се върни последователно на т.2 и т.3. или първо т.3 и после т.2 като всеки път отделяш поне 5 мин. на всяко положение и НАБЛЮДАВАЙ добре хем нещата в нея, хем в теб. Може да повториш всичко няколко пъти.
7. Накрая, кеф ви правете секс, кеф ви не го правете.

П.П. Някой, който никога не е чувал за практиките на Чия може би също ще каже за тях " да бе...а един мармот загъва шоколад". Но внимателният човек, даже и да няма опит за нещо, няма да бърза да съди. Кой знае, може мармотите и да сгъват шоколади…





Тема Re: Една практиканови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (член)
Публикувано22.11.06 00:11



А какъв беше смисълът на цялата процедура, след като има т.7?

Допълнение: Сетих се и още нещо - мен винаги ме интересува какво прави един човек, а не какво пише и ли говори за себе си. Та описаната процедура май трябваше да покаже начин, по който един мъж да започне да владее сексуалността си на всички нива. :)Нали така? Та ти можеш ли с ръка на сърцето да кажеш, че владееш сексуалността си на всички нива(каквото и да значи това)? Би ли ми изяснил разликата между това да владееш сексуалността си и да спиш с жените около теб, които ти харесват и просто да спиш с жените около теб, както го правят всички мъже.

Честно да ти кажа, на мен цялата работа с владеенето на "силата", ми прилича на шашмалогия, с която да се вкарват лесно дамите в леглото. Пък и доколкото съм чел, никой не казва за владее на сексуалността, а по-скоро за начини да си съхраниш здравето, докато минеш на по-горен етап от практиката, където сексуалния елемент ще отпадне. Специално за Дао става въпрос.

Редактирано от mo32 на 22.11.06 00:30.



Тема Re: Робството на женатанови [re: opka]  
Автор Mиpo ()
Публикувано22.11.06 17:28



Значи, да се говори за трети лица не е воайорство, а да говориш за себе си (където се предполага, че си най-компетентна) е? Както и да е, уважавам желанието ти да не дискутираме нищо дълбоко, което те засята. На мен обаче не ми е интересно да си говорим общи приказки, нито пък да обсъждаме всички жени. Особено като за последното, други жени не биха се притеснили да изразят ясно, задълбочено, открито, аргументирано и от свое имe позицията си. Която пък може да се окаже доста по-различна тази на "всички интерсубективни жени".





Тема Re: Една практиканови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано22.11.06 18:13



А какъв беше смисълът на цялата процедура, след като има т.7?
Сигурно някой друг mo32 при раждането си ще попита "А какъв е смисълът да се раждаме и живеем след като ще умрем?". Ако искате, пробвайте и двамата и вижте.



Иначе т.7 е много важна и тя дава свободата на човек да избира. И примерно, по тази точка се различаваме с Вал, защото, както и казах, не самото действие е важно, а как е извършено. В случая с практиката, предходните точки променят коренно качеството на действието в т.7 (каквото и да е то).

Та описаната процедура май трябваше да покаже начин, по който един мъж да започне да владее сексуалността си на всички нива. :)Нали така? Та ти можеш ли с ръка на сърцето да кажеш, че владееш сексуалността си на всички нива(каквото и да значи това)?
Интересно, откъде го измисли този термин "владеене на сексуалността на всички нива"? Има ли нещо (каквоto и да е) и ти да го владееш на ВСИЧКИ нива? Аз поне не познавам такъв човек. Иначе, ако някой се стреми да владее нещо на всяка цена, то може би по-скоро въпросното нещо го владее.

Не ми е и хрумвало да владея всичко (вкл. и сексуалността) на всички нива. За ме е важно да ОПОЗНАВАМ нещата свързани с мен и да ги хармонизирам/балансирам доколкото мога с процесите около мен.

Честно да ти кажа, на мен цялата работа с владеенето на "силата", ми прилича на шашмалогия, с която да се вкарват лесно дамите в леглото. Пък и доколкото съм чел, никой не казва за владее на сексуалността, а по-скоро за начини да си съхраниш здравето, докато минеш на по-горен етап от практиката, където сексуалния елемент ще отпадне. Специално за Дао става въпрос.
Не знам каква е тази "сила". Но ако целта ти е само да вкарваш жени в леглото си, има и къде по-прости начини и не е нужно да им говориш за дао.

Би ли ми изяснил разликата между това да владееш сексуалността си и да спиш с жените около теб, които ти харесват и просто да спиш с жените около теб, както го правят всички мъже.
Както ти казах, не знам какво е "да владееш сексуалността си и да спиш с жените около теб", нито пък искам, като Орка, да говоря от името на всички мъже. Мога да ти кажа само моето отношение към това, което е доминиращо във въпроса ти "да спиш с жените около теб".

Та, за мен сексуалният контакт е нещо второстепенно, което може да дойде от само себе си при задълбочен контакт на други нива с една жена. По-просто казано, никога не съм спал с една жена само заради секса. И не, че е лошо, неморално или ще ми попречи на нещо си, а просто не ми е интересно. Въобще, не ми е интересно да спя с една жена, а да съм БУДЕН с нея. И, ако може да сме будни и на сексуално ниво - чудесно.



Тема Re: Робството на женатанови [re: Mиpo]  
Авторopka (Нерегистриран)
Публикувано22.11.06 21:05



Вече съвсем не ми е ясно какво искаш да дискутираме. Къде обсъждам трети лица? Като кажа нещо от собствена позиция - оправдание, като кажа, че тази позиция я споделят и други - воайорство. Ти изобщо наясно ли си за какво искаш да си говорим или идеята ти е просто да се хващаш за всяка моя дума и да ми опонираш? И защо ми излизаш с номера "виж, ако обичаш другите деца (жени) как са си научили урока и отговарят ясно и аргументирано, вземи пример!" Нито аз съм на изпит, нито ти си професора, осъзнай се, ако обичаш.



Задай ми поне един задълбочен и осъзнат въпрос, за да мога да ти отговоря подобаващо.



Тема Re: Една практиканови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (член)
Публикувано23.11.06 11:38



Интересно, откъде го измисли този термин "владеене на сексуалността на всички нива"? Има ли нещо (каквоto и да е) и ти да го владееш на ВСИЧКИ нива? Аз поне не познавам такъв човек. Иначе, ако някой се стреми да владее нещо на всяка цена, то може би по-скоро въпросното нещо го владее.

ha! написа:допусни че някой не е несексуален а контролира сексуалността си на всички нива

Аз отговорих: да бе...а един мармот загъва шоколад.

Ти, Миро, се включи: П.П. Някой, който никога не е чувал за практиките на Чия може би също ще каже за тях " да бе...а един мармот загъва шоколад". Но внимателният човек, даже и да няма опит за нещо, няма да бърза да съди. Кой знае, може мармотите и да сгъват шоколади…

Та по мармото-шоколадовата сюжетна линия, ти изрази съгласие с мнението на ha!, където тя каза за контролираната сексуалност на всички нива. А после ме питаш откъде съм го измислил този термин.

Фокусирай се де. И следи разговора, че да се спори заради самия спор е безпредметно.

Не знам каква е тази "сила". Но ако целта ти е само да вкарваш жени в леглото си, има и къде по-прости начини и не е нужно да им говориш за дао.
И не им говоря, но това е друга тема. Въпроса беше, че цялата работа с представения от теб 7 стъпков метод ми прилича на точно такова говорене. Не виждам смисъл да седна срещу гола жена, да се опитвам да я възприема като не-сексуална обект, а после да се изчукаме. Затова те помолих за разяснение. Защо да гася пожара на желанието и после като почти съм го загасил - да хвърлям бензин в него???Това питах и надявам се сега, след като си наясно, да ми отговориш.



Тема Re: Робството на женатанови [re: Mиpo]  
Авторopka (Нерегистриран)
Публикувано23.11.06 12:11



P.S. Прегледах пак кореспонденцията ни и стигам до същата дилема - от една страна, ти изглежда искаш за да ти кажа нещо конкретно и практично от личен опит (какво?, относно какво?), от друга ме питаш за абстрактната ми цел, а от трета твърдиш, че на ти е интересно да си говорим общи и абстрактни неща.
При това положение, наистина не ми е ясно какво искаш от мен и защо. Все пак ти си този, който се включи с въпросите си и иска да си говорим.



Тема Re: Робството на женатанови [re: opka]  
Автор ha! (ентусиаст)
Публикувано23.11.06 12:49



знаем колко е педантичен миро
дайте му време може би нещо става
м?

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: Робството на женатанови [re: opka]  
Автор Mиpo ()
Публикувано23.11.06 17:39



Къде обсъждам трети лица?
Всичките жени без теб, за които говориш в 1 л. мн. ч., са трети лица. Вкл.и тези, които си слагали етикет "даоско" или "тантристко" пред "сексене" и с това си правели живота пълноценен, както и тези, които са в затъпяло състояние, поради социализирането си и нямали усещане за абстрактна цел и т.н. И не, че има нещо лошо по принцип да се говори за трети лица, но тук в дискусията/клубовете не виждам някой, които да декларира такива виждания и който да вземе отношение по тях.

Като кажа нещо от собствена позиция - оправдание,
Когато говориш от собствена позиция е наистина чудесно и те поздравявам за смелостта ти (именно за това ти писах). "Оправдание" е когато тази позиция е малко или много половинчата/непълна и когато намесваш някакви "останали жени". На мен лично ми стига твоето мнение, защото ти си тук и именно ти може да взимаш отношение в дискусията. А пък останалите жени, ако искат, могат да изкажат от тяхно име (ето Вал, Смокчето, ха го направиха).

като кажа, че тази позиция я споделят и други - воайорство.
Да ти напомня, че думата воайорство ти я намеси. И то, защото те попитах за нещо (абстрактна ти цел), което спомена многократно, че е много важно. А за мен е естествено да те питам именно за най-важните неща за теб, защото около тях си вложила най-много енергия/разбиране и именно покрай тях аз бих могъл да науча нещо от теб, което е смисъла на дискусията. И за това, ако задаването на такива въпроси от моя страна е "воайорство" и отговарянето им "ексхибиционизъм", или въобще, ако смяташ априори, че имам някакви "лоши" намерения в дискусията или пък ти не се чувстваш свободна в нея, ти казах, че по-добре да не я продължаваме, защото е сигурно, че ще те питам все по-дълбоки неща.

Ти изобщо наясно ли си за какво искаш да си говорим или идеята ти е просто да се хващаш за всяка моя дума и да ми опонираш?
Няма желание да ти опонирам/споря/съдя, а да видя какво има в дълбочина в позицията ти и какво ново/полезно/интересно може да има в нея за мен.

И защо ми излизаш с номера "виж, ако обичаш другите деца (жени) как са си научили урока и отговарят ясно и аргументирано, вземи пример!" Нито аз съм на изпит, нито ти си професора, осъзнай се, ако обичаш.
Права си, не си на изпит, нито аз съм професор, нито ти си дете и ако си усетила така изказването ми, извини ме. Просто смятам, че е възможно да се навлезе още по-дълбоко във всичко, което дискутираме.

Задай ми поне един задълбочен и осъзнат въпрос, за да мога да ти отговоря подобаващо.
Вече ти го зададох и чакам търпеливо: "Каква е абстрактна ти цел?" Сега ще го и допълня: Тази цел "отвън" ли трябва да дойде (т.е. да си избереш между различни възможни цели) или трябва да я намериш някъде в теб?

искаш за да ти кажа нещо конкретно и практично от личен опит (какво?, относно какво?)
Относно всяко едно от нещата, които дискутираме. Ти самата се проектираш в тях.

от друга ме питаш за абстрактната ми цел,
Питам за нея, защото тя се оказа много важна за теб и вероятно тя определя отношението ти към доста от останалите неща, вкл. примерно и към секса.

а от трета твърдиш, че на ти е интересно да си говорим общи и абстрактни неща
Казах, че не ми е интересно да си говорим "общи приказки". Човек може да горим общо или задълбочено за всичко (вкл. и за абстрактни неща). Така или иначе, "абстрактните неща" по същността си са възможност да предадем реалността в обобщен/друг вид. И като нейно отражение са също реални.





Тема Re: Една практиканови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано23.11.06 18:09



Ако ха е писала за нещо "контролиране на сексуалността на всички нива" питай я нея. Аз ти писах за "мармота" по съвсем друга причина (че нещата може да са различни от това как изглеждат на пръв поглед) като специално го оставих в П.П.и ти намигнах за да не се връзваш и да не го взимаш буквално карайки ме да ти намеря въпросния мармот.

Не виждам смисъл да седна срещу гола жена, да се опитвам да я възприема като не-сексуална обект, а после да се изчукаме. Затова те помолих за разяснение. Защо да гася пожара на желанието и после като почти съм го загасил - да хвърлям бензин в него???Това питах и надявам се сега, след като си наясно, да ми отговориш.

Ето няколко смисли:
1. Като човек познаващ Кастанеда само това, че може да огъвкавиш позицията на СТ би трябвало да е достатъчно основание. Орка каза много точно в съседния постинг, че навикът е една от главните пречки. Е, с горната практика човек може да види един основен навик у себе си и евентуално да го РАЗЧУПИ.

2. Не се ли замисляш, ако наистина си я приел като несексуален обект, после как точно ще я изчукаш. Изчукването (думата е много точна) предполага пълна несъзнателност/следване на навика), докато ти ще вкараш будност с предходните точки и това ще промени много неща... Въобще БУДНОСТТА/ОСЪЗНАВАНЕТО е алхимичния елемент.

3. "Пожара, безнина и гасенето му" - За да видиш как възниква въпросния пожар, как се гаси и въобще, дали бензина може да го използваш и за други неща вместо да се пожариш. Както и това, че може да си палиш огън, но когато прецениш, може да го спреш...

4. В някои тантра традиции, мъжът седи пред голата жена с месеци медитирайки и "обожествявайки я" (т.е. т. 4 и 5.) и му се разрешава да я докосне едва, когато я е обожествил наистина (т.е. сексуалната енергия е протекла нагоре) и като резулата е станал по-буден... После може да прави всичко и будността му е критерии. И не сексуалният акт само по себе си е "лош", а просто ДЪЛБОКАТА НЕСЪЗНАТЕЛНОСТ в него.



Тема Re: Една практиканови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (член)
Публикувано23.11.06 20:14



1. Като човек познаващ Кастанеда само това, че може да огъвкавиш позицията на СТ би трябвало да е достатъчно основание. Орка каза много точно в съседния постинг, че навикът е една от главните пречки. Е, с горната практика човек може да види един основен навик у себе си и евентуално да го РАЗЧУПИ.
Разбирам идеята. Само за протокола ще кажа, че примера ти с Кастанеда въобще не е правилен, но не е тук темата. Огъвкавяването винаги е хубаво нещо, въпросът обаче винаги е дали поставената цел съвпада с резултата? Човешкия ум е доста изобретателен щом се касае за неща, свързани с удоволствието и често под привидно "духовни" цели, всъщност се реализират съвсем тривиални неща.
Но ще се съглася, че по-принцип, разширяването на възприятието е добра цел.

2. Не се ли замисляш, ако наистина си я приел като несексуален обект, после как точно ще я изчукаш. Изчукването (думата е много точна) предполага пълна несъзнателност/следване на навика), докато ти ще вкараш будност с предходните точки и това ще промени много неща... Въобще БУДНОСТТА/ОСЪЗНАВАНЕТО е алхимичния елемент.
Охо, ще я изчукам и окото ми няма да мигне.
Но и в това ти твърдение има неточност. При сексуалната алхимия, даосите най-много са настоявали не за будност/несъзнателност, а за обвързаност(чувства)/отсраненост. Намесата на чувствата са смятали за опасен елемент. Прочети откъсите, които съм цитирал по-доре.

4. В някои тантра традиции, мъжът седи пред голата жена с месеци медитирайки и "обожествявайки я" (т.е. т. 4 и 5.) и му се разрешава да я докосне едва, когато я е обожествил наистина (т.е. сексуалната енергия е протекла нагоре) и като резулата е станал по-буден... После може да прави всичко и будността му е критерии. И не сексуалният акт само по себе си е "лош", а просто ДЪЛБОКАТА НЕСЪЗНАТЕЛНОСТ в него.
Не разбирам от тантра, но идеята за обожествяване нещо не ми харесва, защото подхранва егото. И тая гола жена не й ли е студено тия месеци? Не се ли къпе, няма ли нужди? Айде ахмака дето за лудо стои пред нея... бе не е луд тоя дето яде баницата, а тоя дето му я дава.





Тема Re: Робството на женатанови [re: Mиpo]  
Авторopka (Нерегистриран)
Публикувано24.11.06 11:32



"$#@%^&&^&&**GНе "ние"!::=%:%^$^%^&%":=:/_/_:::%%=""%% ^$^%$TRT*&&^&%&%T%%^(^H%$#$^)(+||+|+%%$@@W&*(^&&^%*(ТИ!%^%$O&*%$###$^*(++_())&**(^&%^%##$!!!@%$^%&%*(^)*(+ВИЖ КАК ТЕ!!!! ^%^*&TRFD%^$%%%^&^&%*^*(^&$%^$ =%"=%Ш%%$@##$$()_+$%^*((*(()&*&%^|ПРАВИ КАТО ТЯХ!%#$&*%&^*(&(&+_|+||_+*(%&%$@!@@Q*^%#%$^^^&$^$ ИСКАМ! %"%=:/%"*&&T^$R^(*)*((*+_И=%=:%%=:%=:::................"


Цък




--------------------------
Наистина не успя да ме предразположиш за дълбоката дискусия.... Сексът остана само мираж!






Тема Re: Робството на женатанови [re: ha!]  
Авторopka (Нерегистриран)
Публикувано24.11.06 11:54



Ами не знам. Може би само нещото му става...

Тъй или инак, аз не можах да го усетя.... в дълбочина...





Тема Re: Една практиканови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано24.11.06 17:11



Ама си един недоверчив (мармотът беше за това

). Ако някой си търси оправдание за нещо, винаги ще го намери вкл. и в духовното. Но дай сега заради тези хора да не живеем.

Е, как се "махат" тези чувства? Единият начин е както християните махат секса (с подтискане), а другият е с будност/осъзнаване. Книги има милиони, но трябва да се подхожда с разбиране към тях.

Що се отнася до голата жена обект на медитация, не е нужно да стои по 24ч/ден. 1-2-5-10 часа на ден сигурно стигат (не съм им светил). Що се отнася до обожествяването, това е просто на техния език "преместване на СТ (и сексуалната енергия) другаде и няма нищо общо с егото.

Интересно обаче как си фиксиран в изчукването и даже и за момент не допускаш, че може пък и да ти се промени отношението и да ти мигне окото.... Кой знае, животът е непредвидим... Хм, за разлика от по-горе, обаче, ти тук нямаш никакво съмнение . Твое право е.



Тема Re: Една практиканови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (член)
Публикувано26.11.06 12:43



Що се отнася до обожествяването, това е просто на техния език "преместване на СТ (и сексуалната енергия) другаде и няма нищо общо с егото.
Не съм запознат с техниката и с Тантра, както казах вече. Но изхождайки от сравнението, което правиш, между преместването на СТ и описаната практика, мога да кажа, че те нямат нищо общо - нито като метод, нито като крайни цели. А и не зная дали самите тантристи имат и бегло понятие от СТ, че да се стараят да я местят.

Интересно обаче как си фиксиран в изчукването и даже и за момент не допускаш, че може пък и да ти се промени отношението и да ти мигне окото.... Кой знае, животът е непредвидим... Хм, за разлика от по-горе, обаче, ти тук нямаш никакво съмнение . Твое право е.
Премества се разговора от темата, към личността, а това не помага за обмена на идеи.

Ти слагаш акцента другаде. Разделяш секса на изчукване и любене(ползвам само думата за да направя разлика). Едното(чукането) "предполага пълна несъзнателност/следване на навика", а другото е свързано с "БУДНОСТТА/ОСЪЗНАВАНЕТО". Аз все си мисля, че секса си е секс - при процеса на възбуда се разпалва половата(изначална) енергия(дзин), която се преобразува в жизнена енергия(Ци). Емоциите са нещо съвсем отделно от алхимията..
Ето това е нещото, което не ми харесваше в книгата. Че там се подменя предмета и целта на целия метод.

Ти казваш, че и така книгата е полезна на хората. Аз обаче не съм на това мнение и дори си мисля, че може да е вредна и опасна. Едно е да правиш любов, а друго е да използваш даоски алхимични методи и противно на всички предупреждения, да наливаш егоистични чувства в алхимичния процес(любов, обвързаност и т.н.).



Тема Re: Една практиканови [re: mo32]  
Авторopka (Нерегистриран)
Публикувано26.11.06 14:07



Това и аз обяснявах през цялото време на Миро, но или не съм обяснила с точните думи или Миро не иска да ги чуе, защото също измести акцента в разговора ни към личността и нарече това "дълбочина".

Но на мен ми се струва, че това не е дълбочина, а точно обратното - нещо като опис на боклуците от бунището , което са нашите личности, но в една и съща равнина. И имам същото неприятно усещане за подмяна на целите. Все едно, лутайки се из тъмна стая, един ден уцелваш вратата и казваш: "Ей! Я виж ти, намерих врата!" А един Миро ти казва: "Остави вратата и виж мебелите в стаята - това е то същественото и дълбочината!"



Тема Re: Една практиканови [re: opka]  
Автор smokche (хвъркато)
Публикувано26.11.06 17:19



Кой гледа? Кой разбира? Кой чувства?
Какво вижда? Какво разбира? Какво усеща?
Кой решава, кой мисли, кой пречупва?
Как решава, как мисли, как пречупва?

Кое е мое, а не твое? Кое е лично, кое не?
Мога ли да говоря за вкуса на ананаса, като не съм го опитвала?
Или да говоря по същество за вкуса му?

Какво е да си личност? Аз имам ли личност? Защо личността ми да е боклук? Кой ми е дал тоя боклук и боклук ли ми е дал?

Врати много. Трябва ли да излизам? Защо да излизам? Къде да отида? Тук лошо ли е? Защо е лошо? Какво има там, което няма тук? Ако уцелиш в тъмното врата, тя вярната ли е?

Какво имам? Имам ли го? Къде е? За какво ми е?

Едно време чувах да се казва...с питане до Цариград се стига....ама така и не го разбрах особено...кого и какво да питам...а и защо до Цариград...и трябва ли да стигам някъде....ти ще ми помогнеш ли?

п.п. Съжалявам, че не е по темата за секса, ама още това ми е мътно...



Тема Re: Една практиканови [re: mo32]  
Автор smokche (хвъркато)
Публикувано26.11.06 17:37



Емоциите са нещо съвсем отделно от алхимията..

Направихме си онзи ден супер купон. За десерт - ягоди със захар. Леле, вкусотия! Едничка не оставихме, изблизахме и сосчето и мъркахме доволно като котараци. После нещо се случи. Чичо отиде в тоалетната. Върна се пребледнял като платно. След него - леля. Голямо думкане падна, докато я изкараме, че братовчеда едва стискаше зъби. Аз се бях подула като плондир и обмислях повръщане на балкона. Всички чешми, кофи и всевъзможни съдове бяха окупирани, а ние натръшкани по леглата и пода, едва сварвахме да ги изпразваме до следващия път. То не беше напън отпред, не беше отзад...абе да не ти разправям. Големи емоции бяха...



Тема Re: Една практиканови [re: smokche]  
Авторopka (Нерегистриран)
Публикувано26.11.06 23:42



Не че в стаята е лошо. Лошо е, когато съществува само тя (не можеш да излезеш). И пак не на всички им е лошо от това, повечето хора се задоволяват с една стая цял живот. Понякога две, а когато са особени късметлии, може и до три да стигнат. Нямам предвит буквално, разбира се, макар че и това се случва.
Няма вярни и погрешни врати, така, както няма вярни и погрешни решеня. Има врати, които можеш да ползваш (да излезеш през тях или да влезеш) и такива, които не.

"Там" има друга стая. Може да не е същата, но е пак стая. Дори да е поляна, гора или планина. Освен в един случай. В този особен случай вратата се отваря към... не знам какво е това. В най-добрия случай мога да го нарека "нищностност" и го усещам, като пропадане "между стаите". От три случая, първия беше съвършено черна, втория - със светещи искрички и светлинки, избухващи отстрани, а в третия беше разсеяна светлина в светлобежово или екрю. Там не мога дълго да издържам, тялото ми не е свикнало. ... Глупости ли говоря? Да, точно така звучат, но за този род преживявания мога да говоря само с алегории, които всъщност не са никакви алегории...



"Какво имам?" Живот.... и навици...
За какво е животът? Тук всеки сам си дава отговор.
А навиците? Те на нас не ни трябват - друг се ползва от тях...

Тя темата е за съвместното развитие, всъщност... Ама кой го гледа това, като се говори за секс?!
Това беше шегичка, но и не съвсем... Просто сексът има свойството да дърпа всичкото внимание към себе си...

Остана личността... Казах боклук, защото "боклук" се нарича нещо ненужно, което държиш и те задръства, та не можеш да видиш друго, подобно на стая пълна с всевъзможни мебели, от които човек не може дори да види, че стаята имала врата, камоли да му дойде идеята да я ползва... Та в повечето случаи личността е точно съвкупност от боклуци, но с теб може да не е така... Макар че ако не беше пък, щеше ли да задаваш този въпрос тук??




Тема Re: Една практиканови [re: opka]  
Автор mo32 (член)
Публикувано27.11.06 00:36



Тя темата е за съвместното развитие, всъщност... Ама кой го гледа това, като се говори за секс?!
Това беше шегичка, но и не съвсем... Просто сексът има свойството да дърпа всичкото внимание към себе си..


Според мен Егото дърпа всичко към себе си. Независимо дали е секс или палене на свещ в храм или дарение на дом за сираци. Та ако няма егоизъм, несъкратимия остатък е чиста любов, а не САМОвлюбеността, която наричаме любов.

Правилно че темата е за съвместно развитие. Аз досега не съм правил секс с жена, която да проявява интерес към даоските практики, да не говоря да ги практикува. Това обаче не пречи да има взаимност помежду ни. От друга страна е невъзможно, а и тъпо, да насилвам другия човек да вярва и практикува нещата, в които вярвам и практикувам аз. Та се получава разминаване. Все пак си мисля, че между двойка може да има споменатата чиста от егоизъм любов. Дали ще има секс не мога да предвидя. Все пак говорим за развитие свързано с даоските практики, а те много ясно са казали, че секса е до време по Пътя, в смисъл, че има доста по-мощни и ефективни методи на алхимия.

Ама за сега сме млади и глупави(поне аз) и секса има своята притегателна сила.





Тема Алхимия и емиции/чувстванови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано28.11.06 07:32



Не съм запознат с техниката и с Тантра, както казах вече. Но изхождайки от сравнението, което правиш, между преместването на СТ и описаната практика, мога да кажа, че те нямат нищо общо - нито като метод, нито като крайни цели. А и не зная дали самите тантристи имат и бегло понятие от СТ, че да се стараят да я местят.
Ако се опитваш да намериш познатите ти изразни средства от книгите на КК, сигурно няма да ги намериш, но феноменът, който стои зад това, което се нарича СТ (и придвижването й) го има съвсем естествено повече или по-малко във всички духовни системи. И не би могло да бъде другояче, защото и мексиканците, и индийците, и българите и прочие все сме хора. И мен ме интересува именно феномена в същността му, а не само на какъв конкретен "език" ще бъде изразен.

Разделяш секса на изчукване и любене(ползвам само думата за да направя разлика). Едното(чукането) "предполага пълна несъзнателност/следване на навика", а другото е свързано с "БУДНОСТТА/ОСЪЗНАВАНЕТО". Аз все си мисля, че секса си е секс - при процеса на възбуда се разпалва половата(изначална) енергия(дзин), която се преобразува в жизнена енергия(Ци).
Сексът/чукането може да си е "само секс", но той, както всичко друго в живота, никога не съществува само за себе си, а е свързан с много други неща... И ако човек си затваря очите за останало, най-вероятно ще си остане на повърхността, рационализирайки биологично-роботичните си навици с разни теории.

Емоциите са нещо съвсем отделно от алхимията
Кой ти каза това? Някаква книжка от анонимен (непознат за теб) автор?
Даоската алхимия, както всяка друга духовна наука, разглежда ЦЯЛАТА човешка същност. И понеже в човек има и емоции, ЕСТЕСВЕНО, че в алхимията ще има важно място и за чувствата/емоциите. И примерно в системата на любимия ти Мантак Чия има един цял раздел, който се нарича "Сливане на 5те елемента" и там се работи именно със и над чувствата и емоциите. Ако сме още по-детайлните, сексуалните практики, които са ти познати по М.Чия (Култивиране на мъжката/женската сексуална енергия) НЕ са част от алхимичните формули, както са му предадени от неговия даоски учител Един Облак. Тези практики М. Чия ги е въвел като подготвителни/въвеждащи (според мен много мъдро). Така че, ако гледаме нещата в тесния им смисъл именно тези сексуални практики не са част от алхимията.

Ето това е нещото, което не ми харесваше в книгата. Че там се подменя предмета и целта на целия метод.
Ти казваш, че и така книгата е полезна на хората. Аз обаче не съм на това мнение и дори си мисля, че може да е вредна и опасна. Едно е да правиш любов, а друго е да използваш даоски алхимични методи и противно на всички предупреждения, да наливаш егоистични чувства в алхимичния процес(любов, обвързаност и т.н.).

Вече ти казах, че според мен ти сам си подменил целта на книгата и погрешно си взел един наръчник по сексология за даоска алхимия. Оставам с впечатление, че това, което те дразни в книгата са думите "любов" и обвързаност", докато ти си за чистия секс без въпросните две думички. Но в края на краищата, нали я продаде книгата, така че не се коси и карай както ти харесва.





Тема Re: Алхимия и емиции/чувстванови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (член)
Публикувано28.11.06 08:39



Ако се опитваш да намериш познатите ти изразни средства от книгите на КК, сигурно няма да ги намериш, но феноменът, който стои зад това, което се нарича СТ (и придвижването й) го има съвсем естествено повече или по-малко във всички духовни системи. И не би могло да бъде другояче, защото и мексиканците, и индийците, и българите и прочие все сме хора. И мен ме интересува именно феномена в същността му, а не само на какъв конкретен "език" ще бъде изразен.
Миро, това, че мога да си обясня нещо с езика на едно учение, което харесвам, не означава, че феномена, който си обяснявам и хората, които го описват/изпитват имат и най-бегла представа за съществуването на тази система. А това е изключително важно, защото от моята позиция феномена може да има едно обяснение, а от тяхна съвсем друго. Което означава, че те може да обясняват по коренно различен начин своите "опитности". И да имат коренно различни методи за постигането им. От което следва, че следваме коренно различни пътища и имаме коренно различни цели. Примерно за един християнин, целта може да е е единение с Бог. Спомняш ли си когато Кастанеда вижда модела на човека??? И изводите до които стига той на база своята опитност? Само че до него има човек, който знае тайните на СТ и не го оставя да се заблуждава, че е видял Бог. Представи си християнина, който е видял човешкия модел и вярва, че е видял Бог, че Бог съществува - той ще умре с увереността, че отива в рая и т.н. А според магьосниците няма нищо вълнуващо да те заровят 2 метра под земята. Познанието е това, което дава насока и грешното познание или липсата на познание, може да изтълкува един и същ феномен по различен начин.

Сексът/чукането може да си е "само секс", но той, както всичко друго в живота, никога не съществува само за себе си, а е свързан с много други неща... И ако човек си затваря очите за останало, най-вероятно ще си остане на повърхността, рационализирайки биологично-роботичните си навици с разни теории.
Коя е повърхността?

Кой ти каза това? Някаква книжка от анонимен (непознат за теб) автор?
А на теб кой ти каза това? Някаква книжка? И двамата четем книжки. Аз просто реших да се доверя на книжките, които говорят за отстраняване на егото и т.н. практики, а не на тия, които говорят за самочувствие и т.н.

Ако сме още по-детайлните, сексуалните практики, които са ти познати по М.Чия (Култивиране на мъжката/женската сексуална енергия) НЕ са част от алхимичните формули, както са му предадени от неговия даоски учител Един Облак. Тези практики М. Чия ги е въвел като подготвителни/въвеждащи (според мен много мъдро). Така че, ако гледаме нещата в тесния им смисъл именно тези сексуални практики не са част от алхимията.
Представи си, че има даоски секти, занимаващи се с алхимия, които използват алхимични сексуалните практики. Вярно е, че ги ползват в началния етап, но те са си АЛХИМИЯ. Не зная от къде си чел, това за Мантак Чия, но ето ти един пример от негова книга:



Какво е даденото на диаграмата ако не е алхимия? Работа с дзин, превръщане в ци, работа в трите дан тян-а... Ще ме прощаваш, ама как стана така, че Мантак Чиа описва алхимични методи, говори за алхимия, а изведнъж стана така, че според теб това не било точно така???

Вече ти казах, че според мен ти сам си подменил целта на книгата и погрешно си взел един наръчник по сексология за даоска алхимия. Оставам с впечатление, че това, което те дразни в книгата са думите "любов" и обвързаност", докато ти си за чистия секс без въпросните две думички. Но в края на краищата, нали я продаде книгата, така че не се коси и карай както ти харесва.
Нищо не съм подменил. В книгата се описват алхимични методи, в контекста на някаква сексулогия. И се е получило нещо като манджа с грозде. А ти пак се опитваш да насочиш нещата от метода към мен.



Тема Re: Една практиканови [re: opka]  
Автор smokche (хвъркато)
Публикувано28.11.06 23:24



Благодаря. Сега мисля, че разбирам какво имаше предвид.





Тема Re: Алхимия и емoции/чувстванови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано05.12.06 13:55



Миро, това, че мога да си обясня нещо с езика на едно учение, което харесвам, не означава, че феномена, който си обяснявам и хората, които го описват/изпитват имат и най-бегла представа за съществуването на тази система. А това е изключително важно, защото от моята позиция феномена може да има едно обяснение, а от тяхна съвсем друго. Което означава, че те може да обясняват по коренно различен начин своите "опитности". И да имат коренно различни методи за постигането им. От което следва, че следваме коренно различни пътища и имаме коренно различни цели.
Това е повече от очевидно и e съвсем нормално.

Примерно за един християнин, целта може да е е единение с Бог. Спомняш ли си когато Кастанеда вижда модела на човека??? И изводите до които стига той на база своята опитност? Само че до него има човек, който знае тайните на СТ и не го оставя да се заблуждава, че е видял Бог. Представи си християнина, който е видял човешкия модел и вярва, че е видял Бог, че Бог съществува - той ще умре с увереността, че отива в рая и т.н. А според магьосниците няма нищо вълнуващо да те заровят 2 метра под земята. Познанието е това, което дава насока и грешното познание или липсата на познание, може да изтълкува един и същ феномен по различен начин.
Някой магьосник без достатъчно разбиране (особено книжен такъв) също би могъл да се заблуждава и да си мисли, че е видял някакъв модел. Особено, ако си затваря очите за различните гледни точки и си мисли, че следва единственото вярното учение... И именно за да задълбочаваме познанието тук срещаме РАЗЛИЧНИ гледни точки.

Сексът/чукането може да си е "само секс", но той, както всичко друго в живота, никога не съществува само за себе си, а е свързан с много други неща... И ако човек си затваря очите за останало, най-вероятно ще си остане на повърхността, рационализирайки биологично-роботичните си навици с разни теории.
Коя е повърхността?
Няколкото мои реда предхождащи въпроса ти много ясно казват кое е повърхността. Апропо това е чудесен случай да се приложи разбиране/познание, за което стана дума малко по-нагоре.

А на теб кой ти каза това? Някаква книжка? И двамата четем книжки. Аз просто реших да се доверя на книжките, които говорят за отстраняване на егото и т.н. практики, а не на тия, които говорят за самочувствие и т.н.
Мда, ето я разлика между нас. Това, което аз пиша тук НЕ се основава на прочетеното по книжките, а на моя опит и разбиране. Книгите ги ползвам като източник на идеи, насоки и методи. И пиша за разните неща едва след като ги проверя, разбера и интегрирам. Нютон може да е открил Закона за Всемирното привличане, както и някой даос движението на енергията по Микроорбитата, но след като съм ги практикувал и разбрал, те стават част от моята опитност и разбиране и мога да говоря за тях без непременно да се базирам сляпо на откривателите им. Всъщност, сляпото доверяването на "нещо си" (независимо дали е вярно или не") е това което спъва познанието.

Представи си, че има даоски секти, занимаващи се с алхимия, които използват алхимични сексуалните практики. Вярно е, че ги ползват в началния етап, но те са си АЛХИМИЯ. Не зная от къде си чел, това за Мантак Чия, но ето ти един пример от негова книга:
Е, след като четеш книгите на Мантак Чия, не четеш ли най-накрая в приложенията, където той представя цялата си система (не знам дали мъдрите преводачи ги орязват тези приложения на български). В "Awakening Healing light of the Tao" той споделя какво го е учил учителя му по Даоска Алхимия Yi Eng и примерно повечето неща, преведени на български от него въобще не са част от нея. Но пак казвам, намирам за много мъдро и точно от негова страна, че е включил в системата си Желязната ризница, Сексуалните практики, Тай-чи и т.н. И точно това е пример за РАЗБИРАНЕ и ПРИЛАГАНЕ на дадени принципи според конкретните условия. И разбира се, че сексуалните практики са особено полезно средство. Важният детайл обаче е, че те не са нито цел, нито основен метод. А дават идея на практикуващия как да смесва и балансира оргазмично различните ИН и ЯН качества в себе си и около него.

Ако трябва да се върна на примера от предния постинг с медитирането над голата жена, ако приложиш даоската алхимия "изчукването" на жената ще стане вътре в теб именно по време на медитирането... Майкъл Уин се майтапеше, че Даоската Алхимия е "да си го начукаш сам на себе си" (т.е. да смесиш ИНа и ЯНа в теб).



Нищо не съм подменил. В книгата се описват алхимични методи, в контекста на някаква сексулогия. И се е получило нещо като манджа с грозде . А ти пак се опитваш да насочиш нещата от метода към мен
Нито за Мантак Чия, нито за мен, нито за десетките практикуващи, които познавам тази книга не е манджа с грозде, а напротив е съвсем на мястото си. Т.е. манджа с грозде е само за теб и вероятно за Орка. А се насочвам към теб, защото именно ТИ я интерпретираш по твои начин, което разбира се е твое право.



Тема Re: Алхимия и емoции/чувстванови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (член)
Публикувано05.12.06 20:06



Мда, ето я разлика между нас. Това, което аз пиша тук НЕ се основава на прочетеното по книжките, а на моя опит и разбиране.

За разлика от теб, аз не твърдя че познавам и практикувам Алхимия. Единственото нещо, което ползвам, това е метода на Голямото изтегляне, вътрешната усмивка и шестте лечебни звука. Учил съм ги от приятели и от книгите на Мантак Чиа. Нямам претенции за повече. Семенарите, които съм посетил не споменавам изобщо, защото съм се нагледал на майстори учили по семенари. Особено за бойните изкуства, понеже там лесно се доказва кой как и къде е учил. При сложна материя като Доаизма е още по меродавно, че от семенар не може да се учиш на алхимия.

Ще се радвам да споделиш при кои даоски учители си учил, представители на кои секти(или течения) са те? Колко време си учил при тях и какви методи си усвоил?

Благодаря ти предварително!





Тема Re: Алхимия и емoции/чувстванови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано07.12.06 22:07



Щом нито познаваш, нито практикуваш алхимия, защо се косиш дали в някоя книга е имало алхимични практики? И защо пак правиш разни заключения за нещо, което самият ти твърдиш, че не познаваш? Аналогично, защо пишеш и за даоски сексуални практики бидейки ги учил само по някакви книги ("нагледал съм се на майстори учили по книги"

) или от някакви неясни приятели, които вероятно също са ги учили по книги?

Що се отнася до това от кои хора аз съм учил даоска алхимия, в раздела за даоски практики на информационната тема най-отгоре в клуба, съм споделил най-подробно не само имената на десетки такива хора, но и всякакви други детайли.

Като сме тръгнали обаче да отбелязваме разликите между нас, за мен не е особено важно откъде си учил това, за което говориш, а КАК го говориш, аргументираш и въобще що за разбиране прояваваш.



Тема Re: Алхимия и емoции/чувстванови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (член)
Публикувано08.12.06 03:51



Миро,

Оставям тоя спор настрана. От него полза и смисъл няма.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.