Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:32 19.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Дао и тай-чи учители/подходи и... Ошонови  
Автор Mиpo ()
Публикувано04.08.06 14:37



С позволението на евЗЕНи убликувам по-долу последното му писмо от нашия офф-лайн разговор, защото засяга интересни теми и може и някой друг да се включи в него.

Виж ти.
Мен първо ме учи един колега, който е бил с William C.C. Chen и Bob Klein.
Само че това беше много повърхностно ниво. Не знам пича ли толкова беше научил, или WCCC толкова преподава. Имам и една книга на WCCC, която е опаковката на Тай Чи форма, без съдържание.

Един младеж ме учеше Кунг Фу в Корнел, след което учил в Китай Тай Чи и станал учител по последното в Ню Йорк. Та и с него се "сдърпах", че и той като повечето се е хванал във обвивката и зацикля за стилове, приложения и т.н. (отчасти заради успешната политика на Chen Village да спечели благоволението на Партията и да стана Официалния Център за Истински ТЧЧ). Мойте доводи, че формата, стила, навръзването в поредица и т.н. за безпредметни и изчезват рано или късно не минаха...:-) Но за това си уважавм училището.

Mantak Chia - това е едно от нещата, дето ме запалиха по всички тия неща, но доста се отплесква и комерсиализира напоследък ми се струва. Мaster Liao хич не му се кефи май. Като го питах какво мисли за него каза нещо като: "А! Мантак. Ами проблема при него е, че се фокусира как да запази енергията, а не как да се свърже с Тая, дето няма край. Ако можеш винаги да се зареждаш, защо си губиш времето да се учиш как да не загубиш!?"
С което аз лично не съм много съгласен, но и се разочаровам от последните книги, които съм си купил на МЧ.

Нямам късмета да се познавам с интересните люде, които ти си познавал в БГ. Което може и да е добре - празната чаша по-лесно се пълнела, казват...

Но мен си ми е интересно да вида на какво ниво се практикува.
А и с тези доста добри би било интересно да се запозная.
При нас много малко хора се интересуват от Бойната страна.
Мастър Лиао скоро го каниха на един семинар, където той доста грубичко им казал, че си губат времето в това училище. Понеже ако за да научиш ТЧ за martial art ти трябвало да кажем 100W, то за лечение ти трябват 10kW, за разбиране на реалността 10MW и за сливане с Дао - 10GW (или подобна скала да кажем)

Но както казва Ошката: "Не вярвяйте на никого. Даже и на мене"

А и аз си стоя на я има, я няма 10W години наред :-)


Ще ти кажа първо, че подхождам към различните учители и инструктори съвсем прагматично, практично и без предразсъдъци от рода "понеже съм се учил от този, значи той е най-добрия". И от всеки взимам това, което ми върши работа като не се притеснявам да вида другаде за това, което ми лисва у дадения човек

Уилям Чен
Книгата му наистина е много обща (отнася се главно за формата му) и аз даже не си направих труда да си я купя. Но Уилям определено е един от добрите съвременни учители по тай-чи най-вече като body-mechanics и бойни приложения. Самият той, макар и на над 70г, е доста гъвкав и ефективен. От гледна точка на цигуна и на духовните приложения директно надали ще намериш нещо интересно у него. Но пък самата форма (след като човек има усет за енергията) е чудесна цигун форма и индиректно може да отведе към опредени усещания отвъд тялото и енергията. А по един ученик (имайки предвид, че сигурно са хиляди на най-различно ниво) е определено невъзможно да съдиш за учителя.

Мантак Чия
Той винаги си е бил комерсиален и винаги се е отплесвал (изследвал) в много направления. Последното, особено, не е никак лошо. Аз лично чакам да видя какво ще излезе от поредната му идея и, ако ми хареса, ще се възползвам от нея. Пък ако не, просто ще я подмина. Както са ми казвали хора, които го познават много по-добре от мен, Мантак Чия е много активен и кипящ от енергия и понякога се отплесва в твърде много направления, но пък именно в следствие на това излизат интересни неща.

Познавайки добре системата на М. Чия НЕ бих казах, че се фокусира в това да запази енергията, а в това КАК ДА СЕ СВЪРЖЕ И ИЗПОЛЗВА ПОВЕЧЕ ЕНЕРГИЯ. Не познавам твоя Мастър Лиао, но съм чувал и в ошо средите подобни фрази “ако можеш винаги да се зареждаш, защо ти е да се грижиш да акумулираш енергия”. Само че най-често тези хора НЕ МОГАТ да се зареждат винаги и за тях това е само един красив теоретичен принцип. За да може да се зареждаш винаги, просто трябва да си опознал себе си и свързването с енергията около теб. А пък за това се изисква енергия.

Даоският подход често не е директен и за да се разберат някои неща трябва да се гледа по-мащабно. И това да знаеш как да използваш много енергия е особено важно след като човек навлезе по-навътре. Виждал съм не малко хора с дълбоко духовно познание, които обаче не са могли да се балансират енергийно и това е станало препъни камък за тях...

Кои последни книги на МЧ не са ти харесали с какво?

Що се отнася до по-фините алхимични аспекти, аз се ориентирах повече към един ученик на Мантак Чия, Майкъл Уин (ето сайта му

. Майкъл, както и доста други хора около М. Чия, са се учили и се учат от много различни учители и развиват собствен подход. Изглежда че в последно време даже доста хора предпочитали семинарите на Майкъл пред тези на Мантак Чия, понеже Майкъл ги прави по-разбираеми и достъпни за западняците. А това да може да кажеш със «свои думи» определени дълбоки неща изисква дълбоко разбиране. Ето ти един . Бил съм на този семинар (не в Шоталндия, а в Щатите) и беше хубав.

тай-чи учителя в БГ
Що се отнася до тай-чи учителя в България, който спомена и моето впечатление е като твоето и даже има доста забавни и смешени случки достойни за филма «От нищо нещо».

Бойния аспект в тай-чи
Според мен бойният е много полезен (особено за хора които никога не са занимавали с него) за развиване на ЯН качества и на фино нива. Естествено, става въпрос за използването му в определени тесни граници. Иначе, това да се биеш и да си ефикасен в бойна ситуация изисква достатъчно работа, но те отвежда в СЪВСЕМ ДРУГО направление.

Не знам доколко е точно горната скала на Мастер Лиао (не се чувствам специалист по всичките тези направления за да казвам колко условна енергия е нужна за тяхното цялостно овладяване), но аз гледам на нещата от друг ъгъл. За мен е важно кои неща ми помагат (вършат работа) за това да съм в хармония със себе си и света и насочвам усилията и енергията си към тях. Може да са дребни или малко значими, но щом вътрешния ми компас ме води към тях, ги следвам. Даже и ако евентуално Ошо се е изказвал срещу тях. Все пак това съм научил от Ошо, че човек трябва да е отговорен за собствените си действия.





Тема Re: Дао и тай-чи учители/подходи и... Ошонови [re: Mиpo]  
Авторeв3EHи (Нерегистриран)
Публикувано10.08.06 21:14



Темата, Миро, не знам колко е за този форум. Освен че касае Основните Въпроси.

Много от Тай Чи майсторите и школите им не ги адресират, камо ли да помагат с отговорите.
Това имах предвид за William CC Chen. Тай Чи не е и не бива да бъде "body-mechanics и бойни приложения", както ти казваш. Скалата дето я дадох е примерна. Но каквито и да са цифрите, безсмислено и безумно е да се спира човек на първото стъпало и да се размазва там, когато Еверест чака пред него да бъде покорен.

Имено за да може човек да е ВИНАГИ Свързан и да не трябва да зарежда отвреме на време. Дали ще е Ошо, Буда или който и да е проумял - загубването на АЗ-а и оставането в това състояние (и не чрез "цигарки", разбира се, !Ъ :-) е целта (И, да, има хора, които го правят. Можем да си разправяме тук или off line случки, ако искаш). Това е и целта на Тай Чи. Всичко следва от постигането и - бойния аспект, лечение, виждане в бъдещето и т.н. - това следва; резултат е - не цел.

Използването на оръжия по този Път примерно има една главна цел - учи как да се прожектира jing по далеч от тялото. Понеже е сравнително лесно да генерираш chi в дланите си примерно, не чак толкова лесно да го трансферираш в jing и да предадеш последното на друг (2 men forms), и още по-трудно да го контролираш на 1 метър или 1 км от себе си.
Отново - целта не е състезания, турнири и титли.

Последния учител, който Мастър Лиао беше довел от Тайван беше един обикновен човечец, работи на оризово поле. Един от тези, дето няма да "ги познаеш" и няма да ги видиш със страници "Световен Шампион" (още ме разсмива)

Не знам запознат ли си с примера, който Cheng Man-Ching давал:

"Постигането на тази цел е като строенето на небостъргач. Който се строи от хартия - лист, по лист. Пускайки ги бавно един върху друг..."

Което изисква и правилния учител, да ти каже как да не строиш камарата на криво, за да не падне. И как да пречистваш постоянно вътрешната енергия, релаксираш и увеличаваш чувствителността си. Че без тези неща си остава едно красиво и успокояващо упражнение :-) Ако беше това само, аз щях да си стоя на Кунг Фу и Капоейра може би :-)

Мастър Лиао скоро публикува в много ограничен брой записките на едно деденце (мисля 50 по 1000$ парчето) и тепърва ни разкрива и много от нещата, които той самия знае... Като се замисля колко много има пред мен... За това по добре да не мисля много, ами да ида навън малко да изкарам минималните 45 мин на ден практика. То се е видяло, че работа няма да свърша :-)

Това може би все пак е за Тай Чи форум, хем че там ще има доста "Змия изяжда гъбата / Змия повръща отровната гъба", ако ме разбираш :-)



Тема Мантак Чианови [re: Mиpo]  
Авторeв3EHи (Нерегистриран)
Публикувано10.08.06 22:24



Забравих за Мантак да отоговоря.

Купих си например "The Secret Teachings of the Tao Te Ching" (писана с Tao Huang), като се надявх най-сетне на нещо "по-дълбоко". Нали и коавтора Даоист уж... Умрях си. Пак си продава неговите си неща, човека. Нямах си работа по него време прочетох и "Nine Nights with the Taoist Master" by Waysun Liao. Която виж ми отвори очите за много нещица, и верно - бидейки поднесена като художествена история се чете лесно.

HealingTaoUSA.com и свързаните с него подобни страници поглеждам често. Презентацията си я имам на РС-то и изобщо мисля че следя как върви при него и Michael Winn. А как върви можеш да видиш и от заглавията на книгите, които бичat. Вярно е, че тази година MC пусна "Iron Shirt Chi Kung" и "Chi Self-Massage: The Taoist Way of Rejuvenation", но все още е главно на вълна "The Multi-Orgasmic Woman: Discover Your Full Desire, Pleasure, and Vitality".
Вярно е, че човек все отнякъде трябва да почне, и какво по добро от сексуалността си и желанието да се чувства здрав. Та аз не го коря човека. Моя учител също пусна за "начинаещи" "Chi: How to Feel Your Life Energy", която примерно мен ме разочарова. Че и жена ми, дето не е много "вътре" в тези неща се изненада.
Но се срещнах с много хора, за които информацията вътре ги кара да потърсят и нещо повече.
Та и с М. Чиа е така. Може би просто това е първото сито през което минават учениците му?

Аз винаги съм мразел учители, които се продават, публикуват, правят видеота и т.н. За моя изненада и моя учител е така напоследък и дори много развалиха сайта, на който имаше чудни безплатни дискусии и интервюта :-)
Той обаче казва, че остава много малко време, в което трябва да докумнетира всичко, което знае. Защото скоро ще се случи нещо (?!)(Световен, не личен мащаб) и после няма да може да преподава...
Хм ?

Освен това е на кръстоносен поход да обедини много от Тай Чи училищата по света, да се установят произходи и връзките им, да се установят принципите и водещите неща в Тай Чи, защото смята, че това, което Chen family правят в момента в Китай е по-пагубно и от Културната революция.

Както заключваш - човек сам си е отговорен за собствените решения. Буда е казал още как мислите ни определят битието, та ако има нещо - на себе си трябва да се сърдим. И да не си навриаме по много гагите при другите :-)



Тема Re: Дао и тай-чи учители/подходи и... Ошонови [re: eв3EHи]  
Автор Mиpo ()
Публикувано12.08.06 00:09



Темата, Миро, не знам колко е за този форум. Освен че касае Основните Въпроси.
Според мен това което споделяме пасва много добре тук по две причини. Първо, понеже няма самостоятелен Дао/Тай-чи клуб в ДИРа, от доста време стана традиция в Ошо (както и в Йога) клуба, да дискутираме за Даоски практики, тай-чи и аналогични. Може да видиш в профила ми поне 10-20 такива теми, а и други приятели отваряха също дума. Другото място в България за писане на тази тема е DaoBG.com форума, но там моите приятели (с които ще отида утре да се бутам) разглеждат тематиката приоритетно като бойно изкуство. Ако искаш, пусни темата и там (или линк към това, което пишем тук) и виж какво ще стане (поне на мен ми е ясно).

Второ, темата е много добра за Ошо клуба, защото пасва и на Ошо подхода и на мен лично ми харесва много синергетиката дао/тай-чи и Ошо. Ошо хората, които съм срещал и са ми харесвалиса се "специализирали", освен с Ошо, и в определен вид други практики/методи като дао, тантра, йога, суфи или зен практики, терапии и т.н. Самият Ошо Мултиверсити е също отворен към различни традиции, методи и практики, а не ограничен само до Динамичната медитация или четенето на Ошо книги. И понеже съм писал в различните клубове на ДИРа, тук поне съм се чувствал най-свободен без да бъда някакъв "-ист" (даоист, тайчичуанист, кастанедист, йога ... нито даже ошовист). Ошо подходът е именно да се подхожда интегрално/цялостно към живота и това пасва много добре на тай-чито с неговите

.

Това имах предвид за William CC Chen. Тай Чи не е и не бива да бъде "body-mechanics и бойни приложения", както ти казваш. .. безумно е да се спира човек на първото стъпало и да се размазва там, когато Еверест чака пред него да бъде покорен
Нека да ти споделя нещо. Когато чух У. Чен да говори за първи път за body-mechanics бях (малко) разочарован бидейки се занимавал с негов ученик и по неговата система от 5 г. и очаквайки нещо "по-така" и поне да включи и "енергиите". После обаче свикнах и видях нещата малко по-различно. Апропо, в една от тай-чи темите, която дискутирахме тук, едно момче питаше, как може тай-чи да е само гимнастика за здраве без да се стигне до Еверстта му, който за него беше пък бойното изкуство...

Та според мен е хубаво нещата да се оставят ОТВОРЕНИ за всеки човек и той, на базата собствения си интерес и нужди, да прецени за какво му е най-полезно тай-чито. Чудесно е, че към него може да се подхожда различно, но НЕ бих казал, че тай-чи не може да бъде само за здраве, само за бойни изкуства. А за хора, примерно както е за нас с теб, които имат нужда и от нещо повече, никой не ги ограничава да използват и другите му аспекти.

У. Чен не говори за енергии и за медитация, но аз бих предпочел той да ме учи (поне като база) на тай-чи, вместо примерно Ошо, защото с У. Чен (като ученик на Чен Манчин) именно строенето на небостъргача лист по лист ми харесва в началните му етапи. И на 70г сега той прави формата, бутащите ръце и приложенията много по-добре от мен, който се занимавам с енергии и медитации. Аналогично и за момчето, което срещах в БГ след завръщането му от Китай, за което ти споменах, че ме научи на безценни неща. Той не иска и да чуе за ци/чи в чисто енергиен аспект, но нещата, които самият той прави са като на човек овладял доста добре вътрешната си енергия и са много практични, работещи и ефективни, за което слабо казано му свалям шапка.

А това, че моите интереси не с ограничават само с тези аспекти на тай-чи си е моя работа и аз мога да потърся и другаде останалото. Но именно тези "базови" неща са ми дали неимоверно много и за духовното ми развитие.

А иначе съм виждал учители, които говорят за всичките аспекти на тай-чи (и особено на духовните), но пък нерядко те са повече или по-малко плитки в някои от тях. Примерно, сещам се за Майкъл Уин, откогото сигурно съм научил най-много за даоската алхимия и той наистина има дълбоко познание в тази област. Но когато играе тай-чи, даже и прословутото му Tai-Chi for Enlightenment, което сигурно ти харесва като име и което не е никак лошо (той ме учи на него), го усещам как не го прави "както трябва" от гледна точка на тай-чи, т.е. струва ми се леко вдървено, забързано и недостатъчно цялостно... Та аз си го адаптирах на базата на това, което съм научил другаде за тай-чи.

Ти може да споделяш за нещата, които си научил от твоя учител Мастър Лиао, на мен ми е интересно. Тъкмо ще спестим и накоя друга хилядарка . И ти предложих да пишеш тук за тези неща, защото именно тук се срещнахме сега и така завъртаме енергийния кръговрат, в който може да се възползват/включат и други хора и да го развъртят и те... А това е точно тай-чи по ошовски.



Тема Re: Дао и тай-чи учители/подходи и... Ошонови [re: Mиpo]  
Автор huanji ()
Публикувано12.08.06 09:12



Случвало ли ти се е да бъдеш на семинар по традиционно тай-дзи? Ма то си е направо дървено...и такова е било винаги, понеже е бойно насочено. С времето правят спортните варианти, които се преподават.

Реално погледнато, всички традиционни неща са извън репертоара за ширпотребата. Включително и алхимията.



Тема защо са ти тези прибързани обобщения?нови [re: huanji]  
Автор Mиpo ()
Публикувано12.08.06 22:00



Хуанджи, ти на кой точно семинар по традиционно тай-чи си бил и той е бил ДЪРВЕН? Аз поне съм бил на достатъчно тай-чи семинари, които определено НЕ са били дървени.

Не знам, също, защо отбелязваш, че някои "правят" спортни форми? Ако на тях това им е интересно, то си е тяхно право (и няма лошо). Но има достатъчно други, които се занимават с друга цел и ние това коментираме.

Последното ти обобщение е също някакво неясно и така и не разбрах какви са тези ширпотреби, за които говориш (включващи и в алхимията)?



Тема Re: Дао и тай-чи учители/подходи и... Ошонови [re: Mиpo]  
Авторeв3EHи (Нерегистриран)
Публикувано16.08.06 19:16



Съгласен за мястото на темата тук. Аз както ти писах скоро погледнах DaoBG.com и реших, че нямам много за споделяне там. Дан Колов, Джудо и Карате далеч не ми се връзват с дискусии за Дао, хем че поради обширността на последното То ги съдържа в себе си :-)

Waysun Liao е работил също доста с Сhen Мan Сhing. От него знам, че последния е изключен от доста книги и "родословни дървета" (в което и сам съм се убедил), за дето си е позволил да преподава неща, които обикновено остават зад затворени врати.

За "не както трябва" и "дървено" - също често ни се казва, че колкото човек е по "свързан и близко до Дао", толкова повече формите му започват да губят, well, форма. В училището имало видео на някакво деденце, дето едва изглеждал да се движи изобщо, но правел дългата форма. После демонстрирал, как ако хване крайчеца на стръкче трева може да повали човек хванал другия край. Без да скъсва тревата.
Формите имат за цел единствено да научат тялото ни да е по-ралаксирано => по-лесно контролеруемо. Като степените отново са:
енергия -> съзнание -> тяло
т.е. формата се определя от енергията, а не от тялото или мозъка управляващ последното.

За конкретните случаи за които вие говорите може и наистина да сте прави. Няма как да знам :-). Но аз съм на позицията, че няма Правилна Форма и Правилно Изпълнение (поради което концепцията за "турнирите" е абсолютна безумица). Има степен на свързване и индивидуално проявление на Дао във формите.
При нас, примерно, имаме един от старшите ученици, който като прави форми се тресе и изглежда че има Паркинсън. Първия път като го видях дори реших, че учи Тай Чи да се лекува от нещо. Но просто това е начина по който при него се проявява потока на енергията. Може би има затворени канали или твърде отворени такива. Но при всяко положение е много по напред от мен и колцина други.

Иначе мога да споделям много от концепциите, които научавам. Но нали някои неща без правилния учител, казват по добре да не се казват? Ще подпитам тази Събота все пак.
Така съм се зарязал...:-(



Тема Re: Мантак Чианови [re: eв3EHи]  
Автор Mиpo ()
Публикувано27.08.06 19:15



Не съм я чел тази книга на Мантак Чия, но тя определено е от СТРНИНИТЕ му. Въобще, както казах и по-рано, той се впуска в много проекти и понякога някои излизат по-ялови. Важното е да има нещо, което да върши работа.

Що се отнася до книгите му за сексуалните енергии, тази материя интересува ВСИЧКИ (или почти) хора и за това предполагам набляга на нея и сигурно и бизнесът върви добре там.

Апропо, покрай обмена тук из клубовете имат вече на видео файловече почти всичко от Мантак Чия, та ако интересува може да ти запиша едно 1-2 ДВДта и да ги оставя на брат ми в София?

Щом се отнася до "кръстоносните походи за обединяване на тай-читата", кръстоносните походи имат винаги един и същ ефект... Според мен няма нужда от това и е чудесно, че има различни тай-чита за различни хора.



Тема Цели при трениране на БИнови [re: eв3EHи]  
Автор Mиpo ()
Публикувано01.10.06 19:40



Надявам се, че вече си се завърнал успешно от пътуването ти

. Интересно как относно целите за трениране на Бойни Изкуства имаш доста различна гледна точка с тази на немалко от хората в daobg.com, вкл. и с позицията примерно на mo32 изразена , за които главната цел на трениране е да могат да се бият ефикасно в реална бойна ситуация.

Моята лична позиция е някъде между вашите, т.е. с по нещо се съгласявам, но за други неща съм на различно мнение. Уважавам целта на хора да тренират дадено БИ (пък било то и вътрешно като тай-чи) за бойни умения. Ако тези хора имат реална нужда от такива умения във всекидневия си живот, примерно бидейки полицаи, бодигардове, охранители, мафиоти, живеещи/преминаващи често през враждебни среди и т.н. тази цел е повече от оправдана и това, че не засягат и другите аспекти на бойното изкуство си е тяхна работа. В края на краищата, това му е хубаво конкретно на тай-чито, че човек може да го използва за много различни неща в зависимост от нуждите и желанията си. Малко по-странен е случая при хора, които афишират същата цел за умения в реален бой, но без да им се налага такъв с години. И се оказва, че тренират упорито нещо 10-20 и повече години само да не би нещо да им се случи някой ден...

Аз лично НЕ тренирам БИ (тай-чи чуан) с директна цел да мога да се бия в реална бойна (улична) ситуация. Най-малкото, защото, както за да се научиш да работиш на компютър трябва много работа НА КОМПЮТЪР (а не на книга) и както да се научиш чужд език е нужно ГОВОРЕНЕ на този език (а не само чете на граматики и речници), така и за развиване на реални бойни умения е нужно човек да се БИЕ МНОГО. Спарингите и бутащите ръце са само форма на въпросните граматики и „книжни” подготовки. И те далеч не отразяват всичките аспекти на една реална улична ситуация, където може да ти се наложи да се биеш/самоотбраняваш:
- с МНОГО ХОРА
- с въоръжени с хладни оръжия
- с въоръжени с огнестрелни оръжия
- да не си сам, а да си заедно със слаби или беззащитни близки хора
- да си в нетипични/неудобни за теб условия (засада, да внимаваш да не осакатиш/убиеш другия и себе си разбира се,...)

Та, както казах вече, да хвърлиш много години усилия за трениране на едно БИ в условия тип „зала” с ГЛАВНА цел да може това да ти послужи ЕВЕНТУАЛНО в реална бойна ситуация ми се струва меко казано не най-добра инвестиция. За гореописаните реални условия може да се направи практичен анализ и да се вземат, струва ми се, далеч по-ефикасни мерки.

Иначе с развиването на бойни умения като СТРАНИЧНА/ВТОРОСТЕПЕННА цел съм напълно съгласен и аз лично ги тренирам с такава, а именно за развиване на качества като сила, бързина, свързаност на силата, съобразителност, самообладание, издръжливост, свикване с (неприятен) физически контакт (разбирай удари, ключове, подсечки...) и т.н.

Главната ми цел на трениране на тай-чи и по-специално на неговите бойно-приложни аспекти е, че именно тази му ЯН страна (гореизброените качества) балансира останалите му ИН аспекти и ги задълбочава! Така тай-чи формата, цигуна и вътрешната ми алхимия стават по-дълбоки. На мен лично не ми се е налагало да се бия в реални улични условия от поне 15г., но останалите ИН и ЯН аспекти на тай-чито ми служат всеки божи ден. И за това подхождам съвсем практично и прагматично.



Тема Re: Цели при трениране на БИ [re: Mиpo]  
Автор mo32 (член)
Публикувано02.10.06 19:53



Отдавна не тренирам Тай Чи и съм извън тия среди, че да съм компетентен за положението в България, пък да не говоря в световен мащаб. Затова ще съм малко извън темата, за което се извинявам предварително.

"..реална улична ситуация, където може да ти се наложи да се биеш/самоотбраняваш:
- с МНОГО ХОРА
- с въоръжени с хладни оръжия
- с въоръжени с огнестрелни оръжия
- да не си сам, а да си заедно със слаби или беззащитни близки хора
- да си в нетипични/неудобни за теб условия (засада, да внимаваш да не осакатиш/убиеш другия и себе си разбира се,...) "


1. С много хора. Шансовете намаляват прогресивно с нарастване на броя на хората. Говорим за хора решени на бой. Една от най-често използваните реклами за привличане на начинаещи е, че ще могат да се справят с многоброен противник! Пълни глупости! Човек може да използва едновременно максимум 2 ръце и един крак. При 2ма противника ще трябва да отбива двойно количество удари идващи от различни посоки.

2. Хладни оръжия - Работата става още по-сериозна. Много хора преподават защита срещу нож с голи ръце. В 99,9% от случаите това са нереални и фантасмагорични техники. Едно че само глупак показва явно острието когато напада, второ че рядко те нападат фронтално, трето, че всяко съприкосновение с острието значи рана, загуба на кръв и болка. Само след 2-3 минути с няколко рани по ръцете и нападнатия ще е загубил шансовете си за благоприятен изход. И то при положение, че е знаел, че го нападат с нож и е успял или е имал късмета раните да са повърхностни. Рани по торса , врата и главата много често са фатални.

3. Огнестрелни оръжия. Въобще има ли нужда да ги коментираме. Шансовете са само ако се спре изваждането на оръжието. Да се разчита на лошия мерник на стрелеца не е добра перспектива, дори ако първия куршум ви пропусне, но пък може да засегне ваш близък, който е около вас.

4. Да не си сам, а да си заедно със слаби или беззащитни близки хора. Много кофти ситуация. Докато се справяте с някой от нападателите, близкия ви човек може да го отнесе сериозно....

5. Да си в неблагоприятни за теб условия (засада, да внимаваш да не осакатиш/убиеш другия и себе си разбира се,...) За нападението в гръб говорихме. Само човек, който е преценил, че всички шансове са на негова страна - по-здрав е физически, има опит в боя, има силно желание за бой, само той може да ви нападне след като ви е предупредил (обиди, бутане, плюене, шамари за да ви унижи....). Никой от тези хора не търсят равен или по-силен противник. Те търсят жертва!
Проблемът с осакатяването, убийството е сериозен. някои хора казват, че е по-добре в затвора, отколкото в гробищата... Добре е човек да е запознат с юридическата страна на нещата, стига тя да не му попречи в решителния момент. Въпреки това има определения за неизбежна самоотбрана в закона.

В заключение. При една ситуация на нападение никога не се случва само един от описаните неблагоприятни фактори. Винаги са комбинирани.

Така че Миро, прекрасно е, че не ти се е налагало да се биеш. Дано и не ти се налага. Обаче Бойните изкуства са монета с 2 страни - бой и изкуство. Като изкуството е начин да запазиш здравето и живота си, на първо място, и на второ начин по-слабия физически ПО_РОЖДЕНИЕ да победи по-силния.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.