Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:29 10.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Натрупване ци и трениране на мускулинови  
Авторdnedev (Нерегистриран)
Публикувано07.09.06 10:06



Здравейте всички търсещи Пътя,

Тъй като Миро ме посъветва, че всесто да си дискутираме само с него определени неща е по-добре повече хора да се включат с мнения и опит (и е прав за това), та темата, която поствам е всъщност моя имейл до него.

"Ян Дзюнмин
> в своята книга „Цигун – здраве и бойни
> изкуства” пише, че с нарастването на
> мускулите се стесняват каналите, по които
> тече ци и затова динамичния Уай Дан трябва да
> се комбинира задължително с Ней Дан, за
> да се избегне това. И това става въпрос за
> И Дзин Дзин например, където по принцип
> имаме не динамична контракция, а по-скоро
> изометрия, впрочем не съм на супер с
> теминологията на културизма. От друга страна
> даосите имат разработени силови упражения,
> като каменна топка в тай дзи или някои
> други. Също така както преди време Дориян
> беше постнал в даобг за един майстор на тай
> дзи дето казвал, че първо прави формите
> за тояга с някаква греда тежка около 20-30 кг
> и след като „натрупа в мускулите
> достатъчно ци”, прави упражненията само с ци.
> Тук сякаш малко противоречие съзирам с Ян
> Дзюнмин. В смисъл, че хората все пак си
> работят за сила, със упражния подобни на тези
> с вдигане на някаква тежест. Вие ползвате ли такива? И как ги
> съчетавате, че да не се затварят каналите, ако
> има такова нещо?
> Какво ще кажете за употребата на
> експандери, но не за упражния с контракция, а за
> нещо като изометрични такива, т.е. например
> опъването на лъка – втори къс на ба дуан
> дзин да се изпълнява с тях, или трети къс и
> т.н."

Под експандери в случая разбирам пружини, но това могат да бъдат и друг вид еластични уреди, като ластици и т.н. кой знае какви е разработила фитнес индустрията.


Поздрави и успехи по Пътя!



Тема Re: Натрупване ци и трениране на мускулинови [re: dnedev]  
Автор mo32 (минаващ)
Публикувано07.09.06 14:50



Ян Дзюнмин
> в своята книга „Цигун – здраве и бойни
> изкуства” пише, че с нарастването на
> мускулите се стесняват каналите, по които
> тече ци и затова динамичния Уай Дан трябва да
> се комбинира задължително с Ней Дан, за
> да се избегне това.


Искам да отбележа следното - потърсете в някой учебник по анатомия, съд наречен "енергиен канал". Зная, че няма да откриете. Каналите са енергийни. И аз се питам как може да бъдат свити от раздуването на мускулите?

Мускула нараства по определен начин - раздува се. Не са ми известни упражнения които да тренират мускула по друг начин, че той да не нараства. Било то изометрични, динамични или каквито и да било. Всичко е въпрос на дозиране на натоварването на мускула.

Интересно ми е някой да разкаже за друг метод.



Тема Re: Натрупване ци и трениране на мускулинови [re: dnedev]  
Автор Mиpo ()
Публикувано07.09.06 15:08



Здрасти и тук. Всъщност тази тема я бяхме дискутирали тъдява някъде преди доста време, но като офф-топик в друга тема и така не открих дискусията.

Няма противоречие на писаното от Ян Дзюнмин с реалността. Работата е там, че "силовите" упражнения в цигуна са в КОНТЕКСТА на енергийните такива и методиката им е различна от тази при бодибилдинга. Т.е. човек ПЪРВО отваря определени енергийни канали и усеща енергията там и ПОСЛЕ с разни физически упражнения усилва енергията, компресира я в съседните зони и ги прави по-силни/устойчиви и т.н.

Ако човек обаче започне директно със силови упражнения, не само, че става нещо подобно на това което Ян Дзюнмин казва (което води до втърдяване на съответната област, а за преминаването на енергията е нужно ОТПУСКАНЕ), но и вниманието му се фокусира приоритетно върху физическото тяло и му става по-трудно да усети нещо по-"ефирно" като енергията.

В последствие обаче, няма проблем (разбира се при условие, че ги прави балансирано, а не залита по крайностите) и всичките техники от рода на желязна ризница, пръст, длан, методи с разни топки и тежести за които говориш може да се използват. Естествено всичко зависи от усилията, които човек ще вложи в тези техники (разбира с е с правилна методика) и от интереса му да ги практикува усърдно достатъчно дълго време.

Понеже говорим в съседната тема с мо32 за сексуалните даоски техники и се сещам за един документален китайски филм, който гледах по френската телевизия (и който го имам и на запис). Става дума за една съвременна група в един китайски град, която тренират окачване на тежести на половите органи. И при това по-напредналите успяваха да увисят на члена си тестисите си тежести от над 100кг, които на мен би ми било трудно да вдигна и с ръце сигурно. И всичко това без никаква мистичност или религиозност, а повечето от хората бяха съвсем обикновени и споделяха какво усещат и защо го правят. Немалко от тях идваха в тази група поради някакви здравословни проблеми и се оказваше, че този метод им действал доста благотворно и общоусилващо

Така или иначе, инструкторът, който водеше заниманието даваше разрешение на някой да си сложи следващите по-трудност тежести само като се убеди, че в долната му част на корема има достатъчно ци (тупаше ги с ръка там и така преценяваше). Даже в това градче имаше и някаква ежегоден панаир, където хора от въпросната група теглеха големи камиони с въжета преметнати само през половите им органи. Впрочем да добавя, че тези практики не справят НИКОГА в ерекция!

Апропо и Мантак Чия има подробно описана методика в Желязната Ризница - 3, но той не съветва да се надминава 5 кг като се започва съвсем прогресивно и бавно с по-малки тежести от рода на 0.5-1 кг.



Тема Re: Натрупване ци и трениране на мускулинови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (минаващ)
Публикувано07.09.06 18:51



Т.е. човек ПЪРВО отваря определени енергийни канали и усеща енергията там и ПОСЛЕ с разни физически упражнения усилва енергията, компресира я в съседните зони и ги прави по-силни/устойчиви и т.н.

Мисля да разграничим професионалния бодибилдинг от фитнеса най-общо. Свръх развитата мускулатура е нещо нетипично и вредно. Тя се придобива и с медикаменти, които са меко казано опасни за здравето. Обаче при мен възникват следните въпроси:
1. Ако един човек активно се занимава с фитнес(без анаболи и т.н.) за здраве, какво трябва да направи ако е решил да се занимава с Ци-Гун? Да се откаже от фитнеса и мускулите му да атрофират?(В книгата на Мантак Чиа "Култивиране на мъжката полова енергия" са описани впечатленията на един от неговите ученици, който се е занимавал с вдигане на тежести.)
2. Дори и човек да не тренира фитнес, то има професии, които изискват физическа сила и издържливост. Какво да направят тия хора, които искат да се занимават с развиване на вътрешната енергия? Да се откажат от професиите си ли?
Ако не ме лъже паметта Р. Смит разказваше, че един от най-големите майстори на Па Куа е полицай с впечатляващо телосложение!
3. Доколкото съм запознат, по разните китайски манастири, в това число и даоиски, физическата работа е била задължителна за укрепване на духа и телата на монасите. Как ще обясните това противоречие?
В древността дори и най-елементарните неща са изисквали големи физически усилия и издържливост - носенето на вода от примерно 2-3 км, цепенето на дърва, земеделската работа (селото Чен Дзя Гоу от където идва Чен стила на Тай Чи.)

Идеята ми е, че е правилно да се каже, че усещането на енергията иска сензитивност, но в никакъв случай липса на мускули. Един от майсторите на Тай Чи често е повтарял на учениците си да не бъдат като "окачено на кука месо" - това е разликата между сензитивен и отпуснат.

Забелязъл съм, че повечето от практикуващите Тай Чи(имам предвид обикновените практикуващи, които съм виждал) са в лоша физическа форма. Не говоря за Липсата на огромни мускули, а за липсата на каквито и да са мускули. Според теб не е ли това неправилно тълкуване на понятието "отпуснат" т.е. разбира се буквално.



Тема Re: Натрупване ци и трениране на мускулинови [re: mo32]  
Автор ha! (Нерегистриран)
Публикувано07.09.06 19:19



еееее
маааа
момеее
първо си тренирай енергията

и още
що мислиш е е баш нужно вербално осъзнаване

прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ


Тема Re: Натрупване ци и трениране на мускулинови [re: ha!]  
Автор mo32 (минаващ)
Публикувано07.09.06 23:15



еееее
маааа
момеее
първо си тренирай енергията


Нямаш проблеми! Трябва ми боксова круша - кандидат/ка ли си?





Тема Re: Натрупване ци и трениране на мускулинови [re: mo32]  
Автор ha! (Нерегистриран)
Публикувано08.09.06 08:10



не
не кандидатка
напълно подходящата съм

прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ


Тема Re: Натрупване ци и трениране на мускулинови [re: ha!]  
Автор mo32 (минаващ)
Публикувано08.09.06 09:06



Кажи нещо по-темата. Или жените нямат мускули?
Заяжданията, ако толкова искаш, на лична бележка.

Поне да има полза от темата, а не да се пълни с празни постове. Сподели как си развиваш енергията. Как си поддържаш тялото в добра форма. За да може някой като мен да се възползва от твоя опит. Иначе ако искам празни приказки, ще си пусна радиото.





Тема Re: Натрупване ци и трениране на мускулинови [re: mo32]  
Автор ha! (Нерегистриран)
Публикувано08.09.06 14:27



видиш ми се леко задръстен
не се заяждам
тези дето са успели невежествено да си развият тотално мускулите са неосъзнато добри и са си развили и енергийните пътеки
вервай ми
тези дето са целенасочени и съзнателно се МЪЧАТ да се развиват, те са които срещат трудности/бариери
пак ли не ме разбра
аз съм друго
аз съм по течението и от години се чудя що съм още жива
само дето в миг на необходимост дявол знае как/какво/откъде ме мобилизира и скачам
тук съм не знам защо
може би за твое добро

прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ


Тема Re: Натрупване ци и трениране на мускулинови [re: ha!]  
Авторdnedev (Нерегистриран)
Публикувано08.09.06 15:14



Ей приятели,

ама вие накъде го обърнахте на кавгаджийница. Недейте така. А отрицателните емоции от тези караници... Дали спомагат за правилното протичане на ци, а?
Дайте по-конструктивно.
Значи мисля си следното: нали според теориите движението на кръвта обуславя движението на ци и обратно, т.е. при мускулни натоварвания било то със или без контракция има приток на кръв към дадения мускул. Тогава това не обуславя ли подобрение в циркулацията на енергията ци в тази област?

Поздрави и успехи в следването на Пътя!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.