Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:45 23.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Редно е сеганови [re: maycal]  
Автор Mиpo ()
Публикувано12.09.06 21:54



Виждам обаче и другия смисъл на това което питаш, а именно, че освен горните техники (сексуални или други) има и "нещо друго". Мда, има... И именно това се разглежда в Даоската Алхимия – взаимовръзките между всички елементи на различни нива за нещата в нас и около нас и тяхното свързване в едно органично Цяло. Не се използва израза "свръхестествено", защото от даоска гледна точка и най-"свръхестественото" е просто естествено. Но пък поради своята многоликост или дуалистичност може да бъде възприемано като Непознато или даже Непознаваемо.

Понеже застъпваш християнски тези и понеже в християнските книги почти не се говори на сексуални теми, ми е интересно как ти и твоите познати по интереси подхождате практично към темата за сексуалността? Това тема табу ли е? Грях ли е сексуалната нужда или удоволствие (или мисълта за тях)? Или пък, ако не е така, доколко постъпвате естествено в това отношение?





Тема Re: Редно е сеганови [re: Mиpo]  
Автор maycal (минаващ)
Публикувано12.09.06 23:50



Не се произнасяш по въпроса за липсата в даоизма на концепция и вяра в Бог(дали го признаваш за минус,бедност или напротив).Не споменаваш нищо относно "Бхагавадгита"...В християнството съществува понятието целомъдрие(да не се бърка с девственост).Счита се ,че то е възможно най-пълна реализация на сексуалноста( не депримиране, а трансформиране,извеждане на ново ниво, на което човек по -скоро не е роб на тази страст,доколкото е възможно).Ясно е ,че това понятие се родее донякъде с"брахмачария"(следващ брахман-т.е.понятието се отнася за човек, но нищо ,и така се вмества в темата)-повечето в неговия краен етап, това е от терминоллогията на "Бхагавадгита" и от други места ,предполагам,че ти е познато.Вероятно има мостове и към даоизма ,но от други позиции, с други детайли ,ако те интересува повече може да ти дам по -подробна и точна информация от книги,"цитати" с уговорката,че не съм чак толкова спец.





Тема Бог, вяра, целомъдрие и други концепциинови [re: maycal]  
Автор Mиpo ()
Публикувано13.09.06 20:46



Концепцията за Бог е просто ... една концепция, а даоският подход е практичен и прагматичен. Понеже сме в Ошо клуб се сещам Ошо разказваше, че веднъж двама души, които спорели имали или няма Бог, дошли при него за да разреши той спора. А той ги попитал дали "имането" или "нямането" на Бог променя с нещо реално живота им. Те помислили и признали, че на практика не го променя. И за това той им отговорил, че няма значение дали има или не Бог.

Та концепцията за Бог (както и тази за вяра и за 1001 изкуствени неща) са пример точно за такива "биберончета" за поне 99% от хората, който съм наблюдавал да използват упорити тези концепции. Без да преувеличавам, сексуалността примерно за въпросните хора е много по-животоопределяща/реална отколкото концепцията за Бог.

Аналогично е и за вярата. Разговаряйки веднъж надълго с един православен приятел, който беше един от най-добрите математици във Физическия ф-т по мое време и беше приятно да се дискутира с него, защото беше точен и коректен в изразяването си, накрая той си призна, че на практика се НАДЯВА да повярва един ден, а не както първоначално ми говореше, че вярата е централното понятие при тях. Ти примерно готов ли си да ми кажеш, че истински вярваш (уточни в какво разбира се) или това е просто една концепция? Не забравяй, че Господ гледа какво става тук и да стане като със Св Петър, когато още далеч не е бил светия и се е заричал за разни работи.



Интересно как цитираш САМО определени пасажи на Бхагавад Гита и игнорираш всичко останало. Ако приемаш това, което ми каза, би трябвало да приемеш и думите на Кришна към Арджуна спокойно да УБИВА враговете си на бойното поле, защото така или иначе ще умрат и ще се преродят. Мен обаче не ме интересува кой какво казвал някъде си (т.е. не бих оставил отговорността за живота си на Христос, Кришна или даоса Х), а ме интересува аз как живея и какво да правя в различни ситуации.

Сега е мой ред да ти обърна внимание, че не се произнесе за това как ти и хората около теб постъпвате РЕАЛНО със сексуалността си. Целомъдрието е просто една нова n+1ва концепция, и ме интересува вие целомъдрените ли сте и, ако да, в какво точно се изразява това (питам съвсем практично).





Тема Re: Бог, вяра, целомъдрие и други концепциинови [re: Mиpo]  
Автор maycal (минаващ)
Публикувано14.09.06 01:47



Традиционно стои въпросът за произхода на света,той е постоянен и универсален.Такова изследване е присъщо на човека(а какво казва даоизма по този въпрос, вероятно го НЕГЛИЖИРА, а ако е така той (даоизма ) и следовниците му са обречени на ИНТЕЛЕКТУАЛНА и по важното-МЕТАФИЗИЧНА НАПРЕГНАТОСТ,БЛОКАЖ,а тава ,предполагам противоречи на висши даоистки постановки, ти ще кажеш.Този въпрос (за произхода) е обвързан с Бога.
ИМА ,има значение дали има Бог или не и дали се вярва в това-ключовата дума (и състояние-т.е. нещо, което трябва да касае даоистите) е БЛАГОДАТ. Ще цитирам Тома Аквински(без да съм католик, нямам и богословско образование):"Вярата (в Бога) е акт на разума,който приема божествената истина по повеля на волята ,движена от Бога посредством БЛАГОДАТТА".Може да се направят пояснения за Благодатта,но ще е много трудоемко в момента ,а и представи си ,ако например ти трябваше да водиш разговор с някой,който не знае нищо или съвсем малко за даоизъм,Мантак Чиа и т. н.( а аз си позволявам да кажа ,че имам известна осведоменост по тези въпроси, а може би ти знаеш по християнски и други въпроси ,повече отколкото предполагам-сигурно е така).
Значението за тава дали има Бог и съответно да се вярва в него е огромно и защото от него пряко зависи възможността човек да се СПАСИ ВЪВ ВЕЧНОСТТА, ПРЕД КОЕТО ДАОИСТКИТЕ ПОСТАНОВКИ бледнеят с тяхната неопределеност и нисък, според мен, летеж(вж. напр.т.3 от седмата формула в една от книгите на М.Ч.), и със съмнителните опити да трансформират Похотта(Кама в индуизма и в Бхагавадгита:"воювай с Кама,о,Мощноръки,-врагът ти в битката е желанието(Кама)"Бх.3:43(когато то противоречи на върховната правда,а когато не противоречи ,тогава сетивното наслаждение ,вкл. и сексуалното,може да получи удоволетворение и това ще бъде един допустим жертвен акт- интерпретацията е моя ,на базата, в случая, на поемата).Вече бих могъл да продължа (доколкото бих могъл да се справя)с прехода към по конкретни въпроси за сексуалността и другите неща ,включително и главно от християнски позиции, ако съм успял да те заинтригувам , но това друг път.





Тема Re: Бог, вяра, целомъдрие и други концепциинови [re: maycal]  
Автор mo32 (член)
Публикувано14.09.06 12:44



maycal,

Защо друг път? Дай сега да разискваме неща, които вълнуват всеки жив човек. Общата философия е хубаво нещо, може би след вечеря, когато са задоволени основните нужди и човек може да си позволи да поприказва на пълен стомах.

Дай обаче да говорим за практически неща, а не кой какво е написал. Кажи например как знанието за произхода на света или за неговия край, ти помага на теб лично в твоя живот? На мен лично ми е много интересно как минава денят на един вярващ човек, какви ритуали следва, колко пъти се моли, как се моли, каква е връзката му с църквата и свещениците/поповете? Все такива малки неща, които осмислят живота ти.

Другото нещо - с нетърпение очаквах да отговориш на въпроса на Миро за сексуалността. Защото на теория нещата са прекрасни, но на практика стоят доста по-различно. Има достатъчно факти, включително и публични скандали, за духовни, християнски лица, които не само не спазват целомъдрие, а се отдават на хомосексуализъм(помежду си) и на педофилияя(в църковни училища и пансиони). За мен това е резултата от подтискана сексуалност, която като не се реализира по нормален начин, избива другаде.
Да не останеш с впечатление, че съм настроен срещу християнството. Съвсем не. Подобни нарушения на целомъдрени забрани се случват и в рамките на други религии и учения, където се набляга на целомъдрието.

Очаквам твоите отговори с нетърпение!



Тема ?нови [re: maycal]  
Автор Цap Изpoд (XVIII)
Публикувано14.09.06 13:05



Ко туй "Бог"?





Тема Re: Бог, вяра, целомъдрие и други концепциинови [re: mo32]  
Автор maycal (минаващ)
Публикувано14.09.06 15:07



Виж снощи кое време стана, спокойно, не бягам от тези неща,обаче са трудоемки ,както писах.Между другото съм запомнил важната постановка на Ошо, че в повечето случаи е по добре човек да мине през традиционен пълноценен сексуален опит,преди да стане брахмачария(да използваме този термин) защото така се увеличава гаранцията, че няма да му гръмнат бушоните.Мантак Чия също се стреми да бъде внимателен, разумен и мъдър.Вкл. и в тази светлина ще ти цитирам:"Целомъдрието има свои закони на нарастване,които минават през определени степени на несъвършенство и много често през греха."Освен като информация този цитат идва да покаже, че християнската школа по тези въпроси съществува и е разроботена детайлно,макар и не така директно и в стил ,подобен на даоисткия.
Макар и да е нескромно ,пак ще кажа, че аз имам някакви познания , близки до вашите, а с извинение ми се струва,извън тях,вие нямате много информираност, а християнството е море , океан,не е локва или язовир, не е така лесно да се разбере(това се отнася за всички) и обясни, поне на определени нива.

По отношения на "Бхагавадгита"-истинския(за разлика от фалшивите) бисер на изтока(без това да се тълкува, че се обяввявам в момента за неин категоричен последовател) също може да направя (да цитирам повече ) пояснения...,вкл. и за "убиването".Има го следният текст:
"Аз съм Времето,Аз се разраствам:
руша и поглъщам световете.
Дойдох да изтребя тези две армии.
И без да воюваш-те пак ще загинат.


Така че-воювай!Постигни слава!
Врага сразил-наслади се на царството(когато победиш своите
вътр. врагове-егоизма и
страстите)
Те ще загинат по моя воля.
Бъди само средството,о, Савясачин!"
Този пасаж ли имаше предвид Миро, ясна е символичността му!
Относно:"....как знанието за..." мога да ти кажа в момента,че то е част от общото знание за, напр. да го наречем така:КАК ЧОВЕК ДА СЕ ИЗПЪЛНИ СЪС СВЕТИЯ ДУХ и тука само за да бъда наистина канкретен ще съобщя един от методите, ценност на православието,една от последните степени:така наречената "Иисусова молитва" и вероятно ще сгреша ,защото ви поднасям"твърда храна"("Всякой който се храни с мляко, не е опитен в словото на правдата,защото е младенец; а твърдата храна е за съвършени, които,благодарение на навика иматчувства,обучени да различават добро и зло."(Евр.5:13,14).Аз също съм повече младенец.
По-натам може да кажа и за по -обичайните ритуали те също са важни, но имат и съответната степен на условност.Ще кажа някои неща относто секс. живот,така кокто се осветляват и препоръчват от църквата.
Извинявам се ,ако всичко излиза объркано!





Тема Re: Бог, вяра, целомъдрие и други концепциинови [re: maycal]  
Автор mo32 (член)
Публикувано14.09.06 15:36



"Освен като информация този цитат идва да покаже, че християнската школа по тези въпроси съществува и е разроботена детайлно

Ти ме хвърли в тъча! Много ще ми е интересно как християнството е разработило методи подобни на даоиските, свързани със сексуалността и енергията, при положение, че:
1. Всичко свързано със секс се е считало(то и сега се счита, само дето църквата няма право да изгаря на клади, та прилага своите догми само по отношение на своите служители) за грях и свързано с Дявола.
2. Енергията е в основата на разработените методи от даосите. Вечното движение и равновесие на Ин и Ян. Ако в методите няма работа с енергията, то си говорим за нещо съвсем друго.

Та от горните 2 точки, ще ми е много интересно да разбера в кое течение, орден, манастир на християнството са се разработвали подобни теории и базирани на тях техники.

...,а християнството е море , океан,не е локва или язовир...

Всички учения си имат своя езотерична страна, която извежда до сила с която човек се слива. Било то Бог, Аллах, Йехова (все имена значещи едно и също), Буда, Дао... Моите уважения, но само човек, който е стигнал края т.е. се е слял с целта на своя път, има право да съди. А на мен не ми е известно никой от тези хора да е съдил. Тия, които казват, моята религия или учение са най-добри, обикновено са далеч от същината на учението си, и казват тия думи за да си повдигнат самочувствието.



И още нещо искам да те питам, как се връзва "Бхагавадгита" с християнството. В смисъл християнството не приема никакви други учения или религии.



Тема Re: ?нови [re: Цap Изpoд]  
Автор kalahari (зеленобоцка)
Публикувано14.09.06 18:57



az ama neshto malko poweche



Тема Re: Бог, вяра, целомъдрие и други концепциинови [re: mo32]  
Автор maycal (минаващ)
Публикувано14.09.06 19:14



Сега ти говоря главно за православието...Ти да си чувал нещо за исихастка школа, а може би Миро знае за БОЖЕСТВЕНИТЕ ЕНЕРГИИ,които са проявени, но несътворени,но не са Божествена субстанция, каято остава непроявена(това е от школата на св.Григорий Палама)...?Да знаеш нещо за школата на най-големия католически мистик ,според някои,св Йоан Кръстни?
Убеден съм, че правиш разлика между похотливост и сексуално вманиачаване(зависимост) от една страна , и зряла сексуалнаст ,от друга(защато Мантак Чия се произнася в тази насока), обаче това не се разбира(защото говориш недиференцирано за "секс", не споменаваш за любов,)";"...за грях и свързано с дявола" -грехът наистина е свързан с дявала но и с похотта("блудната страст"), а не със осветената от Божията правда и Благодат сексуалност

Има работа с енергиите и то с по -фини от даоистките(те са лимитирани),вече споменах.Ти знаеш ли например за възможността вследствие на някои действия и техники,да се стигне до "..предаване на сърдечното чувство на плътскост(в смисъл недуховност),грубост и чувственост(похотливост).?(това го знаеш)
Терминът" езотеричен" е несъответен ,съответния е "мистичен", а пък целия абзац го считам за неверен!
Между всичко има връзка, има общи неща и разлики(качествени)Ето сега например съм сигурен ,че може да ми кажеш каква е приликата и разликата между даоистката школа и кундалини йога, а също между даоистката школа и тантристката.Ако случайно не ги знаеш ,обаче си признай и гледай да ги научиш.Аз не ги знам много добре,не може човек да знае всичко!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.