Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:16 21.09.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
Тема Re: какво ощенови [re: Mиpo]  
Автор smokche (хвъркато)
Публикувано20.09.06 00:30



........мисля, че всичко е до желанието и доколко се чувстваш половинка. В повечето случаи не сме само половинки, а ни липсват цял куп неща, които намираме в многобройни партньори било то за игри, секс гледане на телевизия или за каквото се сетиш. Всъщност всичо е до споделянето. Не зная колко щастлив би могъл да се чувства човек, ако не споделя. По-скоро би бил умрял. И мисля, че желанията се оформят, заради споделянето. За да остане човек отворен и жив. А споделянето вече става на всички нива. И когато го има, тогава човек се чувства пълен. А духът, духът ми се струва да е това скрепващо и осъзнаващо нещо, което се грижи точно за това, да предизвиква желанията. Без значение на кое ниво. Той е вътре и вън от нас, както и да го погледнем и е част от нас...Иначе романтично-красивита-енергийно-практикуваща ситуация се случва и сега. Колко го забелязваме, е друго нещо...



Тема укротяване на потоканови [re: .]  
Автор Mиpo ()
Публикувано20.09.06 18:21



Виж, има всякакви възможности и няма смисъл да говорим общо. Ако искаш, разкажи тук (или на и-мейла ми) как е възникнало, как се проявява и въобще целия контекст... И на базата на този контекст ще ти кажа моето усещане, защото често нещата са много по-дълбоки отколкото изглеждат привидно и имат понякога най-"странни" причини и решения…

Иначе, ако ти върши работа, много и хубави методи по различните аспекти на работа с енергията има в

.

Ако планината не идва при Мохамед (т.е. някои потоци не спират и пречат) , може би Мохамед ще трябва да отиде до Планината (т.е. да се занимае с тях).



Тема Re: циркулиране в кръгнови [re: maycal]  
Автор Mиpo ()
Публикувано20.09.06 18:29



Сега пак го повтори с това "щеше да е стопиран"

. На един християни предполагам, че му е много трудно да разбере смисъла на това да заведеш нещо и НАДОЛУ... А въртенето на орбитата в кръг е едно от най-хубавите и дълбоки неща в даоизма... Това е СВЪРЗВАНЕ на "долу" и "горе", както на "горе" и "долу". А не е някаква си безсмислена "грижа". Може би си чул херметическото изказване, че "за да отидеш нагоре трябва да се слезеш надолу"...



Тема Re: циркулиране в кръгнови [re: Mиpo]  
Автор maycal (член)
Публикувано20.09.06 22:51



Не е трудно-след възкръстването си Христос СЛИЗА най-напред при мъртвите!





Тема Re: циркулиране в кръгнови [re: maycal]  
Автор Mиpo ()
Публикувано22.09.06 19:36



Казвам ти, че е трудно на християнин да види диалектичността на живота, но ти не ми вярваш

. Това, което ми цитираш НЕ е слизане, а е напротив "качване". Христос идва да се "похвали", че е възкръснал и да "набие канчетата" на невярващите. Забележи, че ако не се беше явил, всички щяха да го мислят за умрял и сега кой знае сега от коя друга религиозна позиция щеше да ми говориш.

А иначе той също е слизал, но това е станало на кръста и в дните преди него. Тогава сигурно някой еврейски maycal се е питал защо трябва един Божи син да се остави да се гаврят с него и защо трябва да стига до ПАДЕНИЕ... И знаеш какво е станало тогава с всички, които са парадирали, че вярват. Та, животът е комплексен... И понеже даоският подход се опитва да го следва, не винаги е лесно да бъде разбран.



Тема Re: какво ощенови [re: smokche]  
Автор Mиpo ()
Публикувано22.09.06 19:58



Никъде не казвам човек да не споделя и да не общува. Иначе нямаше въобще да пиша тук. Знаеш ли преди време си говорехме с Митко-БМВто (т.е. бившето БМВ сега се е променил много) и той ми казваше "Защо ми е нужно да се "алхимзирам" с някоя жена развивайки ИН качества в мен? Аз съм си ЯН (мъжа), тя ми дава нейното ИН (женските й качества) и ЗАЕДНО сме балансирани и всичко е ОК." За да забележим обaче онази ситуация с многото тирета е много по-лесно като сме цялостни в нас самите. Тогава и общуване и споделяне имат съвсем друг "вкус".



Тема "нишките" и вярването в тяхнови [re: mo32]  
Автор Mиpo ()
Публикувано22.09.06 20:51



Не тръгвай по пътя, че щом никой не го усеща, значи не съществува. Това е най-глупавата позиция.
Не видях къде съм изразил точно тази позиция. Приказки от 1001 нощ има много и не значи, че понеже нещо е теоретично възможно, трябва да му вярвам априори. Просто подхождам ПРАКТИЧНО.

Повечето хора ще ти се изсмеят като им говориш за енергия, защото те не я усещат. Това значи ли, че Ци не съществува?
За теб критерии в горната "смееща се статистика" изглежда са все "слепите" хора без духовен опит. А за мен точно тяхното мнение за съществуването на енергията не ме интересува много. Иначе има милиони хора, включително и аз, и ти и много около нас, които са на друго мнение. За "нишките" въпросът обаче не стои така.

И не ми говори за жени с будност и сексуален опит. Какво значи будност? Че са будни докато правят секс?
Будност значи възможност за по-дълбоко себеусещане, за сензитивност, за духовно виждане/опитност. Не разбирам защо да не ти говоря за жени с такъв опит??

Ти избяга от въпроса за будните жени и целта на Даоизма - Безсмъртието. Те като не са го постигнали, могат ли да говорят за безсмъртието? За да могат да говорят от името на Даоизма, трябва да са стигнали края.
Никой от въпросните жени (нито аз) не говори от името на Даоизма. Ако теб те интересува за Безсмъртието, питай ги. Аз съм ги питал дали са усещали "нишки" тип Тайша.


Защото за да си сигурен за нишките, трябва да можеш да виждаш енергията. Аз не мога и моето е само гола вяра. Честно казано и не ме засяга особено. Но не мога да се доверя на хора, които не могат да плуват, а дават съвети как се плува.

Виж, ако не си срещал жени с усет за енергията, то в историята на човешкия духовен опит е имало много жени с дълбоко усещане за себе си и за света. И не всички са били девствени. А ако ги има въпросните "нишки" това е свързано с толкова базово усещане, че би трябвало и други да са го забелязали. Но аз от никой друг не съм чувал такова нещо. Което не значи пък, че твърдя, че няма със сигурност. Ако ми кажеш поне един смислен довод в тази посока – ще те чуя. Но аргументът, че някоя си Тайша го е написала някъде НЕ е достатъчен за мен за да приема съществуването им. А базовото положение (забележи това!) е, че няма такива нишки. И мога да задам още много въпроси относно тези нишки, които са без отговор за сега.

Както казах, има го и елемента с неприятните моменти от теорията за нишките. И като не ги виждаш, преспокойно ги отричаш, защото самата идея не се вмества в морални и обществени норми, според които живеем всички, включително и будните жени.
Извини ми, но това са празни приказки. Аз сигурно съм последния човек, който ще следва някакви обществени и морални норми. За мен в случая няма приятни/неприятни неща. Мен ме интересува просто как стоят нещата. Ако се окажеше евентуално, че има нишки, ще ги изследвам и ще им видя смисъла.

Да не забравяме, че Даоизма е учение развивано от отшелници, за които неща като любов и морални норми не са били от първостепенно значение. Те се появяват в Даоизма едва когато става религия и започва да съвместява и обществени функции. Мисля, че заемките са от Конфуцианството. Та позицията на будните жени не е свързана с Даоизма, а с морала, който е далеч от енергии и работа с тях.
Тук грешиш също. Да не забравяме, че будните хора не говорят от позицията на Даоизма, нито от позицията на морала, а от позицията на усещанията и наблюденията си. Ако бях видял някой мъж, който спи с много жени да се пълни с енергия, повярвай ми, щях да имам вече поне едно на ум за тази теория. Но уви, не става така пълненето с енергия. Всъщност, аз въобще не съм против и ако го имаше щях да възползвам от него. Ама нейсе.



А доколкото съм чел и чувал, даосите не се различават много от мексиканските магьосници. Това, че някакъв светски човек като Мантак Чия принизява тяхното учение до ежедневно ниво, за да е разбираемо за хората, не значи че това е есенцията на учението и че именно това е Даоизъм.
Защо сега пък ти свеждаш всичко до Мантак Чия?? Хуанджи, също дълго време отрича разни неща около Чия, просто защото той не познава алхимичните аспекти и формули на Един Облак (учителя на М. Чия). Няма значение дали е за даосите или за мексиакнсите шамани, човек трябва да подхожда точно както го казва и Дон Хуан за поведението на война тръгвал на битка. А там няма сляпо вярване на нещо си, а напротив. И ако трябва да добавя и Ошо "Съмнявай се докато съмнението изчезне". Но забележи, не казвам това само защото Ошо или Дон Хуан го казват и им вярват, а защото е и мое усещане.


Ето нещо, което харесвам много: "Глупеца бърза да съди, мъдреца се опитва да разбере".

Не знам кой съди, аз просто задавам въпроси и гледам/търся как стоят нещата. Иначе, затварянето на очите пред факти или сляпото вярване на нещо си са двете страни на една и съща монета, която не ме интересува.





Тема Re: циркулиране в кръгнови [re: Mиpo]  
Автор maycal (член)
Публикувано24.09.06 01:31



Виж как сам се издаде -говориш само за живота,а за смъртта, какво може да кажеш?Дали ще доближиш напр. нивото на философа Сартр, който казва:"смъртта съществува само тогава когато се преживява като такава, но смъртта е факт, а не преживяване."А как стои според теб този въпрос отвъд това ниво.Как отговаряш ти на подобни въпроси, как ги посрещаш ,да не ми дадеш обаче нещо в стил седма формула ,както е представена от Мантак Чия,мисля,че вече споменах за това преди, не ми отговаряй и по детски!?Струва ми се ,че ти разсъждаваш и действаш ограничено, само от позициите на човек ,който има някаква степен на благоденствие,обаче я да те видиме с твоя даоизъм,ако си стар,болен ,умиращ...и тогава да разправяш,че "живота бил комплексен" и за" диалектичността на живота"...Ех Миро ...не е така елементарно ,както ти се струва.


Второто изречение от постинга ти ми се струва несъответно, не го разбрах.



Тема Re: какво ощенови [re: Mиpo]  
Автор smokche (хвъркато)
Публикувано24.09.06 23:20



Знам, Миро. Търсех друго, но се върнах точно до това, което отдавна и усилено избягвах. Няма вече къде да бягам, не виждам смисъл. Бих ти казала - ще говорим след 10 години, ама звучи патетично, затова - поздрави





Тема Re: "нишките" и вярването в тяхнови [re: Mиpo]  
Автор mo32 (член)
Публикувано25.09.06 02:37



Не видях къде съм изразил точно тази позиция. Приказки от 1001 нощ има много и не значи, че понеже нещо е теоретично възможно, трябва да му вярвам априори. Просто подхождам ПРАКТИЧНО.
Ти може да не видя, но затова пък само в 2 изречения написа точно това, което не видя. Наричаш нещо, в което не вярваш "Приказки от 1001 нощ". Да ти кажа ли какво е за теб ПРАКТИЧНО? - това е нещо, което ТИ вярваш и всичко, което не се вмества в тези граници е "Приказки от 1001 нощ". И след като не е в твоите познати граници, ти го отричаш. Съвсем естествена човешка черта, да отричаме непознатото!

За теб критерии в горната "смееща се статистика" изглежда са все "слепите" хора без духовен опит. А за мен точно тяхното мнение за съществуването на енергията не ме интересува много. Иначе има милиони хора, включително и аз, и ти и много около нас, които са на друго мнение. За "нишките" въпросът обаче не стои така.
С примера за хората, които не вярват и не усещат енергията, исках да ти кажа, че всичко е ниво на осъзнаване. За теб енергията е нещо реално и за всеки, който не вярва, също може да се превърне в реалност, но трябва да следва определени процедури, да прави определени упражнения. Кажи ми ти как заставаш на позицията, която уж не те интересуваше(да не вярваш) за енергийните нишки, след като не си направил нито едно от нещата, нужни за да виждаш енергията? Не заставаш ли на позицията на човека, който не е пробвал микроорбитата, а мъдро казва, че "такова животно няма"?

Будност значи възможност за по-дълбоко себеусещане, за сензитивност, за духовно виждане/опитност. Не разбирам защо да не ти говоря за жени с такъв опит??
Никой от въпросните жени (нито аз) не говори от името на Даоизма. Ако теб те интересува за Безсмъртието, питай ги. Аз съм ги питал дали са усещали "нишки" тип Тайша.
А на база на какъв опит са придобили тая будност, сензитивност и духовно виждане/опитност??? Намерили са я на пътя или са се занимавали с ДАО.
Безсмъртието го споменах, защото съм сигурен, че тия каки няма да могат да ми дадат смислен отговор, както не можеш и ти, за нещо от собствената им система, което звучи не по-малко като "Приказки от 1001 нощ". Всъщност си прав да питам някоя осъзната кака, защото в момента разчитам на честната ти дума, че: 1.става въпрос за осъзнати жени; 2. че точно това е бил техния отговор, а не твоя интерпретация.

Виж, ако не си срещал жени с усет за енергията, то в историята на човешкия духовен опит е имало много жени с дълбоко усещане за себе си и за света. И не всички са били девствени. А ако ги има въпросните "нишки" това е свързано с толкова базово усещане, че би трябвало и други да са го забелязали. Но аз от никой друг не съм чувал такова нещо. Което не значи пък, че твърдя, че няма със сигурност. Ако ми кажеш поне един смислен довод в тази посока – ще те чуя. Но аргументът, че някоя си Тайша го е написала някъде НЕ е достатъчен за мен за да приема съществуването им. А базовото положение (забележи това!) е, че няма такива нишки. И мога да задам още много въпроси относно тези нишки, които са без отговор за сега.

Посочи ми поне 2-3 известни трактата от жена даос? Няма? Тогава как разбра, че в исторически план тези жени, не са стигали до същото заключение? Не зная точната причина за обета за безбрачие по даоските манастири(и не само там), но то е факт. Факт е, че хората са писали малко и малко се знае в дълбочина за тяхното учение, извън религиозния план.
Що се отнася до смислен довод за нишките, то ще ти дам дори нещо повече - начин да ги видиш. Доводите са приказки, а те нямат голяма стойност. За да видиш нишките ще ти трябва да овладееш определено ниво, също като в Дао или във Физиката, за да усетиш или пишеш формули за енергията. Ще трябва да правиш преглед на живота си, да правиш паси и т.н. неща свързани с учението на Кастанеда. След като видиш енергията, ще можеш да се произнесеш.
Между другото, ти до сега само на доводи ли се базираш?

Аз сигурно съм последния човек, който ще следва някакви обществени и морални норми. За мен в случая няма приятни/неприятни неща. Мен ме интересува просто как стоят нещата. Ако се окажеше евентуално, че има нишки, ще ги изследвам и ще им видя смисъла.
Аз говоря празни приказки, пък ти говориш глупости. Случайно да си расъл в общество, в семейство, сред хора? Вземи прочети малко детска и възрастова психология, за да видиш как се интериоризират безприкословно възгледите на родителите от страна на детето. Така се появяват стереотипите на поведение, за които човек дори не се и замисля, че следва. Така е и с морала, който в ежедневието наричаме "съвест". Още ли твърдиш, че не изхождаш при оценките си от морални позиции? И не само морални, ами от полово-ролеви(в ролята си на мъж), от социални(като личност) и т.н. Ако го твърдиш, ще бъдеш първия човек, който е отрасъл в социална среда, без да прихване и прашинка от нея, при все че говори(което значи използване на оценъчни думи като добро и зло, приятно неприятно и т.н., които няма как да използва ако няма оценъчна скала придобита в семейството), който общува и при това взаимодействие се пораждат разни чувства, като радост, скръб, обида и т.н.

Тук грешиш също. Да не забравяме, че будните хора не говорят от позицията на Даоизма, нито от позицията на морала, а от позицията на усещанията и наблюденията си.

А тия наблюдения с какъв инструментариум работят? Дан Тан, Микроорбита, Ин-Ян... Щом някой е формирал усещанията си по методите на Дао, значи говори от тая позиция, още повече, че използва понятия от този метод. Да не говоря, че ако си учил и следвал този метод, а се правиш, че го няма, то си е жива неблагодарност. Китайците на това му викат "да останеш без корен".
Нали Дао означава и ПЪТ. Тия усещания дето са ти ги обяснявали по семинарите, нали някой вече ги е изпитал и ти казва кое как е, дава ти насоки, а ти изведнъж и решаваш, че този опит не е свързан с Дао... Та я пак кажи от чия позиция говориш?

Не знам кой съди, аз просто задавам въпроси и гледам/търся как стоят нещата. Иначе, затварянето на очите пред факти или сляпото вярване на нещо си са двете страни на една и съща монета, която не ме интересува.

Та кои са твоите факти?
1. Ти не вярваш(!), че нишки има.
2. Някаква жена ти е казала, че не ги усеща

Ето факти за несъществуването на ЦИ
1. Аз не вярвам, че съществува(макар вярата да няма нищо общо в случая; тук трябва практически опит)
2. Един приятел ми каза, че е пробвал и нищо не е усетил.

В заключение ще повторя, че малко ме интересува, дали нишките ги има или не. Просто не съм жена. Въпросът в случая не са нишките, а твоята увереност, че ги няма, при все че нямаш практически опит в дисциплината на Кастанеда, който опит да ти покаже има или ги няма. А ако казваш, че не би инвестирал време в "Приказки от 1001 нощ", без доводи, които ясно да покажат, че такива нишки има, още преди да се захванеш с виждането им, то ти се оказваш в ролята на здравомислещия материалист, който не вярва съществуването на ЦИ, без ясен начин да се докаже съществуването на нещо, което не може да се пипне. Нищо, че има милиони, които я усещат енергията. Лично аз не бих се позовавал на статистиката като довод. Ако се чудиш защо, то ще ти спомена, че има хиляди, които са се самоубили в рамките на някаква секта, но това не значи, че аз бих последвал примера им само на база на статистиката.

Редактирано от mo32 на 25.09.06 02:47.




Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.