Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:26 24.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема наука и съзнаниенови  
Автор evzeny ()
Публикувано15.08.06 05:44



Чета в момента книгата "What the bleep do we know!?" ("Какво *** знаем!?")

Ошо често говори, че хората са подходили по два начина към разбирането на действителността - Западния (научния) и Източния (духовния/мистичния). И че релността изглежда дуална, но реално пълното разбиране изисква и двата подхода.

Та хареса ми един цитат от книгата горе, който е написан от един от известните съвременни физици, работещ по string theory и съзнанието:

"Първичното усещане, може да го наречете началото на Вселената, е когато чистото Съзнание, Единното Поле се съзнава и създава в своята единна природа тройната реалност на Наблюдател, Наблюдавано и процеса на Наблюдаване. От тях, на това най-основно ниво на Реалност, Съзнанието създава Битието така че съществува интимна връзка между Наблюдателя и Наблюдаванато. Те са обединени в една неразделима цялост, в основата на Битието, която е Обединеното Поле, което е също нашето Съзнание, нашата Същност"




Това, което е интересно за мен е, че първо това е още един превод на Дао Де Чинг, ако Съзнание се замени с Дао, Наблюдател - с Янг (активната част на Реалността), Наблюдавано - с Ин (пасивната му част), Наблюдаване - с Чи (интеракцията на двете).

Както е казано: "Дао създава Едно, Едното създава Две, Двете създават Три, Трите създават всичко в света" ( "Tao creates One, One creates Two, Two creates Three. Three creates everything in the world")

И понеже показва старата истина скрита в горното, за което и Ошо говори толкова много - за да се осъзнае Дао / Безкрайното Съзнание / Бог (каквото друго ви харесва) е необходимо Наблюдателя, Наблюдаваното и Наблюдаваното да станат едно.

И това става чрез гледане в Себе Си, където Дао е отразено (като Де), а не чрез отваряне и разтваряне навън.
Последните думи на Буда ("Be a light into yourself"), думите на Иса (Исус) ("Behold, the Kingdom of God is within you", Luke 17:21) и много други просветлени личности повтарят това отново и отново...

--------------------
оригинала на цитата горе:
"The very earliest experience, the beginning of the universe you could say, is when pure consciousness, the unified field seeing itself, creates within its essentially unified nature the threefold structure of observer, observed and process of observation. From that, at that deepest level of reality, consciousness creates creation so, yes, there is a very intimate relationship between the observer and the observed. They are ultimately united as one inseparable wholeness at the basis of creation, which is the unified field, which is also our own innermost consciousness, the self"

Dr. John Hagelin



Тема Re: наука и съзнаниенови [re: evzeny]  
АвторBlonker (Нерегистриран)
Публикувано15.08.06 14:56



има филм със същото заглавие, гледах го, много силно въздейств
книгата от кой е?

а Ошо защо го намесваш?
той много малко говори за това, което се пише в цитата
повечето му книги (които съм чел много подробно) са пълна боза, повърхностни неща за повърхностни хора, каквито са били санясините му (виж само глупавите им въпроси)



Тема Re: наука и съзнаниенови [re: evzeny]  
Автор... (Нерегистриран)
Публикувано15.08.06 15:02



ошо е направил пълна каша
говорил е както за гледани навътре, така и за разтваряне навън
така, че не намесвай ошо в разсъжденията си

ошо каквато книга хваща и започва да я тълкува на заспалите си слушатели както той си знае - от свичко по малко и отвсякъде по нещо, но не дава пълната картина, нито пътещата или начитине КАК да стане
нито пък е могъл да ги научи на медитация с хилядите си видове измислени (по-скоро копирани от други традиции, но неправилно прилагани) медитации

ошо е преписвач, тълкувател и философ, без капка личен опит в постигането на това триединно Съзнанине



Тема Re: наука и съзнаниенови [re: evzeny]  
Авторeв3EHи (Нерегистриран)
Публикувано15.08.06 17:25



Първо, ще си позволя да не се съглася с двата постинга в отговор на моя и тяхното мнение за Ошо.

Аз лично не смятам че даден форум има за цел да убеждава неубедените в това, в което привлечените в него са убедени. Примерно, аз не ходя във форуми за Христианство и други религии за да споря с тях, че Вярата им е грешна, смехотворна или неоснована. Няма смисъл просто.

Както има милиони удрящи челата пред Библията, Корана, Ведите и други "свещенни книги", защото мислят че там е казана Истината, така ще има и много, които ще признават Ошо (или други мистици) за по-близки до реалността.

Особенно когато последните не искат да вярваш в тях, а дори напротив те насърчават да не го правиш! Няма лесен и универсален метод и за това Ошо е толкова уникален, че дискутира всички известни такива и те кара да проумееш, че методът няма значение, ако сам не откриеш кое "работи" за теб.

Та не знам какво сте прочели, как и защо. Явно сте го приели по друг начин, поради редица причини, някои от тях дискутирани в книгата, за която аз говорих (примерно дускусиите за структурата на мозъка и neuronets).

Защо я споменавам в този форум? Ами понеже дуализма знание-съзнание, наука-религия и т.н. е много често срещана тема в дискусиите на Ошо, ако не сте забелязали (а би трябвало да сте). И смятам, че е интересно, че част от съвременната наука върви към заключенията, които той (а и други преди и след него) прави.

Уви, вижте последния брой на Science за къде все още е "развития" свят. Което много ме притесни, че България се нарежда толкова близо до САЩ - винаги, когато става дума за неосъзнатостта :-(



Весело!



Тема Re: наука и съзнаниенови [re: eв3EHи]  
Автор huanji ()
Публикувано15.08.06 19:03



Не се връзвай братле, това е една психично болна личност, която с невероятен успех, съвсем еднолично успяваше да опропасти всички стойностни теми в "Йога", какот и тук. Сега ще ти пише с хиляда ника, но е един човек.

Обръщай внимание само на тези, който искат да водят дискусия. Лесно ще ги познаеш.





Тема Re: наука и съзнаниенови [re: eв3EHи]  
Авторss (Нерегистриран)
Публикувано16.08.06 00:50



а ако ти казват, че не си разбрал нещата, за които се опитваш да говориш?





Тема Re: наука и съзнаниенови [re: huanji]  
Авторxx (Нерегистриран)
Публикувано16.08.06 00:52



а ти си една болна ЛИЧНОСТ,
която плюе със злоба по този, който ЗНАЕ





Тема Re: наука и съзнаниенови [re: huanji]  
АвторAПPOПO (Нерегистриран)
Публикувано16.08.06 00:53



А КЪДЕ СА ТИ "СТОЙНОСТНИТЕ" ТЕМИ в ЙОГА?
ДА НЕ СИ ГИ ИЗТРИЛ?





Тема Re: наука и съзнаниенови [re: eв3EHи]  
Автор huanji ()
Публикувано16.08.06 07:48



Ето за това говорех. Ако се върнеш в темите назад, всички нерегистрирани оплювачи на Миро тук, са тази лудата. Общо взето половината клубари в Религия и мистика водим спор, относно диагнозата, но професионалистите имат вече някой виждания.





Тема Re: наука и съзнаниенови [re: huanji]  
Авторeв3EHи (Нерегистриран)
Публикувано16.08.06 18:48



Huan Ji,

нямам проблеми. Аз и преди съм писал в dri.bg вица дето Ошо го разправя. За двамата психиатри, дето се возят всеки ден в един и същ асансьор в някакъв си небостъргач. И когато първия слизал от асансьора винаги се обръщал към другия и го заплювал. При което наплютия се усмихвал.
- Абе, защо този те плюе всеки ден? - попитал най сетне един от другите пътници
- Откъде да го знам - отговорил човека - Той има някакъв проблем, не аз.


Та нека си плюят. Би било хубаво ако някой поддържа форумите и изтрива такива постинги, които нямат отношение към темата и дори съответния клуб.

Прочетох в книгата главата за емоциите и тяхната роля за паметта. И точно вчера имах възможността да споделя с един от водещите невролози в Чикаго-ланд - шеф е на клиника по Сън, Памет и Алцхаймер, който е Сърбин.
Проведохме интересен разговор за връзката м/у Западната медицина и нейното разбиране по тези въпроси. Което мен все още ми се вижда частично. Още се колебая дали да се запиша в Pacific College of Oriental Medicine ...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.