Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:16 27.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Разлика м/у спирането на мислите и медитациятанови  
Автор Mиpo ()
Публикувано03.04.06 15:44



Повод за тази тема са експериментите ми с различни пресети (програми) на

, който позволява при слушане със слушалки на определи звуци с лека разлика в честотите на двете уши, мозъкът да навлиза в Бета, Алфа, Тета или Делта състояния. Според авторите, Генераторът може да се използва за навлизане в медитация, за по-лесно заспиване, за осъзнато сънуване, за хипнотично учене и т.н.

Използвайки различните пресети (т.е. програми водещи постепенно до различни честоти на слушания звук) и особено този за заспиване установих, че определено има някакъв ефект. В тази тема ще споделя обаче само за нещо интересно, което забелязах с Deep_Meditation пресета.

Наистина при 30 мин. слушане на генерирания звук, който предварително може да бъде конвертиран в МР3 формат (с един МР3 плеър е много практично и удобно да се слуша), умът се успокоява и мислите (почти) изчезват. И може би за начинаещи хора в медитацията това да е от полза. Ще допълня, че за да е ефикасна процедурата, трябва човек да се концентрира над звука (за да навлезе той дълбоко в мозъка му), а не само да го слуша с "половин ухо".

И тук идваме до нещо, което съм го забелязвал и при някои други практики и което обикновено много рядко се коментира. Достатъчно ли е човек да спре мислите си за да е медитация? От моя опит с разни духовни практики бих казал, че НЕ спирането на мисли води до медитация, а развиването на определено състояние на БУДНОСТ води до нея като спирането на мислите е просто нейно СЛЕДСТВИЕ! Вярно, че определена начала мисловна утихналост е полезна, но определяно тя не е достатъчна за да е човек в дълбока медитация. И опитът ми с Deep_Meditation пресета показа още веднъж точно това.

Обикновено при различните медитационни практики поставям вниманието си някъде, където се усилва будността ми (примерно Третото око, Централни Канал, Коронната чакра, усета за свързване с Околното и т.н.) докато тук то беше изцяло в звука. И като резултат накрая бях със спрян ум, но без усилено вътрешно Виждане/Будност и не в състояние на медитация (както аз го разбирам). А за 30 минути могат да се направят толкова чудесни практики, които освен, че като следствие ще спрат ума, ще събудят различни по-фини центрове преди това.

Ако някой има подобен опити с различни практики или е забелязал детайли около коментираната тема (даже и с противоположно мнение) ще се радвам да ги сподели.



П.П. Ето два файла, съответно за медитацията (за който говоря в темата) и за помагане за заспиване, които са директно във WMA формат и са генерирани с BrainWave Generatora:

– От нормално будно състояние сваля постепенно честота на мозъка до 4 Hz като има паралелно и един по-висок тон от 13 Hz за подържане на будността.

– Сваля постепенно честота на мозъка до 3 Hz и се задържа на нея.

Редактирано от Mиpo на 03.04.06 21:00.



Тема Re: Разлика м/у спирането на мислите и медитациятанови [re: Mиpo]  
Автор The White Rider ()
Публикувано03.04.06 15:51



напълно съм съгласен. едното е състояние на тялото, а другото на духа, който след това обзема и релаксира тялото. от подобни упражнения не може да се научи кой знае колко, а и не съм на мнение, че толкова сложен орган като мозъка трябва да се третира така.
освен това никакво спиране на мислите не може да ти позволи да осъзнаеш изцяло тялото си, т.е. да го пропиеш с интензивно съзнание и хем да бъдеш в тялото си, хем да го обземаш отвън и да осъзнаваш точно как се използва всяка една негова част. същото важи по-късно за емоциите и мислите.

Never mind, Light happens


Тема Re: Разлика м/у спирането на мислите и медитациятанови [re: Mиpo]  
Автор konopar ()
Публикувано04.04.06 11:02



При мене точно насилственото спиране на мисли често е начина,в една книжка на Ошо той обяснява как човек като задържи дъх му спира мисълта..поне за някакъв момент и мен точно пребиваването в такова състояние кара мислите ми да утихнат и те утихват и утихват,докато в един неочкван момент не връхлети ударната вълна. при тази техника вниманието ми е поставено върху пребиваването в това състояние,т.е. върху нищо конкретно. Генератора още не съм го изпробвал,но ако случайно поискам нещата да протекат по малко по различен начин винаги мога да си направя няколко дръпки

Преди няколко месеца ми хрумна да спра да мисля попринцип и през повечето време въобще да не мисля обаче просто на момети много ми се иска да си помисля за някои неща,това последното го казвам във връзка с един твой постинг където казваш че като си изключиш мисленето и всичко е ок,ама не мога да си припомня точно какво беше казал



3нам въпросите на всички отговори


Тема Re: Разлика м/у спирането на мислите и медитациятанови [re: The White Rider]  
Автор Mиpo ()
Публикувано04.04.06 11:10



И аз съм съгласен с това, което казваш, но ако трябва да влезем още в детайлите, понякога едно състояние на тялото може да доведе до удобна "конфигурация" за да се посъбуди духа. Та ми беше интересно дали на някого въпросния звук за дълбока медитация му върши някаква по-полезна работа примерно отколкото на мен.

Апропо, качих на един сървер два готови такива звука и съм добавил в начални постинг по-горе линковете към тях. Важното е само да се слушат със слушалки, а не с високоговорители и, ако е с компютър, да се изключат (ако са случайно включени) настройките на звуковата карта за разните честотни еквилайзери или за 3D ефекти.

Вярно е, че мозък е сложно нещо, но понеже е част от нас, няма лошо да го изследваме с внимание и да виждаме връзките му с останалите ни същности.

А относно фразата ти, че "... никакво спиране на мислите не може да ти позволи да осъзнаеш изцяло тялото си" мога само напълно да се присъединя.



Тема Re: Разлика м/у спирането на мислите и медитациятанови [re: Mиpo]  
Автор The White Rider ()
Публикувано04.04.06 14:09



на мен ми върши работа един единствен звук или по-скоро моята имитация на него, която пък включва спомена за състоянието ми тогава. нещо като продължително ммммммммм със затворена уста, но по-скоро само идва от гърлото ми. има запис ето тук (на английски):

и тук: . по време на самия запис са се опитали много успешно да докарат тази вибрация, но за да работи трябва да се запомни и възпроизведе вътрешно (отново е добре да се слуша със слушалки). първият линк изисква допълнителни обяснения, затова ако някой иска да пробва нека започне с втория.
да те попитам, миро, когато си слушал брайн генератора, след това не е ли имало едно неприятно усещане като напрежение по тялото. лично аз се чувствах като леко позатворен в тялото си.

Never mind, Light happens

Тема Re: Разлика м/у спирането на мислите и медитациятанови [re: konopar]  
Автор The White Rider ()
Публикувано04.04.06 14:10



о има една много лесна техника за спиране на мислите, която ме върхлита от време на време. само си помисли от колко години не си спирал да мислиш и колко е еднообразно :Р

Never mind, Light happens


Тема Re: Разлика м/у спирането на мислите и медитациятанови [re: Mиpo]  
Авторheretique (Нерегистриран)
Публикувано04.04.06 20:33



Aз на няколко пъти, когато медитирам спирам с лекота мислите си - просто се отпускам и те изчезват - като това не е проблем дори и на шумни места - като автобуси, влакове и т.н. - та на няколко пъти при 15-20 минутна медитация и релаксация се получава следното: аз съм буден - не просто буден а БУДЕН - усещам всичко, което става около мен - ама абсолютно всичко - като че ли ставам едно цяло със цялата природа - и в същия момент на осъзнатост и будност в мен се влива ОГРОМНО - ама КОЛОСАЛНО количество енергия, при което аз се стряскам (даже изпитвам страх от това количество енергия) и излизам от медитацията - и съм абсолютно релаксиран - все едно се събуждам от 12-часов дълбок сън и след това имам сила и енергия да работя, работя... Не знам при друг някой случвало ли се е подобно нещо - вероятно е съвсем естествен процес - и друго - някой стигал ли е отвъд този ОГРОМЕН ПРИЛИВ НА ЕНЕРГИЯ без да се стряска?



Тема Re: Разлика м/у спирането на мислите и медитациятанови [re: heretique]  
Автор*** (Нерегистриран)
Публикувано04.04.06 23:36



да



Тема Re: Разлика м/у спирането на мислите и медитациятанови [re: heretique]  
Автор The White Rider ()
Публикувано05.04.06 14:45



има един малък трик, за да не изгориш от тази енергия. освен 7чакри в тялото има още 5 над главата. на около 30см над главата е звездата на душата. енергията би трябвало да се интегрира от там и после в сърцето, защото този център разпределя всички потоци съобразно нуждите на духа, а не опитите на егото.

Never mind, Light happens


Тема Re: Разлика м/у спирането на мислите и медитациятанови [re: The White Rider]  
Авторheretique (Нерегистриран)
Публикувано05.04.06 15:28



Добре де, ама например ти изпитвал ли си същото и продължавал ли си с медитацията след този момент? И какво значи да изгориш? Как да направя така, че да продължа нататък и какво ме очаква после?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.