Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:39 15.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Ошо - Следвай ме!нови  
Автор p_o_p_e_t_o (Ivo Popov)
Публикувано30.03.06 14:44



"Ошо - Следвай ме!"

Тази индологична религия стана известна в България сравнително късно. Едва преди две години бяха преведени трудовете на създателя й - покойният вече Багуан Шри Раджнееш, по-известен като Ошо. Според признанията му, на 21 януари 1954 г. той бил осенен от вдъхновение. Истинският разцвет на организацията му е през 60-те години, когато подобно на "Харе Кришна" и то фактически се подхранвало от разочаровани бунтари от "младежката революция през 1968 г." и ветерани на Виетнамската война. Седалището първоначално било в гр. Пуна - 15 км. югоизточно от Бомбай. Там именно се провеждали курсовете по "динамична медитация" - психически "терапевтични" сеанси. Твърди се, че в Пуна не са се събирали повече от 6000 души едновременно, но общият им брой по света според някои възлизал на 200000. Влизането в сектата се извършвало чрез туристически посещения в Индия и издавани по искане на Ошо продължения на визите (естествено - не безплатно). В ашрама, обаче не винаги се е плащало с пари - широко се използвало натурално заплащане - т. е. труд в полза на гуру. И тук, както в ред други случаи, ръководителите са проявили добър стопански нюх. Интересно е описанието на медитациите, направено от един италиански журналист. Групата "новопокръстени" сядали в кръг, гледали се в очите и повтаряли: "Кажи ми кой си?", което продължавало с часове - до пълното физическо и нервно изтощение. Така се започвало освобождаването. Според гуру: "Аз-ът е източник на всички болки, капанът, в който сме затворени. Преодолейте своето Аз и ще бъдете свободни. Вече нищо няма да е в състояние да ви причини зло." Целият процес минавал през 5 етапа, целящи постигане на пълен катарзис. Отличителните белези на сектантите били ярките оранжеви дрехи и портретите на вожда, носени на врата. През средата на 70-те години сектата изнася своята дейност в щата Орегон в околностите на гр. Антилопа, където било закупено имение в размер на 25692 акра земя, върху които била основана новата комуна, наречена "Градът на Раджнееш". Последователи на гуру се опитали да създадат ашрами и в Италия.

Като цяло теорията му е консервативна, граничеща с крайната десница. Това е смесица от християнски и езически (индийски) елементи. Гуру е проповядвал свободни сексуални контакти, обещавайки просветление на последователите си. След смъртта на водача, както и след процесите срещу лидери на комуната му, нейната популярност намалява. Раджнееш бил глобен и депортиран скоро след като ВВС на САЩ свалили самолети, натоварени с валута и скъпоценности, които той бил получил от своите почитатели. Според непроверени сведения смъртта му е настъпила в следствие на СПИН, а много от последователите му са получили венерически болести и психични разстройства като резултат от свободните сексуални отношения и практикуваното медитиране в комуната.

До момента в България сектата е позната единствено с литературата си.



Тема Re: Ошо - Следвай ме!нови [re: p_o_p_e_t_o]  
Автор pp ()
Публикувано30.03.06 19:24



Този текст от къде е?

Можеш да смениш имената Ошо, Пуна с нещо друго и ще получиш шаблонно обяснение за всяка секта. "Кажи ми кой си" май е доста стар метод. Къде са доказателствата за всичко това, което е описано? Далеч съм от идеята че живота в комуна ще тече "по мед и масло" и всичко ще е идеално както е описано по книгите.

Доста по-тежки неща могат да се напишат за последователите на Исус Христос и Мохамед ..... доста по тежки...

Едно уточнение, 'сектата' е позната в България не само с книгите си... ако някой го интересува ще дам сайт И в крайна сметка човек трябва да пробва нещата и да види дали работят за него, ако не работят поне няма да мисли за тях.



Тема Re: Ошо - Следвай ме!нови [re: p_o_p_e_t_o]  
Автор jivinka (непознат)
Публикувано30.03.06 20:22



Съгласна съм с рр. Скоро четох подобно "разобличаване" за Карлос Кастанеда. И се чудя, защо няма такова за, да речем Светата Инквизиция в Рим през средновековието или за всички идиоти - ислямисти, които побъркват света в момента. Всеки духовен водач е имал последователи и те май повече развалят, отколкото проповядват ученията.



Тема Re: Ошо - Следвай ме!нови [re: p_o_p_e_t_o]  
АвторУшo (Нерегистриран)
Публикувано04.04.06 22:16



Ошо е бил най-обикновен двуличник и печалбар - дрогиран до козирката и незнаещ на кой свят се намира.
Всъщност не е бил обикновен - бая пари е направил.



Тема Re: Ошо - Следвай ме!нови [re: jivinka]  
Автор TheWhiteRider ()
Публикувано19.04.06 16:12



какво разобличаване? смея да твърдя, че съм чел всичко за ошо и неговите "разобличители" ако бяха вложили повече инвестиции в мисленето и нагласата си, съм сигурен, че щяха по-ползотворно да са похарчили времето инвестирано в ошо. и не само за него, а за почти всеки изобличен. имаше един сайт strippingtheguru.com, в който авторът негодуваше, например, че шестият далай лама си бил позволил да прави секс. обаче негодуваше и се подигравеше още по-силно, че сегашният не знаел какво е това. т.е. каквото и някой да направи все няма да се хареса ако имаш такава нагласа. ако няма разбиране и желание за вникване дори едно писание като библията за непредубедения човек изглежда като някаква психоделия и объркано четиво пълно с наивници.

Never mind, Light happens


Тема Re: Ошо - Следвай ме!нови [re: TheWhiteRider]  
Автор jivinka (непознат)
Публикувано21.04.06 15:25



Не бих могла да се изразя по-добре! :)
Ще вметна само една история, прочетена в книга на Ошо (сигурно съм пристрастна). Става въпрос за Езоп, велик древногръцки баснописец, който тръгнал от Атина към някакъв съседен Елински град. Срещнал един човек по пътя си, който бил много любопитен да разбере какви хора живеели в Атина. Езоп го помолил първо той да му разкаже какви хора живеят в неговия град. Отговорът бил - хората там са много лоши, скандалджии, мошеници и т.н. Езоп му отвърнал, че за съжаление точно такива хора живеят и в Атина. После срещнал друг човек, който идвал от същото градче. Отново същия въпрос от човека и отново същата молба от страна на Езоп. Хората според него били много мили, весели и добри съседи. И отново Езоп му отвърнал, че точно такива хора ще срещни и в Атина.
И още една руска поговорка, която в момента не мога да цитирам на руски, за това ще карам на нашенски:
"Всеки човек мисли според собствената си увреденост"




Тема Re: Ошо - Следвай ме!нови [re: TheWhiteRider]  
Автор hipparchia (член)
Публикувано25.04.06 18:05



Хммм. Хареса ли ти сайта? То е по-скоро книга.

Проблемът не е кой какво е правил, ял, пил и крал. Проблемът е, че тия неща се крият зад фасади на духовност и божественост. И понеже все има някой да се хване за фасадата...

В края на краищата дори обикновени хора не биха си позволили неморалното поведение на някои гуру и биха се срамували да лъжат по този начин. Аз определено бих се срамувала.



Тема Re: Ошо - Следвай ме!нови [re: hipparchia]  
Автор jivinka (непознат)
Публикувано25.04.06 22:29



Кой според теб лъже?



Тема Re: Ошо - Следвай ме!нови [re: Ушo]  
Автор lstr ()
Публикувано26.04.06 20:52



pichaga e bil mene me kefi kwi gi drunka ama chak da se prisyedinq kum sektata mu - neeeeeeeeeee puk i picha zatwa me izkefi shtoka kazwa: NE wqrwai a se sumnqwai :)!!!

страхът е враг на разума


Тема Re: Ошо - Следвай ме!нови [re: p_o_p_e_t_o]  
Автор LlSA (непознат )
Публикувано26.04.06 23:19



Много манипулативен текст.Прочетете нещо от самия Ошо ,вместо тази глупост.Тук дори името му е написано неправилно,не че има значение ,но все пак така се подхранва нечие невежество.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.