Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:38 01.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Ъпдайк, "С"  
Автор hipparchia (член)
Публикувано05.04.06 18:29



Кой е чел книжката и какво мисли? Четох я много преди книжките на Ошо, а връзката направих по-късно, след като прочетох и малко био на другаря гуру. Та за тая книжка?



Тема Re: Ъпдайк, "С"нови [re: hipparchia]  
Автор Mиpo ()
Публикувано09.04.06 17:46



Е, кажи нещо повече за тази книжка. Какво ти е харесало в нея? Аз не съм я чел.



Тема Интересното...нови [re: Mиpo]  
Автор hipparchia (член)
Публикувано10.04.06 18:42



Интересни неща са, че представят някои реални негативни страни от практиката на ашрама на Ошо под формата на фикшън. Като например: взимането на лоши кредити, живота в разкош с лимузини и диаманти на гуруто, докато другите бачкат на полето; тоталитарните мерки на контрол от яки момчета с калашници и на женските олигарси в комуната.

Друго интересно: профилът на жената (Сара-С.), която се зариби. В последствие се оказа, че е достатъчно умна и секси, за да заеме лидерска позиция- а и достатъчно умна, за да се чупи, когато нещата се скапаха. Отиде да живее на тропически остров и си преодоля нуждата от гуру и комуни.

Книгата е написана под формата на писма до семейството на жената. Тя постепенно се отчуждава от разбития си брак и намира свободата си и от брака, и от гуруто. Към края на книгата не се подписва само с името си, а с инициала С.

Като цяло е интересен допълнителен поглед към практиката на Ошо.

А, и накрая има малък виц за истинската националност на гуруто, но който иска да прочете книгата:)



Тема други страни около Ошонови [re: hipparchia]  
Автор Mиpo ()
Публикувано11.04.06 00:04



Да ти кажа, първо, че ти ми направи впечатление като те видях случайно в листата за "лоши" хора на Оро в Йога клуба . Книгата, за която споменаваш не ми говореше абсолютно нищо, но "рекламата" на Оро привлече вниманието ми, че може би си интересен човек и това което споделяш сега е още една стъпка в тази посока.

Не знам дали си чела книгата "Life of Osho by Sam"? Там нещата не са фикшън, а са направо мемоари в 1 л. ед. и мн. ч. на човек, който е бил над 20г около Ошо и засяга свободно ВСЯКАКВИ страни от живота в разните ошови ашрами. Апропо, ако ми оставиш и-мейл мога да ти я изпратя на файл, доста е интересна. А пък ти би могла да дадеш линк към твоята книга, ако я има някъде (или поне точното й име на английски).

Иначе отваряш интересна тема за различните страни в живота на хората около Ошо, както и на самия него. Сигурно за въпросните хора тази тема е важна и тепърва ще има още споделяни и анализи, но понеже аз не съм бил там и мен ме вълнува доста по-малко. Но определено е интересно хора с повече будност и липса на предразсъдъци и едностранчивост, които са били участници, да споделят наблюденията си за глобалните процеси ставащи в една такава общност.

Не знам дали горните споделяния биха допринесли директно повече за разбиарнето на практиките на Ошо, защото в зависимост от хората и средата те могат да бъдат използвани по най-различни начини. Аз, ако бях в ашрама на Ошо, твърде е възможно да не бих се съгласил с някои неща, но пък кой знае, може би щях да бъда "убеден"...

Ошо още от малък е бил доста специфичен, много свободен и краен в своите действия и би било странно, ако като учител се държи ортодоксално. Изборът си е бил негов, както изборът на тези, които са го следвали, си е бил техен.

Мисля, че за нас е по-важно да видим как ние прилагаме на практика реалния живот определени от горните принципи, които може условно да наречем "ошови". И ако нещо примерно за теб е особено фрапиращо (положително или отрицателно) в този контекст, заповядай и го сподели, пък другите хора тук ще споделят техните гледни точки по него.



Тема Re: други страни около Ошонови [re: Mиpo]  
Автор The White Rider ()
Публикувано11.04.06 01:01



ще ти бъда благодарен ако изпратиш линк и на мен shamballa.bg at gmail.com

Never mind, Light happens


Тема Книгатанови [re: Mиpo]  
Автор hipparchia (член)
Публикувано11.04.06 14:05



На английски е просто "S."

Колкото до лошия списък- той сега май води до доста стабилна и като че ли ползотворна дискусия, ше видим.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.