Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:51 23.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Текстче от йоганови  
Автор BrandofAmber (Shante Ishta)
Публикувано18.11.05 21:32



Това е част от въпрос/отговор на Ошо от йога, мисля че е готино да го има и тук.
За хората имащи проблем с концепцията "служа" и на мене не ми пасва, его разбира се, но и отнемане на силата. В случая обаче въпроса е какво отговаря Ошо, а не какво го питат. :)


Въпрос към Ошо: Как мога да ти служа?
Просто бъди сам себе си. По друг начин не можеш да ми служиш. Просто бъди сам себе си; този е начинът, по който можеш да ми служиш. Този е начинът, по който вече ми служиш - ако си сам себе си. Всичките ми усилия са да ти помогна да бъдеш сам себе си. Ако си центриран, ако си се закрепил, ако си се установил в себе си, ако си дошъл вече до този момент, че да не се грижиш за това да бъдеш някой друг, ако амбицията да бъдеш някой друг вече е отпаднала - когато нямаш желание да проникнеш в бъдещето, когато настоящето е достатъчно само по себе си; когато чувстваш дълбоко задоволство от това, което си; когато можеш да благодариш на Бога, когато си преизпълнен с благодарност и не възникват оплаквания; когато цялото ти сърце прелива от благодарност -тогава ще си ми служил. Друг начин няма.
Щеше, разбира се, да е по-лесно, ако ти бях предложил някакви други начини да ми служиш, защото тези неща ти можеш да ги правиш. Например би могъл да дойдеш да ми масажираш стъпалата. Но това няма да помогне; от това няма да има голяма полза. Това няма да те доведе доникъде. Можеш да се почувстваш щастлив, но това щастие не е блаженство.
Цялото ми усилие е да ти помогна да паднеш обратно в себе си. Не се пренасяй в бъдещето и не се мотивирай от бъдещето. Ако този момент стане твоя цялостна реалност, тогава ти си се доближил до мен, дошъл си по-близо, отколкото някое същество може да се приближи до друго. Когато си сам себе си, ти си близо до мен, но когато се опитваш да бъдеш някой друг, тогава се отдалечаваш много.
Не подражавайте. Умът е подражател, защото е по-лесно да играеш играта на подражанието, отколкото да бъдеш автентично истински. Много идеи са ти дадени: да бъдеш като Буда, да бъдеш като Исус, да бъдеш като Кришна - като че ли трябва да бъдеш всеки освен себе си. Като че ли Бог е специално против теб. Той е за Кришна, за Исус, за Махавира, за Буда - но единствено е против теб. Тогава защо те е създал? Тогава Той трябва да е голям глупак. Защо теб те създава? Ако Той се интересува от Буда, може да си прави Буди. Защо теб?
Това би било по-просто. Той би могъл да създава само Буди... като автомобилите „Форд". Те непрекъснато ще излизат от конвейера: кола след кола; Буда след Буда. Би било добре. Но Бог не се интересува от това. Той никога не създава втори Буда, забелязал ли си? Той никога не създава, никога не е мислил отново да създава Исус. Защо?
Няма нужда да се повтаря. Всяко повторение е мъртво. Той непрекъснато създава нещо ново, някаква новост. Той създава теб! Той повече се интересува от теб, отколкото да създава повече Буди или повече Христосовци. И помни, Той и теб няма да те повтори, затова докато си тук, бъди истински и автентичен. Бъди себе си.
Ще ви разкажа една история. Един американец създал много красива чаена чаша и решил да организира производството й. Но да я произвежда масово в Щатите би било много скъпо, затова той изпратил образеца в Япония, където да се произвежда.
При пренасянето обаче дръжката на чашата се счупила. Както знаете, японците са съвършени имитатори. Те започнали да я произвеждат масово точно във вида, в който била: със счупена дръжка. Те я повторили точно каквато е!
Това непрекъснато продължава. Бог непрекъснато създава нещо ново, нещо оригинално. Бог непрекъснато ви създава, а имитаторите в църквите и в храмовете непрекъснато ви говорят: „Бъди като Исус, бъди като Буда, бъди еди-какво си." А при пренасянето дръжката се е счупила!
При пренасянето: две хиляди години. Дори ако Исус се върнеше, той нямаше да може да разпознае този Исус, ни когото се покланят в църквите. Невъзможно е. Исус е бил един напълно различен човек - жив! Църквите почитат някой, който никога не е съществувал. Той е тяхно изобретение.
Защо аз непрекъснато говоря за Исус, за Буда или Кришна, или за Заратустра или Лао Дзъ? Има си причина: бих искал да ви донеса Исус такъв, какъвто е бил преди пренасянето: без нищо счупено, цял - преди да се намесят свещениците.
В дома на един от моите приятели има една много ценна картина: картина от един велик художник от седемнадесети век - много ценна. Той я обича толкова много, че винаги се страхува, дори когато я чисти. Нещо би могло да се увреди, защото картината е стара и много крехка.
Но върху нея се беше събрал много прах и трябваше да се извика експерт. Когато експертът започна да я чисти, се появи нов проблем: картината започна да се бели. Експертът много се разтревожи. Той попита: „Да спра ли?"
Аз бях отседнал при този приятел. Казах на експерта: „Не спирай. Продължавай." Приятелят ми не беше там, иначе щеше да го спре.
Но той каза: „Това може да я унищожи."
Аз му рекох: „Не се тревожи. Просто продължавай, защото мога да видя нещо друго под картината."
И така си беше. Когато боята се олющи цялата, се разбра, че истинската картина била скрита отдолу. Някакъв друг художник се опитвал да усъвършенства творбата на майстора.
Това бяха две картини и истинската се показа едва когато боята на наложената отгоре картина се обели. Тогава всички бяха щастливи. Но имаше риск!
Когато говоря за Исус, аз ее опитвам да обеля боята, с която християнството се е опитало да разхубави оригиналното лице на Учителя. Но това е нормално при пренасянето. Нещата се променят.
Бъди верен на себе си. Никога не се опитвай да бъдеш някой друг. Това е единственият грях, който аз наричам грях. Приеми себе си! Такъв какъвто си, ти си прекрасен. Бог те приема; ти също се приеми. Той те е създал по свой образ. Той се е доверил; Той е ангажирал Себе си в твоето същество. Не го предавай, не ставай подражател.
Това е единственият начин, по който можеш да ми служиш: като бъдеш сам себе си. Бъди себе си! Така изведнъж ще се окажеш близо до мен, възможно най-близо. Но като ставаш подражател, като се опитваш да бъдеш някой друг, ти фалшифицираш своето същество, ставаш предател. Всички идеали са предателски, всички идеали са предателства.
Аз не ви уча на никакъв идеал и не искам да ставате нещо, което не ви е вътрешно присъщо. Вие не знаете кои сте; в това е трудността да бъдете себе си. Човек трябва да се задоволи с неизвестното.

Вечен е само мигът.



Тема Re: Текстче от йоганови [re: BrandofAmber]  
АвторDp (Нерегистриран)
Публикувано18.11.05 22:08



Както винаги съм твърдял, Ошо много говори, но не дава пътища. Затова е фалшив.
Тук например, също много говори да бъдете себе си, но не казва как. Дори накрая си го е казал - че точно това е най-трудното, защото вие не знаете кои сте. - как тогава да бъдете себе си, като не знаете кои сте и какво сте?

Ошо има още много неща, които не знае, защото ако ги знаеше, щеше да ти каже какво си и как дъ бъдеш себе си - без заобикалки, директно, кратко и ясно.

НО ОШО СИ Е ЕДИН ЛЪЖЛЬО, както сам си признава

и мого са му се накачулили на въдицата



Тема Re: Текстче от йоганови [re: Dp]  
Автор The White Rider ()
Публикувано18.11.05 22:33



как е от ума, от менталното ти тяло. просто позволи.

Never mind, Light happens


Тема Re: Текстче от йоганови [re: Dp]  
Автор BrandofAmber (Shante Ishta)
Публикувано18.11.05 22:48



Аха и доста неща научават от него. ;)

Път?
Пътя е в това което пише, за разлика от доста други(например Лазаров) текста му не е много силно зараден, нищо чудно след като са го записвали други. Сигурен съм че би било много по-просто ако човек беше лично там, но лично за мене достатъчно неща могат да си извадят и от книжките за състоянието, което се търси(или поне което аз търся, ти какво търсиш не знам).

Ако ти не можеш да изведеш от тях път(тоест състояние)- добре отчетено е. Ако смяташ че това важи за всички това също го отчитаме.

След като сме го отчели мисля че е коректно да ни оставиш да взимаме това което намираме, а ти можеш спокойно да си пишеш в клубовете на тези на които се кефиш.

Вечен е само мигът.

Редактирано от BrandofAmber на 18.11.05 22:50.



Тема Re: Текстче от йоганови [re: The White Rider]  
Автор* (Нерегистриран)
Публикувано18.11.05 22:50



..просто приеми, просот позволи..
глупости на таркалета, приказки за лапни шаран

аз пък знам учители, които водят директно към целта, говорят ясно и само истината и за кратко време могат да те доведат до нея, стига да си истински търсач
но те са ЕСТИНСКИ УЧИТЕЛИ, защото познават истината, а не философстват за нея, както е правел Ошо цял живот.



Тема Re: Текстче от йоганови [re: BrandofAmber]  
Автор* (Нерегистриран)
Публикувано18.11.05 22:54



Ошо е говорил като на олигофрени, защото такива са били слушателите му.
Но самият той много е паднал, говорейки за неща, които не познава и правейки се на учител.

Ошо не говори за много съществени неща. За най-съществените неща, които водят ученика към пробуждане, ОШО НЕ ГОВОРИ.

Казвам го, защото знам тези неща, защото имам истински Учители, които живеят в истината, а не си бърборят за това-онова



Тема Re: Текстче от йоганови [re: BrandofAmber]  
Автор* (Нерегистриран)
Публикувано18.11.05 22:56



Какво състояние търсиш, ми е ясно.

Истинското не го знаеш, така че как ще го търсиш? Ошо не ти го е казал дори.

А на мен ми ко казаха и показаха истински Учители.

ОШО ОТДАВНА Е ОПРОВЕРГАН И ОТРЕЧЕН



Тема Re: Текстче от йоганови [re: *]  
Автор BrandofAmber (Shante Ishta)
Публикувано18.11.05 22:58



Аха и тези истински учители те съветват да ходиш на несимпатичните на тях псевдо учители и да ги разконспирираш и че с това се стига някаква истината?

Извинявай но седи малко жалко не бих следвал човек правещ такива неща каквито и претенции да има.

Вечен е само мигът.



Тема Re: Текстче от йоганови [re: BrandofAmber]  
Автор* (Нерегистриран)
Публикувано18.11.05 22:58



и не ми давай акъл къде и какво да правя

правя точно това което трябва и където трябва и се кефя естествено



Тема Re: Текстче от йоганови [re: *]  
Автор BrandofAmber (Shante Ishta)
Публикувано18.11.05 23:00



Даммм... ами съмнявам се че би могъл да разбереш, човек би могъл да го усети когато разкара всички опровергаващи и отричащи учители и се опита да намери себе си. ;)

Не се обиждай не те знам какъв си при какви учиш и т.н. знам че говориш против нещо, във форума на това нещо с идеята така всички да те мислим за много извисен, а това е смешно.

Вечен е само мигът.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.