Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:38 05.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема За медитациите :)  
Автор Янa (devotion frees)
Публикувано15.09.05 12:51



Кои са ви любимите Ошо-медитации?
Аз страшно много обичам Надабрахма и No-dimensions... а напоследък имах незабравимо случване с Девавани... Успявате ли да ги правите сами вкъщи? Къде имате по-добър опит - вкъщи или в зала с група?

bina rama ke badjane
kie kia kisane a rama gao
rama gao shri rama gao


Тема Re: За медитациите :)нови [re: Янa]  
Автор Rider on the White Horse ()
Публикувано15.09.05 23:03



космическите вълни, връщането на енергията чрез поглед и други спонтанно избрани от виджяна бхарайва тантра. навън на работа сам сред хората, рядко сред природата. когато съм сам вкъщи мога да изпадна в много дълбоки часове на мълчание и много дълбока забрава на човешкия ми живот на тази малка планета :)

From the highest peak to the deepest valey


Тема Re: За медитациите :)нови [re: Янa]  
Автор Mиpo ()
Публикувано17.09.05 18:00



Като не можахме на живо, сега ще си пишем по форумите ...

Любимата ми ошова медитация е да се сливам с Цялото. Успявам да я направя сам в къщи... Хм, "сам", трябва и Цялото да е с мен... Даже и в група се получава.



Тема Re: За медитациите :)нови [re: Mиpo]  
Автор Янa (devotion frees)
Публикувано18.09.05 19:06



Ми - ти нали начесто отскачаш насам...
Аз напоследък се пробвам с дервишкото въртене, ама усещам, че има една точка, където просто се пускам да падна, вместо да продължа. Не си достигам границата, не мога да си надвия на масрафа да мисля глупости, докато се въртя... ако ме разбираш... Не мога да разбера тази нерешителност откъде... и нерешителност ли е изобщо, страх ли е, що е... Скочих с бънджи от Аспаруховия мост и окото ми не мигна, ама като тръгна да се въртя и засичам...
Айде дай малко идеи :)

om mani padme hum


Тема Re: За медитациите :)нови [re: Янa]  
Авторe (Нерегистриран)
Публикувано18.09.05 20:44



щом и докато се въртиш мислиш, много е зле

ако опзволиш, еда идея - щом толкова не можеш да спреш да мислиш, поне насочи мисълта си само към един обект! и най-добре, ако това е вътрешния Аз. ако не можеш, пробвай с някой външен обект, но не го променай



Тема Re: За медитациите :)нови [re: Mиpo]  
Авторe (Нерегистриран)
Публикувано18.09.05 20:47



къде в книгите на Ошо е описана тази медитация на сливане с Цялото?



Тема Re: За медитациите :)нови [re: Янa]  
Автор Mиpo ()
Публикувано18.09.05 22:37



От много време не съм се въртял, но ще ти кажа от това което си спомням. За да скочиш с бънджи не е било нужно много будност. Организаторите там са се били сигурно погрижили за всичките детайли и е трябвало само да се решиш да го направиш. Докато за въртенето, както и за всички други медитации, се изисква ТИ да ВИДИШ кое как става.

Пробвай като стигнеш малко преди точката на падането, да забавиш постепенно скоростта на въртете и постепенно се върни до зона, където имаш повече контрол. След това или спри постепенно, или пак се доближи до съответната точка, но пак без да я доближаваш много... И пак се връщай, или стой около нея. Напредвай по-навътре, едва като свикнеш там! И прави всичките промени в скоростта плавно. И естествено, най-важното, НАБЛЮДАВАЙ какво става в теб. Като започнеш да виждаш какво и как става ще ти стане интересно и мислите ще си идат сами.

Поне на мен суфи въртенето ми напомня на контрол на еякулацията при мъжете. Ама това сравнение надали би говорило много на една жена ...

Знаеш ли, интересно ми е да наблюдавам промяната у теб през годините. В началото говореше нещата, които винаги са ми харесвали със своята естественост, интуитивно, но без да си се правила духовни практики. Сега обаче навлизайки в разните детайли започваш да виждаш колко са дълбоки и многопластови нещата... Сезоните се сменят...





Тема Re: За медитациите :)нови [re: e]  
Автор Mиpo ()
Публикувано18.09.05 22:39



Във всяка една ошова книга е написано. Но, както самият той казва, трябва да се чете между редовете.



Тема Re: За медитациите :)нови [re: Mиpo]  
Авторe (Нерегистриран)
Публикувано18.09.05 23:09



там е работата, че такава медитация Ошо няма
а оттук и изводите... :))))



Тема Re: За медитациите :)нови [re: Mиpo]  
АвторГoшo (Нерегистриран)
Публикувано19.09.05 07:58



Не можа ли да разбереш, че те проверяват доколко медитираш и колко четеш Ошо?
Ама то е ясно, щом докато се въртиш, пак за секс си мислиш
Още ли имаш проблеми със задържането?



Тема Re: За медитациите :)нови [re: Mиpo]  
Автор Янa (devotion frees)
Публикувано19.09.05 12:15



Адски много зависи от дневната ми кондиция... Има дни, в които Надабрахма сама се случва, без никакво участие от "моя" страна и такива, в които нищо не се случва... :)
Опитите продължават :)

om mani padme hum


Тема Re: За медитациите :)нови [re: e]  
Автор Янa (devotion frees)
Публикувано19.09.05 12:18



Писах сутринта, ама ми е изчезнало мнението.
Мисля за неща, свързани със самото въртене, ама всъщност е абсолютно безразлично за какво мисля, след като го правя... И че никъде не съм казвала, че е/съм добре :)

om mani padme hum


Тема еГошонови [re: Гoшo]  
Автор Mиpo ()
Публикувано19.09.05 14:32



Не медитирам и не чета Ошо. И не задържам. И за секс си мисля (сливането с Цялото е 100% секс) . Проверявай ме пак .



Тема Re: За медитациите :)нови [re: Янa]  
Автор Mиpo ()
Публикувано19.09.05 14:41



Ами точно така е. Само виж какво се крие под "кондиция" ...

Адски Адски Адски .... много



Тема Re: еГошонови [re: Mиpo]  
Авторe (Нерегистриран)
Публикувано19.09.05 14:57



И за секс си мисля (сливането с Цялото е 100% секс) - само с мисленето ще си останеш

И не задържам" - ама сега проблема ти е друг - не можеш да свършиш
то е от изтощаване на енергията



Тема Re: За медитациите :)нови [re: Mиpo]  
Автор Янa (devotion frees)
Публикувано19.09.05 15:40



Уау, ти си можел да пишеш и кратки постинги :)
Гледам аз... ама е адски, адски, адски... много :)

om mani padme hum


Тема Re: За медитациите :)нови [re: Mиpo]  
Автор ha! (Нерегистриран)
Публикувано20.09.05 13:18



свежарка си :-)))))))))))))))))))))))

прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ


Тема Re: За ha!нови [re: ha!]  
Автор Mиpo ()
Публикувано20.09.05 22:23



Хайде по-смело, сега . Точицата ти е напоена вече с едно вълшебно биле и няма мърдане.



Тема Re: За медитациите :)нови [re: e]  
Автор Fire walker ()
Публикувано21.09.05 04:59



въртенето е доста време в "Но дайменшънс"..ако си мислиш,че спираш да мислиш за 20 минути...МНОГО се лъжеш.По-скоро не си съзнателен за това,че мислиш.

Според традицията на Кастанеда около 8 минути НАТРУПАНО/т.е може да не е на веднъж/ върешно мълчание стигат за да започнеш за виждаш вселената каквато е,а не както са ни учили да я описваме.

Mens agitat molem



Тема Re: За медитациите :)нови [re: e]  
Автор Fire walker ()
Публикувано21.09.05 05:05



няма такова нещо като Ошова медитация.Медитацията е състояние и не е нито Ошова нито Гошова, нито Тошова. Ошо е изброил някой стари техники помагащи на човек да преживее това сътояние и е създал някои нови.По същество всяка техника води до прословутото Мирово "сливане с Цялото".

Ако не си наясно с това-..."от тук и изводите"

А ,че Миро е кух позьор, по това две мнения няма.

Mens agitat molem



Тема Re: За медитациите :)нови [re: ha!]  
Автор ha! (Нерегистриран)
Публикувано21.09.05 07:30



Адски Адски Адски .... много

прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ


Тема има.нови [re: Fire walker]  
Автор Янa (devotion frees)
Публикувано21.09.05 14:28



две мнения. не бих квалифицирала когото и да е като "кух позьор". когато човек е прекарал толкова време в четене и практики, все някаква вътрешна потребност трябва да го гони. Миро може да е много полезен в конкретни ситуации , когато човек има конкретен въпрос, а не си дрънка просто, за да се намира на приказки.

The girl with the broken smile.


Тема Re: За медитациите :)нови [re: Fire walker]  
Авторe (Нерегистриран)
Публикувано21.09.05 19:24



няма такава техника или медидация, която да те доведе до сливане с Цялото
защото ти никога не си била отделяна от Него

това само ако можеш да осъзнаеш...



Тема Re: За медитациите :)нови [re: e]  
Автор Янa (devotion frees)
Публикувано21.09.05 19:31



Да бе, то е толкова просто, че от нищо няма нужда. Ай сиктир.

-------------------------------------------------------------------------------------
бел. ред. Днес съм извънредно зла. Търся си го.

The girl with the broken smile.


Тема Re: За медитациите :)нови [re: Янa]  
Авторe (Нерегистриран)
Публикувано21.09.05 20:02



е, все на някой трябва да си го изкараш




Тема Re: За медитациите :)нови [re: Янa]  
Авторe (Нерегистриран)
Публикувано21.09.05 20:07



за да го осъзнаем,
прече ни само представата за себе си
като отделни индивидуалности със собствена воля

готова ли си да изследваш какво си ти, всъщност, за да разбереш че си саво въображаем образ за себе си, крепящ се на спомени и преживявания? - ако махнеш всичко това, какво ще остане?



Тема Re: За медитациите :)нови [re: e]  
Автор Янa (devotion frees)
Публикувано21.09.05 21:11



Споко, и това сме го чувалЕ :) Не паса трева от 10 години.
Въпреки това, на думи звучи тооооооооооооооооолкова лесно. Само дето между разбиране и осъзнаване понякога може да има години практика. И понякога да е всичко друго, но не и елементарно. Аз съм от тия най-обикновените, пълни с всички боклуци на обусловения ум, нямам никакви претенции да съм отличничка.

The girl with the broken smile.


Тема Re: За медитациите :)нови [re: e]  
Автор Люб ()
Публикувано22.09.05 06:29



ще остане това което винаги е било. детска самопораждаща се радост. или ...?



Тема Re: има.нови [re: Янa]  
Автор Fire walker ()
Публикувано22.09.05 22:40



Е добре, от мен да мине.Има две мнения.Ама мойто е правилното.

Четенето само по себе си не прави кой знае какво с човека.Не че не е добре да се чете-тъкмо напротив.Но какво е човек зависи от автентичността на връзката му с Духа.Буда не е ясно дали е чел нещо изобщо.....

А Миро е един чел, кух позьор, който като придобие усещане,че не успява да манипулира и изпуска нещата от контрол, става злобен и объркан.Смях...Толкова жалко и евтино изглежда....


А ако ще го възхваляваш за информационната му стойност, имаш ли си олтар на телефонния указател у вас?:)))

Лесно се носи короната, като никой не ти я оспорва и най-вече като никой не проверява тенекиена ли е или не.Аз не харесвах Ошо, докато не видах на видео едно интервю с него, взето от един враждебно настроен американски журналист.Там се вижда духът и силата...а не пред тълпа обожаващи го саняси.

Mens agitat molem



Тема Re: За медитациите :)нови [re: e]  
Автор Fire walker ()
Публикувано22.09.05 22:42



така е

не казах ли "ПРЕЖИВЯВАНЕ за сливане с цялото"? Ако не съм, значи не съм се изразила точно.

Mens agitat molem



Тема Re: За медитациите :)нови [re: Янa]  
Автор Fire walker ()
Публикувано22.09.05 22:44



хахаха, ама точно така е! Абсолютно права си! Всичко е адски просто и нямаш нужда от нищо за да достигнеш, защото ти си си достигнала така или иначе.Това е всеизвестна Зен позиция.За това и зен майсторите не говорят особено.

Mens agitat molem



Тема Re: За медитациите :)нови [re: Fire walker]  
Авторe (Нерегистриран)
Публикувано22.09.05 22:59



с това направо ме уби:))
преживяване - значи пре-живяне. то е нещо, което отива в паметта. а всичко там е фалшиво, нереално, сън и образи.
истината не се "преживява"
не можеш да го разбереш с ума си, няма начин..;)
ума може само да си въобразява, че нещо е "преживява"





Тема Re: За медитациите :)нови [re: e]  
Автор Fire walker ()
Публикувано23.09.05 00:40



не, изобщо не значи това

не разделяй думите на срички изкравайки невярна етимология и значение от това

преживяване значи непосредствено възпрятие

изобщо не включвай неща свързани с ума, паметта и прочие в смисъла на тази дума

истината се именно преживява-т.е възприема непосредствено

Mens agitat molem



Тема Re: За медитациите :)нови [re: Fire walker]  
Авторe (Нерегистриран)
Публикувано23.09.05 07:53



и си много далече ит Реалната истина.
Която е извън всякакви възприятия, имена и форма.
Дори не си чувала за това, или ума ти не може да го побере?:)))
Ошо не е ли говорил за това, нали тук е клуб Ошо?
Или вие четете само това от Ошо, което разбирате, то е обяснимо.
Няма смисъл да ми отговаряш.



Тема Re: За медитациите :)нови [re: Fire walker]  
Авторe (Нерегистриран)
Публикувано23.09.05 08:23



миличко, опитвам се да ти кажа нещо, но не знам дали има смисъл

възприятието изисква възприемащ, възприемано и акт на възприемане. Това е субектно-обектен процес.
Възприятията, органите на възприятие и действията на възприятие са от и във ума.
Опитвам се да ти кажа, че извън ума има нещо друго. Но за да го разбереш, трябва да се затворят тези "врати" на възприятие.

Е, първо ако искаш, може да възприемеш и повярваш просто идеята, защото тя е многочужда и фантастична за хората. А после може да го провериш и на опит. Пък тогава ела и разкажи...



Тема Re: За медитациите :)нови [re: e]  
Автор Fire walker ()
Публикувано24.09.05 04:31



наистина няма

ти си решил, че трябва някак си да ми кажеш че не разбирам...

а не мен ми е все тая

Mens agitat molem



Тема Re: За медитациите :)нови [re: e]  
Автор Fire walker ()
Публикувано24.09.05 04:41



драги:))

не знам защо изхождаш от презумпцията,че не схващам.....ще те зарадвам-грешна е

думите трудно описват някой неща...тези за които говорим са сред тях.Но въпреки това твъдя,че се справям доста добре с думите....Например може да обърнеш внимание на думата "непосредствено" преди "възприятие".Тази дума се опитва да опише възприятие неидващо от сетивата и извън субектно-обектната реланост.Но ти не щеш да видиш това,защото целта е да покажеш,че не разбирам.И това е ОК.Забавлявай се

Mens agitat molem



Тема да се похвалянови [re: Mиpo]  
Автор Янa (somebody new)
Публикувано24.09.05 22:57



Ах, какво въртене в салона на една рилска хижа!

Devotion frees.


Тема Re: да се похвалянови [re: Янa]  
Автор Mиpo ()
Публикувано24.09.05 23:12



Значи ураганът не е Рита или Катрина, а Яна?

Е кажи какво е било, де, разкажи. Интересно ми е на ляво ли се въртиш или на дясно?





Тема Re: да се похвалянови [re: Mиpo]  
Автор Янa (somebody new)
Публикувано24.09.05 23:32



Ми аз поразказах малко в съседната тема на Лей-Чери :)
Просто ЧУХ музиката, усетих ритъма и разбрах, че е идеална за въртене, самата музика се въртеше... не знам как да го опиша... Забравих да питам зяпачите дали съм се въртяла бавно или бързо, защото на мен ми се струваше доста бързо, но ми е интересно как е изглеждало отстрани... Целият свят изчезна :) Не съм падала, просто успявах да сменям темпото, да забавям и да спирам, но всъщност аз нищо не правех, тялото ми само си знаеше как и кога и какво. На "сцената" имаше и други и аз страхотно се изненадах, че не се блъснахме нито веднъж. Въртя се с дясна ръка с дланта нагоре и лява ръка с дланта надолу и се въртя в в посока, обратна на часовниковата стрелка. Това се пада наляво, ако не се лъжа :) Другото ми се струва много непривично... :)
Та така :) Други въпроси?

Devotion frees.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.