Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:04 26.09.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Подходи на желаещите да се занимават с тай-чи  
Автор Mиpo ()
Публикувано12.06.05 01:18



С Митко тук говорихме за подходите на човек, които иска да започне да тренира тай-чи (чуан). Сигурно има и други хора, на които тази тема би била интересна и ще споделя моя опит базирайки се на познаването ми на различни тай-чи школи в България и по широкия свят. Ще наблегна и на практическия аспект в нашите родни условия.

Човек може да се занимава с тай-чи с една или повече от следните цели:
1. Като бойно изкуство
2. Като релаксираща гимнастика/опознаване на (механиката) на тялото/за здраве/фитнес
3. Като медитация
4. Като цигун (работа с вътрешната енергия)
5. Опознаване на разни даоски принципи и философии и евентуалното им прилагане в ежедневния живот
Може да го прави и за социални контакти (не рядко срещано явление), но това е валидно за всички групови занимания и няма да се занимавам с него.

Та, както става очевидно и за незапознатите, тай-чи е доста комплексно, дълбоко и многообразно изкуство. И от това произтичат няколко неща. Първо, ако човек го интересува САМО ЕДИН от горните аспекти може би тай-чи не би било най-подходящото за него занимание (по-надолу ще обясня защо). Второ, силата на тай-чи е именно в комплексния подход и запознаването с един от горните аспекти подпомага развиването на останалите! Трето, понеже има много аспекти, очевидно е, че нещата не стават бързо. Но пък това е в сърцето на целия даоски подход – човек не бърза, градейки обаче добри основи, които един ден могат да се окажат безценни. И четвърто, нищо не пречи на практикуващия да се занимава по всеки един от горните аспекти и с други неща, а тай-чито да му е свързващия елемент. Получава се доста ефективно!

Сега ще разгледам малко по-подробно всеки един от горните 5 аспекта.

1. Бойно изкуство
Поставих на първо място този аспект, защото тай-чи чуан възниква именно като бойно изкуство и в основата си е точно такова. Ако трябва да бъдем точни, обаче, в съвременните условия, както в България, така и на Запад, тай-чи е преподавано далеч от това като ефективно бойно изкуство! Та, ако някой си търси относителни бързи методи за справяне в реални бойни условия (примерно самоотбрана на улицата) по-мъдро ще е да се насочи към някое друго занимание, примерно разни форми на бокс, ММА (Mixed Martial Arts) и т.н.

Нека не бъда разбран погрешно. Тай-чито, особено след достатъчно практикуване, би могло да му свърши също известна работа (в зависимост кой как го е тренирал). Но както предложих по-горе, нищо не пречи на желаещия да комбинира тай-чи с друго доста по-практично в тази насока бойно изкуство.

И накрая за този аспект, от всичките гореизброени страни на тай-чи, това е единствената, която е относително повече ЯН. И понеже тай-чи е баланс на ИН и ЯН, е от голямо значение човек да се занимае с този ЯН аспект! И ако това не е под форма на реален бой (което не е задължително), то поне като свободни Бутащи ръце, бойни приложения на различните движения от формата и евентуално спаринг.

2. Релаксираща гимнастика/опознаване на (механиката) на тялото/за здраве/фитнес
На практика в поне 95% от тай-чи школите (и в България разбира се), тай-чи ще бъде преподавано именно така за начинаещия! В края на краищата в това няма нищо лошо, особено като начало, където човек в продължение на доста месеци ще изучава някаква тай-чи форма (последователност от движения, които са свързани помежду си и отвън изглеждат като някакъв странен бавен танц). Но пък така ще научи колко много възможности и детайли има в тялото му ... Апропо, за това движенията са бавни за да се види всичкото това и за да може разните тай-чи принципи да влязат по-дълбоко в съзнанието на човек и евентуално да станат негово ежедневие.

Всъщност, основата на тай-чи е именно това човек да се научи да релаксира, да бъде гъвкав и буден (жив) едновременно. И за това се започва именно с ИН страната и този втори аспект е идеална и естествена среда за нея. Само да не забрави човек след Х години хубави ИН практики, че в тай-чи има и ЯН страна .

3. Медитация
Срещал съм не малко хора, които търсят да започнат да се занимават с тай-чи именно като медитация. Когато отидат при разните инструктори някои могат да остана учудени, че почти не се говори директно за медитация. Но това в немалко от случаите не е проблем, защото медитацията се СЛУЧВА като СЛЕДСТВИЕ. Това да намериш покой в движението е идеална медитация! Естествено, както казах неведнъж по-горе, нищо не пречи (даже е и желателно за харесващите този аспект) да комбинират тай-чи с най-различни други статични или пък динамични медитации.

4. Цигун (работа с вътрешната енергия)
Обикновено цигун е обратното на по-горе описания принцип, а именно сега е ДА НАМЕРИШ ДВИЖЕНИЕ В ПОКОЯ! Но понеже в даоските изкуства (и в живота също) ИН и ЯН се преливат непрекъснато едно в друго, няма проблем и е естествено човек да прави двете.

Само един едно важно уточнение, защото съм виждал стотици хора да не го разбират. Практикуването на тай-чи развива вътрешната енергия (чи/ци), но ако човек се надява и чака само с тай-чи форми да я усети тази енергия ще има да чака поне 10-15 години (и то при сериозна тренировка)! И това е така по-простата причина, защото с тай-чи формите се отварят ЕДНОВРЕМЕННО всичките енергийни канали в човешкото тяло и е естествено, че докато усетиш нещо над прага на възприятие ще има доста да чакаш и да практикуваш.

В пълна сила важи това, което казах обаче за по-горните аспекти. Човек може да практикува отделно други методи, които отварят, примерно, първо само двата основни енергийни канала (така наречената Микроорбита) и след това да продължи стъпка по стъпка към следващите. Тази симбиоза между статични цигун методи и динамично тай-чи е особено ефективна!! Защото тай-чито релаксира тялото и го огъвкавява, което дава "турбо" на цигуновия метод. А цигуновият метод от своя страна фокусира енергията в определени важни зони и канали, което дава възможност тя бъде усетена и движена/използвана в последствие и така цигуна се явява също "турбо" за тай-чи!

5. Опознаване на разни даоски принципи и философии и евентуалното им прилагане в ежедневния живот
Ако човек чете само даоски книжки (Лао Дзъ и прочие) и нищо не практикува, ще е най-често МНОГО ДАЛЕЧ от реалното разбиране на въпросните даоски принципи. А тай-чито е чудесен метод за въплъщаването им в реалността и в ежедневния живот. Просто, защото когато даден принцип попие във физическото тяло (а това става само след много и разнообразно практикуване) ще попие и в дълбочината на съзнанието и човек би видял примерно как "мекото може да побеждава твърдото", как "ин и ян се преливат непрекъснато", как "покоят ражда движение и движението покой" ...

В заключение пак да кажа, че горните 5 аспекта си помагат взаимно и са като 5те пръстта на една ръка. Но и с един пръст да започне човек пак е нещо и все ще му е от полза .

Спирам до тук споделяйки

, подготвена от един приятел, който се оказа и моя първи учител по тай-чи и на когото съм му безкрайно благодарен за това. Не смятам ни най-малко, че съм изчерпил темата и ако някой има други гледни точки или въпроси, да се чувства добре дошъл.





Тема Re: Подходи на желаещите да се занимават с тай-чинови [re: Mиpo]  
Авторpufa (Нерегистриран)
Публикувано13.06.05 08:50



Благодаря много Миро! Точно това беше което търсих да прочета.
А можеш ли да препоръчаш някоя книга за тай чи като за начинаещ. Знам че практиката е основното но аз съм любопитна личност и незнам нищо по въпроса освен малкото което съм чела в интернет.
Очаквам отговора ти ! А ти сигурно ще ме "застреляш" пак с някой подходящ отговор за който ще ми трябват поне 2 седмици да го осмисля
Всъщност това беше нашега. Нямам очаквания. Ако сметнеш за необходимо - тогава.



Тема Re: Подходи на желаещите да се занимават с тай-чинови [re: Mиpo]  
Авторpufa (Нерегистриран)
Публикувано13.06.05 13:25



Здрасти отново Миро !
И аз като повечето тук искам да те питам нещо:
а между другото (това хрумно просто спонтанно) - ти защо участваш в тези форуми, в смисъл че освен "даване - получаване" сигурно има и други за теб причини; просто ми стана любопитно.
А това, което исках да питам е относно тази практика: "бяхме прави, с длани на ръцете насочени към пъпа (дланите са на разстояние 40 - 50 см от тялото). Колената съвсем леко сгънати, гръбначния стълб изправен .. Вниманието зад пъпа, навътре в тялото. И без мисли. Просто усещаш и наблюдаваш какво става в тази област (казва се Тан Тиен на китайски или Хара на японски). Правехме го по два пъти дневно по 30 мин. ........." Пробвам това упражнение от няколко дни. Това което ме притеснява е че страшно ми се натоварват колената и ме болят след това. Знам че тялото трябва да е много отпуснато - да, но като че ли цялата тежест отива там- в колената; абе просто усещам че нещо не е както трябва защото не ми е удобно в тази поза, не се чувствам естествено. Дали това е нещо с което трябва да свикна и след като свикна няма да му обръщам внимание или наистина тялото не трябва да се натоварва ? Къде трябва да бъде центъра на тежестта в тази поза?



Тема Re: Подходи на желаещите да се занимават с тай-чинови [re: Mиpo]  
АвторKиko (Нерегистриран)
Публикувано13.06.05 16:21



Само да вметна, че Тай Дзи като бойно изкуство се е тренирало с едни хубави уредчета като двуметрови греди например. Не знам за много клубове у нас, които да подхождат по такъв начин. Само с форми не става - не е Тай Дзи, а гимнастика.



Тема Re: болки в коленетанови [re: pufa]  
Автор Mиpo ()
Публикувано13.06.05 21:02



Здрасти Пуфи,

С книгите по тай-чи за начинаещи е сравнително лесно. Която и книга да вземеш общо взето би ти свършила работа, защото базовите неща и принципи са изказани повече или по-малко подробно навсякъде. Ако искаш да е на хартия и на български, отиди в съответните книжарници и ако има нещо за тай-чи (книгите на тази тема не са много) ще ти свърши работа като начало. Още повече, както си разбрала сигурно вече, нещата са комплексни, така че с една книга само няма да минеш и виж още няколко гледни (книжни) точки. Иначе в интернет има доста инфо (само напиши "тай чи" на кирилица или латиница и гледай ...). Може да видиш и на http://daobg.com сайта, там има разни статии, пък и дискусионни теми.

Това защо пиша тук е важен въпрос (човек винаги трябва да има идея защо прави нещо) и специално на него бях посветил една тема озаглавена "Защо пишем в този и съседните Клубове", която може да намериш в темата с линковете в профила ми. Може би тази тема трябва да я актуализирам някой ден, че мина доста време от тогава, но и сега има достатъчно отговори на твоя въпрос.

За болките в колената. Може да имаш напрежение в бедрата или евентуално глезените, които да отшумят до 1 седмица, но ако имаш в колената значи в стойката има определено нещо да се поправи. Сещам се няколко най-често срещани причини:

Едната е ако колената са ти много сгънати. Колената НЕ трябва да преминават мислената вертикална линия от пръстите на краката нагоре. Или по друг начин казано, трябва да може да си виждаш пръстите на краката (а не колената да ги крият). И ако това е проблемът при теб, прости намали сгъвката в колената, т.е. повдигни се малко.

Другата възможна причина е ако цялото ти тяло от краката нагоре (и особено таза) ти е наведено леко напред. Тогава центърът ти на тежестта ще се проектира не по средата между ходилата ти, а малко напред. Ако си опреш плътно гърба в стена будейки в стойката, опаката ти трябва също да опира стената.

Възможно е също от кръста нагоре тялото да ти наклонено назад и за да компенсира това, колената автоматически ще отидат напред.

Въобще, има много възможно комбинации и ако продължават болките е хубаво да спреш стоенето и най-добре е да ти види някой стойката, който има опит. Ако не намериш никой, аз ще съм през август за няколко седмици в София. Апропо, ако те снима някой в профил докато си в стойка и по снимка евентуално бих могъл да ти дам съвет.





Тема Кико,нови [re: Kиko]  
Автор Mиpo ()
Публикувано13.06.05 21:06



Да не би вие да тренирате с тези двуметрови греди?

А иначе не е коректно да казваш, че едното не е тай-чи, а друго е, защото все някой ще ти покаже по тази логика, че и твоето не е ... Кой знае, на някои хора може да им харесва да правят тай-чи като гимнастика и просто го наречи тяхното тай-чи гимнастика.




Тема Re: болки в коленетанови [re: Mиpo]  
Авторpufa (Нерегистриран)
Публикувано14.06.05 08:22



Благодаря за пореден път за изчерпателният отговор!
Мисля че горе-долу започнах да усещам нещата! от тук нататък вече ще видим!




Тема Re: ,нови [re: Mиpo]  
Авторstani (Нерегистриран)
Публикувано23.06.05 16:21



Стоенето което описаха предните пишещи се нарича- стоене в Стълб.
Коленете наистина болят доста. Първо тялото трябва да свикне с физиката и после постепенно се релаксира.
Таза трябва да бъде вкаран на пред, така че извивката на кръста да е права. Според мен това се имаше предвид с описанието на теста за разполагане на стената.
Стоенето в стълб е основно упражнение в Тайчи и Син И в Багуа е малко видоизмемено. Майсторите стоят в стълб по 3 , 5 и повече часа. с упорите всекидневна практика се появчва чувство за лекота и формата се прави много по-точно и релаксирани, като във вода. Cat=174&Board=osho&Number=1943815111&page=0&view=collapsed&what=showthreaded&sb=5&part=&vc=1#
Според мен начинаещия трябва да немери учител за да му покажат точната позиция.
Мога да пожелая само много упорита работа ( всеки ден ) и успехите ще дойдат.




Тема Re: ,нови [re: stani]  
Автор nobody_ (sluchaen)
Публикувано27.06.05 15:12



Не че се заяждам, ама къде си ги виждал тия майстори, които стоели по толкова?! Въобще хората едни цифри разправят, дето никой не знае как са ги измислили, а пък откъде знаят какво ще постигнат стоейки в тая поза, ми е още по-чудно. За да знаеш какъв ще е ефекта на дадено упражнение, трябва вече да си го постигнал, нали? Макар че, може би си?



Тема Re: ,нови [re: nobody_]  
Автор Troika (практикуващ)
Публикувано13.07.05 19:50



Nobody, преди стоях в стълба често. Повече от 2 часа в стълба не съм стоял, като си държа ръцете на височината на раменете. Свалям ги след първия час или след час и половина в добрия случай, оставям ги малко и пак ги вдигам. Щом аз мога толкова, значи може и повече. В един момент вече няма значение, че стоиш и само го правиш. Резултатите са много и различни. Едно от тях е отпускането на тялото, а като се случи то може да се усетят и други неща.

Поздрави



Тема Re: Подходи на желаещите да се занимават с тай-чинови [re: Mиpo]  
Автор Rider on the White Horse ()
Публикувано14.07.05 12:42



аз оставам с впечатлението, че ошо само с тай-чи, цигун и микроорбити се е занимавал...

From the highest peak to the deepest valey


Тема Неоне,нови [re: Rider on the White H]  
Автор Mиpo ()
Публикувано15.07.05 13:06



Я ми кажи как си изгради това впечатление?



Тема Re: Неоне,нови [re: Mиpo]  
Автор Rider on the White Horse ()
Публикувано15.07.05 17:24



има разлика между впечатление и факт. но няма проблем, свикнал съм да посочвам очевидни неща. в клуб ошо най-обсъжданите теми са техниките за цигун, тай чи и микроорбитите. аз например бих искал да видя нещо повече за ошо-ивънтите извън това, което пише в сайта на жълтата къща. толкова ли няма хора, които ходят там и пишат и тук?

From the highest peak to the deepest valey


Тема Re: Неоне,нови [re: Rider on the White H]  
Автор Mиpo ()
Публикувано15.07.05 22:27



Е и аз бих искал да видя някой да каже нещо за въпросните мероприятия, но няма да си избия кокошките, ако никой не го прави. Апропо, говори с хората там и ги покани.

Да те поправя само, защото беше казал "Ошо се занимавал с ...". Ошо не е ходил и в Жълтата къща, нито е правил ДМ... И въобще тук не копираме какво е правил Ошо, а използваме "Духа на Ошо", т.е. развиване на будността и себепознанието с НАЙ-РАЗЛИЧНИ методи без да се фиксираме само в дадено направление. Напоследък сме обсъждали даоски методи, защото хората, които са писали тук това ги е интересувало. Напиши ТИ нещо друго и задълбай, и реката може да потече и в друга посока. Нищо фиксирано няма ... Освен, че реката си тече.



Тема Re: Неоне,нови [re: Mиpo]  
Автор вeличko (vselenski razum)
Публикувано16.07.05 08:48



Миро,искам да ти кажа,че моето пътешествие приключи. Постигнах Нирвана преди две седмици и сега съм духовун Учител или просветлен дух на Светлината.



Тема Re: Неоне,нови [re: вeличko]  
Автор mitko_bmw_period (Егоист?- Не-е:))
Публикувано16.07.05 13:11



Ново 20



Тема Re: Неоне,нови [re: Mиpo]  
Автор Rider on the White Horse ()
Публикувано16.07.05 15:00



да, знам. "ошо се занимавал..." беше леко с усмивка
та по въпроса с ошо-ивънтите, няма ли кой да си каже впечатленията?

From the highest peak to the deepest valey


Тема Re: Неоне,нови [re: вeличko]  
Автор Rider on the White Horse ()
Публикувано16.07.05 15:02



да ве, все едно има начало и край:) абсолютът е просто още една граница за интеграция.

From the highest peak to the deepest valey


Тема Величко,нови [re: вeличko]  
Автор Mиpo ()
Публикувано16.07.05 22:53



Е, хайде честита нирвана и да е хаирлия ! Ще черпиш ли?

Малко ми е неудобно да те прегърна сега, защото съм все още един обикновен не-нирванясъл се човек с неприключено пътешествие... Може би поклон да е по-подходящо, какво ще кажеш? Докато ми отговориш да знаеш, че съм вече в краката ти... Толкова е хубаво да се покланя човек.



Тема Нирванатанови [re: вeличko]  
Автор Crazy Wolf (Кой се вълнува?)
Публикувано17.07.05 09:09



Дали не би споделил някое по-специално нирваническо преживяване
Абе като го прочетох, рекох че съм се объркал. Това кой форум е - щото аз търсих "Хумор и Сатира", и как попаднах тук така и не разбрах.



Тема Re: Нирванатанови [re: Crazy Wolf]  
Автор Rider on the White Horse ()
Публикувано18.07.05 22:02



недей така бре, отнасяй се по-сериозно към нирваната на хората:) какво е това отношение?
и аз май обърках клубовете, мислех, че е клуб тай-чи, но се оказа, че тука само търсели духа на ошо...

From the highest peak to the deepest valey


Тема Re: Подходи на желаещите да се занимават с тай-чинови [re: Mиpo]  
АвторBibbi (Нерегистриран)
Публикувано24.07.05 13:37



Zdraveite, informaciata na Miro mi beshe dosta interesna i polezna.Az otdavna imam jelanie da se zanimavam s tai-chi i kato nachalo relaxirashtiat momen e vajen za men.samo deto niamam predtava kude v Sofia naprimer chovek bi zapochnal.Blagodaria :)



Тема Местата за учене на тай-чи в Софиянови [re: Bibbi]  
Автор Mиpo ()
Публикувано24.07.05 15:38



Хей, Биби, понеже с тай-чи могат и да се четат мисли или да се предсказва бъдеще , специално, когато писах темата бях усетил бъдещия ти въпрос и също така специално му отговорих накрая на постинга си. Прочети пак последни абзац от темата и кликни върху линка там.



Тема Да му се невиди...нови [re: Mиpo]  
Автор ***AГAPTA*** (...............)
Публикувано28.07.05 22:02



Запали ме и мен,бе Миро!



.............................


Тема Re: Да му се види...нови [re: ***AГAPTA***]  
Автор Mиpo ()
Публикувано01.08.05 18:35



Теб за какво ли те не te запалих вече ...

А тай-чито (и различните му цигунови форми) е като паневритмията, само дето има повече детайли, многообразие и дълбочина в него, може да си го правиш сама (т.е. не в група) и всекидневно.



Тема Re: Неоне,нови [re: Rider on the White H]  
Автор solanita (vselenski razum)
Публикувано04.08.05 15:12



Кой ти каза,че няма начало и край? Ошо ли? Докъто това което знаеш не стане твое лично преживяване То не те ползва!



Тема Re: Величко,нови [re: Mиpo]  
Автор solanita (vselenski razum)
Публикувано04.08.05 15:17



Е,затова пък аз те прегръщам с голяма радост.
А колкото до черпенето,стига да си дойдеш в София с удоволствие ще почерпя.



Тема Re: Нирванатанови [re: Crazy Wolf]  
Автор solanita (vselenski razum)
Публикувано04.08.05 15:19



Най-същественото е,че тебе вече те няма,а Цялото Е.



Тема Re: Величко,нови [re: solanita]  
Автор Mиpo ()
Публикувано04.08.05 22:56



В София съм. Ела в събота на Ошо купона към 19:30 да се видим. Мастото е ч-ще Д. Дебелянов до бл. 29 в жк Яворов - мястото е обяснено тук



Прегръдка



Тема Re: Величко,нови [re: Mиpo]  
Автор solanita (vselenski razum)
Публикувано11.08.05 14:11



За съжаление в събота съм на работа,работя на смени и имам малко почивни дни. Все па, кото за сега не можем да се видим,можем поне да се чуем. Оставям ти номерът си- 0888439703



Тема Re: Величко,нови [re: solanita]  
Автор Mиpo ()
Публикувано12.08.05 21:16



Ела на срещата в неделя



Тема Re: Занимания по Цигуннови [re: Mиpo]  
АвторBaobab (Нерегистриран)
Публикувано26.08.05 12:57



Много добър материал, Миро!

От известно време се занимавам с Тай Чи. В групата не работим с вътрешната енергия, затова се опитвам допълнително да се занимавам с Цигун. За съжаление обаче не можах да открия подходящ наставник. Опитвам да работя по книжки, но в крайна сметка се получава нещо като гимнастика. Напълно ми убягва усещането за вътрешната енергия.

Преди няколко месеца ходих на първото занимание от един курс по Цигун в читалище ... как му беше името ... в Лозенец, на ул. Свети Наум ... та курсът е само 4 занятия и останах с твърдото убеждение, че след последното занятие ще съм същия лаик. А и... човекът закъсня с около 10 минути и приключи занятието с 10 минути по-рано... За мен тези "дребни" детайли са доста показателни. Това е единствения курс по Цигун, който съм намерил до сега.

Ако ти или някой друг се сеща за занимания по Цигун и сподели, ще съм много признателен.



Тема Re: Занимания по Цигуннови [re: Baobab]  
Автор Mиpo ()
Публикувано29.08.05 15:13



И други хора тук са ме питали за цигун школи/учители в София и все ми е трудно към кого да ги насоча в София ... Сещам се за Ван от http://www.hanlin.hit.bg/, който има школа от години, но се съмнявам, че ще ти хареса и свърши много работа, както и на мен не ми е свършил такава (което е отделна тема). Все пак, последните години съм по-малко в БГ, та може и да има нещо, което не знам ...

Виж, обаче, следните мои наблюдения при обучението по цигун. Първо, има най-общо казано "външен" цигун (уей-дан както го наричат китайците) и "вътрешен" цигун (ней-дан). И въпреки, че и първият си има своята важна роля, теб сигурно те интересува именно втория (първият вид цигун обаче може да служи като подготовка за втория). Така че имай го предвид като чуваш за преподаване по цигун и гледай КАКВО ТОЧНО ще се преподава.

Второ, цигун се преподава много често не самостоятелно, а в рамките/контекста на курсове по бойни изкуства, медитационни практики или на оздравителни комплекси. Така че се оглеждай за обяви в София и в зависимост от качеството на преподавателя, всеки един от горните типове би могъл да ти свърши работа.

Трето, докато тай-чи задължително трябва доста време в началото да се учи с жив човек (а не по книга или видео), при цигун нещата са малко по-различни. Жив учител би ти бил полезен за цигун най-общо за две неща. Да ти даде началния тласък за практикуване, т.е. да те "запали" да стоиш примерно в стойка по 30тина минути поне на ден и да ти оправи началната позицията. Както и ако в по време на практикуването ти възникнат въпроси или специфични усещания да можеш да разговаряш с някого с повече опит. Такива въпроси със сигурност възникват много и макар, че са дребни, ако човек започне да се омотава и да ходи в крайностите, може да има повторение на филма "От нищо нещо". Що се отнася до описанието на това, което трябва да правиш, в една хубава книга нещата са описани понякога по-добре отколкото на живо и ти ще имаш време да ги осмислиш и осъзнаеш. А и като правиш ней-дан цигун вниманието ти е в ТЕБ, а не навън и това, което твоя учител прави ще е ВЪТРЕ в него и ти няма да виждаш почти нищо даже и да го гледаш (при тай-чи виждаш поне външните движения).

Така че в резюме, гледай за различните курсове по цигун в София, особено на учители, които идват от чужбина, и така 1-2 няколко дневни/седмични добри курса могат да ти дадат добри основи след това да продължиш да практикуваш дълго време сам, както и пробваш след това (имайки вече известен опит) и по описания от книги. А що се отнася до въпросите, за тях има вече достатъчно интернет форуми, а може да ме питаш и мен тук.

Преди 15 години имаше много по-малко информация и щом аз съм успял да се оправя някак си в София, сигурно и ти би могъл.

Успех!



Тема Очаквах по-зряло мнение от тебе, но...нови [re: Mиpo]  
Автор valsodar (Чародей)
Публикувано09.09.05 19:59



Очаквах по-зряло мнение от тебе, но... може пък това да са ти силиците Миро?!

За бойното приложение на Тай-Чи ми е думата - по касапско бойно изкуство не съм срещал / колкото повече го практикувам - толкова повече се убеждавам в това / - друг е въпросът дали от мене ще излезе добър касапин в практикуването му и дали имам нужда от садизъм в неизбежни ситуации.

Външно може и да си го рекламираш като балет, за тези които ще го практикуват като папагали срещу вентилатор.

Но все пак като човек за когото имам данни, че поне малко отбира и на бутащи ръце не е гола вода... изненадваш ме!?

Ако разглеждаш Тай-Чи в петте различни аспекта както се опитваш, хората никога няма да разберат какво е Тай-Чи.

Твоето е като притчата за петте слепци изпратени да "Видят" и опишат слона - чувал ли си я?

Истината е някъде там ! - реплика на очния ми лекар.


Тема Какво поражда истината...нови [re: valsodar]  
Автор Mиpo ()
Публикувано11.09.05 16:17



Скъпи Валсодаре,

В тай-чи празното очакване е равносилно на липса на усещане. Което пък е причинено много често от неадекватна връзка с реалността, породено пък от някакви собствени теории и фантазирания. Предполагам, че именно последните са ти попречели да прочетеш заглавието на темата и да видиш за какво иде реч в нея. Не става въпрос за описание какво е тай-чи чуан (или слон ), а за какво може да служи и къде евентуално би могло да бъде намерено. След това си е работа на всеки търсещ да го намери каквто си го иска и кеф му да го опипва, кеф му да си фантазира за него, кеф му да си отвори очите и да го практикува.

Що се отнася до изказването ти, че "по-касапско изкуство не си срещал", това ми напомня изказването на зайчето, че от днес спира алкохола, секса и касапщината спрямо другите поставяйки настрани чашата с боза, вадейки другата си ръка от гащите и прощавайки на мухата, която му била кацнала на носа . Би ли ми казал, Валсодаре, колко пъти досега си се бил в реална ситуация използвайки въпросното най-касапско изкуство? Или поне колко пъти си правил спаринг с хора от други бойни изкуства (разбира се всички останали БИ би трябвало да са по-малко касапски по твоята логика)? Или, даже в твоята школа, колкото пъти си правил спаринг? Или поне свободни бутащи ръце? Това да ти (по)каже някой, че еди кое си движение от тай-чи формата може да го използваш за еди какъв си удар е като да четеш учебник по плуване седейки добре облечен край басейна. Няма нищо лошо, но плуването е нещо различно. Ако обаче във вашата школа начинаещите (какъвто си ти) започват да придобиват бързо практически бойни умения, кажи го ясно за да знам къде да изпращам такива желаещи, когато ме питат. Ако не си прочел внимателно, в тази тема не става въпрос за тай-чи по принцип, нито какво може еди кой си тай-чи майстор, който си гледал на видео, а с какво може да започне начинаещ в родните български условия в зависимост от неговите интереси.

Иначе щом виждаш касапщина и садизъм в тай-чи, явно това търсиш, и щом това ти харесва – няма лошо. Но може би тай-чи би могло да върши работа и за други неща... Забележи, че аз за разлика от теб, не съм изненадан от мнението ти. Нито имам информация, че отбираш малко поне от бутащи ръце. Но ако не съм добре осведобен, порави ме смело.

Поздрави, Краси, най-приятелски и му кажи, че когато ме попитат хора за тай-чи в София, давам координатите на всички инструктори, включително и неговите (какво се вижда и от тази тема). А това, че обръщам внимание на нещо на някой негов ученик, по никакъв начин не го дискредитира, все пак човек се учи навсякъде и от всичко. Апропо, бих видоизменил любимата му фраза "ИСТИНАТА ПОРАЖДА ВРАЖДА (ДЖЪН ШЪН ЧОУ)", в "Само истината, особено казана директно , може да породи нещо истинско". И се радвам, че ти, Валсодаре, се стремиш да си истинен. Останалото са дреболии.





Тема Съвсем леки уточнения.нови [re: Mиpo]  
Автор valsodar (Чародей)
Публикувано12.09.05 10:54



Под касапско, разбирам осакатяващо за 'обработения" с техниката на Тай-Чи - същото ми е мнението и за Айкидо.

Привиднио най-безобидните БИ, причиняват много по-големи поражения в/у противника, отколкото хард вариантите, като Киоко Шинкай например.

Относно нивото ми на практикуване - прав си че съм начинаещ, такъв ще се считам и близките 15-20 години.
За това какви умения съм придобил към момента, няма как обективно да преценя - не ме гони мерак за състезания - практикувам за лично удовлетворение.
Единствения извод , който имам за нивото си е , че коренно се различава от това преди година и още повече от това за следващите години.

Считам за абсурдно, човек да си мисли че за година, две или три може поне за малко да обхване същността на Тай-Чи като цяло.
Демек - колкото повече навлизаш - толкова повече разбираш, колко малко знаеш и колко много има да научиш.
/ парадокса на Дао /

Относно спарингите - спаринг в смисъл свободен двубой с кървища...не съм правил. Нямам и голямо желание за подобен бабаитлък.
Партнирам си с хора добре запознати с Айкидо, Вин Чун и други не по-малко популярни БИ в България.
Ще ми е приятно и полезно, ако мога някой ден да правя бутащи ръце и с тебе, най-малкото да се опознаем.

Относно с това, че с гледане нищо не се учи - в една посока си напълно прав в друга частично.
Има си моменти, когато и един поглед е достатъчен за да си извадич човек съответните изводи, стига да има основа на която да стъпи преди това.


Благодаря ти за отговора , в някои отношения ми бе полезен.
Не вярвам да излезе вражда от диалога ни.
Ще предам поздравите ти.
До скоро.

Истината е някъде там ! - реплика на очния ми лекар.


Тема Re: Съвсем леки уточнения.нови [re: valsodar]  
Автор Mиpo ()
Публикувано13.09.05 18:07



Относно пораженията, по какво съдиш, че тези направени от някой, който е тренирал тай-чи ще са по-големи от тези на някой трениращ друго БИ? Едно е да гледаш в спокойно състояние приложението на някакъв удар срещу неподвижен партньор и съвсем друго е в реална ситуация. Може другото изкуство да е по-просто, но именно за това да е по-ефективно и в крайна сметка да се окаже далеч по-размазващо. Всичко зависи в крайна сметка от нивото на човека. И въпреки, че тай-чито си има съответните качества и предимства в бойни ситуации, никога не бих го нарекъл най-размазващо. Всяко БИ изкуство може да бъде размазващо.

Не съм казал, че с гледане нищо не се учи, а че САМО с гледане нищо не се учи. И за това не искам да се изказвам много за бойните приложения на тай-чи, защото би трябвало да съм ги използвал ДОСТАТЪЧНО В РЕАЛНИ БОЙНИ СИТУАЦИИ за да говоря с коректност за тях.

Апропо, тук идва и базисният въпрос към много хора трениращи БИ, защо именно тренират БИ! Чувал съм доста да казват, че основното за тях е да могат да се самоотбраняват, ако някой ги нападне, но на повечето от тях почти никога не им се случва да го използват реално. И се оказва, че в продължение на 10-15-20 години влагат не малко енергия в нещо, което почти не използват по предназначение... Доста неефективно ...Все едно човек да се готви цял живот да кара самолет в случай, че му се наложи. По съвсем друг начин подхожда човек към едно БИ, ако всекидневието му, особено професионално, е свързано с това (примерно бодигард, охранител, полицай, професионален спортист по БИ ...). Естествено, често хората имат и съвсем други причини да се занимават с БИ, но по-често те остават подсъзнателни и неизказани. И за това казах и за други възможни причини човек да тренира тай-чи, който са не по-малко основателно от бойния елемент.

За Бутащите Ръце, заповядай на поляната до ТВ кулата и моите приятели никого не са върнали, които иска да се бута с тях. Когато съм там, с удоволствие ще се запознаем. Апропо, препоръчвам ти на теб и на всички, които имат някакво минимално ниво в тай-чи (т.е тренирали са вече поне 1-2 години или имат опит с други БИ) да се възползват от случая, че Десо Горанов, за когото съм говорил доста тук и на други места, за първи път 10 години започва да води ОТВОРЕНИ за ВСИЧКИ групи по тай-чи. И това, което той показва е особено полезно за тези интересуващи се от бойните аспекти.

Аз съм сигурен, че няма да излезе вража от диалога ни, защото от враждата полза няма за никого.





Тема Re: Подходи на желаещите да се занимават с тай-чинови [re: Mиpo]  
Авторahimon (Нерегистриран)
Публикувано22.02.07 20:16



Най-интересният линк за тай-чи при първо търсене

Споделям 100% мнението за подходите при заниманието с тай-чи, може би има още няколко. Аз самия се занимавам с енергийни упражнения от известно време (не само чигун). Усещам нужда да допълвам седящите медитации с упражнения, при които освен енергията се движи и тялото... за да няма блокажи Но въпреки това тук не намерих нужната ми информация, нито пък в линка към даобг. Искам да избягам от разочарованието да ходя от школа на школа, където хората наблягат повече на спортните постижения - не е това целта ми. Казано накратко, можеш ли да ме упътиш с информация къде е най-добре да отиде човек, ако иска да практикува тай-чи като допълнение към чигун или медитация?



Тема Re: Подходи на желаещите да се занимават с тай-чинови [re: ahimon]  
Автор ha! (пристрастен)
Публикувано22.02.07 21:07



понеже съм несведуща та ще си питам неясно ... как усещаш нуждата от училтел/учение? в смисъл как не се водиш по енергиите?

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: Подходи на желаещите да се занимават с тай-чинови [re: ha!]  
Авторahimon (Нерегистриран)
Публикувано22.02.07 21:31



Наистина е малко наясно (ако въобще Re-to беше към мен). Точно защото се водя от енергиите и от интуицията си, затова усещам, че дадено нещо - в случая тай-чи - е за мен. Точно защото не искам резултата да е съсипващ - енергиите могат страшни поразии да направят, ако не се съобразяваме с баланса и умереността. Според мен и според хора, с които съм говорил.

Може и да греша разбира се, може тай-чи да не е 'мойто', а само да си въобразявам. Но този риск винаги го има.



Тема Re: Подходи на желаещите да се занимават с тай-чинови [re: ahimon]  
Автор ha! (пристрастен)
Публикувано22.02.07 22:22



яснотата май не е необходима
разбрахме се

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: Съвсем леки уточнения.нови [re: valsodar]  
Автор ayтcaйдep ()
Публикувано22.02.07 22:31



Валсо привет

та какво с пилаф ли те гощават в ашрама на ошовцитеаутсайдера се радва да те види



Тема Тай-чи като допълнение към цигун&медитациянови [re: ahimon]  
Автор Mиpo ()
Публикувано23.02.07 16:15



Ако има и други подходи, допълни ги.

Наистина моите приятели от дао.бг наблягат повече на бойния аспект. Но всяко място, където се преподава добре тай-чи, може да ти послужи да го научиш и като чудесно допълнение към чигуна или медитацията.

Като се замислих, на много малко от десетките места, където съм учил тай-чи то е било преподавано само като медитация/цигун. И определено не на тези места съм научил най-много. Всъщност, най-важното от гледната точка на интересуващия се от цигун и медитация е да практикува ОТДЕЛНО реален цигун (т.е. такъв който води до дълбоко усещане на енергията) и медитация. След това, тай-чито ОТ САМО СЕБЕ СИ ще ти стане цигун и медитация, защото всичко това е заложено в самата му същност!!

Просто е нужно да съблюдаваш основните тай-чи принципи, които ги има във всяка книга. Тялото ти да се движи като едно цяло. Раменете и лактите да са отпуснати (за да не се блокира там енергията), но пък дланите и върховете на пръстите да са живи (за да е сигурно, че тя стига до там). Т.е. да усещаш как стъпалата са ти свързани с дланите и пръстите и при натиск върху стъпалата силата излиза директно през ръцете... И т.н.

Ролята на инструктора с опит е, че той ще ти покаже безброй грешки (т.е. фиксираности), които са естествени и неминуеми. А пък ти ще се огъвкавяваш.

Ако усещаш вътрешната енергия, спокойно може да се опитваш да прави всяко тай-чи движение именно с нея (а не само с мускулите). И е наистина чудесно усещането, когато това стане (не е много трудно) и усещаш цялото си тяло флуидно и правещо движенията следвайки вниманието ти.

Ето още две теми по въпроса, които бяхме дискутирали наскоро с други хора:


(Primordial Chi Kung е една тай-чи форма, която е специално за цигун и медитация).


П.П. Ти да си учил случайно при д-р Ван?



Тема Re: Тай-чи като допълнение към цигун&медитациянови [re: Mиpo]  
Авторahimon (Нерегистриран)
Публикувано23.02.07 17:48



Благодаря за отговора.

Не, не съм ходил при д-р Ван. Чел съм книгата му, някои неща ми допадат, други не. Стигнал съм до енергиите по съвсем друг начин, чрез енергийни лечители. Сега правя чигун по системата на Мантак Чиа... но усещам, че много се прегрявам. Надявам се движението да разнася енергията по-балансирано из цялото тяло. Другият ми довод да опитам тай-чи е именно защото и сега мога да правя определени движения само с енергията/мисълта, като използвам мускулите само за да пазя равновесие. Но това е по-скоро като някакъв free-style танц, в тай-чи виждам точно метод да овладея това нещо. Не споменах за това, за да не кажеш, че си измислям

, както се опасявам, че ще ми кажат в школите по бойни изкуства. От друга страна не искам да се уча на тай-чи по книга, хубаво си го казал, че това не е добре.

Да, разбирам, че в школите се тръгва от бойния аспект. Аз не го пренебрегвам, но четейки по форумите ми прави впечатление, че тай-чи се е превърнало в някакво физическо упражнение и повод за самоизтъкване. Все пак искам да го правя в контекста на някакво духовно развитие, а не да се отклонявам и да задълбавам в няакакви механики и дълги физически тренировки и да забравя защо съм почнал на първо време. Това е като някои 'йоги', които съм виждал, останали си само на ниво хата-йога. Няма лошо, но аз се стремя към други неща. Искам да правя тай-чи, но да не задълбавам прекалено прекалено много, защото чигун и медитацията за мен са основни. Въпрос на разпределение на силите и времето Като цяло съм доста ИН в нагласата си към тай-чи - опасявам се, че по школите е точно обратното. Питането ми беше, няма ли случайно някоя школа, която е отворена към такива 'по-невзискателни' начинаещи, без да изисква 100% вманиачаване в тънкостите на тай-чи и в скоростните физически постижения?

Колкото до други подходи - достатъчно изчерпателен си, просто не съм фен на класификациите (винаги изпускат нещо). Например, някой може да прави тай-чи по естетически причини, заради насладата от красивото и силно телесно движение. Както например аз изпитвам супер кеф, когато си играя с това усещане да мога да движа тялото си предимно с енергията. Сигурен съм, че на някои хора им дава съвсем други неща, неподлежащи на класифициране. Това ми беше идеята - че може и още подходи да се добавят, без аз да се наемам да допълвам списъка.



Тема Re: Тай-чи като допълнение към цигун&медитациянови [re: ahimon]  
Автор Mиpo ()
Публикувано24.02.07 20:22



Питах те за Ван, защото той използваше израза "чигун", вместо примерно "цигун" или "чикунг". Не че е важно, просто ми беше интересно кой друг го изпозва . Апропо, как го превеждат тази дума в книгите на М. Чия на БГ ?

Въпросният "free-style танц", китайците го наричат дзъ-фа (спонтанен) цигун, а примерно в Ошо медитациите е известен като латихан. Няма нищо чудно в него, напълно естествен е и наистина хубаво и приятно като усещане. Преди време една приятелка ми казваше "На мен ми идва спонтанно въпросния латихан, за какво ми е да правя тай-чи". Е след време видя разликата между двете. И тя е точно все едно, че си платноходка оставена на произвола на вятъра да ходи напред назад, при латихана. И същата тази платноходка, която може да изминава огромни разстояния в дадена посока благодарение на познания и умения в навигирането, при тай-чито.

Прав си, че тай-чито е едно от най-добрите средства за разпределяне на енергията и за балансирането й.

Не се подвеждай по писанията във форумите, в поне 95% от тай-чи школите се започва с ИН елемента, учи се в продължение на месеци и години дадена форма (т.е. последователност от движения). Ще си късметлия в добрия смисъл на думата, ако намериш някой ти покаже как от ИН тай-чито може да отидеш към малко по-ЯН, защото силата на тай-чито е именно в баланса ИН-ЯН. Или пък, ако някой е малко по-взискателен към детайлите, което ще е само за твое добро.

Иначе е вярно, че на много места може да бъде добавен и цигуно-медитативен елемент, но това си зависи от съответните преподаватели. Пък ако ти си ги правиш тези нещата допълнително, ще може чудесно да ги комбинираш с тай-чито.

Така че моят съвет е да отидеш при различни учители и да се оставиш на енергията ти и на вътрешното ти усещане да преценят къде им харесва. Подготовката за практиката е част от самата практика

. Може да започнеш да учиш дадена тай-чи форма, заедно с тай-чи принципите, без да приемаш, че въпросният тай-чи инструктор ти е духовния учител. След време самото тай-чи ще те научи на много неща.





Тема Re: Тай-чи като допълнение към цигун&медитациянови [re: Mиpo]  
Автор ha! (пристрастен)
Публикувано25.02.07 05:52




не е ли необичайно за мъж?

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ

Тема Що не пробваш тайчинови [re: ha!]  
Автор Mиpo ()
Публикувано25.02.07 23:40



До преди година беше мъж. Но като стане въпрос за организации, тайчистите не са по-далеч от йогите, белите братя, християните и останалите духовни люде. Това, което става в разни съседни клубове, са приятелски детски закачки в сравнение с живота на съответните организации и федерации…

Що не отидеш при нея? Прати й поздрави на Мария от мен.



Тема Re: Тай-чи като допълнение към цигун&медитациянови [re: Mиpo]  
Авторahimon (Нерегистриран)
Публикувано26.02.07 21:11



Ци гун е при Чиа, или цигун, не помня, сега ги чета на английски. Ами 'чи' ми харесва повече от 'ци', а 'гун' повече от 'кунг'. Като гледам няма единомислие, така че изговарям така, както ми допада. Ако не беше толкова дълго, щях да казвам 'упражняване на енергията", все пак мойта енергия си е българска, а не китайска

.

Прочетох в 1 книга на Ошо за латихана и май не е баш това, за което ти писах. Защото латихана, както го разбрах, предполага да се оставиш на енергиите. И това съм си го правил понякога, ама го избягвам, за да не потроша мебелите в стаята . Говорех за контрол от моя страна - пак мозъка дава команда, но не към мускулите пряко, а към енергията в тялото. Пак аз определям какво е движението, макар че се съобразявам с някакви сякаш по-естествени за енергията траектории на движенията. И оттам си мисля, че веднъж като усвоя правилната форма, ще ми е лесно да правя тай-чи като движение на енергията и по-малко на мускулите.

Значи няма да ми спестиш ходенето от школа на школа Ще ти обясня защо толкова ме притесняват тея школи, може би с това трябваше да започна. Преди 2-3 години съвсем инцидентно попаднах в 1 школа, една приятелка ме заведе, съвсем не беше толкова осъзнато решение. Групите се събираха в училището зад хотел Радисън, май някакъв руснак ги водеше. Като го гледах как прави тай-чи, виждах, че управлява движенията чрез енергията, макар самия стил да беше по-експлозивен от това, което виждам сега по филмчетата в нета. Значи крайния резултат беше това, което искам. Обаче този пич от първата тренировка ни подкара с разни страшни разтягания, каза ни, че едва ли не до 2 седмици трябва можем да стоим в стълб за по половин час. Ей такива неща, дето мен ме втрещиха, защото по-скоро ще се повредя от подобни тренировки, камо ли да се изчистят каналите. На мене ми трябва нещо, което и старец да може да го прави, искам всичко да е леко и естествено (това примерно ми хареса в книгата на д-р Ван).

Погледнах в Ре-то към ha!, обаче тази школата на Мария Неделчева е в Русе според линка.



Тема Re: Тай-чи като допълнение към цигун&медитациянови [re: ahimon]  
Автор ha! (пристрастен)
Публикувано26.02.07 21:35



в русе е мария е в русе основно на 2 минути е от мен ама аз съм кифла и не я харесах още преди двайсе години сега на нищо не ми мирише ама нищото не променя кофтито от преди време
за онова юркане дето те спряло - мисля си има резин в него не е безсмислено пък то опасни работи под път и над път

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: Тай-чи като допълнение към цигун&медитациянови [re: ha!]  
Автор ha! (пристрастен)
Публикувано27.02.07 06:26



хаха не съм била тук като съм писала :-)))))

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: Тай-чи като допълнение към цигун&медитациянови [re: ha!]  
Авторahimon (Нерегистриран)
Публикувано27.02.07 17:07



lol





Тема Re: Тай-чи като допълнение към цигун&медитациянови [re: ahimon]  
Автор Mиpo ()
Публикувано27.02.07 17:23



Напълно съм съгласен относно транскрибирането и за мен то не е особено важно. Спомням си преди много години, когато бях отишъл за първи път при един известен БГ учител по тай-чи и лутайки се между блоковете и търсейки залата бях попаднал случайно директно на него. И като го попитах тук ли се тренира тай-чи, той ми отговори малко високопарно "Не, тук се тренира тай-дзи цюан". Стана ми смешно.

Относно латихана, прав си, че той е по принцип пълно оставяне на енергията. Но в момента, в който обърнеш внимание на някое движения, ти въздействаш с вниманието си на енергията и го променяш. Подобно, както в квантовата механика наблюдателят "променя" наблюдението.

Този руснак, май Владимир се казваше, не е типичния тай-чи преподавател и на останалите места няма да те карат за много разтягания. Всъщност, няма лошо да стоиш в стойка "Прегръщане на дървото" (или друг джан-джуан) половин час и е чудесно! Желязната ризница на М. Чия се базира на това. Аз бях практикувал 5г. тай-чи само като ИН метод и мога да ти кажа, че накрая ясно усещаш нуждата от ЯН страната в тай-чи, която също е много важна!

Така, че отиди при Жоро Деничин, Коцето Теодисев (К.Т.), Десо Горанов, Краси (Димитров) Китаеца, Дорян Александров, усети хората и си избери това, което ти допада на теб. Инфо за координатите им има на линка, който съм постнал към daobg.com темата. Все пак от значение е и времето и мястото на тренировки да са ти удобни. Имай предвид, че тай-чи се учи с години. Както и не гледай на инструктора като на някой духовен учител, а като на човек от плът и кръв като теб, който просто те учи на тай-чи.


П.П. Аз ще си дойда през май в БГ и може да се видим и да ти покажа моята гледна точка



Тема Пробвайнови [re: ha!]  
Автор Mиpo ()
Публикувано27.02.07 17:33



Без да те уверявам, че Мария е голяма специалистка в тай-чи и без да е нужно да търсиш в нея нещо "супер извисено", те съветвам,да издухаш "кофтито" и да пробваш да отидеш при нея. Една тренировка по тай-чи е многократно по-добре от 1 час на бира! Особено за теб, мила ми кифличке.

П.П. Oстави се и потечи. Аз ти вкарвам импусла





Тема Re: Тай-чи като допълнение към цигун&медитациянови [re: Mиpo]  
Авторahimon (Нерегистриран)
Публикувано28.02.07 17:55



Благодаря, ще погледна и ще си избера някоя от групите



Явно съм генерализирал на базата на опита си, че навсякъде е така. При този треньор не беше като при Желязната Ризница стойката. Беше някава супер 'извратена', при която бедрата са почти под прав ъгъл спрямо глезените, все едно си седнал. Сигурно е много добра, като свикне човек, но да я усвоя за 2 седмици, при положение че изобщо не можех да застана в нея? Не е идеята да се тормозим, ако бяхме в Шао Лин може би...

Прав си за енергията и осъзнаването й, но не напълно. Мен така ме дръпнаха енергийно веднъж при лечебен сеанс, че се хвърлих съвсем буквално към една от стените, счупих една ваза и без малко едно радио . Абсолютно не зависеше от осъзнаването ми, просто не бях готов за тази сила и нищо не можех да променя. Малко като например ти да влезеш в бой с майстор на тай-чи/чигун - осъзнавай си колкото искаш енергията му, няма да промениш крайния резултат Също при чигуна - енергията работи и на нива отвъд осъзнаването й. Изчистването на аурата не може да се обясни единствено с изживяванията по време на медитацията (без да съм специалист)...

А и при квантовата физика - проявлението на енергията зависи от нашето осъзнаване, но все пак отвъд осъзнаването ни все пак съществува 'нещо', което си действа и без да го осъзнаваме. И аз съм любител на квантовата физика - ако ти е интересно, виж на http://ahimon.wordpress.com/ има 1 моя статия 'Живот в холограмата', с идеи от книгата на Майкъл Толбот. Принципно се кефя на всичко ценно от различните системи и направления, не само на таоистки неща, по-скоро съм New Age настроен. Но за практика май тао засега най-многостранно ми се струва.

Винаги се радвам да се запознавам с интересни хора, така че ако намериш време нямам нищо против да се срещнем Тъкмо може да споделиш с ближния онези 2 DVD-та на Чиа, за които говореше в други постове



Тема Re: Тай-чи като допълнение към цигун&медитациянови [re: ahimon]  
Автор Mиpo ()
Публикувано02.03.07 15:36



Аз също съм наблюдават много хора в началото на усещането/освобождаването на вътрешната си енергия да имат "странни" движения", което се дължи най-често на (частично) отворени само няколко енергийни канала и неспособност поне в началото да абсорбират плавно цялата новогенерирана енергия. Тай-чито е идеално за балансиране на енергията, защото я регулира по ЦЯЛОТО физическо и енергийно тяло.

Отделно като към горното се добавят емоционални, мисловни, духовни и прочие "усилватели" и "разсейватели", не винаги е предвидим изхода от наплив на много енергия И за това даоският път е ПОСТЕПЕНЕН с различни подготовки.

Не че съм любител на квантовата физика, а просто я използвам професионално. Тя е едно средство като много други.

А къде са твоя сайт твоите идеи, виждания и статии?



Скоро ще пусна на dao.dir.bg дао видео практиките, които са разположение и които са продукт на споделянето между доста хора тук по клубовете, в което пък всеки може да се включи с каквото може.





Тема Re: Тай-чи като допълнение към цигун&медитациянови [re: Mиpo]  
Авторahimon (Нерегистриран)
Публикувано02.03.07 19:47



Супер за видеата

Ако можеш качи нещо и за primordial chi-kung, че ми стана интересно...

Май бях дал линк към блога си... ето пак http://ahimon.wordpress.com/ Там съм качил част от мои статии, излизали в списание за популярна психология. Като преодолея мързела си, ще сканирам и останалите

Хич не са странни тези движения. Явно не ме разбираш... Сетих се за едно сравнение. Ако си чел в детайли Awaken Healing Light (втората, разширена книга на Чиа за микроорбитата), там има едни упражнения за гръбнака 'spinal cord rocking'. Представи си, че извършваш тези движения не толкова чрез команда към мускулите, колкото чрез контрол върху енергията на тялото. Та нещо такова... Стига с тези мистериозни движения, че ставам досаден. Важното в случая е, че имам изживяване за енергиите не само чрез медитацията и концентрацията, ами и на съвсем конкретно, телесно-двигателно ниво. И оттам интереса ми към тай-чи.



Тема Re: Тай-чи като допълнение към цигун&медитациянови [re: ahimon]  
Автор Mиpo ()
Публикувано05.03.07 00:05



Под "странни движения" под въздействието на енергията имах предвид нетипични такива от гледна точка за непознатия страничен наблюдател. Примерно як и голям мъж да се тресе 15 минути като ударен от ток. Най-"странното" обаче, което съм виждал, е жена да бяга НАЗАД в кръг с диаметър 20 м и то в продължение на много минути. Според учителя с когото бяхме, бъбреците й са имали нужда от това.

Иначе това е чудесния момент след като усещаш добре енергията да се запознаеш с тай-чи. Впрочем и Мантак Чия казва същото за разлика от много тай-чи учители... Според мен е чудесно двете (цигуна и тай-чито) да вървят заедно. Пред да усетя енергията бях правил 2г тай-чи и не съжалявам. Но наистина всичко се промени, след като енергията започна да ми помага да движа тялото ми в движенията. Все едно, че черно-белият телевизор стана цветен или може би радиото стана телевизор.



Относно видеото, скоро ще кача на dao.dir.bg листата от наличните видеота.

Ааа, значи ти си бил Андрей. Приятно ми е, аз съм Миро.



Тема Re: Тай-чи като допълнение към цигун&медитациянови [re: Mиpo]  
Авторahimon (Нерегистриран)
Публикувано06.03.07 13:10



И на мен ми е приятно



Писах имейл на школата на Георги Деничин. Дано отговорят, и дано това да е школата за мен



Тема Re: Тай-чи като допълнение към цигун&медитациянови [re: ahimon]  
Автор Mиpo ()
Публикувано06.03.07 21:36



Защо казваш "дано"? Следвай Даото и енергията си и нека да бъде това, което трябва да бъде... Търсенето на тай-чи школа е част от самото тай-чи.





Тема Re: Тай-чи като допълнение към цигун&медитациянови [re: Mиpo]  
Авторahimon (Нерегистриран)
Публикувано06.03.07 22:52



Хехе, 'дано'-то е малък трик за предизвикване на събитията... нещо като намерение. Много ми е забавно как вече всеки си има свой собствени значения на тези думи и собствено разбиране за духа. Понякога се получава разминаване - има се предвид едно, а отсреща се разбира друго. Такива са времената, но мисля, че е за добро



Така или иначе вече ми отговориха и смятам да видя как е там



Тема Re: малък речникнови [re: ahimon]  
Автор ha! (пристрастен)
Публикувано07.03.07 06:36



"дано" е надежда
а както знаем всички, има ли надежда, всичко е загубено

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: малък речникнови [re: ha!]  
Авторahimon (Нерегистриран)
Публикувано07.03.07 13:02



Случи се точно това, за което написах в предния си пост. Въпреки че в прав текст изказах мнението си за различния смисъл, който влагаме в думите, пак ще се намери някой да ми каже какво съм имал предвид. Изобщо, нямам доверие на твърдения, че 'нещо Е едикаквоси' (без да върви с едно уточняващо 'според мен'). Още по-малко уважавам твърдението 'както знаем всички' - няма такова нещо, аз напримерно не го 'знам' това, което казваш, значи автоматично не сме всички. Както всички са знаели едно време, Земята Е била център на Вселената... да, ама се е оказала, че не Е.

Що се касае за субективни неща, като значението и намерението, което влагаме в думите си или начина на възприемане на нещата, да се определя какво Е и какво не Е, изобщо не Е уместно (според мен

). Така че, моля те, ако не си съгласен/на с начина по който изказвам нещата, поне не отправяй критиката си от позицията на всеобщата истина. "Дано" не Е надежда за мен във въпросното ми изказване. Надеждата за теб и за езотеричния християнин например са две съвсем различни неща/сили. За теб може да води до загуба, за него е врата към духа, ако знае как да я отвори.

Много шум за нищо... но все пак не е лошо да се поправяме един друг, за да бъдем по-коректни в изказа си



Тема Re: малък речникнови [re: ahimon]  
Автор ha! (пристрастен)
Публикувано07.03.07 17:13



пълнолуние, а

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: малък речникнови [re: ahimon]  
Автор Mиpo ()
Публикувано07.03.07 18:43



Съвсем нормално е да влагаме различни неща в думите и да ги изясняваме. Даже, съвсем нормално е да виждаме света различно в дълбочина и именно за това дискутираме тук. Ако имахме всички едно и също виждане (и изказване) за всичко, нямаше да има ИН и ЯН, нямаше да има взаимодействие, нямаше да има развитие...

Предай много поздрави на Жоро Деничн от мен, 5 г. ме е учил на тай-чи.

П.П. ha! не се изказва от "позицията на всеобщата истина" (даже и когато така очевидно изглежда), а от позиция на ВОДАТА. Водата, която тече и няма форма, която отмива, но трудно се задържа... Особен вид женско ИН качество....



Тема Re: малък речникнови [re: ha!]  
Авторahimon (Нерегистриран)
Публикувано07.03.07 19:24



Пълнолунието леко помина, беше много добре, благодаря



Ставам много зъл, когато някой ми обяснява като учителка кое какво значение има, ако не съм го/я питал. Достатъчно съм живял сред хора, за които чувствата, мислите, възприятията ми не са 'валидни', така че ми е болна тема. Дори блогът ми е озаглавен imo - съкратено от 'in my opinion' ('според мен'). Няма накъде да се отнасям по-сериозно към темата за субективното възприятие на нещата.

Това с 'нещо-Е-такова-и-всички-знаят-това" е в основата на много малки и големи конфликти, колкото и дребно да изглежда... Ако съм ти се сторил налудничаво придирчив в забележката си - имаш късмет, че не теглих лекция по постмодернизъм, философия на езика, социалиален конструктивизъм, опис на света и мислене извън кутията



Тема Re: малък речникнови [re: Mиpo]  
Авторahimon (Нерегистриран)
Публикувано07.03.07 19:27



Като отида ще му предам





Тема Re: малък речникнови [re: ahimon]  
Автор ha! (пристрастен)
Публикувано07.03.07 21:12



тъй де
прости но те побутвам
всъщност не можеш да ми се сърдиш не можеш да ми се връзваш истински
ако не сега то в бъдеще

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: малък речникнови [re: ha!]  
Авторahimon (Нерегистриран)
Публикувано08.03.07 12:48



ok, ще имам предвид да не ти се паля. Ей затва искам практика за заземяване, в медитацията генерирам много гореща енергия... което може да е доста изтрещяващо. И не, не е от липса на гадже



Пък и в интернет е нормално да се получава разминаване без причина. Като липсва невербалната част на комуникацията, много неща могат да бъдат разбрани не както са замислени.



Тема Re: малък речникнови [re: ahimon]  
Автор mo32 (ГъЗ)
Публикувано08.03.07 13:16



В отговор на:

Пък и в интернет е нормално да се получава разминаване без причина. Като липсва невербалната част на комуникацията, много неща могат да бъдат разбрани не както са замислени.



Тук има хора, които всекидневно правят психо-портрети по написаното от потребителите, а ти говориш за някакви дребни разминавания в разбирането и невербална комуникация... Попиши още малко тук и ще получиш доста задълбочени анализи за себе си. Забавно е!



Тема Re: малък речникнови [re: ahimon]  
Автор ha! (пристрастен)
Публикувано08.03.07 14:35



о не не :-) палИ ми се :-))) ама ще ти е трудно вече :-)

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re:нови [re: Mиpo]  
Авторahimon (Нерегистриран)
Публикувано12.03.07 10:59



Днес бях на първата си тренировка



Много яко, точно това ми трябваше - по първи впечатления. Съвсем различно е от другата школа, за която писах. Учителят е много готин, встрастен в тай чи, без да е вманиачен. Като излязах от тренировката усещах енергията да вибрира из цялото ми тяло, включително в блокираните участъци Супер допълнение към медитацията. Зарибих се



Тема Re: малък речникнови [re: Mиpo]  
Авторahimon (Нерегистриран)
Публикувано20.03.07 23:41



Предадох поздрави на Георги Деничин

И ти имаш от него



Тема "простраствена сила" в цигуннови [re: ahimon]  
Автор Mиpo ()
Публикувано02.04.07 19:41



Как е зарибяването 20 дена по-късно?

Качих на dao.dir.bg (медии offline) списъка с наличните видео и аудио цигун материали, та си избери каквото ти харесва. В online частта пък качих едно филмче за така наречената "простраствена сила" в цигун. Казвам ти го, защото Жоро беше около годинa при китаеца Шъ Мин, който прави "фокусите" във филмчето. За съжаление обаче нито Жоро, нито пък ние, на които той ни показва въпросните упражнения (разбира се, само базисните му е предал Шъ Мин), можем така от разстояние... Всъщност, някои неща ги можем и от разстояние.







Тема Re: "простраствена сила" в цигуннови [re: Mиpo]  
Авторahimon (Нерегистриран)
Публикувано10.04.07 13:22



Много съм доволен, това е моето място да правя тай чи. Така ме балансира хубаво след тренировка, 'държи ми' почти цял ден :)

И абсолютно се усеща, че е измислено да бъде правено чрез енергията, поне аз така го възприемам. Страхотно :D

Благодаря ти за насоките :) Донякъде разговорът с теб ми даде повод да направя все пак крачката към реализация на идеята да практикувам тай чи.

ПС. А къде да си донеса ДВД-то за видеата на Чиа? ;)



Тема Re: "простраствена сила" в цигуннови [re: ahimon]  
Автор Mиpo ()
Публикувано10.04.07 19:55



чудесно! Надявам се Господ да ми даде една червена точка и да ми опрости някой и друг кг карма. Тъй като килограмите ми може и да са в повече, ще пробвам и с ДВДтата да отслабна. Дай ми един имейл и ще ти се обадя някъде през май. И не забравяй да уточниш какво точно искаш от всичкото. Харе тай-чи!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.