Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:42 24.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Подходи на желаещите да се занимават с тай-чинови [re: ahimon]  
Автор ha! (пристрастен)
Публикувано22.02.07 22:22



яснотата май не е необходима
разбрахме се

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: Съвсем леки уточнения.нови [re: valsodar]  
Автор ayтcaйдep ()
Публикувано22.02.07 22:31



Валсо привет

та какво с пилаф ли те гощават в ашрама на ошовцитеаутсайдера се радва да те види



Тема Тай-чи като допълнение към цигун&медитациянови [re: ahimon]  
Автор Mиpo ()
Публикувано23.02.07 16:15



Ако има и други подходи, допълни ги.

Наистина моите приятели от дао.бг наблягат повече на бойния аспект. Но всяко място, където се преподава добре тай-чи, може да ти послужи да го научиш и като чудесно допълнение към чигуна или медитацията.

Като се замислих, на много малко от десетките места, където съм учил тай-чи то е било преподавано само като медитация/цигун. И определено не на тези места съм научил най-много. Всъщност, най-важното от гледната точка на интересуващия се от цигун и медитация е да практикува ОТДЕЛНО реален цигун (т.е. такъв който води до дълбоко усещане на енергията) и медитация. След това, тай-чито ОТ САМО СЕБЕ СИ ще ти стане цигун и медитация, защото всичко това е заложено в самата му същност!!

Просто е нужно да съблюдаваш основните тай-чи принципи, които ги има във всяка книга. Тялото ти да се движи като едно цяло. Раменете и лактите да са отпуснати (за да не се блокира там енергията), но пък дланите и върховете на пръстите да са живи (за да е сигурно, че тя стига до там). Т.е. да усещаш как стъпалата са ти свързани с дланите и пръстите и при натиск върху стъпалата силата излиза директно през ръцете... И т.н.

Ролята на инструктора с опит е, че той ще ти покаже безброй грешки (т.е. фиксираности), които са естествени и неминуеми. А пък ти ще се огъвкавяваш.

Ако усещаш вътрешната енергия, спокойно може да се опитваш да прави всяко тай-чи движение именно с нея (а не само с мускулите). И е наистина чудесно усещането, когато това стане (не е много трудно) и усещаш цялото си тяло флуидно и правещо движенията следвайки вниманието ти.

Ето още две теми по въпроса, които бяхме дискутирали наскоро с други хора:


(Primordial Chi Kung е една тай-чи форма, която е специално за цигун и медитация).


П.П. Ти да си учил случайно при д-р Ван?



Тема Re: Тай-чи като допълнение към цигун&медитациянови [re: Mиpo]  
Авторahimon (Нерегистриран)
Публикувано23.02.07 17:48



Благодаря за отговора.

Не, не съм ходил при д-р Ван. Чел съм книгата му, някои неща ми допадат, други не. Стигнал съм до енергиите по съвсем друг начин, чрез енергийни лечители. Сега правя чигун по системата на Мантак Чиа... но усещам, че много се прегрявам. Надявам се движението да разнася енергията по-балансирано из цялото тяло. Другият ми довод да опитам тай-чи е именно защото и сега мога да правя определени движения само с енергията/мисълта, като използвам мускулите само за да пазя равновесие. Но това е по-скоро като някакъв free-style танц, в тай-чи виждам точно метод да овладея това нещо. Не споменах за това, за да не кажеш, че си измислям

, както се опасявам, че ще ми кажат в школите по бойни изкуства. От друга страна не искам да се уча на тай-чи по книга, хубаво си го казал, че това не е добре.

Да, разбирам, че в школите се тръгва от бойния аспект. Аз не го пренебрегвам, но четейки по форумите ми прави впечатление, че тай-чи се е превърнало в някакво физическо упражнение и повод за самоизтъкване. Все пак искам да го правя в контекста на някакво духовно развитие, а не да се отклонявам и да задълбавам в няакакви механики и дълги физически тренировки и да забравя защо съм почнал на първо време. Това е като някои 'йоги', които съм виждал, останали си само на ниво хата-йога. Няма лошо, но аз се стремя към други неща. Искам да правя тай-чи, но да не задълбавам прекалено прекалено много, защото чигун и медитацията за мен са основни. Въпрос на разпределение на силите и времето Като цяло съм доста ИН в нагласата си към тай-чи - опасявам се, че по школите е точно обратното. Питането ми беше, няма ли случайно някоя школа, която е отворена към такива 'по-невзискателни' начинаещи, без да изисква 100% вманиачаване в тънкостите на тай-чи и в скоростните физически постижения?

Колкото до други подходи - достатъчно изчерпателен си, просто не съм фен на класификациите (винаги изпускат нещо). Например, някой може да прави тай-чи по естетически причини, заради насладата от красивото и силно телесно движение. Както например аз изпитвам супер кеф, когато си играя с това усещане да мога да движа тялото си предимно с енергията. Сигурен съм, че на някои хора им дава съвсем други неща, неподлежащи на класифициране. Това ми беше идеята - че може и още подходи да се добавят, без аз да се наемам да допълвам списъка.



Тема Re: Тай-чи като допълнение към цигун&медитациянови [re: ahimon]  
Автор Mиpo ()
Публикувано24.02.07 20:22



Питах те за Ван, защото той използваше израза "чигун", вместо примерно "цигун" или "чикунг". Не че е важно, просто ми беше интересно кой друг го изпозва . Апропо, как го превеждат тази дума в книгите на М. Чия на БГ ?

Въпросният "free-style танц", китайците го наричат дзъ-фа (спонтанен) цигун, а примерно в Ошо медитациите е известен като латихан. Няма нищо чудно в него, напълно естествен е и наистина хубаво и приятно като усещане. Преди време една приятелка ми казваше "На мен ми идва спонтанно въпросния латихан, за какво ми е да правя тай-чи". Е след време видя разликата между двете. И тя е точно все едно, че си платноходка оставена на произвола на вятъра да ходи напред назад, при латихана. И същата тази платноходка, която може да изминава огромни разстояния в дадена посока благодарение на познания и умения в навигирането, при тай-чито.

Прав си, че тай-чито е едно от най-добрите средства за разпределяне на енергията и за балансирането й.

Не се подвеждай по писанията във форумите, в поне 95% от тай-чи школите се започва с ИН елемента, учи се в продължение на месеци и години дадена форма (т.е. последователност от движения). Ще си късметлия в добрия смисъл на думата, ако намериш някой ти покаже как от ИН тай-чито може да отидеш към малко по-ЯН, защото силата на тай-чито е именно в баланса ИН-ЯН. Или пък, ако някой е малко по-взискателен към детайлите, което ще е само за твое добро.

Иначе е вярно, че на много места може да бъде добавен и цигуно-медитативен елемент, но това си зависи от съответните преподаватели. Пък ако ти си ги правиш тези нещата допълнително, ще може чудесно да ги комбинираш с тай-чито.

Така че моят съвет е да отидеш при различни учители и да се оставиш на енергията ти и на вътрешното ти усещане да преценят къде им харесва. Подготовката за практиката е част от самата практика

. Може да започнеш да учиш дадена тай-чи форма, заедно с тай-чи принципите, без да приемаш, че въпросният тай-чи инструктор ти е духовния учител. След време самото тай-чи ще те научи на много неща.





Тема Re: Тай-чи като допълнение към цигун&медитациянови [re: Mиpo]  
Автор ha! (пристрастен)
Публикувано25.02.07 05:52




не е ли необичайно за мъж?

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ

Тема Що не пробваш тайчинови [re: ha!]  
Автор Mиpo ()
Публикувано25.02.07 23:40



До преди година беше мъж. Но като стане въпрос за организации, тайчистите не са по-далеч от йогите, белите братя, християните и останалите духовни люде. Това, което става в разни съседни клубове, са приятелски детски закачки в сравнение с живота на съответните организации и федерации…

Що не отидеш при нея? Прати й поздрави на Мария от мен.



Тема Re: Тай-чи като допълнение към цигун&медитациянови [re: Mиpo]  
Авторahimon (Нерегистриран)
Публикувано26.02.07 21:11



Ци гун е при Чиа, или цигун, не помня, сега ги чета на английски. Ами 'чи' ми харесва повече от 'ци', а 'гун' повече от 'кунг'. Като гледам няма единомислие, така че изговарям така, както ми допада. Ако не беше толкова дълго, щях да казвам 'упражняване на енергията", все пак мойта енергия си е българска, а не китайска

.

Прочетох в 1 книга на Ошо за латихана и май не е баш това, за което ти писах. Защото латихана, както го разбрах, предполага да се оставиш на енергиите. И това съм си го правил понякога, ама го избягвам, за да не потроша мебелите в стаята . Говорех за контрол от моя страна - пак мозъка дава команда, но не към мускулите пряко, а към енергията в тялото. Пак аз определям какво е движението, макар че се съобразявам с някакви сякаш по-естествени за енергията траектории на движенията. И оттам си мисля, че веднъж като усвоя правилната форма, ще ми е лесно да правя тай-чи като движение на енергията и по-малко на мускулите.

Значи няма да ми спестиш ходенето от школа на школа Ще ти обясня защо толкова ме притесняват тея школи, може би с това трябваше да започна. Преди 2-3 години съвсем инцидентно попаднах в 1 школа, една приятелка ме заведе, съвсем не беше толкова осъзнато решение. Групите се събираха в училището зад хотел Радисън, май някакъв руснак ги водеше. Като го гледах как прави тай-чи, виждах, че управлява движенията чрез енергията, макар самия стил да беше по-експлозивен от това, което виждам сега по филмчетата в нета. Значи крайния резултат беше това, което искам. Обаче този пич от първата тренировка ни подкара с разни страшни разтягания, каза ни, че едва ли не до 2 седмици трябва можем да стоим в стълб за по половин час. Ей такива неща, дето мен ме втрещиха, защото по-скоро ще се повредя от подобни тренировки, камо ли да се изчистят каналите. На мене ми трябва нещо, което и старец да може да го прави, искам всичко да е леко и естествено (това примерно ми хареса в книгата на д-р Ван).

Погледнах в Ре-то към ha!, обаче тази школата на Мария Неделчева е в Русе според линка.



Тема Re: Тай-чи като допълнение към цигун&медитациянови [re: ahimon]  
Автор ha! (пристрастен)
Публикувано26.02.07 21:35



в русе е мария е в русе основно на 2 минути е от мен ама аз съм кифла и не я харесах още преди двайсе години сега на нищо не ми мирише ама нищото не променя кофтито от преди време
за онова юркане дето те спряло - мисля си има резин в него не е безсмислено пък то опасни работи под път и над път

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: Тай-чи като допълнение към цигун&медитациянови [re: ha!]  
Автор ha! (пристрастен)
Публикувано27.02.07 06:26



хаха не съм била тук като съм писала :-)))))

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.