Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:38 24.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Величко,нови [re: solanita]  
Автор Mиpo ()
Публикувано12.08.05 21:16



Ела на срещата в неделя



Тема Re: Занимания по Цигуннови [re: Mиpo]  
АвторBaobab (Нерегистриран)
Публикувано26.08.05 12:57



Много добър материал, Миро!

От известно време се занимавам с Тай Чи. В групата не работим с вътрешната енергия, затова се опитвам допълнително да се занимавам с Цигун. За съжаление обаче не можах да открия подходящ наставник. Опитвам да работя по книжки, но в крайна сметка се получава нещо като гимнастика. Напълно ми убягва усещането за вътрешната енергия.

Преди няколко месеца ходих на първото занимание от един курс по Цигун в читалище ... как му беше името ... в Лозенец, на ул. Свети Наум ... та курсът е само 4 занятия и останах с твърдото убеждение, че след последното занятие ще съм същия лаик. А и... човекът закъсня с около 10 минути и приключи занятието с 10 минути по-рано... За мен тези "дребни" детайли са доста показателни. Това е единствения курс по Цигун, който съм намерил до сега.

Ако ти или някой друг се сеща за занимания по Цигун и сподели, ще съм много признателен.



Тема Re: Занимания по Цигуннови [re: Baobab]  
Автор Mиpo ()
Публикувано29.08.05 15:13



И други хора тук са ме питали за цигун школи/учители в София и все ми е трудно към кого да ги насоча в София ... Сещам се за Ван от http://www.hanlin.hit.bg/, който има школа от години, но се съмнявам, че ще ти хареса и свърши много работа, както и на мен не ми е свършил такава (което е отделна тема). Все пак, последните години съм по-малко в БГ, та може и да има нещо, което не знам ...

Виж, обаче, следните мои наблюдения при обучението по цигун. Първо, има най-общо казано "външен" цигун (уей-дан както го наричат китайците) и "вътрешен" цигун (ней-дан). И въпреки, че и първият си има своята важна роля, теб сигурно те интересува именно втория (първият вид цигун обаче може да служи като подготовка за втория). Така че имай го предвид като чуваш за преподаване по цигун и гледай КАКВО ТОЧНО ще се преподава.

Второ, цигун се преподава много често не самостоятелно, а в рамките/контекста на курсове по бойни изкуства, медитационни практики или на оздравителни комплекси. Така че се оглеждай за обяви в София и в зависимост от качеството на преподавателя, всеки един от горните типове би могъл да ти свърши работа.

Трето, докато тай-чи задължително трябва доста време в началото да се учи с жив човек (а не по книга или видео), при цигун нещата са малко по-различни. Жив учител би ти бил полезен за цигун най-общо за две неща. Да ти даде началния тласък за практикуване, т.е. да те "запали" да стоиш примерно в стойка по 30тина минути поне на ден и да ти оправи началната позицията. Както и ако в по време на практикуването ти възникнат въпроси или специфични усещания да можеш да разговаряш с някого с повече опит. Такива въпроси със сигурност възникват много и макар, че са дребни, ако човек започне да се омотава и да ходи в крайностите, може да има повторение на филма "От нищо нещо". Що се отнася до описанието на това, което трябва да правиш, в една хубава книга нещата са описани понякога по-добре отколкото на живо и ти ще имаш време да ги осмислиш и осъзнаеш. А и като правиш ней-дан цигун вниманието ти е в ТЕБ, а не навън и това, което твоя учител прави ще е ВЪТРЕ в него и ти няма да виждаш почти нищо даже и да го гледаш (при тай-чи виждаш поне външните движения).

Така че в резюме, гледай за различните курсове по цигун в София, особено на учители, които идват от чужбина, и така 1-2 няколко дневни/седмични добри курса могат да ти дадат добри основи след това да продължиш да практикуваш дълго време сам, както и пробваш след това (имайки вече известен опит) и по описания от книги. А що се отнася до въпросите, за тях има вече достатъчно интернет форуми, а може да ме питаш и мен тук.

Преди 15 години имаше много по-малко информация и щом аз съм успял да се оправя някак си в София, сигурно и ти би могъл.

Успех!



Тема Очаквах по-зряло мнение от тебе, но...нови [re: Mиpo]  
Автор valsodar (Чародей)
Публикувано09.09.05 19:59



Очаквах по-зряло мнение от тебе, но... може пък това да са ти силиците Миро?!

За бойното приложение на Тай-Чи ми е думата - по касапско бойно изкуство не съм срещал / колкото повече го практикувам - толкова повече се убеждавам в това / - друг е въпросът дали от мене ще излезе добър касапин в практикуването му и дали имам нужда от садизъм в неизбежни ситуации.

Външно може и да си го рекламираш като балет, за тези които ще го практикуват като папагали срещу вентилатор.

Но все пак като човек за когото имам данни, че поне малко отбира и на бутащи ръце не е гола вода... изненадваш ме!?

Ако разглеждаш Тай-Чи в петте различни аспекта както се опитваш, хората никога няма да разберат какво е Тай-Чи.

Твоето е като притчата за петте слепци изпратени да "Видят" и опишат слона - чувал ли си я?

Истината е някъде там ! - реплика на очния ми лекар.


Тема Какво поражда истината...нови [re: valsodar]  
Автор Mиpo ()
Публикувано11.09.05 16:17



Скъпи Валсодаре,

В тай-чи празното очакване е равносилно на липса на усещане. Което пък е причинено много често от неадекватна връзка с реалността, породено пък от някакви собствени теории и фантазирания. Предполагам, че именно последните са ти попречели да прочетеш заглавието на темата и да видиш за какво иде реч в нея. Не става въпрос за описание какво е тай-чи чуан (или слон ), а за какво може да служи и къде евентуално би могло да бъде намерено. След това си е работа на всеки търсещ да го намери каквто си го иска и кеф му да го опипва, кеф му да си фантазира за него, кеф му да си отвори очите и да го практикува.

Що се отнася до изказването ти, че "по-касапско изкуство не си срещал", това ми напомня изказването на зайчето, че от днес спира алкохола, секса и касапщината спрямо другите поставяйки настрани чашата с боза, вадейки другата си ръка от гащите и прощавайки на мухата, която му била кацнала на носа . Би ли ми казал, Валсодаре, колко пъти досега си се бил в реална ситуация използвайки въпросното най-касапско изкуство? Или поне колко пъти си правил спаринг с хора от други бойни изкуства (разбира се всички останали БИ би трябвало да са по-малко касапски по твоята логика)? Или, даже в твоята школа, колкото пъти си правил спаринг? Или поне свободни бутащи ръце? Това да ти (по)каже някой, че еди кое си движение от тай-чи формата може да го използваш за еди какъв си удар е като да четеш учебник по плуване седейки добре облечен край басейна. Няма нищо лошо, но плуването е нещо различно. Ако обаче във вашата школа начинаещите (какъвто си ти) започват да придобиват бързо практически бойни умения, кажи го ясно за да знам къде да изпращам такива желаещи, когато ме питат. Ако не си прочел внимателно, в тази тема не става въпрос за тай-чи по принцип, нито какво може еди кой си тай-чи майстор, който си гледал на видео, а с какво може да започне начинаещ в родните български условия в зависимост от неговите интереси.

Иначе щом виждаш касапщина и садизъм в тай-чи, явно това търсиш, и щом това ти харесва – няма лошо. Но може би тай-чи би могло да върши работа и за други неща... Забележи, че аз за разлика от теб, не съм изненадан от мнението ти. Нито имам информация, че отбираш малко поне от бутащи ръце. Но ако не съм добре осведобен, порави ме смело.

Поздрави, Краси, най-приятелски и му кажи, че когато ме попитат хора за тай-чи в София, давам координатите на всички инструктори, включително и неговите (какво се вижда и от тази тема). А това, че обръщам внимание на нещо на някой негов ученик, по никакъв начин не го дискредитира, все пак човек се учи навсякъде и от всичко. Апропо, бих видоизменил любимата му фраза "ИСТИНАТА ПОРАЖДА ВРАЖДА (ДЖЪН ШЪН ЧОУ)", в "Само истината, особено казана директно , може да породи нещо истинско". И се радвам, че ти, Валсодаре, се стремиш да си истинен. Останалото са дреболии.





Тема Съвсем леки уточнения.нови [re: Mиpo]  
Автор valsodar (Чародей)
Публикувано12.09.05 10:54



Под касапско, разбирам осакатяващо за 'обработения" с техниката на Тай-Чи - същото ми е мнението и за Айкидо.

Привиднио най-безобидните БИ, причиняват много по-големи поражения в/у противника, отколкото хард вариантите, като Киоко Шинкай например.

Относно нивото ми на практикуване - прав си че съм начинаещ, такъв ще се считам и близките 15-20 години.
За това какви умения съм придобил към момента, няма как обективно да преценя - не ме гони мерак за състезания - практикувам за лично удовлетворение.
Единствения извод , който имам за нивото си е , че коренно се различава от това преди година и още повече от това за следващите години.

Считам за абсурдно, човек да си мисли че за година, две или три може поне за малко да обхване същността на Тай-Чи като цяло.
Демек - колкото повече навлизаш - толкова повече разбираш, колко малко знаеш и колко много има да научиш.
/ парадокса на Дао /

Относно спарингите - спаринг в смисъл свободен двубой с кървища...не съм правил. Нямам и голямо желание за подобен бабаитлък.
Партнирам си с хора добре запознати с Айкидо, Вин Чун и други не по-малко популярни БИ в България.
Ще ми е приятно и полезно, ако мога някой ден да правя бутащи ръце и с тебе, най-малкото да се опознаем.

Относно с това, че с гледане нищо не се учи - в една посока си напълно прав в друга частично.
Има си моменти, когато и един поглед е достатъчен за да си извадич човек съответните изводи, стига да има основа на която да стъпи преди това.


Благодаря ти за отговора , в някои отношения ми бе полезен.
Не вярвам да излезе вражда от диалога ни.
Ще предам поздравите ти.
До скоро.

Истината е някъде там ! - реплика на очния ми лекар.


Тема Re: Съвсем леки уточнения.нови [re: valsodar]  
Автор Mиpo ()
Публикувано13.09.05 18:07



Относно пораженията, по какво съдиш, че тези направени от някой, който е тренирал тай-чи ще са по-големи от тези на някой трениращ друго БИ? Едно е да гледаш в спокойно състояние приложението на някакъв удар срещу неподвижен партньор и съвсем друго е в реална ситуация. Може другото изкуство да е по-просто, но именно за това да е по-ефективно и в крайна сметка да се окаже далеч по-размазващо. Всичко зависи в крайна сметка от нивото на човека. И въпреки, че тай-чито си има съответните качества и предимства в бойни ситуации, никога не бих го нарекъл най-размазващо. Всяко БИ изкуство може да бъде размазващо.

Не съм казал, че с гледане нищо не се учи, а че САМО с гледане нищо не се учи. И за това не искам да се изказвам много за бойните приложения на тай-чи, защото би трябвало да съм ги използвал ДОСТАТЪЧНО В РЕАЛНИ БОЙНИ СИТУАЦИИ за да говоря с коректност за тях.

Апропо, тук идва и базисният въпрос към много хора трениращи БИ, защо именно тренират БИ! Чувал съм доста да казват, че основното за тях е да могат да се самоотбраняват, ако някой ги нападне, но на повечето от тях почти никога не им се случва да го използват реално. И се оказва, че в продължение на 10-15-20 години влагат не малко енергия в нещо, което почти не използват по предназначение... Доста неефективно ...Все едно човек да се готви цял живот да кара самолет в случай, че му се наложи. По съвсем друг начин подхожда човек към едно БИ, ако всекидневието му, особено професионално, е свързано с това (примерно бодигард, охранител, полицай, професионален спортист по БИ ...). Естествено, често хората имат и съвсем други причини да се занимават с БИ, но по-често те остават подсъзнателни и неизказани. И за това казах и за други възможни причини човек да тренира тай-чи, който са не по-малко основателно от бойния елемент.

За Бутащите Ръце, заповядай на поляната до ТВ кулата и моите приятели никого не са върнали, които иска да се бута с тях. Когато съм там, с удоволствие ще се запознаем. Апропо, препоръчвам ти на теб и на всички, които имат някакво минимално ниво в тай-чи (т.е тренирали са вече поне 1-2 години или имат опит с други БИ) да се възползват от случая, че Десо Горанов, за когото съм говорил доста тук и на други места, за първи път 10 години започва да води ОТВОРЕНИ за ВСИЧКИ групи по тай-чи. И това, което той показва е особено полезно за тези интересуващи се от бойните аспекти.

Аз съм сигурен, че няма да излезе вража от диалога ни, защото от враждата полза няма за никого.





Тема Re: Подходи на желаещите да се занимават с тай-чинови [re: Mиpo]  
Авторahimon (Нерегистриран)
Публикувано22.02.07 20:16



Най-интересният линк за тай-чи при първо търсене

Споделям 100% мнението за подходите при заниманието с тай-чи, може би има още няколко. Аз самия се занимавам с енергийни упражнения от известно време (не само чигун). Усещам нужда да допълвам седящите медитации с упражнения, при които освен енергията се движи и тялото... за да няма блокажи Но въпреки това тук не намерих нужната ми информация, нито пък в линка към даобг. Искам да избягам от разочарованието да ходя от школа на школа, където хората наблягат повече на спортните постижения - не е това целта ми. Казано накратко, можеш ли да ме упътиш с информация къде е най-добре да отиде човек, ако иска да практикува тай-чи като допълнение към чигун или медитация?



Тема Re: Подходи на желаещите да се занимават с тай-чинови [re: ahimon]  
Автор ha! (пристрастен)
Публикувано22.02.07 21:07



понеже съм несведуща та ще си питам неясно ... как усещаш нуждата от училтел/учение? в смисъл как не се водиш по енергиите?

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: Подходи на желаещите да се занимават с тай-чинови [re: ha!]  
Авторahimon (Нерегистриран)
Публикувано22.02.07 21:31



Наистина е малко наясно (ако въобще Re-to беше към мен). Точно защото се водя от енергиите и от интуицията си, затова усещам, че дадено нещо - в случая тай-чи - е за мен. Точно защото не искам резултата да е съсипващ - енергиите могат страшни поразии да направят, ако не се съобразяваме с баланса и умереността. Според мен и според хора, с които съм говорил.

Може и да греша разбира се, може тай-чи да не е 'мойто', а само да си въобразявам. Но този риск винаги го има.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.