Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:17 19.04.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема просветление и подсазнаниенови  
Автор вeличko (vselenski razum)
Публикувано24.12.04 11:37



За да постигнеш нирвана просветление или да познаеш себе си едно е сигорно-първо трябва да познаеш подсазнанието си!
Решенията които вземаме със съзнателният ум не са от голямо значение защото подсазнателният ум е девет пъти по-голям от съзнателният и може във всеки момент да отхвърли това което сме решили със съзнанието си.
Въпросът ми е как да навлезем в подсазнанието и да го направим част от съзнанието?
Моля който има някъкъв опит или познания по въпроса да сподели.



Тема Re: просветление и подсазнаниенови [re: вeличko]  
Автор Nekros (Joy Jurney)
Публикувано24.12.04 15:00



Трябва да си призная, без никакви знания съм по въпроса но... Имам няколко въпроса към теб... Как така взе да говориш с такава сигурност за това, което трябва и не трябва да се прави? Нирвана, просветление, съзнание подсъзнание какво е това ? От къде знаеш с такава сигурност какъв трябва да е подхода и че той е единствен ? Питам от чисто любопитство, може би пък аз пропускам нещо, може би ти, може би...

Няма таква глупост, подсъзнание, та чак и девет пъти по-голяма, ами ако е девет пъти и половина ? Ако е десет цяло и пет хилядни ? И в какви мерни единици, килограми тонове, джаули, глупаци ? Как го измери ? Какво събираш девет глупака, отстраняваш девет десети от мозъците им и те изведнъж и хоп стават буди до един, напълно съзнателни, без грам подсъзнание !

Под съзнание е всичко това за което съзнателно си затваряме очите, цялото това мнение всъщност е пример, малко или много си се досещал, че е възможна и такава гледна точка, някъде мозъка ти вероятно я е видял, то ня му е харесала, не е съвпаднала със собственото ти отношение и е била цензурирана, била е отхвърлена, съзнателно, съзнанието ти не си е дало сметка за нея, ето ти подсъзнание. Механизма е прост, всичко, което е неудобно и не напасва на личността просто се отхвърля, отрича се, натиква се в девета глуха и хоп все едно не съществува !

Как да навлезе в подсъзнанието ли ? Съжалявам, казвам го съвсем обективно, не е възможно, няма начин, още с първата крачка към него и то ще започне да отстъпва, да изчезва, защото ти си самата съзнателност и щом си там значи не може да има несъзнато, не може да има рефлекс, не може да има навик. Ако навлезеш, ако наистина навлезеш в подсъзнанието си то веч няма да е подсъзнание, ще се е върнало на повърхността, отново ще плува във съзнанието, а няма да се крие и да минава под него, няма да се движи подмолно. А как да стане това ? Може би има много начини, може би дори те са безброй, а може би не, не мога да кажа, но мога да предложа един, опитван е през последните пет, десет хиляди години с успех. Една мисъл, една емоция, едно преживяване става подсъзнателно, изпада под съзнанието, бива натикано там, бива завряно в мазето на съзнанието когато бъде отречено. Нещо ти се случва, но и неможеш да го приемеш, личността ти неможе да го приеме и то потъва, няма как да изчезне, самото преживяване, самото случване няма как да изчезне просто така и затова просто потъва, погребва се става подсъзнателно. Как да не се случва ?Отговора е лесен, просто не отхвърляй нищо, абсолютно нищо, каквото и да се случва приеми го, приеми даже и отхвърлянето ако се налага... А този метод май ти е познат ? Да започва с “Т” и завършва на “антра”, вече говорихме за нея, тя наистина е нещо повече, нещо много повече от, това което се вижда на пръв поглед.



Тема Re: просветление и подсазнаниенови [re: Nekros]  
Автор вeличko (vselenski razum)
Публикувано24.12.04 16:12



Първо искам да ти благодаря че пишеш на кирилица. Вече мога да те чета свободно и да не влизаме в противоречия от неразбиране.
Това че говоря с такава сигорност е затова че се позовавам на Ошо а в него като Учител имам пълно доверие. Мисля че такова трябва да бъде отношението между ученик и Учител.
С това което казваш за подсъзнанието съм сагласен но има и много повече от това.Годините които вече си преживял са запечатани в подсъзнанието ,те определят характара ти. Особено важни са първите седем те определлят останалите седемдесет както казва Ошо. Миналите ти животи също са записани там. Това последното трябва да се приема само хипотетично разбира се ,докъто не се обедиш в истинноста д му от сопствен опит.
В редките случаи когато съм успявал да навлеза в медитация съм усещал дълбоките копнежи и желания на несъзнателното които са заложени там от самата природа. И съм получавал одговори за много неща които съм мислил че върша съзнателно.
По въпроса че трябва да се навлезе в несъзнателното и по този начин то да стане част от съзнателният ум всички Учители са единодушни.
А желанието ти да се конфронтираш също е час от несъзнателният ти ум без значение дали го осъзнаваш или не.
Но на мен това не ми пречи. Можеш да продължаваш ако искаш.



Тема Re: просветление и подсазнаниенови [re: вeличko]  
Автор MysticLight (delightful)
Публикувано24.12.04 16:32



подсъзнание и несъзнателен ум са две неща. несъзнаваното е отделено от съзнаването само благодарение на границата, която поставяме -- до тук съм аз, натам не съм аз, нарича се его още, като тък влизат почти безкраен списък от модели на поведение, предразсъдъци, светоглед и тн, всичко, което ни обуславя, но в същото време отхвърля аспекти от нас и по този начин блокира достъпа им до нас, границите и преградите са модели на поведение. несъзнателното също така са неинтегрирани аспекти, и като такива те си имат относително самостоятелен живот. предишни прераждания също влизат в това число. разбира се, съзнавано и несъзнавано се срещат, но това става във висшите центрове/чакри, т.е. чрез тях дори несъзнаваното е осъзнато и набл@давано. в полето на несъзнаваното може да има доста голям брой осъзнати полета, разделени от области на несъзнателност.
всеки един момент на неактивност в центровете (ментална, емоционална) поражда светлина и специална енергия, наричана в някой традиции първата светлина, която може да свърже тези области и да ни позволи да ги интегрираме/свържем с тях.

Dharma
be you a mere mortal or Gautama Buddha


Тема Re: просветление и подсазнаниенови [re: MysticLight]  
Автор вeличko (vselenski razum)
Публикувано24.12.04 17:57



Благодаря за одговора!
Интересуваме още дали са известни някакви техники за навлизане в несъзнатото. Защото чувствам че това е истинският път към себепознаването.

Имаш предвид че ако съзнателният ум е в покой в него ще навлязат части от неосъзнатото ли. И по този начин част от несъзнатото ще стане осъзнато?

Редактирано от вeличko на 24.12.04 18:03.



Тема Re: просветление и подсазнаниенови [re: вeличko]  
Автор ha! (Нерегистриран)
Публикувано24.12.04 22:56



неосъзнатото ще стане осъзнато само ако е осъзнаваемо

прекрасна, ужасна - все тая ... резултатът е съсипващ ...


Тема Re: просветление и подсазнаниенови [re: вeличko]  
Автор Mиpo ()
Публикувано29.12.04 10:09



Предполагам си, забелязал че доста от нещата, които правиш през едно произволно денонощието не са съзнателни? Та, обърни им внимание! Заедно с малките детайли. От сутрин като се събудиш, през най-различните активности през деня, та докато заспиш вечер и пак се събудиш на другия ден... Просто виж къде действаш като робот ... Ошо много е говорил за една СТОП техника (има я в Книга на тайните) и тя е чудесно средство за това, което питаш.

П.П. Апропо, може и да наблюдаваш правопис си в ДИРа и ми кажи колко повтарящи се правописни грешки си допуснал напоследък. Просто като тренировка



Тема Re: просветление и подсазнаниенови [re: вeличko]  
Автор Rider of the White Horse (delightful)
Публикувано29.12.04 16:16



ами бих ти казал, но нещата, които правя не са от ошо. макар че ги правя само и единствено когато мислите спрат и преживявам центъра си. за да се пречисти подсъзнанието се използват осъзнати системи/утвърждения и много светлина, за да се разтворят негативните програми там. също е важно да се откъснеш от масовото подсъзнание, за да не те дърпа надолу и да те обуславя. това е нещо любимо, което свърши страшно добра работа за мен, но пак ти повтарям, аз харесвам да работя със светлина, освен да осъзнавам. макар че при дълбока випасана горе-долу същите неща съм наблюдавал да се случват сами с мен.



Dharma
be you a mere mortal or Gautama Buddha

Тема Re: просветление и подсазнаниенови [re: Mиpo]  
Автор вeличko (vselenski razum)
Публикувано30.12.04 10:36



Не виждам защо правописа ми те претеснява.
Знам за стоп техниката но не ми допада.
Обикновената медитация е най подходяща според мен за опознаване на несъзнателното.



Тема Re: просветление и подсазнаниенови [re: Rider of the White H]  
Автор вeличko (vselenski razum)
Публикувано30.12.04 10:40



Благодаря за одговора. Това което предлагаш ми се вижда вмислено.
Какво имаш предвид като казваш че работиш с светлина

За масовото подсъзнание съм наясно,одавна го осъзнавам.
Наистина е трудно да се откъснеш от него!

Редактирано от вeличko на 30.12.04 10:43.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.