Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:28 23.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Re: Покана за несъгласните с Ошонови [re: Mиpo]  
Автор:-) (Нерегистриран)
Публикувано05.11.04 09:22



Аз мисля, че повече клоня към "да" -15 год.Ошо може би щеше да е привлечен от 40-50 год. такъв и щеше да му стане ученик. Приемам, че предразположенията на човек се проявяват при провокиране, а една такава среща би била провокация. Искам да кажа, че Ошо се е развил такъв, какъвто вътрешните му потенциали са го тласнали да се развие. И е достигнал толкова далеч, колкото пак същите потенциали са му стигнали....И ми се струва по-вероятно младияо дасе лепне за стария като за носеща ракета - разпознаването да стане. Но................моето мнение винаги е отворено.
Поне това дължа на мъдростта в себе си



Тема Re: Vaprosнови [re: Mиpo]  
Авторizit (Нерегистриран)
Публикувано05.11.04 10:05



Nepremenno shte napisha vpechatleniq,
no v drugata tema

pozdravi



Тема Re: Покана за несъгласните с Ошонови [re: Mиpo]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано05.11.04 21:59



Филмът на Ошо, които си пуснал не се отваря !



Тема Re: Ошо е една велика фурнаджийска лопата!нови [re: valsodar]  
Автор Mиpo ()
Публикувано05.11.04 23:47



Валсо, не можеш ли да говориш конкретно? И като гледам как се впускаш в свободни и абстрактни философски съчинения в ДаоБГ форума, пак да ти кажа – КОНКРЕТНО и ПРАКТИЧНО, ако обичаш.

Та, развий това което искаш да кажеш, в помоления дух.


П.П. Двата постинга на Сивия вятър в темата са чудесен пример за ясно, конкретно, практично и хубаво изказване.



Тема Как пуснах тази теманови [re: caмo питaм]  
Автор Mиpo ()
Публикувано06.11.04 00:00



Би ли направил усилие да пишеш на ясно разбираем български език? Все пак, всичко на всичко 10 думи си използвал само и ако не може да видиш какво си написал, как ще ще разбереш какво искам да ти кажа.

Не е нужно да мисля много за да ти кажа как се роди тази тема. Започнах да отговарям на постинга на P_T_R

визирайки също последните 10тина постинга в клуба. И тъкмо преди да натисна бутона "продължи" видях на няколко пъти, че постинга може да се задълбочи и обобщи още ... И накрая видях, че е по-добре да се обособи в самостоятелна тема.

Това е формалния повод, а дълбоките причини ги изложих в самия уводен постинг.



Тема Re: Как пуснах тази теманови [re: Mиpo]  
Авторимa (Нерегистриран)
Публикувано06.11.04 07:38



има по-дълбоки причини
медитирай над това и ще откриеш



Тема Re: Как пуснах тази теманови [re: имa]  
Авторako (Нерегистриран)
Публикувано06.11.04 07:55



ако медитираш, разбира се -
по колко и как?
ще е интересно и полезно за четящите тук да разберат



Тема Re: медитирайнови [re: Mиpo]  
Авторбившa фeнka (Нерегистриран)
Публикувано06.11.04 09:24



голям си лигльо
и пълен със зле прикрита злоба и високомерие

медитирай над това

живей си така, щом ти харесва
но аз предпочитам да не общувам с такива хора

обичам друга атмосфера, чиста и искренна

но тук намирисва доста, така че бързам да се махна



Тема Re: Духовност и пари [re: Cивия вятъp]  
Автор Mиpo ()
Публикувано06.11.04 17:33



Харесва ми, че се изразяваш конкретно, подробно и спокойно . В този контекст, дали сме на едно и също мнение или на различно е вече второстепенно. Важното е че общуваме приятелски. Накрая всеки сам си преценява какво би му свършило работа от гледната точка на другия.

Напълно съм съгласен, че духовният напредък не може да бъде измерен във финикийски знаци. Обаче, човек не е само дух, а е съвкупност от различни съставки и паричното заплащане засяга МАТЕРИАЛНАТА компонента на вложеното усилие, т.е. най-общо казано вложеното време/енергия. Ако човек беше само дух или само физическо тяло всичко щеше да е много просто. Но цялото предизвикателство е, че духът е слязъл НЕСЛУЧАЙНО във физическо материално тяло. И за мен ДУХОВНОСТ е именно балансирането и хармонията между духовно и физическо, защото точно това извисява духа и в крайна сметка осмисля престоя му в едно физическо тяло. И понеже имаме физическо тяло сме задължение да се грижим за него и да отделяме част от енергията си, включително и на духа, за това.

Сега конкретно. Съгласен съм, че по принцип няма нищо духовно в това да караш бърза колко или да имаш джакузи. Но няма и нищо духовно в това да не караш бърза кола (или да караш бавна) и да нямаш джакузи. Няма нищо духовно в това да притежаваш и използваш компютър, но, и ти, и аз използваме. И може да се окаже косвено, че използването на компютър би ни било полезно духовно. Всеки сам определя баланса си! И ако имам възможност за избор, бих избрал бърз компютър пред един на 100 MHz, както и едно BMW пред една Лада. Важното е дали мога да си го позволя и какво трябва да вложа за това. И в крайна сметка да балансирам различните съставки в мен (не забравяй, че освен физическа и духовна, има и емоционална и ментална). А понятието лукс е относително. За баба ти сигурно е било лукс много от нещата, които ти използваш сега, но ти си служил с тях или ги притежаваш съвсем спокойно и никой не казва, че заради това не си духовен.

За мен различните хора, които идват в София от Пуна, разните тай-чи учители и прочие хората, които водят какви ли не медитации не са по същността си духовни водачи. Даже, забележи, че и Ошо, и останалите Учители не са за мен духовни водачи. Духовен водач съм си аз! Не мога да оставя тази толкова отговорна работа на някой друг. За мен духовността е именно АЗ да събудя духа си и да го развия. Ако някой друг ме заведе даже и в Рая, но без мое участие и усилия, цялото нещо се обезсмисля. Всичките обаче по-горе споменати хора са ми ПАРТНЬОРИ по този път. Знам, че без тях би ми било доста трудно и тяхната помощ ми е много ценна. И гледайки практично на нещата, ако някой иска някаква материална цена за нещо, което косвено би ми свършило работа, ако преценя, че си заслужава, ще му я дам.

Апропо, ако някой ми каже, че бившият ми клас има среща някъде си и за да ми каже къде и кога точно ми поиска 10 лева, и аз няма откъде другаде да разбера и държа на тази среща, ще му ги дам. Ти поставяш акцента върху това дали неговото действие е "правилно", а аз поставям акцентът съвсем другаде – дали то ще ми свърши работа. Мен не ме интересува да го съдя дали е добър или лош, това си е негова работа. Друго, аз не отивам на някакъв медитационен курс само на "приятелска среща" или гугукане там, а защото предполагам, че някой там има повече опит в дадено направление и може да ме научи на нещо. Нямам предвид този човек да ме учи на духовност, а на нещо КОНКРЕТНО! Точно както отивам на курс за чужд езика или на някакъв специализиран софтуер.

Това е и разликата между пеневритмията и тай-чито. На паневритмията на някого му показват движенията набързо и след това през цялото време той си прави както знае за добре. И естествено без да обръща внимание на безбройните физически, енергийни и прочие детайли. Докато при тай-чито, въпросният инструктор ще ти ПОКАЖЕ ХИЛЯДИ ТВОИ ФИКСИРАНОСТИ. Които, ако правиш движенията сам, никога няма да забележиш. Някой с опит ще ти ОБЪРНЕ внимание на теб и ще инвестира от своята енергия в теб. И понеже вместо да е работи някъде този човек за да изкара заплата си, е показвал на теб и на други хора разни важни за вас неща в продължение на много часове, не виждам нищо лошо да му платиш. Смисълът напарите са точно това. Едно време, някой е давал по 4 яйца или една кокошка като някой друг му е свършил работа, а сега с парите е много по-практично.

Та, критерият ми, пак ти казвам, е не дали нещо е платено или не, а дали ми върши работа и дали усещам, че макар и косвено духа ми се чувства по-добре благодарение на него. Точно, както и хлябът е платен и не е духовен по същността си, но когато си сит може по съвсем друг начин гледаш на духа си в сравнение, когато си гладен дълго време и нямаш сили. И мога да ти кажа съвсем практично, че многото медитационни курсове, на които съм бил и са били платени, са ми свършили работа научавайки важни неща за мен и не съжалявам, че съм дал там някакви си пари, на които така или иначе смисълът им е да са похарчени. С тези пари от разните курсове сигурно бих могъл да си купя една хубава кола, но както ти самия казваш как мога да сравнявам това да се чувствам повече в хармония с мен и света наоколо с това да имам някаква си кола.

И аз ти споделих моето мнение без да искам да те убеждавам в противното и приемайки, че на теб може да ти харесва повече по друг начин.



Тема Следване на (просветлен) учител [re: :-)]  
Автор Mиpo ()
Публикувано06.11.04 18:51



Всъщност като малък Ошо е бил и с просветлени учители, учил се е от тях, но никога не е ставал техен ученик. Кажи ми как човек, който правил следното нещо, ще стане последовател на друг. Не знам дали знаеш случката как се е учил да плува като малък. Дядо му изпратил с него един човек да го учи да плува в реката край селото им, а когато те стигнали до реката дребния Ошо казал на учителя си по плуване "Искам АЗ да се науча да плувам и щом другите хора го правят, та даже и мъртвите, значи не е чак толкова сложно. И сега ще скоча в реката да пробвам, а ти ме остави на мира. И даже и да викам за помощ, не идвай да ми помагаш. Аз трябва да се науча"

Аз примерно не бих действал като него. И може би именно за това не съм просветлен за момента. Но пък аз също предпочитам да действам както АЗ го усещам (даже и да е различно от това на думите на някой жив учител) и за това харесвам Ошо. Което не е изключва, ако съответния учител "убеди" съществото ми, да го последвам (става въпрос не за единично действие, а за цялостно следване).

Та, не знам как би постъпил точно малкият Ошо при срещата с големия. Но е интересно как всеки би постъпил при среща с Учител и дали би го последвал (т.е. станал му последовател), само защото другият, макар и доста различен от него, е с много повече опит от него или твърди, че е просветлен.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.