Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:36 22.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Re:нови [re: Mиpo]  
Автор P_T_R ()
Публикувано01.12.04 20:37



You Are Welcome !



Тема "Поставяне под въпрос на ..."нови [re: Cмokчe]  
Автор Mиpo ()
Публикувано01.12.04 23:21



Аз питах за причината съвсем научно-практично, а не философски. Професионална деформация . Има причина за това да има различни раси, за това че сме хора, а не коне и т.н. И влизането в тези причини е водило науката напред. Включително и духнатата такава.

Имаш предвид, че дадена медия обуславя сексуалната принадлежност на повечето млади и неориентирани хора? Аз съм на по-друго мнение. Човек ги усеща тези неща (ясно) у себе си.

И сега по същество на въпросите, които наистина са важни и фундаментални. Въобще много добре си ги задала. Виж само ДРЕБНИТЕ НЮАНСИ в тях, които сменят гледната точка.

„Поставяне под въпрос на цялата ни ценностна система и осъзнаване на автоматизмите ни” – За какво ти е тази ценностна система? Тя е една патерица. Когато не знаеш какво да правиш и се подпираш на нея... Така, че не е нужно нея да поставяш под въпрос, а да видиш по всеки конкретен въпрос как стоят нещата, т.е. да си РАЗДВИЖИШ КРАКАТА (или по-друг начин казано, БУДНОСТТА СИ). Има някаква ситуация и вместо да се подпираш на патерицата, изследвай я тази ситуация, търси истината, гледай от различни гледни точки .... Точно това правим тук в клуба по всички теми, включително и за хомосексуализма, за марихуаната, а по-рано за секса, за изневярата, и т.н. Нещата никога не са черни и бели, а са МНОГОЦВЕТНИ и с много нюанси. И човек трябва да преценява според ситуацията и будността си.

Така че не премахвай принципите/патериците, а си раздвижвай краката! В един момент патерицата от полезно нещо става непотребна и само ти пречи. И отпада от само себе си. Но това не значи да я хвърлиш от самото начало. Тя си има функции и ако не знаеш какво да правиш и търсенето ти нищо не показа, по-добре използвай патерицата. Просто бъди практична.

Не е нужно да вярваш в себе си, нито да не си вярваш. Вярваш ли си, че може да ходиш на два крака? Хрумвало ли ти е примерно утре като излезеш на улицата дали ще може да ходиш или ще ти трябва патерица? Самият ти ОПИТ създава увереността в теб. Така че и за други неща е нужен опит и практика за да развиваш разните сетива у теб.

А иначе за развиване на будността са ВСИЧКИТЕ МЕДИТАЦИИ И ПРАКТИКИ от всякакви духовни традиции. И като вкараш някои от тях в ежедневната си дейност (примерно тези за Будността, които съм описал някъде по средата в съответната тема линкната в темата с Прегръдките) и те започват да работят лека полека ... Обръщаш внимание на ВСИЧКО ... Съвсем естествено, без напрежение ... И щастието не идва от резултата на опознаване, а от самия ПРОЦЕС на опознаване! Ти навлизаш в Цялото и То навлиза в теб ... После как да не го оприлича на сексуален контакт. И разгеле говорехме за хомосексуалността – все съм се чудил като пишех тук за такива случай с Цялото, кой е мъжа и кой е жената ... Ей, да не излезе, че сме хомосексуалисти с Цялото. Малко ми дреме. Важното е да се сливаме . Пък се оказва и че сме ЕДНО и че на практика Цялото се мастурбира с мен, но това е друга тема.

А за чуденето ти как се оправям с много теми, отговорът е много прост. Аз самият съм се чудил над всичките тези неща. И то доста!





Тема Re:нови [re: Mиpo]  
Автор P_T_R ()
Публикувано02.12.04 14:33



В конкретният случай няма нужда от аргументи.

Нека всеки разбира Naturalia Non Sunt Turpia
според своето ниво на осъзнаване.

Никой няма да бъде ударен от гръм за това, че мисли различно.
Въпреки,че...макар и много рядко
това се е случвало.




Тема Re: Взаимодействие на противоположноститенови [re: P_T_R]  
Автор Xaнa. (време е)
Публикувано03.12.04 12:45



Аз не разбирам от тантра, нито пък от Ошо, но съм съгласна с теб по въпроса за хомосексуализма.

И понеже въпроса е ЕЗОТЕРИЧЕН, си позволявам тук да копирам част от книгата "Езотерично лечение"- на Тибетеца Джуал Кхул чрез Алис Бейли - по въпроса за хомосексуализма, просто за друга гледна точка на причините за явлението.
Цялата книга я има на Спиралата.

************
В наши дни един от основните проблеми за психолога (и в по-малка степен за медика) е бумът на хомосексуализма - както женски, така и мъжки. Чуват се аргументи, че това ненормално развитие и интересът към тази отвратителна тенденция се дължат на факта, че расата се превръща в андрогенна и постепенно се ражда „хермафродитът на бъдещето". Това не отговаря на истината. Хомосексуализмът е наследен порок, „отживелица" от сексуалните ексцесии на лемурийските времена. Човешките „А3"-ове, които са се индивидуализирали и въплъщавали в този огромен период от време, сега се изявяват като носители на хомосексуалната тенденция. В онези древни времена сексуалният апетит с бил толкова голям, че нормалните полови отношения не са удовлетворявали ненаситното желание на напреднал пя тогавашен човек. Силата на душата, нарастваща в хода на индивидуализацията, се с насочвала към стимулиране на най-ниските центрове. Това с довело да практиката на забранените контакти. Мнозина от тези, които в лсмурийската епоха са практикували въпросните методи, сага са във въплъщение и техните древни навици продължават да ги владеят. Те са достигнали достатъчно далече по еволюционния си път и могат да се възползват от лекарството, което вече с готово за тях, стига да го пожелаят. Тези хора са в състояние сравнително лесно да пренесат сексуалния си импулс в гърления център и да станат в най-голяма степен творчески личности, като се научат да чувстват и използват енергията, насочвайки я към правилна и конструктивна циркулация. Мнозина от тях вече започват да правят това автоматично. Известно с, че сред т. нар. „артистични" натури хомосексуализмът с много разпространен. Казвам „така наречените", защото истинските творци не стават жертва на зловещите древни навици.
Хомосексуализмът има три разновидности:

1. Практика, продължение на древните порочни навици. В наши дни това е основната причина и тя показва:
а) индивидуализация на тази планета, тъй като индивидуализиралите се в лунната верига не са податливи към тази опасна склонност:
б) сравнително високо еволюционно развитие на тези лемурийски „А3"-ове, които са се поддали на това изкушение;
в) системно изучаване на сексуална магия плюс постоянна и неутолима полова страст.

2. Подражателен хомосексуализьм. Хората от различните класи са подражавали на своите най-добри представители (ако мога да използвам толкова парадоксален израз) и така са развили тези вредни навици за полово общуване, от които биха останали свободни при други условия. Това сега с една от преобладаващите причини за хомоссксуалността при много мъже и жени, подхранвана от твърде силно въображение, мощна физическа (сексуална) природа и похотливо любопитство. Това го казвам за сведение. Към тази категория спадат много педерасти и лесбийки.

3. Хермафродизьм (в изключително редки случаи). Тези хора, съединяващи в себе си двата аспекта на половия живот, се сблъскват с напълно реален проблем. Той е наистина голям поради човешкото невежество и неразбиране, отказа да се погледне истината в очите и вредната ранна сексуална практика и обучение. Такива случаи има, дори ако техният брой е незначителен в сравнение с общия брой на населението. Самият факт на Тяхното съществуване с интересен за медицината и предизвиква дълбоко състрадание у хуманния човек и проникновения психолог. Те са изправени пред труден проблем.
Спрях се на тази проблематика, защото всяка подобна информация е полезна за вас. Целта на това изложение е да хвърли повече светлина върху един проблем, с който се сблъскват все повече хора. Психолозите, социалните работници, лекарите и всички, които имат отношение към груповата робота, постоянно се срещат с него. Посочените различия в типовите характеристики допълват общото изложение (вж. - „Трактат за седемте лъча", т. I, стр. 268 - 307, Проблем за пола).
В тези материали ще намерите много намеци, които макар и да не могат да бъдат класифицирани като инструкции за лечение, все пак попадат в тази категория, тъй като разширяват полезрени-сто на читателя.
************



Тема Тибетеца чрез Алис Бейлинови [re: Xaнa.]  
Автор Mиpo ()
Публикувано03.12.04 14:47



Аз пък ще си позволя да кажа, че горният анализ е доста ПОВЪРХНОСТЕН. Хубаво е освен човек да теоретизира, да поговори и поне малко да опознае въпросните "зловещи", " отвратителни" и "ненормални" хора. Пробвай, лелче, и ми кажи каквото ТИ видиш у тях.

Иначе, има и верни неща в анализа, но свеждането на хомосексуализма САМО до сексуално привличане е същото като да сведеш привличането между един мъж и една жена само до сексуално такова.

Отделно, че от Лемурианската епоха до "нашите" дни въпросните "лоши" хора не са били в stand-by и да се събудят сега за да създават проблеми на психолозите. Интересно, защо не се засяга никъде в анализа защо е имало "сексуалните ексцесии" тогава ...

Интересно, как би реагирала, ако някой от групата на Дон Хуан се окаже хомосексуалист? Ако знаеш колко неща не са описани в книгите на КК. Примерно това, че Дох Хуан и Дон Хенаро на младини ... По-късно са ги вкарали в "правия" път, де.



Тема Здрасти Аконитине,нови [re: akonitin]  
Автор Mиpo ()
Публикувано03.12.04 15:46



Предполагам, не пропускаш да си зададеш въпроса, когато някой слънчев лъч те докосне, "кому е изгодно това?". Както и като влиза въздух в белите ти дробове – кой почели от това. Въобще, кому е изгодно това, че теб да те има? Какво си отговаряш на този, сам разбираш, ОСНОВЕН въпрос?

П.П. Как е звездолета?



Тема Re: Тибетеца чрез Алис Бейлинови [re: Mиpo]  
АвторXaнa (Нерегистриран)
Публикувано03.12.04 16:16



Миро, това е само една страничка от двутомник. там има отговор на всичките ти въпроси. И не е анализ



Тема Re: Покана за несъгласните с Ошонови [re: Mиpo]  
АвторFireWater (Нерегистриран)
Публикувано05.12.04 06:02



1. Ошо казва, че когато усещаш себе си божествен за разлика от другите, това е от егото, а когато усещаш самото Съществувание като божествено, това е вече автентично. Защо в този форум не се поставя ударение върху този критерий, още повече ако има хора с такива преживявания?
2. Ошо със странностите си е предизвиквал западния ум, но нашия не е точно такъв, ние сме някаква каша между изтока и запада. А по отношение на парите определено сме в друга категория. Не би следвало механически да се пренасят изпълненията му в ашрама в Пуна (заобиколен не от индийци, а от западни последователи) и още по-малко представленията му в Щатите като валидни при нашите условия. Та нали и той е казал, че автентичността е над всичко - но на ниво ли е тя у нашите и чужди преподаватели и организатори?
3. Ошо е оценявал вече споменатия във форума факт, че сме и тяло - поне дотолкова, че не е допускал месна храна в ашрама си. А тук повечето му последователи считат, че са надраснали тази формалност.
4. Ошо, ако се съди по книгите му, никога не е считал, че катарзисът е крайна цел, а го е възприемал като начален деблокиращ механизъм. След това от него повече няма нужда, защото ще представлява вече само преструвка - а и ненужна загуба на енергия. Тук катарзисът се възприема едва ли не като доживотна практика и няма усет, нито външни спомагателни критерии за кого е повече и за кого - по-малко необходим!
5. Ошо разглежда секса като най-първична проява на космичната енергия, която следва да се трансформира в по-висши форми чрез правилно отношение и духовни практики. А тук работата я карат да изглежда, че стига само подтиснатият секс да бъде освободен - това от само себе си ще осигури и духовната му трансформация!
6. Ошо и парите. Въпросът не е толкова в това, че някой може да забогатее от това - все пак каузата като цяло е приемлива (ако не духовност, поне психоразтоварване се постига на тези семинари). По-добре ли е да се печелят пари от оръжия? От друга страна обаче, ако основният мотив на организаторите и преподавателите не е във вътрешния импулс (истинското призвание), а в парите и/или в нагона към преподаване и приятна, "гушкаща" социална среда, едва ли те ще проявят съответното духовно излъчване. И тогава за последователите им семинарите в най-добрия случай ще се превърнат в по-безвредна емоционална дрога, без възприет пример за всекидневна трансформация.
7. Ошо и предаността. Той учи на преданост най-вече към безличното и неизвестно за нас Съществувание. Това означава, че приемаме каквото дойде, без да се вкопчваме в него като удавник за сламка. Истината може да е нещо съвсем различно от това, което си го мислим и даже от това, което сме разбрали или си мислим, че сме разбрали от Ошо. И въпреки че в този форум има хора, значително по-разкрепостени и нефанатични, отколкото в други (псевдо)духовни форуми, с какво Ошо-фанатизмът е по-добър от другите "-изми"? Не е достатъчно да се признават на думи всички пътеки, но и да няма надменност на този, който смята, че е осъзнал това спрямо онзи, който се предполага, че не го е осъзнал. Защото... кой знае, може би само Цялото знае какво в действителност представлява и частта от Цялото?



Тема FireWaterнови [re: FireWater]  
Автор Mиpo ()
Публикувано07.12.04 15:28



1. За усещането на Божественото
Ами, заповядай и сподели твоите преживявания на тази тема . Иначе си прав, че когато усещаш Божественото, усещащият (себе то) просто го НЯМА. Разтворил се ... И за това именно се казва, че усеща Божественото.
Може би не се поставя ударение в този форум на това, защото броят на Просветлените не е голям.

2. Ошо, западните и източните умове, парите и автентичност
Ошо е говорил достатъчно, и западни, и за източни, и за северни, и за южни, и за какви ли не други умове. И не виждам някакво сляпо и фиксирало прилагане на неговите приказки в България. Естествено всеки прави нещата колкото може. Въобще, коректно е като някой говори нещо или организира разни практики или медитации, макар и да споменава Ошо като фон, да го прави от СВОЕ име. Така е ясна отговорността. А пък ти, ако не си доволен от нещо конкретно по въпроса, посочи го също така конкретно.

3. Яденето на месо
Нали точно в горния си въпрос искаше АВТЕНТИЧНОСТ. Всеки прави както прецени за необходимо. Ошо, бидейки домакин в ашрама си, е направил по един нaчин по въпроса за храната. Но това не значи, че е забранявал нещо на хората извън ашрама (а повечето са били за временни периоди в ашрама и са живеели и ИЗВЪН него). Важното е човек да РАЗБЕРЕ и УСЕТИ как да прави нещата. А що се отнася до израза "последователи на Ошо" нека да отбележа, че аз поне нямам нужда съм последовател на някого.

4. Катарзиса
Неведнъж съм го писал тук и абсолютно съм съгласен с теб, че с катарзис само цялостна трансформация НЕ става! Има достатъчно други Ошо и не само ошови практики за това. Искам да обърна обаче внимание на факта колко хора пропускат различните катарзисни практики (т.е. практики за ОТВАРЯНЕ в по-широк смисъл), защото УЖ ги били надраснали ... И критерият е много прост – ако човек може да направи ЦЯЛОСТНО и ДЪЛБОКО поне една Динамична Медитация (или друга аналогична) и усеща, че тя му разпилява енергията и не го прави след това по-буден, значи няма смисъл да я прави. Моите наблюдения обаче над десетки хора показват, че 95% от "уж надминалите" въобще не могат да влязат в ДМ и да се отворят. А човек колкото и да е напреднал винаги поне веднъж седмично или месечно може спокойно да направи една ДМ и да види нещо ново у себе си за ОТВАРЯНЕ. Естествено, тук трябват да се знаят тънкостите на ДМ, защото, ако човек я започне само по общите обяснения по книгите, много често като дойде втория етап на катарзис, въобще няма да може да влезе в него.

5. Секса
За секса, важи абсолютно същото, което написах по-горе и за катарзиса.

6. Парите
Забележи, че повечето от въпросните хора, които идват от Пуна се наричат ТЕРАПЕВТИ. И базово, това, което те правят е психологическа и физическа терапия. Никой не продава Просветление за пари, още повече, че повечето го и нямат. А дали някой има съответните качества да води хората и към медитация, това си зависи от ЛИЧНИТЕ КАЧЕСТВА на човека. Сам разбираш, че Ошо не ги упълномощил поименно да правят това или онова и всеки постъпва по СОБСТВЕНИ критерии. И аз съм виждал както и доста "силни" хора, така и не малко доста слаби, които според мен самите те имат нужда от терапия. Но това е в реда на нещата. Въобще, човек отива, преценява съответните преподаватели/терапевти/учители/инструктори и това, което те му "дават". И ако смята, че това, което е вложил като пари, време и прочие не си заслужава, спокойно може да го изкаже тук и най-вече да не си губи повече времето със съответния човек. Нормални пазарни принципи.

7. Ошо и предаността
Интересно, това е ТВОЕТО впечатление, а моето за това, което учи Ошо е доста по-различно. За мен Ошо учи да ПОЗНАЕМ Съществуването, а не да се го приемаме априори и безрезервно! Даже не случайно Първата от неговите 10 покани е "СЪМНЯВАЙ СЕ докато не остане повече възможност за съмнение" (виж

в постинга "10те молби/покани на Ошо").

А иначе, ако човек иска да е фанатичен, спокойно може да измисли Ошовизъм и т.н. И за това, както започнах този постинг, всеки трябва да носи СОБСТВЕНАТА си отговорност за действията си. И поради тази причина в този форум обсъждаме ЛИЧНАТА гледна точка на всеки един от нас, а не тази на Ошо, Беинса, Кастанеда и т.н. Ошо е само хипотеза, просто един фон, на който всеки от нас развива себе и индивидуалния си контакт с Цялото.





Тема Re: FireWaterнови [re: Mиpo]  
АвторFireWater (Нерегистриран)
Публикувано08.12.04 20:15



"Ошо е само хипотеза, просто един фон, на който всеки от нас развива себе и индивидуалния си контакт с Цялото." Да, с това съм съгласен. И с много от казаните от теб други неща. Обаче например за съмнението ми се струва, че въпросът е много тънък - кога то може да се приложи (и как?!) като метод, така че след предизвиканото от него разрушение да последва Новото (Неизвестното, Божественото и пр.). Ето защо будизмът е призовавал към градивно съмнение, а Исус (предвид вероятно на нивото на аудиторията му) - към никакво. Това, което аз съм изпитвал, е, че обикновеното, мързеливо и презрително интелектуално съмнение играе обикновено ролата на спирачка по духовния път. Докато искреното (и затова жестоко), фундаменталното съмнение може да прерастне в голямо Доверие. Дали ще го наречеш "сляпо" или "познаващо по съвършено друг начин", може би е само различно обозначаване на един и същ процес. Но моят акцент е върху РЕШИМОСТТА да приемеш Съществуванието каквото и да е, докато ако не бъдеш безрезервен, си оставяш според мен в очертанията на егото. Или?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.