Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:52 11.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема тази сутрин  
Автор Cy (аз съм урод)
Публикувано23.10.04 14:24



7:10- цветната борса
трудно е да избираш цветя в тъмното. Особено ако се опитваш да натаманиш някакава цветова комбинация.... Обикалям и се опитвам да си представя какво виждам. "Букееетчета, киииитчици, клооончета-мооончета..."- за разлика от мен циганите са достатъчно будни:). Повъртявам се още десетина минути си се нарамвам с три наръча хризантеми- бяло, бордо, охра... задната седалка на колата определено "живва". И въздухът става съвсем различен- "ето, казвам си, намерих най-накрая нормална алтернатива на тези измислени ароматизатори..."- живото изтласква изветрелия "оушън брийз"....

7:43- пред жълтата къща
първа съм. Бавно и старателно паркирам. Сядам на стълбите пред вратата и зяпвам дърветата отсреща... Днес ще внимавам, обещавам си. Или поне ще опитам, пък да видим какво....

7:58 - в жълтата къща
загрявка, шегички, приятел с вратовръзка- коментираме как ли се прави "ху"- фазата в костюм и възможните траектории на вратовръзката.... преобличане и хорово духане на носове:))

І-ва фаза
преди да започнем коментирахме как и доколко различните движения на ръцете помагат дишането. За момент експериментирам с обсъдените варианти после оставям тялото да си движи както си знае- има си то свое мнение по въпроса. Влизам в ритъма на музиката, после забавям и дишам дълбоко, забързване- плитко и рязко... Опитвам се да наблюдавам ефекта от различните дишания и да не обръщам внимание на наболяващите ме синузи...

ІІ-ра фаза
Пак съм затворена... И е тъмно... Преди две седмици бях звяр в клетка близо до горящ огън, миналата- затворник в килия, сега.... Сега съм две аз. Едното се е завряло в най-тъмния ъгъл на някаква пещера, другото, протегнало слепешката ръце напред, с внимателни крачки се опитва да открие първото... Не искам да ме намират, искам да стоя на тъмно. Зад гърба ми скалата ми дава сигурност, тъмнината- спокойствие.... Излизай от там- опитвам се да убедя себе си- какво толкова има в тъмното, какво криеш? Излизай, хайде, дай ръка!...

тия размахващи движения с ръцете, дето ги правя всеки път- за момент ми хрумва, че са идеални за гонене на прилепиаман с тая практичност

Разсейвам се за момент...., но усещам как с периферията държа тъмния ъгъл под око... Какво толкова има там... хайде, излез де... или поне кажи- какво има? Май забелязвам нещо, навеждам се, посягам, ноо другото ми аз е по -бързо- мята се като Ам-гъл и прибира в пазвата си.... какво прибра? Покажи де, а така почти го усетих, малко само ост....

ІІІ - фаза
...ава...Уф...
Време. Трябва ми време да изпълзя от пещерата...
ХУуу....
айде, всички вън. Всичко вън! ХУ!.... ще метем...... ху... скок-подскок:)
Усещам присъствие...не, усещам присъствия.... в залата сме 7-8 човека, а аз усещам хиляди.... Изпълва ме увереност, че ако в този момент изкоча на улицата ще видя само подскачащи и "ху"-кащи хора. На нашата улица, в целия град, в държавата, на континента, в целия свят... звездите ху-кат, слънцето и то- ху. Брей, как се е разскачала тази вселена:)
Само по време на динамична медитация ми излизат такива усещания за всеобщност, цялостност.... Доста нехарактерно за мен усещане, впрочем. Пък сега чак ме дразни необходимостта да използвам първо лице единстено число... ееее, чак пък толкова

4. СТОП
Хайде, моля те, поне този път спри за малко... А така. Стой сега. Тука стой, не се отплесвай. Тука, тука... Като свършим трябва бързо да си тръгна, че пазаруване ме чака. И после ще седна да напиша една темичка за дира... Ама палачинките кога ще ги почна изобщо не знам. И стаята трябва да оправ... СТОП де! Млъкни! .... Бръм- бръм, дъра-бъра....Сега ще взема скоч и ще ти запуша устата. Не, не само устата, целия ще те овържа- гном гаден, дето ми дуднеш в главата през цялото време и не млъкваш.... ох. .. и аз не млъквам... Добре, ок, СТОП е това, ето спирам... едно, две, триии... тия цветя дали няма да увехнат както ги метнах в колата... ми ако някой ги хареса и реши да ми разбие колата и да ги свие...ааааа, стига де!
....................................................................................................................................
....кой ми се усмихва? Някой ми се усмихва... отгоре, не, отляво и отдясно.... и отвсякъде... хъм, всичко ми се усмихва... една такава цялостна усмивка.... Брей, как ми се е нахилило всичко.... Как да не ти домилее. Я и аз да се усмихна, а така. И на хората в залата- усмих! Ей, не трябваше да си отварям очите! Нищо де, нали никой не видя.... сприиии!
....Какво? Да помоля за прошка? Ама кого? А, знам разбира се... по азбучен ред ли да почна или... (следва спонтанно изреждане на близки и далечни познати, роднини, колеги и всякакви други, с които съм брала ядове или пък съм се веселила прекалено през седмицата...). Прощавай, че ти се ядосах. Прощавай, че ти се засмях. Прощавай, че те натоварих с мои си очаквания..., че си позволих да те включа в мечтите си. Прощавай, че ти се навиках, че ти надувах главата с вицове, че изисквах.... Ми като съм почнала, я да поискам прошка и от планините, ветровете, облаците, езерата.... Моля за прошка. Най- покорно....
Егати стоп- фазата... пак не млъкнах за секунда... че и по носа се почесах по едно време... Еми, какво сега... следващия път...

5.
Хъм. То май това дето трябва да го правя тука го свърших в предишната фаза...
както и да е....


А при вас как е динамичната медитация?

Ветровете духат от хората с ниско налягане към хората с високо налягане...


Тема Re: тази сутриннови [re: Cy]  
Автор Fire walker ()
Публикувано23.10.04 15:57



Ооооооооо......толкова хубаво ми стана като прочетох това....пренесох се там...сутрин рано....събираме се сънени за Динамична....и е едно такова...свободно, цялостно, каквото аз съм го поискала да бъде.Просто усещам с тялото си хладът от залата и живота, който се втурва в талото ми когато започва музиката на последната фаза...онази най-прекрасна музика......А после след динамичната няколко души имат време и за чай ....

Mens agitat molem

Тема Re: тази сутриннови [re: Cy]  
Автор Mиpo ()
Публикувано24.10.04 23:50



В 6:45 звънва часовника. Обещал съм на една близка приятелка, която е до мен в леглото, да я заведа на Динамичната медитация. Някои мъже канят приятелките си на ресторант, кафе и прочие, но аз предпочитам на медитация. Имаме 30 минути за да се оправим и да сме на мястото на медитацията, което е недалеч (15 мин. пеша) от мястото, където сме в момента в центъра на София.

Спи ми се. Надали сме спали повече от 3-4 часа. А пък и тя държеше непременно да свърша. Жените не винаги разбират от великите даоски алхимии. Може би за добро. А час-два след Динамичната имам и тай чи Бутащи ръце с яки мъже, което напомня на нещо средно между борба и сумо. И все пак трябва да съм във форма, а в момента ми е добре в леглото. Прокрадва ми се мисълта, че ако тя се откаже, няма да настоявам и ето ми 2 часа сън-бонус без Динамична. Но тя ми казва "Нали отиваме" и прокрадваща се мисъл се изпарява.

Сутринта е свежа и топла, а София е тиха събота сутрин. Обичам, да съм в центъра на града в такива моменти и да се шлая сам. Сега обаче не съм сам, което не е проблем, но след малко започва Динамичната, та за по- сигурно взимаме такси. Не обичам да закъснявам за медитация.

Навреме сме. Здрасти-Здрасти. Доста от хората не ги познавам. Малко са останали тези, с които сме медитирали заедно преди години. Все пак виждам и познати лица и прегръдките се случват. Запознавам се с други. Някой ме пита "Ти ли си този Миро, който пише в ДИРа". Събираме към 20 човека и започваме без много офлянкване.

1ва фаза
Издишвам, издишвам, издишвам – бързо, дълбоко и хаотично. Отдавна вече не ми се спи и съм бодър, но издишвам корените на прокрадващата се мисъл от 6:45. Както и на всякакви други мисли. Въобще, каквото ми хрумне, издишвам/изкарвам го.

2ра фаза
Най-лесният начин да я започна е да се разтреса все едно съм бръкнал в контакта с 220 волта. След това другите движения и звуци идват постепенно от самосебе си. Ако баба ми ме беше видяла в този момент щеше да ме попита "Защо се правиш на маймуна?". Ту ми идва да си пляскам ръцете си шумно, ту да си пляскам тялото си, после идва един глух басов вой, после звукът се променя многократно, а движенията минават през какви ли не хаотични форми и единственото стабилно в тях е, че няма покой и ред. Ако баба ми искаше отговор, щях да й кажа "Кажи ми, така ли прави една маймуна? Маймуната е кротко добиче и не я обиждай с мен". И всяка мисъл я изкарвам с някакво движение или звук. Явно има.

По едно време хвърлям поглед на приятелката ми. Бях й говорил преди, но в последния момент я оставих да чуе обясненията от водещата. Виждам, я как се поклаща леко и почти спокойно ... За бога, не танцуваме блус! Заричам се, когато водя някого на Динамична да му набия в главата поне 5 пъти, че в първите 3 етапа човек трябва да се ОТДАДЕ на 100% в движението и звука. Всяка фибра и клетка да се завихрят и завибрират. И всяка идваща мисъл или чувство да бъдат веднага преобразувани в някакво движение и звук. Но вече е късно да й говоря или правя знаци... Поне да беше видяла останалите маймуни на около как тресяха стаята, но тя уставно прави всичко със затворени очи. Какво пък, приемам го. И ето ти още гориво за движенията ми.

3та фаза
Мантрата ху-ху-ху. Силно, до дъно и на всяко скачане.Фазата е десет минути. Сега на спокойствие изчислявам, че в тази фаза, трябва да съм скачал с вдигнати ръце и респективно викал 'ху' поне към хиляда пъти. Накрая пот ми се лее отвсякъде... На няколко пъти намалям темпото останал без сили, но след 10 сек. някакви нови резервоари на сила се отварят и пак продължавам с пълна пара.

4та фаза
Стоппппп. Дишам дълбоко и учестено. Замръзвам, но се олюлявам. Лека полека всичко утихва... Някоя и друга заблудила се мисъл прелита, но вижда, че главата е празна и бидейки й не уютно в такава атмосфера си отива след малко врънкане. Аз никого не гоня обаче. Ако искат и мислите да медитират с мен.

5та фаза
Музиката раздвижва тялото ми. Толкова е хубаво ... Как една фина музика може да раздвижи едно голямо тяло... А аз просто наблюдавам какво става.

6та фаза
Любимата ми фаза! Това е когато медитацията е свършила. Бързаме за Бутащите ръце и нямам много време за приказки с околните. А и определено не ми се приказва. Точно това е най-хубавото на тази 6та фаза, че вътре ставам тих ... С часове... Сядаме в едно кафене приятелката ми да изпие кафето си. Правя усилия да формулирам думи и да й обърна внимание на блусовото й поведение особено във 2рия етап. Тя не е съгласна и контрира откъде знам какво е било в нея в този етап ... Как да й го обясня ... Всъщност усещам я, че в момента вече е готова за 2рия етап. И Динамичната досега й е била като ордьовър за да се отвори. И ми говори надълго. А аз слушам. Дефазирали сме се. Но какво пък, случва се.

Забравих да кажа най-важното и редактирам сега мнението си. Чувствах се пълен със сила, бодър, тих и усмихнат. А само преди 2 часа беше доста по-различно. Колко хубаво, че вместо да спя още 2 часа отидох на Динамичната... Идва ми сега наум колко ли други неща проспивам. Добре, че Цялото се грижи да ме сръчка. Ах, това Цяло ...

Хубаво е, че някой в София се грижи да има всекидневно Ошо медитации. Благодаря на съответните хора. И ги прегръщам.

Теб, Су, също.

Редактирано от Mиpo на 25.10.04 00:05.



Тема Миро,нови [re: Mиpo]  
Автор Cy (аз съм урод)
Публикувано26.10.04 11:08



снощи прочетох мнението ти и първата ми реакция беше раздразнение...?! Поразпитах се защо така и се оказа, че четейки постинга ти съм търсила някакъв коментар към моите приказки по-горе.... Пък ти чинно си си казал как е при теб дм-то- точно за каквото съм помолила всъщност. Излязах от нет-а с мисълта днес да те помоля за коментар.... Обаче сега препрочетох отново какво си написал и някак си вече не ми трябва коментар.... Твоето описание ми е достатъчно за момента... пък и като че ли днес го прочетох за първи път- вчера изобщо не обърнах внимание на думите ти...

Така че, 10х

Ветровете духат от хората с ниско налягане към хората с високо налягане...


Тема Re: Миро,нови [re: Cy]  
Автор Mиpo ()
Публикувано26.10.04 15:59



Аз пък не направих коментара от друга гледна точка. Първо, самата ти не беше попитала за коментар, а тонът, който беше дала в темата беше на директно споделяне. Много ми хареса и се оставих на твоята музика тя да ме движи. 10х

В един момент в началото може би щях да направя коментара, но си дадох сметка, колко много "поучавам" по тези клубове, че понякога сигурно е досадно. Даже се сетих за миг за едно нещо, което Ошо разказваше. Веднъж, Вивек, жената, която се грижела за него в Ашрама и била най-близо до него (и според него е била приятелката му от предишния живот) докато му сервирала чай и нещо подреждала го попитала така между другото една дреболия "Защо на евреите носовете са големи". Обаче, както Ошо се изразява, в момента в който тя усети, че ще и извадя една дълга философска тирада по въпроса с всякакви задълбочени аспекти, бързо ми каза "А, знам, знам". Била е практична, Вивек.

Та, и аз съм забелязъл колко често хората ме питат за дреболии тук, и особено ако не се конкретизират, на мен ми е интересно да се гмурна максимално дълбоко в нещата и от едно риалити шоу, кой знае накъде може да забия...

Покани хората около теб в Жълтата къща, Верги и останалите, да се включат в темата ти. Ще е интересно и полезно.



Тема Re: тази сутриннови [re: Cy]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано10.10.11 02:02



Тази тема е безценна - тя ми даде спокойствието, че не съм единствения, който ...... всичко прави само не и медитация.



Да споделя и аз малко опит - баш в същия дух на откровенния сакатлък.

1 - етап: Баго настръхвам като знам какво ме чака. Дишай сега - тей поне сополите след първата седмица спряха, издишвай на воля. Тялото да не забравям да помагам с тялото. Миро издишва некви мисли, как ги издишва по дяволите - па онова маце*. Чакай да правя кат нея - супер издишвам като дракон, ма взе да ми се върти канчето. Ей требеше да наблюдавам - ай сиа наблюдавай. Бах жегна ме вече - онова маце, ако беше до мен ептем щеше да ме жегне. Наду ми се главата от това дишане, аман - поне да беше по кратко време.

2. - етап: Методът с контакта ми иде отръки. Така давай сега уууууааааааааааааааааааааааааа (като А-то идва от ударението в израза вашта м''ааааа) мятане, скачане, въртене, аде по некое време на земята, че ме не държат вече краката, а и ориентирите се губят. Възглавницата е супер - защо обаче не дават мацката какво прави в този етап, тези хора как стоят на тесно. Айде пак забравих да наблюдавам - кво да наблюдавам, то не спирам да квича. Еле по некое време рева - голям съм ревлю, е па реви, то па вземе та се хиля ...... а е луда работа, туй то.

3.- етап: Така поемам малко въздух първо, че не мога да се осъзная рева ли още смея ли се. Малко по леко в началото - скок, раз, два. Ей онова гадже как скача, дали не скачам и аз така деба ...... ба ако е около мен, ще скокна не ами и хоро ще заиграя. Давай сега газ - завърта се стаята, мебелите, аз, всичко се завърта ...... ибах как скачам, теа от шао лин ряпа да ядът, ма онова маце скача по високо па глъдай кво е дребно, чакай и азе ..... само ако мога да скачам по на място, цел стадион празен да ми дадът па ще се блъсна в гредата ...... цъ не става пусто друго ми е темпото, ма за сметка на това нема спирка.

4. - етап: това просто не мога да си обясна, как им стоят ръцете вдигнати - няма моите ще почиват полувдигнати. А сега наблюдавай .... бах са в пукала ...... чакай да се сложа на екран, Миро каза че визуализира и аз така, че правя. Да стоя там на екрана, па м/у временно ще се гледам от дивана, с Ошо пием чайче, аз пуша и пура. Виж са целия си в пот ..... добре, че мацето не е до мен, че инак ептем нема да имам мира ...... да спра да мисля ли, да това е важно, лесна работа. (и тука си давам команда) МИСЛИ!!! и се усмихвам ..... а де всички мисли бягат, гадинчета .... подир малко пак, ей ва на една по една па идите. Не бъди борец, а любовник - мъдър човек мамичката му, айде елате, айде ..... пак бягат, а де иди се оправяй с тях.

5. - етап: голям кеф бах му майката - и аз чуда що жените все танцуват. Що не дават мацката как танцува - и по дяволите, в този етап най-малко мисля.

6. - етап: не съм от тази планета

* - има един клип където показват ДМ и там има едно момиче.

Редактирано от Exaybachay на 10.10.11 02:05.



Тема ДМ на видеонови [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано10.10.11 21:53



Както се казва, един път да видиш е много повече от тонове обяснения. Качих ти едно видео с Динамичната медитация:

, където виждаш не една мацка, ами цяла група в реално действие.

Първият етап с дишането е важен. Какво значи да „издишваш мислите”? Значи дишането да е така интензивно, че вниманието ти да се премести от мислите към действието. На езика на Дон Хуан, да преместиш Събирателната си точка. Гледах началото на филма докато ти го качвах и Ошо казва „да станеш машина за дишане”... Един път като налучкаш трика, след това може да го приложиш и във 2рия етап, така и навсякъде в живота. Между теб и мислите се създава пространство... А по-късно ще можеш да ги „изключваш” не само с физическо действие, а просто с преместване на вниманието. Така че пробвай докато етапът ти стане интересен и забавен сам по себе си.

4ия етап
Ако искаш, гледай се на екран, но не си измисляй филмчета на този екран. Просто гледай нещата такива каквито са. Най-добре, гледай и усещай пасивно. Станал си камък, който няма мисли. К А М Ъ К. Разбираш, че ако си издишвал и изтръсквал в началото, сега няма да има много.

6ия
О, да.



Тема Re: ДМ на видеонови [re: Mиpo1]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано10.10.11 23:46



А?! никога не съм поглеждал под този ъгъл - нима така се измества събирателната точка ..... ашколсун, чак не мога да повярвам.

Инак

- рекох си, а сега, цела зала с гаджета дека "ху"-кат ххахахах мерси, чак толкова напомпано и интензивно не съм се напинял, ще се пробва.

Че нямам една камера - интересно ми е да се видя, каква свинчуга съм и аз във втория етап, като ги видех тези и онемях

За 4-ия аз това с екрана го изоставих - не съм творил филмчета, само наблюдение на самия мен в този момент, но нещо взе да ми харесва, да си бърбора с Ошо, та се отказах, голям лаф моабет взе да става с този човек Нямам конкретна нагласа, какво да (не)правя в 4-и етап - понякога дори ми идва да се хиля незнайно от къде, друг път некви сълзи тръгват, в обща сметка, няма две еднакви преживявания, като цяло гледам да наблюдавам, не да не съм активен, не да търся пасивност, а просто да наблюдавам ...... примерно, като малък е така на село брачетката, която ми е кака, като вземеше да се къпе в лятната баня .... ми красавица и аз таковата .... та като се одзвера и направо ме нямаше, горе долу с тази нагласа, гледам се, сякаш не съм аз, а някой друг, само малко ми е скучно, ама.



Тема Събирателната Точканови [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано11.10.11 16:11



Най-простият пример за изместване на Събирателната Точка (СТ) е като едно дете плаче и майка му му каже с убедителен глас „Я виж там какво има”. И то погледне там, цялото му внимание се премства от зоната в съзнанието му предизвикваща плач в някаква нова и...забравя да плаче.

Е, при възрастните, умът е много по-развит (с голяма и по-трудноподвижна коренова система) и трудно можеш да го излъжеш така лесно

. Но ДМ може да свърши работа.

Медитирайки над ставащото в 1ия етап забелязвам, че важното е не само да правиш дишането интензивно, но и да усещаш максимално много неща по тялото ти, които да уемат/задържат вниманието там. Примерно, усещай, и в 1ия, и във 2рия етап разните стави, кости, мускули, сухожжилия, кожа на пръсти, стъпала, глезени, крака, ръце ... та чак до върха на главата и едва ли не до върха на косата... Всяка клетка ...Все едно че имаш малки детектори там и проверяваш периодично всяка една от тези зони... Разбираш, че ще има толкова много работа за вниманието, че просто няма да му остане време за мисли.

След това може да наблюдаваш така и по-фините неща в теб: чувства, мисли, енергии... Въобще, гледай през ключалката брачедката ВЪТРЕ в теб. Сигурно външната е била хубава, но уверявам те, че тази вътре ще ти хареса още по-вече. А пък за скука и дума да не става. Скучно е като НЕ гледаме.





Тема Re: Събирателната Точканови [re: Mиpo1]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано11.10.11 17:41



..... егати, аз съвсем, съвсем друга представа имах за събирателната точка, та се бях отчаял, викам си от де ще намеря някой да ме цапардоса та да се размести.

Тези подробности за вниманието ....... колко бездънна всъщност се оказва ДМ, благодарско много, зарибих се да продължавам с експериментите.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.