Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:56 29.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Мъдростта на...нови  
Автор d8a (joyride :))
Публикувано14.10.03 21:15



Предлагам в тази тема да събираме мъдростта от различни източници - източни, западни, северни или южни учения. А може и да помъдруваме над тях :)))

Започвам като начало с две, които намерих наскоро.

Приятни минути..Дейти

Cause it all begins again when it ends
And we're all magic friends


Тема Мъдростта на Буданови [re: d8a]  
Автор d8a (joyride :))
Публикувано14.10.03 21:16



Ако човек се държи така, както поучава другите хора, то тогава, смирил самия себе си, той може да смири и останалите. Наистина е трудно да смириш своя собствен "аз".

"Азът" върши злото, "азът" кара човека да страда. "Азът" оставя злото неизвършено. "Азът" пречиства човека.Чистотата и порочността са притежание на "аза". Никой не може да бъде пречистен от друг.

Тъмен е този свят и малко хора виждат в тъмнината му. Малко са тези, които отиват на небето, подобно на птици, избягали от мрежата.

Cause it all begins again when it ends
And we're all magic friends


Тема Мъдростта на Даонови [re: d8a]  
Автор d8a (joyride :))
Публикувано14.10.03 21:19



Достигналият чистота
не се стреми да прави добро
- затова е добродетелен.

Недостигналият чистота
се старае да твори добро
- затова е недобродетелен.

Достигналият чистота бездейства
пребивавайки в бездействие.

Недостигналият чистота действа
пребивавайки в суета.

Обичащият хората действа
в бездействие.

Обичащият справедливостта действа
по необходимост.

Обичащият ритуала действа
по привичка
И не срещайки взаимност, наказва.

Де, чистотата, се появява
вместо изгубеното Дао.
Любовта -
вместо изгубената чистота.
Редът и справедливостта -
вместо изгубената любов.
Ритуалът -
вместо изгубената справедливост.
След него следва смут.

Всичко външно е цветът на Дао
Начало на невежеството.

Вземи същественото, остави нищожното
Вземи плода, хвърли цвета!

Cause it all begins again when it ends
And we're all magic friends


Тема Мъдрост, записана от Пауло Коелюнови [re: d8a]  
Автор Изrpeв (Оле)
Публикувано15.10.03 13:35



"Ученикът казал на учителя си: "Аз използвах по-голямата част от деня да мисля за неща, за които не трябва да мисля, да желая неща, които не трябва да желая и да кроя планове, които не трябва да правя". Учителят поканил ученика на разходка в гората зад къщата му. По пътя той му посочил едно растение и го попитал дали знае как се нарича то. "Беладона — отговорил ученикът. — Тя може да убие всеки, който сдъвче листата й". "Но тя не може да убие онзи, който просто я наблюдава — казал учителят. — По същия начин, отрицателните желания не могат да причинят никакво зло, ако ти не им позволиш да те съблазнят".

Дъгата


Тема Re: Мъдрост, записана от Пауло Коелюнови [re: Изrpeв]  
Автор d8a (cheers!)
Публикувано15.10.03 15:08



Мерси за хубавата притча, изгревче!

Намерих няколко готини неща от същата статия, които ще копирам по-късно, а дотогава ето това:

"Ако ти още живееш, то е защото още не си стигнал до мястото, в което трябва да пристигнеш."

in vino veritas


Тема Re: Мъдрост, записана от Пауло Коелюнови [re: d8a]  
Автор Изrpeв (Оле)
Публикувано15.10.03 15:47



"Когато изминеш своя път, ти ще стигнеш до една врата, на която е написано едно изречение — заявил учителят. — Върни се при мен и ми съобщи какво гласи това изречение". Ученикът, тялом и духом се посветил на търсенето и веднъж стигнал до вратата, а след това се върнал при своя наставник. "Там пишеше "ТОВА Е НЕВЪЗМОЖНО" — съобщил той. "Това беше написано на стената или на вратата?" — попитал учителят. "На вратата" — отговорил ученикът. "Добре, тогава хвани дръжката на вратата и я отвори". Ученикът се подчинил. Тъй като изречението било написано на вратата, то давало път подобно на самата врата. Когато вратата била отворена изцяло, той вече не виждал написаното, и влязъл."

Дъгата


Тема Re: Мъдрост, записана от Пауло Коелюнови [re: Изrpeв]  
Автор d8a (cheers!)
Публикувано15.10.03 17:05



ТОВА Е НЕВЪЗМОЖНО - изпревари ме :))) А мислех да го копирам next.

Какво ще кажеш за това:

"Човекът, който търси само светлината, бягайки от отговорностите, никога няма да намери сиянието. И този, който гледа право към Слънцето, в края на краищата ще ослепее"

in vino veritas


Тема Re: Мъдрост, записана от Пауло Коелюнови [re: d8a]  
Автор Изrpeв (Оле)
Публикувано16.10.03 11:30





Напомни ми на "Помогни си сам, че и Господ да ти помогне."

"Лозето не ще молитва, а мотика."

Дъгата


Тема Re: Мъдрост, записана от Пауло Коелюнови [re: Изrpeв]  
Автор d8a (cheers!)
Публикувано16.10.03 14:35



Аз пък го рабирам по друг начин - едностранно отношение само към "доброто" и пълно безразличие към "злото". Доста крайно казано... понякога се усещам, че попадам в този капан, макар и не в тази му крайност.

in vino veritas


Тема Re: Мъдрост, записана от Пауло Коелюнови [re: d8a]  
Автор Изrpeв (Оле)
Публикувано16.10.03 14:42



Аха, да не си само черноглед или белоглед, ами да виждаш цветно, всички цветове на слънчевия спектър...те не биха се видели без черния фон...Всичко си е на мястото, взаимосвързано е, няма излишно, има не добре използвано...

Дъгата



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.