Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:02 21.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Тантра- да можеш да кажеш ДА! дори на не-то  
Автор Nekros (magus)
Публикувано28.03.04 18:51



Тантра- да можеш да кажеш ДА! дори на не-то

Тантра означава пълно приемане, пълно осъзнаване. Тантра означава безкрайно ДА!. Тантра е религията на новата ера, тя е философията на новият човек. ОШО говори за Тантра като за велика революция, за грандиозна революция, революция на мисленето, на чувстването, раждаща пълното осъзнаване. Ако тряба с няколко дуни трябва да се направи опит да бъдат очертани границите на възгледът на Тантра то те ще са Тантра- да можеш да кажеш ДА! дори на не-то. Тантра е може би единствената тотална религия на земята, защото само тантра приема ВСИЧКО, само тя е напълно отвърдителна. Всяка друга религия е половинчата, непълна, а поради това и неточна. Християнството е добродетелна религия, но не пълна, неточна, чрез нея неможе да се достигне до вратата, до границата отвъд, която е просветлението, нирвана. Християнството учи на добродетел, трябва да си добър и праведен, трябва да правиш само добро за да се спасиш, нетрябва да ругаеш, нетрябва да нараняваш никого, трябва да си винаги благ и добър, любящ. Християнството учи на положителното в живота на битието което е "+" на неговата положителна страна. Христиняството учи да бъдеш САМО положителен и никога никаква отрицателност да не се прокрадва в теб. Християнството ще ти даде "+"-а ще ти разкрие всичките му тайни, но само толкова, то е наполовина безкрайно. Защо казвам наполовина безкрайно? Защото ако продължим с математическата метафора положителните числа са безкрайно много казжаме +безкрайност, но те не са всички има и "-" безкрайност. С раждането на Християнството (на самото християнство като религия не на Христос) се е родил и двойникът му Сатанизма, няма "+" без "-". Бог винаги сътворява пълна безкрайност никога половин, затова с Християнството се е родил и Сатанизмът, Сатанизмът е отроицанието на Християнството неговият минус. Бог е "0", "+" и "-" едновремено, безкрайност. Сатанизма върви ръка за ръка с Християнството, неговата идея е да си винаги отрицателен, негативен, да отричаш, да рушиш и тъпчеш Станизма ще ти даде "-" ще те научи какво е да си "-" . Но то сащо няма да те доведе на една крачка разтояние от просветлението, от "0" от Бог. Чрез Християнството ще изминеш най-много половината път, а чрез Сатанизма също, само половината път, не по близо. Почти всички досегашни религий на земята следват същия шаблон избират само положителното или само отрицателното, но никога и двете никога не избират нулата, чрез тях може да бъде извървян само половината път. Тантра е нещо съвсем различно, тя казва приеми "+", приеми и "-". Приеми ВСИЧКО и положителното и отрицателното, няма нужда да избираш между двете, не избирай, приеми ги и двете. Кажи ДА на Да-казването, но кажи ДА и на не-казването. Да можеш да кажеш Да означава дори когато искаш да казваш не, да си съвършенно отвърдителен означава да отвърждаваш дори отрицанието когато е нужно. Пълното ДА включва не-то в себе си. Кажи ДА на да-то, кажи ДА на не-то. това е ТАНТРА



Тема Re: Тантра- да можеш да кажеш ДА! дори на не-тонови [re: Nekros]  
Автор ***ЛИЯ*** (непредвидима)
Публикувано28.03.04 22:46



Да, Тантра е приемане. А в Православието освен, че учат да бъдеш положителен, учат и да не осъждаш, защото не знаеш Божия промисъл - Ииисус "Не съди". Което е същото. Православните Свети Отци имат много здрава мистика.





Тема Re: Тантра- да можеш да кажеш ДА! дори на не-тонови [re: Nekros]  
Автор Akashia (oceansoul)
Публикувано31.03.04 20:13



Как може една религия да те отведе отвъд ,когато е изпълнена с ограничения и забрани.Не можеш да вървиш по един определен път - ЦЯЛОТО ЧОВЕЧЕСТВО по един път ???То тогава би станало дупка,в която затъваме ...Религията си е религия ,трудно е да стигнеш до своята вътрешна точка ,следвайки правила ...чужди външни...Нужно е да ги усетиш в себе си и да ги съживиш.
Това се отнася за всяка религия - Христианство,Будизъм,Индиузъм,та и дори Тантра :)
Вярно е ,че в нея няма ограничения .Затова нека да не я правим религия ,а като вътрешно изживяване за всеки един.Да различна е - както животът на всеки човек е различен и е способна да събужда,ако си заспал ,но и да те отблъсне ,ако безумно си се вкопчил в слепотата.
Тантра си е просто тантра ,както Животът си е живот - прост,осезаем,мост към вечността ...

Докато опитомените пеят в свободата си ,дивите летят ...


Тема да можеш да кажеш ДА! дори на не-тонови [re: Nekros]  
Автор Nayden Todorov (незапознат)
Публикувано03.04.04 04:54



Tantra religija li e ili filosofija?



Тема Re: да можеш да кажеш ДА! дори на не-тонови [re: Nayden Todorov]  
Автор Neon (блестящ)
Публикувано05.04.04 22:49



нито едното нито другото

One's own misdirected thought can do one more harm than an enemy or an ill-wisher


Тема Re: Тантра- да можеш да кажеш ДА! дори на не-тонови [re: Akashia]  
Автор Nekros (magus)
Публикувано05.04.04 22:52



Ti narichash Xristiqnstvoto, Budizam,Hinduizam religii, az pak gi narichak prosto zadalbavane v pogreshna posoka, opita ot vsqka greshka vse nqkoga vliza v raborta, za men te nsa religii, ili po tochno az vlagam v dumata religiq novo znachenie. A imenno sashtoto koeto i ti, vatreshno prejivqvane, vatreshen unukalen opit. Parvonachalno dumata religiq si e oboznachavala tochno tova neshto obache v posledstvie neshtata sa se poobarkali. Nqma smisal da sporim za dumi te sa prosto sredstvo za postigane na nqkakvo chepato obshtuvane koeto pone za momenta e gore dolu neobxodimo



Тема Re: Тантра- да можеш да кажеш ДА! дори на не-тонови [re: ***ЛИЯ***]  
Автор Nekros (magus)
Публикувано05.04.04 23:02



Razbiram ogromnoto ti jelanie da izrazish cholko mnogo obichash Pravoslavieto i tn. no moje li da te popitam zashto go namesvash? Vse pak temata e tantra



Тема Re: да можеш да кажеш ДА! дори на не-тонови [re: Nayden Todorov]  
Автор Nekros (magus)
Публикувано05.04.04 23:06



Vsqka religiq i vsqka filosofiq v ortodoksalnoto razbirane na tezi ponqtiq predtsavlqvat doktrina, tochnoopredelen fiksiran vazgled. Dokato Tantra e neshto napalno razlichno, tq ne e doktrina, v neq nqma nishto tochno fiksirano.



Тема Тантра ...нови [re: Nekros]  
Автор Mиpo ()
Публикувано07.04.04 14:35



Това, което си написал е много хубаво и точно! Напълно съм съгласен.
Жалко би било обаче темата да спре дотук и за това ще се включа по нея. Но нека това под чертата надолу го четат само хора, които принципно са съгласни с изложеното от теб досега. Та, да не каже някой, че не е предупреден от евентуално погрешно разбиране ...
__________________________________

Тантра в България е най-често позната от писанията на Ошо и в много от случаите е свързано именно с неговата гледна точка. Никога не съм крил, че тази гледна точка ми е особено допадала на мен лично. Обаче колкото и харесваща ми, това си е гледната точка на Ошо и всеки САМ трябва да си развие собствената гледна точка и своето собствено усещане за света. Между другото, това което Ошо е правил с коментарите си върху Тантра е същото. Това е Ошо Тантра, а не Тантра по принцип! Има какви ли не други направления в Тантра и всяко едно си има своите практични детайли и съответни различия.

Тук обаче няма да правим нито дисертация за Тантра, нито пък ще се хващаме за думичките, както и самия ти го каза по-горе в един твой отговор. А смисълът е какво полезно може да извлечем взаимно от общуването на тази тема. Съвсем ПРАКТИЧНО.

Първото важно нещо, е че това което си написал е Некрос-Тантра, т.е. ТВОЯТА гледна точка. В това няма нищо лошо, даже ми харесва на мен. Няма смисъл никой тук да пише от името на Тантра, от името на Ошо или пък от името на Йога както настояваше преди време колегата Хуанджи. Ти самият свърза Тантра с "vatreshno prejivqvane, vatreshen unukalen opit" и тези преживявания и опит са ИНДИВИДУАЛНИ. За това ще има и Лия-Тантра, и Акашия-Тантра, и Миро-Тантра, и Хуанджи-Тантра (или Йога) и т.н. И го намирам това за много красиво ...

Второ, понякога може да се окаже, че някои от горните тантри са много сходни, а понякога могат да бъдат по-различни. Това също е красиво. Важното е как си ВЗАИМОДЕЙСТВАТ общувайки помежду си. Защото именно дълбокото взаимодействието както със сходни, така и с различни тантри обогатява и развива собствената тантра.

Трето, за да стане това дълбоко взаимодействие е нужно да се обърне внимание на ДЕТАЙЛИТЕ. Хилядите и милионите щрихи, които оформят цялостната картина ... Самата дума "тантра" значи "техника" и е именно метод за влизане във всеки един детайл ... Защото всеки детайл дава енергия и сила на целия Образ, дава му дълбочина ...

Да, Тантра е казване ДА и на НЕ-то. Което обаче не изключва в твоята тантра да има милиони и да ДАта, и НЕта. И е най-интересното да опишеш по всеки конкретен случай до къде стига едно ДА (ЯН) и откъде започва НЕто (ИН) ... Да опишеш контурите при теб ... Кога, защо и как става промяната от едното в другото ...

Примерно, обичаш нещо ... До къде си готов да вложиш енергия в него? Какво точно те кара да го обичаш? На кой негов елемент откликваш най-много? Какво става когато го няма това нещо? Готов ли си да го замениш с друго нещо? Защо не обичаш съседното? Винаги ли го обичаш нещото? Приел ли си, че може никога да го нямаш? Или че ако го имаш, може да ти бъде отнето във всеки момент? И т.н. ...

Приемам темата ти като отворен бял лист и ще се радвам, ако рисуваш по него ... Акварел, туш, масло, молив – както ти харесва и каквото ти харесва. И други ще се включат, с техните си методи ...

Приятелска прегръдка



Тема Re: Тантра- да можеш да кажеш ДА! дори на не-тонови [re: Nekros]  
Автор Akashia (oceansoul)
Публикувано07.04.04 17:06



Знам какво влагаш в думата религия ..
Сигурно това ,което и ОШО влага - срещала съм го много пъти :)
Можеш да си влагаш всичко в думите,въпросът е как ги изживяваш.Знаеш ,че като казвам религия,имам предвид ...да не превръщаш Тантра в канон ,догма ...
Такава е съдбата на всички религии :)
Колкото и да се опитваме да се измъкнем от общоприетият смисъл на думите,аз предпочитам да се придържам към този смисъл ,за да има разбиране.
ИЗгубиш ли нишката на разбирането,от думите ти няма смисъл.Те ще бъдат просто "нещо" свързано в изречение,нещо кухо ,празно.Но не дълбока празнота,а негативна празнота.

Докато опитомените пеят в свободата си ,дивите летят ...


Тема Re: Тантра ...нови [re: Mиpo]  
Автор Akashia (oceansoul)
Публикувано07.04.04 17:23



А къде изобщо можем да срещнем Тантра в чист вид ?Къде изобщо може да срещнем нещо ,каквото и да е то ,което да не е прикрепило към себе си многожество гледни точки,изживявания ?
Когато нещо е строго определено,то среща граници ,до които си вървиш спокойно....Затова и няма смисъл да определяме какво е Тантра,защото всеки си има Тантра в себе си.Даваме само идеята за Тантра,а после я развиваме...хм..пак в себе си :)

Много трудно е да срещнеш СЕГА универсални,общовалидни неща.Многостранното битие ни позволява развитие във всички посоки и затова е толкова вълнуващо и романтично...иначе би било затворено ...изолиранооо...това ,което се изолира и затваря се разваля лесно ,а да не говорим за развитие...
Понякога може да срещаме общи принципи.Но те действат по различен начин на всеки...
Хмм...каквото и да правим...каквито и неща да вършим...колкото и комбинации да правим...най-важното сред всички тях си остава...да намерим себе си

Докато опитомените пеят в свободата си ,дивите летят ...


Тема Акашия Тантра ...нови [re: Akashia]  
Автор Mиpo ()
Публикувано09.04.04 00:34



А къде изобщо можем да срещнем Тантра в чист вид ?Къде изобщо може да срещнем нещо ,каквото и да е то ,което да не е прикрепило към себе си многожество гледни точки,изживявания ?

Много просто – на всяка крачка! В самия Живот! Има я даже и тук в Клуба. Но не непременно в нечии писания, а в целия контекст и общуване. Тантрата в чист вид е съвкупност милиони малки "тантри" ...

Но не е нужно да търсиш нещо УНИВЕРСАЛНО, защото универсално значи ЗАСТИНАЛО и МЪРТВО. И няма по-лесно да разстелеш чергата и да заспиш там...Хората масово търсят Универсалното Учение или най-добрия Учител, който да ги води нанякъде си ... пък било и в тях самите ... И дремят заради това.

Защо ти е да намираш себе си? Та, ти си себе си! Това е принципа на Танtра – ТИ СИ СЕБЕ СИ! И за това няма проблем в Акашия-Тантра. Все е Тантра.




Тема Re: Акашия Тантра ...нови [re: Mиpo]  
АвторTapo (Нерегистриран)
Публикувано09.04.04 09:17



Тантра е може би да бъдеш напълно себе си, без никакви странични влияния. Да се изчистиш от влиянието на обществото и семейството и целия исторически опит въобще. Да бъдеш напълно със себе си и цялостен. Тантра е "тъкане", да тъчеш заедно с живота, да се вплетеш в тъканта на живота.



Тема Некрос-Тантранови [re: Mиpo]  
Автор Nekros (magus)
Публикувано09.04.04 16:04



Питаш как аз преживявам тантра ? Отговорът ми е като едно огромно всеобхватно ДА, думата "да" е просто прекалено мизерна за да опише състоянието. Тантра е нещо подобно на подход към света, само дето е малко доста по всеобхватна от прост подход. Тантра се вписва във всичко, всичко се вписва в трантра, няма нещо което да неможеш да впишеш в нея. Искаш да си материалист това те радва, тантра казва ДА бъди тъкъв щом ти харесва. Искаш да си духовен итгивирът пак е ДА бъди, искаш да си социален-ДА бъди . Тантра е винаги верен спътник, каквото и да избереш тя винаги ще е до теб и ще те подкрепи защото тя е самата същност на подкрепата, на приемането, на утвърждаването. Тантра е вечноутвърждаване на всичко и всички, утвърждаване толкова тотално и всеобхватно, че засяга дори собственото отричане. Ако искаш можеш да отречеш тантра да и кажеш НЕ, тя пак няма да се противи напротив отново ще ти каже ДА направи го щом искаш, не е необходимо да бъдеш против себе си , против мен просто няма как да бъдеш, така че прави това което искаш. Тантра е нещо което неможе да се отрече, просто няма какво да бъде отричано, няма догма, няма закон, няма правило което да бъде оспорено или подложено на съмнение, тантра е бездна, вечност, спорейки с нея ти спореш единствено със себе си, защото там ти си сам и няма никой друг освен теб . Тантра е прекасен начин за 100% себереализиране, себеизживяване, защото само чрез нея можеш да приемеш и добрите и лошите си страни защото те винаги си вървят заедно. Чрез тантра ти приемаш и "+" и "-" едновременно, тантра не те задължава да изибраш между тях и да имаш само едната страна, тя ти ги дава и двете. Предоставя ти свободата да избереш дори дали да избираш, тоталната свобода. Досега не съм срещал нещо или някой друг (с изключения на Ошо) който сувсем открито да заявява, че не е необходимо дори да избираш. Християнството не предоставя тази тотална свобода, там си ЗАДЪЛЖЕН да избира Ада или Рая, в Хиндуизма си задължен да избереш Самсара или Нирвана и всяка религия те здължава да избереш, дава ти варианти за ибор но не ти предоставя истинската тоталната свобода, а именно дали изобщо е необходимо да избираш едното или другото, можеш да ги имаш и двете, не е необходимо да взимаш едното и да отричаш другото, просто не си задължен да избираш между вече изфабрикуваните варианти. Единствено тантра позволява да бъде създаден нов избор, нов вариант, сам да добавиш варианта който искаш, сам да съставиш философията или религията която ти харесва без правейки го да отричаш всички останали религии и философии. Аз така преживявам тантра, като способност да преемеш и да-то и не-то, да можеш в един момент да кажеш да в друг не без казвайки да да губиш не-то и обратно. Единствено тантра ме кара да се чувствам цял, преди все нях на половинки, все получавах половината. Харесваше ми както извисеността на духовния живот така и практичността и рационалността на материализма, но тогава нямаше как да ги имам и двете трябваше да зибера само едното поради някаква глупава незначителна причина, че били противоположности и взаимно се отричали. Избирайки бялото оставаш с неприятното усещане, че си изпуснал черното, избирайки активността губиш пасивността и тн. Е при тантра това изчева , защото ти ПРИЕМАШ и двете, вече не си задължен да избираш между тях. Предлагат ти в магазина риза и панталони и ти казват, че можеш да купиш само едното , това ли е свободният избор? И в двата случая ще си ходиш наполовина гол, твоят избор е само дали гърба или задника ти да са голи, и в двата случая ще мръзнеш. Това не е Свобода, да това е някаква си разкривена поорязана версия свободата, но не е пълната ТОТАЛНАТА Свобода,за мен Тантра е именно това - ТОТАЛНАТА свобода.



Тема Re: Акашия Тантра ...нови [re: Tapo]  
Автор Mиpo ()
Публикувано11.04.04 15:35



Здравей Таро,

Ще се вплетеш ли малко повече тук?




Тема Re: Некрос-Тантранови [re: Nekros]  
Автор Mиpo ()
Публикувано11.04.04 15:39



Чудесно! "Некрос-Тантрата" ми звучи наистина прекрасно. Да направим още една крачка, обаче? Що не махнем думата "тантра" в горното словосъчетание?

Казваш:

Единствено тантра ме кара да се чувствам цял, преди все бях на половинки, все получавах половината.


Интересно, когато детектирам електрони, гама кванти и неутрони, никъде не виждам етикетче "тантра" (или йога, или християнство) в материята. Когато усещам енергията по каналите в мен също не виждам признак да принадлежи на тантра, дао или нещо си друго. Същото е и с чувствата и мислите ми. Даже и Духа ми не е нито Ошовски, нито Тантриски. Пък като гледам и други Духове, които говорят уж за това или онова, също не принадлежат на нещо специално. Просто, всичко до тук изброено е част от Живота!

И мен лично именно Животът в неговата пълнота и цялостност ме кара да се чувствам цял. И за това понякога го наричам Цялото. Не че Цялото е Господ-Бог, а Цялото е просто ВСИЧКО ЗАЕДНО, от А до Я, в хармонично единство.

Та, какво ще кажеш да я махнем въпросната думичка? След това остава още една последна думичка за махане ...




Тема -нови [re: Mиpo]  
Автор Nekros (magus)
Публикувано13.04.04 22:19



Govorim za tishinata s dumi, tova ot samoto nachalo si e sbarkana ideq, ama mnogo sbarkana, tolkova sbarkana che chak na nqkoi moje da mu haresa . Tishinata si e tishina i tolkova, nemove da bade opisana, dori beglo napodobena, no da govorim za neq si ima malak smisal ima nqkakvo znachenie. Dumite nemogat da opishat tishinata no ako mnogo dalgo ili n chak tolkova dalgo slushash za neq se poqvqva stremej, poqwqwa se jelanie da navlezesh v tishinata, da q izuchish da q razberesh, a shtom vednaj naistina navlezesh v neq teb veche te nqma, v tishinata nqma nikoi, v tishinata si ima samo tishina. Dumite makar i napalno bezxpolezni za da opishat tishinata sazdavat jelanieto za realno prejiwqwane na tishinata, a towa jelanie v posledstwie shte izchezne, shte umre zaedno s teb w bezdnata na bezmalvieto, tova si e v reda na neshtata



Тема Re: Акашия Тантра ...нови [re: Mиpo]  
Автор Akashia (oceansoul)
Публикувано17.04.04 13:38



Знаеш,че не търся унивесалното и общото .
Казвам просто,че всичко,което имаш пред себе си е обагрено от виждането ти,то му придава цвят.
Нали знаеш-светлината,чистотата- това са всички цветове :)

Докато опитомените пеят в свободата си ,дивите летят ...


Тема Re: -нови [re: Nekros]  
Автор Akashia (oceansoul)
Публикувано17.04.04 13:42





Докато опитомените пеят в свободата си ,дивите летят ...


Тема Re: Тантра- да можеш да кажеш ДА! дори на не-тонови [re: Nekros]  
Автор Bълчицa (дива)
Публикувано21.04.04 13:20



Тантра е може би единствената тотална религия на земята

ако си чел "Книга на тайните" би трябвало да знаеш, че Тантра не е религия, наука или техника; ако не си вземи ги прочети



Тема Re: Тантра- да можеш да кажеш ДА! дори на не-тонови [re: Bълчицa]  
Автор Mиpo ()
Публикувано21.04.04 15:46



Привет на Дивата Вълчица ,

Докато се разберете с колегата кое е религия и кое не е, може ли да кажеш ТИ нещо за Тантра извън цитираната книга? Имам усещането, че една вълчица като теб трябва да го може и нека всяка твоя дума да е точно като едно докосване при масаж.



Тема Re: Тантра- да можеш да кажеш ДА! дори на не-тонови [re: Mиpo]  
Автор Bълчицa (дива)
Публикувано22.04.04 13:24



E Miro moje bi riskuvam da te razocharovam kato ti kaja che na tozi etap ot razvitieto si shte se vuzdyrja da kaja neshto za Tantra poneje v momenta se ycha i sum v nachaloto.Ot mnogo skoro pochnaha da mi se proqsnqvat nqkoi neshta i vse oshte ne sum go konkretizirala.Mislq che e po-dobre ti da mi kajesh neshto za Tantra.Mislq che ti si dosta po-naprednal ot men.



Тема Re: Тантра- да можеш да кажеш ДА! дори на не-тонови [re: Bълчицa]  
Автор Mиpo ()
Публикувано22.04.04 15:42



Кажи какво да ти кажа за Тантра? Тя е толкова огромна ...Виждаш тук с Некрос се забавлявахме говорейки за нея, но нищо не сме казали все още което може би ще е интересно и практично за теб. И знай, че не се делим на напреднали и начинаещи.

Прегръдка за добре дошла.



Тема Re: Mnogo gotino obqsnenie na Tantraнови [re: Nekros]  
Авторlvanium (Нерегистриран)
Публикувано28.10.04 06:10



;)

keep goin'



Тема Drug otgovor ne se seshtam, samo tova :нови [re: lvanium]  
Автор Nekros (Joy Jurney)
Публикувано28.10.04 12:52







Тема Re: Тантра- да можеш да кажеш ДА! дори на не-тонови [re: Nekros]  
Автор ГогоЛимоно (Кефя се)
Публикувано09.06.11 17:04



Виждал съм различни определения за тантра, но това ми харесва много!



---Животът е хубав---

Тема Re: Некрос-Тантранови [re: Nekros]  
Автор Beдpocт ()
Публикувано19.06.11 23:10



(==

==)



Тема Re: Тантра- да можеш да кажеш ДА! дори на не-тонови [re: Nekros]  
Автор Рапон Пешев (непознат )
Публикувано21.09.11 17:54



Оммммммммммм,Кирхоффффффффффффф,Бернуллллллллллллллллли

Редактирано от Рапон Пешев на 21.09.11 17:56.



Тема Re: Тантра- да можеш да кажеш ДА! дори на не-тонови [re: Nekros]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано09.10.11 11:34



Хубава тема, ма само толкоз (ли?)

Махате Исус от християнството - ми хубаво, щом мислите, че тази религия щеше изобщо да съществува все още без Исус или будизма без Буда и т.н. ...... нали отказва се човека от Nekros-християнство, но от една страна ако пренесеш същото това в/у другите религии, накрая ще ги оплюеш всите, от друга всеки според склонноста си, някои намират себе си в християнството, други в тантра, има и шемети, като мен, които не се намират в никоя религия и същевременно се намират във всички религии т.е. точно това, което Ошо е гледал да избегне при мен се получава, а именно, все още не съм намерил религия, която да не ми допада.

Името винаги трябва да бъде пред учението - ти трябва да си господар на религията, а не тя на теб.
Но името трябва и да изчезне - инак как ще допуснеш да се случи невидимото в нея т.е. упованието си е валидно за всички учения (а и по принцип за живеенето - по мое виждане !!! )

Трябва ли да търсиш баланс - твърде много трябвания ще станат. Не искайте от религиите себе си, това няма как да се случи - всъщност до колкото съм чел, никоя религия не е довела някой човек до просветление


Та съвършенната религия, на новата ера, философията на новия човек и т.н. суперпелативи, поне на мен ми идват в много и по-скоро биха ме отказали от дадена религия, от колкото да ме привлече. Все едно да ми кажат, чети само пиеси, или чети само поезия, или чети само документална литература - е как да стане, тантра не може да отрече ОК казвам аз и до кога така, все ще я мъкна тази тантра на гърба си ли, айде нема нужда, ако се стигне до там, да не можеш да отречеш тантра, за каква свобода изобщо си говорим.

И не виждам нищо сбъркано в думата тишина и в която и да е било дума - сбърканото идва от човека, който борави с думите и от слушателя, който интерпретира твърде силово. Ако има нещо сбъркано, това е придържането към идеологизъм, без значение какъв е той т.е. проблема не е в самата идеология, а в придържането, проблема не е в самите думи, а в зависимоста към тях.

Някои ме питат - "какво очакваш, какво търсиш, какво си мислиш, че ще постигнеш като прочетеш всички книги на Ошо" ..... а я да отнесем същите въпроси към зрителите на сапунени сериали или почитателите на черно-белите филми, или да питаш "защо слушаш музика", защо четеш книги, какво търсиш в една картина, защо обичаш и прочие безсмислености, ще рече човек, че е някакъв проблем да ти е интересно и хубаво.

Къ да е - мисълта ми е, че и аз мога да цитирам Ошо, за да оборвам самия Ошо, но малко глуповато ми изглежда, тантра туй, тантра онуй, а па като стигнем до методиката и практиките, ни звук, ни стон, чиста проба философия, което не, че е лошо де, нищо такова, ма все пак имаме насреща книгите на Ошо за тази задачка.



Тема Re: Тантра- да можеш да кажеш ДА! дори на не-тонови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано09.10.11 11:42



Ан тка!



Не съм по приказките и имам всички права на света, да си спестявам дългия коментар и да се изразявам оскъдно и от сърце!

- това е за всички, които мислят иначе.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Да кажем ДАнови [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано09.10.11 22:03



Понеже Некрос го няма да ти отговори, аз ще го направя без да повтарям това, което му казах на самия него по-нагоре.

Основното и красивото според мен в това, което отбеляза Некрос е този подход на ЦЯЛОСТО ПРИЕМАНЕ. Не е важно дали ще го наречеш „тантра”, А или Б. Важен е самият подход. И като сравнение (за да му опишеш по-ясно контурите) е нормално да го сравниш с подходи, където нещата в живота се делят на добри и лоши. Всъщност, повечето хора използват именно такива подходи в ежедневието си. Така сме учени от малки всички ние... Без непременно светът сам по себе си да е пълен с въпросните съдения и етикетчета.

Прав си, че има още много неща, които трябва да се кажат и аз точно това му бях напомнил. Но ако той не го е направил, нищо не пречи на останалите да го направят. Точно това е смисълът да кажеш ДА дори и на не-то.

Всичките медитации, които дискутираме и сме дискутирали наоколо, са базирани все на тоя принцип. Вкл. и ДМ, за която говорим с теб в другата тема. Има действия, наблюдения, будност, осъзнаване... И цялостно приемане на случващото се и на живота.

Ако намериш някой аспект от живота, където този принцип е труден за прилагане, заповядай. Така няма да говорим общи приказки. Та ще намериш ли нещо такова?



Тема Re: Да кажем ДАнови [re: Mиpo1]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано09.10.11 23:27



Миро нека обърна въпроса - айде покажи ми къде па в другите подходи има половинчато приемане. Бог във всички религии е дал свободната воля - Едем е царството на цялото и благодарение на НЕ-то човека, собственото му НЕ е напуснал това царство САМ, а не да е изгонен. В коя религия Бог порицава, съди, обвинява и изобщо те кара да правиш каквото и да е било?

Никъде не съм видял да избираш Или/или - поповете може да кажат така, папите, богословите и куп още нехранимайковци, но къде в самите учения на религиите си задължен изобщо дори да се занимаваш с религия. Дори нещо повече - човекът в мизерията си и да иска не може да избере рая или ада, това е глупащина, айде искам да видя кой как ще ми избере едното или другото, как ще го прояви това избиране, като си е вързал ума.

А примера със сатанизма е крайно погрешен - сатанизма идва от окултизма, а не от религиите и да се хвърлят такива вяли обвинения, че едва ли не Исус е виновен за това ...... същото като да кажеш, че думата тишина ти е проблема за да навлезеш в тишина.

Искаш пример където нещата се делят на добри и лоши - насилието само по себе си е лошо и ми интересно как ще ме убедите, че тантра казва да приеми насилието и насилствай?
Ти си - добре да речем ти не си привърженик на никое учение конкретно, но от моите очи ти си баш от дао мафията. Казах вече, все още не съм ровил, но за мен Даоизма е книгата на Лао Дзъ - ако има някой човек, който да ме е върнал към религиите, това е Лао. Та какво казва човека - много ме радва, колко простичко и ясно казва нещата.
"Аз никога не нападам, но съм длъжен да се защитавам" - има ли нужда да пояснявам коя е границата м/у добро и лошо.

Ако тантра ми казва ДА на насилието ..... ми па ебата в скотското учение честно, това не е цялостно приемане, това е цялостно неразбиране.
Има нещо уникално в религиите - от една можеш да разбереш всички, но от неразбирането на една, можеш да си в конфликт с всички.
Мисълта ми е, че аз от негова страна не виждам никакво разбиране - ни на тантра, ни на християнство, виждам само едно отричане, ма понеже тантра му казала да щом искаш отречи християнството и приеми, че можеш да си материалист + духовен индивид + социален и давай сега да ругаем другите подходи. Сякаш Исус не е ял и пил, че дружил и със проститутки, и се е врял сред хората - половинчатото приемане/ разбиране не е в религията, на едно друго място е



Самата молитва - което е всъщност християнския метод, самата молитва е най-огромното ДА, което съществува в религиите, това е чистата есенция на тантра.



Тема Re: Да кажем ДАнови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано10.10.11 00:24



Шаляляляля! [tancuvam jiga i shtrakam s prusti]

А според мен да кажеш "да" на не-то по тантристки значи едно адски просто нещо: да си позволиш да кажеш "не"! Ей тъй - на - да си го разрешиш просто! С кеф при това. Не да се насилваш да приемаш каквото и да било, понеже ТРЯБВА, а да си РАЗРЕШИШ да бъдеш каквото и да било. Понеже можеш.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Да кажем ДАнови [re: L.L.]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано10.10.11 01:05



Ма съгласен, но искам да разбера къде виждате тази липса на ДА-то в другите религии - конкретно в християнството, че за него стана дума.
Е на Джизъса какво вика - гледайте децата, учете се от тях. А па при децата тези Да и Не са така яко омазани, че они пердашат без да мислат кое е Да кое е Не, кара на кестерме кое кат дойде, дори съм се забавлявал с разни бебешори, да го прилъжа да каже Не или Да когато иска да каже обратното, и они ептем полудяват после.


Отделно цитирам: "от всичко опитвайте, в доброто се дръжте".

Това питам - тука в темата има критика към другите религии, това ми обяснете, какво ви бърка, да се не объркам и азе. Или казано по друг начин - Исус не съм видял да ми забрани нищичко, за да имам нуждата от да си позволявам.
Пък тантра - ако питате мен нема никво да никво не, цитира ми се тука Ошо, аз ще взема да прочета тези дни книгите, ма в царската песен на Сараха .... ей от раз ме плени, баси нюанса е вкаран там, но немаше никакви такивИ разсъждения.



Тема разделението при религиитенови [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано10.10.11 15:09



Всяка религия (поне от тези които познавам) е пълна с НЕта и по тази начин се отграничава от останалите. Всъщност, ако се вгледаш внимателно, всичките религии са секти, защото колкото и да уважват другите религии, те НЕ ги приемат цялостно. Един истински вярващ и примерен християнин не приема Буда или Мохамед като Христос. Всъщност, ако го приема така, той просто няма да е християнин.



Нека да оставим настрана Бог, Рай и разни други такива неща, които са написани от някого си в някви книжки. Няма по-безплоден и „загуби времето” подход от това да се опитваме да интерпретираме какво бил направил някакъв имагинерен господин Господ. Дали той бил изгонил някого или него са го били изгонили... Всъщност другата характерна черта на разните религии е, че се се базират на някакви книги. Животът и светът са пред тях, а те все гледат кой какво бил казал. И от там идват естествено многото не-та.

Като ти говоря за християнство, аз нямам предвид Христос, даже нямам предвид папите и свещениците, а реалните хора около мен, с които съм общувал и които се идетифицират като християни и следват някакви християнски подходи. Даже е неточно да се говори за християни, защото те самите се делят на православни, евангелисти, католици, протестанти свидетели на незнам си какво си... И мога да те уверя, че тези хора са изпълнение с не-та, предразсъдаци, догми и половинчато приемане. Казваш „В коя религия Бог порицава, съди, обвинява и изобщо те кара да правиш каквото и да е било?”. Честно казано мен малко ме интересува какво порицава този Бог, но по-съществното е, че хората следващи го определено порицават, съдят, обвиняват...

Казваш „къде в самите учения на религиите си задължен изобщо дори да се занимаваш с религия”. Ами религиозните учения са точно това, което виждаш около теб заедно с всичките папи, свещеници, нехранимайковци, библии, и канони. Несериозно е да вземеш няколко приказки на някакъв човек отпреди 20 века, които са разбрани и записани порядъчно оскъдно и частично 100 г по-късно и да наречеш това учение. Но да приемем, че това е „истинското” учение за теб и примерно, че „Бог е Любов” според него, което може да бъде цялостно приемане. Ако е така, все пак първо трябва да срещнеш Бог за да видиш дали наистина е така... Няма нещо по-трудно от това, защото никъде никой не го е дефинирал ясно що за птица е този бог. Всъщност, никой не го дефинира, защото това улеснява нещата и може да отъждествиш Бог с каквото си искаш. Но, хубаво, срещнал си го накрая някъде и се оказва, че наистина е Любов (за да не усложнявам още нещата няма да питам за дефиниция и на тази дума ). Е, хубаво оказва се, че Бог бил Любов, но защо за Бога това трябва да ме прави християнин, а не будист, мюслманин или просто обикновен човек??

За теб молитвата е най-голямо ДА, извинявай обаче, но на мен молитвата ми прилича повече на „не”. Самият факт да се молиш за нещо и на някого е вече разделение! Ти се молиш на някого друг... Хм, не сте едно! Уж бил всесилен този на когото се молиш, а се оказва, че не знае какво има в една обикновенна човешка глава. Аз не претендирам да съм Бог, но мога да се досетя без да ми е нужно някой да ми се моли. Молиш му се, молиш му се, но то ВСЕ не става... Но това е само увода, за мен върхът на разделението е да ИСКАШ нещо от Бога „Господи дай ми сила, радост, любов... Направи ме това или онова...”. Господ седи някъде горе и води записки... Със сигурност не е компютъризиран, защото изпълненето на човешките моливти яко се е забатачило . Ако премахнеш всяквви гласни и негласни думи и вербалност и остане само слушане, току виж молитвата стане медитация. Но това го няма в християнството.

Понеже съм общувал много и с будисти и там положението е принципно същото, макар и от друга гледна точка. Дебелите книги и „истинното им предаване” стават по-важни от живота. Будистите може да са много толерантни за разни външни неща, усъмни се обаче в правилността на прахолясалите будистки текстове и ще видиш будистки вулкан. Ето един малък пример:





Тема Re: разделението при религиитенови [re: Mиpo1]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано10.10.11 16:25



Т.е. искаш да кажеш, че всички тантристи около теб, нямат никакви предразсъдаци, догми и всите приемат цялостно?



Тема цялостно приеманенови [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано10.10.11 16:32



Сега да видим подхода при цялостно приемане. Забележи, че ако казвам, че трябва да се следва именно него или че Ошо така е казал така, ще стане някаква религия с всичките произтичащи от това неща, за които писах по-горе. Но не го казвам, а просто споделям как виждам и усещам нещата в момента.

Още като ученик много хора се опитваха да ми „продадат” златните си принципи. Или пък на много места срещах въпроси към трети хора „Кой е любимият ви принцип” и те отговаряха мъдро с някаква хубава сентенция. Обаче и най-високо котирания по онова време принцип „Не прави на другите това, което не искаш да правят на теб” не ми харесваше... Наблюдавайки тази тема лека полека осъзнах, че тези принципи ми действат ограничаващо и че направо не са ми нужни. По-скоро, като има някаква ситуация ще я гледам внимателно и ще преценя без да е нужно да прилагам автоматично някакъвв принцип. Така че едиственият принцип, който що-годе ми хареса беше „Едиственият принцип е да нямам никакви принципи”. Но понеже и това е принцип, отпадна.

Тантра подходът е много добре илюстриран в

. Впрочем, тази история не е на Лао Дзъ както пише отдолу, но пък предава точно и даоката гледна точка. Ошо я разказваше в книгата, която ти споменах „Докато не умреш”. Кой знае, може да съм го харесъл заради тази история.

Чудиш се дали тантра казва „да” на насилието, защото то било лошо... Замислял ли си се колко пъти самият ти си му казвал „да” и си насилвал? Само докато прави ДМ, колко пъти насилва себе си? Тялото ти, ума ти, емоциите ти... Да не говорим за касата на вратата, която си стои мирно и не е виновна, че ти не си си планирал добре мястото за ДМ . Насилие към околните не се изразява само в това да набиеш някого, те могат да приемат за насилие от твоя старана хиляди твои действия и бездействия, жестове и думи (в псувните си признай, че си експерт, а за много уши това си е живо насилие ).

Но това е малка част. Тантра казва „да” на насилието, просто защото него го има. Ако трябва да преведа на християнски „Щом Господ го е създал, значи има смисъл от него”. Иначе може ли един такъв мъдър и добър Господ да дава лоши неща в ръцете на простите хора... Тантра му казва „да” в смисъл, че не го съди, че е добро или лошо. То е просто неутрално действие. Както огъня е неутрален. Може да те стопли, а може и да те изгори. Ако искаш го изпзолвай, ако не искаш недей. При всички случай ТВОЯ е отговорността.

До теб някой убива невинно дете или жена (особено твоите). Имам усещането, че може да използваш това „лошо” нещо насилие към съответните извършители...

Но може да се вгледаш и да медитираш още по-дълбоко. Защо хората насилват други хора? Мислиш ли, че насилниците са замесени от „лошото” тесто, а ти добрият – от „доброто”? Аз като медитирам виждам, че всички хора сме замесени от едно тесто и това, което някой прави под една или друга форма, в един или друг момент, и другите сме го правили... Така че съденето е напълно излишно. Старецът с белия кон ще ти потвърди.

А съденето е излишно, просто защото ти пречи да си буден, да си нащрек. Да видиш и усетиш настоящия момент и ситуацията там.

Така че Тантра казва „да” на всичко, но от това не следва, че правиш всичко. Ти си преценяваш и избираш. Когато няма съдене, няма и съжаление. Което пък ти позволява да не се разсейваш, а да гледаш тук и сега.

Виж и историята за стареца и белия кон и по малко по-друг начин. Могат да ти отркаднат коня и той да не се върне с още коне. Тантра казва „да” и на това. Може синаът ти или ти да си счупите крака докато го обяздвате и да няма война война в близките 50г. И да си останеш сакат за цял живот без някакъв явен келепир. Но ако това стане, това е част от живота и ако човек приема живота, приема и това. Без да му лепи етикетчета „добро” или „лошо”.

Казвайки ти всичкото това нямам намерение да те убеждавам в нещо. Би било насилие от моя страна . Просто ти споделих приятелски моята гледна точка.





Тема Re: Да кажем ДАнови [re: Exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано10.10.11 16:43



О, аз не критикувам религиите по принцип. Критикувам конкретни хора и/или подбуди и/или интерпретации. Ама да критикувам религиите изобщо - личното ми мнение е, че това е по-скоро плиткоумно, т.е глупаво и от... духовна немощ. Така че по-скоро съм съгласна с теб.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Стига ми просто да съмнови [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано10.10.11 16:43



Първо, аз не съм тантрист. Думата „тантра” я използвам условно. Второ, не съм част от някакво движение, което следва някакви книги и Господи. И по този начин още по-малко нося отговорност за действията на други хора.

Мога да ти кажа за моите усещания и действия, но никъде не претендирам, че те са добри или универсални. На мен ми харесват, но ако друг предпочита да се кланя на книги и Богове – негово право е и това не ми пречи.

Всъщност, не ми е нужно да съм някакъв –ист пък било то тантрист, даоист или ошовист. Стига ми просто да съм.



Тема Re: цялостно приеманенови [re: Mиpo1]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано10.10.11 20:19



Миро бате - докато има -изъм, цялостно приемане няма, това ми е тънката мисъл на мен. Когато пък има цялостно приемане, да го наречеш тантра ... не знам всеки според вкуса си, но аз не бих го нарекъл нито тантра, нито християнство, нито каквато и да е била друга религия. Това имам в предвид, че май се очаква твърде много от една религия.

Разглеждани по такъв начин, религиите загубват полезноста си и става чиста проба философия - какви ли не течения има във философията, мегдан за спорове, колкото ти душа сака.
Фундамента във всяка една религия не е философията, а практиката - как може човек с половинчато мислене, да ми говори за цялостно приемане, това е нелепо. Погледни така - ето четох Гурджиев е избягвал канонизирване на учението си, Ошо също през цялото време натяква да се пазим от догми, сега чета същото за Бодхидхарма, е на цял живот съм мислил, че неговата цел била да основе дзеня, а то не е имало нищо такова, дори и той в онези времена се е стремял всячески да се избегне каквото и да е било концептуализиране, но уви.
Та - да си представим, че сега се основе Ошовизъм, не е трудно да си представим това. Отначало всичко в него ще си е много добре мога да ти кажа, но след 100 години нещата ще се опорочат, след още 300 вече ще става мазало, а след 20 века ........ и по-лошото след тези 20 века, думите на Ошо ще се намират само в некви книги свързани с Ошовизма. Е тъ - питам аз, за истинския търсещ проблем ли е, че ще се нарича Ошовизъм, тантризъм, даоизъм, християнство и т.н. или по-същественото е, че ще търси самите думи на учителите.

Казвам пак - махате Исус от християнството, е па колко време щеше да изтрае това християнство без Исус замисляте ли се. Ошо много мъдро отбелязва и съм сигурен, че някой ден ще попадна на такава мисъл и за тантра - не помня в коя книга, но по спомен, ясно подчерта, да не се занимаваме и да се придържаме към никакви изми, те не са от значение и най-много да ни попречат. В същия дух смятам, че придържането към тантризъм си е баш същия фанатизъм, като придържането към която и да е религия.
От религиите - за мен е така, от религиите се взема, а не се следва, може да се следва единствено конкретен човек, учител, приятел, любовен партньор(и) и т.н..
Няма такава религия, която да съди - съди човека, няма такава религия, която да приема цялостно, приема човека, религията си е стихчета, в които има методи/ упражнения за съзнанието (ума, тялото и де да знам какво още има из назе) . Като искаш прави методите, като искаш се наслаждавай на стиховете, ма всякакви други преувеличения, поне на мен ми идват в много.

п.п. или казано по-друг начин - всеки учител, всеки просветлен, който се е стремял да събуди учениците си, всъщност ги е подтиквал към цялостно приемане, инак другия вариянт е да са лъжепросветлени и в този смисъл, нямам намерение да се противопоставям на Исус или на Буда или на Ошо, напротив крада колкото мога да гепя не се скъпя, и хич не ме интересува, кой бил будизъм, тантризъм, християнство и т.н., това го оставям на философите, ма теб не те виждам в тяхно лице, не си им достоен представител

и няма как да подхвана спора из тънко с теб, ще чакам следващия, който ще ми каже, коя е религията на бъдещето и новия човек.
Освен, ако не си желаещ - заповядай, тантра ли е според теб и ако да, желая да ми обясниш в тънкости, защо твърдиш това? Цялостно приемане - това ли е тезата, че тантра е цялостно приемане, пък всички други са за коша?



Тема Re: цялостно приеманенови [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано11.10.11 15:46



докато има -изъм, цялостно приемане няма, това ми е тънката мисъл на мен
Напълно съм съгласен.

Тантра, особено Ошо тантрата за която говорим тук и която той ясно е описал в началото на Книга на Тайните не е религия, а е просто първо подход и после техники. Апропо, същото е и за йога, която той описва там сравнявяйки я с тантра. Иначе, човек може да направи религия, и от тантра, и от йога, и от футбол, и от ядене, и от политика, и от Христос, и от Ошо, но това е съвсем друга тема.

Едно нещо става религия, когато нещата в него се приемат апрори/на вяра и човек се стреми да ги спазва и повтаря стриктно без да ги подлага на критичен анализ. Ако казваш „Ошо каза, че трябва да се прави ДМ и затова я правя” така се ражда ошовизма. Забележи съществната разлика: всеки започва нещо малко или много на доверие, защото някой друг му го е (по)казал. Нещата се превръщат във вяра и по-късно в религия, ако продължаваш да го правиш базирайки се на на това първо казване, а не на твоя опит. Ако заместваш будността за новия миг сега с шаблона от миналото.

И за това не е проблем нито Библията, нито книгите на Ошо, а дали човек ги следва сляпо или с будност и стремеж за разбиране.

Цялостно приемане - това ли е тезата, че тантра е цялостно приемане, пък всички други са за коша?
Щом тантра е цялостно приемане и видя, че приема и насилието, по същия начин приема и християнството и всичките –изми. Защо нещо трябва да е за коша?? Християнството също има своя смисъл и за това го има.

Опитай се да разбереш, че като ти говоря за тантра, аз не следвам нещо написано в някаква книга за тантра. Просто за да ти опиша моя опит тантра подходyt се окaзва най-близък. Или това, което съм чел от Ошо за тантра най-точно резонира с моята същност и го показва в един глобален план. Но мен не ме интересува нито коя ще е религията на бъдещето, още помалко да споря за това. Ако искаш, избери си, която си искаш и бъди благословен с нея.

Буда, Гурджиев, Бодидарма и разните други просто не е ми е нужно да ги споменавам под път и над път. Не че не е ценно това, което са казали, но е много по-ценно прилагането му сега, отколкото да коментирам хора, които се справят добре и без мен.

Това, което мога да направя едиствено в случая е да ти споделям опит от реалния живот около мен с подходи и практики, които най-близко бих нарекъл тантрични като подход.

И за да преместя събирателната ти точка извън философските спорове, които после ще трябва да изтръскваш в ДМ

, ето ти една тантра практика. Като обичаш киното, пробвай като гледаш филмите да се опитваш да „влезеш в кожата” и да видиш през очите на всичките герои. Обикновенно хората си избират един герои и се идентифицират с него. Пробвай обаче с всичките и особено с тези, които не ти харесват... Стани за момент този герой... Може да е мошеник, глупак, просяк, изнасилвач, убиец, алтруист, гений, мъж, жена, дете, старец, животно, дърво, присъствие... Медитирай, влез и виж... Наблюдавай...След това може да приложиш същото и в реални ситуации от действителността... Примерно, скоршните събития около село Катуница... Влез в кожата на прегазения, на прегазващия, на хората, около единия и около другия, на протестиращите, на палещите, на непукистите... Влез във всичките гледни точки.. Идентифицрай се за малко с всяка една от тях... И да видим какво ще усетиш и разбереш.



Тема Re: цялостно приеманенови [re: Mиpo1]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано11.10.11 16:07



особено Ошо тантрата
Не знам до колко ще сбъркам, ако кажа, че всъщност Ошо е подействал като катализатор на всички религии - дори на самия бит, аз бях споделил с кума лиса

че мисля да създам медитация от пушенето, след два дена гледам, той Ошо вече бил измислил такава.

Но защо казваш първо подход - не е ли първо техники, аз с такова впечатление оставам от книгите му, постоянно провокира към техники, все повтаря "няма значение какво казвам, няма значение никой какво казва, правете просто медитациите, това е всичко". (казано през моя ум - не ми се търси да цитирам дословно)

Инак няма нужда да се опитвам - ти като говориш, всъщност споделяш и помагаш, от тебе е различно, казах вече интересен ми беше некрото. (и подобни нему)

Относно филмите - аз частично съм го правил това, но не съм задълбавал .... ще се пробва

Редактирано от Exaybachay на 11.10.11 16:08.



Тема тантра подходанови [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано12.10.11 14:55



Техники може да правиш 1-2-3 часа на ден, а подходът е когато целият ти ден стане практика, когато свържеш различните практики в едно органично цяло. Примерно, наблюдаваш се през деня за разните емоции и когато се появи някоя силна знаеш, че ще трябва да й обърнеш внимание в следващата ДМ. Или пък в ДМ виждаш, че излиза някаква емоция или серия от мисли и в останалата част от деня ще й обърнеш внимание откъде се заражда.

Една практика е нещо локално и „тясно”, докато подходът покрива същите принципи на всички нива: физическо, енергийно, емоциоанлно, ментално, духовно... И когато правиш такива практики, които са синхорнизирани с общ подход, те взаимно си помагат. Както и ако са с противоположни подходи - може да си пречат. Примерно, виждал съм хора, които идват на тай-чи и за 1 ч се опитват да бъдат отпуснати и гъвкави, но през останалата част от деня правят точно обратното (стегнати са и са невъзприемчиви за други гледни точки). Докато за мен тай-чи не е да правя само някаква форма/ката, а как общувам с хората, как се движда, как възприемам света та чак до това как ... натискам дръжаката на вратата докато я отварям. Тай-чи е когато карам кола по многолентов път и има коли навсякъде около мен (ляво, дясно, отпред, отзад) и усещам тези коли, точно както усещам хората при тай-чи бутащи ръце. Или пък да премина през гъст поток от хора (примерно в центъра или на гара) максимално бързо „обтичайки” ги и просмуквайки се покрай тях. Много е забавно.

Наскоро е един приятел, който беше видял

, ме попита нали тантра не е само секс, а са всякакви сексуални практики и медитации, както е обяснено на сайта. За мен обаче да се ограничава тантра само до сексуални практики е крайно бедно. Впрочем и ти самият си видял в книга на Тайните колко най-различни видове тантра практики има и сексуалните са просто малка част. За мен поне тантра е подход към живота, принцип на цялостно приемане и на общуване със заобикалящото, с Цялото... Когато приложиш този подход на ниво практики се раждат стотици в най-различни сфери. А сексуалните са някаква малка част от всичките възможни: търсиш без предразсъдаци, с буднсот и освбоденост какво е сексулността в теб, какво е енергията, кой си ти и така се раждат тези практики... Но като насочиш тези принципи в друга сфера и се раждат още много чудесни практики.

И това е именно евристичното, иновационното и практично да осъзнаеш целия подход на практиките, които правиш, защото практики в една сфера, където имаш малко повече опит, ти помагат за практики в нова област, в която тепърва навлизаш. Базовите принципи на подхода са същите, само трябва да ги приложиш на друго ниво. Подходът ти става като учител, помощник и приятел...





Тема Re: тантра подходанови [re: Mиpo1]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано12.10.11 16:55



Баго много си напред с матряла човек - не ща да пиша повече в тази тема




п.п. понякога се питам - просветлените ... или айде учителите, дали се чувстват поне малко неловко колко са по-различни спрямо другите.



Тема Re: тантра подходанови [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано14.10.11 21:04



Е, и ти си напред вече с материала. Като правиш сега ДМ и Кундалини няма начин да не потърсиш общото в подхода (не задължително в самите практики). След това общото и в останалите неща, които си чел, и от Ошо, и от други. И въобще, във всичко, което правиш... И ти самият създаваш твоя подход...

Хм, не знам дали те се чувстват по-различни. Моето усещане с годините е, че се чувствам по-свързан с хората.

А от друга гледна точка всеки е различен. Някои обаче ги е страх от това... Имах един познат, който казваше (цитирайки Конфуций според него), че трябвало да бъдеш в тълпата, по-средата, да не си много различен... Спомням си, че като ми го каза, усетих, че определено НЕ споделям тази гледна точка. Напротив, радваме противполжното.





Тема Re: тантра подходанови [re: Mиpo1]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано16.10.11 23:41



Нещо общо ли - за сега само едно, толкова се увличам по наблюдаването, че стана опасно да карам кола

а глей къв асфалт, бах как се движа и какви дървета и поляни, а па небето малииии оп, оп у другото платно ....

А това, за филмите и "влизането в кожата" - за филмите не знам, но за заобикалящите хора .... чак ме влудява, баш ми се набива в очи ква съм заспа.

Тълпата ли - що пък да трябва, тези трябва, според мен трябва по-внимателно да се употребяват. Да те радват противоположното или да си в средата на тълпата е едно, ама да трябва е нещо коренно различно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.