Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:44 20.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: цялостно приеманенови [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано11.10.11 15:46



докато има -изъм, цялостно приемане няма, това ми е тънката мисъл на мен
Напълно съм съгласен.

Тантра, особено Ошо тантрата за която говорим тук и която той ясно е описал в началото на Книга на Тайните не е религия, а е просто първо подход и после техники. Апропо, същото е и за йога, която той описва там сравнявяйки я с тантра. Иначе, човек може да направи религия, и от тантра, и от йога, и от футбол, и от ядене, и от политика, и от Христос, и от Ошо, но това е съвсем друга тема.

Едно нещо става религия, когато нещата в него се приемат апрори/на вяра и човек се стреми да ги спазва и повтаря стриктно без да ги подлага на критичен анализ. Ако казваш „Ошо каза, че трябва да се прави ДМ и затова я правя” така се ражда ошовизма. Забележи съществната разлика: всеки започва нещо малко или много на доверие, защото някой друг му го е (по)казал. Нещата се превръщат във вяра и по-късно в религия, ако продължаваш да го правиш базирайки се на на това първо казване, а не на твоя опит. Ако заместваш будността за новия миг сега с шаблона от миналото.

И за това не е проблем нито Библията, нито книгите на Ошо, а дали човек ги следва сляпо или с будност и стремеж за разбиране.

Цялостно приемане - това ли е тезата, че тантра е цялостно приемане, пък всички други са за коша?
Щом тантра е цялостно приемане и видя, че приема и насилието, по същия начин приема и християнството и всичките –изми. Защо нещо трябва да е за коша?? Християнството също има своя смисъл и за това го има.

Опитай се да разбереш, че като ти говоря за тантра, аз не следвам нещо написано в някаква книга за тантра. Просто за да ти опиша моя опит тантра подходyt се окaзва най-близък. Или това, което съм чел от Ошо за тантра най-точно резонира с моята същност и го показва в един глобален план. Но мен не ме интересува нито коя ще е религията на бъдещето, още помалко да споря за това. Ако искаш, избери си, която си искаш и бъди благословен с нея.

Буда, Гурджиев, Бодидарма и разните други просто не е ми е нужно да ги споменавам под път и над път. Не че не е ценно това, което са казали, но е много по-ценно прилагането му сега, отколкото да коментирам хора, които се справят добре и без мен.

Това, което мога да направя едиствено в случая е да ти споделям опит от реалния живот около мен с подходи и практики, които най-близко бих нарекъл тантрични като подход.

И за да преместя събирателната ти точка извън философските спорове, които после ще трябва да изтръскваш в ДМ

, ето ти една тантра практика. Като обичаш киното, пробвай като гледаш филмите да се опитваш да „влезеш в кожата” и да видиш през очите на всичките герои. Обикновенно хората си избират един герои и се идентифицират с него. Пробвай обаче с всичките и особено с тези, които не ти харесват... Стани за момент този герой... Може да е мошеник, глупак, просяк, изнасилвач, убиец, алтруист, гений, мъж, жена, дете, старец, животно, дърво, присъствие... Медитирай, влез и виж... Наблюдавай...След това може да приложиш същото и в реални ситуации от действителността... Примерно, скоршните събития около село Катуница... Влез в кожата на прегазения, на прегазващия, на хората, около единия и около другия, на протестиращите, на палещите, на непукистите... Влез във всичките гледни точки.. Идентифицрай се за малко с всяка една от тях... И да видим какво ще усетиш и разбереш.



Тема Re: цялостно приеманенови [re: Mиpo1]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано11.10.11 16:07



особено Ошо тантрата
Не знам до колко ще сбъркам, ако кажа, че всъщност Ошо е подействал като катализатор на всички религии - дори на самия бит, аз бях споделил с кума лиса

че мисля да създам медитация от пушенето, след два дена гледам, той Ошо вече бил измислил такава.

Но защо казваш първо подход - не е ли първо техники, аз с такова впечатление оставам от книгите му, постоянно провокира към техники, все повтаря "няма значение какво казвам, няма значение никой какво казва, правете просто медитациите, това е всичко". (казано през моя ум - не ми се търси да цитирам дословно)

Инак няма нужда да се опитвам - ти като говориш, всъщност споделяш и помагаш, от тебе е различно, казах вече интересен ми беше некрото. (и подобни нему)

Относно филмите - аз частично съм го правил това, но не съм задълбавал .... ще се пробва

Редактирано от Exaybachay на 11.10.11 16:08.



Тема тантра подходанови [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано12.10.11 14:55



Техники може да правиш 1-2-3 часа на ден, а подходът е когато целият ти ден стане практика, когато свържеш различните практики в едно органично цяло. Примерно, наблюдаваш се през деня за разните емоции и когато се появи някоя силна знаеш, че ще трябва да й обърнеш внимание в следващата ДМ. Или пък в ДМ виждаш, че излиза някаква емоция или серия от мисли и в останалата част от деня ще й обърнеш внимание откъде се заражда.

Една практика е нещо локално и „тясно”, докато подходът покрива същите принципи на всички нива: физическо, енергийно, емоциоанлно, ментално, духовно... И когато правиш такива практики, които са синхорнизирани с общ подход, те взаимно си помагат. Както и ако са с противоположни подходи - може да си пречат. Примерно, виждал съм хора, които идват на тай-чи и за 1 ч се опитват да бъдат отпуснати и гъвкави, но през останалата част от деня правят точно обратното (стегнати са и са невъзприемчиви за други гледни точки). Докато за мен тай-чи не е да правя само някаква форма/ката, а как общувам с хората, как се движда, как възприемам света та чак до това как ... натискам дръжаката на вратата докато я отварям. Тай-чи е когато карам кола по многолентов път и има коли навсякъде около мен (ляво, дясно, отпред, отзад) и усещам тези коли, точно както усещам хората при тай-чи бутащи ръце. Или пък да премина през гъст поток от хора (примерно в центъра или на гара) максимално бързо „обтичайки” ги и просмуквайки се покрай тях. Много е забавно.

Наскоро е един приятел, който беше видял

, ме попита нали тантра не е само секс, а са всякакви сексуални практики и медитации, както е обяснено на сайта. За мен обаче да се ограничава тантра само до сексуални практики е крайно бедно. Впрочем и ти самият си видял в книга на Тайните колко най-различни видове тантра практики има и сексуалните са просто малка част. За мен поне тантра е подход към живота, принцип на цялостно приемане и на общуване със заобикалящото, с Цялото... Когато приложиш този подход на ниво практики се раждат стотици в най-различни сфери. А сексуалните са някаква малка част от всичките възможни: търсиш без предразсъдаци, с буднсот и освбоденост какво е сексулността в теб, какво е енергията, кой си ти и така се раждат тези практики... Но като насочиш тези принципи в друга сфера и се раждат още много чудесни практики.

И това е именно евристичното, иновационното и практично да осъзнаеш целия подход на практиките, които правиш, защото практики в една сфера, където имаш малко повече опит, ти помагат за практики в нова област, в която тепърва навлизаш. Базовите принципи на подхода са същите, само трябва да ги приложиш на друго ниво. Подходът ти става като учител, помощник и приятел...





Тема Re: тантра подходанови [re: Mиpo1]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано12.10.11 16:55



Баго много си напред с матряла човек - не ща да пиша повече в тази тема




п.п. понякога се питам - просветлените ... или айде учителите, дали се чувстват поне малко неловко колко са по-различни спрямо другите.



Тема Re: тантра подходанови [re: Exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано14.10.11 21:04



Е, и ти си напред вече с материала. Като правиш сега ДМ и Кундалини няма начин да не потърсиш общото в подхода (не задължително в самите практики). След това общото и в останалите неща, които си чел, и от Ошо, и от други. И въобще, във всичко, което правиш... И ти самият създаваш твоя подход...

Хм, не знам дали те се чувстват по-различни. Моето усещане с годините е, че се чувствам по-свързан с хората.

А от друга гледна точка всеки е различен. Някои обаче ги е страх от това... Имах един познат, който казваше (цитирайки Конфуций според него), че трябвало да бъдеш в тълпата, по-средата, да не си много различен... Спомням си, че като ми го каза, усетих, че определено НЕ споделям тази гледна точка. Напротив, радваме противполжното.





Тема Re: тантра подходанови [re: Mиpo1]  
Автор Exaybachay ()
Публикувано16.10.11 23:41



Нещо общо ли - за сега само едно, толкова се увличам по наблюдаването, че стана опасно да карам кола

а глей къв асфалт, бах как се движа и какви дървета и поляни, а па небето малииии оп, оп у другото платно ....

А това, за филмите и "влизането в кожата" - за филмите не знам, но за заобикалящите хора .... чак ме влудява, баш ми се набива в очи ква съм заспа.

Тълпата ли - що пък да трябва, тези трябва, според мен трябва по-внимателно да се употребяват. Да те радват противоположното или да си в средата на тълпата е едно, ама да трябва е нещо коренно различно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.