Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:48 01.07.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Нова страницанови  
Автор maestoso (утвърждаващ)
Публикувано12.06.03 08:34



Вчера си въобразих, че темата за мен е изчерпена и че мога да изляза от нея. Тази сутрин обаче се събудих с друго усещане и с друга представа. Нещата по някакъв странен начин успяха да се синтезират и аз вече имах разбирането, че нищо не е свършено и че напротив, всичко едва сега започва.

Влизайки с подобно намерение в дира, в една много по-смислена тема на Миро, прочетох и следното: "Защо си отиваш така бързо? Нали си социално ангажиран? Постой, виж какво става в това, което е според секта, изучи го ОТВЪТРЕ и ако смяташ, че наистина е обществено опасно, опитай по мирен път да обясниш на хората." Това предложение го тълкувам като добронамерено желание за оказване на съдействие в това, да успея да разбера и ще разчитам на него, защото лично аз не желая нищо повече от това. Желая да се опитам да стигна до истината и когато тази истина се очертае, да успеят да я видят и тези, които в момента са в нея без да успяват, както да я познават откъм нейната цялостност, така и да разсъждават по нея.

Вчера изградих един образ на клуба и на нещата, случващи се в него, от позицията на човек външен на всичко това, човек може би предубеден, може би краен, но във всеки случай опитващ се да бъде обективен. Отвън, извън атмосферата и валидните тези, идеи и норми за вашата среда, нещата изглеждат точно по този начин. И да съм бил рязък в определени неща, няма да се извинявам. Предупредих, че ще провокирам. След всичко това, след вече отправената покана съм тук с ново разбиране и нова задача. Онова, което ми е вече ясно, е че медитацията, упражнявана от вас, е в състояние да ви даде свръхсетивността и в същото време, може би като компенсаторен момент, понижава рационалността. Аз ще се опитам да свърша именно това. Ще се опитам да разбера и да рационализирам онова, което представлява медитацията и вашия клуб. И вие, които сте вътре, трябва да ми помогнете. Защото може би и на вас ще бъде полезно, да видите онова, което вероятно не успявате, защото сте част от него. Така че очаквам съдействие. Аз пък тръгвам към очертаването на проблемите.



Тема Re: Нова страницанови [re: maestoso]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано12.06.03 09:44



Благодаря за провокацията.

Мисля си, че свободата и диалогичността се постигат именно чрез разширяване на границите на културната среда и нет-а в това отношение е идеалният инструмент...

Вместо сблъсък на ценности - желание да опознаеш чуждите ценности.... да откриеш не толкова това, което ни разделя, а онова, което ни обединява....

Така от "сектансткото" обособяване и отхвърляне на тези - "които не могат да се засмеят на виц-а ти" можем да излезем на полето на общуването...

Ще се радвам ако останеш



Тема Re: Нова страницанови [re: Drona]  
Автор maestoso (утвърждаващ)
Публикувано12.06.03 09:55



Радвам се, че осъзнаваш моята добронамереност и това, че не желая да излизам извън Доброто. Това за мен е ръководещо и определящо. Ако желаеш да ми помогнеш, ако желаеш да бъдеш искрена, можеш да ми напишеш нещо в темата за енергиите. За това как си ги представяш и до къде извеждат. Не ви провокирам в момента и нямам задна мисъл да ви унизявам. Действително искам единствено истината. Заради самия мене, но и заради вас.



Тема Re: Нова страницанови [re: maestoso]  
Автор ***ЛИЯ*** (непредвидима)
Публикувано12.06.03 10:01



Радвам се, че след фръцването като обидена госпожица, имаш желание да разшириш гледната си точка.

Задавах ти куп въпроси вчера с намерението да те накарам да видиш, че нещата не винаги са такива, каквито изглеждат на повърхността. Ти не ми отговори. Разбирам твоето мълчание.

Онова, което ми е вече ясно, е че медитацията, упражнявана от вас, е в състояние да ви даде свръхсетивността и в същото време, може би като компенсаторен момент, понижава рационалността...Ще се опитам да разбера и да рационализирам онова, което представлява медитацията и вашия клуб. И вие, които сте вътре, трябва да ми помогнете

Ето тук има поле за добронамерена дискусия. Можеш да разглеждаш медитацията по два начина. Будистите я наричат:
# Аналитична медитация - това е логическата взаимовръзка между обектите външни спрямо теб
# Едновърхова медитация - това е концентрацията, или отпускането, в самия себе си, в собствените си усещания и възприятия

Едното не изключва другото. Рационалността, за която говориш, помага във видимия свят, така да го нарека. Примерно, като ходиш на работа и имаш задачи, ти използваш рациото си, за да ги решаваш. Но ги решаваш значително по-лесно, ако разбираш природата им, за което пък помага медитацията. Нещата са свързани. Колкото по-широк хоризонт имаш, толкова повече виждаш.





Тема Re: Нова страницанови [re: ***ЛИЯ***]  
Автор maestoso (утвърждаващ)
Публикувано12.06.03 10:05



Спирам се на последното. Вече имах възможност да констатирам рязко разграничаване в интелектуалното ниво на словесните изяви на един и същ човек. Например и най-често в Миро. Започвам да го отдавам на това, че когато някой, може би, е излязъл от медитация, има понижено ниво на рационални способности. Има ли истина в това или няма?



Тема Re: Нова страницанови [re: maestoso]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано12.06.03 10:06



"Пътят към Ада е постлан с добри намерения"...:)))))))))

Не се тормози - и да искаш не можеш да ни унизиш....

За енергиите ще ти напиша най-подробно...:)))) В това отношение си жив Миро - той така непрекъснато ни подтиква да сме откровенни и да споделяме...

Ако изобщо се интересуваш от темата за енергиите - може би е удачно първо малко да попрочетеш някаква литература; да понаблюдаваш как са нещата при теб и така да стъпим на някакво общо поле .... Не е задължително, просто идея



Тема Re: Нова страницанови [re: ***ЛИЯ***]  
Автор maestoso (утвърждаващ)
Публикувано12.06.03 10:07



Що се отнася до въпросите, които си ми задала, съжалявам, но вече онова не е актуално. Сега е значима другата фаза. Онова го надскочихме и не виждам причина излишно да задълбаваме в него.



Тема Re: Нова страницанови [re: Drona]  
Автор maestoso (утвърждаващ)
Публикувано12.06.03 10:14



Това за четенето е добре, но няма кога. По случайност тези дни съм онлайн в това време. Все пак нека да започнем отнякъде. Стигам до извода, че върху основата на сексуалността се развива и способността за пренос на енергии между хората. Е ли това така или не е?



Тема Re: Нова страницанови [re: Drona]  
Автор maestoso (утвърждаващ)
Публикувано12.06.03 10:17



Да те питам и още нещо. Очевидно във вашата група има различна степен на приобщеност към Миро. Някои, така да се каже, са по-близки, а с други контактите са на по-официално ниво. Ти къде си по отношение на това?



Тема Re: Нова страницанови [re: maestoso]  
Автор ***ЛИЯ*** (непредвидима)
Публикувано12.06.03 10:20



Всичко, което казвам, е мое наблюдение, моя опитност, а ако цитирам някого, го подчертвам. Има разлини състояния, в които човек превключва биокомпютъра си, както канали на телевизионни станции. Всичко зависи от честотата, т.е. от сетивността и съобразителността. Ето, сега ми хрумна допълнение към темата на Аконитин за добродетелите - аз намирам Съобразителността за такава.

По този повод и философията на Адвайта в частта й за имперсонализацията на човека не харесвам. Защото човека е създаден със всичките си сетива, които би трябвало да ползва по най-добрия начин. Да се върви в коловози на утъпкани мисли е ограничително, но също толкова е неуместно и да не могат да се правят причино-следствени връзки.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.