Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:52 10.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: извини менови [re: мooн*]  
Автор Kaлu (горска поляна)
Публикувано05.06.03 17:16



Няколко въпроса.
1. Що набърка Кали ни в клин, ни в ръкав и откъде реши, че Кали трябва да бъде убеждавана в каквато и да било преходност?
2. Ти тогава що щеш в тоя клуб, като се изказваш така за Ошо? Сигурно висиш заради Миро? А той пък какво прави изобщо тук, не съм наясно...

диви ягоди слънце цветя
и дъх на трева


Тема Re: :)))))нови [re: Kaлu]  
Авторmoon* (Нерегистриран)
Публикувано05.06.03 19:06



Смешни сте...Само ако можехте да се погледнете отстрани...
Отговори,на които не съм длъжна да отговарям...но :
1.Пример...просто пример/а ти си известа тук,спестявам ти ласкателството-личност,макар и с форум в твоя чест/
2.Да...само и единствено заради Миро.Делегирала съм това априори:)))Ама кой да чете-питай Пистолетка и бабичката.Само той може да задържи някого тук.Не заради увлечението си по псевдо религията на Ошо...за друго е:)))И Дрона,разбира се.... С него,точно защото си допадаме във възгледите по отношение на предния/Ошо...да не си помислиш сега с твоето разконцентрирано съзнание-Миро:)))/
Мислете...мислете...и пак мислете ,преди да напишете и едно символче.Имате НУЖДА от това упражнение.



Тема Re: :)))))нови [re: moon*]  
АвторБoжидap (Нерегистриран)
Публикувано05.06.03 19:13



Много к.... станаха в тоя форим.
Аз що се обаждам там,където не ми е работата!



Тема Re: Kакво правим?нови [re: moon*]  
Автор Berta (новак)
Публикувано06.06.03 20:51



“С тия си действия ние заявяваме, че не ни е достатъчно да сме човеци. Искаме да сме нещо друго. Но за да бъдем "друго"....първо трябва да умрем....
Звучи ми парадоксално.”
Мила, moon, нали разбираш, че животът е само кратко пътуване. Мислиш ли за времето, когато няма да притежаваш това физическо тяло и всичките свързани с него мисли, отношения, действия. В тази връзка, искам да кажа, че медитацията е именно тази подготовка, това зърване на “времето”, състоянието /не знам точно каква дума да употребя/, когато няма да има ни тяло, ни мисъл, само същност. Медитацията най-много ни доближава до това състояние, тя е една малка смърт.



Тема Re: Kакво правим?нови [re: Mиpo]  
Автор Berta (новак)
Публикувано06.06.03 20:53



Здравей, Миро!
Позволявам си да репликирам, едно твое твърдение, може би без връзка и извадено от контекста, но не се сдържах.
“В един момент т. нар. обикновен свят ти става вече плитък и тръгваш към мистичност...”
Хванах се за думата “плитък”. И в този ред на мисли, искам да те попитам кое решава, че светът е плитък. Не е ли именно плиткия ум, който иска да избяга от това, което е. Едно плитко съзнание, което вижда, че е плитко и се опитва да не бъде такова, като започва да чете, да се среща с хора, да пътува, да се движи непрекъснато било то и към някаква така наречена “мистичност”, си остава плитко.
И когато осъзнаем, че “светът е плитък”, панацеята не е да стане дълбок, тоест, да търсим “духовност, мистичност”. Повърхностното съзнание не може да осъзнае големите дълбочини. Може да има големи знания, информация, да повтаря думи – всички тези неща, които правят дейно плиткото съзнание. Единственото, което е от значение тук, е да се осъзнае повърхността и плиткостта, и да се наблюдава как действа без оценка и порицание. Това изиска търпение и наблюдение, а не настойчиво търсене на резултати и постижения. Повърхносния ум е този, който търси резултати и постижения, в случая – мистичност.



Тема Плитко-дълбоконови [re: Berta]  
Автор Mиpo ()
Публикувано07.06.03 18:16



Хей, Бобчо, знаеш, че ти позволявам не само да ме репликираш, но и да правиш други работи извадени от контекста. В случая, обаче, съответното писание беше адресирано за Moon, а нейните изразни средства са различни от твоите (в което няма нищо лошо).

Но да ти кажа по друг начин как и какво аз бях усетил като "плиткост" на света. Може да го разделя в две насоки. Значи, на 21г бях влюбен в науката (стандартната). Бях току що приет във Физическия факултет на СУ с пълен отличен и науката във всичките й аспекти осмисляше живота ми ... Исках да откривам какви ли не неща ... Но лека-полека започнах да виждам и усещам, че всичкото това, което досега е било първостепенно за мен е всъщност нещо дребно и второстепенно, което не може да осмисли живота ми... Гледах преподавателите ми от откривах колко са ограничени и невдъхновяващи ... От друга страна виждах как и аз самия действам като някакъв робот подобно на всички останали хора около мен в живота ... В заключение, и двата аспекта се свеждаха до това, че вниманието ми беше насочено САМО НАВЪН. От това идваше "плиткостта" на света. Но всъщност самото виждане на това, беше крачка НАВЪТРЕ ... Натам, накъдето Светът започваше да има ДЪЛБОЧИНА.

Спомням си че за около 6 месеца бях в едно преходно състояние. Точно тогава в София беше дошъл един будистки лама и взех посвещение от него ("убежище" на техния език). Не че ми харесваше особено много, но си дадох сметка, че ако примерно ми предложеше да отида с него в някакъв будистки манастир, щях да напусна Университета и да го последвам.

Е, по-късно разбрах, че не е било нужно да правя горното нещо и да ходя някъде си.. Преходния период мина сравнително бързо и нещата си дойдоха на фокус. Разбираш, че не съм търсил нито някаква специална духовност или мистичност, а просто екзистенциално, практично и цялостно съм гледал на живота си. И видях че дълбочинната му зависи от МЕН. И че е плитък, ако фокусирам вниманието си САМО в една част от света. Когато, обаче, въпросното фокусиране има свобода, Светът може да е неимоверно по-дълбок и красив.

И забележи – никога не съм разделял търсенията на такива на ума и такива на останалата част от мен. Търсил съм с ЦЯЛОТО СИ СЪЩЕСВТО. И съвсем практично и действено насочен, а не седнал разсъждавайки. Така че УДОВЛЕТВОРЕНИЕТО ОТ ДЕЙСТВИЕТО ТИ е критерия, за който питаш. Ако искаш - лежи и си фантазирай цял ден, стига да ти носи достатъчно удоволствие. И не забравяй да вземеш под внимание и целия комплекс от последствията произтичащи от горната дейност. Разбираш че критерия си ТИ, няма кой друг.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.