Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:12 27.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема За групите....нови  
Автор Drona (чирак)
Публикувано07.05.03 12:36



На срещата на клуба така мимолетно се повдигнаха най-различни теми и като първи отглас при мен е тази тема за групите...

Вчера търсих едно цитатче за техника за очи, но намерих това....

"Нашето индивидуално съзнание в действителност не е индивидуално; дълбоко в цебе си то е колективно. Изглеждаме като острови, различни - но моето съзнание и твоето съзнание някъде дълбоко отдолу са едно. свързани са със земята, с основата.
...
В лагерите за медитация съм наблюдавал и чувствал , че след 2 или3 дни, твоата индивидуалност изчезва; превръща се в част от по-голямо съзнание. и се чувстват едни много фини вълни, едни много фини вълни започват да се нисят и се развива груповото съзнание".

стр. 286 на "Книга на тайните", т.4

Нататък Ошо, гадината, пуска димката и разпластавя капанчето от думи ... който иска да си го чете...

Но казаното по-горе много точно отговаря на това, което практикувам от известно време - работата с групи и наблюдението как това групово съзнание се формира; как протича; какво го блокира....

Ако имате наблюдения и бъдете добри да ги споделите ще ми направите голямо добро и ценна помощ.

Благодаря предварително и поклон



Тема Re: За групите....нови [re: Drona]  
Автор Mиpo ()
Публикувано07.05.03 14:52



Как да не ти сподели човек .

Колективно съзнание не значи сбор от индивидуални съзнания (т.е. сумата от островчетата), а ЗЕМЯТА, която е под тях и ги свързва, Цялото ... И работа в групи е вид тренировка за усещането на това. И като си започнала да цитираш Ошо да го направя и аз – той казва "Не Истината е покрита, а човек е покрит. И не Истината трябва да се разбули, а човек трябва да се ОТВОРИ за нея". И в груповите практики човек много по-лесно се отваря към околните и света около него. Маха някои воалчета и фереджета. И не му е никак зле от това. Толкова много неща поне аз съм научил в десетки различни групи! И под група разбирам няколко човека, които общуват заедно и си взаимодействат в контекста на общия им интерес в дадено направление на себепознанието.

По-нататък отварянето става не само в групата, а към ВСИЧКО – от бай Иван, който може да е взел фиданките ти, до тревата пред блока и капките сутрешна роса по нея.::



Тема Re: За групите.... [re: Mиpo]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано07.05.03 15:35



Не знам за личната полза...

Интересува ме механизма на формиране на "групата". "Група" не е сбор от физически индивиди. КОе е това, което формира групата; какво и как се случва... Какви хора най-бързо формират групата и прочее - съвсем практични наблюдения.

За съжаление нямам достатъчно наблюдения върху устойчива група за да видя какво ще се случи по-нататък...

И въпроси... например, защо "Бялото братство" не формира устойчиви групи?!



Тема Re: За групите....нови [re: Drona]  
Автор huanji ()
Публикувано07.05.03 22:03



Лазарев се е докопал до структорите, свързани с колективното съзнание на целият свят, както и това на отделните общности. Мисля, че добре го обеснява, но не се наемам да го предам, по- скоро е добре да се прочете.
Доста е интересно.



Тема Re: За групите....нови [re: huanji]  
Автор Kaлu (горска поляна)
Публикувано08.05.03 00:17



Обясни го надве натри де.
Иначе скоро се сблъсках с този проблем-за общностите в духовните структури.
Някак е прието да се мисли, че духовните същества си гилат сам самички и си припяват и сам воинът е воин.
Ама учителите в Тибет, тоя оня.
Не само бялото братство е неустойчиво, и ошовите комуни били западали, църквата се окепези след Исус.
Изобщо на по-високо ниво трудно се създават структури.

диви ягоди слънце цветя
и дъх на трева


Тема Re: За групите....нови [re: huanji]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано08.05.03 08:20



О, моля те....

За мен е интересно това коети ТИ има да кажеш по въпроса; твоята опитност; наблюдения; изводи....

Искаш да предаваш знания, да си водител... да си авторитет ( поне правиш някакви опити в тази област) и поради това темата за формиране на групи за теб би трябвало да е от по-голямо значение отколкото дори за мен...

Нека уточня темата: на този етап не искам да говорим за колективното съзнание.... твърде амбициозна тема. нека се съсредоточим върху нещо по-просто - как се формира група от хора със сходни интереси. Какви са предпоставките, без които такава група е невъзможна.... Съвсем практични неща, с които се сблъскваме всеки ден.







Тема Re: За групите....нови [re: Kaлu]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано08.05.03 08:28



Боже колко манипурно - структури..... бз-з-з-з :))))

нека почнем с нещо по-банално. Ето, тука се събираме разни хора, говорим си... ние сме "група". Срещаме се. Абсолютно непознати хора ( в смисъл, че не сме си виждали очите) и.... понякога се получавам едно голямо вътрешно разбиране, приемане, а понякога.... късо съединение. :)))))

Между нас протичат "фини енергии" както казва Ошо. Тук мнозина се занимават с енергии и манипулирането с тях (чрез различни медитативни техники). И е интересно, да се изследват тия енергии, които протичат между хората; как се приемат или не се приемат; как се трансформират; как резонират; как се формира едно общо поле....

Съвсем практични неща



Тема Re: За групите....нови [re: Drona]  
Автор Mиpo ()
Публикувано08.05.03 10:49



Групите се формират винаги съвсем ПРАКТИЧНО (иначе не би и могло да бъде). Има принципно два начина. Или са еднополюсни и се формират около един гуру, учител, инструктор и т.н., или пък се формират на базата на ОБЩ ПРАКТИЧЕН ИНТЕРЕС между участниците и в този случай групата е многополюсна от гледна точка на хората в нея и въпреки, че някой може да се наема с разни организаторски функции, ядрото което сплотява хората е общият им интерес и дейност.

Да видим нещата съвсем практично с примера ти за Бялото братство. Как ще се задържи една такава група сега, когато хората в нея нямат обикновено НИКАКВА ОБЩА ДЕЙНОСТ, която да ги свързва. Или с две думи – в общия случай белите братя НЕ ПРАКТИКУВАТ НИЩО. Свикнали са да им се налива нещо "отгоре" посредством книгите на Беинса и за какво им е да бъдат заедно? Книгите могат да си ги четат сами. А пък повтарянето "Колко е велик наш Петър и колко хляб има да ядат другите учители докато го стигнат" омръзват много бързо. Същите приказки естествено могат да важат и за "чакащи" около Ошо или около всеки друг.

Нали видя на полянката, където се събрахме, как тренират различни хора (в други часове са и доста повече) си тренират. И тези хора никакъв гуру не ги организира специално, а техния общ интерес от съвместните им тренировки. И никакво братство или федерация не им е нужна. Ето и вчера имаше една Ошо медитация в София и там бяха поне 30 човека. Румен я организира, но хората бяха дошли на нея заради общия им интерес към медитацията и поради факта, че в група усещането е по-силно.

Въобще, за някои неща по пътя на себепознанието взаимодействието със сродни хора се оказва много ефективно. Точно като бутащите ръце, които правихме, не могат да се правят от сам човек, а е нужно да бъдеш "бутан" от различни хора. И както казах не е важното дали някой ще те избута, а че в самия процес на бутане ти се ОГЪВКАВЯВАШ и вкарваш БУДНОСТ в себе си. А бутането става с хора, които поне малко виждат, за да знаят как да ти натиснат бутоните на вътрешния робот и да те провокират. И колкото взаимодействието е по-дълбоко – толкова по-добре. Пък след това всеки си медитира сам над това, което му се е случило, как е бил изведен от вътрешно равновесие, хрумнало му е нещо ново, бил е провокиран и раздвиженм почуства се е добре или не чак толкова и т.н.





Тема Re: За групите....нови [re: Mиpo]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано08.05.03 11:42



От това, което разменихме и с hunaji и с Кали и сега с теб има два вида "групи":

1. Организации - структури някакви, които общо взето винаги се подчиняват на някакви ясни принципи : устави; писани правила и прочее. В духовните практики това са уставите изискуеми по закон към всяка обществена организация; канони на църкви; Божи заповеди и прочие... което отговаря на твоята класификация за еднофокусните;

2. Поливалентни групи по интереси - от типа "да свършим нещо съвмествно защото поединично няма как да стане. В духовните практики това са молебените за мир или други "колективни" интереси, но по-краткотрайни.

Според мен има и 3-ти вид групи .... за сега не мога да ги формулирам.... попаднах на тях наскоро. участниците често дори не знаят че са въвлечени в такива групи. Тия групи са ми най-интересни. те произлизат и от 1-вия и от 2-рия вид... но от гледна точка на "фините енергии" на Ошо... те са истинските групи.

Според мен Бялото братство и прочие залиняват именно защото от тях не могат произлязат тия "ефемериди".... магнитите, които провоцират протичането на енергия, която да захранва голямата формална група.

Еднофокусните групи са типични за светските и духовните общества и за това е лесно да се идентифицират. енергиите в тях с на принципа на магичната верига: или от източника към периферията - тип "учител и верига ученици" ; или "от веригата към водача" - тип "Хитлер на митинг"...:))) ( не се сеща в момента за друг пример).. а, да евангелисти и техния пастор.... нещо такова...

Опитите за формулиране на полицентрични групи в рамките на едно общество в крайна сметка се изражда в битка между лидерите....

Мисля, че сега има вече достатъчно подготвени хора, от различни общества, които вече са способни да формират "ефемерни" групи - да излъчват и да приемат енергия и да я преразпределят така по начин различен от описаните горе...

В групи от 1-вия вид влизат хора с "манипурно" съзнание - ред; ясни правила; закони... стабилни структури. Склонност да жертваш нещо от удобството и интереса си в името на жизнеспособността на структурата;

в групи от 2-ри вид влизат хора с "анахатно" съзнание - желание да следваш не толкова закона и правилото, а по-скоро "духа", "идеала" - Бялото братство е пример за такава структура; христианството според Павел и т.н.





Тема Re: За групите....нови [re: Drona]  
Автор Kaлu (горска поляна)
Публикувано08.05.03 17:41



Не знам какво е манипурно.
Работя по въпроса за групи и стуктури. Ти що мислиш стуктурите за ефимерна цел?

диви ягоди слънце цветя
и дъх на трева



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.