Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:56 29.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: За групите....нови [re: Drona]  
Автор Изrpeв (Оле)
Публикувано09.05.03 17:08





Жълто-жълтурче...за помъдряване...време беше...

Дъгата


Тема Re: За групите....нови [re: Изrpeв]  
Автор d8a (...)
Публикувано09.05.03 17:29



ОК :))) За теб винаги!



Тема Re: За групите....нови [re: Drona]  
Автор Kaлu (горска поляна)
Публикувано09.05.03 18:18



Клишета ли?.....
Дрончееееее, Дронче....

диви ягоди слънце цветя
и дъх на трева


Тема Re: За групите....нови [re: Kaлu]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано09.05.03 18:44



не ми блей в ушенцето....

Сега ровя тука в Кришнамурти та да съм ти по-убедителна.



Тема Re: За групите....нови [re: Drona]  
Автор Kaлu (горска поляна)
Публикувано09.05.03 19:03



Беееее...




Аз съм агънце заблеяно
по ливада пасло,
расло,
и порасло,
а сега ме мъчи
философският въпрос-
Дал да бъда ил не бъда,
овца дългоруна...


И дали е по-достойно за душата
в овца аз да се превърна,
или на курбан да стана...


Умри, заспи,
заспи или пък може би сънувай...
как прелиташ край орела,
пък той те чака с нож и вилица в криле...



диви ягоди слънце цветя
и дъх на трева


Тема Кришнамурти :)))))нови [re: Kaлu]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано10.05.03 08:40



"Столетия ние се нуждаехме в постоянната опека на нашите учители, нашите авторитети, нашите книги, нашите светии. ...

Ние сме резултат от всякакви влияния и в нас няма нищо ново, нищо, което да е разктиро от самите нас; нищо оригинално, чисто, светло. ...

През цялата история идеологиите и религиозните лидери ну уверяваха, че ако извършваме определени ритуали, повтаряме определени молитви или мантри, да се приспособяваме към определени образци, да подтсикаме нашите желания, да контролираме нашите мисли, да възвисяваме нашите страсти, да ограничаваме нашия сексуален апетит, тогава ние, изтормозвайки в достатъчна степен нашия ум и тяло, сме щели да открием нещо зад пределите на този кратък живот.
...Ние механически следваме сле накой-си, който ни гарантира удобен духовен живот.

Най-невероятното е, че макар болшинството от нас да се противопоставя на политическата тирания и деспотизъм, ние вътрешно приемаме авторитета и тиранията, позволяваме на някого другиго да уродва нашият ум и нашия жизнен път.

Но ако ние изцяло, не интелектуално, а фактически отхвърлим всякакъв така наречен авторитет, всички церемонии, ритуали и догми,- а това означава да се окажем в самота, в конфликт с обществото ...

Ето, ако предположим, вие започнете с отрицанието на нещо абсолютно лъжливо - това е традиционен подход - тогава, ако вашето отрицание е само реакция, вие ще създадете само друг шаблон, който ще е същия капан...

Въпросът, съществува ли Бог, истинската реалност или както там бихте го нарекли, никога не може да бъде разрешен с помощта на книги, свещенници или философи и спасители. Нищо и никой не може да отговори на този въпрос освен вас.
...
Външната социална структура е резултат от вътрешната психическа структура на нашите човешки отношения.

...

И така, вие виждате, че не следва да зависите от когото и да е, че няма лидер, няма учител, няма авторитет , а има ви има само вас и вашите отношения с другите и със света - нищо друго не съществува.

...

Важно е от самото начало да разберете, че не ви предлагам някаква философия или структура от идеологически концепции.
Смятам, че идеологията изобщо е лишена от всякакъв смисъл.
Важна е не философията за живота, а наблюдението на това, което се случва във всекидневния ни живот , вътрешно и външно."





Малко ми е тромав превода но това да ми е кусура.



Тема Re: Кришнамурти :)))))нови [re: Drona]  
Автор Kaлu (горска поляна)
Публикувано10.05.03 09:42



Съгласна съм с него.
Ошо казва, че първата крачка към бога, е първата крачка извън човечеството.
Само питам-ам после?
Изобщо имаш ли идея после какво ще правиш-като излезеш от това човечество с всичките му структури?

И така, вие виждате, че не следва да зависите от когото и да е, че няма лидер, няма учител, няма авторитет , а има ви има само вас и вашите отношения с другите и със света - нищо друго не съществува.


На каква основа градиш отношенията си с другите?

И пак те питам-мислиш ли, че духовните учители на човечеството, безплътните, ония в Шамбала, Тибет или някъде изобщо из вселената-мислиш ли, че те гилат поединично? И ние ги наричаме със събирателен образ само, щото сме елементарни човеци?
Един учител днес си науми едно, друг-друго и го сваля на земята.

Тия взаимоотношения с другите пак почиват на нещо-на какво?

Мислиш ли, че ако духовните същества обединят силите си, това би било по-добре за човечеството? И мислиш ли, че не са го сторили?

Човек се движи според представата си за бъдещето-независимо какво си въобразява. Ако имаш представа, че ще бъдеш до края на времето вълк единак-ще бъдеш. А ти определено имаш представа, всички имат. Ако нямаше представа, нямаше така да реагираш на моята представа...
Цитираш един авторитет, който ти е казал изрично да зарежеш авторитетите. И ти зарязваш авторитетие, защото вярваш на думите на този, който е най-авторитет за теб.

диви ягоди слънце цветя
и дъх на трева


Тема Re: Кришнамурти :)))))нови [re: Drona]  
Автор ***ЛИЯ*** (непредвидима)
Публикувано10.05.03 10:39



В цитираните от теб мисли на Кришнамурти забелязах прилика с ОШО. Не да се следват религиозни догми и модели на поведение, а да се вслушаш в себе си, във вътрешно присъщото, за да живееш в хармония, радостно в живота си.

Хареса ми метафората ти с диаманта, стъклото и течния кристал. Мисля си, че и пътят на човека минава през това. С израстването си става твърд, неосъзнат егоист, после на егото му е нужно общество, в което чувството за принадлежност да бъде задоволено, а когато се установи в Наблюдателя вече става гъвкав като течния кристал - и сам, и сред общество, присъства в ситуацията, потъва в мига и се чувства окей. Интуитивния човек улавя фините вибрации и може да отграничи кой къде е центриран.



Тема Re: Кришнамурти :)))))нови [re: Kaлu]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано10.05.03 14:53



Уф. бях ти написала един ама много интелигентен отговор, но дирчето нещо се разкапа и хубавият ми отговор изчезна.

Лошото е, че не помня какво ти писах и още по-зле е че ме мързи да се напъвам да си спомням.

Бях писала в Йога една мисъл на Беинса Дуно че може да се говори само за нещя, кото лично си преживял. И аз тая мисъл много я харесах и пробвам да я следвам и да видя какво ще стане ( и Ошо има сходна...ама пуст мързел).

Та в този ред на мисли - когато стана жител на хубавата Шамбала, че ти отговоря как ги правят там тия работи.





Тема Re: Кришнамурти :)))))нови [re: ***ЛИЯ***]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано10.05.03 14:59



YES!!!



Хайде да те водим на Мадара и тази година!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.