Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:45 23.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Ошо медитация "Звуци на чакрите"нови  
Автор Mиpo ()
Публикувано03.04.03 17:50



От много месеци се каня да пиша за една от любимите ми Ошо медитацията “Звуци на чакрите” (Chakra sounds), но все отлагах, а пък сега Изгрев с хубавия си постинг

съвсем ме провокира и няма мърдане и започвам да пиша.

Ето първо едно описание на медитацията, което взех от сайта на Румбата

Медитация "Звуци на Чакрите"
Тази медитация се основава на разбирането на факта, че на всеки основен енергиен център (чакра) на тялото съответства звук с определена височина и честота. Медитацията се състои от две фази. Първата включва 3 идентични цикъла от звукови вибрации, а втората е в тишина. Започнете от първа чакра, като на фона на музиката, започнете да вибрирате, напявате или просто осъзнавате въздействието на звука в основата на гръбнака. Чувствайте пулсирането на звука в центъра на чакрата, въпреки че в началото може да ви се струва, че това е напълно въображаемо. През равни интервали от време тонът става все по-висок и последователно премествате вниманието си към втора чакра (областта на пъпа), трета (слънчевия сплит), четвърта (сърдечния център), пета (центъра на гърлото), шеста (третото око), и седма (върха на главата). От там, вибрирайки, започнете да слизате надолу. Чувствайте как вътрешността на тялото ви става куха, като бамбукова флейта, позволявайки на звуците да резонират по обратния път надолу през чакрите, от върха на главата до основата на гръбнака.
В края на този цикъл има кратка пауза преди да започне следващият. Това движение на звука нагоре и надолу през чакрите се повтаря общо три пъти в продължение на 45 минути.
След края на третия цикъл, останете седнали или легнали в тишина, със затворени очи. Не се фокусирайте върху нищо конкретно. Бъдете релаксирани и останете свидетели на всичко, което се случва в и извън вас.


В началото обаче тази медитация не ми беше любима. Даже май беше единствената Ошо медитация, от тези които правехме с Ма Навино през 1992, която при първото правене нищо не почувствах. Най-вероятно, защото никога не съм бил силен в пеенето и не ме е интересувало много. Обаче както повтарям многократно по тези Клубове, Силите си зная работата и знаят кога какво да направят и да те изненадат .

Та, няма по досадно нещо от това да правиш една медитация, но тя да не става и 45 мин. да правиш някакви странни и на пръв поглед безсмислени неща – да “ааааа-каш” (пеене на звука “аааааааа” с отворена уста). И автоматическия бях я пъхнал в съзнанието си в графата “Неинтересни медитации”. След няколко месеца обаче на една сбирка между нас си вече, някой предложи да направим Звуци на Чакрите. Аз бях против, но като видях че имаше още хора да настояват, и приех (после им се върна тъпкано на настоятелите ). И започваме да я правим, минаваме един път по всичките чакри и същата стара досада и нищо-неставане. И в един момент, на втората обиколка, тъкмо бях и на втората чакра (сексуалната) и се получи! Стана точно това което на физически език се казва РЕЗОНАНС. Трябва да съм улучил накрая точната вибрация (слушайки музиката и другите около мен) и изведнъж станах невъобразимо по обширен. Точно както е в описанието ставаш кух и огромен и празен, но пълен със ЗВУК. Ставаш звука, който се разпространява навсякъде. Друго не остава в теб. Абе с две думи – голям кеф!

И след това усетих какво става и при останалите чакри. При всяка от тях усещането е съвсем различно и специфично. Обаче винаги имаш усещането за това, че си празен, огромен и пълен с вибриращи звуци. Интересно е също как звукът, който казват, че идва от някакви тибетски камбани съответства много точно на чакрата. Не става звук за една чакра да го правиш за друга. Просто не се получава резонанса.

Друго интересно е огромната разлика при правенето на тази медитация сам и в група. В група, ти си непрекъснато потопен във звука, който не е точно същия като този който идва от аудио касетата, а е някак си по-жив. Това е много важно особено докато си поемаш въздух за да не спират вибрациите и ефекта им. Даже е интересно как различните гласове на хората взаимно се провокират, извисяват и резонират. И особено, ако в групата има по равно мъже и жени, става идеално, за да се покрият всичките тонове.

С тази практика се влюбих във всичко, което беше мантра (по рано не ми беше интересно. Един път бях с едни будисти в една будиска пагода и те ми предложиха да ОМ-каме за известно време. Не можех да се спра после! Даже в един момент те бяха спрели, а аз си продължавах, докато не се усетих, че те искат да си тръгваме вече. Апропо, става много хубаво и съм го пробвал и в разни пещери и други затворени помещения (все ми се е щяло в някоя църква да го пробвам, че им е хубава акустиката).

С тази практика, разбрах и приказките на Ошо за мантрите в Книга на Тайните. Първо я произнасяш многократно и се импрегнираш с нея. И после тя започва от самосебе си да звучи дълбоко в теб, само като си я представиш. А пък накрая и без да си я представяш, тя си звъни в теб ...

Както казах, на този който я предложи на времето да я правим му се върна тъпкано, защото след това настоявах почти винаги настоявах да правим нея (а пък аз като настоявам и обикновено става ...) . Даже другата ми любима Ошо медитация – Кундалини, я бях съвсем занемарил.

А след края на медитацията те обзема една такава ДЪЛБОКА ТИШИНА, че хората около теб започват да говорят, а ти две думи не може да кажеш. Ням си, но ти е добре! Помня как с Румбата сядахме всеки в някой ъгъл за да не пречи на тези, които им се говореше (пък и те на нас) и само си хвърляхме по някой усмихнат безмълвен поглед.

Спирам до тук с Похвалното Слово за Чакра Звуците. Много би ми се искало да я направим заедно многократно на медитационния лагер. Който иска CDто или да го вземе от Румбата (има някаква минимална цена за презаписа там), или пък аз ще му дам файла (за съжаление на нашия сайт, всичко каквото е музика е блокирано от доставчиците на услугата заради авторски права).

Ако някой друг я е пробвал и иска да сподели нещо, да заповяда.

Аааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааа



Тема Re: Ошо медитация "Звуци на чакрите"нови [re: Mиpo]  
Автор Изrpeв (Оле)
Публикувано03.04.03 22:43





Тази вечер пак я направих. Различно беше. Нямам думи, дори съм все още не напълно сякаш в тялото си. Не бих могла да говоря. Този път се усетих като "музикален орган", все едно всяка чакра беше тръба на органа и свиреха в съзвучие, тялото изчезва, а все пак вибрира.
Не мога да пея, не ми се пееше по време на медитация. Повече ми харесва да изчезна, да не издавам звук. Сливам се със звуците от музиката и както казваш, в един момент всичко е само музика.

Лека нощ!

Дъгата


Тема Re: Ошо медитация "Звуци на чакрите"нови [re: Mиpo]  
Автор Xy (Who_am_I_)
Публикувано03.04.03 22:45



Най-добре е въобще човек да не се опитва да "прави" медитацията, а просто да се наблюдава отстрани.



Тема Re: Ошо медитация "Звуци на чакрите"нови [re: Xy]  
Автор d8a (silent)
Публикувано03.04.03 22:49



То май е по-лесно да се каже, отколко да се (не)направи.

И аз реших да пробвам медитацията. Някакви конкретни препоръки като за сефте?



Тема Re:Miroнови [re: d8a]  
АвторHarcheto (Нерегистриран)
Публикувано04.04.03 01:06



I az ia obicham tezi meditacia mnogo...Ne sum prejiviavala tova da si kuh i ogromen i izpulnen sus zvuk,no tishinata sled tova ia znam.:)
A se chudia ot izvestno vreme ti koi Miro si?Poznavam Miro-na Stoyan brata...Poznavame li se s teb?Az sum Roxy...Roksana.
Haresvam ti postingite :)



Тема Re:Miroнови [re: Harcheto]  
Автор Mиpo ()
Публикувано07.04.03 11:00



Здрасти Рокси и добра среща ,

Не съм брата на Стоян. С теб най-вероятно сме се разминали на времето. Аз от 1997-98г започнах да се задържам все по-рядко в България, а ти може би си се появила в “организирания” Ошо небосклон след това. А за преди това къде какво сме правили предполагам, че си видяла вече тук

.

Бих се радвал много да разкажеш малко повече за себе си. Как намери Ошо (или как той те намери), защо си “Харчето” и т.н. Пък, като харесваш писанията ми, защо не се включваш в тях по същество? Ето, гледай колко теми има само на първа страница и съм сигурен, че има какво да ни кажеш .

Ще си позволя да си изпрося една прегръдка от теб. Става ли? Казвам една като начало само ...



Тема Re:Miroнови [re: Mиpo]  
АвторXapчeтo (Нерегистриран)
Публикувано07.04.03 16:42



Здрасти!
Ами не помня кога се появих в Ошо средите...маи първото "официално" Ошо събитие , на което участвах беше тантрата на Ниди на Академик.Преди това си купувах всичките книги на Ошо ,четях ги и не се съгласявах с него:):)).Ми то как да се съгласяваш.Ошо е смахнат!Аз за това го обичам сега...Много дълго се противях на неговитв неща и му се дразнех дето говори глупсти...Всички се опитваха да ме убедят,колко е готин тои...и така един ден Румен ми подари автобиографияата на Ошо-златното детство...И чета аз и псувамИ в един момент получих просветление!шом такава кукувица като Ошо е могъл да е просветлен.занчи всички могат-и аз тоест:):)И се успокоих...И до сега е така-Ошо, с това което е ми дава позволение да съм себе си напълно...После отидох в Пуна...и пак се дразнех-култа дето се заформя там и дивотиите дето "вътрешния кръг" пави...Но един ден гледах едно видео на интервю с Ошо от времето на Раджнишпурам-Орегон...И като го гледах и слушах...и се влюбих...Такава интелигентност,добронамереност,чувство за хумор...побърка глупавия американски журналист ,които го интервюираше ,по един фин и лек начин...Едно е да говориш с обезумели от възхита саняси,друго е с недобронамерен журналист-американец при това...За мен това го доказа ...И после слушах записите ,какво е говорил на хората...медитирах...и все повече се влюбвах...:):)Та така открих Ошо...
А Харчето е друга история...имах едно преживяване в един ашрам...и получих името Хара...и от там-Харчето...:)
Не се включвам в темите ти защото като ги прочета и се съгласявам напълно и просто няма какво да кажа повече от това което ти си казал...а да отговарям на някои ,като Кали например ,дето е репликирал не си струва усилието ....:)

А прегръдките ги обичам:):)



Тема Пунанови [re: Xapчeтo]  
Автор Mиpo ()
Публикувано08.04.03 16:15



Благодаря ти за споделянето . Винаги е много интересно и вдъхновяващо да наблюдаваш как Силите са докоснали някого по един от милионите различни начини.

Май е трябваше да отида все пак на времето на стажа на Академик, защото и с Ху щях да се запозная, и стеб, а и с много други хора. Аз тъкмо се бях върнал тогава от чужбина и бях зает с куп други неща (беше през април 1997), а пък с Ниди се бяхме виждали доста при предното й идване. Anyway.

Преди време бях помолил Румбата да разкаже повече за Пуна в Клуба (ние с него сме говорили между нас на тази тема офф лайн) и би ми била много интересна твоята гледна точка. Копирам ти сега това, което бях написал на времето в темата

и ще се радвам на твоято споделяне.


Румба, би ли споделил за мен, а и за доста от интересуващите се (виж темата за Пуна) практически съвети за тези, които биха поискали да отидат в Ошо ашрама в Пуна. Имаше хора, които питаха каква е "далаверата" от ходене там, какво е необходимо, за колко време е най-добре и прочие.

Бих ги обобщил въпросите така. Какво ти би посъветвал някой, които харесва Ошо, практикувал е негови (и други) неща от повече или по-малко време и съвсем естествено е заинтересован от Пуна. Ако беше наблизо и не трябваше да се инвестира време и средства в едно такова пътува надали те бих питал, а бих отишъл директно да проверя. Но тъй като ще трябва да бия 7-8000 км и при това при конкуренцията на разни други духовни центрове по света, твоя конкретен опит би ни бил особено полезен.

Може да разгледаш следните под въпроси:
1.Заслужава ли въобще да се отиде до там
2.Ако да, какъв срок на престой е оптимален. Знам, че човек може да отиде там за по-дълъг период (няколко месеца) и евентуално да работи там, както и за по-къс (от няколко седмици). Разгледай и двата случая, аз поне лично за сега бих използвал втория вариант.
3.Освен стандартните Ошо медитации, какво ти е мнението за разните терапевтични курсове там? Сигурно идват там хора с повече или по-малко опит и не знам как се справят с различните хора наведнъж. Един пример за да разбереш какво имам в предвид – Ниди ми беше симпатична, но не бих ходил чак до Пуна за да присъствам на семинарите й.



Прегръдка, Хара-Рокси ... Или Харе Рокси!



Тема Re: Пунанови [re: Mиpo]  
АвторXapчeтo (Нерегистриран)
Публикувано09.04.03 02:00



Ами тантрата на Ниди на Академик беше най слабата провеждана в България.:):)В този смисъл-никак не си изпуснал.Но -да,с много хора се запознахме ...И аз се запознах с Ху там.:)
Пуна...какво да кажа...Струва си.Различно ще бъде от очакваното със сигурност.Индия е големия ,мръсен студен душ за всички духовни идеалисти ,очакващи да намерят там духовност,просветлени учители и прочие...Намираш куп индиици/голям/:) ,които се опитват да те излъжат,оберат,измамят,да преспят с теб,да се оженят за теб/за виза/...Както и малко по-малък куп изкукали европейци и американци,които се имат за просветлени и правят сатсанг срещу скромна сума:)):)По-веселата част са абсолютно щурите израелци,носещи се на мотори наолколо,пушещи каквото може да се пуши:)) и шумно приказващи на иврит!:))Помня че бях написала един отчаян маил на Веско от там ... че съм се загубила в "Shitland"...Усещането е като да си в центъра на огромна циганска махала ...:)
Но си струва...намираш духовност-не отвън-вътре...Научаваш се да се справаяш със екстрамални ,необичаини ситуации...като срамни въшки например:)):))-не мен не ми се наложи точно с това де се оправям слава богу!:)
А самият Mediatation Resort....има добри групи.Има и слаби.Трябва да знаеш при кой отиваш...Аз бях на група на Сугандо и знам че е добра...Боди Реи е добър...Дживан/гурджиевски танци/.Другите не ги знам..питай Румен....Естествено -Марго Ананд...
Ходи ми се пак...Когато стане...
Другото нещо-не е голям купон да си сама жена там.Бих посъветвала жените да са с някой друг..Не че е невъзможно,но за мен лично беше изпитание и ограничение....

Харе Миро:))



Тема Re: Пуна-медиатциитенови [re: Mиpo]  
АвторXapчeтo (Нерегистриран)
Публикувано09.04.03 02:05



Едно допълнение! Дори само за преживяването да медитираш в Буда Хол си струва да се замъкнеш до там и да хванеш срамни въшки!:))
Невероятно е! Помня усещането да спиш на голия мрамор след медитациа...Това е наи-удобното,меко и топло място за спане!:)Представаяш ли си каква е енергията за да се чувства така?
И изобщо Кундалини в Буда Хол с още 500 души...Или Харт Данс....или Но даименшънс....БЕЗУМНО Е!!!Отидете!:)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.