Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:46 18.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Дао, цигун, тай-чи и алхимиянови  
Автор Mиpo ()
Публикувано19.11.02 20:57



Това, което е интересното на даоския подход, че се започва с практическото усещане на вътрешната енегрия/ци/чи/ки... Всъщност тази енергия формира енергийното/етерното тяло. Тяло, което примерно Сам в книгата си за Ошо и интерпретациите за разни неща е пропуснал (предполагам че все някой от този форум си я е направил да я прочете тази интересна книга – има я на сайта). А Ошо е говорил за това тяло.

Всъщност, мистичното започва от енергийно тяло. Обаче хората се насочват обикновено към по-висшите тела и резултатът е най-често теоретичен. Вътрешната енергия сама по-себе си е само енергия и от духовна гледна точка не е "нещо кой знае какво". Обаче може да свърши невъобразимо много работа като средство между материята и духа. Защото точно това е което липсва на хората – нещо което да свърже неясния дух с обикновената материя, в която сме 99%. Ошо говори, че неговите методи в сравнения с някои стари, са като реактивен самолет в сравнение с каруца. В някой отношения е определено прав. Но има методи, които са доста по-мощни и в сравнение с ошовите. Аз поне никога не съм искал да ги противопоставям, а съм ги използвам заедно.

Обикновено хора не усещат Духа поради липса на достатъчно енергия. Естествено само енергията не е достатъчна. Но мога да кажа, че ако и с други методи (или по-други причини) съответни по-фини тела и чакри са били събудени вече, ефекта от енергията за Духа е като кислорода за огъня. Било с пренасочване на сексуална енергия или с тай чи активизиране и подобни, усещането за Духа може да се увеличи многократно само благодарение на факта, че е бил снабден с необходимата му енергия. От друга страна, по ред причини, пребиваването в енергийното тяло може да послужи като трамплин за влизане в Духа.

Въобще, за мен лично, Даоските методи са били основата, вкореняването, енергийната база, Земята, работата ... Докато Ошо и разни други - Стремежът към Духа, Небето, Let go, пълното приемане и разтваряне ... И някак си двата принципа се допълват много добре (за мен поне). Естествено, за други хора, други методи, практики, учители може да са се оказали по-адекватни. Тук ще събера на едно място всичко, което съм писал и съм виждал интересно за Дао в ДИРа (ако някой знае други теми, може да добави линкове). И ако някой се интересува, можем да задълбочим създалите се под-темите.

Общи и цигун


















- Самоволно движене на ръцете и спазми на тялто при медитация
- Тайното учение на Дао Дъ Дзин










- Universal Tao Bulgaria

Сексуална енергия и сексуалните енергийни практики








- Някои типичнoсти на четящите КК



- Даоизъм на Ева Уонг и Сексът на многократния оргазъм на Мантак Чиа

- За секса и Ошо медитациите




Тай-чи чуан
- заедно с координати на тай-чи инструктори в София 2005
- координати 2010



(от daobg.com)
(от daobg.com)
(от daobg.com)




Алхимия - трансформиране на различните видове енергии и същности
















- Олег Чорни
- Тайното учение на Дао Дъ Дзин





Редактирано от Mиpo1 на 22.05.12 13:25.



Тема Re: Дао, цигун, тай-чи и алхимиянови [re: Mиpo]  
Автор huanji ()
Публикувано19.11.02 22:07



Браво Миро.
Ще се включа утре.



Тема Re: Дао, цигун, тай-чи и алхимиянови [re: Mиpo]  
Автор MнoroCтpaннa (и непредвидима)
Публикувано20.11.02 09:42



Много ти благодаря за тази тема, от кога я чаках.

Чудесно е и систематизирането, което си направил, защото видях неща, които са ме интересували, а съм пропуснала в периода, в който не влизах.

Много съм съгласна, че всеки трябва да си намери неговите си техники, тези които усеща, че работят при него. Аз съм забелязала, че катарзисните техники при ОШО са много добри - това хаотично дишане и оставяне на енергията да се излива във вид на скачане, танцуване, пищене (каквото вътрешно чувстваш) е отлично средство за разтоварване от стрес. След това настроението е ОК. Но после? Тук вече съм в разтроение :))) И питам Дрона в темата на Хуанджи - Как да чукам на моята си врата, а не на чужди?



Тема Re: Дао, цигун, тай-чи и алхимиянови [re: Mиpo]  
Автор huanji ()
Публикувано20.11.02 09:47



Да си дойда на думата. Даоската вътрешна алхимия ми е на сърцето, но не сексуалната. Интересува ме точно и конкретно Джао Бичън и въобще метода на школата на безсмъртните Буди. Освен трактата - Тайната за усъвършенстване на същностната природа и вечния живот(син мин фо дзюенмин джи, ми е останало в главата), не ми е известно друго по този въпрос.
- Ще се радвам на всеки трактат който допълва или е по същество, относно темата.
- Интересува ме личния ти опит. Също така и опита на всекикойто се е занимавал.
Това е книгата, която съм чел на- много. Физически се е разпаднала, отвсякъде е подлепена с левкопласт. :))) И то без да преминавам средата й.
Файда има и действа. Щом едно нещо което съм го проверил, мага да говоря за него.

Поздрави.



Тема Re: Дао, цигун, тай-чи и алхимиянови [re: MнoroCтpaннa]  
Автор Mиpo ()
Публикувано20.11.02 16:11



Тъкмо си говорехме извън форума с ПРН наскоро за някои неща. И ще публикувам, по-долу заедно с отговра към Хуанджи част от едно мое писание.



Тема Алхимиятанови [re: huanji]  
Автор Mиpo ()
Публикувано20.11.02 22:05



Ще обединя отговора към твоя въпрос, Хуанджи, заедно с по-горния на МногоСтранна
Аз съм забелязала, че катарзисните техники при ОШО са много добри - това хаотично дишане и оставяне на енергията да се излива във вид на скачане, танцуване, пищене (каквото вътрешно чувстваш) е отлично средство за разтоварване от стрес. След това настроението е ОК. Но после? Тук вече съм в разтроение

Не че са директно свързани, а по-скоро индиректно. Говорихме наскоро с ПРН за алхимия, дао, тантри, Ошо и разни други неща и ще копирам по-долу част от едно мое писмо към нея, което се отднася точно за това и засегнах и двете неща наведнъж. Нека тези неща за алхимията да са като база на разговор на тази тема.

Няма разделяне между сексулана алхимия и даоска. Те са ЕДНО. Казва се вътрешна сексулна даоска алхимия. Защото сексулна значи ПОЛОВА. Всичко на всички нива е разделено на полове - "ин" и "ян". И алхимията е СЛИВАНЕТО им.

********************************
Един пример. Да вземем един обикновен човек, който е поляризиран на мъж или жена. Всичките проблеми започват тук именно. Хората търсят разни духовни неща, но в повечето от случаите търсят някакво решени на този проблем, а пък истинските духовни неща са все още доста далеч. Не по-различно е и било положеното в Ошо ашрама. Да видим нещата още по-конкретно. Един мъж или жена има сексуални нужди. Може съвсем нормално и да е възбуден сексуално. Всичко, което Ошо е предлага в стил Let go е много хубаво. Да не се съди, да се приеме, да се отдаде човек и т.н. Аз самият така съм правил и е било хубаво. Обаче само до тук, в общия случай НЯМА трансформация! Няма трансформация на сексуалната енергия. Подобни са и нещата при Динамичнта медитация, която е много хубав метод като начало и за катарзис. Обаче само с нея – НЯМА трансформация на емоциите. Та човек може да си прави цял живот луд естествен секс (нео-тантрата в стил Виреш) или Динамичната, но няма задълбочаване. Това го виждам и при Сам в неговите обяснения, където непрекъснато цитира Ошо и след 20 години няма собствен опит за нещата.

Каква работа може да свърши дао подхода (а и тантричния). С инвестиране на известно внимание в себе си (в някой специфични части от тялото), човек може да усети въпросната вътрешна енергия. Не е сложно. Няколко седмици или месеци са достатъчни. Но все пак ежедневен труд се изисква. С усещането, макар и слабо в началото, на тази енергия, за човек се открива цяла нова вселена. Говоря от мой опит. Далече е всичко това все още от духовното, но е стъпка към него. Какво става с горния пример на сексуално възбуждане. Вижда се, че то се предизвиква от навлизането на определена енергия в гениталиите. С още малко упражнения, тази енергия може да се пренасочи по гръбначния стълб, завърти в така наречената Микроорбита. Ефектът от това е много странен. Първо няма го сексуалното напрежение в гениталиите, което кара човек понякога да прави токова глупости. Второ, и секс да се прави с партньор, той вече има съвсем друго качество. И трето, човек не губи енергия, а напротив автоматически се обогатява с много повече. И това третото е особено важно за духовността. Защото обикновено хора не усещат Духа поради липса на достатъчно енергия. Естествено само енергията не е достатъчна. Но мога да те уверя, че ако и с други методи (или по-други причини) съответни по-фини тела и чакри са били събудени вече, ефекта от енергията е като кислорода за огъня. Било с пренасочване на сексуална енергия или с тай чи активизиране или подобни, усещането ми за Духа в разстояния на 1 час може да се увеличи многократно само благодарение на факта, че е бил снабден с необходимата му енергия.

Всичко това до тук съответства на червена тантра по твоите описания. И както и ти казва, това са все още начални неща (но колко хора и до тук не стигат). Следващото нещо е да се види именно процеса на разделение на ин-ян в цялото тяло. Човек може да си пренасочва разните енергии, но си остава поляризиран. Та, със сливането на тези полярности се занимава именно Вътрешната Алхимия. Съвсем конкретно. Принципа е да се изолират и усетят полярностите на най-различни нива и след това с помощта на енергията да се слеят и трансформират. Ролята на вътрешната енергия е вторична, но е доста полезна. Примерно човек си представя и усеща всичко "ин" в него. Има невъобразимо много неща, които имат това качество. Като се почне от качествата на всички жени (за един мъж това), които този мъж е харесвал и е бил привличан, мине се през ин качествата на разни части, течности и енергии в тялото, мине се през всичко което идва от майката и се стигне до всякакви интуитивни и подсъзнателни желания имащи "ин" характер. Въобще, събира се в една енергийна топка де що има в "ин" в теб и съзнанието ти. След това се прави подобно и с "ян" качествата – стремежи, свойства на тялото, дейности, сетива и т.н. На разни нива. И получената "ян" енергийна топка се съвокуплява с "ин" топката по специален начин. Жената в теб влиза в "сексуален" контакт с мъжа в теб. И двете топки се сливат ... Melting, blending, fusion – тези думи бяха повтаряни многократно от човек, който водеше семинара и ни показваше тези неща. И в резултат се получава една особена пара (steam), с която се прави steaming на цялото тяло.

Интересно, че разни от тези неща ги бях усетил интуитивно доста преди този семинар по вътрешна даоска алхимия, но тук те придобиха завършеност като методика и принципи. А най-важния принцип, който се прилага цял живот на много нива, е ясното усещане на противоположностите от всякакъв характер и сливането им. И всичко това не е нещо, което се прави еднократно, а с години ...Човек навлиза във все по-дълбоки пластове на съзнанието си.

Естествено и горната бяла тантра е един етап, а не цел. Но за да усеща човек сливане с тялото, трябва да се е слял в себе си. А пък накрая няма и сливане, защото то предполага разделяне. Последното обаче го усещам само интуитивно, като принцип. Т.е. все още се сливам с Цялото :)
********************************





Тема Re: Алхимиятанови [re: Mиpo]  
Автор MнoroCтpaннa (и непредвидима)
Публикувано20.11.02 23:09



С вашите разговори с Хуанджи много ме заинтригувахте с тази алхимия.
Аз съм имала възможността да се убедя в реалното съществуване на меридианите и точките по тях, защото с китайска акупунктура пред 14 години отказах цигарите. Така, че съм убедена, че тези методи ми пасват.
Но ще можем да си говорим полезно за зареждане с енергия на всички органи и жлези, когато изчета книжките и започна да практикувам.






Тема Re: Алхимиятанови [re: Mиpo]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано21.11.02 07:24



Конкретен въпрос:
При сливане на ин и ян в тебе, жената в теб влиза в "сексуален" контакт с мъжа в теб, играеше ли важна роля върха на езика и мекото небце и как го усещаше?



Тема Re: Алхимиятанови [re: Mиpo]  
Автор huanji ()
Публикувано21.11.02 10:03



Когато от една работа хал-хабер си нямаш, кажи просто, не разбирам и да приключим. Въобще не си запознат с метода на Джао Бичън и не си го практикувал, за разбрал, не говоря. Хич и не съм очаквал да намеря някой, който да е наясно, но тайно се надявах, да има и други блъскали се.

Години наред съм работил. Практикувал съм много нощи. Разбрал съм една много малка част, но тя е донесла чисто практични резултати, за пръв път нещо реално в тази област(понеже всичко друго са сто процента приказки, от това с което съм се сблъсквал). Това ми дава увереност да твърдя, че тука има истина, но нещата са много рабъркани(нарочно за да се прозре само от истински търсещите) и е нужен много труд и прозорливост.
Мога да кажа пет приказки по въпроса, но те ще си легнат на мястото, защото са реални. Но понеже няма нито един дето реално да се интересува и тях няма да кажа.
Тази практика не съм я прекъсвал(с малки изключения), даже тази сутрин, също. В четири часа се занимавах. После си продължих със системата. На мен лично ми помага за ранното ставане. Механизма е сложен за описване, но важното е, че действа.
А, ти си избери три неща, дето имаш сериозна практика по тях и само там дръж. Не се чувствай длъжен да си специалист по всичко.
В темата в клуба по йога, пак нищо не казахме. От горе до долу спам. Само заехме мястото на дира с глупости.
За сведение, Мантак Чия не разбира от този метод.
Мисля си да не се обидиш, но едва ли. По- добре така, от колото да си губим времето.



Тема Re: Алхимиятанови [re: huanji]  
АвторИзrpeв (Нерегистриран)
Публикувано21.11.02 10:08



Много те моля, а на моя въпрос над твоя постинг можеш ли да отговориш, защото не съм наясно със същността на усещането, а искам да си го обясня.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.